مقالات نجومی


مقالات نجومیمقالات نجومی
در این قسمت هر کی مقاله ای از خودش نوشته یا جایی می خونه و فکر می کنه خوبه،پست کنه.رنگ واقعی کهکشان راه شیری مشاهده شد رنگ واقعی کهکشان راه شیری مشاهده شد

1:

شاید برای هر منجم،رصد اجرام اعماق آسمان از قبیل خوشه ها،کهکشان ها و ...،جالب ترین و بهترین رصد باشد.هر چند که برای خود من رصد کردن شهاب ها،بهترین لحظات را برای من در زیر سپهر نیلگون را رغم می زند.به هر صورت تصمیم گرفتم مخاطبان عزیز را با این اجرام شفرمود انگیز بیشتر آشنا کنم.
اصطلاحآ به گروهی از ستارگان،نظیر خوشه های ستاره ای و کهکشان ها،اجرام ستاره ای،مانند سحابی ها که در ورای منظومه شمسی ما برنامه دارند،اجرام عمقی آسمان اطلاق می شوند.این اجرام توسط ستاره شناسان به صورت کاتالوگ هایی در آورده شده هست.مشهورترین و عمومی ترین این ها،فهرست اجرام مسیه (M)،کاتالوگ عمومی جدید (NGC) و کاتالوگ اندکس (IC) می باشد.
خوشه های ستاره ای:
عبارتند از گروهی از ستارگان همانند،که از نظر سن و ترکیبات،که از یک ابر بین ستاره ای و تقریبآ هموقت به وجود آمده و نیروی گرانش اون ها را در کنار یکدیگر برنامه داده هست.
خوشه های باز (که معمولآ خوشه های کهکشانی خوانده می شوند) عبارتند از چندین تا چندین هزار ستاره جوان که به صورت گروهی باز،درخشنده و معمولآ داغ و آبی هستند.خوشه پروین در صورت فلکی ثور با قدر ظاهری 1.3 و خوشه هوادس در صورت فلکی ثور با قدر ظاهری 0.6 نمونه هایی از این دسته اند.
خوشه های گوی سان عبارتند از توده ای از ستارگان در فضایی نسبتآ کروی که تعداد اون ها تا چندین میلیون هم می رسد و معمولآ مسن هستند.به صورت غول سرخ و ابر غول بوده و در اون ها خیلی کم گاز های بین ستاره ای دیده می شود.M4 در صورت فلکی عقرب با قدر ظاهری 5.9 نمونه ای از این دسته هست.
سحابی ها:
ابر هایی از گاز (بیشتر از همه هیدروژن) و غبار (کربن و سلیس)در فضا می باشند.انواع سحابی ها عبارتند از:«سحابی های جذبی» که از ابر های تیره تشکیل شده اند و غبار های موجودی در اون ها،نور رسیده از فواصل دور را جذب یا پراکنده می کند.«سحابی انعکاسی» که به وسیله نور ستارگان نزدیک و منعکس شده از ذرات غبار،روشن می شوند.«سحابی نشری» از نور فلورسنس گاز های مجاور،توسط پرتو افکنی ستاره های نزدیک درخشنده می شوند.«سحابی سیاره ای» که گاهی به صورت حلقه ای نازک از گاز های حاصل از بیرون ریختن مواد در پایان زندگی غول های قرمز به وجود آمده اند.و «پس مانده های ابر نواختر» که عبارت خواهد بود از پوسته نازک،غیر منظم و عظیم گازهای منبسط شده که از بقایای انفجار ابر نواختر ها به وجود آمده باشد.هر سه مورد سحابی های جذبی،نشری و انعکاسی را «سحابی پخشنده» می گویند.
کهکشان ها:
عبارتند از گاز،غبار و میلیون ها یا میلیارد ها ستاره که با کمک نیرو های گرانش متقابل،دور هم جمع شده اند.کهکشان ها به صورت خوشه ها و خوشه های کهکشانی در قالب ابر خوشه ها هستند.کهکشان راه شیری ما متعلق به خوشه کهکشانی «گروه محلی» و «ابرخوشه قوس» می باشد.«کهکشان های بیضوی» «نوع E» به اون هایی فرموده می شود که از نظر شکل تقریبآ از کروی تا خیلی کشیده باشند.اینها مقدار کمی گاز و یا در کل بدون گاز و غبار بوده و دربرگیرنده ستاره های پیر می باشند.«کهکشان مارپیچ میله ای» (نوع SB) از نوع مارپیچی با میله ای از ستارگان و مواد بین ستاره ای هست که به طرف مرکز اون پیش می رود.«کهکشان های نامنظم» (نوع Irr) اون هایی هستند که شکل خاصی نداشته و معمولآکوچک می باشند.کهکشان هایی که در هیچ یک از این دسته بندی ها تعریف نشوند،به نام «کهکشان های خاص» نامیده می شوند.
گردآوری و نگارش:امین اسعدی
E-mail:amin.asadi007@gmail.com
ID:phoenix_0072002

منابع:
کتاب صورت های فلکی از دکتر گری مکلر،دکتر مارک چارترند،ویل تیریون،ترجمه مهندس احمد دالکی.
کتاب اطلس آسمان شب از ویل تیریون،ترجمه و اقتباس از احمد علیزاده قریب.
مطالب خانم حوریه رئیس الساداتی در مورد خوشه های ستاره ای.
بخش علمی روزنامه توقیف شده شرق.
سرویس علمی سایت خبری BBC

پایگاه اطلاع رسانی نجومی آسمان پارس www.parssky.com
دایره المعارف ویکی پدیا www.fa.wikipedia.com


تلسکوپ «هرشل» از سحابی عقاب عکاسی کرد / عکس

2:

یک کشف جدید در منظومه شمسیمقالات نجومیکاوش ها نشان می دهد که تابش های پلاسمایی طرف دور خورشید اتمسفر سیارات مریخ، زمین و زهره را به شدت تحت تاثیر برنامه می دهند.


ققنوس نیمه شب بلند می شود

کاوشگرهایی که در نزدیکی سیارات مریخ، زهره و زمین برنامه دارند با رصد تابش های خورشیدی نزدیک این سیارات نشان دادند فوران های پلاسمایی که از طرف دورتر خورشید گسیل می شوند می توانند به طور پايه ی روی حالت اتمسفر سیارات داخلی تاثیر بگذارند.
در دسامبر ۲۰۰۶ یک سری از تابش های خورشیدی در سه نقطه مختلف یک منطقه فعال دچار تغییر و دگرگونی شدند.


عکسهای جدید از طوفان شدید خورشیدی

به تازگی گروهی از دانمشندان موسسه فیزیک فضا در سوئد به سرپرستی "یوشیفومی فوتانا" اطلاعات مربوط به بررسی این پدیده را در همايش اروپایی علوم سیارات در "پستدام" آلمان ارائه کردند.
برپايه نقل ساینس دیلی، این محققان توانستند با کمک دستگاه های نصب شده در کاوشگر اروپایی مارس اکسپرس، ونوس اکسپرس، کاوشگر خورشیدی "سوهو" و ماهواره محیط زیستی "ژئوس" واقع در مدار زمین این فوران های پلاسمایی را رصد نمايند.
در این خصوص فوتانا با اشاره به این نکته که بررسی این حوادث می توانند حتی موجب وقوع تغییرات مهمی روی تکامل اتمسفر شوند، توضیح داد : "این رصدها نشان می دهند که فعالیت تابش های خورشیدی طرف مخالف خورشید به شدت روی شرایط جوی زمین تاثیر می گذارند."
همچنین در مدت رصد این وقایع، مارس اکسپرس افزایش جریان یون های اکسیژن را در خارج از اتمسفر مریخ به ثبت رساند.


زیباترین تصاویر نجومی هفته

این تغییر تامیزان قابل توجهی سطح اشعه فرابنفش را افزایش داد.


کهکشان راه شیری از روی زمین
افزایش سطوح اشعه فرابنفش در سیارات با میدان مغناطیسی ضعیف موجب وارد آمدن خسارت هایی به اتمسفر سیاره می شود.


سیاره ای که بخار میشود
درحقیقت این اولین بار بود که چنین پدیده ای مشاهده می شد.


بازتاب رسانه ای استقرار موفقیت آمیز ماهواره نوید در مدار زمین

این دانشمند در ادامه اضافه کرد: "این پدیده برای سیاره شناسان بسیار شفرمود انگیز بود چرا که جریان های یونی در خارج از اتمسفر وقتی که در یک مرحله موقتی ژئولوژیکی، حتی در یک دوره یک میلیارد ساله اتفاق افتند می توانند نقش مهمی در تکامل اتمسفر سیاره ای ایفا نمايند."
این دانشمندان امیدوارند تابش های خشن خورشیدی بتوانند توضیحی درخصوص راز " فقدان آب در مریخ" نیز ارائه نمايند.
در حقیقت اعتقاد براین هست که بین ۵/۳ تا ۴ میلیارد سال قبل مریخ دارای میزان زیادی آب بوده هست، اما تاکنون هیچ توضیحی برای ناپدید شدن این آب عرضه نشده هست.
مقالات نجومی

3:

کشف شواهدی درخصوص پایان عمر منظومه شمسی: متخصصان فیزیک نجومی در انگلیس از کشف مدارک و شواهد جدید در خصوص پایان عمر منظومه شمسی در میلیاردها سال دیگر اظهار داشتندمقالات نجومی
گروهی از متخصصان فیزیک نجومی در دانشگاه وارویک انگلیس موفق به شناسایی حلقه غیرعادی از گازهای فلزی در حال چرخش به دور یک کوتوله سفید در فاصله ۴۶۳ سال نوری از منظومه شمسی و در صورت فلکی سنبله شدند.
تحلیل های دقیق اونها از این مجموعه نشان داده هست، آهن و کلسیم دیده شده در این حلقه گویای اون هست که این مواد بقایای تبخیر شده یک دنباله دار به طول ۵۰ کیلومتر بوده هست که به دام مدار این کوتوله سفید افتاده و در ادامه به صورت تدریجی منور شده هست.
تام مارش از اساتید برجسته فیزیک تجربی در دانشگاه وارویک فرمود: این مدرک بسیار روشنی هست که بر پايه اون می توان مدعی شد کوتوله های سفید که روزی ستاره بوده اند، دارای منظومه هایی به دور خود همچون منظومه شمسی بوده اند.
بر پايه نقل زی نیوز، اکنون این امیدواری شکل گرفته هست که با بررسی دقیق این یافته جدید به تحلیل عمر منظومه شمسی در میلیاردها سال دیگر پرداخت.
مقالات نجومی

4:

كشف روزنه فضایی به پهنای یك میلیارد سال نوری :اخترشناسان به تازگی موفق به كشف یك روزنه عجیب و بزرگ در جهان شده‌اند، كه خالی از هر چیز هست.مقالات نجومی
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اخترشناسان در جهان منطقه‌ای را پیدا كردند كه در این منطقه هیچ ستاره، كهكشان و سیاهچاله‌ای وجود ندارد.

در این روزنه كه پهنای اون یك میلیارد سال نوری هست، هیچ چیز وجود ندارد.


تیم تحقیقاتی منجمان آمریكا با هستفاده از دو روش مختلف رصدی موفق به كشف این روزنه شده‌اند و اونان معتقدند كه بسیار پهناور هست.


پروفسور لارنس رودنیك اخترشناس آمریكا و سرپرست این تیم تحقیقاتی فرمود: كشف این روزنه بسیار عجیب بوده و باعث تعجب دانشمندان شده هست.


هستو ماران اخترشناس سابق آژانس فضایی آمریكا فرمود: این كشف بسیار ارزشمند هست و تاكنون مكانی كشف نشده بوده كه درون اون تهی باشد.
مقالات نجومیخبرگزارى فارس

5:

مقالات نجومیمقالات نجومیگروهی از ستاره شناسان با بررسی ۱۲ شبه ستاره کشف کردند که سیاه چاله ها می توانند حتی گازهای ساطع از کهکشان های دیگر را هم بطرف خود جذب نمايند.


دو محقق به نام های "های فو" و "آلن اسکاتتن" از موسسه نجوم دانشگاه هاوایی، با هستفاده از تلسکوپ هاوایی و تلسکوپ فضایی هابل، طیف های ۱۲ شبه ستاره با تغییر مکان سرخ پایین را مورد بررسی برنامه دادند.


این ستاره شناسان مشاهده کردند که طیف های این شبه ستاره ها مربوط به گازی هست که ظاهرا از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده هست.


همچنین کشف کردند این موادی گازی بطرف یک سیاه چاله در حرکتند و در اونها هیچ ردی از عناصر مربوط به منشاء ستاره ای مثل کربن و اکسیژن وجود ندارد.
این عناصر به طور طبیعی در ترکیبات کهکشان هایی که میزبان این سیاه چاله های غول پیکر هستند، وجود دارد.
این دو محقق که نتایج بررسی های خود را در تازه ترین شماره مجله Astrophysical Journal Letters منتشر کرده اند، توضیح دادند که این گاز دقیقا نمی تواند متعلق به همان کهکشانی باشد که میزبان سیاه چاله هست، بلکه لزوما از خارج از این کهکشان وارد اون شده هست.
این ترکیب ناهنجار می تواند علامتی دال براین مسئله باشد که این کهکشان در حال تبدیل شدن به یک کهکشان کوچکتر و یک سیاه چاله هست.
این دانشمندان نتیجه گرفتند که این سیاه چاله ها محدود به دریافت مواد درون کهکشانی نمی شوند و حتی می توانند حجم بالایی از موادی را که در کهکشان های در فاصله هزار سال نوری منفجر شده اند هم جذب نمايند.
مقالات نجومی

6:

اثبات چگونگی زندگی طولانی در یک سیاه چاله : نتایج تحقیقات دو ستاره شناس هسترالیایی نشان می دهد، در صورتی که انسان با فضاپیما وارد میدان جاذبه سیاه چاله ای شود، هرگز نمی تواند از اون خارج شود ولی می تواند تا وقتی که "یکتایی" مرکزی اون پایان بیابد در داخل سیاه چاله یک زندگی طولانی داشته باشد.


گریانت لوئیس و جولیانا کوان از دانشگاه سیدنی هسترالیا در این بررسی ها نشان دادند، جاذبه سیاه چاله از حالت فضا - وقت برخوردار هست.

وقتی یک مشاهده نماينده جسمی را در مسیر افق حوادث سیاه چاله مشاهده می کند، خواهد دید که وقت برای این جسم بسیار کندتر از وقت طبیعی می گذرد.

این مسئله برپايه تئوری نسبیت انیشتن قابل توضیح هست.


برای مثال اگر این جسم یک ساعت باشد، ما حرکت عقربه های اون را کندتر می بینیم.

پس از اونکه جسم به افق حوادث رسید، اگر از خارج به اون نگاه کنیم می بینیم که حتی وقت متوقف می شود .
تحلیل های این محققان هسترالیایی که در مجل "مباحثات انجمن ستاره شناسی هسترالیا" منتشر شده هست ، نشان می دهد برخلاف اونچه که تاکنون تصور می شد، روشی برای طولانی کردن دوره زندگی در داخل سیاه چاله وجود دارد.

این روش که برپايه نسبیت فضا -وقت سیاه چاله هست می تواند فضاپیما را با تغییر آهسته محل توقف برای مدت طولانی سالم نگه دارد.


بنابراین نقل این دو ستاره شناس در تحقیق خود خطاهای فرضیه های قبلی را اثبات کرده اند.

مدل های قبلی براین پایه هستوار بود که اجسام در افق حوادث در یک حالت سکون باشند.

در این صورت جسم در این منطقه تنها برای یک دوره کوتاه زندگی می کند، این درحالی هست که برپايه مدل جدید این دو دانشمند، حرکت آهسته جسم در افق حوادث باعث زندگی طولانی اون می شود

7:

کشف سیاه چاله‌ای سنگین در مکانی غیرمنتظره: اخترشناسان سیاه چاله ای را رصد کردند که انتظار مشاهده اون در نقطه کشف شده از عالم را نداشتند.


این سیاه چاله که ۱۰ برابر حجیم تر از خورشید هست، درون خوشه ای کروی شکل در کهکشان بیضی مانند NGC ۴۴۷۲ در "ویرگو کلاستر" واقع شده و در حدود ۵۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.
غلظت یک سیاه چاله به حدی زیاد هست که حتی نور هم قادر به فرار از کشش قوی جاذبه درون اون نیست.


یافته های این اکتشاف که در نشریه "نیچر" به چاپ رسید، دانشمندان را متحیر ساخته زیرا فرضیه های بسیاری حاکی از اون بود که تقابلات جاذبه ای بین سیاه چاله های درون یک مجموعه به سادگی کل یا اکثر سیاه چاله ها را به خارج از خوشه دفع می کند.
دانشمندان معتقدند: سیاه چاله ها به دلیل اونکه جزو پرجرم ترین مواد در خوشه کروی هستند، به مرکز مجموعه کشیده می شوند.

در این قسمت با یک ستاره یا سیاه چاله های دیگر جفت می شوند.

سیستم دوتایی متشکل از سیاه چاله و یک ستاره باثبات هست.

اما وقتی که دو سیاه چاله باهم جفت می شوند تقابلات قوی جاذبه ای بین اونها به یک یا هر دو سیاه چاله ضربه وارد ساخته و سیستم دفع را ایجاد می کند.


کشف این یافته که سیاه چاله NGC ۴۴۷۲ در مقابل نیروی دفع و پس زنی مقاومت می کند حاکی از اون هست: این جسم با یک ستاره و نه با یک سیاه چاله جفت شده هست.
به فرموده "توماس ماکارون" سرپرست این تحقیق و فضانورد دانشگاه "ساتهمپون" انگلیس، تشابهات عددی می گوید: باقی ماندن سیاه چاله درون خوشه ها کاری دشوار هست.

در حقیقت نیروی دفع به دلیل دوتایی بودن سیاه چاله ها فعال می شود.


وی اضافه کرد: شیوه دیگری برای باقی ماندن سیاه چاله ها درون یک خوشه وجود دارد.

در برخی موارد ممکن هست سیاه چاله ای با جرمی ۵۰ برابر جرم خورشید کشف شود که در این صورت سناریوهای دفع ایجاد نمی شود.
مقالات نجومی

8:

مقالات نجومیآژانس فضایی به منظور آماده سازی روبات های خود در ماموریت سفر به مریخ این روبات ها را در بیابان های مراکش آزمایش می کند.


اعزام روبات های آژانس فضایی اروپا به سیاره مریخ ظرف شش سال آینده انجام می شود.

به همین منظور متخصصان این ساوقت فضایی در زمین مناطقی را که ویژگی های ژئولوژیکی و آب و هوایی ایده آلی برای شبیه سازی سیاره سرخ را دارند پیدا کرده اند.

این مناطق درحقیقت بیابان های جنوب غربی مراکش هستند که دارای زمین های ماسه ای و سنگی بسیار شبیه به سطح سیاره سرخ هستند.
متخصصان اسا از سال آینده در این فضاها آزمایش آماده سازی و ارزیابی روبات های خود را که برنامه هست در سال ۲۰۱۳ در ماموریت اروپایی "اکسو مارس" به مریخ اعزام شوند آغاز می کند.
تاکنون ۵۹۲ میلیون یورو برای ماموریت اکسو مارس تصویب شده هست.

در کنفرانس مقامات اسا که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، مقرر شد که آژانس فضایی اروپا تا سال ۲۰۰۸ برپايه پروژه Core Programme آزمایشاتی را در مراکش به منظور بررسی روبات های شرکت نماينده در ماموریت اکسو مارس اجرا کند.
در این برنامه گروهی از بزرگترین کارشناسان اروپا در حوزه ژئولوژی سیاره ای گردهم آمده اند.
برپايه پایگاه خبری اسا، این روبات ها مجهز به سیستم هایی هستند که توانایی فعالیت خودکار در سطح مریخ را دارند.

به منظور اطمینان از موفقیت اجرای این ماموریت کارشناسان اسا فراخوان نمودند که به انجام آزمایشات قبل از پرتاب در مناطق زمینی مشابه مریخ نیاز هست.


در همین راستا بیابان های مراکش به عنوان گزینه ای مناسب برای انجام این آزمایشات انتخاب شدند.
مقالات نجومی

9:

ستارگان دنباله دار ، شوم یا نیک ؟ خرافی یا واقعی ؟

در دایره المعارف ویکی پدیا ذکر شده هست که : چیزی به نام ستاره دنباله دار وجود ندارد و این نامی هست که به اشتباه فرموده می شود و فقط گوی های یخی وگلی هستند که به هنگام گذر از خورشید (یا هر ستاره ی دیگر) ، آتشین شده و مانند دنباله به نظر می رسد .

از این رو به اونها ستارگان دنباله دار می گویند که مانند یک ستاره از خود نور دارند .

حال به درستی یا نادرستی اون می پردازیم .
به راستی اطلاعات بشر ازستارگان دنباله دار از چه وقتی آغاز شد ؟
البته می توان این اطلاعات را به 2 دسته تقسیم کرد :
1-اطلاعات خرافی
2- اطلاعات واقعی

از وقت های دور امت ستارگان دنباله دار را پدیده ای شوم می دانستند .

شاید به این خاطر که هر بار یک ستاره دنباله دار در آسمان ظاهر می گشت ، یک پدیده شوم اتفاق می افتاد .

مثلاً درسال 1668 ستاره دنباله داری پدیدار آمد و مرگ و میر بسیاری در میان گربه های ناحیه وستفالی اتفاق افتاد .

یا در نقطه ای دیگر طاعون گاوی ظاهر گشت .
در گزارشی دیگر آمده هست که درسال 1538 ستاره ای دنباله دار ظاهر شد
. و به دنبال اون گوساله دو سر در رم متولد شد .

یا نامه ای از گرتس (
Gratz) رسیده و در اون فرموده شده هست که روز 31 آوریل خنجر طلایی زیبایی در آسمان در روز روشن درخشید .

اما اون چه واضح هست که این هست که بدون وجود این ستارگان بی گناه ودلربا هم این حوادث اتفاق می افتد .
در طول وقت ستارگان دنباله دار زیادی پدیدار گشتند که مدارهای مختلف با فواصل مختلف داشتند .
در سال 1744 ستاره ای ظاهر شده و مدت ها در روز روشن مرئی بوده هست .

طول دم بادبزن مانندش ، 52 میلیون کیلومتر بود .

در سال 1811 که ناپلئون در اروپا جنگ جهانی اول را به همراه انداخته بود ستاره ای ظاهر شد که منجمین 511 روز اون را تعقیب کردند که در اوت 1813 به صورت مه در اعماق افلاک پدیدار گردید که دم اون 10 میلیون کیلومتر بوده هست .

طبق محاسبات این ستاره مداری داشته که به 3000 سال می رسیده هست .

یکی از زیباترین ستارگان دنباله دار در سال 1858 رؤیت شد که بسیار زیبا و طویل بود .

این ستاره در ژوئن 1858 به وسیله منجمی به نام دوناتی (
Donati
) در فلورانس به صورت سحابی ضعیف و متحرک در برج اسد کشف شد و نام دوناتی برای اون برگزیده شد .
طبق محاسبات این ستاره در حدود سال 3585 دوباره درهمان مکان رؤیت خواهد شد .
حال به تشریح پیدایش و کشف یکی از معروف ترین دنباله دار ها یعنی «هالی» می پردازیم .ازمنه قدیم ستارگان دنباله دار را«ستارگان گمراه» می نامیدند که به نظر می رسید از نقطه ای مبهم می آیند و به نقطه ای مبهم می روند .

از ازمنه تاریخی تا کنون بیش از 1000 ستاره دنباله دار دیده شده ولی یکی از اونها مهم تر بقیه بوده هست .
یک منجم انگلیسی به نام هالی هنگام مطالعه تاریخ دنباله دارها در ازمنه قدیم در سال 1705 متوجه که ستارگان دنباله داری که در سال های 1531 ، 1657 ، 1682 ظاهر شده اند تقریباً یک مسیر را طی کرده اند .

او محاسباتی انجام داد و گمان کرد که این ستارگان باید یکی باشند .

بنابراین ظهور بعدی اون را در سال 1785 فراخوان نمود .

این نخستین باری بود که رؤیت یک ستاره را پیش بینی می کردند .

محاسبات هالی بعدها به وسیله منجمی به نام کلرو (
Clairaut) و ریاضی دانی به نام مادام لپوت (Lepaute) دقیقتر انجام گرفت و ظهور اون را بهار 1759 فراخوان نمودند .

این ستاره را دهقانی در پروهلیس دید و در مارس سال بعد نیز به نزدیکترین فاصله خود از مدارش به خورشید رسید .

بعدها مشخص شد که این دنباله دار از 13 سال قبل از میلاد مشاهده می شده هست و تقریباً هر 76 سال ظاهر می گشته هست .
اختر شناسان در این تفکرات اند که آیا این ستارگان دنباله دار را جزئی از منظومه شمسی به حساب آورد یا نه ؟
دنباله دار های فراوانی به دور خورشید در گردش اند .

به دور سیاره مشتری نیز در حدود بیش از 40 ستاره دنباله دار در گردش اند .
از این رو اون ها را در«خانواده ستارگان دنبال دار مشتری» می نامند .

بدیهی هست که تأثیر شدیدی که این سیاره غول پیکر بر ستارگان دنباله دار می گذارد ، اونها را اسیر کرده و اونها را به یک هذلولی تبديل می گرداند .

البته ممکن هست که این ستارگان در مسیر خود گرفتار یک گرانش غول پیکر دیگر شوند بنابراین باز هم این سؤال وجود دارد که آیا دنباله دارها جزئی از منظومه شمسی هستند یا نه ؟
هر ستاره دنباله دار از سه قسمت اصلی تشیل شده هست : هسته یا لکه نورانی مقدم اون که اغلب ستاره شکل هست و از بخاری به نام «کوما» احاطه شده هست .

هسته و کوما که روی «سر» اون متصل هست .

دم ستاره به همین وضع باقی می ماند .

ستارگان دنباله داری مشاهده شده هست که پنج تا هفت دم هم داشته اند .
ستاره ی دنباله دار دوناتی نیز دم کوچکی داشته هست .
در سال 1940 هنگام بازگشت هالی ، زمین از میان دم اون عبور کرده هست .

در اون وقت مخصوصاً در پاریس و ایالات متحده تشویشی به وجود آمد که گازها هیدروکربنی ما ده ستاره دنباله دار با جو زمین مخلوط خواهد شد و باید در انتظار باران بنزینی و حوادثی نظیر آتش سوزی بود .

اما هیچ یک از این اتفاقات رخ نداد .


راه های نام گذاری دنباله دارها

* هر دنباله دار به یادبود کاشف اون نامگذای می شود مثلاًدنباله دار اوترما (Oterma) یا دیگر همکارانش دنباله دار ایکیاسکی ( Ikya-Seki) (ایکیاوسکی) که همنام کاشفان خود هستند .* برخی از دنباله دارها بنابر سال کشفشان نامگذاری می شوند .

مثلاً 1971 اولین دنباله داری بود که در سال 1971 کشف شد و همینطور
b1971 که دنباله دار بعدی بود و غیره .

* پس از اون که مداری برای دنباله دار محاسبه شود شماره گذاری بر پايه عبور از نقطه قرین از نقطه قرین خورشید گذشت در اینجا اطلاعات مختصری در مورد دنباله دارها می دهم که اگر برای هر کدام توضیحی بدهم هر کدام مقاله عریض و طویل خواهد شد :انواع دنباله دارها : غبار و گاز یونیده منشأ اکثر دنباله ها : کمربند کوپر و ابراورت ماده دنباله دار : از گاز و سنگریزه تشکیل شده اند که همه این مواد به صورت گلوله یخ درآمده اند و با نزدیک شدن به خورشید ذوب و پس از دور شدن از اون دوباره یخ می زنند.در پایان توجه شما را به مطالعهیک خبر جالب ولی تقریباً قدیمی جلب می کنم :اطلاعات دریافتی از ابزارهای نصب شده بر روی فضاپیمای دیپ ایمپکت ناسا نشان می دهد که وقتی کاوشگر (ایمپکتور) در 4 ژوئیه پرتاب و با سرعت 10 کیلومتر بر ثانیه به هسته ستاره دنباله دار تمیل 1 برخورد کرد ابر عظیمی از ماده گرد مانند بسیار ریز در فضا پخش شد .

ابعادی که این گردها در اون برنامه داشتند.

5 در 11 کیلومتر بوده هست .

پیت شولتز یکی از دانشمندان این پروژه فراخوان نمود که یک دنباله دار می تواند از ماده ای کم هستحکام تر از برف و یا حتی پودر تالک تشکیل شده باشد ، چرا که در خلأ حرکت می کند .
مراحل مربوط به تجزیه وتحلیل اطلاعات دریافت شده از میان 4500 تصویری که سه دوربین تصویر بردار فضاپیما هنگام برخورد داشته اند ، حتی یک تصویر را هم از قلم نمی اندازد .دانشمندان این پروژه امیدوارند بتوانند تصویر دقیق از ماهیت و ترکیبات دنباله دار به سؤالات پايه ی در مورد شکل گیری منظومه شمسی جواب گوید .در انتها باید بگویم که منبع اصلی این مقاله کتابی هست قدیمی که درسال 1338 به چاپ رسیده هست .

اما با مطالعهاین در می یابیم که اطلاعات داده شده نه تنها قدیمی نیستند بلکه بسیار جالب و در خور خود ، جدید هستند .


ترجمه و گردآوری از امین اسعدی
E-mail:amin.asadi007@gmail.com

منابع :

از جهان های دور نوشته برونو بورگل ، ترجمه کاظم انصاری سال 1338

شناخت ستارگان ترجمه و اقتباس از توفیق حیدر زاده سال 1384

پل اطلاعاتی ایران و آمریکا : www.USINFO.state.org

دایره المعارف ویکی پدیا:www.fa.wikipedia.com

برفرموده از مطالب خانم شیرین اشتری در سایت سپهر نیلگون
:www.astpage.ir

10:

شناسايي كردن ستارگان خوشه ها

ازلحاظ روشنايي ، خوشه هاي پرايشانن ، دبران وكندايشان عسل هميشه شفرمود انگيز هستند .

اما يك سوال ساده مطرح مي شود : چه طور بايد اون ها را تشخيص داد ؟فرض كنيم كه نقشه آسمان در دسترس شما نباشد .

بنابراين شما چگونه بدون داشتن بعد و ميل ، مي توانيد بفهميد كجا را بايد نگاه كرد ؟

خوشه پرايشانن در فهرست اجرام مسيه شمارهM45 ثبت شده هست .

هر چند كه به اون هفت خواهران هم فرموده مي شود .

( در نقشه هاي شناسايي ستارگان پرايشانن
) M45 دقيقاً با پيش از 100ستاره گرفته هست .

پرايشانن در بعد 45 : 3و ميل 07.24، بايك درخشندگي بعدي 6/1 و اندازه ظاهري 8/1 درجه برنامه گرفته هست .

دبران را مي توان به عنوانMelotte 25 هم نام برده كه مي تواند در بعد 4:27و ميل 16+ ، با درخشندگي بصري 5 و اندازه ظاهري 5/5 درجه شناسايي شود

.

پرايشانن و دبران هردواز خوشه هاي باز ستاره اي هستند كه درصورت فلكي (ثور) برنامه دارند و مي توان اون ها را با چشمان غيرمسلح رايشانت كرد .

هفتخواهران رايشان شانه راست گاو برنامه دارد .

اونها درحدود 4 درجه ازدايره البروج
واقع اند.

بنابراين غالباً با ماه وديگر سيارات اختفا دارند ( كه اين نشان
دهنده يك موقعيت بي نظير براي يك رصدكننده خوب هست ) .

قسمت هايي از يك
سحابي در خوشه پرايشانن خصوصاً در اطراف درخشنده ترين ستارگانش برنامه دارد .

من از نگاه كردن اون هنگامي كه بر نوك كوه ظاهر مي شود لذت مي برم .

(
جاييكه من در اون زندگي مي كنم بيرون از مكزيكوسيتي هست ) اساطير يونانداستاني را به هفت خواهران نسبت مي دهند كه هنگامي كه شكارچي پيوسته درتعقيب اونان بوده هست ، اون ها به دنبال يافتن پناهگاه به آسمان رفته و دراونجا برنامه گرفته اند.

دبران ، 150 سال نوري با زمين فاصله دارد .

درخارج از صورت گاوه هست و به صورت يك
v باز با ستارگان سفيد از اون منشأ گرفته هست .

دبران از پرايشانن جوانتر هست و
ستارگان كمتري هم دارد .

ستارگان مركزي با زمين حدود 10 سال نوري فاصله
دارند ، در حالي كه ستارگان حاشيه اون حدود 80 سال نوري فاصله دارند .

مطالعات ستاره شناسي نشان مي دهد كه دبران در آسمان به سمت شرق يعني به سايشانBetelguese در صورت فلكي شكارچي حركت مي كند.

بايدبه ياد داشته باشيد كه ستاره پرنور قرمز رنگ يعني دبران ( آلفا و چشم گاو ) عضايشان ازاين خوشه نيست با وجود اين كه در اون منطقه برنامه گرفته هست .

گمانمي رود كه خوشه دبران و كندايشان عسل (واقع درصورت فلكي خرچنگ ) از يك منشاسرچشمه گرفته اند كه به واسطه شباهت هايي هست كه درحركت واقعي وسن دارند.

خوشه كندايشان عسل در بعد 08:4.07و ميل 09.59با درخشندگي بعدي 3.7و اندازه ظاهري 55/1 درجه برنامه دارد .

همينطور با نام
preasepe هم شناخته مي شود .

كد اون در فهرست اجرام مسيه
M44 است .

هنگام مشاهده كردن اون ستاره دوگانه گرفته
TX سرطان را جستجو كنيم.

www.astronomytoday.com

ترجمه از:امین اسعدی

11:

تاکنون ابرها را به‌این شکل دیده‌اید؟

فضاپیمای کلاودست، ماموریت علمی خود را با ارسال نخستین بسته اطلاعات رسما آغاز کرد.

تصاویر ارسالی، مقطع عرضی ابرهایی را در راستای بالا-پایین نشان می‌دهند و برای نخستین بار، تصاویر هموقتی را از ابرها و ذرات بارش به بشر نشان داده‌اند.

دبورا وین، مسوول تحقیقات نظری کلاودست در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا با شفرمود‌انگیز توصیف‌کردن تصاویر می‌گوید: تاکنون جو زمین را به‌این شکل ندیده بودیم.

این‌بار ابرها را مانند تصاویر روی کاغذ نمی‌بینیم، ما می‌توانیم به ژرفای ابر نفوذ کنیم و پیچیدگی‌های لایه‌های مختلف را ببینیم.

فضاپیمای کلاودست در 28 آوریل / 8 اردیبهشت به‌وسیله یک موشک دلتا2 به فضا پرتاب شد.

ماهواره دیگری نیز به‌نام کالیپسو با کلاودست همراه بود که ماموریتش بررسی ذرات معلق هوا هست.

رادار نقشه‌بردار مقطع عرضی ابرها که نخستین رادار در طول موج‌های میلی‌متری هست، مهم‌ترین لوازم علمی کلاودست هست که سه هفته پیش آزمایش شد و کار خود را رسما در 12 خردادماه آغاز کرد.

نخستین داده‌های ارسالی این لوازم نشان می‌دهد رادار تمام انواع ابرهای معمولی را رصد کرده هست و توانسته در تمامی اونها به‌جز ابرهای با بارندگی سنگین نفوذ کند.

نتایج فعلی بسیار ابتدایی هست و گروه تحقیقاتی کلاودست قصد دارد تا نه ماه آینده، این تصاویر را تحلیل و نتایجش را فراخوان کند.

مقالات نجومی
نخستین تصاویر، سطح مقطع جبهه یک طوفان حاره‌ای را بر فراز دریای نروژ در تاریخ 30 اردیبهشت نشان می‌دهد.

رنگ‌های قرمز تصویر نشان‌دهنده ذراتی مانند قطرات باران، بلورهای یخ و دانه‌های برف هست که بازتابندگی بسیار بالایی دارند،.

رنگ آبی هم نمایانگر ابرهای سیروس نازک‌تر هست.

مقالات نجومی
این رادار هم‌چنین تصویری را از یک کولاک شبانه در قطب جنوب تهیه کرده‌است.

شب‌های طولانی زمستانی در قطب جنوب آغاز شده‌است و این موضوع، اندازه‌گیری‌های ازراه‌دور معمولی را با مشکل مواجه می‌کند.

کلاودست نخستین ماهواره‌ای هست که توانسته‌است بارش برف را از فضا تشخیص دهد.مقالات نجومی
تصویر سوم نیز ابرهای طوفانی بلندی را برفراز شرق آفریقا نشان می‌دهد.منبع خبر : پایگاه خبری نشریه NewScientist

12:

پلانتوئیدها

در اواخر قرن 18 در پالرمو منجمی به نام ژوزف پیاسی (Piazzi) می زیست که کار اصلاح کاتالوگ ستارگان را به عهده داشت.این منجم ایتالیایی سیارکی را کشف کرد که بعدها کرس (Ceres) نامیده شد.این سیارک خواهران و برادرانی پیدا کرد که تمام اون ها امروزه پلانتوئید یا آستروئید نامیده می شوند.
اگر نسبت فواصل سیارات منظومه شمسی را در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم: خورشید تا عطارد 58 میلیون کیلومتر،عطارد تا زهره 50 میلیون کیلومتر،زمین تا زهره 41 میلیون کیلومتر،زمین تا مریخ 78 میلیون کیلومتر و مریخ تا مشتری 551 میلیون کیلومتر! این فاصله مدت ها توجه منجمان را جلب کرده بود.در اواخر قرن 18 انجمنی به سرپرستی زاخ (Zach) تشکیل شد که وظیفه اش کاوش در این محدوده بود.امروزه بیش از 2000 سیارک در این محدوده کشف شده هست و خواهد شد.یکی از راه های کشف اون ها عکس برداری بین دو بازه وقتی هست که روش معمول ستاره شناس و منجم هایدلبرگی، ولف بوده هست.
اگر می شد پلانتوئیدها را یک جسم واحد در نظر گرفت،قطر این جسم واحد طبق محاسبات اشتراک (Strack) 9 مرتبه از قطر زمین کوچکتر هست.
به نظر می رسد این اجرام نامنظم بوده و به شکل کره نباشند.زیرا روشنایی اون ها متغیر هست.
قطر این ها بسیار کم هست.برای مثال اگر یک هنگ سرباز روی اون رژه روند مدارش تغییر می کند.در اون جا مسافرت به دور دنیا یک گردش چندین ساعته هست!وزن سنگی که در زمین 50 کیلوگرم هست اون جا 4 گرم می باشد.وزن 10 مرد در اون جا به اندازه یک تخم مرغ هست.
ترجمه و گردآوری:امین اسعدی
به یاری:سودا اللهیاری

منابع:
از جهان های دور اثر برونو بورگل،ترجمه کاظم انصاری
اطلس آسمان شب اثر ویل تیریون,ترجمه و اقتباس از حسن عليزاده قريب
سایت خبرگزاری BBCwww.BBC.com
پایگاه اطلاع رسانی آسمان پارسی www.parssky.com
سایت ستاره شناسی امروز www.astronomytoday.com
دایره المعارف ویکی پدیا www.wikipedia.com
پل اطلاعاتی ایران و آمریکا www.USINFO.state.org


13:

مديرانجمن نجوم آماتوري ايران فرمود: ميانگين فاصله سياره ناهيد (زهره) از زمين در مهرماه ‪ ۶۰‬ميليون كيلومتر هست.مهندس مسعود عتيقي روز يكشنبه درفرمود وگو باخبرنگار علمي ايرنا اضافه کرد:
سياره ناهيد نزديكترين سياره به زمين هست و به همين دليل فاصله‌اش با زمين زود به زود تغيير مي‌كند.


به فرموده ايشان اين تغيير به حدي محسوس هست كه قابل بيان هست.


ايشان فراخوان نمود: سياره ناهيد در طول سال و ماه به نحايشان جابجا مي‌شود كه ظرف مدت ‪ ۱۰‬روز جابجايي قابل ملاحظه‌اي در اون مشاهده مي‌شود.


رييس انجمن نجوم آماتوري ايران فرمود: كمترين و بيشترين فاصله ناهيد از زمين در طول يكسال به ترتيب ‪ ۴۲‬و ‪ ۲۶۰‬ميليون كيلومتر هست، كه به علت نزديگي به زمين جابجايي اون در آسمان محسوس هست.


ايشان با بيان اينكه به سياره ناهيد خواهر زمين نيز فرموده مي‌شود اضافه کرد:
زيرا اين سياره هم داراي جو هست و هم اينكه اطرافش را ابر فرا گرفته هست.


به فرموده عتيقي سياره ناهيد تنها سياره‌اي هست كه در اون باران اسيدي مي‌بارد و همينطور به سياره دما و فشار نيز معروف هست.


ايشان ادامه داد: ميزان فشار جو در سطح زمين يك اتمسفر هست در حالي كه سياره ناهيد ‪ ۹۲‬برابر اون هست.


عتيقي فرمود: همينطور سياره ناهيد به ملكه آسمان شب نيز مشهور هست زيرا پرنورترين جرم سپس ماه در آسمان شب هست.


ايشان در خصوص ديگر سيارات در مهرماه فراخوان نمود: در اين ماه سيارات ناهيد ، بهرام و كيوان در افق صبحگاهي ، تير و برجيس در آسمان شامگاهي و نپتون در برج بزغاله برنامه دارند.


14:

سياره‌اي مشابه زمين در فاصله ‪ ۴۲۴‬سال نوري از كره خاكي درحال شكل‌گيري‌است
تهران، پايگاه خبري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۱۲‬
دانشمندان فراخوان كردند ظاهرا سياره‌اي مانند زمين كه در كمربند عظيمي از غبارداغ قراردارد درفاصله ‪ ۴۲۴‬سال نوري از كره خاكي ما درحال شكل‌گيري هست.به نقل ايرنا به نقل از پايگاه خبري فرانسه،"كاري ليز" از آزمايشگاه فيزيك كاربردي دانشگاه "جان هاپكينز " و مجري اين تحقيقات فرمود : منظومه شمسي اين سياره كه بين ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۶‬ميليون سال سن دارد هنوز بسيار جوان هست اما درعين حال در بهترين سن خود براي تشكيل سياره‌اي مانند زمين قراردارد.


برپايه اين نقل حلقه غبار انبوهي در اطراف يكي از دو ستاره اين منظومه برنامه دارد.اين نوع حلقه‌هاي غبار به ندرت در اطراف ستاره‌هاي خورشيد مانند، تشكيل مي‌شوند و وجود يك كمربند يخي خارجي بيشترين احتمال را ايجاد كرده كه احتمالا روزي آب و متعاقبا حيات بر رايشان سطح اين سياره شكل بگيرد.


اين كمربند از تركيبات سنگي مشابه اونچه كه پوسته زمين ما را تشكيل داده‌اند، شكل گرفته و نمك فلزي اون نيز مشابه مواد يافته شده در هسته زمين هست.


براين پايه احتمالا حدود ‪ ۱۰۰‬ميليون سال ديگر مانده تا اين سياره به خوبي شكل بگيرد و درصورتي كه شبيه سياره ما رفتار كند، حدود يك ميليارد سال ديگر طول مي‌كشد تا اوليننشانه از حيات مانند جلبك بر رايشان اين سياره جوان ظاهر شود.


كارشناسان دانشگاه جان‌هاپكينز براين باورند درصورتي كه‌اين سياره جديد از الگايشاني مشابه‌ماپيرايشان كند، تكامل اورگانيسم‌هاي پيچيده مانند دايناسورها نيز احتمالا دو ميليارد سال ديگر وقت مي‌برد.


اكنون اين سياره كه در منظومه "‪ "DH113766‬برنامه دارد در حال رشد هست و دانه‌هاي غبار اون براي تشكيل سنگ به هم چسبيده‌اند و اين سنگ‌ها نيز براي ايجاد اجرام بزرگتر به بزرگي ماه ما، به يكديگر برخورد مي‌كنند.


هنوز نامي براي اين سياره انتخاب نشده هست.


15:

با سلام به دوست خودم و برادر عزیزم
این مطلب خوندم و خیلی به نظرم جالب اومد
اگر مربوط به این صفحه نیست انتقالش بدید داداش جونم


مرداد ۰۱
هنگام عبور ايستگاه فضايي از بالاي محل سكونتتان اون را به راحتي مشاهده كنيد !

نجوم, معرفي سايت نظر دهید

مقالات نجومیامروز قصد دارم يك سايت بسيار مفيد در زمينه نجوم خدمتتان معرفي كنم .

سايت Heavens Above بدون شك يكي از بهترين و كامل ترين مراجع براي منجمان آماتور و حرفه اي هست.

شما مي توانيد در اين سايت با دادن محل سكونتتان و شهري كه در اون زندگي مي كنيد از وقايع نجومي كه برنامه هست تا ۷ روز و يا ۱ ماه آينده در اون محل اتفاق بيفتد با خبر شايشاند.اين سايت دقيقا مثل پيش بيني هاي سايت هاي هواشناسي هست اما پيش بيني در زمينه نجوم .

شما مي توانيد در اين سايت بفهميد كه چه وقتي و چه ساعت و دقيقه اي ايستگاه فضايي (ISS) از آسمان محل سكونتتان عبور مي كند و حتي وقت عبور تمامي ماهواره ها از آسمان محل سكونت شما را هم مي توانيد بفهميد.

اما در كل ديدن ايستگاه فضايي يا ISS بسيار آسانتر و واضح تر از ديگر ماهواره هست.ضمنا شما مي توانيد اطلاعات بسيار كاملي از سياره ها و قمرهاي اونها را در اين سايت پيدا كنيد.

اما براي اينكه بتوانيد تمامي اين مشخصات را در آسمان خود بيابيد كافي هست به اينجا رفته و سپس انتخاب كشور نام شهر خود را تايپ كرده تا اطلاعات كامل شهرتان نظير طول و عرض جغرافيايي و همينطور ارتفاع از سطح دريا شهر خود را بيابيد .

اما براي اطلاعات كامل تر رايشان نام شهر خود كليك كرده تا وقت عبور ماهواره ها و ايستگاه هاي فضايي از آسمان شهرتان را متوجه شايشاند.سپس اينكه بر رايشان نام شهرتان كليك كرديد عكسي را در سمت راست صفحه به مانند عكس همين پست مي بينيد كه مدار حركتي ايستگاه فضايي و مكان فعلي اون را مي بينيد.

اما براي اينكه بفهميد چه وقتي ايستگاه فضايي از آسمان شما عبور مي كند در بخش Satellites به رايشان ISS كليك كنيد تا برنامه عبوري اون را مشاهده كنيد.در جدولي كه مي بينيد روزها و ساعات عبوري ISS را مشاهده مي كنيد كه بهترين وقت (درخشان ترين حالت ) براي ديدن وقتي هست كه ميزان Mag كه مخفف magnitude مي باشد ميزان كمتري باشد (منفي باشد) .

براي مثال Mag كه در حدود ۲- باشد شما ISS به صورت جسمي درخشان و در حال حركت نسبتا سريع در آسمان مي توانيد مشاهده كنيد.

عكس زير ISS هنگام عبور از خليج فارس مي باشد

مقالات نجومی


imilad.comاز سایت

16:

کار شما بی نهایت عالی هست.من به خودم اجازه نمی دم که به جای دیگه انتقالش بدم.
مطلب بسیار خوبی بود.
لازم به یادآوری هست که سال پیش که خانم انوشه انصاری به ایستگاه فضایی بینالمللی رفته بودن می تونستیم چند روزمتوالی هستگاه حامل ایشون رو در آسمان شب ببینیم.حدود ساعت 3-4 صبح.اگه مسیرش تغییر نکرده باشه الان هم می شه دید.
باز هم از شما دوست عزیز سپاسگزارم.خصوصا به خاطر ذکر منبع.


17:

اندازه گیری قطر ستارگان
قطر ستارگان را نمی توان توسط تلسکوپ اندازه گیری کرد .

حتی در بزرگ ترین تلسکوپ ها نیز ستاره ها به صورت نقاطی نورانی دیده می شوند .

»» روش نخست : تداخل سنج مایکلسون
در این روش که بر پایه ی تداخل امواج نوری هست ، قطر زاویه ای ستاره اندازه گیری می شود که با هستفاده از اون می توان قطر واقعی ستاره را به دست آورد .

برای این کار از دستگاهی هستفاده می نمايند که پايه اون مانند شکل زیر هست .

مقالات نجومی
این دستگاه به دلیل این که برای نخستین بار توسط مایکلسون پیشنهاد شد ، تداخل سنج مایکلسون نامیده می شود .

در این دستگاه دو آینه ی متحرک
A و D و دو آینه ی ثابت B و C برنامه دارند .

باید توجه داشت که حداکثر فاصله ی دو آینه ی
A و D ، می تواند 610 سانتی متر باشد .

این دو آینه نور تابیده شده از ستاره ( که تابه - به معنای تابیده شده - نامیده می شود ) را دریافت کرده ، اون ها را به آینه های
B و C می فرستند .

آینه های
B و C نیز نور را به درون تلسکوپ هدایت می نمايند .

با این کار تصویر ستاره در تلسکوپ به جای قرص کامل ، به صورت خط های تاریک و روشنی دیده می شود که به دندانه های شانه شبیه هست .

اما با جابجا کردن آینه های
A و D دیده می شود که به ازای فاصله ی معین S ، خطوط تاریک تصویر ایجاد شده در تلسکوپ از بین می روند .

از رابطه ی زیر می توان قطر زاویه ای ستاره را به دست آورد :

قطر زاویه ای = 12 * S
در رابطه ی بالا باید S را بر حسب سانتی متر برنامه داد و قطر زاویه ای بر حسب ثانیه ی قوس به دست می آید .
|گوشزد1| توجه داشته باشید که خطوط تاریک به ازای یک و تنها یک فاصله ، که همان S باشد ، توسط خطوط روشن ناپدید می گردند .
|گوشزد2| دو آینه ی متحرک دستگاه ( A و D ) با هم و به صورت قرینه به سمت خارج و داخل حرکت می نمايند .
|گوشزد3| این روش تنها برای بزرگ ترین ، پرنورترین و نزدیک ترین ستاره ها کاربرد دارد ، بنابراین برای تعداد کمی از ستارگان قابل هستفاده هست ( تا کنون حدود 20 ستاره با این روش اندازه گیری شده اند ) .

ولی همین تعداد کم نیز اهمیت زیادی دارند ، زیرا اندازه گیری های روش دوم را تایید می نمايند .

»» روش دوم : درخشندگی
روش دیگری که برای اندازه گیری قطر ستاره ها به کار می رود ، بر رابطه ی میان درخشندگی (L) ، دما (T) و قطر (D) ستاره هستوار هست .
|یادآوری| درخشندگی ، معمولاً به صورت مضارب یا کسرهایی از درخشندگی خورشید بیان می شود .
|بیش تر بدانید 1| درخشنده ترین ستاره ی شناخته شده ستاره ای در ابر ماژلانی بزرگ هست که S-ماهی طلایی نام دارد .

درخشندگی این ستاره 600000 هست .

یعنی 600000 بار از خورشید پرنورتر هست و اگر این ستاره و خورشید در فاصله ی یکسانی از ما برنامه گیرند ( برای نمونه 1 پارسک) ، 600000 بار روشن تر از خورشید دیده خواهد شد .چ

|بیش تر بدانید 2| کم فروغ ترین ستاره ندیم4048 در کاتالوگ بن هست که درخشندگی اون تنها 1/50000 خورشید هست .
درخشندگی یک ستاره به دو چیز بستگی دارد :
1) اندازه ی ستاره
2) مقدار نور مرئی1 که از هر کیلومتر مربع ستاره گسیل می شود ، که این به نوبه ی خود تابع دمای ستاره هست .
بنابر این می توان طبق فرمول زیر این سه کمیت را با هم مرتبط کرد :
D = (5750/T)2 * √L
|گوشزد3| D قطر ستاره بر حسب قطر خورشید ، T دمای مطلق سطح ستاره بر حسب کلوین و L درخشندگی ستاره برحسب درخشندگی خورشید هست .
|گوشزد4| 5750 دمای مؤثر سطح خورشید هست که نور سپهر نامیده می شود .
بنابراین به این دو روش می توان قطر یک ستاره را اندازه گیری نمود .
پی نوشت :
1) «دیدا» واژه ی جایگزین من برای واژه ی «مرئی» هست !
منابع : | انجمن نجوم آماتوری آسمان توس | نجوم به زبان ساده |

18:

کشف یک سیاره دیگر در خارج از منظومه شمسی

نیل بودلر
گزارشگر علمی بی بی سی
مقالات نجومی
مقالات نجومیمقالات نجومی
دانشمندان می گویند که این منظومه وجوه اشتراک زیادی با منظومه شمسی داردمنجمان در آمریکا از کشف یک سیاره تازه در مدار ستاره ای در فاصله 41 سال نوری از زمین اظهار داشته اند.
این یافته شمار سیارات کشف شده در مدار این ستاره به نام "55 کنکری" را به پنج می رساند که بیشترین تعداد سیارات کشف شده در یک منظومه خورشیدی در خارج از منظومه ما هست.
تاکنون بیش از 250 سیاره توسط منجمان در خارج از منظومه شمسی کشف شده هست.
تیم اکتشاف سیاره تازه موفق ترین گروه از ستاره شناسان در زمینه کشف سیارات خارجی هست.
تازه ترین یافته اونها سیاره پنجمی در اطراف 55 کنکری، یعنی یک مجموعه دو ستاره ای (بایناری) در صورت فلکی سرطان، هست.
سیاره تازه از نوع گازی با جرمی 45 برابر زمین با دمای سطحی ملایم هست.
اخترشناسان می گویند که اگر سیاره تازه دارای اقمار سنگی باشد، در اون صورت از لحاظ نظری وجود آب مایع بر اون ممکن هست.
شکاف اسرارآمیز
اما اونچه کنجکاوی و هیجان منجمان را برانگیخته تصویر کلی تری هست که این کشف به دست می دهد.
اونها می گویند که این سیستم پنج سیاره ای شباهت های زیادی به منظومه ما دارد.
این سیارات حول ستاره ای می گردند که از نظر سن و جرم مشابه خورشید هست و منظومه مزبور همچنین دارای یک غول گازی از نوع مشتری البته چهار بار بزرگتر از اون و در مداری مشابه هست.
اونچه اونها تاکنون در این منظومه نیافته اند یک کره خاکی مانند زمین یا زهره هست اما به فرموده جف مارسی، هستاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و سرپرست مطالعه، با کمک فناوری های تازه و مطالعات بیشتر شاید بتوان چنین سیاره ای یافت.
او فرمود: "یک شکاف جالب و اسرارآمیز میان سیاره چهارم در اطراف 55 کنکری و غول گازی این منظومه وجود دارد."
"در این شکاف، نمی دانیم چه هست.

با کمک تکنولوژی های کنونی قادر به ردیابی سیاراتی مانند نپتون، کیوان یا مشتری خواهیم بود.

اما هیچ سیاره ای از این نوع نمی بینیم."
"بنابراین اگر سیاره ای در این شکاف وجود داشته باشد باید کوچکتر، به اندازه زمین باشد."
"در واقع تصور اینکه در این شکاف بزرگ هیچ چیزی وجود ندارد دشوار هست.

بنابراین هستنباط احتمالی اش این هست که ممکن هست یک کره سنگی کوچک مانند زهره، مریخ یا زمین اونجا باشد."
البته هیچ یک از این سیارات قابل مشاهده نخواهند بود - منجمان از تکان های بسیار خفیف در حرکت ستاره برای هستنباط وجود سیارات در مدار اون هستفاده می نمايند.
اما خود ستاره - 55 کنکری - به راحتی با یک دوربین دوچشمی قابل رؤیت هست.
به نقل از سایت bbc


61 out of 100 based on 46 user ratings 1071 reviews