نقش علوم نوین را در پیشرفت کشورمان ایران چگونه ارزیابی می کنید؟ علومی مانند نانو و


نقش علوم نوین را در پیشرفت کشورمان ایران چگونه ارزیابی می کنید؟ علومی مانند نانو و
    نقش علوم نوین را در پیشرفت کشورمان ایران چگونه ارزیابی می کنید؟ علومی مانند نانو و ژنتیک؟ اصلا ما تا چه حدی در این علوم پیشرفت داشتیم و از لحاظ اقتصادی چه نتایج و فوایدی برای ما به همراه داشته؟

پاسخ :


می خواستم در رابطه با اخلاق، فقط نام و شماره (نامه ها و خطبه ها و سخنانی) که حضرت علی(ع)

1:اگر نماز را در وقت خود نخوانیم و همان روز قضا بخوانیم مرتکب گناه شده ایم؟ من که نمی توانم

با توجه به اینکه دنیای جدید دنیای علم هست و هر کشوری که از علم بیشتر و بهتر برخوردار هست نه تنها در زندگی و رفاه اجتماعی امت خود جلوتر هست بلکه در چانه زنیهای سیاسی نیز به عنوان قدرت برتر تلقی می‌شود گذشته از اینکه تاثیر در فرهنگ بین الملل نیز تا حد زیادی وابسته به دارا بودن علم هست چنانکه برتر بودم ممالک اسلامی بلحاظ علوم در دوره ای باعث توجه کشورهای اروپایی و تقلید از تمدن اسلامی بودن (برای کسب اطلاعت بیشتر رجوع کنید به کتاب فرهنگ اسلام در اروپا نوشته زینگ هونکه) و نکته دیگر اینکه علومی مانند نانو و ژنتیک و سلولهای بنیادی از علوم مهم تحول آفرین در علوم دیگر نیز هستند و تاثیر اونها مخصوصا فن آوری نانو بر علوم دیگر همانند رنسانسی در علوم دیگر هست زیرا نانو تکنولوژی، توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستمهای جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح ملکولی و اتمی و هستفاده از خواص هست که در اون سطوح ظاهر می­شود.


راجع به رفع مسأله افسردگی و بی حوصلگی چه پیشنهادی دارین؟
اصولا بشر تا چندین سال مقهور طبیعت بود و حکمرانی مطلق طبیعت باعث شده بود تا انسان خود را با اون وفق دهد لذا زندگی کوچ نشینی و پناه به غارها و مرگ و میر زیاد از آثار این زندگی بود ولی سپس با توسل به علم توانست مهار طبیعت را به دست گیرد و اون را رام خود سازد ولی در این سطح نیز مقهور خواص مولکولی بود هرچند از این خواص نیز بهره می‌برد ولی توان تغییر در آ نها را نداشت که با علم نانو و تغییر در مولکول با کنترل اتمهای اون این امکان را نیز دارد که اون به نفع خود بهره بگیرد مثلا در شیمی فرض کنید بتوانید اتومبیلی را رنگ بزنید و با تاثیر در اتمهای اون چنان طراحی کنید که وقتی خراشی به رنگ اون وارد شد دوباره خود را ترمیم کند.


در مورد اثر نماز بر زندگی دنیایی و عوارض روحی آن لطفا شرح دهید.


لطفا در مورد سفر حج و شرایط محرم شدن شرح دهید.
از طرف دیگر هستفاده مستقیم از منابع طبیعی کشور باید تغییر یابد و نه تنها به حراج گذاشته نشده و مصرف نشود بلکه به عنوان سرمایه کشور به انواع دیگر سرمایه تبدیل شود و این بدون وجود علم هستفاده و تبدیل اونها میسر نیست و تکنولوژی نانو در این میان سهم موثری دارد زیرا نانوا علمی پایه بوده و می‌توان فرمود یک رشته جدید نیست، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته هاست.


می خواستم بدانم که وضعیت زندگی دنیای غرب قبل از ظهور اسلام چگونه بوده است؟ چون بسیار
برای نانوتکنولوژی کاربردهایی را در حوزه های مختلف از غذا، دارو، تشخیص پزشکی و بیوتکنولوژی تا الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل­و­نقل، انرژی، محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی برشمرده اند.کاربردهای وسیع این عرصه به همراه پیامدهای اجتماعی، سیاسی و حقوقی اون، این فن ­ آوری را به­ عنوان یک زمینه فرا رشته­ای مطرح نموده هست.


آیا از منظر مادی انتها و پایانی از نظر فیزیکی(مسافت) در جهان هستی وجود دارد؟ از نگاه


چرا با وجود اینکه کشور ما یک کشور اسلامی در دنیاست، مثلا از لحاظ اقتصادی جزء کشورهای
علم ژنتیک یکی از شاخه‌های علوم زیستی هست این علم نیز در کشاورزی و پزشکی و درمان بیماریها و مخصوصا پیشگیری از وقوع اونها نقش موثری دارد.

بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به تشابه یا عدم تشابه دو موجود نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چطور و چرا چنین تشابه و یا عدم تشابه در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری ، بوجود آمده هست.

علم ژنتیک علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلول دیگر ، از والد به نوزاد و بنابراین از یک نسل به نسل بعد هست.

ژنتیک با چگونگی این انتقالات که مبنای اختلالات و تشابهات موجود در ارگانیسم‌هاست، سروکار دارد.

علم ژنتیک در مورد سرشت فیزیکی و شیمیایی این اطلاعات نیز صحبت می‌کند.

شناسایى هویت از طریق DN یا به اصطلاح اثر انگشت ژنتیکى، اصلاح ژنتیکی انواع مختلف گیاهان و محصولات کشاورزی و مقاوم کردن اونها در برابر آفات، اصلاح نژادی حیوانات و نباتات که باعث بالا رفتن سطح کیفیت و کمیت فرآورده های غذایی هستحصال شده از اونان گردیده هست.

تهیه داروها و هورمون ها با درجه خلوص بالا و صرف هزینه های پایین درمان بیماری های ژنتیکی با ایجاد تغییرات در سلول تخم که از جدیدترین دستاوردهای مهندسی ژنتیک محسوب می شود، مجرمان با گذاشتن کوچکترین اثر بیولوژیکی از خود مثل یک تار مو بسرعت شناسایی خواهند شد.

می‌توان سرعت رشد موجودات مختلف را افزایش داد که خود این امر مزایای بسیاری را فراهم می‌آورد که از اون جمله می‌توان به پرورش سریع حیواناتی همچون گاو و گوسفند اشاره کرد که می‌توانند نیازهای غذایی یک جامعه را تا حد زیادی مرتفع نمايند شناسایی و درمان و اداره اختلالات ارثی و درمان اونها از جمله کاربردهای این دانش هست.


منبع :
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%da%98%d9%86%d8%aa%db%8c%da%a9&SSOReturnage=Check&Rand=0
نانوتکنولوژی و کاربردهای اون:
منبع: http://www.daneshju.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=1
علوم و فناوری نانو، عنصر ی پايه ی در درک بهتر طبیعت در دهه‌های آتی خواهد بود.

از جمله موارد مهم در آ ی نده، همکاریهای تحقیقاتی میان‌رشته‌ا‌ی، آموزش خاص و انتقال ایده‌ها و افراد به صنعت خواهد بود.

بخشی از تأثیرات و کاربردهای نانوتکنولوژی به­شرح زیر می‌باشد:
1- تولید ، مواد و محصولات صنعتی :
نانوتکنولوژی تغییر بنیانی مسیری هست که در آینده، موجب ساخت مواد و ابزارها خواهد شد.

امکان سنتز بلوک‌های ساختمانی نانو با اندازه و ترکیب به دقّت کنترل‌شده و سپس چیدن اونها در ساختارهای بزرگتر، که دارای خواص و کارکرد منحصربه‌فرد باشند، انقلابی در مواد و فرآیندهای تولید اونها، ایجاد می‌کند.

محقّقین قادر به ایجاد ساختارهایی از مواد خواهند شد که در طبیعت نبوده و شیمی مرسوم نیز قادر به ایجادشان نبوده‌است.

برخی از مزایای نانوساختارها عبارتست از: مواد سبک‌تر، قوی‌تر و قابل برنامه‌ریزی ؛ کاهش هزینه عمر کاری از طریق کاهش دفعات نقص فنّی ؛ ابزارهایی نوین بر پایه اصول و معماری جدید ؛ بکارگیری کارخانجات مولکولی یا خوشه‌ا‌ی که مزیّت مونتاژ مواد در سطح نانو را دارند.


2- پزشکی و بدن انسان:
رفتار مولکولی در مقیاس نانومتر، سیستمهای زنده را اداره می‌کند.

یعنی مقیاسی که شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و شبیه‌سازی کامپیوتری، همگی به اون سمت در حال گرایش هستند.


• فراتر از سهل‌شدن هستفاده بهینه از دارو، نانوتکنولوژی می‌تواند فرمولاسیون و مسیرهایی برای رهایش دارو ( Drug Delivery ) تهیه کند، که به‌نحو حیرت‌انگیزی توان درمانی داروها را افزایش می‌دهد.


• مواد زیست‌سازگار با کارآیی بالا، از توانایی بشر در کنترل نانوساختارها حاصل خواهد شد.

نانو مواد سنتزی معدنی و آلی را مثل اجزای فعّال، می‌توان برای اعمال نقش تشخیصی (مثل ذرات کوانتومی که برای مرئی‌سازی بکار می‌رود) درون سلولها وارد نمود.


• افزایش توان محاسباتی بوسیله نانوتکنولوژی، ترسیم وضعیت شبکه‌های ماکرومولکولی را در محیط‌های واقعی ممکن می‌سازد.

اینگونه شبیه‌سازی‌ها برای بهبود قطعات کاشته‌شده زیست‌سازگار در بدن و جهت فرآیند کشف دارو، الزامی خواهدبود.


3- دوام‌پذیری منابع: کشاورزی، آب، انرژی، مواد و محیط زیست پاک:
نانوتکنولوژی چنان چ ه ذکر شد، منجر به تغییرات ی شگرف در هستفاده از منابع طبیعی، انرژی و آب خواهد شد و پس ا ب و آلودگی را کاهش خواهدداد.

همچنین فنّاوری‌های جدید، امکان بازیافت و هستفاده مجدد از مواد، انرژی و آب را فراهم خواه ن د کرد.

در زمینه محیط زیست ، علوم و مهندسی نانو، می‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ا‌ی ، در درک مولکولی فرآیندهای مقیاس نانو که در طبیعت رخ می‌دهد ؛ در ایجاد و درمان مسائل زیست‌محیطی از طریق کنترل انتشار آلاینده‌ها ؛ در توسعه فنّاوری‌های سبز جدید که محصولات جانبی ناخواسته کمتری دارند و ی ا در جریانات و مناطق حاوی فاضلاب، داشته‌باشد.

لازم به ذکراست، نانوتکنولوژی توان حذف آلودگی‌های کوچک از منابع آبی (کمتر از 200 نانومتر) و هوا (زیر 20 نانومتر) و اندازه‌گیری و تخفیف مداوم آلودگی در مناطق بزرگتر را دارد.


در زمینه انرژی ، نانوتکنولوژی می‌تواند به‌طور قابل ملاحظه‌ا‌ی کارآیی، ذخیره‌سازی و تولید انرژی را تحت تأثیر برنامه د ا د ه مصرف انرژی را پایین بیاورد .

به عنوان مثال، شرکتهای مواد شیمیایی، مواد پلیمری تقویت‌شده با نانوذرات را ساخته‌اند که می‌تواند جایگزین اجزای فلزی بدنه اتومبیلها شود.

هستفاده گسترد ه از این نانوکامپوزیت‌ها می‌تواند سالیانه 5/1 میلیارد لیتر صرفه‌جویی مصرف بنزین به ‌همراه داشته‌باشد .


یا انتظار می‌رود تغییرات عمده‌ا‌ی در فنّاوری روشنایی در 10 سال آینده رخ دهد.

می‌توان نیمه‌هادی‌های مورد هستفاده در دیودهای نورانی ( LD ها) را به مقدار زیاد در ابعاد نانو تولید کرد.

در ا مریکا ، تقریبا 20% کل برق تولیدی، صرف روشنایی (چه لامپهای التهابی معمولی و چه فلوئورسنت) می‌شود.

مطابق پیش‌بینی‌ها در 10 تا 15 سال آینده ، پیشرفتهایی از این دست می‌تواند مصرف جهانی را بیش از 10% کاهش دهد که 100 میلیارد دلار در سال صرفه‌جویی و 200 میلیون تن کاهش انتشار کربن را به‌همراه خواهدداشت .
4- هوا ­ و ­ فضا :
محدودیت‌های شدید سوخت برای حمل بار به مدار زمین و ماورای اون، و علاقه به فرستادن فضاپیما برای مأموریتهای طولانی به مناطق دور از خورشید ، کاهش مداوم اندازه، وزن و توان مصرفی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.

مواد و ابزارآلات نانوساختاری، امید حل این مشکل را بوجود آورده‌است.


نانوساختن ( Nanofabrication ) همچنین در طرّاحی و ساخت مواد سبک‌وزن، پرقدرت و مقاوم در برابر حرارت، موردنیاز برای هواپیماها، راکت‌ها، ایستگاههای فضایی و سکّوهای اکتشافی سیّاره‌ا‌ی یا خورشیدی، تعیین‌نماينده هست.

همچنین هستفاده روزافزون از سیستمهای کوچک‌شده تمام خودکار، منجر به پیشرفتهای شگرفی در فنّاوری ساخت و تولید خواهدشد.

این مسأله با توجه به اینکه محیط فضا، نیروی جاذبه کم و خلأ بالا دارد، موجب توسعه نانوساختارها و سیستمهای نانو – که ساخت اونها در زمین ممکن نیست- در فضا خواهدشد.
5- امنیت ملّی:
برخی کاربردهای دفاعی نانوتکنولوژی عبارتند از: تسلط اطّلاعاتی از طریق نانوالکترونیک پیشرفته بعنوان یک قابلیت مهم نظامی ، امکان آموزش مؤثّرتر نیرو، به کمک سیستمهای واقعیت مجازی پیچیده‌تر حاصله از الکترونیک نانوساختاری ، هستفاده بیشتر از اتوماسیون و رباتیک پیشرفته برای جبران کاهش نیروی انسانی نظامی، کاهش خطر برای سربازان و بهبود کارآیی خودروهای نظامی ، دستیابی به کارآیی بالاتر (وزن کمتر و قدرت بیشتر) موردنیاز در صحنه‌های نظامی و در عین‌حال تعداد دفعات نقص فنّی کمتر و هزینه کمتر در عمر کاری تجهیزات نظامی ، پیشرفت در امر شناسایی و در نتیجه مراقبت شرایط شیمیایی، زیستی و هسته‌ا‌ی ، بهبود طرّاحی در سیستمهای مورد هستفاده در کنترل و مدیریت عدم تکثیر سلاحهای هسته‌ا‌ی ، تلفیق ابزارهای نانو و میکرومکانیکی جهت کنترل سیستمهای دفاع هسته‌ا‌ی .

در بسیاری موارد، موقعيتهای اقتصادی و نظامی مکمّل هم هستند.

کاربردهای درازمدت نانوتکنولوژی در زمینه‌های دیگر، پشتیبانی نماينده امنیت ملّی هست و بالعکس.
6- کاربرد نانوتکنولوژی در صنعت الکترونیک
ذخیره‌سازی اطلاعات در مقیاس فوق‌ العاده کوچک، با هستفاده از این فناوری می‌توان ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را در حد 1000 برابر یا بیشتر افزایش دهد و نهایتاً به ساخت ابزارهای ابرمحاسباتی به کوچکی یک ساعت مچی منتهی شود.


ظرفیت نهایی ذخیره اطلاعات به حدود یک ترابیت در هر اینچ ربع برسد، و این امر موجب می‌شود که ذخیره‌ سازی 50 عدد DD یا بیشتر در یک هارد دیسک با ابعاد یک کارت اعتباری شود.


ساخت تراشه‌ها در اندازه­های فوق­العاده کوچک به عنوان مثال در اندازه­های 32 تا 90 نانو متر، تولید دیسک‌های نوری 100 گیگا بایتی در اندازه­های کوچک نیز می­باشد.
در مورد جایگاه ایران در علوم جدید نظر شما را به چند خبر جلب می‌کنیم:
1- منبع خبر http://www.iranculture.org/news/view.php?gid=8&id=11797
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در فرمودگو با خبرگزاری مهر وضعیت تولید علم ایران در شاخه های مختلف علم پزشکی را تا فوریه 2008 تشریح و جایگاه ایران را فراخوان نمود که بر این پايه در داروسازی رتبه 41 و در پزشکی بالینی رتبه 53 را کسب کرده ایم.

موسسه اطلاعات علمی ISI رشته های علوم پزشکی را به 8 مقوله تقسیم کرده هست و اطلاعات مربوط به رشته های علوم پزشکی وابسته را در سطح کشورهای جهان از این منظر مورد ارزیابی برنامه می دهد.


وی فراخوان نمود: این رده بندی در پایگاه SI وابسته به موسسه اطلاعات علمی (ISI) برنامه دارد و هدف از این پایگاه مشخص کردن موثرترین و برترین کشورها، نشریات، موسسات علمی و دانشمندان هست.


جایگاه ایران در دنیا در رشته پزشکی بالینی
جایگاه ایران در پزشکی بالینی با تولید 3 هزار و 300 و 46 مقاله و با 9 هزار و 800 و 39 هستناد بین سالهای 1997 تا فوریه 2008 جایگاه 53 را در بین 106 کشور برتر جهان دارد.


کشورهایی مانند مالزی، پاکستان، بلغارستان، هستونی، رومانی و دهها کشور دیگر پس از ایران در این رشته برنامه دارند.

از میان کشورهای مسلمان و منطقه کشور حجاز صعودی و مصر به ترتیب رتبه های 43 و 44 را در این رده بندی به خود اختصاص داده اند.


جایگاه ایران در رشته داروسازی و سم شناسی
ایشان درباره جایگاه ایران در رشته داروسازی و سم شناسی در پایگاه موسسه اطلاعات علمی ISI اضافه کرد: ایران با تولید 829 مقاله موثر و برتر و هستناد 3 هزار و 400 و 37 مورد، رتبه 41 را در میان 87 کشور برتر جهان کسب کرده هست.

در این حوزه کشور حجاز، مالزی، مراکش و پاکستان پس از ایران در این رده بندی برنامه دارند.

جایگاه مصر در این رشته 31 هست.


جایگاه ایران در رشته بیولوژی و بیوشیمی
ایران همچنین در رشته بیولوژی و بیوشیمی که ارتباط تنگاتنگی با پزشکی دارند در بین 100 کشور برتر تولید نماينده علم مرتبه 57 را خود اختصاص داده هست.

در این رشته تعداد مقالات ایران 887 و تعداد هستنادها 2 هزار و 592 هست.

کشورهای حجاز صعودی، تونس، پاکستان، امارات متحده، مراکش و ..

پس از ایران در رتبه بندی این رشته برنامه دارند.


جایگاه ایران در علوم اعصاب و رفتار
در قلمرو علوم اعصاب و رفتار تعداد مقالات ایرانیان 472 مقاله و یک هزار و 735 بار مورد هستناد برنامه گرفته اند و جایگاه ایران در این رشته در بین 79 کشور 49 هست.

حجاز، مراکش، امارات متحده و مصر در این رشته از علوم پزشکی پس از ایران برنامه دارند.


جایگاه ایران در بیولوژی مولکولی و ژنتیک
وی رتبه ایران در رشته بیولوژی مولکولی و ژنتیک را با تولید 227 مقاله برتر در بین 87 کشور 66 عنوان کرد و اضافه کرد: هستنادهای صورت گرفته به مقالات بیولوژی مولکولی و ژنتیک یک هزار و 102 هست و کشورهای امارات، کویت، مالزی، اندونزی و اردن پس از ایران در این رشته برنامه گرفته اند.


رتبه ایران در رشته ایمونولوژی
در این رشته از علوم پزشکی، مجموعه 210 مقاله برتر به نام ایران ثبت شده و جایگاه ایران را در میان 91 کشور به 70 رسانده هست.

کشورهای مالزی، نیجریه، تونس و ..

پس از ایران در این رشته برنامه دارند.


جایگاه ایران در روانپزشکی و روانشناسی
در حیطه روانپزشکی و روانشناسی سهم تولید علم ایران 186 مقاله و 773 هستناد هست.

در این رشته ایران در بین 83 کشور، مرتبه 43 را به خود اختصاص داده هست.


رتبه ایران در میکروبیولوژی
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری فراخوان نمود: ایران همچنین در رشته میکروبیولوژی نیز با 191 مقاله برتر ثبت شده در ISI از میان 88 کشور برتر جهان در این رشته، رتبه 84 را اخذ کرده هست.


2- منبع خبر: http://www.aftab.ir/news/2008/feb/09/c3c1202574400_science_education_technology_nanotechnology.php
جایگاه ایران در تولید علم و پژوهش فناوری نانو در جهان از رتبه 55 در ۴ سال قبل به رتبه ۲۵ ارتقا یافته هست.
دکتر سعید سرکار عضو ستاد ویژه توسعه فناوری نهاد ریاست جمهوری با بیان این مطلب فرمود: ایران ۴ سال پیش در زمینه تعداد مقالات ISI که از مهمترین شاخص های پژوهشی هست در بین کشورهای مسلمان منطقه پس از ترکیه، مصر، تونس، مغرب و مالزی در رتبه ششم برنامه داشت اما در پی تلاش هستادان، دانشجویان و متخصصان این عرصه، امروز کشور ما در زمینه فناوری نانو حرف اول را در منطقه می زند و با ۱۰ پله اختلاف با کشور ترکیه در جایگاه نخست منطقه برنامه گرفته هست.


هم اینک ۱۰ دانشگاه در کشور دوره کارشناسی ارشد فناوری نانو را فعال کرده اند و در ۵ دانشگاه نیز دوره دکترای در این رشته دایر شده هست و در دیگر دانشگاه ها نیز برای تأمین نیروی متخصص مورد نیاز کشور در این زمینه، فعالیت های جدی در دست انجام هست
3- منبع خبر: http://www.computernews.ir/article.aspx?n=2008-2-1000495
دکتر عبدالرضا سیم چی ،دانشیار مهندسی مواد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به جایگاه کشور در زمینه نانوساختار فرمود: ایران در تولید علم نانو فناوری در 4 سال اخیر از رتبه 55 جهانی به رتبه 25 ارتقا یافته و توانسته هست حرف اول را در منطقه بزند و با 10 پله اختلاف با کشور ترکیه در جایگاه نخست منطقه برنامه گیرد.
4_ منبع خبر: http://www.reporter.ir/archives/86/12/005465.php
ایران در جایگاه پنجم علمی آسیا برنامه گرفت
حمید ضیایی پرور
؛معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو:
؛ایران در جایگاه پنجم علمی آسیا برنامه گرفت
؛معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در دومین جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو از کسب رتبه پنجم علمی آسیا توسط ایران در سال جاری اظهار داشت و فرمود:در آسیا در زمینه «علم» در رتبه پنجم و در عرصه «علم و فناوری» دررتبه پنجم یا ششم برنامه داریم و در حوزه نانو با توجه به موفقیت هایی که به دست آوردیم، انتظار داریم، در ٥ سال آینده به جایگاه چهارم برسیم.دومین جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو در کتابخانه ملی ایران انجام شد.دراین جشنواره که با حضور معاون علم و فناوری رئیس جمهور، مدیران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو وتعداد زیادی از محققان این فناوری انجام شد به برترین افراد، نهادها، موسسه ها و آزمایشگاه های نانو بر حسب کیفیت و حجم فعالیت ها و دستاوردهای سال ١٣٨٥ جوایز ارزنده ای اهدا شد.

جشنواره انتخاب برترین های فناوری نانو با هدف شناسایی، معرفی و تشویق فعالان این فناوری و نیز جهت دهی تحقیقات به سمت اهداف توسعه فناوری نانو در کشور، سالانه انجام می شود.
5_ منبع خبر: http://balatarin.com/permlink/2008/2/27/1238228
ایران در نانو فناوری به جایگاه اول جهان اسلام دست یافت
مدیر گروه منابع انسانی ستاد فناوری نانو فرمود: ایران توانست با پشت سر گذاشتن ترکیه در زمینه نانو در صدر کشورهای اسلامی برنامه گیرد.

به نقل خبرنگار مهر، دکتر سعید سرکار شب گذشته در مراسم دومین جشنواره انتخاب برترینهای فناوری نانو، به جایگاه ایران در میان کشورهای اسلامی در زمینه فناوری نانو اشاره کرد و فرمود: در ابتدا ایران در رتبه 6 پس از کشورهای ترکیه، مصر، مغرب، تونس و مالزی برنامه داشت اما امروز با پیشی گرفتن از ترکیه در صدر کشورهای اسلامی برنامه دارد.

وی فرمود: برنامه گرفتن در بین 15 کشور برتر فناوری نانو و تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی امت را از اهداف کلی ستاد نانو ذکر کرد.

مدیر گروه منابع انسانی ستاد فناوری نانو به وضعیت آموزشی و پژوهشی کشور در حوزه فناوری نانو اشاره کرد و اضافه کرد: بیش از 5 دانشگاه در دوره دکترا و 10 دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد در زمینه نانو فعال هستند ضمن اینکه با بررسی تعداد مقالات و میزان ارجاع اونها از رتبه 52 به 25 دست یافته ایم.

طبق فرموده سرکار، تعداد کل مقالات ایران در سال 2000 از کل مقالات کشورهای عربی بیشتر بوده هست.

وی ادامه داد: یک هزار و 220 پایان نامه در مقطع ارشد و 280 پایان نامه در دوره دکترا مقالات علمی و پژوهشی و کتب تألیفی و ترجمه ای و 70 اختراع ثبت بین المللی مورد حمایت و تشویق ستاد فناوری نانو برنامه گرفته اند.

مدیر گروه منابع انسانی ستاد فناوری نانو 90 موسسه پژوهشی، 862 محقق، 28 شرکت خصوصی، 5 مرکز رشد، 30 رسانه ، 9 اختراع و 40 آزمایشگاه را از جمله زیر ساختهای کشور در حوزه نانو عنوان کرد و فرمود: در این جشنواره از 10 محقق برتر، 3 مرکز پژوهشی، یک محقق جوان، یک محقق ایرانی مقیم خارج، یک محقق برتر خارجی، یک پایان نامه، 3 آزمایشگاه برتر، یک رسانه برتر و یک مرکز رشد و پارک فناوری مورد تشویق برنامه خواهند گرفت.


6- منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8409010535
علم ژنتیک ایران را در تولید برنج خودکفا می‌کند
خبرگزاری فارس: رئیس سابق موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در حاشیه یک کنفرانس بین‌المللی در فیلیپین با اشاره به آغاز کشت تجاری یک گونه برنج اصلاح یافته ژنتیکی به نام طارم مولایی در ایران فرمود‌: کشت تجاری برنج‌های اصلاح یافته ژنتیکی که از سال 2004 در ایران آغاز شده هست می‌تواند در آینده نزدیک این کشور را از واردات برنج بی‌نیاز کند.


7- منبع خبر: http://www.basirat.ofogh.net/news.aspx?newsid=15700
ایرنا: رییس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی فرمود : ایران در زمینه ژنتیک و بیوتکنولوژی حرف اول را در منطقه می‌زند پیشرفت‌های به دست‌آمده در کشور درزمینه ژنتیک و بیوتکنولوژی سرآمد سایر کشورهای منطقه هست چنانچه در زمینه پیشگیری از بیماری ژنتیکی تالاسمی به دلیل موفقیت‌هایی که داشتیم در منطقه الگو هستیم و هم اکنون از دستاوردهای ما هستفاده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر به سایتهای ریز مراجعه کنید:
http://www.nanoclub.ir/
http://genetics.ir/html/index.php

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 10:51 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


58 out of 100 based on 33 user ratings 558 reviews