كاربرد نانولوله‌ها در تشخیص و ترمیم ترك در اجسام پلاستیكی


كاربرد نانولوله‌ها در تشخیص و ترمیم ترك در اجسام پلاستیكیكاربرد نانولوله‌ها در تشخیص و ترمیم ترك در اجسام پلاستیكی.
نانوامولسیون چیست؟

برپايه یك مطالعه جدید، با اضافه کردن حتی مقادیر كمی از نانولوله‌های كربنی می‌توان گام‌های بلندی را در افزایش قدرت، كمال و ایمنی مواد پلاستیكی (كه كاربرد گسترده‌ای در كاربردهای مهندسی ‌دارند) برداشت..
نانوامولسیون چیست؟
نانولوله

محققان پژوهشگاه پلی تكنیك Rensselaer، روشی ساده و جدید برای تشخیص و ترمیم ترك‌های خطرناك و كوچك در بال‌های هواپیما و بسیاری از ساختارهای دیگر كه از تركیبات پلیمری ساخته شده‌اند، ابداع كرده‌اند..
نانوامولسیون چیست؟
این پژوهشگران با وارد كردن تدریجی نانولوله‌های كربنی رسانای الكتریسته به یك پلیمر و بررسی و ثبت مداوم مقاومت الكتریكی ساختار، توانستند مكان و طول ترك ناشی از فشار در یك ساختار مركب را دقیقا شناسایی كنند.‌.
بلورها را بشناسید!
مهندسان با تعیین محل ترك، یك جریان الكتریكی كوچك را برای گرم كردن نانولوله كربنی به این ناحیه می‌فرستند و در اثر ذوب شدن عامل بهبود دهنده- كه در پلیمر جاسازی شده- ترك را با 70 % بازگشت هستحكام اولیه ترمیم می كنند..
نانوذرات سیلیس به چه درد می‌خورد؟
به فرموده نیخیل كراتكار، هستاد بخش مهندسی هسته‌ای، هوافضا و مكانیك پژوهشگاه Rensselaer، تشخیص و ترمیم آسیب ناشی از فرسودگی، كارایی و ایمنی اجزای ساختاری را در سیستم‌های مهندسی متنوع، تاحد قابل توجهی افزایش می‌دهد..
ایران هفتمین کشور برتر دارنده نانوتکنولوژی جهان
جزئیات این پروژه در مجله Applied Physics Letters به چاپ رسیده هست..
بلورها را بشناسید!
گروه «كراتكار» با هستفاده از اپوكسید معمولی ساختاری را ساختند كه یك % از كل وزن اون را نانولوله كربنی چندجداره تشكیل می‌داد.
اونها اپوكسید مایع را به طور مكانیكی مخلوط كردند تا مطمئن شوند نانولوله‌های كربنی ضمن اینكه در قالب خشك می شوند به‌طور مناسبی در تمامی ساختار پخش شده‌اند، همچنین سیم‌هایی را به صورت شبكه برای اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی و كنترل ولتاژ اعمال شده به ساختار به درون اون وارد كردند.
بدین‌ترتیب می‌توان با ارسال مقدار كمی الكتریسته به درون نانولوله‌های كربنی، مقاومت الكتریكی را بین دو نقطه دلخواه روی هر سیم اندازه‌گیری كرد، سپس ترك كوچكی در ساختار ایجاد كردند و مقاومت الكتریكی را بین نزدیك ترین نقاط اندازه‌گیری کردند..
فناوری نانو در صنعت بسته‌بندی
از اونجایی كه جریان الكتریكی برای رسیدن از نقطه‌ای به نقطه دیگر باید از اطراف ترك عبور كند، مقاومت الكتریكی افزایش می‌یابد.
هر چه طول ترك بیشتر باشد مقاومت الكتریكی بین دو نقطه نیز بیشتر می شود.. «كراتكار»، مطمئن هست كه این روش برای ساختارهای بزرگ تر نیز موثر خواهد بود.
از اونجایی كه نانولوله‌ها در سراسر ساختا به طور هموقت و یكنواخت وجود دارند، این روش می تواند با اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی و بدون نیاز به اضافه کردن حسگرهای خارجی یا ابزارهای الكترونیكی گمراه كننده برای بررسی هر قسمت مورد هستفاده برنامه گیرد.
این حسگرها درواقع جزء لازم ساختارند و اجازه بازنگری هر بخش از ساختار را می‌دهند.. با تشخیص ترك، می‌توان ولتاژ عبوری از سرتاسر نانولوله‌های كربنی را در نقطه خاصی در شبكه . افزایش داد.. این ولتاژ اضافی با تولید گرما، عامل ترمیم كننده را ذوب كرده، اون را با اپوكسی مخلوط می‌كند.
این محققان نشان دادند كه ساختارهای تعمیر شده، حدود 70 % هستحكام ساختار اولیه (ساختار بدون ترك) را دوباره به‌دست می‌آورند و برای جلوگیری از بروز یك نقص ساختاری فاجعه‌آمیز با كامل به اندازه كافی مستحكم می‌شوند.. این روش، یكی از روش‌های موثر برای غلبه بر ترك‌های ریز و شكل غیرمعمولی از آسیب ساختاری، به نام لایه لایه شدن هست.
مطلب مهم درباره این كاربرد جدید این هست كه ما از نانولوله‌های كربنی نه تنها برای تشخیص ترك، بلكه برای ترمیم اون نیز هستفاده می‌كنیم.. به نقل ایسنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این سیستم امكان بازنگری هموقت تمام ساختار را برای متصدی فراهم می‌كند و وجود ترك یا لایه لایه شدن را با تغییر در مقاومت الكتریكی در نقاط خاصی از ساختار آشكار می‌كند.
. این سیستم به افزایش عمر، ایمنی و كم هزینه تر شدن ساختارهای پلیمری- كه معمولا به جای فلزات در جاهایی كه وزن یك عامل مهم هست، هستفاده می‌شود- كمك خواهد كرد..  . منبع: کیهان.  .

نظرات کاربران

76 out of 100 based on 31 user ratings 456 reviews