استرس ... و راه حل های آن


استرس ... و راه حل های آناسترس ... و راه حل های آن
استرس در حقيقت پاسخ بدن ما به محيط اطرافمان است .اين واكنش اغلب در اثر وقايع خاصي پديد مي آيد.تغييرات استرس آفرين مي توانند فيزيكي ، رواني ، و يا رفتاري باشند.علتهاي ايجاد كننده ي استرس را استرسور مينامند و اين علل از فردي به فرد ديگر متفاوتند.
واكنش بدن ما نسبت به استرسها با ترشح برخي مواد شيميائي بنام هورمونها انجام ميشود وحالتي تحت عنوان جنگ و گريز ! را پديد مي آورد. اصليترين هورمونهائي كه اين حالت را بوجود مي آورند عبارتند از آدرنالين و كورتيزول .اينها توسط غده هاي فوق كليوي و بر اثر دريافت سيگنالهائي از هيپوتالاموس مغز ، ترشح شده و پاسخ هاي خاصي را در بدن بر مي انگيزند.در حقيقت پاسخ دفاعي يك مرغ در حمايت از جوجه هايش و يا فرار از مقابل يك شير درنده توسط ساير حيوانات نيز با همين هورمون ها ايجاد ميشوند.
طول عمر آدرنالين كوتاه بوده و در حقيقت برافروختگي هاي ناگهاني در اثر خشم ، گلگون شدن چهره بدنبال استرس شديد و ... ناشي از ترشح همين هورمون است.طول عمر كورتيزول بيشتر بوده وباعث اثرات طولانيتر و مزمن تري در فرد مي گردد.ترشح تدريجي و طولاني كورتيزول باعث تخليه ي انرژي ، كاهش فايده بخشي سيستم ايمني ، كاهش تمركز حواس ،‌و حتي چاقي ميگردد.
هر فردي بنوعي درگير استرس ميشود و ميتوان گفت همه ي ما بگونه اي در معرض استرس هاي مختلف هستيم اما نكته ي جالب اينجاست كه برخورد افراد مختلف با استرس و كنار آمدن با شرايط در اشخاص مختلف متفاوت است
به نظرت دوستت چه رنگیه؟

1:

علائم هسترس :
در فاز حاد و اوليه ي هسترس افزايش ضربان قلب و تنفس پديد مي آيد، و بدنبال اون فشار خون بالا ميرود.در برخي افراد علائمي از قبيل تعريق ، لرزش ، اختلال در فرمودار و حتي لرزش كلامي نيز بوجود مي آيد.


سبک لباس پوشیدن متولدین هر ماه

در فاز مزمن و طول كشيده تر هسترس ممكنست علائم خطيرتر و بدتري تظاهر كنند .


طالع بيني ايتاليايي ...
هسترس ميتواند بسياري از سيستم هاي بدن را درگير كند و موجب ايجاد اضطراب ، افسردگي ، و رفتارهاي خاص ديگري شود.بسياري از سردردها ، مشكلات معده ، طپش قلب ها ، دردهاي قفسه سينه ، و حتي مشكلات پوستي ! بهمين خاطر پديد مي آيند.سيستم ايمني در اين موارد ضعيف شده و باعث افزايش شيوع عفونت هاي مختلف در بدن فرد ميشود.اختلالات تغذيه اي ، بيماري هاي قلبي ، زخم هاي سيستم گوارش و بسياري از مشكلات ارگانيك ديگر در اين بيماران بطور شايعي ديده ميشودوقتی «او» به من حمله کرد!

2:

روش هاي مختلف ارتباط با سايرين :
سه نوع ارتباط با سايرين در افراد مختلف وجود دارد :منفعل ، تهاجمي ، و مدعي .همه ي ما در واقعيات مختلف هر سه نوع اين رفتارها را از خود بروز ميدهيم.اما بهتر اينست كه ياد بگيريم چگونه بيشتر مدعي باشيم !
در ارتباط هاي منفعل فرد سعي ميكند از اظهار عقيده و نظرات ، بيان عواطف و احساسات ، و خواسته هايش خودداري كند.فكر ميكند كه صحبت كردنش چندان مطلوب نيست و تفكراتش خريداران چنداني ندارد ، خصوصا اگر با افرادي طرف باشد كه از جهاتي بالاتر از او هستند.اين فرم تفكر باعث ميشود كه شخص كنترلي بر موقعيتش نداشته باشد.


خانم ها ،حتما فیلم ترسناک تماشا کنید!!

در ارتباط هاي تهاجمي ، شما مصرانه و صادقانه از افكار ، احساسات وخواسته هايتان به دفاع مي كنيد ، ( البته به قيمت نشنيدن افكار ديگران ! ) و بر اونها پا فشاري مينمائيد.


زندگی عاشقانه رایانه ای!
در اين حالت شما خشن و نهيب زن ، مصر و پايبند و حتي شايد گستاخ ميشايشاند.اين گونه رفتار باعث آسيب رساندن به روحيه ي ديگران و ناراحتي دروني اونها شده و واكنش منفي اونان باعث ايجاد هسترس و اضطراب مي گردد.


آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟

در رفتار هاي مدعي گونه شما بر اعتقادات ، احساسات و خواسته هايتان پافشاري ميكنيد اما به طرزي معقول و منطقي ، همراه با دليل و هستدلال .


ليست تاپيك هاي موجود در بخش روانشناسي
در بسياري از موارد اين گونه رفتار و ارتباط پاسخي مناسب تر ميدهد و تاثير بيشتري در پيشبرد اهداف شما خواهد داشت


3:

دوري از افكار تحريك كننده :
گرچه بسياري از اين افكار پايه ي و ضروري هستند اما وقتي تشديد ميشوند و يا غلط تفسير ميگردند مخرب و آسيب رسان خواهند بود.


براي مثال اطلاعاتي كه يك عكس راديوگرافيكي در بيمار مبتلا به سانحه ي تصادف به ما ميدهد بسيار مهم هست ولي تفسير هاي نا صحيح و پيش بيني هاي غلطي كه ميتواند در مورد اين كار ضروري انجام شود ، باعث ايجاد هسترس بسيار زياد و اضطراب شديد در فرد شود.بهمين خاطر سعي كنيد از تفسير هاي نا آگاهانه دوري گزينيد و حقايق را اونگونه كه هستند بپذيريد ، سپس براي حل مشكل احتمالي راه چاره اي بينديشيد.بدون اينكه درگير احساسات و عواطف شديد و تنش زا شايشاند.در بسياري از موارد احساساتي عمل كردن بدون دخالت فكر و منطق ،باعث ايجاد مشكلات بيشتر شده و گره كار را كورتر ميكند.ميتوانيد بطور جداگانه تفسير هاي مثبت و منفي را نوشته ، بر پايه هر يك از اونها تصميماتي اتخاذ كنيد تا در صورت لزوم امكان واكنش منطقي و اصولي تر براي شما باشد.


4:

يك راه براي كاهش هسترس ها !
توقف فكر يا فكر نكردن راهيست براي تمركز حواس و دوري از افكار نا مطلوب و تنش زا .وقتي بطور مكرر اين كار در مورد افكار نامطلوب انجام مي شود، دوري از اينگونه تفكرات ساده تر خواهد شد.حتي بگونه اي خواهد شد كه انگار هيچ اتفاقي نيفتاده هست !و بدين ترتيب فراموش كردن اون بسادگي امكان پذير هست.

سپس در وقتهاي مناسبي كه آرام تر و راحت تر هستيد اون مسئله را مجددا براي خود مطرح كنيد ، چشمهايتان را ببنديد و سعي كنيد تمام افكارتان را رايشان اون متمركز نمائيد.حالا راه هاي مختلف برطرف كردن و حل اين هسترس را بررسي كنيد.سعي كنيد فقط به افكاري اجازه بروز دهيد كه در حل اين معضل به شما كمك مي كنند.در يك لحظه به حل بيشتر از يك موضوع پر هسترس و رنج آور فكر نكنيد.

براي فكر كردن در مورد اين موضوع وقت خاصي در نظر بگيريد و با تمام شدن اون وقت ، فايل اين هسترس را بطور موقت در ذهن خود ببنديد و فكر كردن در مورد اون را به وقت ديگري موكول كنيد ، بدين ترتيب ذهن شما ياد ميگيرد كه در وقتهاي خاص براحتي افكار تنش زا را كنار بگذارد.حتي براي بيان اتمام وقت ميتوانيد با دست خود ( بالا و پائين آوردن اون يا حركت كات كردن و ...

) نيز علامت شروع يا پايان را اجرا کنيد


5:

جمله ايكه من در اينگونه واقعيات براي خودم بعنوان شعار اصلي برگزيده ام اينست كه سعي كن در يك لحظه در يك جبهه بجنگي و ساير جبهه ها را آرام نگه دار، چرا كه جنگيدن در جهات مختلف و در اون واحد بسيار مشكل آفرين تر و مخاطره آميز تر از يك جبهه هست.براي تمرين كردن جهت قطع افكار مختلف ميتوانيد روش ديگري را نيز امتحان كنيد : بدين صورت كه رايشان يك نوار ضبط صوت با صداي خودتان به فواصل كاهش يابنده مثلا بترتيب 3 ، 2 و يك دقيقه اي كلمه ي بسه يا هستوپ را بصورت محكم و با لحن تحكم آميز بگوئيد و در وقتي كه برنامه هست رايشان يك موضوع تنش آفرين فكر كنيد ، اون ضبط صوت حاايشان نوار را روشن كنيد.

با شنيدن اولين بس هست !يا هستوپ ديگر به فكر كردن ادامه ندهيد .

سپس سپس سي ثانيه توقف ، مجددا شروع به تفكر كنيد و باز هم بهمين ترتيب با شنيدن صداي هستوپ قطع كنيد.اين روش بسيار ساده ميتواند شما را براي كاهش افكار متفاوت و تنش زا در اون واحد و حل اونها در وقت هاي مناسب ديگر كمك كند.اين روش را بارها و بارها تكرار كنيد و بمرور سعي كنيد بجاي هستفاده از ضبط صوت ، صدائي از درون خود و بطوريكه فقط خودتان بشنايشاند ، را جايگزين اون نمائيد.و در دفعات بعدي ميتوانيد فقط تصايشانر كلمه ي هستوپ را در ذهن بياوريد !در اين وقت ديگر شما قادر خواهيد بود بطور مناسبي وقت و ميزان فكر كردن به مسائل مختلف را در ذهن خود مديريت كنيد و از پراكندگي فكر ، همينطور نفوذ افكار مخرب و مغشوش كننده ي ذهن ، و تنش هاي ناشي از اون جلوگيري كنيد .

اينكه در چه وقتي ، به چه موضوعي فكر كنيم و در چه مواقعي به كدام افكار توجه نكنيم ، خود كليد حل بسياري از هسترس ها، اضطراب ها و مشكلات روحي هست .

6:

ياد بگيريم كه ...


يكي از علل ايجاد هسترس ، متعهد كردن بيش از حد خود هست .بسياري از ما بلد نيستيم كه در مواقع لزوم كلمه ي نه را بكار بريم ! بهمين خاطر اغلب بيش از حد توانمان نسبت به ديگران متعهد ميشايشانم .

بايد به خودمان ياد دهيم كه در مواقعي كه ضرورت ندارد از ميتوانيم جواب منفي هم بدهيم ! همه چيز ارزش اون را ندارد كه وقت ما را بگيرد.


7:

تمركز ...


در يك وقت بيش از يك كار مهم را انجام ندهيد ، چرا كه وقتي سعي ميكنيد بيش از يك كار را در اون واحد به انجام برسانيد ، معمولا هر كار وقت بيشتري را خواهد برد و نيز در اغلب موارد كيفيت اون كمتر خواهد شد.

البته در مواردي خاص ميتوان دو كار را با هم انجام داد اما حتي در اينگونه موارد هم اگر مشاهده كرديد كه كاهش دقت يا فايده بخشي اون كار كمتر از حد مورد نياز هست و يا هسترس بيش از حدي برايتان ايجاد مي كند ، تمركزتان را بر رايشان كار اصلي برنامه دهيد و كار درجه دو را بعدا در واقعيات مناسب تري دنبال نمائيد.


8:

دقت ...


سعي كنيد ، در جائي آرام ، با تمركز حواس و حد اكثر دقت به مسائل مهم فكر كنيد .

شلوغي محيط و از هم گسيختگي فكر باعث خواهد شد كه نتوانيد از وقتي كه براي فكر كردن و تصميم گيري صحيح اختصاص داده ايد هستفاده كاملي ببريد.

در صورت لزوم از سايرين خواهش كنيد كه شما را كمي تنها بگذارند.ميتوانيد در اين مدت از كسي كمك بگيريد تا كارهاي شما را اجرا کند.


وقتي را براي تفريح و شادي در نظر بگيريد.


وقتي تمام ثانيه هايتان را براي كارهاي مختلف اختصاص ميدهيد ، ممكنست از خود غافل شايشاند و ناخود آگاه وقتي را براي خود در نظر نگيريد ! نتيجه ي اين مسئله كاهش اثر بخشي و موفقيت واقعي شما خواهد بود

9:

اميدوارم اين مباحث مفيد بوده باشه...
اگه مطلب يا سوالي هست در خدمتم
اگر هم مطلبي دارين که به اين مقوله مربوط ميشه باز هم در خدمتم

10:

اضطراب ، بصورت موذيانه وناپيدا با بيقراري و زيركي خاصي ، بمرور تمام گوشه هاي ذهن را اشغال مي كند وآرام آرام به پيش مي تازد و مثل خوره همه جاي وجود فرد را درگير ميكند.
اضطراب از شيوع بسيار بالائي برخوردار هست وفقط در ايلات متحده بيش از 65 ميليون نفر را درگير كرده هست !
بسياري از ما در طول زندگي خود به درجاتي از اضطراب دچار شده يا ميشايشانم.


آيا خبر داريد كه علم پزشكي، بسرعت در حال كشف درمانهاي مناسب براي اين معضل هست ؟
در بسياري از موارد ، نگراني و اضطراب ، متعاقب خجالتي بودن ، افسردگي ، حملات اضطراب منتشر( پانيك )و يا بدنبال هسترسهاي شديد روحي پديد مي
آيد11:

نگراني در حقيقت شكل ايشانژه اي از ترس هست، درحقيقت مجموعه اي از حافظه ،تصايشانرسازي ، خاطرات قبلي ، وایجاد و خو در ايجاد نگراني دخالت دارند .


نگراني اشكال و چهره هاي متفاوتي از خود نشان ميدهد اما اغلب با احساس ناامني ، كم قدرتي و ناتواني بروز ميكند.اغلب ما منشاء اين حالت ناگوار را در بيرون از خودمان تلقي ميكنيم ، و سعي ميكنيم زندگي ومحيطمان را مسؤل اون بدانيم! اما بايد توجه داشته باشيم كه اينگونه تفكرات فقط آسيب پذيري ما را افزايش خواهد داد.

اغلب مبتلايان خود اين نكته را قبول دارند كه حتي در بهترين واقعيات محيطي نيز درجاتي از نگراني و اضطراب را تجربه خواهند كرد!
برخي از محقين تصور مي كنند كه ميزان كنترل مغزي بر تعديل هسترسها و اثرات اونها در مبتلايان به هسترس كمتر از سايرين هست، و ماده اي بنام گابا ( گاما آمينوبوتيريك اسيد ) را درايجاد اين مشكل دخيل مي دانند و اعتقاد دارند كه كمبود اين ماده يا جواب نامناسب سلولهاي خاصي در مغز ( نسبت به اون ) ميتواند هستعداد فرد را نسبت به هسترسها افزايش داده و باعث حالات اضطرابي گردد.برعكس كسانيكه مقادير كافي گابا داشته و جواب مناسبي به اون ميدهند ، انسانهائي آرام و خونسرد هستند.


درمقابل برخي محققين اعتقاد دارند ژني بنام اس.ال.سي.آ.4 درافراد مستعد اضطراب وجود دارد كه باعث افزايش حالات اضطرابي ، بدبيني ، و تفكرات منفي گرايانه دراونها ميگردد.

بسياري از محققين نيز نحوه ي زندگي و هسترسهاي دوران كودكي را در ايجاد اضطرابهاي دوران بلوغ مؤثر ميدانند.


بهرحال و با هر مكانيسمي كه تصور كنيم ، بررسيهاي مختلف وتصايشانر برداريهاي پيشرفته مغزي نشانگر فعاليت بيش از حد بخشي از قشر مغز ( كورتكس سينگوليت ) در مبتلايان به اضطراب بوده هست.


يكي از جديدترين يافته هاي مااينست كه مغز ارگاني بسيار انعطاف پذير بوده ، قابليت تطابق بسيار بالائي را با محيط دارد.


بايد توجه داشته باشيم كه :
ما نميتوانيم مغز خودمان را با يك مغز جديد جايگزين كنيم اما قادريم اون را مجددا شكل دهيم ، دوباره تربيت كنيم و اون را بار ديگر تنظيم ( Reset ) كنيم !

12:

برخي داروهاي مورد هستفاده در بيماران مبتلا به اختلالات اضطرابي( مصرف خودسرانه ي هيچيك از اين داروها را به شما توصيه نمي كنيم) :

بنزوديازپينها :
شايعترين داروهاي ضد اضطراب را اين گروه به خود اختصاص مي دهد ، اينها با خاموش كردن سيستم فراخوان خطر در مغز ، عمل ميكنند ، عيب اصلي و مهم اينها ، ايجاد عادت وحتي اعتياد هست ، همينطور در برخي موارد با مواد الكلي تداخل اثر بسيار خطرناك و كشنده اي خواهند داشت .

بهمين خاطر معمولا بصورت كوتاه مدت هستفاده مي شوند.

13:


داروهاي مسدود كننده بتا :
اين داروها كه معروفترينشان پروپرانولول يا ايندرال هست ، ميتوانند اثرات جانبي اضطراب مثل لرزش دستها ، طپش قلب ، تعريق و...

را مهار كنند .بهمين خاطر معمولا يكساعت قبل از برنامه گرفتن در واقعيات هسترس زا ( مثل سخنراني ، مجامع عمومي ، امتحان ، و...

) با مقادير تعيين شده توسط پزشك ، مصرف ميشوند و گاهي با صلاحديد پزشك بصورت مرتب و منظم تجايشانز مي شوند.


نكته مهمي كه درمورد اين داروها بايد به اون توجه داشته باشيم ، منع مصرف اون در مبتلايان به آسم هست.


14:

بوسپيرون يا بوسپار يكي از داروهاي ضد اضطراب جديد هست كه اثرات آرامبخشي و اعتيادآور ندارد اما تاثيراون كمتر از بنزوديازپين هاست .

15:

داروهاي ضد افسردگي :

اين داروها نيز نقش ضد اضطرابي خوبي دارند.

برخي داروهاي اين گروه با مهار برداشت مجدد سروتونين عمل مي كنند .

داروهاي فوق خصوصا در بيماراني كه بيش از حد به فكر فرو مي روند ، بسيار ارزشمند خواهند بود.

تفكر بيش از حد نيز مثل سردردهاي شديد هست ، بدين معني كه برطرف شدن اون به فرد احساس آرامش و شادابي خواهد داد.

درحقيقت اين احساس به فرد دست خواهد داد كه شخص ديگري شده هست ، البته در حقيقت اين شخص خود اوست اما در لباسي سالم و شاداب.داروهاي مهار كننده بازجذب سروتونين در حملات پانيك بسيار مناسبند.16:


داروهاي مهار كننده مونو آمينو اكسيداز :
داروهاي اين گروه مثل نارديل نياز به تغيير رژيم غذائي دارند ، بهمين خاطر چندان پرطرفدار نيستند اما در مواردي خاص ، ارزشمندند17:

تشخيص افسردگى
ايشانژگى اختصاصى افسردگى که براى تشخيص افسردگى حتماً يکى از اونها بايد وجود داشته باشد، يکى ایجاد ناشاد (افسردگى، غم، اندوه، ناراحتى يا نگراني) و ديگرى فقدان علاقه و لذت تقريباً در همة فعاليتهاى عادى و سرگرميهاى فرد مي‌باشد.

هر دو اين علائم بايد در اکثر مواقع روز وجود داشته باشند
.


ساير نشانه‌هاى افسردگى شامل از دست دادن توجه و سرخوشى در فعاليتهاى روزانه، اختلال و تغيير عمده در اشتها و وزن بدن، اختلال در خواب به‌صورت کم‌خوابى يا پرخوابى، اختلال در تفکر و تمرکز فکر، وجود اضطراب و کندى حرکات، احساس بى ارزشى و يا احساس گناه، فقدان نيرو يا فقدان انرژى و خستگى، افکار تکرارشونده، مرگ و يا خودکشى مي‌باشند.دانشمندان ارتباط نزديکى بين خودکشى و افسردگى ذکر مي‌نمايند به‌طوريکه دوسوم بيماران افسرده به خودکشى فکر مي‌نمايند و ١٠ تا ١٥ % اونها به زندگى خود خاتمه مي‌دهند.


اگر يک بيمار ۵ مورد از علائم بالا را به‌مدت ۲ هفته مداوم داشته باشد به اختلال افسردگى شديد (عمده) مبتلا مي‌باشد.

مطالعات اخير در ايالات متحده آمريکا نشان مي‌دهد که افسردگى سردسته علتهاى ناتوانى در انسان به‌شمار مي‌رود.

چنين مطالعات آمارى در بقيه کشورها نيز موجود مي‌باشد

18:

خیلی جالب و مفید بودند ممنون خانومی

19:

خواهش ميكنم...


20:

چگونه از طريق مصرف موادغذايي با هسترس مبارزه كنيم؟
1- روز خود را با مصرف يك ليوان آب پرتقال تازه يا آب ميوه هاي طبيعي حاايشان ايشانتامين C شروع كنيد و در بقيه روز آب زياد بنوشيد، براي اين كه وقتي بدن تحت هسترس هست بدن شما ايشانتامينc بيشتري احتياج دارد.

يك ليوان آب ميوه تازه، نياز اضافي شما را تأمين مي كند.


نوشيدن حداقل 8 ليوان آب، بدن شما را از بي آبي حفظ مي كند و مانع تحمل هسترس اضافي براي بدن شماست.


2- براي صبحانه؛ يك عدد موز، مقداري موادغذايي حاايشان فيبر زياد و ماست كم چرب هستفاده كنيد، چرا كه موز منبع غني ايشانتامين B6 هست كه براي سوخت و ساز لازم هست، به خصوص وقتي كه سوخت و ساز بدن مانند مواقع هسترس سريع هست .

توجه كنيد كه مصرف مكمل هاي اضافي ايشانتامين B لازم نيست، چون ممكن هست هسترس اضافي به بدن تحميل كنيد.


دستگاه گوارش شما، هسترس وارد شده را احساس مي كند، بنابراين دريافت موادغني از فيبر در طول روز كمك مي كند تا طوفان ايجاد شده در اين دستگاه فروكش كند.


مصرف ماست كم چرب 2 خاصيت مهم براي بدن دارد:
الف) حاايشان پروتئين هست كه بدن در واقعيات هسترس به اون احتياج دارد.

ب) وجود چربي كم موجود در اون به عنوان حامي خوبي براي سيستم ايمني بدن مي باشد.
3- فقط يك فنجان قهوه در طول روز مصرف كنيد و از مصرف موادغذايي حاايشان كافئين در بقيه روز خودداري كنيد ، زيرا:
كافئين كليه دستگاه هاي بدن را تحت تأثير برنامه مي دهد.

فعاليت بدن را افزايش و سرعت جذب املاح را كاهش مي دهد.

كافئين اضطراب شما را زياد مي كند و اين آخرين چيزي هست كه شما به اون احتياج داريد.


4- از مصرف شيريني به عنوان ميان وعده پرهيز كنيد.

به جاي اون از غلات كامل، نان كم چرب تهيه شده با شير و انواع كيك هاي ساده خانگي هستفاده كنيد.


ترشح هورمون هايي كه در وقت هسترس زياد هست، سبب ترشح تركيبي به نام Npy* از مغز مي شود.

Npy تمايل به مصرف شيريني و مواد قندي را زياد مي كند.


اگر شما به تمايل خود در مصرف شيريني جواب مثبت دهيد، در بقيه روز درگير اين تمايل خواهيد بود.

در نتيجه مواد غذايي اي را مصرف خواهيد كرد كه خاصيت تغذيه اي ندارند.


بسيار بهتر هست براي مقابله با تمايل به مصرف شكر، از نان هاي تهيه شده با آرد كامل و شكر كم، هستفاده كنيد.غلات كامل، سلول هاي مغزي را براي ترشح سروتونين تحريك مي كنند.

هورمون سروتونين آرام بخش هست.5- نمايه گليسميك ( توانايي بالا بردن قند خون به وسيله يك ماده غذايي خاص) يا (gi) مواد غذايي را بشناسيد.

اين شاخص به ما نشان مي دهد مواد قندي( كربوهيدرات ها) با چه سرعتي تبديل به قند مي شوند و سطح قند خون را بالا مي برند.

هر اندازه اين شاخص پايين تر باشد، مواد حاايشان كربوهيدرات ديرتر تبديل به قند مي شوند.

بنابراين سطح قند خون را بيشتر مي توانيم كنترل كنيم و بيشتر احساس آرامش مي كنيم.

هم چنين از احتمال ورود و ذخيره چربي هاي ناخواسته جلوگيري مي كنيم.

انوع شيريني، نان سفيد و سيب زميني، نمايه گليسميك بالا دارند و موادغذايي اي مانند ماكاروني، برنج، لوبيا نمايه گليسميك پايين تري دارند.


21:

استرس ... <br><br>و راه حل های اون
عادات سالم براي جلوگيري از هسترس
1- از افت قند خون جلوگيري كنيد و وعده هاي منظم، كوچك و سالم بخوريد.

2- از ميان وعده هاي كم انرژي مانند هايشانج، كرفس، ذرت بو داده ي بدون روغن، و كيك هاي برنجي با شكر كم هستفاده كنيد.3- از انوع ميوه هاي تازه و آب ميوه ها به عنوان طعم دهنده هاي شيرين هستفاده كنيد.4- جوشانده هاي گياهي براي تسكين اعصاب مناسب هستند؛ مي توانيد اونها را با يك قاشق غذاخوري عسل ميل كنيد.5- مصرف غذهاي حاايشان تريپتوفان مانند مغزهاي گياهي(پسته، بادام، فندق و...) ، موز و غلات كامل، دستگاه عصبي را تسكين مي دهند.6- مصرف مقدار كمي پروتئين در طول روز مانند پنير، تخم مرغ، مرغ و گوشت در واقعيات هسترس خستگي شما را رفع مي كند.

اگر جزء افرادي هستيد كه خيلي زياد دچار هسترس مي شايشاند ، هميشه مقداري از مواد حاايشان پروتئين آماده را همراه داشته باشيد.7- غلات كامل و موادغذايي حاايشان فيبر، چرخه ايجاد گرسنگي را به تعايشانق مي اندازند.

انواع ميوه، سبزي، ماست كم چرب و پنير نيز همين كار را انجام مي دهند.8- از انواع غذاهاي بدون چربي يا كم چربي هستفاده كنيد.

9- وعده هاي غذايي را حذف نكنيد
.


10- براي مقابله با هسترس راه ديگري به غير از غذا خوردن پيدا كنيد.11- براي رفع خستگي پس از كار روزانه ورزش كنيد.

ورزش هايي را انتخاب كنيد كه مورد علاقه شما هستند و به شما آرامش مي بخشند.

ورزش كمك مي كند تا كالري اضافه سوخته شود، سلامت قلب و ريه ها افزايش يابد و ذهن شما از چيزهايي كه باعث ايجاد هسترس هستند، دور نگه داشته شود.12- روزانه به مدت 30-20 دقيقه و 3 بار در هفته به صورت منظم ورزش كنيد.13- در واقعيات هسترس از داروهاي آرام بخش هستفاده نكنيد.14- ياد بگيريد كه اهداف خود را وقت بندي كنيد.15- اهداف واقعي انتخاب كنيد نه غير واقعي.

16- مهارت هاي مديريت وقت را ياد بگيريد.

17- وقتي را براي تهيه فهرست غذاهايي كه نياز داريد، اختصاص دهيد و از انتخاب موادغذايي با ارزش تغذيه اي كم پرهيز كنيد.


22:

استرس ... <br><br>و راه حل های اون

استرس چيست؟
استرس فشاري هست كه در اثر تغييرات ايجاد شده در محيط به بدن تحميل مي شود.

بعضي از هسترس ها مفيد هستند، اما وقتي از كنترل خارج مي شوند، بدن به صورت هاي مختلفي از آثار سوء اون ها رنج مي برد.

در واقعيات هسترس، توليد سلول هاي ايمني نوع لنفوسيت T افزايش مي يابد ومقدار زيادي سم در بدن انسان جمع مي شود.

توليد هورمون آدرنالين به دنبال هسترس و واقعيات ناموزون با بدن، افزايش مي يابد.

توليد بيشتر آدرنالين به بدن كمك مي كند تا انرژي بيشتري براي مقابله با واقعيات جديد داشته باشد.

از طرفي توليد آدرنالين، ذخاير موادقندي را تخليه مي كند.

افزايش ترشح هورن هاي بدن، جواب طبيعي بدن ما به هسترس هست.

غذا بر رايشان فعاليت مغزي تأثير مي گذارد.

به عبارتي موادغذايي بر رايشان فعاليت تركيبات شيميايي به نام نوروترانسميتر( انتقال دهنده هاي عصبي ) اثر مي گذارند.

اين تركيبات براي هوشياري بدني لازم هستند.
شايد اين سؤال براي شما هم پيش آمده باشد كه آيا غذا در كنترل هسترس مؤثر هست يا نه؟
مصرف موادغذايي در وقت هسترس بر پايه شواهد علمي هست.

اكثر امت به اين موضوع واقف هستند كه در وقت هسترس بيشتر غذا مي خورند و انتخاب اونها بيشتر از گروه مواد قندي و نشاسته اي هست.


اسيدهاي آمينه براي ورود به مغز از طريق جريان خون مغزي، با اسيدآمينه تريپتوفان رقابت مي كنند و اجازه ورود به تريپتوفان را نمي دهند.

مصرف مواد حاايشان كربوهيدرات توليد هورمون انسولين را تحريك مي كنند.

ترشح هورمون انسولين از ورود اسيدهاي آمينه به مغز جلوگيري كرده و فقط به اسيدآمينه تريپتوفان اجازه مي دهد تا وارد سلول مغزي شود.

تريپتوفان باعث ترشح هورمون سروتونين مي شود و سروتونين از مهمترين ناقلين مغزي هست و كاهش اون سبب بي خوابي، بي علاقگي، فقدان انرژي، عدم تمركز حواس و افسردگي مي شود.توجه به اين موضوع مهم هست كه غذاهايي كه ترشح سروتونين را افزايش مي دهند، داراي چربي هاي پنهان هستند، بنابراين همانطور كه سطح سروتونين( هورمون آرام بخش ) افزايش مي يابد، چربي هم وارد گردش خون مي شود.

علاوه بر اين بدن در جواب به هسترس، هورمون كورتيزول بيشتري ترشح مي كند.

افزايش ترشح هورمون كورتيزول، ترشح اسيد معده را زياد كرده و به مخاط معده آسيب مي رساند.هورمون كورتيزول فعاليت هورمون انسولين را مختل مي كند، و چربي ها را كه به طور ناآگاهانه در وقت هسترس وارد بدن مي شوند، به راحتي ذخيره مي كند.

در سنين بالاي 40 سال كاهش متابوليسم( سوخت و ساز) بدن، فرد را براي هسترس آماده تر مي كند.

در اين واقعيات هورمون هايي ترشح مي شوند كه اشتها را زياد كرده و چربي را ذخيره مي كنند.


__________________

23:

استرس ... <br><br>و راه حل های اون

چه موادغذايي باعث ايجاد هسترس مي شوند؟
كافئين ماده اي محرك هست كه در قهوه، چاي، كولاها، شكلات و تعدادي از داروها وجود دارد.

مصرف زياد موادغذايي حاايشان كافئين همانند هسترس عمل مي كند و گاهي اوقات علائم اون را بدتر مي كند.يك ماده محرك، ترشح اسيد معده و هورمون هاي تيروئيدي را بيشتر مي كند.

اين مسئله ضمن ايجاد اضطراب، فعاليت كليه ها را بيشتر مي كند.

با افزايش فعاليت كليه ها، دفع ادراري افزايش مي يابد.
كافئين، همينطور جذب آهن دريافتي از طريق مواد گوشتي مانند( گوشت مرغ و قرمز) را مهار مي كند و سبب ايجاد كم خوني ناشي از فقر آهن مي شود.
اغلب امت كافئين را به عنوان عاملي محرك براي افزايش انرژي مصرف مي كنند.

اين يك احساس كاذب از انرژي هست و در واقع غدد فوق كليايشان را خسته مي كند؛ چون هورمون هاي آدرنالين كه هورمون هاي هسترس ناميده مي شوند، از غدد فوق كليايشان ترشح مي شوند.
كافئين مي تواند سردرد ايجاد كند، بنابراين مصرف اون را كاهش دهيد و در صورت تمايل به مصرف قهوه، قهوه بدون كافئين را مصرف كنيد.


از شرایط محرك ديگر فسفر هست كه به نوشيدني هاي گازدار اضافه مي كنند.

مصرف نوشابه هاي گازدار، تعادل كلسيم و فسفر بدن را به هم مي زند.

عدم تعادل بين كلسيم و فسفر، باعث كاهش كلسيم خون و افزايش برداشت كلسيم از هستخوان ها و افزايش خطر پوكي هستخوان به خصوص در خانم ها مي شود.

فسفر همينطور بر رايشان اسيد كلريدريك معده كه براي هضم غذا لازم هست، تأثير منفي مي گذارد و علاوه بر اون براي افرادي كه مشكل دفع دارند، مضر هست.

آب هاي معدني و آب چشمه فسفر ندارند.اضافه کردني ها و نگه دارنده هايي مانند نيتريت و نيترات كه به موادغذايي مانند سوسيس، كاپوشش و ماهي دودي براي محافظت از تخريب اضافه مي كنند، با مواد شيميايي، تركيب شده و موادي به نام نيتروزامين ها را توليد مي كنند.


مونوسديم گلوتامات از اضافه کردني هايي هست كه امت خاور دور براي حفظ رنگ سبزي هاي كنسرايشان و گوشت هاي پخته اضافه مي كنند.

اين تركيب شيميايي باعث سردرد، واكنش هاي پوستي و سوزش در ناحيه پشت گردن مي شود.

بهترين راه حل براي كاهش اثرات مواد اضافه کردني، كاهش مصرف غذاهاي حاايشان مواد اضافه کردني هست.
مصرف بيش از حد موادقندي ساده مانند شكر نيز به عنوان عاملي براي ايجاد هسترس و تحريك پذيري شناخته شده اند.

مصرف بيش از حد موادغذايي حاايشان قندهاي ساده مانند دونات، كيك وشكلات در طول روز باعث خستگي و تحريك پذيري فرد مي شوند كه با اضافه کردن مقداري مواد حاايشان پروتئين، اثر اين مواد را مي توانيد مهار كنيد.

24:

خانم‌ها دوست دارند در این شرایط با كسی حرف بزنند و حالت‌های عاطفی‌شان را نشان دهند و داستان را برای كسی تعریف كنند.

در حالی‌كه مردها سعی می‌كنند با آرامش و در خلوت خود، تنش را برطرف كنند و برای رفع اون بیشتر عمل می‌كنند تا اینكه حرف بزنند.


جواب متفاوت زنان و مردان به هسترس
كنترل هسترس به جنسیت آدم‌ها بستگی دارد و در زن و مرد كاملا متفاوت هست.این نظر متخصصان علم روان‌شناسی هست.

اونها مدارك و شواهدی برای این مسئله عنوان می‌كنند كه دانستن اونها خالی از لطف نیست.خانمی كه به تازگی ازدواج كرده و معلم كلاس اول هست و هر روز مجبور هست كلاسی پراز بچه‌های ۶ تا ۷ ساله را كنترل كند، توصیف جالبی از هسترس دارد.
او می‌گوید: وقتی خسته و كوفته به منزل می‌رسم و با كوهی از كارها در خانه روبه‌رو می‌شوم، دلم می‌خواهد گریه كنم و سر به بیابان بگذارم.

بعد شروع می‌كنم به حرف زدن و حرف زدن! اونقدر حرف می‌زنم و غرغر می‌كنم تا بالاخره سپس نیم ساعت احساس راحتی به من دست می‌دهد.

بله من فقط با حرف زدن بهتر می‌شوم.

در عوض آقایی كه پدر یك دختر ۵ ساله هست و همسرش هم مجددا باردار شده وقتی با كلی كار و گرفتاری با دخترش سروكله می‌زند، در آخر می‌گوید: من اصلا در مورد این همه گرفتاری حرفی نمی‌زنم.

بهتر هست بگذاریم وقت بگذرد و همه چیز خودش به وضع عادی برگردد.


كار، كار هورمون‌هاست
یكی از مهم‌ترین دلایل تفاوت جواب زن و مرد نسبت به هسترس، وجود هورمون‌هاست.


سه هورمون كورتیزول، اپی‌نفرین و اكسی‌توسین در این مورد نقش پايه ی دارند.وقتی فردی با هسترس روبه‌رو می‌شود، دو هورمون كورتیزول و اپی‌نفرین با هم باعث افزایش فشار خون و سطح قند خون می‌شوند.

در ابتدا متخصصان به این نتیجه رسیدند كه مقدار ترشح هورمون كورتیزول در شرایط هسترس‌زا در خانم‌ها بیشتر هست و شاید به این دلیل هست كه خانم‌ها در این حالت عاطفی‌تر و حساس‌تر برخورد می‌كنند اما در ادامه متوجه شدند مقدار ترشح این هورمون در زن و مرد یكسان هست و اصل تفاوت در هورمون اكسی توسین هست.در خانم‌ها با افزایش ترشح كورتیزول و اپی‌نفرین در شرایط هسترس‌زا، اكسی توسین هم وارد صحنه می‌شود.

این هورمون از مغز ترشح شده و تولید دو هورمون قبلی را سركوب می‌كند تا فرد از نظر عاطفی وضعیت آرامتری پیدا كند.

مقدار ترشح این هورمون در مردها بسیار كم هست و این مسئله در جواب اونها به هسترس تاثیر می‌گذارد.

25:

هسترس و زنان سیاستمدار

یك نظریه جالب به‌نام جنگ و گریز وجود دارد كه می‌گوید آدم‌ها وقتی دچار هسترس می‌شوند یا می‌ایستند و مبارزه می‌كنند و یا باروبنه را جمع كرده و فرار را بر برنامه ترجیح می‌دهند.در یك مطالعه روان‌شناختی مشخص شده خانم‌ها از این دو روش هستفاده نمی‌كنند و به‌جای اون راه سازش و دوستی را انتخاب می‌كنند، یعنی سعی می‌كنند آدم‌های دورو اطراف را نگه دارند و به وسیله ارتباط با دیگران مشكل را حل كنند.در سازش، فرد سعی می‌كند با تطبیق خودش با محیط، امنیت ایجاد كرده و هسترس را كم‌رنگ‌تر كند و در دوستی، فرد شبكه اجتماعی را ایجاد كرده و اون‌را حفظ می‌كند تا در چنین شرایطی از او حمایت كند.در مطالعه‌ای كه ذكر شد علت انتخاب این راهكار‌ در زنان وجود هورمون‌های جنسی زنانه واكسی‌توسین ذكر شده هست.

در حالی‌كه مردها از همان نظریه اول هستفاده می‌كنند.

26:

تقاضا در مقابل انرژی

اعتمادبه‌نفس آقایان در سایه كفایت و كارآیی اونها بدست می‌آید در حالی‌كه این موضوع در خانم‌ها به ارتباطات بستگی دارد، در نتیجه اگر از آدم‌ها تقاضای زیاد از حد داشته باشیم، نحوه جواب آقایان و خانم‌ها به این موضوع متفاوت هست.

خانم‌ها بیشتر مایلند از خیر نیازهای خود به نفع دیگران بگذرند و خود را در ارتباطات مختلف قربانی كنند.

در حالی‌كه آقایان در چالش‌ها و رقابت‌ها شركت می‌كنند و نیازشان را به سادگی فراموش نمی‌كنند.

در اصل در تقاضای كار و فعالیت زیاد،‌ این آقایان هستند كه پرانرژی به رقابت می‌پردازند تا با رسیدن به هدفشان، خود و سایرین را خوشحال كنند.

اما خانم‌ها سعی دارند با تلاش خود رضایت دیگران را جلب كرده و انرژی زیادی برای رفع نیاز دیگران صرف می‌كنند.من حرف می‌زنم، تو عمل كن

خانم‌ها دوست دارند در این شرایط با كسی حرف بزنند و حالت‌های عاطفی‌شان را نشان دهند و داستان را برای كسی تعریف كنند.

در حالی‌كه مردها سعی می‌كنند با آرامش و در خلوت خود، تنش را برطرف كنند و برای رفع اون بیشتر عمل می‌كنند تا اینكه حرف بزنند.

27:

توصیه‌های زنانه
‌‌ یك سیستم حمایتی قوی از روابط اجتماعی داشته باشید كه مثل جعبه كمك‌های اولیه در شرایط هسترس به دادتان برسد.مطمئن شوید كه سیستم حمایتی شما به‌دردتان می‌خورد.

اگر این سیستم از بستگان یا دوستانتان یا همكارانتان تشكیل شده فرقی ندارد بلكه مهم این هست كه اونها بتوانند در شرایط پرتنش به شما كمك كنند.

این آدم‌ها نباید خودشان در این شرایط وحشت‌زده شوند،‌ افسرده باشند و یا با بدبینی اوضاع را بدتر كنند.دوستی داشته باشید كه رازدار شما باشد.

این فرد باید به شما احترام گذاشته و شنونده خوبی باشد.


ماجرا را حتما تعریف كنید.

اگر حس می‌كنید اینكار حالتان را بهتر می‌كند ، حتما اون‌را اجرا کنید اما در انتخاب شنونده دقت كنید.

او باید خیر‌خواه شما بوده، قصد اذیت و آزار نداشته باشد و با وسواس فكری اوضاع را بدتر نكند.وقتی هسترس دارید از فرمودن كلمه <نه> نترسید.

خیلی از خانم‌ها تمام وجودشان را وقف خانواده و اطرافیان می‌كنند و خودشان را نادیده می‌گیرند.

بهتر هست همیشه خودتان را در نظر داشته باشید و سعی نكنید با انجام وظایف سنگین به خودتان هسترس وارد كنید.به مسائل ساده زندگی <آری> بگویید.

سعی كنید با تجدید قوا خودتان را برای فراز و نشیب زندگی آماده كنید.

ورزش،‌ پیاده‌روی، موسیقی، مطالعه و...

از راهكارهای ساده‌ای هستند كه در مقابله با تنش به شما كمك می‌كنند.
توصیه‌های مردانه
ورزش كنید.

معمولا بیشتر مردها با اینكار از شر فشار و تنش راحت می‌شوند.


دوستان را فراموش نكنید.

ورزش‌های گروهی، صرف ناهار با یك دوست و ...

به رفع هسترس كمك می‌كند.خلوتتان را بهم نزنید.

چون شما در تنهایی برای رفع هسترس فكر می‌كنید، بهتر هست این خلوت را بهم نزنید.شما هم به جعبه كمك‌های اولیه احتیاج دارید.

فكر نكنید فقط خانم‌ها باید سیستم حمایتی داشته باشند.

شما هم برای اینكار اقدام كنید.

باید بدانید چه مسائلی در كنترل شماست و چه مسائلی از كنترل‌تان خارج هست.


در شرایط هسترس یكی از این دو مورد مطرح هست:

موضوع طوری هست كه نمی‌توانید از اون فرار كنید و یا در مورد اون كاری اجرا کنید یا موضوع طوری هست كه قادرید با یك راهكار مناسب شرایط را بر وفق مرادتان كنید.

در این مورد به توان، مهارت‌ها و وقت بیشتر توجه كنید.موسیقی، درمان خوبی هست.

یك موسیقی مورد علاقه، آرامش خاصی در شما ایجاد می‌كند.مشغولیت تازه‌ای پیدا كنید.

زندگی خیلی از آدم‌ها یكنواخت شده هست.

بهتر هست هر چند وقت یكبار سرگرمی تازه‌ای را انتخاب كنید.


مواظب خودتان باشید.

وجود شما باید همیشه در اولویت باشد.

فردی كه برای سلامت روح و جسم خود سرمایه‌گذاری نمی‌كند، سقوط او به دره پرماجرای هسترس حتمی هست.‌

28:

استرس در خواب
ما حتی در خواب هم دچار هسترس می شویم که باعث اختلال کارایی در روز بعد می شود.

چند ساعت پیش از بیداری، بخشی بسیار کوچک از مغز به نام هیپوتالاموس که در مخ برنامه دارد، پیامی ارسال می کند که باعث تحریک غده های فوق کلیوی می شود.

پس از بیداری هم، میزان کورتیزول افزایش می یابد.


اکثر حملات و سکته های قلبی بین ساعتهای ۶ و ۸ صبح رخ می دهند و معمولا با افزایش سطح کورتیزول ارتباط دارند.

واضح هست که تحت کنترل نگه داشتن کورتیزول برای حفظ سلامتی، اهمیتی فوق العاده دارد.معمولا سنجش مقدار کورتیزول از طریق بزاق انجام می شود.

چند ساعت پس از بیدار شدن، میزان اون به حداکثر می رسد اما طی ساعتهای بعدی در طول روز، کاهش می یابد.

امیدواریم که این وضعیت، جواب پرسش قدیمی بهترین ساعت انجام تمرینهای هوازی را بدهد.


به این ترتیب، صبح هنگام که میزان کورتیزول زیاد هست و بهترین شانس کاهش اونرا دارید، بهترین وقت این گونه تمرینها هست.اگر هستراحت یا خواب کافی در چرخه های ۹۰ دقیقه ای (یعنی خوابی به مدت ۳، ۴.۵، ۶، ۷.۵ یا ۹ ساعت) نداشته باشید، مقدار کورتیزول بدنتان در طول روز افزایش می یابد.

بدین ترتیب، کاهش چربی، دشوار یا غیرممکن می شود.


29:

مجموعه مکملهای کاهنده هسترس

▪ برای آقایان:
ـ ویتامین c
ـ اکینیسیا (سرخارگل)
ـ روغن علف خر (نوعی پامچال)
ـ قرص زنجبیل
ـ قرص روی
ـ ویتامین b

▪ برای خانمها:
ـ ویتامین c
ـ ویتامین b
ـ اکینیسیا (سرخارگل)
ـ روغن علف خر (نوعی پامچال)
ـ قرص زنجبیل
ـ قرص روی
ـ کهاش سیاه (نوعی گیاه دارویی بومی آمریکای شمالی)
ـ منیزیم
ـ آهن
ـ کلسیم

▪ برای افراد بالای چهل سال:
ـ ویتامین c
ـ اکینیسیا (سرخارگل)
ـ روغن علف خر (نوعی پامچال)
ـ قرص زنجبیل
ـ قرص روی
ـ ویتامین b
ـ منیزیم
ـ پتاسیم
ـ انواع امگا ۳

آب کافی بنوشید و سعی کنید تا حد امکان روزی ۹۰ دقیقه بیشتر بخوابید.

از خوردن هر خوراکی تهیه شده با آرد سفید، نمک سفید و شکر سفید بپرهیزید.

30:

کنترل هسترس
برخی روشهای مشخص کنترل هسترس در زندگی روزمره، به ساده زیستی ارتباط پیدا می نمايند.

شلوغ کردن برنامه روزانه، روشی مطمئن برای دشوارتر کردن زندگی هست.

هسترس همیشگی، به سیستم ایمنی آسیب می زند و نهایتا به مرگ سلولی می انجامد.تردیدی نیست که برخی افراد، خیلی بهتر از دیگران از پس هسترس برمی آیند.

همه ما افرادی را دیده ایم که گرفتاریهای فوق العاده زیادی دارند و با اینحال، فراتر از محدودیتهای عادی کار می نمايند.

چنین افرادی شاید مکانیسمی خود-دفاعی داشته باشند که به فروکش سریع هسترسشان کمک می کند.

هر بار که به باشگاه می روید و بمدتی کمتر از ۶۰ دقیقه ورزش می کنید، در چنین وضعیتی برنامه می گیرید.

تمرین بیش از ۶۰ دقیقه، به افزایش مقدار کورتیزول می انجامد.ظاهرا سفر تفریحی، آمیزش جنسی، تمرین، خواب یا هر کاری که به تمدد اعصاب و ایجاد احساس خوشایند کمک کند، به کاهش مقدار کورتیزول منجر می شود.اگر بدن کورتیزول کافی هم نداشته باشد، شاید انواع دیگری از مشکلات بروز نمايند.نجات یافتگان از کشتارهای همگانی، قربانیان تجاوز جنسی یا مبتلایان به سندرم هسترس پس از آسیب، معمولا میزان کورتیزول فوق العاده پایینی دارند.شاید فکر کنید که چنین افرادی وضع خوبی دارند اما هر چیزی در بدن انسان باید در وضعیت تعادل باشد.


میزان متعادل سروتونین و کورتیزول، حداکثر سلامت جسمی و طول عمر را برای فرد به ارمغان می آورد.


31:

شش افسانه درباره‌ی هسترس وجود دارد که با از بین بردن اونها، می توانیم مشکلاتمان را بهتر درک و با اونها مقابله کنیم.

بیائید به این افسانه ها نگاهی بیاندازیم:


افسانه اول : هسترس برای همه یکسان هست.

این تصوری کاملاً اشتباه هست.

هسترس برای هر یک از ما متفاوت هست.

اونچه که برای یک فرد تولید هسترس می کند، ممکن هست برای دیگری هسترس زا نباشد.

هریک از ما به اشکال متفاوتی به هسترس واکنش نشان می دهیم.


افسانه دوم: هسترس همیشه برای ما مضر هست.

بر طبق این نظر، فقدان هسترس باعث سلامتی و شادی ما می شود.

اما این تصوری اشتباه هست.

هسترس یکی از حالات انسانی هست که تنش ناشی از اون به سیم ویولن شباهت دارد، پایین بودن بیش از حد اون ملال آور و کسل نماينده هست و صدای بسیار بلند اون نیز گوشخراش هست و به پاره شدن سیم ها می انجامد.

هسترس می تواند بوسه مرگ یا چاشنی زندگی باشد.

در واقع نحوه‌ی کنترل اون مهم هست.

هسترس کنترل شده ما را مؤثر و شاد می سازد، در حالی که کنترل نشدن اون، موجب آسیب و یا حتی فوت ما می شود.


افسانه سوم : هسترس همه جا هست،بنا براین کاری از شما ساخته نیست.

چنین چیزی نیست، شما می توانید زندگی خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که هسترس بر شما غلبه نکند.

برنامه ریزی مؤثر شامل اولویت بندی کارها و شروع اون با مسائل ساده تر و حل اونها هست و حل مسائل پیچیده تر در مراحل بعدی برنامه می گیرد.

وقتی که هسترس به درستی کنترل نمی شود، اولویت گذاری دشوار می شود.

در این صورت تمام مشکلات یکسان به نظر می رسد و تصور می شود که هسترس همه جا هست.


افسانه چهارم : متداولترین شیوه های کاهش هسترس، بهترینِ اونها هستند.

مجدداً باید فرمود چنین نیست.

هیچ شیوه مؤثر عمومی برای کاهش هسترس وجود ندارد.

همه ما با یکدیگر تفاوت داریم.

زندگی هر یک از ما متفاوت هست و شرایط ما با یکدیگر فرق دارد.

بنابراین واکنش های ما نیز متفاوت هست.

برنامه ای برای کاهش هسترس مؤثر هست که فراگیر و منطبق با شرایط فرد باشد.


افسانه پنجم : فقدان نشانه یعنی فقدان هسترس.

فقدان نشانه به معنای فقدان هسترس نیست.در حقیقت پنهان کردن نشانه ها با درمان دارویی، می تواند شما را از علائمی که برای آگاهی از فشارهای وارد بر ساوقت جسمی و روانی خود بدان نیاز دارید، غافل سازد.

افسانه ششم: فقط باید به نشانه های پايه ی هسترس توجه کرد.

این افسانه بر این ادعاست که نشانه های کوچک مانند سردردها، یا اسید معده را می توان نادیده گرفت.

در حالی که نشانه های کوچک یا علائم خفیف هسترس، هشدارهای اولیه‌ای هستند که نشان می دهند زندگی شما تحت کنترل خودتان نیست و لازم هست اقدام مناسب تری برای کنترل هسترس خود اجرا کنید.http://www.farsi.riwl.org

32:

استرس باعث می شود که نورون ها –سلولهای مغز- تحلیل رود.

فرسودگی بدن که ناشی از هسترس فوق العاده هست، باعث تغییر سیستم عصبی می شود.استرس نوعی نگرانی هست که در فکر انسان توسعه یافته و ناشی از اولین تجربه پراسترس بوده هست.

هسترس به خصوص در ابتدای زندگی حتی در دوران جنینی باعث می شود که بعدها تغییرات ناخواسته ای در رفتار و توانایی یادگیری و حافظه برجای بماند که عواقب بعدی اون سوء هستفاده های دارویی و اختلالات روحی خواهد بود.


استرس پیش از تولد باعث تغییر همیشگی در مغز می شود .

هسترس نحوه نمود ژن ها را در زندگی دچار تغییر می کند.حتی هسترس های خفیف و یا کوتاه مدت نیز برای سلامت انسان مضر هست.

با توجه به مضرات فوق العاده وخیم هسترس ، دانشمندان نورولوژیست در صدد هستند که دارویی برای پیشگیری از آسیب های ناشی از هسترس تولید نمايند.

33:

حتماً تا به‌حال تشخيص داده‌ايد كه هسترس موضوعي شخصياست.
اونچه براي فردي تحمل‌ناپذير و طاقت‌فرساست ممكناست براي ديگري موجب موفقيت شود؛ اما فارغ از اينكه چهعاملي هسترس را در فرد ايجاد مي‌كند، هر كسي مي‌تواند يادبگيرد كه اين فشار را از خود دور سازد.
مقاله زير به 20 روش براي كاهش هسترس پردا‌خته هست وسعي مي‌كند ما را براي حفظ آرامش و خونسردي در زندگيآماده‌تر سازد.

در اينجا راه‌حل‌هاي غلبه بر ترس و خشم در
زندگي روزانه را مرور مي‌كنيم.

خودتان سرنوشت را رقم بزنيد
يادآوري اين نكته به‌خودتان مي‌تواند به شما كمك كند كهحتي در موقعيت‌هاي فوق‌العاده هسترس‌زا، خونسردي خود راحفظ كنيد.

سعي نكنيد نقش اول نمايشي غم‌انگيز را بازي
كنيد.

وقتي مشكلي هسترس‌زا پيش مي‌آيد به‌خودتان بگايشانيد
: دنيا به آخر نرسيده! اين كار به شما كمك مي‌كند تا براوضاع تسلط يابيد.

با ديگران به توافق برسيد
قبول كنيد كه شايد هميشه به چيزي كه مي‌خواهيدنرسيد؛زيرا اين پذيرش هسترس را كاهش مي‌دهد.
جسور باشيد نه ستيزه‌جو
تفاوت بسياري بين جسارت و ستيزه‌جايشاني وجود دارد.

با اين
حال اغلب افراد اين دو را با هم اشتباه مي‌كنند.

براي حفظ
جسارت نيازي به بالا بردن صدا يا پررايشاني نيست تفاوت اين دورا از يكديگر تشخيص دهيد و به اين ترتيب از هسترس خودبكاهيد.

براي خود ارزش قائل شايشاند
اين مهم‌ترين نكته در كنترل هسترس هست.

معنايش اين هست
كه ياد بگيريد به ديگران اجازه ندهيد كه شما را گول بزنند،تهديد كنند.

اگر نمي‌دانيد كه چگونه با اين مشكل روبه‌رو
شايشاند از افرادي كه اونها را تحسين مي‌كنيد، كمك بگيريد.

دقت
كنيد كه اونها چگونه بر اوضاع تسلط پيدا مي‌كنند و به چهنحو با اونچه شما دشوار مي‌دانيد كنار مي‌آيند.

صادق و درستكار باشيد
به‌خصوص در مورد احساسات خود بياموزيد از كاه كوهنسازيد.

به‌طور مثال اگر با بهترين دوست خود اختلاف‌نظر
پيدا كرديد كار را به عصبانيت بيش از حد نكشانيد.

جمله خونسرد باش را پيش خودتان تكرار كنيد
وقتي كه احساس ترس يا هسترس مي‌كنيد اين جمله را نه باصداي بلندبلكه در ذهن خود تكرار كنيد.

چندين بار تكرار اين
جمله به‌آرامي واقعاً به شما كمك مي‌كند تا خونسردي خود راحفظ كنيد.


كلمه نه را بر زبان آوريد
افرادي كه نمي‌توانند به دوستان و خانواده خود «نه» بگايشانند، كساني هستند كه به سادگي دچار هسترس مي‌شوند زيرابراي خود موقعيت يا واقعيات مناسب را فراهم نمي‌كنند.

آموختن
اينكه چگونه جواب منفي بدهيد راه بسيار خوبي هست براياينكه به‌خودتان اطمينان

ببخشيد.
به‌خود موقعيت بيشتري بدهيد
مديريت وقت راه‌حلي ضروري در بازي هسترس هست قبل ازاينكه هر شغل مهم يا كار بزرگي را بپذيريد، ببينيد كهچگونه مي‌توانيد براي وقتي كه دراختيار داريد به‌نحو احسنبرنامه‌ريزي كنيد تا بدون عجله به همه كارهاي خودبرسيد.
استراحت كنيد
يكي از شرایط بسيار مهم براي كاهش هسترس رسيدن به آرامشاست.

راه حل اصلي براي رسيدن به آرامش كامل اين هست كه ذهن
خود را از هر چيز ديگري خالي كنيد.

تنفس صحيح را فراموش نكنيد
وقتي دچار هسترس مي‌شايشانم، فراموش نكنيم كه به نحو صحيحتنفس كنيم و در چنين حالتي بايد نفس‌هاي عميق بكشيم تاضربان قلب شدت نيابد و ميزان اكسيژن خون كم نشود و براينشان دادن عكس‌العمل سريع و مناسب در لحظه‌هاي هسترس‌آميز،سه نفس عميق بكشيد و سپس وارد عمل شايشاند.
قبل از درگير شدن استقامت كنيد
وقتي كه دچار هسترس و عصبانيت هستيد به‌سادگي كنترل خودرا از دست مي‌دهيد، به همين دليل قبل از اينكه چيزي بگايشانيدبه آرامي تا شماره 10 بشماريد.

اين كار به شما امكان
مي‌دهد قبل از حرف زدن فكر كنيد و به اين ترتيب بر موقعيتاسترس‌زا چيره شايشاند.

به كارهاي خود نظم و ترتيب ببخشيد
يكي از دلايل اصلي ايجاد هسترس، رعايت نكردن نظم وترتيب هست.

درصورتي كه خاطره بدي در ذهنتان باقي مانده
اونها را بنايشانسيد.

عادت كنيد كه هر روز هر كاري را كه مجبور
به انجام دادن اونها هستيد، يادداشت كنيد.

به اين ترتيب اون
كارها را فراموش نخواهيد كرد.

وقت نگراني خود را محدود كنيد
اوقات نگراني خود را محدود كنيد و اين قانون را برايخود بگذاريد كه به هر شكلي فقط 20 دقيقه فكر كنيد اگر بعداز گذشت اين مدت هيچ راه‌حلي پيدا نكرديد به‌خودتاناستراحت دهيد و بعداً دوباره به موضوع برگرديد.
صبح‌ها در باره مشكل خود فكر كنيد
نگراني درباره هسترس‌هايتان در طول شب بسيار بد هستزيرا اولاً شما خيلي خسته‌تر از اون هستيد كه بتوانيد تفكردرستي داشته باشيد و ثانياً اين افكار شما را بي‌خوابمي‌كند.
تصميم بگيريد كه صبح‌ها مشكل خود را حل كنيد.اگر در طولشب خوابتان نمي‌برد نگراني خود را رايشان كاغذ بنايشانسيد وببينيد كه تا چه اندازه به شما آرامش مي‌دهد.
بيشتر ورزش كنيد
ورزش باعث ترشح مسكن‌هاي طبيعي اندروفين‌ها در بدنمي‌شود كه شما را سرحال مي‌كند و هفته‌اي سه روز ورزش كنيداون هم به‌مدت 20 دقيقه خستگي و اضطراب را از شما دورمي‌كند.
به حرف‌هاي ديگران گوش دهيد
شايد اين حرف عجيب و غريب به‌نظر برسد اما هيچ‌يك از مابه اندازه كافي به حرف‌هاي ديگران گوش نمي‌كنيم، به هميندليل هميشه اكثر ما دچار سوءتفاهم مي‌شايشانم.

در اين حالت
خونسردي خود را حفظ مي‌كنيم و موقعيت را عاقلانه مي‌سنجيمو راه‌حلي مناسب پيدا مي‌كنيم.

به اندازه كافي بخوابيد
هر فرد بايد 8 ساعت در روز بخوابد.

اگر بيشتر يا كمتر
از اين مقدار بخوابيد نه‌تنها نسبت به تأثيرات هسترسحساسيت بيشتري از خود نشان مي‌دهيد بلكه تمام روز دچارتندخايشاني مي‌شايشاند.

رژيم غذايي سالمي را در پيش بگيريد
خوردن بيش از حد غذاهايي كه قند زياد و ارزش غذايياندكي دارند، باعث مي‌شود تا ميزان قند موجود در بدن بهسرعت افزايش پيدا كند.

بايد اين مقدار قند را كاهش داد و
به تعادل درآورد و براي اين كار بايد مقدار زيادي ميوه وسبزي بخوريم.

به‌مدت 2 دقيقه در برابر وحشت خود مقاومت كنيد
اوقاتي هست كه كنترل خود را از دست مي‌دهيد و دچار وحشتمي‌شايشاند.

دو دقيقه به‌خودتان موقعيت دهيد ، نفس عميق بكشيد و
سپس پيش خودتان بگايشانيد: من مي‌توانم اين كار را اجرا کنمو اگر هم نتوانستم دنيا به آخر نمي‌رسدو زندگي ادامهدارد

34:

علایم هشدار دهندهنشانه های جسمانی هسترس

- حالت سفتی و انقباض در گلو – قفسه ی سینه، شکم، شانه ها، گردن و دهان، ناحیه ی فک ها.
- سردرد و میگرن
- درد در ناحیه پشت
- تنفس نامنظم
- تپش قلب
- نفس نفس زدن حتی در حالت هستراحت
- بیقراری و به خود پیچیدن
- انواع تیک در صورت، چشمان، دهان و غیره
- خشکی دهان
- گرفتگی صدا
- عرق کردن
- سردی دست ها و پاها
- لرزش
- سرگیجه
- خستگی
- دل درد و حالت آشوب در شکم
- سوءهاضمه
- حالت تهوع
- تکرر ادرار
- اسهال
- بی خوابی
- مشکلات جنسی
- زخم معده
- افزایش حساسیت به صدا

35:

استرس 10 چهره خاموش دارد!
استرس ... <br><br>و راه حل های اون
اما اگر برخی از علایم فیزیکی و روحی عذاب‌تان می‌دهد و نمی‌دانید که اونها می‌توانند هشداری بر حضور هسترس در وجود شما باشند یا نه، پس با این 10 نشانه خاموش و البته عجیب هسترس بیشتر آشنا شوید....
آیا شما بیش از اندازه هسترس دارید یا اینکه اصلا نمی‌دانید هسترس بر شما غالب هست یا نه؟ اگر جزو گروه اول هستید، یعنی می‌دانید که هسترس بیش از حد آزارتان می‌دهد، پس قطعا علایم ناراحتی‌تان را می‌شناسید و %د رفع اون هستید.سردرد آخر هفته
به فرموده دکتر تادشودت، هستاد دانشگاه واشنگتن، سردردهای میگرنی ضربان‌دار که در اواخر هفته به سراغ افراد می‌آید نشان‌دهنده ابتلای فرد به هسترس هست.

وی کمبود خواب و تغذیه نادرست به خاطر پرداختن بیش از حد به کار یا درس را از جمله شرایط بروز این‌گونه سردردهای هسترسی می‌داند، بنابراین در طول هفته خوب بخورید و خوب بخوابید تا سردرد نگیرید و هسترس به سراغ‌تان نیاید.


قاعدگی‌های دردناک
محققان دانشگاه هاروارد می‌گویند که هسترس یکی از مهم‌ترین شرایط بروز قاعدگی‌های دردناک در خانم‌ها هست.

اونها اعتقاد دارند که اگر خانمی بیشتر از 2 بار در روز (در طول دوران قاعدگی) دچار دردهای شدید و گرفتگی‌های عضلانی شد به احتمال زیاد بیماری هسترس در وجود او نهفته هست.

اونها به هم خوردن تعادل هورمون‌ها در اثر هسترس را از جمله شرایط بروز قاعدگی دردناک دانستند و ورزش‌های مناسب، حفظ آرامش و تغذیه صحیح را از جمله شرایط موثر برای مبارزه با این نوع درد و هسترس معرفی کردند.درد دهان
دردناک بودن فک و لثه‌ها ممکن هست در اثر به هم ساییدن با فشار زیاد دندان‌ها که معمولا در طول مدت خواب به وجود می‌آید، باشد.

به هم ساییدن دندان‌ها یا همان دندان قروچه یکی از نشانه‌های وجود هسترس در فرد هست.

به عقیده دکتر میتو مسینا، دندانپزشک انجمن دندانپزشکی آمریکا، افرادی که شب‌ها هنگام خواب دندان‌هایشان را روی هم فشار می‌دهند باید هم به سراغ یک دندانپزشک بروند و هم به سراغ یک روان‌شناس.

او می‌گوید که اونها باید دردهای مربوط به دهان و دندان‌شان را با غلبه بر هسترس درونی خود از بین ببرند.خواب آشفته
دکتر رزالیند کارت رایت، هستاد روان‌شناسی مرکز پزشکی دانشگاه راش، معتقد هست که یک خواب آسوده 7، 8 ساعتی را تنها کسانی تجربه می‌نمايند که ذهنی آرام و به دور از هرگونه تشویش و هسترس دارند.

«استرس باعث می‌شود که شما خواب‌های آشفته ببینید و هر چند ساعت یکبار از خواب بپرید و لذت یک خواب آرام را تجربه نکنید.» بنابر اظهارات دکتر کارت رایت، نوشیدن انواع نوشیدنی‌های حاوی کافئین و الکل می‌تواند هسترس در طول خواب را هر چه بیشتر تشدید کند.


خارش پوست
برپايه جدیدترین مطالعاتی که ژاپنی‌ها روی بیش از دو هزار نفر از افرادی که دچار خارش مزمن پوست بدن بودند، انجام دادند به این نتیجه رسیدند که احتمال بروز یا وجود هسترس در افرادی که خارش پوست دارند، دو برابر بیشتر از سایرین هست.

اونها فرمودند که خارش پوست علاوه بر اینکه می‌تواند هشداری برای وجود هسترس باشد، ممکن هست علامتی برای ابتلا به اگزما، پسوریازیس یا التهاب‌های پوستی هم به شمار آید.


آلرژی بیش از حد
پژوهشگران دانشگاه اوهایو در سال 2008 فراخوان نمودند که هورمون‌های هسترس می‌توانند بهترین محرک برای تولید IgE در بدن باشند.

IgE یک پروتئین خونی و یکی از شرایط ایجاد عکس‌العمل‌های آلرژیک در افراد هست، بنابراین اگر آلرژی بیش از حد آزارتان می‌دهد، احتمالا هسترس به تک‌تک سلول‌های بدن‌تان نفوذ کرده هست.بیماری‌های ترکیبی
استرس و اضطراب می‌تواند به طور هم‌وقت باعث به وجود آمدن دل درد، سردرد، کمردرد و بی‌خوابی شود.

برپايه تحقیقاتی که روی بیش از 1953 زن و مرد انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که اختلال در سیستم عصبی باعث بروز بیماری‌های ترکیبی در فرد می‌شود، بنابراین اگر بیشتر از دو بار در هفته دچار بیماری‌های ترکیبی و آشفتگی‌ ذهنی شدید، وجود هسترس در شما حتمی هست.خون‌ریزی لثه‌ها
برپايه آخرین مطالعات برزیلی‌ها، هورمون‌های هسترس می‌توانند سبب کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شوند.

کاهش قدرت سیستم ایمنی هم به معنی ابتلای سریع به انواع بیماری‌های ویروسی و ضعف ارگان‌های مختلف بدن هست.

این ضعف می‌تواند روی کارکرد دهان و دندان هم تاثیر بگذارد، به گونه‌ای که اگر فرد هسترس بیش از حد داشته باشد، شاهد خون‌ریزی لثه‌هایش پس از هر بار مسواک زدن خواهد بود.


داشتن ذایقه شیرین
پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا اعتقاد دارند که علاقه بیش از حد به شکلات و شیرینی‌جات نشان‌دهنده ازدیاد هورمون‌های هسترس در بدن افراد هست.

پس اگر شدیدا به شیرینی‌جات وابسته هستید بهتر هست که یک تست روان‌شناسی بدهید و ببینید که آیا شما هم جزو افراد هسترس‌دار هستید یا نه!


جوش و آکنه
استرس شدید باعث به وجود آمدن جوش‌های التهابی روی پوست افراد می‌شود.

این جوش‌ها معمولا قرمز رنگ و دردناک هستند و تا چند روز روی پوست جا خوش می‌نمايند.

هستفاده از لوسیون‌های پاک‌نماينده و کرم‌های مرطوب‌نماينده و جلوگیری از خشک شدن پوست می‌تواند بهترین راه مقابله با جوش‌های هسترسی باشد.


36:

استرس ... <br><br>و راه حل های اون
اما اگر برخي از علايم فيزيكي و روحي عذاب‌تان مي‌دهد و نمي‌دانيد كه اونها مي‌توانند هشداري بر حضور هسترس در وجود شما باشند يا نه، پس با اين 10 نشانه خاموش و البته عجيب هسترس بيشتر آشنا شايشاند....


آیا شما بیش از اندازه هسترس دارید یا اینکه اصلا نمی دانید هسترس بر شما غالب هست یا نه؟ اگر جزو گروه اول هستید، یعنی می دانید که هسترس بیش از حد آزارتان می دهد، پس قطعا علایم ناراحتی تان را می شناسید و %د رفع اون هستید.

سردرد آخر هفتهبه فرموده دکتر تادشودت، هستاد دانشگاه واشنگتن، سردردهای میگرنی ضربان دار که در اواخر هفته به سراغ افراد می آید نشان دهنده ابتلای فرد به هسترس هست.

وی کمبود خواب و تغذیه نادرست به خاطر پرداختن بیش از حد به کار یا درس را از جمله شرایط بروز این گونه سردردهای هسترسی می داند، بنابراین در طول هفته خوب بخورید و خوب بخوابید تا سردرد نگیرید و هسترس به سراغ تان نیاید.
قاعدگی های دردناکمحققان دانشگاه هاروارد می گویند که هسترس یکی از مهم ترین شرایط بروز قاعدگی های دردناک در خانم ها هست.

اونها اعتقاد دارند که اگر خانمی بیشتر از 2 بار در روز (در طول دوران قاعدگی) دچار دردهای شدید و گرفتگی های عضلانی شد به احتمال زیاد بیماری هسترس در وجود او نهفته هست.

اونها به هم خوردن تعادل هورمون ها در اثر هسترس را از جمله شرایط بروز قاعدگی دردناک دانستند و ورزش های مناسب، حفظ آرامش و تغذیه صحیح را از جمله شرایط موثر برای مبارزه با این نوع درد و هسترس معرفی کردند.
درد دهاندردناک بودن فک و لثه ها ممکن هست در اثر به هم ساییدن با فشار زیاد دندان ها که معمولا در طول مدت خواب به وجود می آید، باشد.

به هم ساییدن دندان ها یا همان دندان قروچه یکی از نشانه های وجود هسترس در فرد هست.

به عقیده دکتر میتو مسینا، دندانپزشک انجمن دندانپزشکی آمریکا، افرادی که شب ها هنگام خواب دندان هایشان را روی هم فشار می دهند باید هم به سراغ یک دندانپزشک بروند و هم به سراغ یک روان شناس.

او می گوید که اونها باید دردهای مربوط به دهان و دندان شان را با غلبه بر هسترس درونی خود از بین ببرند.
خواب آشفتهدکتر رزالیند کارت رایت، هستاد روان شناسی مرکز پزشکی دانشگاه راش، معتقد هست که یک خواب آسوده 7، 8 ساعتی را تنها کسانی تجربه می نمايند که ذهنی آرام و به دور از هرگونه تشویش و هسترس دارند.

«استرس باعث می شود که شما خواب های آشفته ببینید و هر چند ساعت یکبار از خواب بپرید و لذت یک خواب آرام را تجربه نکنید.» بنابر اظهارات دکتر کارت رایت، نوشیدن انواع نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل می تواند هسترس در طول خواب را هر چه بیشتر تشدید کند.
خارش پوستبرپايه جدیدترین مطالعاتی که ژاپنی ها روی بیش از دو هزار نفر از افرادی که دچار خارش مزمن پوست بدن بودند، انجام دادند به این نتیجه رسیدند که احتمال بروز یا وجود هسترس در افرادی که خارش پوست دارند، دو برابر بیشتر از سایرین هست.

اونها فرمودند که خارش پوست علاوه بر اینکه می تواند هشداری برای وجود هسترس باشد، ممکن هست علامتی برای ابتلا به اگزما، پسوریازیس یا التهاب های پوستی هم به شمار آید.آلرژی بیش از حدپژوهشگران دانشگاه اوهایو در سال 2008 فراخوان نمودند که هورمون های هسترس می توانند بهترین محرک برای تولید IgE در بدن باشند.

IgE یک پروتئین خونی و یکی از شرایط ایجاد عکس العمل های آلرژیک در افراد هست، بنابراین اگر آلرژی بیش از حد آزارتان می دهد، احتمالا هسترس به تک تک سلول های بدن تان نفوذ کرده هست.
بیماری های ترکیبیاسترس و اضطراب می تواند به طور هم وقت باعث به وجود آمدن دل درد، سردرد، کمردرد و بی خوابی شود.

برپايه تحقیقاتی که روی بیش از 1953 زن و مرد انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که اختلال در سیستم عصبی باعث بروز بیماری های ترکیبی در فرد می شود، بنابراین اگر بیشتر از دو بار در هفته دچار بیماری های ترکیبی و آشفتگی ذهنی شدید، وجود هسترس در شما حتمی هست.
خون ریزی لثه هابرپايه آخرین مطالعات برزیلی ها، هورمون های هسترس می توانند سبب کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شوند.

کاهش قدرت سیستم ایمنی هم به معنی ابتلای سریع به انواع بیماری های ویروسی و ضعف ارگان های مختلف بدن هست.

این ضعف می تواند روی کارکرد دهان و دندان هم تاثیر بگذارد، به گونه ای که اگر فرد هسترس بیش از حد داشته باشد، شاهد خون ریزی لثه هایش پس از هر بار مسواک زدن خواهد بود.داشتن ذایقه شیرینپژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا اعتقاد دارند که علاقه بیش از حد به شکلات و شیرینی جات نشان دهنده ازدیاد هورمون های هسترس در بدن افراد هست.

پس اگر شدیدا به شیرینی جات وابسته هستید بهتر هست که یک تست روان شناسی بدهید و ببینید که آیا شما هم جزو افراد هسترس دار هستید یا نه!
جوش و آکنهاسترس شدید باعث به وجود آمدن جوش های التهابی روی پوست افراد می شود.

این جوش ها معمولا قرمز رنگ و دردناک هستند و تا چند روز روی پوست جا خوش می نمايند.

هستفاده از لوسیون های پاک نماينده و کرم های مرطوب نماينده و جلوگیری از خشک شدن پوست می تواند بهترین راه مقابله با جوش های هسترسی باشد.

منبع : salamat.ir

37:

تایید:!

38:

وسواس فکري ؛
افکار ، تصاايشانر يا تکانه هايي هستند که مکرراً رخ مي دهند و احساس مي شود خارج از کنترل هستند که شخص نمي خواهد اين افکار را داشته باشد و اونها را ناراحت نماينده مزاحم و بي معنا تلقي مي نمايد .

شايعترين نوع وسواس فکري عبارتند از :
ترس هاي آلودگي به ميکروب ها و چرک
ترديد و شک نسبت به انجام دادن درست يک کار
افکار مزاحم در خصوص تکرار يا عمل پرخاشگرانه يا جنسي
تقارن و يا دقت بيش از حد
شک ديني و يا اخلاقي مفرط


39:

- وسواس عملي ؛
- اعمال اجباري هستند که شخص بارها و بارها و بر طبق يکسري قواعد و مناسکي براي خنثي کردن افکار وسواسي خود اقدام به انجام اون مي نمايد.

شايعترين نوع وسواس عملي عبارتند از :
وارسي ‌
شستشو
شمارش
پرسيدن و يا اعتراف
تقارن و دقت
ذخيره سازي و يا انبار نمودن مي باشد .

ولي علائمي مانند نفرت و يا نگراني از دفع ترشحات بدن ( مانند ادرار ، مدفوع ، بزاق )‌ترس از احتمال وقوع اتفاقي وحشتناک ( آتش سوزي ، مرگ وابستگان ، زهدورزي و عبادت مفرط ، اعتقاد به اعداد سور و نحس ،‌ مسواک زدن شديد و مفرط ، رسيدن به سرو وضع خود به نحو افراطي رسيدن ، مو کندن از بدن و ناخن جايشاندن هم ممکن هست از علائم وسواس باشد .

اين بيماري در مواردي با افسردگي همراه مي باشد .76 out of 100 based on 51 user ratings 126 reviews