عینک و لنز های چشمی (افتابی، رنگی و طبی)


عینک و لنز های چشمی (افتابی، رنگی و طبی)عدسي‌هاي تماسي (Contact Lense) وسايلي هستند كه عمدتاً براي اصلاح عيوب انكساري چشم بكار رفته و در زير پلك و روي سطح قرنيه چشم برنامه مي‌گيرند. اين وسايل اپتيكي براي اولين بار در سال 1960 ميلادي و از ماده پلي متيل متاآيكريلات (PMMA) ساخته شدند. بتدريج با افزايش مصرف و كاربرد اين عدسي‌ها در ساخت آنها تحولات زيادي رخ داده و از مواد مختلف پلاستيكي جهت ساخت آنها استفاده گرديد، بطوريكه كاربرد آنها راحت‌تر و از نظر اپتيكي كيفيتي بهتر پيدا كردند.

- انواع لنزهاي تماسي

انواع مختلفي از لنزهاي تماسي وجود دارد اما بطور كلي در سه گروه طبقه‌بندي مي‌شوند :

1) لنزهاي سخت (Hard) از ماده PMMA ساخته شده و نسبت به عبور آب و گاز غير قابل نفوذ هستند. از آنجائيكه قرنيه چشم براي سلامت خود نياز به دريافت اكسيژن از اتمسفر مقابل خود دارد لذا مصرف اين لنزها مي‌تواند منجر به كاهش اكسيژن قرنيه گردد. به همين علت مصرف اين نوع لنز محدود به چند ساعت مي‌باشد. اين دسته از لنزها به علت سختي مي‌توانند بی منظمي سطح قرنيه را اصلاح نموده و لذا در موارديكه بيمار دچار آستيگماتيسم (نوعي عيب انكساري كه با بی منظمي سطح قرنيه همراهست) باشد، مصرف اين نوع لنز موجب بهبود قابل ملاحظه عيب انكساري و در نتيجه بهبود کیفیت دید بیمار می شود .تحمل این لنزها برای بیمار نسبت به سایر انواع لنز ها مشکل تر میباشد، ليكن عوارضي مثل عفونت و حساسيت در اين نوع لنز نسبت به ساير لنزها، كمتر مي‌باشد.

* لنزهاي سخت عبور دهنده گاز (Rigid Gas Permeable)
حدفاصل لنزهاي نرم و سخت مي‌باشند. اين لنزها اكسيژن را از خود عبور مي‌دهند و نسبت به لنزهاي سخت قابل تحمل‌تر هستند. به علت نيمه سخت بودن، آستيگماتيسم را بهتر از لنزهاي نرم اصلاح مي‌كنند. اين لنزها نيز مانند لنزهاي سخت، روزانه استفاده مي‌شوند. قطر اين دو لنز بين 7 تا 10 ميلي‌متر بوده و تنها روي قرنيه برنامه مي‌گيرند.

2) لنزهاي نرم (Soft) اين دسته از لنزها از مواد پلاستيكي خاص حاوي 25 تا 79 درصد آب ساخته مي‌شوند، لذا اكسيژن و آب را بخوبي از خود عبور مي‌دهند. تحمل اين دسته از لنزها نسبت به لنزهاي قبلي بهتر بوده و بر حسب نوع آنها، مي‌توان آنها را از چند روز تا چند هفته استفاده نمود. به علت نرم بودن اين دسته از لنزها آستيگماتيسم را اصلاح نمي‌كنند. طول عمر آنها كمتر از ساير لنزها بوده و رسوب مواد روي آنها بيشتر است، ولي در هر صورت به علت تحمل بهتر آنها، مصرفي بيشتر از انواع ديگر لنز دارند. قطر اين لنزها حدود 14 ميلي‌متر بوده و علاوه بر سطح قرنيه قسمتي از صلبيه را نيز مي‌پوشانند.

- موارد استفاده از لنزهاي تماسي
ظاهر شخصي و غيرقابل قبول بودن عينك، از دلايل اوليه استفاده از لنزهاي تماسي بود، ليكن با گذشت زمان موارد استفاده از اين لنزها و كاربرد آنها گسترش چشمگيري يافته است. به هر حال مصرف اين لنزها عمدتاً شامل موارد زير مي‌باشد :

1 - اصلاح عيوب انكساري (Refractive)

لنزهاي تماسي داراي قدرتهاي متفاوتي مي‌باشند، لذا موقعي كه روي سطح قرنيه برنامه مي‌گيرند، مي‌توانند عيب انكساري چشم را همانند عينك اصلاح نموده و موجب بهبود و اصلاح ديد بيمار گردند. از آنجائيكه اين وسايل با برنامه گرفتن روي سطح قرنيه، امكان اصلاح بی منظمي‌هاي سطح آن را فراهم مي‌كنند لذا در موارديكه بيمار مبتلا به آستيگماتيسم مي‌باشد و نيز بيماريهايي مثل كراتوكونوس (قوز قرنيه) باشد، اصلاح عيب انكساري بخوبي صورت گرفته و كيفيت ديد بيمار بهبود قابل ملاحظه ایخواهد داشت. لنزهاي تماسي همچنين موجب كاهش پراكندگي نور كه در هنگام استفاده از عينك‌هاي با شماره بالا ديده مي‌شود، مي‌گردند. به هر حال بيشترين مصرف اين نوع لنزها، اصلاح عيوب انكساري و جايگزيني عينك مي‌باشد. در سال‌هاي اخير با توجه به انجام روشهاي جراحي بخصوص اعمال جراحي ليزري (ليزيك و پي ‌آر كي) مصرف اين لنزها رو به كاهش گذاشته است.

2 - استفاده درماني (Therapeutic)

از كاربردهاي مهم لنزهاي تماسي، استفاده آنها در بيماراني است كه دچار آسيب سطح قرنيه شده‌اند. بدنبال برخي آسيب‌هاي سطح قرنيه مثل سوختگي‌هاي شيميايي سطح قرنيه يا كندگي قسمت وسيعي از اپي‌تليوم آن جهت بهبود سريعتر، مي‌توان از دسته‌اي از لنزهاي نرم بنام لنزهاي پانسماني (Bandage) استفاده نمود. بدنبال اعمال جراحي ليزري مثل پي آر كي (PRK) نيز از اين لنزها جهت پانسمان موقتي تا بازسازي كامل اپي‌تليوم قرنيه استفاده مي‌گردد.

3 - استفاده جهت موارد زيبايي (Casmeses)

در سال‌هاي اخير دسته‌اي از لنزهاي نرم بصورت رنگي ساخته شدند تا در افراديكه دچار كدورت و لك قرنيه هستند با برنامه گرفتن روي سطح قرنيه، موجب تغيير رنگ آن شده و بدين ترتيب ظاهر نازيباي موجود در چشم فرد از بين برود. بتدريج مصرف اين لنزها در افراد عادي رو به افزايش گذاشته، بطوريكه امروزه مصرف آنها بخصوص در بين جوانان جهت مصارف زيبايي و تغيير رنگ چشم‌ها شيوع زيادي يافته است. همچنين اين دسته از لنزها مي‌توانند داراي قدرت انكساري متناسب با چشم فرد بوده، لذاعيب انكساري بيمار را نيز همزمان برطرف كنند. يكي از مشكلات خاص اين دسته از لنزها، ثابت بودن اندازه مردمك در آنها است. لذا ممكن است با جابجا شدن لنز در سطح قرنيه، مردمك چشم بيمار توسط لنز پوشيده شود و ديد بيمار كاهش يابد. همچنين در موقع شب با باز شدن مردمك بيمار (جهت عبور نور بيشتر به چشم فرد) با توجه به ثابت بودن اندازه مردمك در اين لنزها بيمار دچار اختلال ديد مي‌گردد.

- موارد محدوديت استفاده از لنزهاي تماسي

در صورت وجود بيماري‌هاي چشمي از قبيل خشكي شديد چشم، التهابات داخل چشمي، عفونت‌هاي سطحي چشم و پلك‌ها، سابقه گلوكوم (آب سياه) و عمل جراحي آن استفاده از لنزهاي تماسي ممنوع است. در صورت ناتواني جسمي بيمار در استفاده و يا تميز كردن و ضدعفوني نمودن لنزها نيز نبايد از اين وسايل استفاده نمود.

- عوارض استفاده از لنزهاي تماسي

يكي از عوارض شايع مصرف لنزهاي تماسي خراشيدگي سطح قرنيه به علت مصرف دراز مدت و كاهش اكسيژن‌گيري قرنيه مي‌باشد كه در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع، مي‌تواند موجب عفونت و آبسه قرنيه گردد كه مهم‌ترين و بدخيم‌ترين عارضه مصرف لنز بوده و مي‌تواند منجر به از دست رفتن ديد بيمار گردد.

از علل شايع عفونت قرنيه، استفاده از مواد تميزكننده و ضدعفوني كننده غيراستاندارد، ساخته شده توسط خود فرد مي‌باشد. حساسيت به مواد مورداستفاده در موقع تميز و ضدعفوني كردن لنز و نيز حساسيت به خود لنز از عوارض شايع مصرف اين وسايل مي‌باشد كه بخصوص در موارديكه سابقه مصرف آنها زياد باشد، به وفور ديده مي‌شود. در اين موارد قطع مصرف لنز و درمان كافي تا موقع بهبود كامل توصيه مي‌گردد.

- نكات مهم در مصرف لنزهاي تماسي

1 - جهت تجويز لنز تماسي حتي انواع رنگي حتماً با چشم‌پزشك مشورت نمائيد، چون لنز حتماً بايد با سطح قرنيه بيمار منطبق گردد و جهت اين انطباق علاوه بر اندازه‌گيري ميزان عيب انكساري، اندازه‌گيري انحناي سطح قرنيه توسط دستگاهي بنام كراتومتر و تجويز لنز مناسب بر اساس آن، جهت كاهش عوارض ضروري است.

2 - در طول مصرف لنز معاينات دوره‌اي و مراجعه به چشم‌پزشك جهت بررسي وضعيت لنز و وجود عوارض احتمالي در چشم، ضروري است.

3 - در صورت مصرف لنز تماسي در صورت بروز كوچكترين مشكل چشمي از قبيل درد، ترشح، قرمزي و غيره سريعاً به چشم‌پزشك مراجعه كنيد.

4 - تميز كردن، رسوب‌زدائي و ضدعفوني نمودن لنز بطور مرتب و با استفاده از مواد استاندارد انجام گيرد. هرگز از مواد ضدعفوني كننده و تميزكننده غيراستاندارد و بخصوص مواد ساخته شده توسط خودتان استفاده نكنيد. - لنز را براساس نسخه پزشك و از محل‌هاي معتبر تهيه نمائيد. تهيه لنز حتي انواع رنگي از فروشگاه‌ها و آرايشگاه‌ها مي‌تواند همراه با بروز عوارض مهم و جبران‌ناپذيري براي چشم باشد.

6 - هرگز از لنز ديگران از جمله لنزهاي رنگي، حتي براي چند ساعت استفاده نكنيد.
منبع:مجله هومترکیدن لبها

1:

عفونت‌های چشمیمطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده هست که نشان می دهد محلول های نگهداری از لنز نیز می‌تواند منجر به بروز عفونت های چشمی شود و در این میان ۹۴ در صد مبتلایان به عفونت نیز افرادی هستند که از لنزهای نرم هستفاده می نمايند.


سوال در مورد گرفتن عكس راديولوژي (اشعه x)

مسئله مورد توجه این هست که افرادی که از چنین محلول هایی نیز هستفاده نمی نمايند و لنزهای شان را ضد عفونی نمی نمايند نیز به دلیل عدم هستریل بودن محیط ممکن هست مبتلا به عفونت های چشمی شوند اما افرادی که لنزهای سخت دارند و با هستفاده از آب ، لنز خود را می شویند کمتر دچار این گونه عفونت ها می شوند.


سوال درباره افزایش رشد قد ؟ [اساتید لطفاً کمک کنید]

بنابراین نقل ، شرکت های تولید نماينده این گونه محلول های نگهداری لنز نیز مقصر نیستند بلکه ماندن این گونه محلول ها در یک ظرف در بسته به خودی خود محیط را برای رشد باکتری ها مناسب کرده و امکان تکثیر اونها و امکان ابتلا افراد را به عفونت ها میسر می سازد.


درمان مشکل کم رویی

با توجه به اینکه برخی از عفونت های چشمی می تواند منجر به مشکلات در دید و یا تاری و حتی نابینایی شود ، توصیه می شود افراد در صورتی که پزشک برای اونان تجویز نکرده از هستفاده از لنزهای متفرقه و رنگی خودداری نمايند و در عین حال لنز و مایع اون را از مراکز معتبر تهیه کرده و به تعویض مرتب و بهداشت ظرف نگهداری محلول نیز توجه نمایند.


خبر گذاري مهر ( Mehrnews )
لينك منبع : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


حساسیت طولانی مدت

2:

اخيرا موارد متعددي از بروز كراتيت (التهاب قرنيه )قارچي در بين مصرف كنندگان لنزهاي تماسي نرم كه اكثر اونها از محلولي با نام تجاري Renu with MoisureLoc براي ضد عفوني كردن لنزهايشان هستفاده مي كرده اند مشاهده شده هست اولين موارد ابتلا به اين عفونت از آسيا نقل شده ولي بعدا موارد متعددي از اين بيماري در ايالات متحده نيز يافت شد
شركت Bausch & Lomb توليد كننده محلول Renu with MoisureLoc از مصرف كنندگان خواسته كه تا تكميل تخقيقات مربوط به دخالت اين محلول در ايجاد اين نوع كراتيت از محلول ديگري هستفاده نمايند و از فروشندگان نيز خواسته تا اين محلول را از قفسه ها جمع آوري نمايند البته اين شركت فراخوان كرده هست كه اونچه كه ذكر شدفقط مربوط به محلول Renu with MoisureLoc مي شود و ساير محصولات اين شركت و يا محصولاتي كه در خارج از ايالات متحده توليد مي شوند را شامل نمي شود
با اين وجود اين شركت از كليه مصرف كنندگان لنزهاي تماسي نرم خواسته تا نكات زير را رعايت نمايند :
مصرف كنندگان لنز بايد مطابق دستورات اپتومتريست يا چشم پزشك خودشان لنزهايشان را بطور مرتب و با دقت كافي تميز نمايندبراي تميز كردن لنز بايد اونرا بين انگشتان براي مدت 15 تا 20 ثانيه مالش داد و سپس اونرا بخوبي با سرم نمكي آبكشي كرده و درون جالنزي برنامه داد و درون جالنزي را بايك محلول چند منظوره مناسب پر نمود بطوريكه رايشان لنز را بپوشاند
لنزها را بايد در جالنزي مناسب نگهداري نمود و هر سه ماه يكبار بايد جالنزي را تعايشانض نمود در طول روز كه لنز مورد هستفاده برنامه مي گيرد در جالنزي بايد باز باشد تا در مقابل هوا خشك شود
از محصولات مناسبي كه اپتومتريست شما توصيه مي كند براي تميز كردن و ضد عفوني كردن لنزها هستفاده كنيد توجه نماييد كه سرم نمكي و قطره هاي مرطوب كننده نمي توانند لنزها را ضدعفوني نمايند فقط از محلولهاي تازه براي تمز كردن و ضدعفوني كردن لنزها هستفاده كنيد هرگز محلول هستفاده شده را مجددا هستفاده نكنيد محلول مورد هستفاده براي ضدعفوني لنز را بايد هر روز تعايشانض نمود حتي اگر لنزها را بطور روزانه مورد هستفاده برنامه نمي گيرند
هرگز از آب معمولي و يا سرم سالين دست ساز براي آبكشي لنزها هستفاده نكنيدفقط از لنزهايي كه توسط اپتومتريست يا چشم پزشك تجايشانز مي شوند هستفاده كنيد همه امت مستعد هستفاده از لنز نيستند در صورت تمايل به هستفاده از لنز تماسي با اپتومتريست خودتان مشورت كنيد
هرگز لنز تماسي را در دهان برنامه ندهيد و يا از بزاق براي مرطوب كردن اون هستفاده نكنيدزيرا بزاق منبع بسيار خوبي از انواع ميكروبهاست و مي تواند منجر به عفونت گردد
در خاتمه به همه كساني كه از لنزهاي تماسي هستفاده مي كنند توصيه شده هست در صورت تجربه هرگونه چشم درد ‌‌، ترشح ،قرمزي غير طبيعي چشم ، حساسيت به نور يا تاري ناگهاني ديد بلافاصله به يك اپتومتريست يا چشم پزشك مراجعه نماييد


بیماری قند

3:مشکل چشم من چیست ؟؟؟

4:

من چشمم دچار يه نوع بيماري شده كه دكتر فرموده بايد لنز سخت بزني و من رو به يه دكتر ليزيك و لنز معرفي كرده.

حالا مي خوام بدونم كه اين لنز سخت چيه چرا اصلا بهش مي گن سخت ؟ آيا گذاشتن اين لنزها در چشم دردسر نداره مثلا ممكنه از چشم بيفتن يا شل بشن اصلا اينا چه جوري مي چسبن بايد هميشه بزارمشون ؟
باهاشون مي تونم ورزش كنم يا با يه حركت سريع ممكنه بيفتن ؟ اگه ضربه اي به چشم وارد بشه ممكنه آسيب بزنن ؟ جنسشون چيه؟ راحت مي شه بهشون عادت كرد يا نه؟ قيمشتون چقدره ؟

اينا سوالات منن خواهشا با حوصله جواب بدين و از كسايي كه خودشون از اين نوع لنز هستفاده مي كنن خواهش مي كنم كمك كنن؟


كم خوني ؟؟؟

5:

به طور کلي دو نوع لنز وجود دارد:

لنزهاي سخت: بخشي از قرنيه را پوشانده و شکل خود را حفظ مي نمايد.

لنزهاي سخت خود به دو نوع لنزهاي سخت و لنزهاي نيمه سخت تقسيم مي شود.
لنزهاي سخت ساخته شده از پليمر پلاستيکي قديمي ترين ، ارزان ترين و قابل تحمل ترين و داراي ماندگاري 3تا5 سال با قدرت و ميزان ديد خوب مي باشند.

تميز کردن اين لنزها آسان هست و به نگهداري کمتري نياز دارند و احتمال عفونت در اين گونه لنزها کمتر هست .

وجود لنزدر چشم مانند وجود يک جسم خارجي در چشم هست که ايجاد قرمزي و خونريزي در چشم مي نمايند.

مدت 2 تا 4 هفته وقت هستفاده مجاز از اين لنزها هست .

اغلب بيشتر از 8 ساعت در روز نبايد از اونها هستفاده کرد.

به راحتي جابه جا شده و بيرون آورده مي شوند.
لنزهاي نيمه سخت: از پليمرهايي با خاصيت نفوذپذيري نسبت به گازها که اجازه مي دهد اکسيژن و ديگر گازها از قرنيه چشم بگذرند ساخته شده اند.

اين نوع لنزها پيشرفتي در دنياي لنزهاي سخت به شمار مي رود زيرا عمرشان طولاني تر شده و راحت تر در چشم گذاشته مي شوند.

اين لنزها کمتر چشم را تحريک مي نمايند و مراقبت کمتري نيز نياز دارند.

توجه داشته باشيد هر بار که از لنزها هستفاده مي نماييد و بيرون مي آوريد به بهداشت و تميزي اونها توجه خاصي داشته باشيد.

اين نوع لنزها براي ورزشکاران مناسب نيست چون لنزهای نيمه سخت جاذب گرد و خاک هستند.
لنزهاي نرم: تمام سطح قرنيه را مي پوشانند.

از مواد انعطاف پذير و جاذب آب ساخته شده اند و به شکل خود قرنيه چشم فرم مي گيرند.

از اين نوع لنزها به شکل ها و رنگ هاي مختلف وجود دارد و مورد هستفاده فراوان نيزدارند.

اين لنز راحت ترين نوع لنز مي باشد که هيچگونه حساسيتي به عنوان يک جسم خارجي در چشم ايجاد نمي نمايد.چشمان شما خيلي زود به اونها عادت مي نمايند و کمتر احتمال جابه جايي در چشم وجود دارد.

اما از نظر قيمت نسبت به لنزهاي سخت و نيمه سخت گرانتر هستند و احتياج به رعايت اصول بهداشتي بشکلي سخت و مرتب دارند.

نظافت مخصوص و اونزيم درماني هفتگي الزامي هست.

1 تا 2 سال عمر مي نمايند و در تماس با دود سيگار ، بخارات، اسپري ها و لوازم آرايشي خيلي زود فاسد مي شوند.

هنگام هستفاده از لنزهاي نرم ديد شما خيلي بهتر نمي شود و در مورد چشمان آستيگمات نيز قابل هستفاده نيستند.

لنزهاي رنگي:

با هستفاده از لنزهاي رنگي شما مي توانيد رنگ چشمان خود را تغيير دهيد .

لنزها پنج رنگ اصلي قهوه اي- آبي – سبز – طوسي و بنفش دارند و با يک طيف وسيع از رنگهاي مختلف ديگر.

روش نگهداري از لنزهاي رنگي مانند لنزهاي نرم مي باشد به هستثناي اونزيم درماني که در صورت هستفاده لنزهاي رنگي را بي رنگ خواهد کرد.


6:

اينم يكم اطلا عات در رابطه با بيماريه مربوطهكراتوكونوس (قوز قرنيه)

كراتوكونوس بيماري پيشرونده اي هست كه معمولا" در سنين نوجواني يا اوايل دهه 20 زندگي بروز مي كند.

در اين بيماري قرنيه نازك شده و شكل اون تغيير مي كند.

قرنيه به طور طبيعي شكلي گرد يا كرايشان دارد ولي در كراتوكونوس قرنيه برآمده و مخروطي شكل مي شود.

اين مسئله بر رايشان انكسار نور هنگام ورود به چشم تأثير گذاشته و سبب كاهش وضوح بينايي مي شود.

كراتوكونوس ممكن هست در يك يا هر دو چشم رخ دهد ولي در90% موارد در هر دو چشم ديده مي شود.

علائم و نشانه هاي كراتوكونوس:

تشخيص كراتوكونوس ممكن هست به دليل بروز و پيشرفت آهسته اون مشكل باشد.

اين بيماري ممكن هست با نزديك بيني و آستيگماتيسم همراه باشد در نتيجه ممكن هست موجب عدم وضوح و تاري ديد شود.

بيمار همينطور ممكن هست دچار هاله بيني و حساسيت به نور باشد.

بيماران معمولا" در هر بار مراجعه به چشم پزشك نسخه شان تغيير مي كند.

علل كراتوكونوس:

علت كراتوكونوس مشخص نيست.

اين بيماري ممكن هست ژنتيكي باشد زيرا بيماران متعددي در يك خانواده ديده مي شوند.

درمان :

در انواع خفيف بيماري، عينك يا لنز نرم (Soft Contact Lenses) ممكن هست كمك كننده باشد ولي با پيشرفت بيماري و نازكتر شدن و تغيير شكل بيشتر قرنيه اين درمان ها ديگر چندان كارساز نخواهد بود.

درمان بعدي بيماري هستفاده از لنزهاي سخت داراي قابليت نفوذ گاز(Rigid gas permeable contact lenses) هست.

اين لنزها قابليت بيشتري براي اصلاح آستيگاتيسم نامنظم ناشي از كراتوكونوس دارند.

برنامه گيري مناسب لنز بر رايشان قرنيه مبتلا به كراتوكونوس كاري ظريف و وقت گير هست.

به همين دليل مراجعات مكرر براي تنظيم لنز و اصلاح نسخه امري قابل انتظار هست.

اين فرايند با نازكتر شدن و تغيير شكل بيشتر قرنيه نياز به تكرار داشته و نسخه بيمار بايد مجددا" تغيير داده شود.

در صورتي كه قرنيه قادر به تحمل لنز سخت نبوده و يا لنز توانايي اصلاح ديد بيمار را نداشته باشد قدم بعدي پيوند قرنيه [Corneal Transplant or Penetrating Keratoplasty (PK)] هست.

بيمار ممكن هست حتي سپس پيوند قرنيه براي ديد بهتر به عينك و يا لنز نياز داشته باشد.

در حال حاضر در بيماراني كه قادر به تحمل لنزهاي سخت نيستند و از طرفي انجام پيوند قرنيه بدليل عوارض اون در اونها توصيه نمي شود از روش هاي جديدتري نظير برنامه دادن حلقه هاي داخل قرنيه مثل Intacs و Ferrara هستفاده مي شود.

مطالعه بر رايشان اين روش در چند سال اخير در جريان بوده و نتايج نشاندهنده بهبود نسبي بيماران هست؛ هر چند نشان داده نشده هست كه اين روش مانع پيشرفت بيماري شود.

كراتوكونوس و جراحي عيوب انكساري:

انجام هيچكدام از اعمال جراحي اصلاح عيوب انكساري نظير ليزيك (LASIK) و ليزر (PRK) در بيماران مبتلا به كراتوكونوس بدليل نازكي پيشرونده قرنيه امكان پذير نيست

7:لنز ها به دو صورت هستن 1-لنز نرم 2-لنزسخت لنزهاي نرم به راحتي ميتوان داخل چشم گذاشت و به راحتي هم از چشم خارجشون كرد و به ندرت از چشم بيرون مي افتند ملي لنزهاي سخت اينطور نيستند داخل چشم گذاشتن ودراودنشون سختره واينكه احتمال به بيرون افتادنش زيادتره ووقتي اين اتفاق مي افته كه رايشان سطح چشم كمي خشك ميشه وبه محض پلك زدن خود پلك لنز را به بيرون مي اندازه .لنز سخت از لنز نرم گرانتره اونم به دليل اينكه عمر بيشتري داره لنز نرم بايد حتما شبها از چشم خارج كرد چون چشم انسان پروتيني ترشح مكنه براي از بين بردن هر چيزي كه داخل چشم ميافته و اگر لنز نرم را از چشم خارج نكنيم در شبها ودر داخل مايع لنز برنامه نديم اين پروتين در طول چند روز لنز را ازبين ميبره و اونو پاره ميكنه.

برنامه دادن لنز در مايع لنز باعث ميشه اين پروتين كه رايشان لنز قرا گرفته از بين بره ولي لنز سخت اينگونه نيست و اين پروتين قدرت صدمه زدن به اونو نداره


اميدوارم اطلاعات خوبي داده باشم
موفق باشي

8:


9:

آقا جعفر ممنون از اطلاعاتتون.


خيلي دوست دارم كسي كه خودش از اين لنزها هستفاده مي كنه در مورد اونها يه اطلاعاتي بده ...


10:

ویژگی های عینک افتابی مناسب:
عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه برنامه بگیرد.

تبلیغات متعدد شرکت های معروف عینک سازی که از حضور بازیگران و ورزشکاران معروف برای پوسترهای تبلیغاتی خود هستفاده می نمايند بی تردید در گسترش مصرف این نوع عینک ها نقش عمده ای دارد.

به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار هست که بیش از ۸۰ % افرادی که عینک آفتابی می خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می نمايند و هستفاده از عینک های نامناسب و غیراستاندارد می تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته باشد.

یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگی باشد که از سوی انجمن اپتومتری آمریکا تعریف شده هست:
۱) شیشه های عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ % اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ % از شدت نور مریی بکاهد.

خود انجمن اپتومتری آمریکا فراخوان نموده که عمده عینک های مد روز فاقد این ویژگی هستند.

۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.

۴) شیشه ها باید خاکستری، سبز یا قهوه ای باشند که رنگ خاکستری ارجحیت دارد.

همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد.

مطالعات نشان داده هست که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک های آفتابی کوچک با شیشه های گرد عبور کرده و به چشم می رسند.

اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب سوختگی چشم شود.

پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگی به شدت حساس هست.

شیشه برخی از عینک های آفتابی برای بهبود کیفیت اونها مات هستند ولی این شیشه های مات توسط انجمن چشم پزشکی آمریکا توصیه نمی شود.

برای تشخیص اینکه شیشه عینک کیفیت مطلوبی دارد در اینجا یک راه ساده عنوان می شود.

عینک را در فاصله ای صحیح از چشم بگیرید و از داخل اون با یک چشم بسته به یک جسم مربع یا مستطیل شکل نگاه کنید.

عینک را آرام از یک ضلع به ضلع دیگر و سپس از بالا به پایین حرکت دهید.

اگر خطوط اون جسم مثلاً کاشی کف اتاق راست و مستقیم بودند، عینک عدسی های خوبی دارد.

اگر خطوط منحنی شدند (به خصوص درمرکز عدسی) عینک دیگری را امتحان کنید.

توجه داشته باشید که رنگ شیشه ها مطلقاً ربطی به کیفیت اونها ندارد.

برخی از عینک های آفتابی شیشه های آیینه ای دارند.

این شیشه ها گرچه به خوبی شدت نور مریی را کاهش می دهند ولی الزاماً قادر به جذب کامل اشعه ماورای بنفش نیستند.

گرچه اشعه ماورای بنفش به طور کلی پدیده مضری هست ولی افرادی که مبتلا به بیماری های شبکیه چشم هستند باید مراقبت بیشتری از چشم های خود به عمل آورند.

این افراد باید به عنوان یک اقدام احتیاطی هر وقت که از خانه خارج می شوند عینک آفتابی به چشم داشته باشند.

لنزهای خارج چشمی (لنزهای تماسی) به خودی خود جلوی اشعه ماورای بنفش را نمی گیرند مگر اینکه چنین قابلیتی در طراحی و ساخت اونها لحاظ شده باشد.

بنابراین اگر لنز می گذارید باید از عینک آفتابی هم هستفاده کنید.

اما حتی بهترین عینک های آفتابی هم در برخی موارد نمی توانند از چشم حفاظت نمايند.نگاه کردن به نور جوشکاری، نورهایی که به طور مصنوعی پوست را برنزه می نمايند، انعکاس نور در برف و نگاه کردن مستقیم به خورشید به خصوص هنگام کسوف از مواردی هستند که حتی با وجود هستفاده از عینک آفتابی به چشم آسیب می رسانند.

برای محافظت چشم از آسیب های این نورها باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

منبع :روزنامه ایران

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته هست متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی هستفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع اون دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.

در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست اونها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب مینمايند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن هست مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ اونها کاهش یافته هست مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این هست که بیشتر اونها اشعه ماوراء بنفش را جذب می نمايند.

مضرات عینکهای آفتابی :این احتمال وجودد دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند.

دلیلی که برای این امر وجود دارد این هست که امتک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه اون صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می نمايند.

● انتخاب عینک آفتابی: فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند.

فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تعییر شکل مناسب اونها وجود دارد.

عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش می افتند و عدسی های لاستیکی دیرتر می شنمايند.

● رنگ عینک آفتابی : رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند.

عینکهای دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند با این عینک ها درک عمق تا حدودی مشکل دارد اما کنتراست بسیار خوب هست.

عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای هستفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برندتنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد.

رنگ قهوه ای مانند عینکهای خاکستری یا دودی درک درستی از رنگ ارائه نمی دهند.
منبع : روزنامه خراسان

11:


12:
عینک و فریم چیست؟ به طور کلی، عینک وسیله ای هست با کاربردهای مختلف برای چشمها و یک وسیلهی تزئینی برای چهره که به علت کثرت در تنوع مدل و انواع کاربردی اونها، اشاره ی مختصری به اون می گردد.

1.عینکهای طبی
به اون دسته از عینکهایی که، عدسیهای تجویزی، جهت رفع عیوب انکساری در اونها نصب می شود، عینکهای طبی می گویند؛ که در مدلهای گوناگون و با مواد مختلف ساخته می شوند.
● توضیح اینکه: عینکهایی با اتاقک مرطوب ( جهت جلوگیری از اشک ریزش شدید ) و یا عینکهای منشوری ( برای موارد کم بینایی و یا آسان نمودن مطالعه برای کسانی که برنامه هست مدت زیادی به علت فلج اندامهای اصلی، بستری شوند ) ، و عینکهای مخصوص آرایش ( برای اشخاصی که دارای عیوب انکساری شدید هستند ) و...، در زمرهی عینکهای طبی، با کاربرد خاص محسوب می شوند.

2.عینکهای آفتابی
به گروهی از عینکها که جهت محافظت از چشمها در برابر آثار زیانبار نور خورشید و نورهای مضر ساخته می شوند و گاهی هم جهت زیبایی مورد هستفاده برنامه می گیرند، عینکهای آفتابی می گویند.
۳.عینکهای طبی- آفتابی بهبعضی از عینکهایی که جهت مصارف طبی به کار می روند، اما از عدسیهای طبی- آفتابی(انواع عدسیهای رنگی و یا فتوکرومیک) هستفاده می نمايند عینکهای طبی- آفتابی فرموده می شود.
4..عینکهای صنعتی و یا حفاظتی
این دسته از عینکها، همان طور که از نامشان پیداست، جهت محافظت از چشمها در برابر برخورد با ذرات و حفاظت در برابر تابشهای مضر در مشاغلی مانند : تراش کاری(سنگ - فلزات)، کار با مواد شیمیایی، رادیولوژی و...

، به کار گرفته می‌شوند.

۵.عینکهای ورزشی این گونه عینکها، که هنوز فرهنگ کاربرد اون برای بسیاری از مـردم ناشناخته هست، از اهمیـــت ویـــژه ای در محافظت از چشمها در هنگام انجام ورزشهای مختلف برخوردار هست.

بهگونه ای که برای هر ورزشی، عینک خاص همان ورزش از مواد مخصوص جهت محافظت، ایمنی و بهداشت چشم، (البته با رعایت مسائل دیداری) ساخته شده هست.

کاربرد این عینکها برای بازیهای میدانی، دوچرخه سواری، اسکی، کوهنوردی، غواصی، شنا، شکار، ماهی گیری، بازی بیلیارد و… می باشد.

۶.عینکهای سمعک دار این عینکها، برای اشخاصی که مشکل شنوایی دارند بکار می رود.

۷.عینکهای الکترونیکی در انواع گوناگون و با کاربردهای مختلف جهت نابینایان، ساخته شده هست.

● مفهوم فریم در عینک سازی چیست و اجزای اون کدام هست؟
اون قسمت از عینک، که عدسیهای تجویز شده ویا تیغه‌های حفاظتی را در مقابل چشمان نگه می‌ دارد، قاب یا بدنهی عینک می‌ گویند و به فریم (Frame) نیز معروف هست.

فریم، توسط‌ دسته‌ هایی که به اون متصل می‌ شود، بر روی صورت تنظیم می‌ گردد.

فریمهایی هم هستند که دسته ندارند و در عوض به وسیلهی فشارهای دو طرف بینی در محل خود برنامه می گیرند(مثل pince-nez یا oxford) ویا بر روی فریم دیگری سوار می شوند(مثلclip-ons) و یا در دست نگه داشته می شوند(مثلlorgnettes).
● اجزای جلویی فریم (Frame Front)
اون بخش از قاب را که بین دو عدسی و بر روی بینی برنامه می‌ گیرد را پل(Bridge) گویند و لبه‌ ای که دور عدسیهـا را در بر گرفته، به حدقه (Rim) یا (Eyewire) معروف هست‌.

به قسمتهای بیرونی جلوی قاب که درمنتها الیه سمت چپ و راست، در نقاطی که دسته ها به اونها متصل می شوند، Endpiece می گویند.

تعداد معدودی از فریمهای پلاستیکی، هنوز هم دارای یک پوشش فلزی در قسمت بیرونی Endpiece بوده که پرچهایی جهت نگهداری لولا به اونها متصل شده هست.

لولاها، دسته ها را به قاب عینک متصل می‌نمايند و تعداد پایه هایشان فرد هست.

تعداد پایه ها، سه، پنج و یا هفت هست.

لولا ها ممکن هست که از نظر ساختمان با هم تفاوت داشته باشند.

اما، به منظور ساده نمودن، اونها را معمولاً بر پايه تعداد پایه های لولای دسته ولولای قاب طبقه بندی می نمايند.

نسبت پایه ها ما بین دسته و قاب متغیر می باشد.

مثلاً، ۲به۱، ۱به۲، ۳به۲، ۲به۳، ۴به۳ و۳به۴.(برای مثال، اگر دسته، دارای یک پایه باشد، اونگاه قاب عینک دو پایه دارد و بر عکس اگر قاب عینک دارای دو پایه باشد، دسته می بایست یک پایه داشته باشد.) بعضی از فریمها دارای پد(Pad) می باشند.

پد، قطعه ای پلاستیکی هست که بر روی بینی برنامه می گیرد، تا فریم را نگه دارد.

پدها ممکن هست که، بهطور مستقیم و یا با واسطهی یک قطعهی فلزی که به بازوی محافظ و یا بازوی پد موسوم هست، به فریم متصل شوند.
● دسته ها (Temples)
اون قسمت از دسته که نزدیکترین فاصله با قسمت اتصال با قاب را دارد، به butt end ویا butt portion معروف هست.

اولین نقطه ای از دسته که بر روی گوش خم می شود bend نامیده می شود.

بخشی از دسته را که مابین butt end و bend برنامه گرفته shank و یا shaft می نامند.

اون بخش از دسته که در زیر bendودر پشت گوش برنامه دارد، به نامهای earpiece, bend-down portion, curl معروف می باشد.

پایهی لولای دسته را گاهی هم dowel hole می نامند.
● طبقه بندی فریمهـا
امروزه ، برپايه نوع مواد بکار رفته در ساختمان فریم ، وزن، وضعیت دسته ونوع رنگ آمیزی ، فریمها به انواعی طبقه بندی می شوند که اینک، به اختصار توضیح داده ‌می‌شود.
● مواد بکار رفته در ساختمان فریم(Material)
اولین طبقه‌بندی یک فریم، بر پايه مواد بکار گرفته شده در ساختمان اون می‌باشد که یا پلاستیک هست و یا فلز.

که انواع گوناگونی از هر دو نوع ماده را در ساخت فریم بهکار می‌برند.

اما، نکتهی مورد توجه اونکه، مواد سازندهی اونها می بایست، خواص یک عینک مطلوب را داشته باشد که این خواص عبارتند از:
▪ قابلیت کشش و تغییر شکل پذیری، جهت ساخت و نصب عدسی .

▪ در برابر خوردگی بر اثر شرایط فیزیکی و شیمیایی مقاومت کند و تغییر شکل، اندازه و رنگ ندهد.

▪ اشتعال ناپذیر و بی خطر باشد.

▪ سبک باشد.

▪ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

▪ در ضمن، علاوه بر ویژگی های فوق، بهتر اون هست که عینکهای ساخته شده، دارای تنوع مدل باشند، تا بتوان رعایت فاکتورهای زیبایی را نمود.

منبع: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

13:

بررسی روشهای هستاندارد اندازه‌بندی فریم

تا به حال روشهای مختلفی جهت هستاندارد سازی اندازه بندی فریم ، ارائه شده هست که دو روش اون بیشتر مورد هستفادهی تولید نمايندگان جهان واقع شده هست که توضیحات ‌زیر، مربوط به این دو روش می باشد.

بهطور کلی، تعیین قطر عدسی مورد نیاز، تنظیم PD و ارتفاع در عدسیهای تک دید، دوکانونه، چندکانونه و تدریجی و مقدار جابهجایی مراکز اپتیکی (دسانتره‌)، بستگی به روشی دارد که توسط اون، عدسیها و فریم اندازه‌گیری شده هست‌.

درحال حاضر، دو روش اصلی که برای اندازه‌گیری فریم بهکار می‌رود، عبارتند از:
1- روش داتوم ۲- روش باکسینگ

1ـ روش داتوم (Datum System ):
با فرض برنامه گرفتن یک عدسی در داخل فریم خطوط افقی مماس با بالاترین و پایین‌ترین لبهی‌عدسی، رسم شده هست‌.

خطی که در فاصلهی میانی دو خط مماس فوق‌الذکر و موازی با اونها رسم شده‌، به عنوان یک مرجع، به خط داتوم معروف هست‌.

عرض عدسی که در امتداد این خط برنامه گرفته به طول‌داتوم (اندازه چشم‌: eyesize یا datum length ) معروف هست.

نقطهی میانی برروی خط‌ داتوم، که از دو لبهی عدسی به یک فاصله باشد، به مرکز داتوم (datum center) معروف هست‌.

طول‌خط عمودی که از مرکز داتوم عبور کرده و به دو لبهی عدسی منتهی می‌شود، ارتفاع عدسی و یا ارتفاع‌میانی داتوم(mid-datum depth) گویند.اندازهی پل یا دماغه (datum DBL)، در امتدادخط داتوم‌اندازه‌گیری می‌شود و حداقل فاصلهی بین دو عدسی، با (MBL) نشان داده می شود.‌(که این فاصله در روش باکسینگ حکم اندازهی پل یا دماغه را دارد).

روش داتوم از روش باکسینگ‌(جعبه‌ای‌) که امروزه رایج می‌باشد، قدیمی‌تر هست و بیشتر در انگلستان و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا بهکار می‌رود.
2ـ روش باکسینگ (Boxing System):
روش باکسینگ (جعبه‌ای ـ چهارچوبی‌) بر پایهی روش داتوم بنا شده هست‌.

این روش، با اضافه نمودن دو خط عمودی موازی با هم، که مماس با دو لبهی عدسی در طرفین اون بوده و عدسی را در داخل جعبه قرارمی‌دهد باعث شد که روش داتوم ارتقاء یابد.

درروش باکسینگ، اندازهی عدسی و یا چشم، به وسیلهی فاصلهی افقی موجود بین دو خط مماس عمودی که چپ و راست عدسی را احاطه کرده، تعیین می‌شود که با علامت "A" در شکل مشخص شده هست‌.

(eyesize یا lens size.) خطوط مماس افقی و عمودی، چهار چوبی را تشکیل می دهند که عدسی در داخل اون برنامه می گیرد.نقطهی وسط چهار چوب، نقطه‌ی عطف*اصلی نامیده می شود و به ‌مرکز چهارچوب نیز معروف هست‌.

این نقطه را گاهی اوقات مرکز هندسی نیز می‌نامندBoxing Center or Geometrical Center) زیرا سپس تراش عدسی، این نقطه، مرکزهندسی عدسی هست‌.اندازهی پل یا دماغه ( bridge sizeیا boxing DBL ) کوتاهترین فاصلهی بین دو جعبه یا دو عدسی می‌باشد.این اندازه در روش داتوم، مطابق (MBL) می‌باشد.مقدار اندازهی عمودی یا ارتفاع عدسی با حرف "B" نشان داده شده هست‌.حرف "C" معرف مقدار عرض عدسی، در امتداد خط داتوم می‌باشد.
3ـ روش گماک (GOMAK System) :
سومین روشی که توسط گروهی به نمایندگی از انجمن اقتصادی کشورهای اروپائی بنا نهاده شد روش‌(GOMAC) بود.

، تلاشی هست در جهت رسیدن به یک توافق‌ بین روشهای داتوم و باکسینگ که نتایج حاصله، بهطور جهانی مورد قبول واقع نگردید، حتی در بین‌کشورهای بازار مشترک‌.

همان طور که مشاهده نمودید، این دو روش در اندازه‌بندی پل و اندازهی چشم، با هم متفاوت می‌باشند.درنتیجه مرکز چرخش قالب‌های این دو روش با هم تفاوت دارد.

حال اگر در وقت جابهجایی مرکز (دسانتره‌)، اندازه‌گیری برپايه روش باکسینگ باشد و از قالبهای روش اندازه‌بندی داتوم برای تراش هستفاده‌شود یا PD مورد نظر به طور صحیح بدست نمی آید و یا در مقدار جابهجایی مراکز اپتیکی جهت تعیین PD موردنظر اختلاف پیدا می شود.

مثال :همان طور که مشاهده می‌کنید، در کل یک میلی‌متر اختلاف بین این دو روش وجود دارد.

یادآوری : به تجربه ثابت شده در وقت جابهجایی مراکز اپتیکی، به اندازه‌بندی‌های حک شده برروی عینکها، نمی‌توان اعتماد کرد.

زیرا احتمال دارد در بعضی از موارد، اندازه های فریم بیمار در اثر تعویض عدسی تغییر کرده باشد.

همچنین در مواقعی که اندازهی یک فریم برپايه یک روش هستاندارد و موردتائید، اندازه‌بندی نشده باشد و یا فریم فاقد شیب یا قالب مخصوص بخودش باشد، می بایست‌خود، اقدام به اندازه‌گیری نماییم.

14:

● قطر مؤثر(Effective Diameter :ED) :
هر گاه حد فاصل مرکز هندسی، تا دورترین نقطهی فریم را دو برابر کنیم، مقدار قطر مؤثر (ED) بهدست می‌آید.(کارخانه‌های سازندهی عینک بهندرت قطر مؤثر را فراخوان می‌نمايند؛ در نتیجه کلیهی فرمولهایی که از پارامتر ED برای‌بهدست آوردن حداقل قطر عدسی مورد نیاز هستفاده می‌نمايند، عملاً با مشکل مواجه می‌شوند.)
● اختلاف فریم : (Frame Difference)
تفاوت بین اندازهی افقی و عمودی را که برحسب میلی‌مترمی باشد را اختلاف فریم گویند.
● فاصله ی مرکز هندسی‌ (Geometrical Center Distance : GCD) :
فاصله ی بین دو مرکز هندسی، در دو عدسی را فاصلهی مرکز هندسی گویند.

و یا به فاصلهی بین دو مرکز عدسی‌هم فرموده می‌شود.( Distance Between Center : DBC ( و یا به PD فریم مشهور هست‌.

در واقع، اگر مقدار پل (DBL) را به اندازهی چشمی (eyesize) اضافه کنیم، مرکز هندسی یا PDفریم به دست خواهد آمد.
● اندازه ی دسته‌ :
امروزه در بیشتر فریمهای تجاری، اندازهی طول دسته‌ها بر رویشان چاپ شده هست‌.

این اندازه‌ها اکثراً برحسب میلی متر هست‌.

طول دستهی عینک را عموماً به یکی از سه روش زیر اندازه گیری می نمايند :
الف ـ طول سرتاسر دسته ‌: این طول عبارت هست از : فاصلهی بین مرکز لولای میانی دسته تا انتهای دسته‌.

این اندازه‌گیری می‌بایست درامتداد خط فرضی میانی دسته صورت پذیرد.

به عبارت دیگر، غیر از مواردی که دستهی عینک صاف می‌باشد، در سایر موارد می‌بایست خم موجود در دستهی عینک را بهصورت یک منحنی اندازه‌گیری نمود.

در صورتی که دسته از جنس فلز فنری باشد، انتهای خمیدگی دسته را گرفته و اون را می‌کشیم تابهصورت یک خط راست درآید.

سپس اون را بر روی خط کش برنامه داده و اندازه‌گیری می‌نمائیم‌.

اندازه‌گیری‌دسته بر حسب میلی متر می‌باشد.

دسته‌های عینکهای قدیمی بر مبنای اینچ اندازه‌گیری شده‌اند که دراین صورت می‌توان به هنگام تبدیل اونها به میلی متر مقدار اون را در ۴/۲۵ ضرب کرد.
ب ـ اندازهی طول دسته تا محل خمیدگی‌ : یکی از شیوه‌های قدیمی‌تر اندازه‌گیری طول دسته، اندازه‌گیری اون از مرکز لولای میانی دسته تانقطهی وسط‌ خمیدگی دسته می‌باشد.فاصلهی بین نقطهی وسط خمیدگی تا انتهای دسته را طول خمیدگی می‌نامند.
ج ـ اندازه گیری طول دسته از بدنه تا خمیدگی‌ : در صورتی که دستهی عینک یک فاصله بین قسمت تنهی عینک تا محل واقعی شروع‌دسته وجود دارد.

در این شرایط، طول دسته را می‌توان بر پايه شیوهی اندازه از تنه تا خمیدگی تعیین‌نمود.

(FTB) مختصری طویل‌تر از اندازه‌گیری به شیوهی (LTB) می‌باشد.

یادآوری:بهطور معمول در عینک های طبی، در اندازه بندی حدقه، حداقل اندازه، ۳۸ میلی متر و بزرگترین اندازه را ۵۸ میلی متر لحاظ می نمايند و در اندازه بندی پل یا دماغه، ۱۴میلی متر، کوچکترین و ۲۴ میلی متر، بزرگترین پل در نظرگرفته می شود و برای اندازهی دسته ها ، بین ۱۱۵ تا ۱۸۰ میلی متر را مورد هستفاده برنامه می دهند.

در بعضی از کتابها این اندازه ها را بر پايه سن و جنسیت طبقه بندی کرده اند که بیشتر این موارد ممکن هست که فقط در کشور خودشان مورد بررسی و بهره برداری برنامه گیرد.

بهطور کلی، این اندازه بندی ها ، می بایست بر پايه اندازه و فیزیک صورت امت همان جامعه، مورد بررسی برنامه گیرد.

15:

تعیین قطر عدسی مورد نیاز عینک
با داشتن اندازه های فاصله ی بین مراکز دو امتک (PD) و یا ارتفاع ، فریم را بر روی کارت مرکز یاب برنامه داده وهم وقت با تنظیم دماغه ی فریم ( که می بایست درست در وسط خط عمودی یا اریب کارت واقع گردد ) مقدار PDو یا ارتفاع مورد نظر را تنظیم و علامت گذاری می نمائیم.

در این حالت، قطر عدسی مورد نیاز، مساوی با دو برابر حد فاصل نقطه ی نشان شده ی PD، تا دورترین نقطه ی حدقه ی فریم می باشد.

(این حد فاصل را می توان به وسیله ی خط کش اندازه گیری نمود و یا وقتی که دورترین نقطه برروی دوایر کارت مشخص شد، می بایست عدد منطبق بر روی نقطه ی PD علامت گذاری شده را، از قطر دایره ی مشخص شده کسر نموده و حاصل را دو برابر نمائیم که همان قطر عدسی مورد نیاز بدست می آید).

پس از مشخص شدن قطر عدسی مورد نیاز و ضخامت مرکز عدسی، تشخیص مقدار فشردگی عدسی و تعیین توان پایه ی عدسی(base curve) طبق یک هستاندارد امری هست الزامی.

لذا برای این کار، نیازمند به هستفاده از لوازم های اندازه گیری هستیم.

اسفرومتر، یکی از ابزارهای مهم برای این کار هست که در صفحات بعدی، به شرح اون می پردازیم.
● گوی سنج (اسفرومتر : Spherometer)
اسفرومتر، یکی از وسایل بسیار ضروری (در حد لنزمتر ) برای یک مؤسسه ی عینک سازی می باشد.

این وسیله تشکیل شده از یک صفحه ی مدرج ساعتی شکل که در انتها به یک سه پایه ختم می شود که دو پایه ی اون ثابت و پایه ی وسط به داخل و خارج حرکت می کند.

حرکت این پایه برپايه یکسری روابط هندسی هست و مقدار توان مثبت + و یا منفی - عدسی را توسط عقربه نشان می دهد.

این وسیله، جهت سنجش عدسی های معمولی با ضریب شکست ۱.۵۳ تنظیم می باشد.

نزدیک ترین عدسی به این ضریب شکست ، عدسی های کراون (۱.۵۲) می باشد.

از اونجا که اسفرومتر، یک وسیله ی اپتیکی هست و کاربرد اون در سهولت کار مؤثر و مورد نیاز عینک سازان می باشد، چند مورد از کارایی های این وسیله ارائه می گردد:
۱- تشخیص توان پایه (base curve) و متعاقباً پی بردن به نوع عدسی ۲- تشخیص توان عدسی های معمولی (کراون ) ۳- تشخیص نوع هستوانه ی عدسی (استوانه از بیرون یا داخل ) ۴- تشخیص عدسی های فشرده ۵- تشخیص عدسی های تدریجی (پروگرسیو) ۶- تشخیص ضریب شکست عدسی ها ۷- تشخیص عدسی های غیر کروی
● روش هستفاده از اسفرومتر :
در ابتدا، جهت اطمینان از دقت اسفرومتر، پایه های اون را به طور عمود بر روی یک سطح کاملاً تخت (شیشه های روی میز) برنامه دهید.

در این حالت می بایست عقربه، نقطه ی صفر را به شما نشان دهد.

در غیر این صورت پایه ی وسط را با وسیله ای (دم باریک ) به راست یا چپ بچرخانید و مجدداً آزمایش نمائید.

ابتدا پایه های اسفرومتر را به طور عمود، بر وسط سطح بیرونی عدسی برنامه داده و سپس عدسی را حول محور خودش بچرخانید و مراقب باشید که وضعیت عمودی پایه ها نسبت به سطح عدسی حفظ شود.

وقتی که پایه های اسفرومتر به سطح عدسی عمود می شوند، مقدار توان سطح عدسی، بر روی صفحه ی مدرج، توسط عقربه نمایان می گردد و وقتی که عدسی را به چرخش در می آورید، ممکن هست که مقدار توان سطح عدسی تغییر نماید.

در این حالت، بایستی کمترین و بیشترین مقدار توان را یادداشت نمود.

همین روش را می توانید جهت اندازه گیری توان داخل عدسی نیز به کار برید._______

16:

فریم های پلاستیکی عینک

● پلاستیک‌ Plastic ) پلاستیکهای اولیه ای که در ساخت فریم از اونها هستفاده می شده، از جنس باکلیت و گالالیت بودند.

این پلاستیکها به خاطر شنمايندگی در برابر سرما،خوب عمل نمی‌کردند.

بعدها از مادهی زیلونیت بهطورگسترده در ساخت فریم هستفاده شد.

این ماده به خوبی صیقل می‌پذیرد، اما در مقابل حرارت بالا، قابل اشتعال هست‌.

به ‌همین خاطر تولید این فریم ها ممنوع شد .( بهدلیل هستفاده از مادهی زیلونیت به فریمهای زیل [ zyl ] نیز معروف‌بودند.)
● سلولز هستات‌ Cellulose acetate ) «سلولز هستات» ماده‌ای هست که بهطور گسترده در ساخت فریم بهکار می‌رود.

مادهی اصلی سلولز، از پنبه یا خمیر چوب گرفته شده و سپس مورد عمل‌آوری واقع می‌گردد.

هنگامی که مادهی اولیهی سلولز از پنبه‌استخراج می‌شود، بهصورت رشته‌هایی می‌باشند که به تخم پنبه چسبیده اند و اون‌قدر کوتاه می‌باشند که قابل‌استفاده برای منسوجات نیستند.این رشته‌هـا را Linter گویند.

مواد هستخراجی از چوب و یا پنبه را با مخلوطی از انیدرید،اسید هستیک و اسید سولفوریک(که به عنوان کاتالیزور عمل می‌نمايند) به هم‌می‌آمیزند.

سپس، مواد پلاستیک‌ساز و موادی را جهت هستحکام، به اون اضافه می نمایند.

امروزه، بعضی از آلرژیها را به هستفاده از فریمهای ساخته شده از سلولز هستات نسبت می دهند.

گرچه، این موضوع نادر هست‌.

زیرا بیشتر اوقات، مشکلات پوستی ناشی از این گونه واکنشهای آلرژیک مربوط به ذراتی می شود که توسط مواد سازندهی فریم قابل جذب اند.

یعنی مادهی سازندهی فریم، خود به تنهایی نمی تواند باعث بروز یک واکنش آلرژیک شود.

لذا، به منظور محافظت سطح فریم از تماس با این گونه مواد، سطح فریم را روکش می نمايند.در صورتی که سطح فریم روکش نشود، این امکان وجود دارد که سلولز هستات، موادی را که آلرژی‌زا هستندجذب نماید.

یک روکش خوب، روکشی هست که مانع رسیدن اشعهی فرابنفش به فریم شود.

چنین روکشی از کم رنگ شدن فریم نیز جلوگیری‌ می‌نماید.

«سلولز هستات‌» را می‌توان به شکل ورقه‌های پلاستیکی ساخت و از اون قطعات فریم را برید و یا اینکه‌ بهصورت دانه‌های هستات درآورده و اون را در مدل تزریقی بهکار برد.برای ساخت فریم، سلولز هستات را معمولاً بهصورت ورقه‌ بهکار می‌برند.

● سلولز هستات پروپیونات‌ ( Propionate ) یا : ( cellulose aceto - propionate ) که عموماً به پروپیونات معروف هست‌.

بسیاری از خصوصیات سلولز هستات را دارا بوده وبرای مدل‌تزریقی مناسب‌تر هست‌.(همچنین به جهت دارا بودن وزن کمتر نسبت به هستات،از مزیت سبکی نیز برخوردار می باشد.) پایداری رنگ در پروپیونات نسبت به سلولز هستات کمتر می‌باشد و در صورتی‌که روکش جذب نمايندهی اشعهی ماوراء بنفش نداشته باشد، مدت ‌نسبتاً کوتاهی رنگ خود را از دست می‌دهد.

برای ساخت فریم، دانه‌های پروپیونات را حرارت داده تا بهصورت مایع درآیند.

سپس، اون را به وسیلهی تزریق‌ برای ساخت مدلهای دلخواه بهکار می‌برند.دانه‌های پروپیونات، ممکن هست که در ابتدا بی‌رنگ باشند که در این صورت سپس ساخت فریم قسمتهای مختلف اون را به دلخواه رنگ می‌نمايند.
● اوپتایل: ( Optyl ) اپوکسی رزین که برای ساخت فریم بهکار می‌رود، تحت نام تجاری Optyl معروف هست‌.

این ماده، ازطریق مخلوط کردن رزین مایع با یک مادهی سخت نماينده ساخته می شود.

و سپس طی فرآیندی که در خلاء صورت‌می‌گیرد، اشکال مختلفی ازفریم را تولید می‌نمايند.

ماده فوق، دارای خاصیت ترموالاستیک هست.

بدین معنی که وقتی در مقابل حرارت برنامه می‌گیرد، خم‌شده و اگر مجدداً حرارت ببیند، به شکل اولیهی خود باز می‌گردد.

سلولز هستات یک مادهی ترموپلاستیک‌است‌.

بدین معنی که وقتی حرارت ببیند خم شده، اما با حرارت مجدد، به شکل اولیهی خود باز نمی‌گردد.اپتایل (Optyl)تقریباً ۳۰% سبکتر از سلولز هستات می باشد.

(از هستات معمولاً بعنوان یک شاخص جهت‌ مقایسهی وزن هستفاده می‌شود).(روش کار با اپتایل در بخش نصب عدسیها توضیح داده شده هست‌.)
● نایلون : ( Nylon ) نایلون‌، ماده‌ای هست با خاصیت انعطاف پذیری بالا، که اگر متناوباً در طول شب در آب قرارگیرد، انعطاف‌پذیری خود را حفظ می‌کند.

این ماده، تنها به مرور وقت خشک و شنماينده می‌شود.

نایلون اخیراً بهطور گسترده مورد هستفاده واقع شده‌، مخصوصاً در ساخت عینکهای ورزشی‌.
● رابر: ( Rubber ) بعضی از عینکهای ورزشی و یا آفتابی ممکن هست که از ترکیب نایلون و لاستیک ساخته شوند.

این گونه‌ عینکها همان طور که انتظار می‌رود قابل انعطاف بوده و اگر خم شوند، به شکل اولیهی خود باز می‌گردند، اما قابل تنظیم نمی‌باشند و در مقابل ضربه تا حد زیادی مقاومند.
● الیاف کربن‌ : ( Carbon Fiber ) از الیاف کربن‌، در ساخت یک نوع فریم نازک و مستحکم هستفاده می شود.

بدین منظور رشته‌هایی از الیاف کربن را با نایلون ترکیب مینمايند.

این ماده قابل تنظیم نبوده و در نتیجه برای ساخت حدقهی فریمها بهکار می‌رود.

به عبارت دیگر، اگر جنس فریم انتخابی شما از الیاف کربن باشد و به هنگام انتخاب بر روی‌صورت شما خوب تنظیم نباشد، بعد هم نمی توانید اون را تنظیم نمائید.

مزیت اصلی این گونه فریمها، سبکی وزن اونها می‌باشد.

این کم‌وزنی، بهخاطر هستحکام زیاد الیاف کربن می‌باشدکه می‌توان فریم را نازکتر ساخت‌.

(الیاف کربن ۶۰% وزن سلولز هستات را دارا می‌باشد).

از اونجا که کربن سیاه هست‌، رنگ فریمهای ساخته شده از این ماده مات و محدود میباشد.

اغلب اوقات فریم عینک، از الیاف کربن و دسته‌های اون، فلزی می‌باشد.

در هوای سرد بهدلیل شکستگیهایی که‌ ممکن هست در فریم ایجاد شود، مشکلاتی پدید خواهد آمد که به خاطر این گونه مشکلاتِ دمائی، ضروری هست که سپس ساختن فریم با این ماده و در حالی که هنوز گرم هست، اون را بلافاصله در معرض هوای سردبرنامه ندهیم‌.(در فصل هفتم در مورد کار کردن با الیاف کربن ، اطلاعات بیشتری داده شده هست.)
● پلی‌آمید : ( Polyamide ) پلی‌آمید، ماده‌ای هست که پايه ش نایلون بوده و کاملاً مقاوم هست.

پلی‌آمید ۷۲% وزن سلولزاستات را دارا می‌باشد و چون می‌توان اون را نازکتر ساخت، از مزیت کم وزنی‌برخوردار هست‌.

برخلاف‌فریمهای ساخته شده از الیاف کربن‌، فریمهای پلی‌آمید را می‌توان به صورت شفاف ساخت‌.

این فریمها، در مقابل مواد شیمیایی و حلالها مقاوم بوده و آلرژی‌زا هم نمی‌باشند.

ط کِولار: ( Kevlar ) کِولار، ماده‌ای هست که با نایلون آمیخته شده‌.

این ماده محکم و سبک بوده و در ساخت فریم از اون‌استفاده می‌شود.

کِولار در مقابل طیف گستره‌ای از دما، حالت خود را حفظ می‌نماید، اما به سختی تغییر شکل می‌دهد.

اگرچه در مقابل حرارت نرم می‌شود، اما نه جمع می‌شود و نه بسط پیدا می‌کند.
● پلی‌کربنات‌: ( Polycarbonate ) پلی کربنات‌، ماده‌ای هست که در ساخت عدسیها بکار می‌رود.

اما از این ماده می‌توان در ساخت فریم‌ نیز هستفاده نمود.

فریمهائی که با این ماده ساخته می‌شوند، عمدتاً برای مقاصد ورزشی و ایمنی‌می‌باشند.

هنگامی که برای مقاصد غیرطبی بکار می‌رود، عدسی و فریم را بهطور یکپارچه می‌سازند.

عینکهای یکپارچه‌ای که از این ماده ساخته می‌شوند، بیشتر از هر نوع عینک مشابه موجود در بازارمقاوم هستند.

متأسفانه‌، فریمهای ساخته شده از پلی کربنات، بهخاطر مقاومتی که در برابر تنظیم از خود نشان می‌دهند، نمی‌توانند جایگزین خوبی برای عینکهای رایج باشند.استفاده از این ماده در ساخت عینکهای ورزشی مناسبتر هست‌.
ادامه دارد......


17:

فریمهای فلزی عینک
در گذشته ، آلیاژهای حاوی طلا، معمولاً در ساخت فریم به*کار برده می‌شدند.

اخیراً آلیاژهای مختلفی در ساخت فریم به*کار برده می‌شوند که تعداد کمی از اونها حاوی طلا می‌باشند.

● فلز: ( Metal ) در گذشته ، آلیاژهای حاوی طلا، معمولاً در ساخت فریم به*کار برده می‌شدند.

اخیراً آلیاژهای مختلفی در ساخت فریم به*کار برده می‌شوند که تعداد کمی از اونها حاوی طلا می‌باشند.با گسترش و تکامل روشهای الکترولیز، پیشرفتهای زیادی در امر ساخت فریمهای فلزی حاصل گردیده‌است، به نحوی که این‌فریمها به خوبی قابل پرداخت بوده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌باشند.
● نیکل نقره‌: ( Nickel Silvers ) نیکل نقره‌، حاوی بیش از ۵۰% مس‌، ۲۵% نیکل و مابقی روی هست و نقره‌ای در اون موجود نمی‌باشد.

مس، باعث انعطاف‌پذیری ماده‌ می شود، روی، هستحکام اون را بیشتر می کند و نیکل، سفیدی آلیاژ را ایجاد می‌نماید.

هنگامی که نیکل موجود در آلیاژ نیکل نقره، از مرز ۱۲% تجاوز کند، رنگ مس دیگر قابل رویت نیست.(نام‌دیگر نیکل نقره، نیکل آلمانی هست‌.)
● فلز مانل‌: ( Monel Metal ) مانل‌، دارای رنگی سفید، قابلیت انعطاف پذیری خوب جهت شکل دهی ‌و مقاوم در برابر خوردگی هست.

درحد بالایی صیقل پذیراست‌.

مانل، از نیکل‌، مس‌، آهن و مقادیر کمی از سایر عناصر ساخته شده هست‌.

بالاترین‌جزء این ماده را نیکل تشکیل می‌دهد که بین ۶۳ تا ۷۰ % می‌باشد.

دومین جزء اون مس هست‌.

آهن‌، تنها ۵/۲ % اون را تشکیل می‌دهد و مقادیر کمی هم سیلیکون‌، کربن و گوگرد در اون موجود می باشد.

مانل را اغلب اوقات به عنوان ماده‌ای جهت ساختن فریم بکار می‌برند.


● تیتانیوم‌ : ( Titanium )فریمهای تیتانیومی‌، فوق‌العاده‌ سبک هستند و زنگ هم نمی‌زنند.

هستحکام فوق العاده تیتانیوم، این امکان را فراهم‌می‌سازد که فریم، نازک ساخته شود، اما لحیم کردن و یا جوش دادن اون مشکل و قیمت اون هم زیاد ‌می‌باشد.


● آلومینیوم‌ : ( Aluminium ) آلومینیوم‌، هم سبک هست هم محکم‌.

این فلز به طور گسترده، قابلیت رنگ‌پذیری داشته و زنگ هم‌نمی‌زند، ولی نمی‌توان اون را بخوبی لحیم کرد و یا جوش داد، بنابراین، قطعات اون را می‌بایست به صورتی ساخت که بتوان به وسیله*ی پیچ و یا پرچ به هم وصل نمود.


● فولاد زنگ نزن یا هستنلس هستیل‌ : ( Stainless Steel )در قرن نوزدهم‌، بعضی از فریمها از مواد هستیل معمولی ساخته می شدند.

هستیل ضد زنگ در اوایل قرن بیستم‌توسعه یافت‌.

این ماده، از آهن و کروم ساخته شده و در مقابل خوردگی، بسیار مقاوم هست‌.

هستیل ضدزنگ، بسیار مستحکم بوده و هنگامی که به شکل نازک درآید، دارای قابلیت انعطافی هست که مناسب‌ساختن دسته فریم می‌باشد
.
ادامه دارد.....
بررسی ساختمان فریم عینک
فریمهای فاقد ریم را Mountings (مان تینگز) می نامند.

در این فریمها، عدسیها داخل فریم برنامه می گیرند، و به فریم های ریم لس متصل می شوند.

فریمها خود نیز به شیوه های ساده قابل طبقه بندی می باشند.
● وزن(Weight)
دسته ها و قاب های پلاستیکی را می توان به وسیله*ی وزن و بر پايه ضخامت (یا پهنای) پلاستیک و همچنین به وسیله ی مواد به*کار رفته در اونها طبقه بندی نمود
● وضعیت دسته (Temple Position)
امروزه، نقطه*ی اتصال دسته ها به فریم، در هر وضعیتی ممکن هست برنامه بگیرد(از بالاترین نقطه*ی قسمت گیجگاهی فریم تا پایین ترین نقطه*ی اون).

لذا، به غیر از فریمهای ریم لس (بدون حلقه) و یا شبه ریم لس، نمی توان نام خاصی برای این نقاط در نظر گرفت، تا بتوان بر پايه اون فریمها را طبقه بندی نمود.


● بررسی ساختمان فریم
فریمهای فاقد ریم را Mountings (مان تینگز) می نامند.

در این فریمها، عدسیها داخل فریم برنامه می گیرند، و به فریم های ریم لس متصل می شوند.

فریمها خود نیز به شیوه های ساده قابل طبقه بندی می باشند.


● فریمهای پلاستیکی(Plastic):
فریمهای پلاستیکی، از بعضی از انواع مواد پلاستیکی ساخته می شوند.

فریمهای پلاستیکی را گاهی به فریمهای کاسه لاک پشتی نسبت می دهند و این موضوع، به وقتی باز می گردد که فریمها را از کاسه لاک پشت می ساختند.

اما، این موضوع دیگر به فراموشی سپرده شده هست.


Zyl(زیل)، اصطلاح دیگری هست که هنوز هم خیلی ها برای فریمهای پلاستیکی به*کار می برند.

این موضوع از اونجا ناشی می شود که وقتی زیلونیت(سلولز نیتریت)به عنوان ماده ای رایج جهت این گونه فریم ها به*کار برده می شد.

امروزه با ظهور مواد جدید بسیار، یا همان نام ماده*ی پلاستیک را به*کار می برند و یا به*طور ساده اون را فریم پلاستیکی می نامند.
● فریمهای فلزی(Metal):
فریمهای فلزی، فریمهایی هستند که همه*ی قسمتهای اون بجز پدها و بخشهای عقبی دسته ها ( که با پلاستیک، پوشیده شده) از فلز ساخته شده اند.

حدقه*ی فریم به*طور کامل، عدسی را در بر می گیرد.
● فریمهای زه پلاستیکی (Nylon Cord Frames):
فریمهای زه پلاستیکی را گاهی اوقات nylon supras (بالا پلاستیکی) هم می نامند.

عدسی در این گونه فریمها به توسط زه پلاستیکی که گرداگرد لبه*ی اونها را در بر می گیرد، نگاه داشته می شوند.

این موضوع باعث می شود که فریم، ریم لس به نظر آید.

معمولاً قسمت فوقانی عدسی، به حدقه*ی بالایی فریم جفت می شود.

بقیه*ی عدسی دارای یک شیار جزیی هست، که به وسیله*ی تراش هموار شده هست.


● فریمهای ترکیبی(Combination):
فریمهای ترکیبی، به*طور معمول فریمهایی هستند که دارای اسکلتی فلزی بوده و حدقه*ی فوقانی و دسته های اونها پلاستیکی می باشد.


● اسکلت این فریم ها، شامل : حدقه و قسمت دماغه می باشد.

اگرچه این، معمول ترین نوع ساخت هست، هرگونه فریم با ترکیب فلز و پلاستیک مثل فریمی با حدقه*ی پلاستیکی و دسته و دماغه*ی فلزی در این طبقه بندی برنامه می گیرند.


● فریمهای نیم تنه (Half-eye):
فریمهای نیم تنه، مخصوص کسانی ساخته شده هست که دید نزدیکشان نیاز به اصلاح داشته، ولی برای دید دور مشکلی ندارند.

این فریمها به*گونه ای ساخته شده اند که پایین تر از حد معمول، بر روی بینی برنامه می گیرند و ارتفاع اونها هم نصف فریمهای معمولی هست.

این وضعیت سبب می شود ، تا بیماران از بالای عینک هم بتوانند نگاه نمايند.

این فریمها ممکن هست که از پلاستیک، فلز و یا حتی زه پلاستیکی ساخته شده باشند.


فریمهای نیم تنه*ی مخصوص دید دور که کمتر متداول می باشند، برای بیماران این امکان را فراهم
می سازد که برای خواندن، از زیر عدسیها نگاه نمايند.


● فریمهای ریم لس، شبه ریم لس و نیومانت(Rimless, Semirimless, and Numont):
در فریمهای ریم لس، عدسیها نه به وسیله*ی زه پلاستیکی و نه به وسیله*ی حدقه نگه داشته می شوند.

بلکه، بیشتر اوقات به وسیله*ی پیچ یا گیره این نگهداری انجام می گیرد.

در بیشتر فریمهای ریم لس، دو نقطه ی اتصال برای عدسی موجود هست.

یکی در منطقه*ی بینی و دیگری در منطقه*ی گیجگاهی.


فریمهای نیمه ریم لس (Semirimless Mountings) ، مشابه ریم لس می باشند، بجز اونکه این فریمها دارای یک بازوی فلزی تقویت نماينده بوده که در قسمت فوقانی عدسی، امتداد یافته و بخش مرکزی فریم را به Endpiece متصل می نمايند.

بخش مرکزی شامل دماغه، بازوهای پد و پدها می باشد.


نیومانت(Numont Mountings) یک نوع فریم ریم لس هست که عدسیها را تنها از لبه ای که به سمت بینی برنامه گرفته نگه می دارد.

عدسیها در ناحیه ی دماغه، اتصال یافته اند و اتصال دسته ها به فریم ، توسط یک بازوی فلزی بربرنامه می شود که در پشت عدسی به طرف گیجگاه امتداد یافته هست.

بنابراین، تنها یک نقطه*ی اتصال برای عدسی وجود دارد.


●● سایر فریمهای ریم لس(Other Mountings):
● بال گریپ(Balgrip Mountings):
یک نوع فریم ریم لس هست که دراون، گیره هایی وجود دارد که به یک میله*ی هستیل قابل انبساط متصل شده هست .

این گیره ها، بر سوراخها و یا چاکهای موجود در سمت بینی و یا گیجگاهی عدسی سوار شده و عدسی را در محل خود نگاه می دارد.

با عقب کشیدن گیره ها از عدسی، می توان، به راحتی عدسی را خارج نمود.

به همین دلیل، این فریم را می توان با بیش از یک جفت عدسی به*کار برد.

بنابراین لنزهای آفتابی، لنزهای مخصوص، لنزهای سایه روشن را می توان با لنزهای معمولی بیمار، تعویض و مورد هستفاده برنامه داد.


● ویلز- اج(Wils-Edge Mountings):
یک نوع فریم ریم لس هست که در اون، یک بازوی شیاردار، قسمت فوقانی عدسی را محکم نگاه داشته و عدسی را در محل خود برنامه می دهد.

به عدسی، متناسب با فرم بازو، شیار داده می شود.


● بررسی ساختمانEndpiece
ساختمان Endpiece (اِند پیس) همانند ساختمان ناحیه*ی دماغه، هم می تواند فلزی باشد و هم پلاستیکی.


● اِندپیس پلاستیکی:
در فریمهای پلاستیکی، سه مدل عمده در ارتباط با اِند پیس وجود دارد.


معمول ترین ساختمان اِند پیس، مدل شاخی هست که در اون، اِند پیس به*صورت صاف بوده و شاخ دسته هم حالتی تخت دارد و این دو، تحت یک زاویه ی ۹۰ درجه با یکدیگر برخورد می نمايند.


نوع دیگر اِند پیس، مدل Mitre(مایتر) هست که در اون محل تماس قاب فریم با شاخ دسته، تحت یک زاویه*ی ۴۵ درجه با یکدیگر برخورد می نمايند.

در مدل برگشتی ? خمیده، اِند پیس به*طرف داخل خم گشته و انتهای اون با انتهای دسته در تماس هست.


● اِندپیس فلزی(Metal):
رایج ترین اِند پیس فلزی، ساختمانی شبیه به ساختمان مدل برگشتی ? خمیده در فریمهای پلاستیکی دارد.

علاوه بر این، سه نوع طبقه بندی دیگر در ارتباط با اِند پیس های فلزی قدیمی وجود دارد، که همگی اونها دارای لولاهای سه پایه می باشند.

البته، گوناگونی های فراوانی هم در هر یک از این سه نوع عمده وجود دارد.


● بررسی ساختمان دسته ها
دسته ها از نظر ساختمان، گوناگونی های بسیاری دارند.

بنابراین، تفاوت قابل توجهی در هرگروه ازدسته ها موجود هست.

به*طور کلی، دسته ها در پنج گروه اصلی(شکل۱۲-۱) برنامه می گیرند که عبارتند از:
۱.دسته های مدل جمجمه ای (Skull temples):
این دسته ها در پشت گوش به طرف پایین خم می شوند و محیط مرئی را دنبال و بر سطح اون تکیه می نمايند.


۲.دسته های مدل کتابخانه‌ای (Library temples):
پهنای این دسته ها معمولاً در قسمت شاخ متوسط بوده، هرچه به سمت عقب پیش می روند، افزایش می یابند.


این دسته ها عملاً صاف بوده وبا فشاری که بر سر وارد می نمايند، عینک را نگه می دارند.

این دسته ها، به دسته های «انتها صاف» هم معروف اند.


۳.دسته های مدل تغییر پذیر(Convertible temples) :
این دسته ها از نظر صاف بودن، همانند دسته های مدل کتابخانه ای می باشند.

این دسته ها طوری ساخته شده اند که بتوانند با خم شدن، مدل جمجمه را به*خود بگیرند و قابل تغییر از «انتها صاف» به «مدل جمجمه ای» باشند.


۴.دسته های مدل قوسی(Riding bow temples):
این دسته ها، گرداگرد گوش را فرا گرفته و محل انحنایشان، از جایی که گوش و سر به*هم متصل می شوند، تا نرمه*ی گوش امتداد می یابد.

این دسته ها غالباً برای فریمهای ایمنی و فریمهای مخصوص کودکان مورد هستفاده برنامه می گیرند.


۵.دسته های مدل سیم آسایش(Comfort cable temples):
این دسته ها از نظر شکل، همانند مدل قوسی بوده، اما از نوعی فلز قابل انعطاف ساخته شده اند، که در قسمت گوش به صورت حلقه در آمده هست.

18:

شناخت ، انتخاب و تهیه ی عدسی عینکعدسی، یکی از مهمترین اجزای یک عینک هست که می بایست با در نظر گرفتن موارد طبی و ایمنی برای بینایی بهتر و بهداشت چشم انتخاب شود.

عدسی، یکی از مهمترین اجزای یک عینک هست که می بایست با در نظر گرفتن موارد طبی و ایمنی برای بینایی بهتر و بهداشت چشم انتخاب شود.

داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع عدسی ها چه از نظر خصوصیات اپتیکی، خواص فیزیکی و شیمیایی و چه از نظر کمی و کیفی و تبادل نظر با بیمار و در نهایت هماهنگی عدسی با فریم امری ضروری هست.

در این میان، انتخاب صحیح قطر عدسی، جهت رعایت PD و ارتفاع و در نظر گرفتن بُعد تجاری اون از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

لذا برای به دست آوردن قطر عدسی مورد نیاز، همچنین مقدار جا به جایی مرکز اپتیکی اون ، آشنایی با روشهای اندازه گیری و فرمولهای مربوط، امری الزامی هست .همچنین آشنایی داشتن با عدسی های هستاندارد، به خصوص از نظر ضخامت مرکز عدسی(center thickness ) و توان پایه (base curve) از ضروریات این حرفه می باشد.

زیرا ضخامت زیاد و غیر هستاندارد مرکز عدسی باعث وزن بیشتر اون می گردد.

برعکس ، اگر عدسی بیش از اندازه نازک باشد، احتمال شکستن اون هنگام ساخت عینک و یا در هنگام هستفاده برای بیمار وجود دارد.

به همین منظور، در ادامه، مطلب مختصری از بحث عدسی های هستاندارد توضیح داده می شود و در صفحات آخر همین جزوه، پیش نویس هستانداردهای پیشنهادی تهیه شده، که تقدیم می گردد.


● عدسی های هستاندارد
به طور کل، شناخت وسایل عینک سازی و لوازم آلاتی و اجناس هستاندارد و کاربرد و هستفاده بهینه از اونها در موسسات عینک سازی، یکی از فاکتورهای مهم در فراهم آوردن دید مطلوب برای بیمار (پس از تجویز صحیح) می باشد.


هستفاده صحیح از وسایل و لوازم آلاتی که با هستانداردهای ملی و جهانی مطابقت داشته باشد، سبب ضایعات کمتر و وقت کوتاهتر در ساخت عینک می گردد و به تجربه ثابت گردیده که در ابعاد تجاری و اقتصادی هم بازدهی مناسب تری به همراه خواهد داشت.


داشتن آشنایی کافی از فن و دانش روز در صنایع عینک سازی و کاربری مناسب از اون هستانداردها، سبب کاهش در خطاهای اپتیکی در حین ساخت عینک می گردد.


با توجه به توضیحات فوق ، وبا عنایت به اینکه بسیاری از دستگاهها و لوازم آلات عینک سازی، به خصوص ماشینهای دور تراش عدسی را بر مبنای عدسی های هستاندارد طراحی و کالیبره می نمایند، در حد توان ، عدسی های هستاندارد را مورد بررسی برنامه می دهیم.


●● ویژگیهای عمومی عدسی و معایب اون:
● ویژگیهای عمومی یک عدسی به برنامه زیر می باشد:
۱- همگنی ۲ـ شفافیت ۳ـ چگالی ۴ـ ضریب شکست ۵ ـ اشتعال نا پذیری عدسی پلاستیک توسط آزمایش مربوط
● همچنین معایب یک عدسی :
۱- حباب ۲ - رگه ۳ - مواد ناخالصی ۴ - اطخال
پس در واقع، شیشه ی اپتیکی، شیشه ای هست که علاوه بر دارا بودن ویژگیهای عمومی عدسی، فاقد هرگونه از معایب فوق باشد.


در ادامه، با توجه به توضیحات داده شده و با در نظر گرفتن اولویتها، هستانداردهای توان پایه و ضخامت مرکز عدسی را مورد بررسی برنامه می دهیم.


هستانداردهای توان پایه و ضخامت مرکز عدسی (Base Curve and Center Thickness Standards)
در دومین بررسی، توجه نمودن به توان پایه و ضخامت مرکز یک عدسی، توصیه می شود.

به طوری که در هنگام تعویض عدسی ها طبق نسخه ی جدید و یا طبق همان نمره ی قبلی ، می بایست از همان مشخصات توان پایه ی عدسی قدیمی پیروی نمود.


دقت در انتخاب توان مناسب، نسبت به نوع و توان عدسی، یکی از راهکارهای مفید جهت فراهم آوردن دید مطلوب و رعایت فاکتورهای فنی و زیبایی در ساخت عینک می باشد.

(تشخیص توان پایه با اسفرومتر در صفحات بعدی توضیح داده خواهد شد.)
● ضخامت مرکز عدسی : (Center Thicknes(
در بررسی های به عمل آمده، عمده ی ضایعات و شکستن عدسی ها در هنگام تراش و یا تنظیم عینک و یا وقت سرد و گرم شدن عدسی، ارتباط مستقیمی با عدم هستاندارد بودن ضخامت مرکزی عدسی دارد.


(نازک بودن بیش از حد مرکز عدسی، سبب شکستن و ضخیم بودن بیش از حد مرکز عدسی ها سبب سنگینی مضاعف عدسی می گردد.)
با توجه به اینکه انتخاب عدسی مناسب، یکی از ویژگیهای مهم در ساخت یک عینک ایده آل میباشد، لذا آگاهی داشتن از مقدار هستانداردهای ضخامت مرکز عدسی ها، کمک شایان توجهی در انتخاب عدسی موردنظر می نماید.

جهت تعیین ضخامت مرکز عدسی، از کولیس های مخصوص هستفاده می شود.


● یادآوری :
در هنگام تعویض عدسی های قدیمی عینک ، در صورتی که بیمار نسخه و یا مدرکی دال بر مشخصات اپتیکی عدسی و یا شکایتی در ارتباط با بینایی اش ندارد، بهتر هست از همان مشخصات اپتیکی (PD ، ارتفاع ، توان پایه ) عدسی قدیمی، جهت ساخت عینک هستفاده شود.


19:

هماهنگی رنگ عینک با رنگ پوست ، مو و چشم هماهنگی رنگ عینک با رنگ پوست ، مو و چشم

اهمیت هماهنگی رنگ عینک را نسبت به چهره نباید فراموش کرد.

البته در مورد این هماهنگی یک هستاندارد جهانی که جوابگوی همه ی فرهنگ های دنیا باشد مشاهده نمی شود؛ در نتیجه، انتخاب رنگ عینک، بیشتر سلیقه ای عمل می شود.

ولی در موارد خاصی جنبه ی عمومیت بیشتری پیدا می کند.

مثلاً کسانی که چشم هایشان نسبت به کل پهنای صورتشان نزدیک به هم می باشد، در صورت تمایل می توانند از عینکهایی هستفاده نمایند که دارای پل یا دماغه ای روشن تراز قسمتهای دیگر عینک باشد و برعکس.با این انتخاب ها می توان نزدیکی و یا فراخی بیش از حد چشمها را حتی الامکان متعادل نمود.

چند نکته در انتخاب فریم:

از اونجایی که حالت موی سر، در شکل گیری چهره تأثیر گذار هست، اگر در وقت انتخاب فریم حالت موی سر، ملاک انتخاب فریم برنامه گیرد، بعداً به علت تغییرات زیادی که در حالت موی سرایجاد می شود، از هماهنگی موی سر با فریم وصورت کاسته شده و به مرور باعث نارضایتی وناراحتی بیمار می گردد.بنابراین در وقت انتخاب فریم ، حالت موی سر را باید امری موقتی دانست و ازفاکتورهای دیگرجهت انتخاب فریم هستفاده نمائید.اشخاصی که تاس میباشند، بهتر هست از فریمهایی هستفاده نمایند که ابروها را بپوشاند و درنهایت، ازبلندی بیش از حد پیشانی کاسته شود.گاهی اوقات رنگ چشم، در انتخاب رنگ فریم تأثیر گذار میشود.

مثلاً برای چشمهای سبز و آبی فریمهایی که در اونها، قسمت فوقانی حدقه، مشابه به رنگ چشم باشد، مناسبتر خود را نشان میدهند.برای کسانی که به اصطلاح پا به سن گذاشته اند و یا موهای سر و صورت اونها سفید شده هست، انتخاب فریمهایی با رنگ نقره ای و سفید، باعث می شود که کهولت سن اونها نمایان تر شود.در این مواقع می توان به جای انتخاب این رنگها، ازرنگهایی مثل طلایی هستفاده نمود.اگر اجزای صورت، کوچک یا ظریف هست، بهتر هست از فریمی با رنگ روشن هستفاده نمایید وبرعکس.باید به این نکته توجه شود که وقتی که عینک برروی صورت شخص برنامه میگیرد، خواه نا خواه ازهمه ی جهات فوق الذکر، عینک عضوی از اعضای صورت به حساب آمده و شخص از تأثیرات اون در چهره متأثرمی باشد.

لذا عدم توجه به نکات با اهمیت در انتخاب فریم، می تواند در آینده برای شخص هستفاده نماينده ازعینک، دگرگونیهای شخصیتی از قبیل :شادابی،غمگینی ، آرامی ، تندی و...

به وجود آورد .منبع:سایت عینک

20:

چه نوع عینک آفتابی را انتخاب کنم؟ نزديك به چهار قرن از وقتى كه عينك ساز انگليسى، به توليد عينك هاى آفتابى پرداخت مى گذرد.

قبل از اينكه بنيامين فرانكلين به فكر ساخت عينك هاى دو كانونه بيفتد و آدامز سراغ طراحى عينك هاى جالبش كه دو عدسى با هم در يك فريم برنامه مى گرفت و دسته هاى پهن و بلند داشت، برود؛ جيمز اسكات در سال ۱۷۵۲ به تاثير زيان بار نور خورشيد بر چشم پى برد و به توليد عينك هايى با شيشه رنگى به جاى شيشه سفيد روى آورد.

عينك هايى با شيشه آبى و سبز كه به تدريج موردپسند مردان و زنان اروپايى واقع شد.

گرچه عينك هايى كه اسكات در اون سال ها طراحى مى كرد با اونچه امروز ديده مى شود از نظر طراحى قاب و دسته بسيار متفاوت هست ولى عينك هاى آبى و سبز همچنان از طرفداران فراوانى برخوردارند.

معروفترين كمپانى عينك سازى در اروپا شركت رى بن هست كه بيشترين سهم در توليد عينك هاى سبز را دارد.

• عينك آفتابى، گزينه اول مد
تاثير مخرب اشعه ماوراءبنفش خورشيد روى چشم از قرن ها پيش ثابت شده هست.

اين را مى توان از سنگ زمردى كه پادشاهان روم در روزهاى آفتابى جلوى چشمان شان مى گرفتند تا بتوانند نبرد گلادياتورها را ببينند، فهميد.

رومى ها در اون وقت از خواص لنزها هيچ گونه آگاهى اى نداشتند و از زمرد تنها به دليل سبز بودن اون براى كاهش نور خورشيد هستفاده مى كردند.

با اين وجود، امروزه ديگر عينك آفتابى وسيله اى براى مواجهه با نور خورشيد نيست كه گزينه اول براى خوش تيپ شدن به شمار مى رود.

چندان جاى تعجب هم نيست چرا كه قبل از اينكه پوشش و كيف و كفش در نظر بيايد، عينك آفتابى روى صورت جلوه مى كند.

البته خريد عينك آفتابى هستاندارد كار راحتى نيست.

عينك آفتابى در صورتى كه غيراستاندارد بوده و از مراكزى غير از عينك فروشى ها خريدارى شود، خود عاملى براى وارد شدن آسيب به چشم مى شود.

درخصوص چگونگى خريد و انتخاب نوع مرغوب عينك آفتابى در انتهاى مطلب به تفصيل توضيح مى دهيم.

اونچه بيش از همه مورد توجه برنامه دارد نوع عينكى هست كه طراحان براى تابستان امسال در نظر گرفته اند.• بازگشت كلاسيك ها
اگر ژورنال هاى دهه ۶۰ تا ۸۰ را دم دست داشته باشيد بهترين نمونه هاى عينك آفتابى را در اون مى توانيد جست وجو كنيد.

انگار برنامه نيست قديمى ها از خاطر بروند، دوباره مدل هاى كلاسيك عينك آفتابى مد شده اند، از جنس همان عينك هايى كه سوفيا لورن به چشم مى زد.

عينكى با فريم خيلى بزرگ و دسته هاى كائوچو كه تقريباً نيمى از صورت را در برمى گرفت و ناحيه چشم و ابرو را به طور كامل مى پوشاند.

اگر ژاكلين كندى را هم به خاطر داشته باشيد، عينكى بسيار بزرگ بر چشم دارد، شيشه مشكى با فريمى تقريباً مستطيل شكل كه از قسمت بالا و پايين قوسى شكل هست و انحنا دارد، عينكى با دسته نيمه فلزى و چوبى كه معمولاً از دو قسمت تشكيل شده هست.

نوع ديگرى از عينك هاى كلاسيك تازه مدشده، همان هايى هست كه به گربه اى معروفند.

ولى امروز فريم اون مخلوطى از بيضى و مستطيل هست و تركيب كاملاً گربه اى ندارد.

شيشه اون به رنگ هاى روشن بوده و فريم طلايى دارد، دسته اون نيز از دو نوار فلزى باريك و بلند كه به وسيله يك نگين يا جواهر به هم متصل شده اند، تشكيل شده هست.

نمونه اين مدل عينك را در چهره اكثر هنرپيشه هاى دهه ۸۰ مى توان ديد.
از ديگر عينك هاى كلاسيك كه امسال روانه بازار شده اند، بايد به عينك هاى گردى كه دسته اون به صورت دو نوار باريك فلزى در هم گره خورده اند (شكل مارپيچ دارند) اشاره كرد كه معمولاً هم فريم هاى مشكى، طوسى و طلايى دارند.• مشكى همچنان در صدر
از ديرباز قرمز رنگ اشرافيت بوده ولى هميشه اين مشكى هست كه براى ميهمانى هاى بزرگ و مجلل مورد هستفاده برنامه مى گيرد.

اغلب پوشش هايى كه براى مراسم هاى باشكوه دوخته مى شود، مشكى هست.

عينك هاى آفتابى مشكى نيز در بيشتر موارد، انتخاب اول افراد بسيار شيك و متمول هست.

براى اينكه امسال هم در صدر افراد خوش تيپ برنامه بگيريد، به فكر خريد عينك هاى آفتابى كه هم شيشه و هم فريم اون مشكى هست و روى دسته اون قطعات كارشده جواهر و سنگ هاى نقره اى و طلايى ديده مى شود، بيفتيد.


• عينك هاى پروانه اى
مدل بال هاى پروانه را تجسم كنيد.

البته از همان نوعى كه در نقاشى بچه ها ديده مى شود.

اين مدل كه در ميان خانم هاى جوان مورد پسند واقع شده، تركيبى از شيشه مشكى و فريم سفيد هست كه با كيف و كفش مشكى ست مى شود.

• عينك هاى خلبانى
انتخاب اول دختران و پسران جوان و اسپرت پوش.

عينك هايى كه شبيه به عينك خلبان ها بوده و ناحيه چشم و ابرو را مى پوشاند.

فريم و شيشه اون مشكى هست، قاب تخت دارد و به راحتى بالاى سر گذاشته مى شود.

نوع مستطيلى اون كه انحناى كمى در بالا و پايين دارد و دسته اون پهن و باريك هست براى خانم ها و نوع كاملاً مستطيلى با دسته نيمه پهن و بلند براى آقايان طراحى شده هست.

هيچ گونه زرق و برقى نداشته و تنها مارك اون با رنگ طلايى و نقره اى در ابتداى دسته اون نوشته شده هست.

بهترين نوع اين عينك را مى توان در بين مدل هاى ورساچه، والنتينو، كالايشانن كلين و ميوميو جست وجو كرد.• قرمز، پرفروش ميان رنگى ها
در ميان انواع عينك هايى كه با فريم نارنجى، بنفش، سفيد، آبى و سبز در ايشانترين عينك فروشى ها ديده مى شود، بيش از همه قرمز طرفدار دارد.

قرمز پارسال هم رنگ محبوب و مورد توجه جوان ها بود و به نظر مى رسد تا مدتى قصد ندارد از چرخه رنگ پيشنهادى طراحان پوشش و كيف و عينك آفتابى خارج شود.از مدل هاى جديد عينك آفتابى كه بگذريم، نوبت به انتخاب عينك متناسب با چهره فرد مى رسد.

تمامى مدل هاى فوق زيبا هستند و به چهره جلوه اى خاص مى دهند، تنها در وقتى كه شما عينكى متناسب با فرم صورت تان خريدارى كنيد.

عينك هاى مدل خلبانى يا ماسكى بسيار مد شده اند و زيبا هستند ولى به هر چهره اى نمى آيد.

اگر صورت تان گرد هست بهتر هست عينكى با فريم مستطيل به صورت تان بزنيد.

در صورت داشتن صورت چهارگوش مناسب ترين عينك براى شما، عينكى با قاب گرد يا پروانه اى هست.

صورت هاى بيضى شكل اما هيچ مشكلى ندارند و هر نوع عينكى با هر نوع قابى به صورت شان مى نشيند.• انتخاب عينك آفتابى هستاندارد
گرچه اين روزها نكته مهم در انتخاب عينك آفتابى، مدل و زيبايى اون هست ولى در اصل اونچه بايد در خريد عينك آفتابى رعايت شود، قابليت اون در جذب پرتوهاى زيان بخش خورشيد هست.

تابش مستقيم اشعه ماوراءبنفش خورشيد آسيب هاى جدى و جبران ناپذيرى به قرنيه و شبكيه چشم وارد مى كند، ضمن اينكه خطر ابتلا به آب مرواريد و دژنراسيون ماكولا در افراد مسن را افزايش مى دهد.

عينك آفتابى بايد بتواند چشم را در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشيد محافظت كند چرا كه با زدن عينك آفتابى امتك چشم گشاد شده و نور بيشترى به چشم وارد مى شود.

اگر عينك نتواند مانع از ورود نور به چشم شود، شبكيه به راحتى در معرض تابش اشعه UV برنامه گرفته و تخريب مى شود.

همواره عينكى را انتخاب كنيد كه ۹۹ تا ۱۰۰ % اشعه UV را جذب كند.

برخى از كارخانجات توليدكننده براى نشان دادن جذب ۱۰۰ % UV از برچسب هايى هستفاده مى كنند كه جذب UV را تا بيش از ۴۰۰ نانومتر زده هست.

اين برچسب دقيقاً به معنى جذب ۱۰۰ % هست و بسيار توصيه مى شود.

بهترين راه براى آگاهى از ميزان مقاومت عينك در برابر نور خورشيد توجه به برچسب اون هست.

ميزان تيرگى شيشه عينك هيچ ربطى به مقاومت اون در برابر نفوذ خورشيد ندارد.

عينك هاى آفتابى داراى شناسنامه از لحاظ ميزان جذب نور به چهار گروه طبقه بندى و اعداد مقاومتى اون با ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ نشان داده مى شوند.

عينك هايى كه عدد مقاومت اونها يك هست، تنها ۱۰ تا ۲۰ % نور خورشيد را جذب مى كنند و بيشتر در مكان هاى سرپوشيده و كم نور مورد هستفاده برنامه مى گيرند.

عينك هايى كه عدد مقاومت دو دارند تقريباً ۷۰ تا ۹۰ % نور خورشيد را جذب مى كنند و مناسب روزهاى ابرى هستند.

عدد سه، مقاومت عينك هايى را نشان مى دهد كه براى روزهاى آفتابى و پرنور مناسبند.

اين نوع عينك ها قادرند ۹۰ % نور خورشيد را جذب كنند و اثرات مخرب UV را تا حد زيادى كاهش دهند.عدد چهار نيز به مفهوم جذب كامل نور خورشيد هست و عينك هايى اينچنين در محيط هايى كه شدت نور شديد هست مثل كوهستان به كار مى آيند.

• انواع عينك هاى آفتابى
عينك هايى كه ۹۹ % اشعه ماوراء بنفش را جذب مى كنند: اين نوع عينك ها به دليل نقشى كه در جلوگيرى از تابش مستقيم نور خورشيد به چشم دارند در كاهش بيمارى هاى چشمى بسيار موثر هستند.

• عينك هاى پلاريزه
عدسى هاى پلاريزه خيرگى نور خورشيد را كه انعكاس يافته از سطوح صافى مثل خيابان يا سطح آب هست، از بين مى برد و بينايى را بهبود مى بخشد.

• عينك هاى سايه روشن (كنتراستى)
در اين نوع عينك ها رنگ عدسى از بالا به پايين يا از بالا و پايين تا وسط تغيير مى كند.

عدسى هاى سايه روشن تك سايه كه در بالا تيره و در پايين روشن هستند، خيرگى نور خورشيد را از بين برده و امكان ديد مناسبى را از قسمت پايينى فراهم مى كند.
اين نوع عينك ها بيشتر در ورزش به خصوص شيرجه كاربرد دارد.

نوع سايه روشن دوسايه اون كه در بالا و پايين تيره و در وسط روشن هست نيز بيشتر در قايقرانى و اسكى مورد هستفاده برنامه مى گيرد.

• عينك هاى آينه اى
در اين عينك ها پوششى آينه اى بر روى سطح عدسى ها برنامه گرفته هست.

عينك هاى آينه اى به رغم كاهش نور ورودى به چشم، قابليت كاملى را در حفاظت چشم از اشعه UV ندارد.

• عينك هاى ضدخراش
به طور معمول هيچ لنزى نشكستنى نيست ولى احتمال شكستن عدسى هاى پلاستيكى بسيار كمتر از نوع شيشه اى اون هست.

بهترين نوع عينك هاى ضدخراش از پلاستيك پلى كربنات ساخته شده اند كه سبك هستند و از هستحكام بالايى برخوردارند.


• انتخاب فريم

فريم بايد هم اندازه و متناسب با شكل و رنگ پوست باشد.

فريم ها معمولاً فلزى از جنس تيتانيوم، آلومينيوم، برليوم و...، پلاستيك و يا از جنس نايلون گليداميد هستند كه در برابر گرما و سرما مقاوم بوده و توليد حساسيت نمى كند.

• جنس لنز

در حال حاضر كمتر از شيشه در ساخت لنز هستفاده مى شود زيرا سنگين بوده و خطر شكسته شدن اون بسيار بالا هست.

پلى كربنات و آكريليك مهمترين مواد سازنده لنز هستند.

پلى كربنات بهترين نوع لنز براى عينك آفتابى هست.

سبك و مقاوم بوده و خراشيده نمى شود.

آكريليك اما كمتر از پلى كربنات مورد هستفاده برنامه مى گيرد زيرا اگرچه در برابر گرما و سرما مقاوم هست ولى خيلى زود خراشيده مى شود.

• رنگ هاى عينك آفتابى
عينك هايى كه شيشه طوسى و خاكسترى دارند سپس مشكى بهترين انتخاب هستند.

جذب زيادى از نور خورشيد دارند و در رانندگى بسيار مفيدند.عينك هاى قهوه اى جذب نسبتاً خوبى از نور خورشيد دارند ولى عمق ميدان را تا حد زيادى كاهش مى دهند.رنگ هاى كهربايى يا زرد براى فعاليت در محيط هاى شفاف يا مه آلود مفيد هستند.

اين نوع عينك ها در ورزش هايى مثل اسكى نيز بسيار كاربرد دارند، زيرا نور آبى را جذب كرده و كنتراست را افزايش مى دهد.عينك هاى آبى و بنفش به هيچ وجه توصيه نمى شود، كنتراست رنگ را كاملاً از بين برده و نقش مفيدى در جذب پرتوهاى مفيد خورشيد ندارد.
با توجه به موارد فوق، بهترين رنگ عينك آفتابى مشكى هست كه علاوه بر جنبه ظاهرى و شيكى، در جلوگيرى از ورود پرتو ماوراءبنفش خورشيد به چشم تاثير بسزايى ايفا مى كند.

منبع:روزنامه شرق

21:

علامت گذاری فریم عینک
امروزه‌، در بیشتر فریمها ، اندازه*ی چشمی پل و دسته بر رویشان چاپ شده هست.

بر روی فریمهای قدیمی‌تر که از مفتول طلا ساخته شده‌اند، مقدار طلای به*کار رفته در اونها نوشته شده هست‌.


● اندازه*ی چشم و فاصله*ی بین عدسیها :
هنگامی که یک فریم قدیمی چنین نشانه‌ایÊ ۲۰ ۵۰ دارد، مفهوم اون این هست که اندازه*ی حدقه*ی اون ۵۰میلی متر و فاصله*ی بین عدسیها، ۲۰ میلی متر می‌باشد، باکس یا مربعی که بین دو عدد چاپ شده، نشانه*ی اون‌است که اندازه*ی چشم، بر پايه سیستم باکسینگ اندازه‌گیری شده‌ هست.

ضمناً، به عنوان تفکیک نماينده دو عدد نیز به*کار رفته و از بروز اشتباه جلوگیری می‌کند.

اندازه*ی چشم و پل را گاهی اوقات به صورت ساده‌تر مثل‌ ۵۰-۲۰ و یا ۵۰/۲۰ هم چاپ می‌نمایند.


● محل علامت گذاری :
گرچه خوشبختانه بیشتر فریمها نشانه‌گذاری می‌شوند، اما این نشانه‌ها در یک فریم پلاستیکی، ‌ممکن هست، در محل‌های مختلفی یافت شوند.

اونها ممکن هست در قسمت داخل پد (Pad) و یا درقسمت بیرونی سطح بالای حدقه*ی فریم یافت شوند.

اندازه*ی بعضی از فریمها در انتهای دسته*ی اونها چاپ‌شده هست و گاهی اندازه*ی فریم در انتهای یک دسته و مقدار پل در انتهای دسته*ی دیگر چاپ می شود.

بعضی از تولیدنمايندگان، هر سه اندازه را بر روی دسته*ی فریم چاپ می‌نمايند.

این بدان خاطر هست که برای تولید مقدارزیادی از فریمها به جای اونکه تنه*ی عینک و دسته‌ها را به*طور مجزا تولید ‌نمايند ، کل عینک را به*صورت یکپارچه می‌سازند.

متأسفانه‌، این روش باعث بروز خطا در تعیین مقدار طول دسته*ی فریم می‌شود.


درفریمهای‌فلزی و فریمهایی که اسکلت اونها از فلز می‌باشد، مقدار اندازه ی چشم و پل، معمولاً در قسمت داخل پل‌نوشته شده هست‌.


● نام تولید نمايندگان‌، رنگ و کشور سازنده‌ :
نام فریم‌، کارخانه*ی‌ تولید نماينده و نام کشور سازنده، می‌بایست بر روی عینک چاپ شده باشد.

بسیاری ازکارخانه‌های تولید نماينده*ی عینک، به*جای چاپ نام خود، از یک شماره بر روی عینک هستفاده می‌نمایند.

درصورتی که برای مشخص نمودن رنگ فریم از یک شماره هستفاده شده باشد و نام کارخانه*ی تولیدنماينده هم‌ به صورت یک شماره در کنار اون نوشته شود، باعث اشتباه و سردرگمی می‌گردد.

در چنین حالتی، مراجعه به کاتالوگ فریمها مفید خواهد بود.


● علامت گذاری فریمهای ایمنی:
به*کارگیری شیشه های ایمنی مناسب در فریمها و یا هستفاده از فریمهای ایمنی، سبب به حداقل رسیدن ضایعات در هنگام بازی و یا سانحه می گردد.

در این گونه فریمها به*طور معمول می بایست علائم هستاندارد ایمنی بر روی اونها چاپ شده باشد.


برای مثال : در آمریکا برای فریمهای ایمنی علامت "۷۸Z" و نام سازنده*ی اون، در تنه*ی عینک و دودسته*ی اون چاپ می شود.

این علامت، توسط مؤسسه*ی ملی هستاندارد آمریکا (ANSI) برای حفاظت ‌چشم و صورت تعیین شده هست‌.اگر عینکی دارای شیشه‌های ایمنی باشد، ولی فریم اون فاقد علامت "۷۸Z" باشد، اون عینک ایمنی‌محسوب نمی‌شود.


● طبقه‌بندی فریمهای فلزی با ترکیب طلا و علائم اون :
فریمهای فلزی، فاقد طلا بوده و یا مقدار طلای اونها قابل توجه نمی‌باشد.

این موضوع، ارتباطی با کیفیت‌فریم ندارد.

اگر در یک فریم، مقدار قابل توجهی طلا به*کار رفته باشد، برای نشان دادن مقدار طلای اون، ‌اعدادی علاوه بر اونچه که قبلاً فرموده شد نیز، بر روی عینک چاپ می‌شود.

کالاهائی که از طلا ساخته می‌شوند و یا قسمتی از اونها را طلا تشکیل می‌دهد را می‌توان بدین صورت طبقه‌بندی کرد: طلای خالص‌،نیمه خالص، تکمیل شده با طلا، آب طلا داده شده‌.

رنگ فریمی که در ساخت اون طلا به*کار رفته، هیچ ربطی‌به کیفیت اون ندارد.

در این حالت، رنگ فریم، بستگی به فلزی دارد که جهت تهیه*ی آلیاژ طلا، مورد هستفاده برنامه گرفته هست‌.کاربرد سیستم قیراط‌، به منظور تعیین مقدار طلای موجود در کالا می باشد.

عدد چاپ شده بر روی کالا، نشانگر مقدار وزن طلا، در مقایسه با عدد ۲۴ که حداکثر اون هست، می‌باشد.

کالائی که نشانه ۱۲K بر روی‌اون چاپ شده، بیانگر اون هست که در ساخت اون کلاً ۵۰% طلا و ۵۰% فلز دیگر به*کار رفته هست‌.


● طلای خالص‌:
این نامی هست که برای کالاهایی به*کار می‌رود که در ساخت اون، هیچ‌چیز دیگری جز طلا مصرف نشده‌.اگرچه این، ناب‌ترین فریم‌طلا می‌باشد، اما در عمل کاربرد ندارد.

مثلاً در مورد فریمها، اگر از طلای خالص هستفاده شود، عینک بسیار نرم و انعطاف‌پذیر شده و به راحتی دچار خمیدگی و تورفتگی‌می‌شود.


● کالاهائی که دارای ۵۰% طلا می‌باشند:
این عبارت، در خصوص اجناسی به*کار می‌رود که از طلا و یک فلز دیگر ساخته شده‌اند.

این اجناس‌، درخشندگی خود را همواره حفظ می‌نمايند.

علامت &#۹۵۲; بر روی عینک، نشانه ی اون هست که پل عینک، ۱۰قیراط هست و علامت Ê نشانه*ی ۱۲ قیراط‌.


● کالاهائی که با طلا تکمیل شده‌اند:
این عبارت، در خصوص اجناسی به*کار می‌رود که از فلزی غیر از طلا ساخته شده اند و سپس با آلیاژی از طلاپوشانده شده‌اند.

اجناسی در این طبقه برنامه می‌گیرند که حداقل وزن اونها را طلا تشکیل داده باشد واون را به*صورت یک خط کسری چاپ می‌نمايند.

اطلاعات داده شده در مورد قیراط، بیانگر این مطلب هست که وزن طلا در آلیاژ به*کار رفته، در مقایسه باحداکثر اون (۲۴ قیراط‌) چقدر هست‌.

به*عنوان مثال‌:
۱/۱۰ = ده % از وزن کالا از آلیاژ طلا می‌باشد.


۱۲K = ۱۲ قسمت از ۲۴ قسمت وزن آلیاژ پوشش دهنده*ی طلا می‌باشد.


GF = حروف اختصاری برای کالاهایی که با طلا تکمیل شده‌اند.


در نتیجه، یک کالا که در گروه تکمیل شده با طلا برنامه می‌گیرد، می‌بایست حامل علائم ۱/۱۰ ۱۲K GFباشد.

کالاهای این طبقه، تا وقتی که از تمامی سطوح اونها به*طور یکسان هستفاده شود، درخشندگی خود راحفظ می‌نمايند.

رنگ بعضی از فریمهای طلایی در نقاط تماس به صورت نقره*ی مایل به خاکستری نمایان‌می‌شود.

در پاره‌ای از موارد به دلیل از بین رفتن طلای اون و اکسید شدن فلز زیر اون، فریم، سبز رنگ می‌شود.

درصورتی که قسمتهای یک فریم با % طلای متفاوت ساخته شده باشد، کمترین % طلای به*کار رفته‌در یک قسمت از عینک را می‌بایست بر روی اون چاپ نمایند.

به*عنوان مثال : اگر مشخصات دسته*ی عینک ۱/۸ ۱۲K GF و مشخصات تنه*ی عینک ۱/۱۰ ۱۲K GFباشد، در این صورت، مشخصاتی که می بایست درروی عینک چاپ شود، بدین برنامه هست : ۱/۱۰ ۱۲K GF
● کالاهائی که آب طلا داده شده‌اند:
این اجناس، از فلزات دیگری ساخته شده اند و توسط عملیات الکترولیز، سطح اونها با ورقه‌ای از طلا پوشش‌داده‌شده هست.

در تولید این گونه کالاها، هیچ‌گونه الزامی در نشان دادن مقدار طلای مصرفی و یا مشخص نمودن‌حداقل طلای مصرفی وجود ندارد.
22:

استفاده از عينك‌هاي محافظ چشم براي تمام كارگران ضروري هست

به فرموده يك متخصص چشم پزشكي به منظور جلوگيري از آسيب‌ها و ضربه‌هاي چشمي هستفاده از عينك براي تمامي كارگران ضروري هست.

دكتر "عليرضا كشتكار جعفري" عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهرستان تهران در حاشيه برپايي سيزدهمين سمينار چشم پزشكي فارابي در فرمود و گو با ايرنا فرمود به دليل عدم رعايت بهداشتي اصول مراقبت از چشم ضربه‌هاي چشمي شايعترين ضايعه هست كه روزانه صدها نفر دچار اين مشكلات مي‌شوند.

ايشان فرمود مساله عينك زدن در جامعه ما به عنوان يك فرهنگ جا باز نكرده و بيشتر كارگران و افراد جامعه با وجود اشتغال در مشاغلي كه احتمال ضربه‌هاي چشمي و يا بروز اشعه‌هاي مضر وجود دارد امااز زدن عينك خودداري مي‌كنند.

دكتر جعفري يادآور شد در همه جاي دنيا عينك زدن در محيط كار الزامي هست اين در حاليست كه در كشور ما افراد در محيطهاي كاري كه حتي احتمال ضربه‌هاي چشمي وجود دارد عينك نمي‌زنند.

به فرموده اين متخصص چشم كارگراني كه با چكش كار مي‌كنند هر لحظه احتمال اينكه ذره‌اي از اون شي به چشم وارد شود وجود دارد بنابراين هستفاده از عينك تا حد زيادي از ورود اين اجسام خارجي جلوگيري مي‌كند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهرستان تهران اضافه کرد همينطور افرادي كه با مواد شيميايي سر و كار دارند با هستفاده از عينك مناسب مي‌توانند از بسياري آسيب‌هاي وحشتناك چشم جلوگيري كنند.

ايشان فرمود بيمارستان فارابي كه قديمي‌ترين و بزرگترين بيمارستان تك تخصصي چشم هست روزانه ‪ ۵۰۰‬نفر مراجعه‌كننده دارد كه دچار ضربه‌هاي چشمي شده‌اند.

دكتر جعفري فرمود برخي از اين بيماران در خانه، برخي بر اثر حوادث ناشي از تصادفات و برخي هم بر اثر آسيب‌هاي شغلي دچار ضربه‌هاي شديد چشمي مي‌شوند.

ايشان اضافه کرد آسيب‌هاي شغلي بيشتر در مشاغلي كه با فلز و جوشكاري سروكار دارند رخ مي‌دهد كه همين مشكلات را با رعايت مسايل بهداشتي مي‌توان پيشگيري

23:

بسيار ساده هست، بهترين عينك آفتابى عينكى خواهد بود كه بتوانيد اغلب ساعاتى كه در فضاى آزاد حضور داريد هستفاده نماييد و احساس راحتى نماييد.
نكته مهم و قابل توجه اين هست كه بايد عينكى انتخاب شود كه تمام ايشانژگى هاى يك عينك خوب به لحاظ هستاندارد را داشته باشد و با توجه به اينكه برنامه هست در طول روز از اون هستفاده شود چنانچه از اين عينك به لحاظ ظاهرى خوشتان نيايد فاقد ارزش هست.بنابراين:
۱- هرگز فرم و ظاهر عينك را دست كم نگيريد؛ چرا كه در صورتى از اون هستفاده مى كنيد كه به لحاظ ظاهرى از نظر خودتان و ديگران قابل قبول باشد.
۲- اندازه صورت شما باشد و با اون احساس راحتى كنيد.
۳- به اندازه كافى وقت بگذاريد و اون را روى صورت امتحان و دقت كنيد با هستفاده از اون چه احساسى داريد.
۴- يك عينك خوب وقتى از چشم شما نگهدارى مى كند كه روى چشمتان باشد، نه اينكه داخل داشبورد ماشين باشد و يا داخل كت بگذاريد، يا اون را پايين ترين قسمت بينى برنامه دهيد و يا در نهايت روى مو هاى سر بگذاريد.
۵- فراموش نكنيد حتماً از درون شيشه عينك بيرون را نگاه كنيد.

به چشمان خود اجازه دهيد كه قضاوت كند چگونه محيط بيرون را مى بيند.
۶- شما به عينكى نياز داريد كه به اندازه كافى شيشه اون تيره باشد تا از چشمان شما در مقابل نور زياد محافظت و احساس راحتى نمايد و نيز تيرگى اون به حدى نباشد كه قدرت ديد شما را در تاريكى كم نمايد و يا هستفاده از اون موجب اشتباه در تشخيص رنگ ها شود.
۷- رنگ هاى هستانداردى كه در رنگ شيشه عينك آفتابى مى توان به كار برد عبارتند از:
- خاكسترى: از خاكسترى كم رنگ تا تيره
- نارنجى: از نارنجى كم رنگ تا تيره
- قهوه اى: از قهوه اى كم رنگ تا تيره
- سبز: از سبز كم رنگ تا تيره
۸- افرادى كه از عينك ها يا لنز هاى طبى هستفاده مى كنند، اگر اونها پرتو UV را از خود عبور مى دهند، براى نگهدارى از چشم بايد از عينك هاى آفتابى هستفاده نمايند.
۹- كودكان هرگز نبايد از عينك هاى اسباب بازى هستفاده نمايند.

چرا كه شيشه اين عينك ها قادر به جذب و انعكاس پرتو هاى مضر از جمله UV نيست.

به دليل تيرگى شيشه اون شدت نور مرئى را كاهش مى دهد و در نهايت موجب ورود مقدار بيشترى پرتو نامرئى و مضر به چشم مى شود.
۱۰- نوع عينك آفتابى براى كودكان شبيه عينك بزرگسالان هست اما به دليل تحرك زياد اونها ارجح اون هست كه شيشه اون از پلى كربنات كه نشكن هست، هستفاده شود.
۱۱- براى رانندگان هستفاده از عينك آفتابى يك وسيله ضرورى هست؛ چرا كه علاوه بر محافظت از چشم با كاهش شدت نور موجب افزايش دقت و ديد هنگام رانندگى مى شود.
۱۲- هستفاده از عينك هاى آفتابى معمولى در شب جايز نيست.
اما رانندگان مى توانند در شب از نوعى عينك كه رنگ شيشه هاى اون نارنجى هست هستفاده نمايند و اين عينك ها علاوه بر اينكه موجب كاهش شدت نور چراغ هاى ماشين هاى روبه رو مى شود نيز باعث مى شود راننده بخش هاى تاريك جاده را بهتر ببيند.
۱۳- قاب عينكى كه انتخاب مى كنيد بايد حدقه چشم را بپوشاند و بتواند به طور كامل از ورود نور به داخل چشم جلوگيرى نمايد.
۱۴- در صورتى كه در واقعيات خاصى برنامه داريد.

از قبيل موقعيت هاى صنعتى _ ورزشى بايد از عينك هاى مخصوص اون هستفاده نماييد.
•انواع شيشه هاى عينك آفتابى
رنگ شيشه هاى عينك آفتابى طيف وسيعى از رنگ روشن تا رنگ كاملاً تيره را دربرمى گيرد كه در چهار گروه طبقه بندى مى شوند و هر كدام در واقعيات خاصى كاربرد دارد.
۱- در اين گروه رنگ شيشه عينك به طور كامل يكنواخت هست و در اين صورت شدت نور را از مسير هاى مختلف كه به چشم مى رسد، به طور يكسان كاهش مى دهد.
۲- در گروهى از شيشه ها تيرگى رنگ شيشه عينك از بالا به پايين كاهش مى يابد.
با توجه به اينكه در بعضى واقعيات شدت نور در بالاى سر نسبت به روى زمين بيشتر هست قسمت فوقانى شيشه ها را تيره تر مى سازند.
۳- گروه سوم قسمت بالا و پايين شيشه عينك تيره هست و بخش ميانى اون روشن هست.
در بعضى واقعيات از قبيل ماهيگيرى و...

كه شدت نور فوقانى و نيز انعكاس نور از سطح زمين يا آب زياد هست، اين دو قسمت را تيره و قسمت ميانى شيشه ها را روشن مى سازند.
۴- شيشه هاى عينك آفتابى كه سطوح خارجى اون شبيه آينه هست زيرا اينگونه شيشه ها طيف وسيعى از پرتو ها را برمى گرداند كه شامل پرتو مادون قرمز نيز مى شود و از گرم شدن چشم جلوگيرى مى كند.
•عملكرد شيشه هاى عينك آفتابى نيز مى تواند متفاوت باشد
۱- شيشه هاى فتوكروميك: رنگ شيشه عينك برپايه شدت نور تغيير مى كند.
۲- شيشه هاى پولاريزه: به صورت انتخابى اشعه هايى كه از سطوح به چشم مى تابد منعكس مى كند؛ مثل نور منعكس شده از سطح جاده يا آب و به اين ترتيب موجب بهبود ديد مى شود.

مثلاً مورد هستفاده ماهيگيران.
۳- شيشه هاى افزاينده كنتراست: در واقعيات ايشانژه اى كاربرد دارد.
۴- شيشه هاى كاهنده پرتو مادون قرمز: هستفاده از اون موجب كاهش حرارت به چشم مى شود و از اين طريق موجب آرامش چشم مى شود.
•جنس شيشه هاى عينك آفتابى
به طور كلى شيشه عينك هاى آفتابى بايد در مقابل حرارت و ضربه مقاوم باشد.
۱- عينك هاى آفتابى كه لنز اونها شيشه اى هست: از معروف ترين جنس هاى مورد هستفاده هست و در ساخت اون سعى مى شود در مقابل خراشيدگى نيز مقاوم باشد.
۲- شيشه هاى پلاستيكى: اين نوع از انواع شيشه اى سبك تر هست.

همينطور بعضى از انواع اونها در مقابل خراش مقاوم هستند.
شيشه هايى كه از جنس پلى كربنات هستند از معروف ترين انواع اين گروه هست كه در مقابل ضربه مقاوم هست.

اينگونه شيشه ها در واقعيات ايشانژه مثل ورزش هاى خطرناك و دسته جمعى يا كودكانى كه فعاليت اونها زياد هست كاربرد دارد.

نكات قابل توجه- عينك هاى آفتابى معمولى در واقعيات ايشانژه نظير واقعيات صنعتى و ورزشى كاربرد ندارد و در اون واقعيات بايد از عينك هاى مخصوص به اون هستفاده كرد.
- هرگز به نور روشن چه با عينك چه بدون عينك خيره نشايشاند.
- هرگز از عينك هاى آفتابى معمولى براى رانندگى در طول شب هستفاده نكنيد.
بنابراين عينك آفتابى كه انتخاب مى كنيد بايد ايشانژگى هاى زير را داشته باشد
۱ _ به زيبايى و ظاهر شما لطمه نزند.
۲ _ اختلال در بينايى و تشخيص رنگ ها به وجود نياورد.
۳ _ هنگام هستفاده از اون احساس راحتى كنيد.
۴ _ از چشمان شما مواظبت و نگهدارى به عمل آورد.
۵ _ رنگ شيشه اون از رنگ هاى مجاز شامل خاكسترى، نارنجى، قهوه اى و سبز باشد.
۶ _ شيشه اون هستاندارد باشد.
۷ _ از فروشگاه هاى معتبر بخريد نه از دست فروش هاى كنار خيابان.
• در صورت وجود نكات زير در يك عينك آفتابى، اون عينك هستاندارد هست:
۱ _ شركت سازنده عينك روى دسته عينك قيد كرده باشد تا uv400 را منعكس مى كند.
۲ _ با هستفاده از اون اختلال در بينايى و يا تشخيص رنگ ها ايجاد نشود.
۳ _ در صورتى كه شيشه يك عينك فتوكروميك طبى را زير شيشه عينك آفتابى كه قصد داريد بخريد برنامه دهيد و براى مدتى در نور مستقيم آفتاب بگذاريد شيشه عينك فتوكروميك طبى نبايد تيره شود.

اگر شيشه عينك آفتابى هستاندارد نباشد اشعه uv از اين شيشه عبور مى كند و موجب تيره شدن شيشه فتوكروميك طبى مى شود.
هرگز از عينك هاى آفتابى غيراستاندارد هستفاده نكنيد، چرا كه اثر تخريبى شديدترى دارد.

زيرا با تيره بودن لنز شما قادر خواهيد بود مدت بيشترى به نور نگاه كنيد و چون در زير اين عينك امتك چشم بازتر مى شود مقدار اشعه ماوراءبنفش بيشترى وارد چشم خواهد شد.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

24:

سال هاست که دو چشم به کمک چشمان کساني مي آيند که درست نمي بينند اما هستفاده از اين وسيله نجات بخش براي بسياري دلچسب نيست.اين شد که دانشمندان اون را نا مرئي کرده و به صورن لايه اي نازک و شفاف بر داخل چشم کردند.مقاله حاضربررسي کلي بر رايشان اين عينک ها ي نامرئي دارد
با هستفاده از عينك و لنز مي‌توان از عوارض بيماريهاي چشمي مختلفي رهايي يافت كه از اون جمله مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:‏
‏1ـ درست بيني: به طبيعي بودن چشم اطلاق مي‌شود هرگاه عضله مژگاني كاملاً شل باشد تمام اشياي دور با تمركز واضح بر رايشان شبكيه مي‌افتد،
‏2ـ دوربيني: بدان علت هست كه طول كره چشم خيلي كوتاهتر از ارتفاع اون هست در اين وضعيت پرتوهاي نور به اندازه كافي نمي‌شكند و در پشت شبكيه متمركز مي‌شود اين حالت را با عدسي محدب تصحيح مي‌كنند، ‏
‏3ـ نزديك‌بيني: به علت زيادي طول قدامي خلفي چشم هست در اين وضعيت ميزان شكست پرتوها هنگام شل شدن عدسي بيش از حد هست و تصايشانر اشيايي دور در جلايشان شبكيه متمركز مي‌شود اين حالت را با عدسي مقعر تصحيح مي‌كند زيرا عدسي مقعر با واگرا ساختن پرتوهاي ورودي نور باعث كاهش شكست اونها مي‌شود،
‏4ـ آستيگماتيسم: بر اثر تفاوت قابل توجه انحنا در صفحات مختلف گذرانده از چشم ايجاد مي‌گردد مثلاً انحناي چشم در صفحه عمودي ممكن هست بسيار كمتر از انحناي چشم در صفحه افقي باشد درنتيجه پرتوهاي نور كه با جهات مختلف وارد چشم مي‌گردد در نقاطي متفاوت وارد چشم مي‌شود در نقاطي متفاوت متمركز مي‌شود تصحيح اين حالت به عدسي هستوانه‌اي نياز دارد،
‏5ـ آب مرواريد: بر اثر ايجاد كدورت در قسمتي از عدسي به وجود مي‌آيد در حال حاضر درمان انتخابي اون برداشتن عدسي و جايگزيني اون با عدسي پيوندي مصنوعي هست و ‏
‏6ـ قرنيه مخروطي: وضعيتي هست كه بر اثر بدشكل ساخته شدن قرنيه يا برآمدگي بارز در يك طرف ايجاد مي‌شود اگر برآمدگي اون خيلي زياد باشد مشكل شديد شكست را با هيچ عدسي شيشه‌اي واحدي نمي‌توان تصحيح كرد بهترين چاره اون عدسي تماسي هست كه به سطح قرنيه مي‌چسبد و با ورقه‌اي از مايع اشك در جاي خود مي‌ماند اين عدسي مسطح‌تر هست و بدين وسيله برآمدگي قرنيه را جبران مي‌كند به طوري كه سطح قدامي عدسي تماسي؛ سطحي بسيار يكنواخت‌تر و موثرتر را براي شكست پديد مي‌آورد.


طبقه‌بندي لنزها ‏‎(lenses class)‎
دو نوع لنز در ساختمان چشم گذارده مي‌شود كه كاربردهاي ايشانژه خود را دارد:
1ـ لنزهاي تماسي ‏‎(contact lenses)‎‏ و ‏
‏2ـ لنزهاي درون چشمي ‏‎(intraocular lenses)‎

25:

مزاياي لنز
لنز مزاياي بهتري نسبت به عينك دارد:
1) تصحيح آستيگماتيسمهاي نامنظم،
2) فراهم كردن ميدان بينايي طبيعي، ‏
3) عدم وجود انحرافات كرايشان و رنگي،
4) كاهش بزرگ‌نمايي،
5) كاهش اونيزومتروپيا (تفاوت در مقدار نمره عينك دو چشم) و اونيزوكوفيا (تفاوت در اندازه تصاايشانر در دو چشم)،
6) كاهش تلاش تطابقي و تقاربي براي افراد دوربين،
7) باران و مه گرفتگي،
8) زيبايي،
9) عدم ايجاد اسكوتوم حلقايشان كه در نمرات دوربيني زياد پيش مي‌آيد به‌خصوص در افرادي كه عمل جراحي آب مرواريد انجام داده و فعلاً از عينك هستفاده مي‌نمايند اين اسكوتوم مشاهده مي‌شود و ‏
10) عدم ايجاد آستيماتيسگ مايل (چون كه لنز با چشم حركت مي‌كند).


26:

موارد كاربرد لنز
1) بهبود بينايي جايي كه از عينك نتوان بهره برد مثل آستيگماتيسمهاي زياد؛ قوز قرنيه، اونيزوكونيا؛ اونيزومتروپي و غيره ...،
‏2) عدم تحمل عينك در افراد دوربين و نزديك‌بين با نمره زياد،
‏3) زيبايي لنز (رنگهاي متنوع)،
‏4) كاربردهاي تشخيصي: براي معاينه شبكيه؛ معاينه زاايشانه اتاق قدامي و ...، ‏
‏5) كاربردهاي حفاظتي: سوختگيهاي شيميايي؛ به خصوص گاز خردل؛ كراتيتهاي ناشي از اشعه ماوراي بنفش؛ نداشتن عنبيه؛ آلبينيسم؛ جلوگيري از اثرات بخار در بعضي مشاغل،
‏6) كاربرد درماني در افراد مبتلا به ‏low vision،
‏7) كنترل نزديك‌بيني: كاربرد عدسي تماسي تا حدودي مي‌تواند مانع از افزايش نزديك‌بيني گردد،
‏8) هستفاده از لنز در ورزشكاران و‏
‏9) كاربردهايي براي رهايش دارو

27:

تاريخچه لنزهاي تماسي
اولين كاربرد لنزهاي درون چشمي براي بيماري "‏Cataract‏" (آب مرواريد) در قرن پنجم ميلادي قبل از ميلاد بود كه توسط جراح هندي به نام "‏Susruta Circa‏" توصيف شد كه شيشه‌اي با يك لوازم تيزي به درون چشم هل داده مي‌شود اين عمل خواباندن ‏‎(coaching)‎‏ ناميده مي‌گردد كه شيشه كدر كه بيمار شكل و رنگ اونرا در چشمش در حين عمل مي‌توانست ببيند وارد چشم او مي‌گرديد.
در سال 1508 ميلادي لئوناردو داايشاننچي چند شكل از لنزها را ترسيم و توصيف كرد و در سالهاي 1583 "‏Georg Bartisch‏" مباحث تازه‌اي را گشود كه طرز قرارگيري لنز را با سوزن‌هايي با روش پيچشي انجام و بيان كرد اداره تحقيقات اسپانيا در همين سالها (1591-1634) جايگزيني لنزها را همراه با ايمپلنت كه به احتمال زياد در چشم مدت زيادي مي‌ماند را پيشنهاد دادند كه توسط دانشمندي به نام "‏Benito Dzadevaldes‏" بيان شد و مورد تحقيق ايشان برنامه گرفت.
در سال 1632 "رنه دكارت" فرانسايشان لنزهاي تماسي قرنيه‌اي را پيشنهاد نمود و در سال 1827 يك اخترشناس انگليسي به نام "جان هرشل" پيشنهاد سايش يك لنز تماسي را كه به شكل سطح چشم درمي‌آيد را داد در دهه اول 1900 لنزهاي شيشه‌اي گرد ساخته شد.
در سال 1929 "‏Joseph Dallas‏" فيزيكدان مجارستاني روشهاي گرفتن قالب از چشم زنده را كامل نمود و با اين توصيف كه لنزهايي مي‌توانند ساخته شود تا به‌طور بسته به ايشانژه با ‏sclera‏ شكل بگيرد.
در سال 1936 ‏William Feinbloom‏ چشم پزشك آمريكايي اولين لنزهاي تماسي پلاستيكي را ساخت در سال 1939 هستفاده از اون در آمريكا شروع شد و در سال 1945 ‏AOA‏ (ساوقت چشم‌پزشكي آمريكا) به‌طور رسمي پيشرفت و رشد در زمينه لنزهاي تماسي را به عنوان يك بخش از حوزه چشم‌پزشكي به رسميت شناخت.

در سال 1949 اولين ايمپلنت موفقيت‌آميز درون چشمي با لنزها انجام شد.
در سال 1950 دكتر "‏George Butterfield‏" (چشم پزشك) يك لنز قرنيه‌اي تماسي را طراحي كردند.


در سال 1960 "‏Drahoslav Lim,Otto Wichterle‏" لنزهاي تماسي نرم و قابل جذب آب از جنس پلاستيك را مورد آزمايش برنامه دادند.
در سال 1971: لنز نرم براي تجارت در آمريكا مورداستفاده برنامه گرفت.
در سال 1978: اولين لنزهاي تماسي (هلالي) ‏toric‏ در امريكا به بازار عرضه شد.
در سال 1979: اولين لنزهاي تماسي ‏RGP‏ از جنس كوپليمر ‏PMMA‏ و سليكون براي پخش به بازار عرضه شد كه اين لنزهاي آكريلات ـ سليكوني هنوز مورد هستفاده‌ هست‏
در سال 1980: لنزهاي تماسي روزانه مختصر رنگي به بازار آمد.
در سال 1981: لنزهاي تماسي ممتد ‏‎(extended)‎‏ ارايه شد.‏
در سال 1982: اولين لنزهاي تماسي روزانه دو كانوني به بازار آمد.
در سال 1983: اولين لنزهاي تماسي ‏RGP‏ مختصر رنگي عرضه شد.‏
در سال 1987: لنزهاي تماسي نرم يك بار مصرف به بازار آمد و نيز يك لنز نرم غيروابسته به رنگ چشم عرضه شد و همينطور در همين سال اولين لنزهاي تماسي چندگانه (هدف) ساخته شد و همينطور يك فرمول جديد از ماده آكريلات - فلوئور و سليكون براي لنزهاي ‏RGP‏ به بازار عرضه شد.
در سال 1992: لنزهاي تماسي مختصر رنگي يك‌بار مصرف به بازار آمد.
در سال 1995: لنزهاي مصرفي (يك‌بار مصرف) روزانه و همينطور لنزهاي ‏RGP‏ با محتواي سليكون كم و آكريلاتهاي فلوئوروسليكون ‏‎(fluorosilicone)‎‏ با ‏DK‏ بالا به بازار عرضه شد.
در سال 1996: اولين لنزهاي مصرفي جاذب ‏UV‏ در آمريكا مرسوم شد.
در سالهاي اخير هم بيشتر مطالعات رايشان لنزهاي تماسي از جنس پليمر با تركيبات مختلف شيميايي براي بدست آوردن نتايج مطلوبتر و زيست سازگاري بهتر با چشم و قابليتهاي ‏DK‏ بالا (قدرت نفوذ اكسيژن)؛ جذب آب؛ خواص مكانيكي؛ اپيتيك و ...

هست.‏
برپايه آمار و ارقام در دهه 90 حدود 30 ميليون آمريكايي از لنزهاي تماسي بهره بردند كه حدود 80 % اين لنزها از نوع لنزهاي نرم هيدروژلي بود

28:

سلام
همه ی این مزایا قبول ولی نیاز به مراقبت زیادی داره
خیلی از افراد هستند که چشماشون به لنز حساسیت داره
برخی اوقات به خاطر بی توجهی ممکنه آسیب های جدی به چشم وارد بشه
من که از لنز راضی نیستم

29:

لنزهاي درون چشمی چون با بافت بسيار حساسي در تماس هست بايد خصوصيات ايده‌آلي را داشته باشد.
1ـ سازگاري بافتي
لنزهاي چشمي بايستي از نظر شيميايي خنثي باشد و واكنشهايي مانند التهاب؛ عفونت؛ و جواب ايمني ايجاد نكند؛ سرطان‌زا نبوده و در محيط بدن دچار تجزيه نشود.
2ـ سازگاري اپتيك
بايستي تمام خواص اپتيك عدسي طبيعي در لنزهاي درون چشمي را داشته باشد كاملاً شفاف بوده و تفكيك اپتيك بالايي داشته و قادر باشد امواج فوق بنفش را جذب كند در صورتي كه بتواند فواصل مختلف را فوكوس كند بسيار ايده‌آل هست.‏
‏3ـ سازگاري مكانيكي
درمقابل فشارهاي مكانيكي هنگام ساختن لنز مقاوم باشد و نيز قابليت انعطاف اون به‌گونه‌اي باشد كه هنگام برنامه دادن در چشم آسيبي نبيند.

علاوه بر مشخصات مشترك فوق اونچه لنزهاي قابل انعطاف را از لنزهاي غيرقابل انعطاف متمايز مي‌سازد تنها توانايي تا شدن و تغييرشكل نيست بلكه بايستي سريع شكل و ابعاد اونها به حالت اوليه برگردد خصوصيات فوق وابسته به تركيب ماده سازنده اين لنزها هست كه در انواع مختلف لنزها شرح داده مي‌شود.


30:

طبقه‌بندي لنزهاي تماسي
به‌طوركلي لنزهاي تماسي برپايه ايشانژگيهاي فيزيكي و شيميايي به سه دسته طبقه‌بندي مي‌شود:
الف) لنزهاي نرم
ب‌) لنزهاي سخت
ج‌) لنزهاي RGP
كه مختصراً توضيحاتي در هر سه مورد خواهيم داد.

لنزهاي نرم ‏‎(soft lenses)‎
لنزهاي تماسي نرم هيدروفيليك يا آبدوست و محدوده محتواي آب در اونها بين 38 تا 75 % و بالاتر هست و باعث افزايش انتقال اكسيژن مي‌گردد اما پايداري و دوام لنز كاهش مي‌يابد (با محتواي آب).

حدود 80 % از لنزهاي تماسي مصرفي بازار از اين نوع و از جنس پلاستيك نرم؛ منعطف؛ به نام ‏PMMA‏ هست ساخته مي‌گردد.

اين لنزهاي نرم الاستيسيته و انعطاف‌پذيري‌شان منوط به توانايي جذب آبشان هست.
‏HEMA‏ با اتيلن گليكول دي متاكريلات لينك مي‌گردد به‌علاوه با ‏pvp‏ (پلي ‏N‏- ايشاننيل پيروليدون) تا محتواي آب لنز به 60 % برسد لنزهاي از جنس ‏HEMA‏ پايدار؛ شفاف؛ غيرسمي؛ غيرآلرژيك؛ و از لحاظ نوري مطلوب هست مواردي بايد دقت گردد:
1ـ لنزهاي تماسي نرم بايد در وقت گذاردن درون چشم با قرنيه به‌طور خوبي ‏fit‏ گردد لنزهاي تماسي كه شيب‌دار هست و خوب با سطح قرنيه ‏fit‏ نشده‌ هست موجب عوارضي مانند ادم قرنيه و كاهش گردش جريان اشك مي‌گردد.

لنزهايي كه حركتي هموار و صاف رايشان قرنيه به اندازه كافي ندارد موجب عوارض و مشكلاتي مي‌گردد بنابراين ‏fiting‏ مناسب مهم هست.
1ـ وجود اشك كافي در وقت گذاردن لنز تماسي،
2ـ ساير لنز بايد به اندازه مناسب باشد لبه و انحناي پري فرال رايشان بافت ملتحمه و قرنيه بايد موردبررسي باشد،
‏3ـ عامل جريان حركت و مركزيت: فقدان حركت لنز را رايشان چشم به علت اينكه لبه‌ها و انحناي پري فرال مركز لنز نمي‌تواند قرنيه را لمس بنمايد، وجود دارد،
‏4ـ به عكس بالا حركت بيش از حد لنز هم قرنيه را خراش مي‌دهد و هم پلك را آسيب مي‌رساند و‏
‏5ـ يك لنز تماسي بايد خوب پرداخته گردد.
قدرت لنز برابر هست با اختلاف منحني سطح جلايشاني لنز و سطح عقبي لنز.

كه اين در طراحي يك لنز بايد مدنظر باشد.

يك لنز تماسي تراش داده شده شكمي اپتيك بهتري نسبت به لنزهاي تماسي نرم با روش توليد ‏spin-cast‏ (ريخته‌گري دوراني) دارد.

(به علت داشتن سطوح مناسبتر).
لنزهاي نرم به انواع مختلفي تقسيم مي‌گردد:
1ـ لنزهاي نرم روزانه ‏‎(daily wear)‎‏: فقط در ساعات بيداري شخص مورداستفاده هست.
2ـ لنزهاي دائمي ‏‎(extended wear)‎‏: 24 ساعت در چشم برنامه دارد و مي‌تواند به مدت 30 روز هم در چشم بماند.
3ـ لنزهاي يكبار مصرف: نياز به نگهداري ندارد و به صورت پاره‌وقت در چشم برنامه مي‌گيرد و پس از بيرون آوردن از چشم بايد دور انداخته گردد.
4ـ لنزهاي رنگي: وجود رنگ باعث مي‌شود كه رايشانت اون در هنگام گذاردن و خارج نمودن ساده‌تر باشد بيشتر كاربرد اين لنزها جنبه زيبايي داشته و براي تغييررنگ عنبيه چشم از اون بهره مي‌برند.
- انواع مواد لنزهاي تماسي هيدروژلي نرم
Etafilcon A‏: (‏HEMA‏ با سديم متاكريلات و 2ـ اتيل هيدروكسي متيل ـ 1ـ3ـ پروپان دي ال تري متاكريلات)
‏Vifilcon A‏: (پليمر متاكريلات اسيد با اتيلن گليكول دي متاكريلات و ‏HEMA‏ و ‏N‏- ايشاننيل پيروليدن)
‏Tefilcon‏: (‏HEMA‏ پليمريزه شده و با اتيلن گليكول دي متاكريلات ‏Cross link‏ شده)
ليزوزيم يك پروتئين مهم در اشك، داراي چسبندگي قايشان و با لنزها در تماس هست با تكنيكهاي رديابي راديايشاني؛ اسپكتروسكوپي فوتوالكتروني اشعه ايكس؛ و ميكروسكوپهاي ليزري و غيره قابل مشاهده هست.
اتصال ليزوزيم با لنزهاي تماسي يوني با محتواي آب بالا مانند ‏Etafilcon A؛ ‏Viflcon A‏ نشان داد كه درجه نفود ليزوزيم در لنز ‏Etafilcon A‏ بيشتر از دومي هست اما با اتصال ليزوزيم با لنز اولي يك فرايند جذب سطحي رايشان داد.‏
دو مبنا براي توسعه هيدروژلهاي با قابليت نفوذ بالا وجود دارد:
1ـ طراحي موادي با محتواي بالاي آب كه اكسيژن موردنياز قرنيه را عبور دهد و ‏
‏2ـ توسعه هيدروژلهايي با قابليت عبور اكسيژن بالا با هيدروژلهاي پايه سليكوني.


ايشانژگي‌هاي اين نوع لنزهاي هيدروژلي پايه سليكوني شامل موارد زير هست:
1ـ قابليت نفوذ بالاي اكسيژن،
‏2ـ انعطاف‌پذيري بالا و سختي كم و ‏
‏3ـ قابليت خيس شوندگي كم.


‏‎(PDMS)‎‏ پلي دي متيل سيلوكسان به علت مدول الاستيسيته پايين، شفافيت نوري و قابليت نفوذ بالاي اكسيژن كه 50 برابر بيشتر از هيدروژلهاي برپايه پلي ‏HEMA‏ و 15 برابر بيشتر از هيدروژلهاي با محتواي آب بالا به عنوان ماده پايه اين نوع لنزها هست.

اما ايرادي كه ‏PDMS‏ دارد يكي هيدروفوبيك بودن اون و غيرقابل حل بودن در مونومرهاي هيدروفيليكي هست.
لنزهاي تماسي ‏extended‏ برمبناي پلي متيل سيلوكسان با عامل متاكريلاتي هست البته امروزه هيدروژلهاي با قابليت نفوذ بالاي اكسيژن برپايه ‏‎[-(CF2)H]‎‏ مورد بررسي برنامه دارد فلوئورينات موجود در پليمر بالا و در زنجيره سيلوكساني وقتي با مونومرهاي هيدروفيليكي همانند ‏DMA‏ كوپليمره گردد باعث شفافيت؛ افزايش قابليت خيس‌شوندگي؛ و افزايش نفوذپذيري اكسيژن مي‌شود.

مزاياي لنزهاي سيليكون‌دار
1ـ اين لنزها مي‌تواند با رنگ ‏fluorescein‏ بدون ايجاد لكه هستفاده گردد،
‏2ـ از لحاظ اپتيكي بسيار مناسب هست، ‏
‏3ـ براي رهايش مواد دارايشاني مناسب هست،
مواد با محتواي سليكون رهايش بهتري را نشان مي‌دهد ‏‎(Balafilcon A, lotrafilcon A)‎

گروه‌بندي ‏FDA‏ براي مواد لنزي:
گروه ‏I‏: مواد لنزي غيريوني با محتواي آب كم
گروه ‏II‏: مواد لنزي غيريوني با محتواي آب بالا
گروه ‏III‏: مواد لنزي يوني با محتواي آب كم
گروه ‏IV‏: مواد لنزي يوني با محتواي آب بالا

‏4ـ با روش هستريليزاسيون خشك يا مرطوب هستريليزه مي‌گردد و ‏
‏5ـ وقتي كه مقدار آب اون كمتر از 5/0% برسد منحني پايه لنز با خيس شوندگي تغيير نمي‌كند.

مشكلات لنزهاي پايه سليكوني
1ـ ممكن هست كم شدن چرخش در هنگامي كه قطر به 11 ميلي‌متر مي‌رسد وجود داشته باشد،
‏2ـ سطح هيدروفوبيك اونها مشكل‌زا هست و ‏
‏3ـ رسوبات موجود در رايشان لنزهاي سليكوني مي‌تواند بينايي را كاهش دهد و باعث آسيب چشم و لنز شود.
‏O2‎‏ و ‏CO2‎‏ به راحتي از لنز لاستيكي سليكوني عبور مي‌نمايند اما مايعات نمي‌تواند جدول (3) مقدار عبوردهي گازهاي بالا را نشان مي‌دهد.‏
‏ لنزهاي در حال تحقيق امروزي از نوع ‏flour polymer‏ انعطاف‌پذير هست.

اين نوع لنزها (‏FFP‏) كوپليمري از فلوئورو (باعث افزايش قابليت نفوذ اكسيژن مي‌گردد) و ايشاننيل پيروليدون (كه قابليت خيس شوندگي يا نم‌پذيري دارد) و متاكريلات (سختي را زياد مي‌كند) ساخته شده كه غيرهيدراته و انعطاف‌پذير هست اما هنوز تحت بررسي برنامه دارد و به بازار نيامده‌ هست.


31:

لنزهاي سخت ‏‎(Hard lens)
‎اين لنزها نسبت به ديگر لنزها قابليت انعطاف‌پذيري كمتري دارد اما بهترين ديد بينايي را نسبت به ساير لنزها دارد.

راحتي كمتري نسبت به لنزهاي نرم اما دوام بيشتري نسبت به اونها دارد لنزهايي كه كوچكتر و نازكتر ساخته مي‌شود، بهتر هست.‏

مواد لنزهاي تماسي سخت
در ابتدا از جنس ماده ‏PMMA‏ (پلي متيل متاكريلات) ساخته شد كه يك بيوماتريال اپتيك عالي به حساب مي‌آيد اما داراي قابليت كم نفوذ اكسيژن هست.

اما از كوپليمرهاي متيل متاكريلات با متاكريلاتهاي ‏siloxanyl alkyl‏ هستفاده شد تا نقص بالا را جبران نمايد البته از ماده فلوئورين هم امروزه هستفاده مي‌شود كه در حال تحقيق و مطالعه هست.

پيش ماده فلوئورو آلكيل ـ متيل متاكريلات داراي قابليت نفوذ اكسيژن بالا و خصوصيات بهتر سطحي نسبت به لنزهاي سخت محتايشان غيرفلوئورين هست.لنزهاي تماسي سخت از جنس ‏PMMA‏ هيدروفوبيك و داراي زاايشانه تماس 60-75 درجه هست و به علت اين زاايشانه تماس بالا خيس شوندگي سطح مشكل ايجاد مي‌كند به دليل هيدروفوب بودن ميكروارگانيسمها و سلولهاي التهابي به سطح اون مي‌چسبد.

ساختار شيميايي ماده پايه لنزهاي سخت تماسي ‏‎(PMMA)‎
‎-CH2-CCH3(COOCH3)-[-CH2-CCH3(COOCH3)-]-CH2-CCH3 (COOCH3)-

‎روش سنتز
‏C6H6+C3H6=C(CH3)2O=C(CH3)2OHCN+HCN=C(CH3)2CONH2-H2SO4=
C CH3 CH2 COOCH3= -[CH2-CCH3(COOCH3)-]
‎از مشخصات ديگر اين نوع لنز ‏‎(PMMA)‎؛ ضريب انكساري 49/1 هست .


32:

لنزهاي ‏‎(Rigid Gas Permeable) RGP
اين نوع لنزها براي بهبود ديد چشم و همينطور داراي كيفيت بافتي و فيزيكي بهتري نسبت به ‏PMMA‏ هست.

موارد مورداستفاد متداول شامل سلولز هستات بوتيرات ‏‎(CAB)‎، سليكون، اكريلات، سليكون لاستيكي، هستيرن، فلوئور و پليمرها هست.

لنز ‏CAB
اگرچه اين لنزها قابليت نفوذ اكسيژن كمتري نسبت به كوپليمر سيلوكسانيل آليل متاكريلات دارد اما مقاومت به خراشيدن كمتري دارد و با تغييرات رطوبت منحرف و تاب برنمي‌دارد.
درمقابل لنزهاي تماسي سخت اين لنزها داراي كشش سطحي كمتر از 38% و زاايشانه خيس‌شوندگي 5/18 درجه هست كه اجازه نم‌پذيري بهتر؛ و انعطاف‌پذيري بيشتر را مي‌دهد.

راحتي اين لنزها بين دو لنز نرم و سخت هست.

مزاياي لنزهاي ‏RGP‏ نسبت به لنزهاي قبلي
1ـ ايجاد عفونت كمتر،
2ـ ديد بينايي بهتر،
3ـ تجمع رسوب كمتر،
4ـ حمل آسانتر و ‏
‏5ـ قابليت عبوردهي خوب اكسيژن.‏
اما اين لنزها معايبي را هم به همراه دارد از جمله؛ لنزهاي ‏RGP‏ فاصله بيشتري را نسبت با بقيه لنزها با قرنيه چشم دارد و كمترين حساسيت را نسبت به برنامه گرفتن مواد خارجي در زير لنز خواهد داشت.


33:

ايشانژگيهاي يك لنز تماسي خوب
آسايش و ناراحت ننمودن لنز از مهم‌ترين ايشانژگي‌هاي يك لنز خوب هست.

سطوح لنز بايد خيس باشد (نمناكي يا خيسي؛ ‏wetness؛ به ‌وسيله زاايشانه نمناكي با ريختن يك قطره آب رايشان ماده محاسبه مي‌شود) زاايشانه هرچه بزرگتر باشد ماده آب دوست‌تر خواهد بود مواد آب‌گريز زاايشانه نمناكي كوچكتري دارد كه اغلب لنزهاي مصرفي را از اين نوع مي‌سازد.

علاوه بر اين لنز بايد قابليت جذب آب را داشته باشد چون اگر لنز دهيدراته گردد باعث شكننده شدن؛ چروك خوردن و سفت شدن قرنيه مي‌گردد.
لنز تماسي بايد توانايي عبور اكسيژن و مونوكسيد كربن را داشته باشد همينطور بايد قادر باشد گاز دي‌اكسيد كربن را دفع نمايد اگر عبور گازها كافي نباشد عارضه تورم قرنيه ‏‎(corneal swelling)‎‏ را مشاهده خواهيم كرد.

همينطور سطوح لنزها بايد در برابر دفع پروتئينهاي اشكي مقاوم باشد چون دفع پروتئين باعث كاهش بينايي و تحريك چشم مي‌گردد لنز نه هيدروفوبيك و نه ليپوفيليك بايد باشد درنهايت اينكه بايد داراي مروفولوژي عالي باشد.‏

34:


ستفاده از لنزهای تماسی چشمی با جنبه درمانی و یا زیبایی در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته هست.

این كه لنزهای هستاندارد را از كجا باید تهیه كرد و چه نكاتی در هستفاده از اونها باید رعایت شود، از سئوالات همیشه مطرح برای مصرف كنندگان هست.


خانم دكتر رحیمی عضو هیات علمی كنگره سراسری چشم پزشكی ایران در این خصوص می گوید: برای اصلاح عیوب انكساری، علاوه بر عینك از لنزهای تماسی هم هستفاده می شود.

البته گاهی لنز صرفاً جهت زیبایی و برخی مواقع هم به عنوان تنها روش درمانی مصرف می شود.

به عنوان مثال در بیماران مبتلا به عیب آستیگمات نامنظم و یا بیمارانی كه به قوز قرنیه (كراتوكوئوس) مبتلا هستند عینك جوابگو نیست و برای درمان باید از لنز هستفاده شود.


وی با اشاره به وجود دو نوع لنز سخت و نرم در بازار فرمود: لنزهای سخت دارای ساختمان پلیمری هستند و نمونه های جدید اون نافذ اكسیژن بوده و بدین ترتیب بسیاری از معایب ناشی از لنز سخت رفع شده هست.

دكتر رحیمی با بیان این كه هستفاده از لنزهای سخت در اصلاح عیب آستیگماتیسم چشم موثر هست، می گوید: از دیگر ویژگی های لنز سخت، احتمال كم عفونت اون نسبت به لنزهای نرم هست.

وی می افزاید: حساسیت های پلكی به علت تماس لنز با پلك، در لنزهای سخت كمتر هست اما همه بیماران قادر به تحمل لنز سخت نیستند.


لنزهای نرم بیشتر برای ورزشكاران و یا برای مصرف كوتاه مدت مثل مهمانی ها كاربرد دارد.

این در حالی هست كه خطر عفونت های چشمی در مصرف كنندگان لنزهای نرم همواره بیشتر هست و به طور كلی لنزهای سخت به مراتب مطمئن تر از لنزهای نرم هستند.

دكتر رحیمی فوق تخصص قرنیه می گوید: در صورت عدم رعایت بهداشت فردی، هستفاده از لنزهای نرم می تواند عواقب خطرناك غیرقابل برگشتی را برای فرد به همراه داشته باشد.

لنزهای نرم حاوی آب هستند و وقتی كه در چشم برنامه دارند آب اونها از اشك چشم و در خارج چشم از محلولی كه در اون برنامه دارند تامین می شود.

وی تاكید می كند: در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی احتمال رشد میكروب در لنز نرم و بروز عفونت قرنیه وجود دارد در حالی كه لنزهای سخت به لحاظ خشك بودن هستعداد كمتری برای رشد میكروب دارند.


دكتر رحیمی با بیان اینكه ممانعت از ورود لنزهای رنگی به كشور به ورود قاچاق اون منجر می شود، می گوید: لنزهای رنگی از لحاظ جنس كاملاً مشابه لنزهای طبی هستند و حتی كارخانجات سازنده شناخته شده لنزهای طبی در دنیا لنزهای رنگی را نیز تولید می كنند.

وی هشدار می دهد: خرید لنزهای رنگی از مراكز غیرمعتبری مثل سوپرماركت ها و بوتیك ها می تواند خطر آفرین بوده و حتی به از دست دادن قدرت بینایی منجر شود.

دكتر رحیمی با اشاره به وجود دو نوع لنز رنگی در بازار می گوید: نوعی از این لنزها در ظروف شیشه ای نگهداری می شوند كه طویل المدت بوده و قیمت بالاتری نسبت به نوع دوم دارند اما یك سری لنزها كه متاسفانه در بوتیك ها به فروش می رسد و به اسم لنز مدت دار معروفند در ظروف آلومینیومی به نام بلیستر برنامه دارند كه فقط به مدت یك هفته اجازه مصرف اون وجود دارد در حالی كه هیچ مصرف كننده ای نه تنها پس از یك هفته اون را دور نمی اندازد بلكه به دوستان خود نیز قرض می دهد.


بیشترین موارد عفونت چشمی در این نوع مصرف كنندگان لنزهای رنگی بروز می كند كه علت اون هستفاده ناصحیح از لنزهای رنگی هست نه صرفاً هستفاده از لنز.

وی در ادامه توضیح می دهد: عده ای از هستفاده كنندگان از لنزهای رنگی اونها را فقط در سرم نمكی نگهداری می كند كه این درست مثل اون هست كه دست های كثیف فقط با آب شست وشو شوند.

سرم فقط محلول شست وشوی لنز هست و محلول نگهداری اون نیست.

محلول های نگهداری لنز حاوی موادی هستند كه لنز باید حداقل به مدت ۵ ساعت در اون نگهداری شود.

به فرموده این فوق تخصص قرنیه چشم، نوعی عفونت انگلی به اسم آمیب آكانتومبا در لنزهای تماسی به خوبی رشد می كند و در صورت عدم رعایت نكات بهداشتی و عدم قرارگیری لنز در محیط ضدعفونی، شانس بروز این نوع عفونت در هستفاده كنندگان لنز و از بین رفتن قرنیه افزایش می یابد.


دكتر رحیمی تاكید می كند: افراد مصرف كننده لنزهای تماسی باید حین شنا و هستحمام، لنزها را از چشم خارج كنند تا خطر آلودگی به قارچ ها و آمیب آكانتومبا كاهش یابد و خوابیدن با لنز خطر عفونت های چشمی را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد.

وی با غلط دانستن این باور كه هستفاده از عینك یا لنز سبب كاهش و یا عدم هستفاده سبب افزایش نمره عینك می شود، می گوید: عینك و لنز هیچ تاثیری در سیر انكساری ندارد و صرفاً برای اصلاح و رفع اشكالات سردرد و خستگی چشم ناشی از كاهش قدرت بینایی هستفاده می شود.


عضو هیات علمی كنگره سراسری چشم پزشكی ایران، تجویز هرنوع لنز را از وظایف پزشك می داند و معتقد هست: ورود لنزهای غیراستاندارد از كشورهای همسایه و هستفاده از اونها عوارض و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.

لنز جزء وسایل شخصی محسوب می شود و هستفاده چند نفر از یك لنز به شدت خطرآفرین هست به نحوی كه خطر انتقال هپاتیت و ایدز از طریق لنز مشترك همواره وجود دارد.
كورش اسعدی بیگی


وب سایت رسمی دکتر ابراهیم رزم پا

35:

اگر شما از لنزهاي تماسي هستفاده ميكنيد و يا در صدد هستفاده از اونها هستيد،احتمال دارد پرسشهايي را در رابطه با اونهـا در ذهـن داشته باشيد.

هـمـه ما حرف وحـديـث هـاي فراواني درباره لنزهاي تماسـي بـه گوشمان رسيده هست.

در ذيل متداولترين پرسشهاي مربوط به اونها را ملاحظه مي كنيد.


1- چرا از لنزهاي تماسي هستفاده كنيم؟
به بيان ساده، لـنـزهـاي تـمـاسـي بـه دلايـل گـونـاگوني بر عينك برتري دارند.

با لنزهاي تماسي ميدان ديدي وسيع تر بدون حايل و مانع فريم عينك خواهيد داشت، از اعـوجـاج لنزهاي قطور خبري نيست و مطمئنا راحت تر مي باشند.

لـنـزهـاي تـمـاسـي نور را باز تاب نكرده و نورهاي خيره كننده چشمان شما را نمي آزارند.

هـمـچـنـيـن اثر فريم عينك رايشان بيني شما به جا نمي ماند.

البته ارزان قيمت تر نيز ميباشند.


2- انواع لنزهاي تماسي كدامند؟
لنزهاي متنوعي براي انتخاب موجود ميباشند كه انتخاب اونها به سليقه و سبـك زندگي شما بستگي دارد.از لحاظ جنس:
ـــــ لنزهاي سخت ونفوذ پذير نسبت به گاز(RGP): ايـن نـمـونه تـكامـل يافته لنز نوع سخت قديمي ميباشد.

اجازه ميدهد اكسيژن به چشمهاي شما برسد،ديد دقيق تر و واضح تري ارائه ميدهند و اغلب اختلالات بينايي را برطرف مي سـازد.

همينطور نگهداري و مراقبت از اونها آسان تر هست.


معايب: تـمايل به لـغزش و خارج گشتن از كانون و مـعمولا نـيـاز به هستفاده مداوم براي ايجاد سازگاري.
ــــــ لنزهاي تماسي نرم: از پـلاسـتيكهاي انعطاف پذيري ساخته شده اند.

معمولا راحت تر و پايدارتر نسبت به RGP مي بـاشند كه اونها را براي زندگي پـر جـنـب و جوش، ايده آل نموده هست.
معايب: زياد عمر نميكنند و تمام اختلالات بينايي را نيز برطرف نميسازند.


از لحاظ طول عمر:
ـــــ لنزهاي طولاني مصرف: مي تـوانـيـد اونهـا را تـا 7 روز بـدون نـيـاز بـه برداشتن( شبانه روزي ) مورد هستفاده برنامه دهيـد كه در هـر دو نوع سخت و نـرم مـوجـود مي باشند.


معايب: تمام اختلالات بينايي را برطرف نمي سازند.

عوارض بيشتري داشته و نـيازمند پيگيري منظم توسط پزشك متخصص ميباشند.


"ــــ لنزهاي يكبار مصرف: لنزهاي تـمـاسي يـكبـار مـصـرف 24 ساعته هـر روز بايد تعايشانض گردند.

درحالي كه نوع طولاني مصرف اون را ميتوان از 1 تا 6 روز بدون نياز به برداشتن مورد هستفاده برنامه داد.

ايـن كـار سـبـب كـاهش عـفـونتهاي چشمها بواسطه تجمع پروتئين ها و باكتري ها مي گردد.


معايب: كاربرد اونها دشوار بوده و ديد واضح تري نسبت به ديگر لنـزهـاي تـمـاسـي ارائـه نمي دهند.
ــــ لنزهاي تعايشانض دوره اي: نوع بادوام تري از لنزهاي يكبار مصــرف مي باشند.

اونها را مي تـوان هـر دو هفته يكبار، ماهيانه و يا هر سه ماه يكبار تعايشانض كرد.

از اونجايي كه تميز كردن اونها آسانتر هست، سلامتي چشمها را تضمين ميكنند.


معايب: تمام اختلالات بينايي را تصحيح نميكنند و به وضوح لنزهاي RGP نميباشند

3- آيا لنزهاي تماسي تمام اختلالات بينايي را برطرف ميكنند؟ لـنـزهـاي تماسي قادر هست تمام مشكلات بينايــي كه تـوسـط عـيـنـك قـابل رفـع مـي بـاشـد را تـصـحيـح كند خصوصا نوع RGP اونها.

ابتدا لنزهاي تماسي قادر به تصحيح آستيگماتيسم نـبـودنـد اما لنزهاي امروزي را مي توان طوري شكل داد كه به اندازه هـر چـشمي در بيايد.

حتي افرادي كه نيازمند لنزهاي دوديدي ( دو كانوني ) هستند، مي تـوانند از لنزهاي تماسي بجاي عدسيهاي دوديدي بهره بگيرند.

قسمت بالا براي مشـاهـده فـواصـل دور و قسمت پايين براي مطالعه.


4- آيا مي توان همراه با لنز به شنا كردن پرداخت؟ از لـحـاظ اصـول فـنـي بـلـه.

اما بهتر هست از اون پرهيز كنيد.

باكتري هاي هوازي قادرند به لنـز شـما چسبيده و مـنجر به عفونت چشمها گردند.

هرگاه شما ناچار به انجام اين كار شديد، حتـما از عـينك محافظ هستفاده كرده و پس از اون لنز خود ضد عفوني كنيد.


5- آيا مشخصات نسخه لنز من همانند مشخصات نسخه عينكم ميباشد؟ خيـر.

نسخه لنزهاي تماسي حاايشان اطلاعات فراتري از قدرت كانوني ميباشد.

شـما هـمچنين مي بـايد شـكل و انـدازه كـره چـشـمتان و در صورتي كه آستيگماتيك نيز باشيد، شـدت انحرافات و اعوجاج را نيز به حساب آوريد.


6- آيا لنزهاي تماسي باعث عوارض چشمي ميگردند؟ خير.

در صـورتـي كـه شما از دستورالعمل هاي ارائه شده و طـريـقـه نـگـهـداري صـحيـح لـنـزها بخوبي پيرايشان كنيد.

مشكلات نادري هم كه اتفاق مي افتند معمولا بسبب عدم هستفاده و نـگهداري صحيح از لنزها مي باشد.

بـرخي افـراد نـيز امـكان دارد به محلول شستشايشان لنز آلرژي داشته باشند.


7- آيا امكان دارد لنز پشت چشم گم شود؟ خير.

مـلـتـحمـه چـشـم شـمـا ( غـشاء نازكي كه به سمت داخلي پلك متصل هست ) از وارد شـدن هر چـيـزي بـه پشت چشم جلوگيري بعمل مي آورد.

هرچند اين امكان وجود دارد كه بطور موقت اندكي جابجا گردد.


8- چگونه از لنز نگهداري كنيم؟ با ظهور محلول هاي جـديد شست و شو و مـراقـبت از لنزهاي تماسي، اين كار بسيار آسان گرديده هست.
--------
امتان

36:

براي لنزهاي نرم:
1- ابتدا دستان خود را بشايشانيد.
2- يكي از لنزها را خارج كرده و با محلـول تـجـايشانـز شـده تـوسط پزشكتان اون را شست و شو دهيد.

برخي به مالش و برخي تنها به اسپري كردن محلول براي تميزي نياز دارند.
3- لنز را براي بار دوم شست و شو دهيد تا مطمئن گرديد كه پروتئين و گرد و غبار تجمع يافته رايشان لنزتان كاملا پاك گرديده باشند.


4- اون را در يك كيس لنز پاكيزه اي برنامه دهيد كه حاايشان محلول ضد عفوني كننده مناسب ميباشد.


5- اين مراحل را براي لنز ديگر تكرار كنيد.


براي لنزهاي سخت:
بـه واسطه نوع جنس، لـنـزهـاي سـخت پروتئين را به خود جذب نكرده و تمييز كردن اونها راحـت تر مـيباشد.

مـعمولا تـنها فرو بردن لنز و خيساندن اون درون محلول كـافي خـواهـد بود.

بنابراين پزشكتان تنها يك محلول شست و شو بـشمـا خواهد داد.

بايد لنزهايتان را هر روز تميز كنيد.

لـنـزهاي شـبانـه روزي نـيـز بـه مـحـض بـيرون آوردن از چشم بايد تميز گردند.* آيا امكان دارد لنزها به بيرون بيافتند؟ خير.نمونه قديمي لنزهاي سخت گهگاهي از چشمها خارج مي شد اما نمونه هاي امروزي در جاي خود ثابت هستند.


* هر چند وقت يكبار بايد لنزها را عوض كرد؟ بـسـتـگـي بـه دوام و طـول عـمـر لـنز دارد.

بنابراين از توصيه هاي پزشكتان را پيرايشان كنيد.


*هر چند وقت يكبار بايد نمره چشم خود را چك كنم؟ بـراي بـررسـي سـلامـتي عمومي چشمهايتان و اطمينان از صحت و كافي بودن نمره اونها به چـك آپ مـنـظم نياز داريد.

پزشكتان جدول وقتي چك آپ ها را به شما خواهد داد.


* آيا مي توان از لنزهاي 2 هفته اي بيش از 2 هفته هستفاده كرد؟ حتـما دلـيل دارد كه اونها را 2 هفته اي مي نامند.

شما حتـما بـايـد از يك جفت لنز جديد هر دو هفته يك بار اسـتفاده نماييد تـا از عـفونت كردن چشمانتان جلوگيري و وضوح ديد اونها را حفظ كرده باشيد.


* آيا مـي توانم با لنز بخوابم؟ آسيبي به چشمهايم نمي رساند؟ مي تـوانـيـد اما شما با اين كار خود را در معرض عفونتهاي چشمي و خشكي چشم قـرار خـواهـيـد داد.

پزشك ممكن هست براي شما لنزهاي مخصوص هستفاده هنگام خواب شبانه تجايشانز كند اما به چك آپ هاي مكرر نيازمند خواهيد بود.


* آيا لنزهاي تماسي يكبار مصرف بهتر هست؟ اغلب امت از لنزهاي يكبارمصرف تعريف و تمجيد فراواني مي كنند به 2 علت: اول اونكه تـعـايشانـض مـكرر از تـجـمـع اجـسـام خـارجي برايشان لنز جلوگيري كرده و عوارض لنزها را كاهش مي دهد.

دوم اونـكه لـنـزهـاي يكبار مصرف 24 ساعته به محلول شست و شو نياز ندارند.


* آيا هستفاده از لنزهاي رنگي بدون تجايشانز پزشك خطرناك هست؟ خير.

هـرگـاه از لنزي كه مناسب چشمان شما باشد هستفاده كنيد، حتـي اگـر بـدون تـجـايشانـز پـزشـك باشد، ايرادي ندارد ولي هستفاده از لنز نامناسب منجر به آسيب چشمهايتان ميگردند.


* آيا لنز بر عينك مزيت دارند؟ آيا با اون واضحتر نمي بينيم؟ لنزها ديد واضح تري در اختيار شما برنامه ميدهند.

خصوصا لنزهاي Rgp.

شما اعوجاج لنز را احساس نخواهيد كرد و از ميدان ديد كامل و وسيعتري نسبت به عينك كه تنها از يك دريچه به دنياي خارج ارتباط دارد، برخوردار خواهيد بود.
=========
سایت امتان

37:

سلام دوستان
می خواستم یه **عینک افتابی** اصل* بخرم با 10.000تومن مایه- چیز خوبی گیرم میاد؟
ذر ضمن Uvعینک را چطوری تشخیص بدم؟مرسی

38:

سلام دوست عزيز

بله الان يه عينك آفتابي هستاندارد كه خيلي هم نخواد به علت داشتن مارك معروف يا كار شدن رايشان اون گرون باشه حدود 10 - 15 تومن هست.

براي تشخيص هستاندارد بودن هم رايشان دسته ي عينك در بخش داخلي عبارت uv400 (يه درجه هاي ديگه از اين عبارت) بايد نوشته شده باشه.
چنين عينكي پرتايشان فرابنفش رو به نحو هستانداردي حذف مي كنه كه آسيبي به قرنيه و چشم وارد نشه.

موفق باشيد

39:

اگه یه چنتا *مارک *هم نام ببرید ممنون میشم


مرسی

40:

طرز هستفاده و نگهداري
از لنزهاي چشميدید کامل و واضح
بـرای اینکه چشم شما به هنگام هستفاده از لنز دید کافی داشته باشد و "لنزهای تر و تازه" ای را در چشم های خود قـرار دهیـد، بـایـد بـه تــوصیه های متخصصین در این زمینه توجه داشته باشید.

اهـمـیت ندادن و تمیز نکردن، و یا تمیز کردن ناکافی، باعث مـی شـــود که رسوبات پروتئین دار، گرد و غبار و کثیفی و مـوجـودات تــک سلولی روی سطح لنزها را بپوشانند و نه تنها باعث آزار چشم و بوجود آمدن عفونت در اون میشوند، بـلکه موجب قرمز شدن چشم ها، ناراحتی، تار دیدن و در برخی موارد کاهش دید نیز خواهند شد.چگونه می توان لنز را در چشم جای داد و به راحتی از اون خارج کرد؟
شاید در مراحل اولیه این کار برایتان کمی دشوار باشد، اما با تمرین راحت خواهد شد.

مراحل زیر به شما کمک می کند که لنزهای خود را به راحتی در چشم برنامه داده و در بیاورید.برای برنامه دادن لنز در چشم:
1- لنز خود را با سرم شستشو و یا محلول های چند منظوره بشویید.


2- سر خود را بالا بگیرید و مستقیما به جلو نگاه کنید.


3- لنز را بر روی نوک انگشت سبابه بگذارید.

با انگشت میانی پلک زیرین خود را به سمت پایین بکشید.


4- به یک نقطه در بالای سر خود خیره شوید.

( بالا را نگاه کنید)
5- لنز را در قسمت سفیدی پایین چشم خود جای دهید.


6- انگشت خود را از روی اون بردارید و پلک چشم را آزاد کنید.


7- به پایین نگاه کنید.

برای یک لحظه چشم خود را ببندید تا لنز در مرکز چشم برنامه بگیرد.

برای خارج کردن لنز از چشم:
1- یک یا دو قطره نرم نماينده و یا مرطوب نماينده چشمی در چشم خود بریزید.

این کار لنز را مرطوب می کند و سبب می شود تا راحت تر از شما خارج شود.


2- بالا را نگاه کنید و با انگشت میانی پلک پایینی را به سمت زیر بکشید.


3- انگشت خود را بر روی پایین ترین قسمت لنز برنامه دهید.


4- لنز را به آرامی به سمت سفیدی چشم بکشانید.


5- به کمک انگشت اشاره و شست اونرا به آرامی بگیرید و از چشم خارج کنید.


6- اگر لبه های لنز به هم چسبیدند، چند قطره سرم و یا محلول شستشو بر روی اون بریزید و به آرامی به هم بمالید تا لبه ها از یکدیگر جدا شوند.نکاتی در مورد هستفاده و نگهداری
برای داشتن دید واضح و کامل، حفظ سلامت چشم ها، و راحتی کامل، باید ها و نباید ها در طرز هستفاده و نگهداری از لنز وجود دارد که شما باید اونها را رعایت کنید.باید ها
پیش از لمس کردن لنزها باید دست های خود را بشویید.

هر بار که لنزها را در می آورید اونها را بشویید، خشک کنید و ضد عفونی نمایید.


لنز را باید با نوک انگشت خود در چشم جای دهید.

مراقب باشید تا ناخن هایتان با اون تماس بربرنامه نکند.


اگر می خواهید از تافت و یا اسپری مو هستفاده کنید، این کار را باید قبل از برنامه دادن لنز ها در چشم اجرا کنید.


آرایش کردن را باید پس از برنامه گرفتن لنزها در چشم شروع کنید.


لنز ها را در محفظه های نگهداری مخصوص برنامه دهید تا پاره نشوند؛ پیش از هستعمال، اونها را حتما ضد عفونی نمایید.


از محفظه هایی هستفاده نمایید که چشم و چپ و راست را از یکدیگر متمایز کرده باشد.


لنز و جای اونرا باید هر چند وقت یکبار تعویض کنید (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه تعویض را در اختیار شما برنامه دهد.)
تمام محلول های لنزی را در دمای اتاق نگهداری کنید ( حرارت 59-86 درجه فارنهایت)
وقتیکه از محلول ها هستفاده نمی کنید، درشان را به خوبی ببندید.


به تاریخ انقضای محلول ها، که بر روی ظرف اونها چاپ می شود، دقت داشته باشید.


هر سال یکبار به چشم پزشک مراجعه کنید.


اگر با مشکلی برخوردید یا سوالی برایتان پیش آمد، به پزشک متخصص مراجعه کنید.نباید ها
از محلول هایی که قبلا یکبار هستعمال شده اند، مجددا هستفاده نکنید.


از محلول های نمکی شستشو برای ضد عفونی کردن لنزها هستفاده نکنید.


از قطره های چشمی که برای هستعمال بر روی لنز ساخته نشده اند، هستفاده نکنید.


هیچ گونه داروی چشمی را با محلول های شوینده لنز مخلوط نکنید، مگر تحت نظر پزشک.


وقتی که در معرض دود و بخار آزار دهنده و خطرناک هستید از لنز هستفاده نکنید.


از لوازم آرایشی در لایه داخلی پلک چشم هستفاده نکنید، چراکه این امکان وجود دارد که ذرات ریزی از اون بر روی سطح لنز شما بنشینند.


اجازه ندهید صابون، مواد آرایشی و یا ترکیبات دیگر با لنز شما تماس بربرنامه نمايند.


مراقب باشید تا در محفظه نگهداری لنز با جایی برخورد پیدا نکند، زیرا این امر سبب ایجاد آلودگی خواهد شد.


اگر احساس ناراحتی کردیم، چه کنیم؟

در وقت ایجا ناراحتی شما شاهد یکی از موارد زیر خواهید بود:
قرمزی چشم
سوزش، گز گز و خارش
اشک بیش از اندازه
تراوشات غیر عادی چشمی
تغییر وضعیت دید
این علائم ممکن هست به دلایل مختلفی بروز نمايند.

در این قسمت مواردی وجود دارد که به شما کمک می کند تا دلیل اصلی را شناسایی کرده و اونرا رفع کنید:

1- ابتدا لنز را از چشم خارج کرده و اونرا بدقت مورد بررسی برنامه دهید.


2- اگر لنز شما آسیب دیده بود و یا پاره شده بود، مجددا اونرا در چشم برنامه ندهید.

باید یک لنز جدید تهیه و هستفاده کنید.


3-اگر آثاری از خرابی و یا پارگی مشاهده نکردید، بهتر هست یک مرتبه اونرا با موادی که در بالا به شما معرفی کردیم، بشویید و سپس اونرا مجددا در چشم خود برنامه دهید.


4- اگر ناراحتی همچنان ادامه داشت و یک شیء خارجی در چشم خود پیدا کردید باید چشم خود را به آرامی بشویید و ذره خارجی را از اون خارج کنید.


5- اگر باز هم سوزش و ناراحتی چشم از بین نرفت، و هیچ گونه ذره خارجی هم در چشم خود مشاهده نمی کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.


6- اگر پس از شستشو باز هم قطعه خارجی در چشم شما باقی مانده بود، در این حالت باید فورا به پزشک مراجعه کنید.اهمیت پاک کردن رسوبات پروتئينی
ممانعت از ته نشین شدن رسوبات پروتیینی بر روی لنز های چشمی غیر قابل اجتناب هست.

این مواد در اشک چشم وجود دارند و به همین دلیل به طور طبیعی بر روی لنزها انباشته می شوند.

برای حفظ سلامت چشم ها و درخشندگی لنز ها شما باید رسوبات پروتئینی را حداقل هفته ای یک مرتبه از روی لنز ها پاک کنید.

اگر نسبت به انجام این کار کوتاهی کنید، برای چشمهایتان ناراحتی به وجود می آید و در برخی موارد مشکلات جدی تر از قبیل عفونت و کاهش دید روی خواهد داد.رسوب پروتئینی چیست؟
رسوبات پروتئینی یکی از انواع رسوبات لنزی هستند که از تماس لنز با پروتیین هایی که در اشک چشم وجود دارد به وجود می آید.

دو نوع مختلف از اون بر روی لنز شما به وجود می آید:

- پروتیین طبیعی
نوعی پروتیین شفاف و طبیعی که همیشه در اشک چشم وجود دارد.

این ماده هیچ نوع تاثیر خاصی بر روی دید، و سلامت چشم نمی گذارد.

ناراحتی ایجاد نمی کند و به راحتی پاک می شود.- پروتیین غیر طبیعی
این پروتیین کدر بوده به شدت به سطح لنز می چسبد و باعث ایجاد ناراحتی های چشمی و تار دیدن می شود.زدودن پروتیین از روی لنز
با توجه به خاصیت پروتئین زدایی برخی اونزیم های خاص، شما باید با هستفاده از اونها حداقل هفته ای یکبار لنزهای خود را تمیز کنید.


یافتن قرص ها و داروهایی که این کار را انجام می دهند، قدری دشوار هست.

شما نیاز به قرص های متفاوتی دارید و گاهی مجبور می شوید تا محلول های جداگانه ای را خریداری کنید تا بتوانید قرص های مورد نظر را در اون حل نمایید.


امروزه در بازار محلول ها و شوینده های چند منظوره ای یافت می شوند که هم پروتئین های طبیعی و هم غیر طبیعی را از روی سطح لنز پاک می نمايند و شما می توانید به طور روزانه از اونها مصرف کنید.

بدون نیاز به اونزیم های مختلف و تنها با خریداری یک شیشه از این شوینده ها می توانید به راحتی لنزهای خود را بشویید، ضد عفونی کنید و پروتیین های موجود بر روی اونها را پاک کنید و بر روی لنزهای خود درخشندگی خاصی ایجاد کنید.

به این طریق چشم هایتان نیز بیش از پیش زیبا به نظر می رسند .


41:

سلام

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

42:

بنابر بسیاری از مطالعات علمی انجام شده، برخورد طولانی‌مدت با نور آفتاب عوارض وخیمی برای چشم ایجاد می‌کند که از اون جمله می‌توان به افزایش خطر ابتلا به کاتاراکت، دژنراسیون ماکولارو و رشد غیرطبیعی بافت‌های داخل چشم مانند انواع سرطان اشاره کرد.

برپايه این مطالعات، چشم‌پزشکان برای افرادی که به مدت طولانی در معرض نور آفتاب هستند، هستفاده از عینک‌های آفتابی با قدرت جذب ۹۹ % و بالاتر اشعه ماوراءبنفش (UV) و همچین کلاه‌های نقاب‌دار را توصیه می‌نمايند.چه وقتی از عینک آفتابی هستفاده کنیم؟

هر وقت که انسان در معرض نور خورشید برنامه می‌گیرد بهتر هست از عینک آفتابی هستفاده کند به‌خصوص در شرایط زیر:

۱) در تابستان وقتی‌که میزان اشعه ماوراءبنفش حداقل سه برابر بیشتر از میزان اون در زمستان باشد.


۲) در کنار دریا یا داخل آب
۳) هنگام ورزش‌های زمستانی به‌خصوص در ارتفاعات
۴) در وقت هستفاده از داروهائی که می‌توانند حساسیت به نور ایجاد نمايند.


▪ چند نکته که در هنگام خرید عینک‌های آفتابی باید به اونها توجه کرد:
بیشتر عینک‌های آفتابی برای محافظت چشم‌های ما در برابر آثار زیان‌بار نور خورشید طراحی شده‌اند.

در مشخصات اغلب این عینک‌ها محافظت در برابر اشعه فرابنفش و تشعشعات مضر نور خورشید ذکر شده اما نکته مهم این هست که بدانیم چشم‌های ما نیاز به محافظت از چه میزان نور را دارند و در واقع چه نورهائی برای چشم زیان‌بار نیستند.● جذب ۹۹ % اشعه فرابنفش

همیشه باید از عینک‌های آفتابی‌ای هستفاده کرد که این خاصیت را داشته باشند.

برنامه گرفتن طولانی‌مدت در معرض اشعه فرابنفش نور خورشید، ارتباط مستقیمی با بیماری‌های چشم دارد و اشعه فرابنفش نوع UVB) B) برای پوست و چشم به شدت خطرناک‌تر از اشعه فرابنفش نوع UVA) A) هست.

لنزهای شیشه‌ای و پلاستیکی توانائی جذب مقداری از اشعه فرابنفش خورشید را دارند با این‌حال می‌توان با اضافه کردن موادشیمیائی خاص به مواد به‌کار رفته در ساخت لنز و همچنین هستفاده از روکش‌های مخصوص لنز، میزان جذب این اشعه زیان‌بار را افزایش داد.


پس همیشه از عینک‌های آفتابی هستفاده کنید که ۹۹ % یا ۱۰۰ % اشعه فرابنفش را جذب می‌نمايند.


روی جلد بعضی از عینک‌های آفتابی این جمله به‌چشم می‌خورد: ”جذب اشعه فرابنفش تا ۴۰۰ نانومتر“
این جمله به معنی جذب ۱۰۰ % اشعه فرابنفش هست.

● صیقل زدن و پرداخت


برخی از شرکت‌های عینک‌سازی برای بهبود کیفیت از روش‌های ویژه صیقل زدن و پرداخت هستفاده می‌نمايند.

باید توجه داشته باشید که عینک‌هائی هم که فاقد این خصوصیات هستند و به‌چشم آسیبی نمی‌رسانند.


به‌طور قطع همه افراد خواهان خرید عینک‌های آفتابی با کیفیت مناسب هستند.

برای اطمینان از کیفیت عینک می‌توانید اون را به روش زیر آزمایش کنید.به یک سطح چهارگوش مثل کاشی‌های روی زمین نگاه کرده، عینک را در فاصله مناسب نگه‌دارید و یک چشم را ببندید.

عینک را به آرامی از یک طرف به طرف دیگر و سپس از بالا به پائین جابه‌جا کنید، اگر خطوط در یک امتداد برنامه داشتند عینک مناسب هست و چناچه خطوط در یک امتداد نباشند به‌خصوص در مرکز لنز، عینک دیگری را امتحان کنید.● مقاومت لنز

هیچ لنزی غیر قابل شکستن نیست ولی لنزهای پلاستیکی در مقایسه با لنزهای شیشه‌ای در هنگام شکستن برای چشم خطر کمتری ایجاد می‌نمايند.

بیشتر عینک‌های آفتابی شیشه پلاستیکی دارند.

پلی‌کربنات نوعی پلاستیک هست که در بسیاری از عینک‌های ورزشی هستفاده می‌شود.

این عینک‌ها کیفیت بالائی داشته ولی نسبت به خراشیدگی لنز بسیار حساس هستند.

اگر می‌خواهید عینکی از جنس پلی‌کربنات بخرید عینکی را انتخاب کنید که نسبت به خراشیدگی مقاومت بالائی داشته باشد.● پلاریزاسیون

آیا عینک‌های پلاریزه از رفلکس نور جلوگیری می‌نمايند؟ نور خورشید در اثر برخورد با سطوح صاف مثل سطح پیاده‌رو و سطح آب بازتاب پیدا می‌کند.

عینک‌های پلاریزه می‌توانند به‌طور مؤثری نور بازتابیده شده را جذب نمايند و به همین دلیل برای رانندگی و ماهی‌گیری بسیار مفیدند.پلاریزاسیون نور به تنهائی تأثیری در جذب اشعه فرابنفش ندارد ولی امروزه در ساخت بسیاری از لنزهای پلاریزه از مواد محافظت‌نماينده در برابر اشعه UV هستفاده می‌نمايند.

پس حتماً مشخصات عینک را برای اطمینان از جذب حداکثر اشعه فرابنفش بخوانید.● شدت تیرگی لنز عینک

لنزهای با تیرگی متوسط برای مصرف روزانه مفید هست ولی چنانچه در معرض روشنائی شدید برنامه می‌گیرد حتماً لنزهای تیره‌تر را انتخاب کنید.

اگر چه رنگ و شدت تیرگی لنز ارتباطی با شدت جذب اشعه ماوراء بنفش ندارد.● لنزهای فتوکرومیکا:

▪ لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک در نور شدید تیره شده و با کمتر شدن نور محیط دوباره کم‌رنگ می‌شوند.

این لنزها معمولاً در مدت ۳۰ ثانیه تیره می‌شوند ولی اگر در محیط تاریک‌تر برنامه بگیرند برای روشن‌تر شدن به ۵ دقیقه وقت نیاز دارند.


عینک‌های فتوکرومیک به دو صورت درجه‌ای و تک حالتی ساخته می‌شوند.


اگر چه عینک‌های فتوکرومیک به‌خوبی اشعه فرابنفش (UV) را جذب می‌نمايند (البته باید به مشخصات عینک توجه کرد) ولی برای رسیدن به بالاترین میزان جذب به مدتی وقت نیاز هست.▪ لنزهای یک تکه (Wraparound)

عینک‌های یک تکه برای جلوگیری از برخورد نور از اطراف قاب عینک به‌چشم طراحی شده‌اند.


مطالعات نشان داده هست مقدار زیادی اشعه فرابنفش از اطراف قاب عینک‌های معمولی وارد چشم شده و سبب کاهش سودمندی این عینک‌ها می‌شود.

عینک‌های آفتابی یک تکه بزرگ بیشترین محافظت را از چشم شما انجام می‌دهند.▪ لنز با گرادیان رنگی (Gradient Lenses)


این لنزها به‌تدریج از بالا به پائین یا از بالا و پائین به طرف وسط کم‌رنگ می‌شوند، لنزها با گرادیان یک‌طرفه (در بالا تیره و در پائین روشن‌تر) می‌توانند نورهای بازتابیده از طرف آسمان را جذب نمايند ولی برای دید از نیمه پائین عینک شفافیت مناسبی را ایجاد می‌نمايند در نتیجه برای رانندگی مناسب هستند زیرا باعث محو شدن دید از بالای داشبورد نمی‌شود، ولی برای محیط‌های پوشیده از برف و کنار دریا مناسب نیستند.

لنز با گرادیان دو طرفه (تیره در دو سمت بالا و پائین و روشن در وسط)، هر چند ممکن هست برای ورزش، در جائی‌که نور از روی سطح آب یا برف بازتابش می‌شود مثل قایق‌سواری و اسکی بهتر باشد، اما برای رانندگی مناسب نیست چون سبب کاهش دید مستقیم می‌شود.▪ لنز با روکش آینه


در این لنزها یک لایه نازک از فلز روی سطح لنز عینک‌های معمولی کشیده می‌شود.

اگر چه این عینک‌ها سبب کاهش برخورد نور مرئی به‌چشم می‌شوند ولی تصور نکنید که این خاصیت جلوی اشعه فرابنفش را می‌گیرد.


● پیشگیری از ۹۰ % اشعه مادون قرمز (Blocks ۹۰ Percent of Intrared Rays)

اشعه مادون قرمز جزء طیف مرئی نیست ولی سبب ایجاد گرما می‌شود.

نور خورشید مقدار کمی اشعه مادون قرمز دارد و چشم اشعه مادون قرمز را به‌خوبی تحمل می‌کند.

بعضی شرکت‌های سازنده عینک آفتابی با تولید عینک‌های محافظ در برابر اشعه مادون قرمز ادعاء بهبود سلامت چشم را می‌نمايند ولی تاکنون ارتباطی بین اشعه مادون قرمز و بیماری‌های چشم نقل نشده هست.● عینک ضد نور آبی

زیان‌آور بودن نور آبی برای چشم هنوز مورد بحث هست.

لنزهای ضد نور آبی معمولاً به رنگ کهربائی هستند و باعث می‌شوند که شما اطراف خود را نارنجی و یا زرد ببینید.

این رنگ سبب می‌شود که اجسام دور واضح‌تر به‌نظر برسند، به‌خصوص در برف یا مه.

به‌همین دلیل عینک‌های آفتابی کهربائی بین خلبانان و اسکی‌بازان و قایقرانان محبوبیت دارد.● خطر اشعه UV برای چه افرادی بیشتر هست؟

بعضی مطالعات نشان داده‌اند که افراد با بیماری‌های جدی چشمی مثل دژنراسیون ماکولار و دیستروفی شبکیه در برخورد با اشعه UV بیشتر در معرض خطر هستند.

این افراد هنگام خروج از خانه حتماً باید از عینک آفتابی هستفاده نمايند.● جراحی آب مروارید یا کاتاراکت


هر ساله یک میلیون آمریکائی تحت جراحی کاتاراکت برنامه می‌گیرند.

در طی این جراحی عدسی چشم خارج شده و در نتیجه چشم در برابر اشعه UV آسیب‌پذیرتر می‌شود.در جراحی عمل آب مروارید عدسی طبیعی چشم با یک لنز داخل چشمی (IOL) تعویض می‌شود.

لنزهای داخل چشمی قدیمی بسیار کمتر از عینک‌های معمولی یا پلاستیکی اشعه UV را جذب می‌کردند.سازندگان IOLS اکنون بیشتر تولیدات خود را با قدرت جذب بالای UV درست می‌نمايند.

چنانچه شما جراحی آب‌مروارید انجام داده‌اید و لنز داخل چشمی (IOLS) شما از نوعی هست که اشعه UV را به‌طور کامل جذب نمی‌کند، حتماً از عینک‌های آفتابی با قدرت جذب بالای اشعه UV به‌همراه کلاه برای محافظت بیشتر هستفاده کنید.

به هر حال، حتی اگر شما از لنزهای داخل چشمی جدید نیز هستفاده می‌کنید عینک آفتابی و کلاه میزان بالائی از محافظت را برای شما ایجاد می‌کند.● داروهای فتوسنسیتیو (Photosensitizing Drug)


داروهای فتوسنسیتیو یا داروهائی که سبب حساسیت پوست شما به نور می‌شوند می‌توانند سبب حساسیت بیشتر چشمان شما به نور نیز بشوند.شما در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر باید به متخصص چشم‌پزشک مراجعه کنید:

▪ Psoralens (مفید در درمان پسوریازیس)
▪ Allopurinal
▪ Doxycycline
▪ tetracycline
▪ Phenothiazine

تا وقتی‌که از این داروها هستفاده می‌کنید حتماً هنگام خروج از منزل از عینک آفتابی و کلاه آفتاب‌گیر هستفاده کنید.


اگر شما به تازگی برای درمان دژنراسیون ماکولار از روش درمانی فوتودینامیک هستفاده کرده‌اید نیز حتماً مراقب آثار مضر اشعه خورشید روی چشمانتان باشید.مواردی که عینک آفتابی، محافظت لازم را ایجاد نمی‌کند:


عینک‌های آفتابی نمی‌توانند چشمان شما را در برابر یک منبع نوری قوی و مستقیم محافظت نمايند.

جوشکاری، دستگاه‌های برنزه‌کردن پوست، مناطق پوشیده از برف یا نگاه مستقیم به خورشید به‌خصوص هنگام خسوف که می‌تواند به شدت به‌چشم شما آسیب برساند.

نگاه‌کردن به هر یک از این منابع نور بدون محافظت لازم سبب یک عارضه چشمی دردناک به نام فتوکراتایتیس و یا حتی آسیب شبکیه می‌شود که همراه کوری مرکزی بینائی موقت هست.


یک متخصص چشم‌پزشک می‌تواند وسائل لازم برای محافظت از چشمان شما را در شرایط خاص معرفی کند.


برای فعالیت معمولی بیرون از خانه، عینک آفتابی مناسب کلید محافظت از آسیب رسیدن به چشمان شماست.

بهترین عینک آفتابی ۱۰۰ % جذب اشعه UV دارد و لنز اون در برابر شکستگی مقاومت بالائی دارد.


منبع:
دکتر سامان سیداحمدیان


نشریه پزشکی طبیب امت

43:

رنگ و لایه های مختلف موجود در شیشه هر یک با توجه به کاربرد اون طراحی می‌شود و شما نیز باید با در نظر گرفتن همین موارد عینک مورد نیازتان را خریداری کنید.

معمولا شیشه عینک از لایه های زیر ساخته شده هست:لایه رنگی
***** پلاریزه نماينده
لنز فتوکرمیک
لایه آینه ای
پوشش ضد خش
پوشش ضد انعکاس
پوشش جذب نماينده نور ماوراء بنفش

• رنگ شیشه
لایه رنگی بخشی از رنگهای طیف نور را جذب می‌کند و باقی اون را از خود عبور می‌دهد.

سازندگان عینکهایی با رنگهای مختلف برای هستفاده در شرایط متفاوت به بازار عرضه می‌نمايند.

• خاکستری: این عینکها شدت نور را در تمامی رنگها به طور یکسان کم می‌نمايند و کم ترین اختلالی را در دید رنگی ما ایجاد می‌نمايند.

این لنزها نور منعکس شده از سطوح درخشان را جذب می‌نمايند و به همین دلیل برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسبند.

• زرد و طلایی: نور آبی را تا حد زیادی جذب می‌نمايند.

چون فرکانس نور آبی بیشتر از نورهای دیگر هست، انرژی بیشتری دارد.

بنابراین بیشتر سطح‌ها می‌توانند اون را منعکس و منتشر نمايند.

عینکهای زرد بخش آبی طیف را جذب می‌نمايند، پس هنگام هستفاده از اونها اشیاء را با وضوح بیشتری خواهید دید.

به همین خاطر هست که عینکهای اسکی را زرد می‌سازند.

از اونجایی که این عینک باعث ایجاد تغییر در رنگ اشیا می‌شود برای همین هستفاده از اونها در مواردی که به تشخیص رنگی صحیح احتیاج دارید، خوب نیست.

• قهوه ای و کهربایی: حسن این عینکها اون هست که علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانسهای بالا، اشعه ماوراء بنفش را هم بیشتر جذب می‌نمايند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که نورهای مرئی نزدیک به uv، مانند نور آبی و بنفش می‌توانند در دراز مدت سبب آب مروارید شوند.

هستفاده از این عینکها هم مانند لنزهای زرد در تشخیص رنگی تأثیر منفی دارد اما وضوح و تمایز تصویر را بهبود می‌بخشد.

• سبز: این رنگ بخشی از نور آبی را ***** کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد.

چون رنگ سبز بهترین تفکیک تصاویر و بیشترین دقت را در میان لنزهای رنگی دارد، به طور گسترده مورد هستفاده برنامه می‌گیرد.


• قرمز و ارغوانی: این عینکها بیشتر برای شکار، اسکی روی آب و کارهایی مناسب هستند که در محیط های آبی یا سبز انجام می‌شود.

زیرا وقتی پس زمینه به رنگ آبی یا سبز باشد، واضح ترین تصاویر با شیشه های قرمز یا ارغوانی دیده می‌شود.
بیشتر سازنده‌ها برای رنگ کردن لنزها از یک روش بسیار قدیمی هستفاده می‌نمايند.

پايه کار این روش اینست که هنگام ساخت لنز رنگدانه‌ها را به طور یکنواخت در داخل لایه شیشه ای پخش می‌نمايند.

به این ترتیب شیشه ای به دست می‌آید که تمامی نواحی اون رنگ یکسانی دارد.

گاهی نیز به جای شیشه، از یک ماده پلیمری به نام "پلی کربنات" هستفاده می‌نمايند.

شیشه و پلی کربنات ضریب شکست یکسانی دارند اما پلی کربنات نمی شکند.
یک متد دیگر، ایجاد لایه ای از مولکول های جذب نماينده نور روی سطح پلی کربنات یا شیشه شفاف هست.

معمولا برای رنگ کردن لنزهای پلی کربنات اونها را در مایعی که حاوی مواد رنگی هست برنامه می‌دهند.

رنگ به تدریج به درون پلاستیک نفوذ می‌کند و اون را رنگی می‌نماید.

برای رسیدن به رنگهای تیره تر باید بیشتر استقامت کنیم.

• لایه پلاریزه نماينده
نور یک موج الکترومغناطیس هست.

این موج از یک میدان الکتریکی و یک میدان مغناطیسی تشکیل شده که عمود بر هم ارتعاش می‌نمايند.

امواج نورانی که از خورشید یا هر منبع نوری دیگر متصاعد می‌شوند، در تمامی جهات ارتعاش دارند.

وقتی که نور از یک سطح عبور می‌کند یا از اون منعکس می‌شود، وضعیت ارتعاشات تغییر می‌کند.

به این نور که ارتعاشات اون فقط در یک جهت خاص هست، نور پلاریزه می‌گوییم.

پلاریزاسیون در طبیعت هم اتفاق می‌افتد.

وقتی که به یک دریاچه نگاه می‌کنید، احساس می‌کنید که سطح آب می‌درخشد.

چون سطح آب مانند یک ***** پلاریزه عمل می‌کند و اجازه نمی دهد بخشی از نور که ارتعاشی هم جهت با آرایش مولکولی اون دارد، عبور کند.

این همان بخشی از نور هست که منعکس می‌شود و مانع دیده شدن اشیای درون آب می‌شود، حتی اگر آب زلال باشد.
وقتی یک ***** پلاریزه در برابر نور برنامه داده شود، فقط بخشی از نور که با اون هم جهت نیست می‌تواند از اون عبور کند.

باقی نور جذب می‌شود و به این ترتیب نور، پلاریزه می‌گردد.

این فیلترها از اعمال یک لایه از مواد شیمیایی خاص بر روی سطح شیشه یا پلاستیک به دست می‌آیند.

مولکول های این مواد اغلب دارای ساختار بلند و باریک هستند.

چنین ساختاری این امکان را ایجاد می‌کند که مولکول‌ها در کنار هم منظم شوند.

این موازی برنامه گرفتن مولکول‌ها نوعی آرایش مولکولی پدید می‌آورد که مانند یک ***** عمل می‌کند که هر نوری را که هم جهت با اونها ارتعاش کند، جذب می‌نماید.
نوری که از سطوح افقی مانند سطح اتوبان‌ها یا سطح آب منعکس می‌شود، چشمان ما را اذیت می‌کند.

وقتی نور با یک سطح افقی برخورد می‌کند، امواج منعکس شده در جهت افقی پلاریزه می‌شوند.

به همین علت لنزهای پلاریزه عینکهای آفتابی در زاویه ای برنامه داده شده اند که فقط به نوری که در جهت عمودی پلاریزه شده اجازه عبور می‌دهد.

می‌توانید با یک آزمایش ساده متوجه این مطلب شوید.

عینک آفتابی پلاریزه به چشم بزنید و به یک سطح افقی که انعکاس زیادی دارد مثلاً به کاپوت یک ماشین نگاه کنید.

حالا عینک به آرامی 90 درجه بچرخانید تا وقتی که فقط یکی از شیشه های اون روبه روی یک چشم شما باشد.

چه اتفاقی می‌افتد؟

این روش ساده ای هست که با اون می‌توانید متوجه شوید که عینکی که فروشنده به شما می‌دهد واقعاً پلاریزه هست یا نه.

اگر عینک پلاریزه باشد، وقتی که اون را می‌چرخانید درخشش سطح به طور قابل ملاحظه ای افت می‌کند.

• عینک های فتوکرمیک
به عینکهای طبی یا آفتابی که با برنامه گرفتن در نور خورشید تیره می‌شوند، فتوکرمیک می‌گویند.

این لنزها در اواخر دهه 1960 ابداع شدند و از دهه 1990 هستفاده از اونها رواج پیدا کرد.

در این لنزها میلیون‌ها مولکول کلرید نقره یا نمک های نقره با دیگر هالوژن‌ها برنامه داد.

لنز در غیاب نور ماوراء بنفش شفاف هست.

پس در اکثر جاهایی که با نور مصنوعی روشن شده این عینکها شفاف هستند.

وقتی نور uv (که در نور خورشید وجود دارد) به شیشه عینک برسد، ساختار مولکول‌ها تغییر می‌کند.

این ساختار جدید بخشی از نور مرئی را جذب می‌کند و باعث می‌شود لنز تیره شود.

هر چه شدت نور uv بیشتر باشد، لنز تیره تر می‌شود.

وقتی به داخل ساختمان می‌روید، واکنش معکوس اتفاق می‌افتد و مولکول‌ها به وضعیت اولیه خود بر می‌گردند و شیشه شفاف می‌شود.

این واکنش بسیار سریع رخ می‌دهد اما یک نقطه ضعف کوچک دارد.

وقتی نور از شیشه عبور می‌کند، نور ماوراء بنفش جذب می‌شود.

پس اگر عینک آفتابی شما فقط با هستفاده از لنزهای فتوکرمیک کار می‌کند، هنگام رانندگی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد، چون نوری که از شیشه جلو عبور می‌کند، اشعه uv ندارد و عینک شما شفاف باقی می‌ماند.

برای حل این مشکل معمولا یک پوشش رنگی روی لنزها برنامه می‌دهند.
در عینکهای طبی قدیمی، لنزهای فتوکرمیک از شیشه هایی ساخته شده بودند که ذرات کلرید نقره به طور یکنواخت در اون توزیع شده بود.

چون ضخامت شیشه این عینکها در نقاط مختلف متفاوت هست.

شیشه در نواحی ضخیم تر تیره تر خواهد شد.

وقتی لنزهای پلاستیکی به بازار آمدند این مشکل هم به راحتی برطرف شد.

این لنزها را در محلول مواد شیمیایی برنامه می‌دهند و با گذشت وقت، مولکول های فتوکرمیک در حدود 150 میکرون در پلاستیک نفوذ می‌نمايند.

این تکنیک جدید به دلیل یکنواختی اون در تمامی ضخامت‌ها بهتر از روش قبلی هست.

به علاوه چون ضخامت لایه ی فتوکرمیک در این روش بیشتر از وقتی هست که لایه ای از مولکول های فتوکرمیک روی سطح نشانده شوند، بیشتر از این روش هستفاده می‌نمايند.

• لایه آینه ای
بعضی از عینکهای آفتابی مانند آینه به نظر می‌رسند.

روی این عینک‌ها یک لایه بسیار نازک از مواد منعکس نماينده نور برنامه داده شده هست.

این مولکول‌ها نور را منعکس می‌نمايند، اما چون با فاصله از هم روی سطح شیشه برنامه داده شده اند، فقط بخشی از نور که به اونها برخورد می‌کند بازتابانده می‌شود و باقی نور از بین این مولکول‌ها عبور می‌کند و به چشم می‌رسد.

با این روش نوری که به چشم می‌رسد، کاهش می‌یابد.
گاهی این لایه را طوری اعمال می‌نمايند که مقدار ذرات منعکس نماينده از پایین به بالا بیشتر شود.

به این ترتیب نوری که از بالا می‌آید، تا حد زیادی منعکس می‌شود در حالی که نوری که از روبرو یا پایین می‌آید به چشم می‌رسد.

پس هنگام رانندگی نور خورشید مزاحم چشمتان نمی شود ولی می‌توانید به راحتی جلوی خود را ببینید.

مهمترین مشکل این عینکها این هست که شیشه اونها خش می‌افتد.

با وجود تلاش های بسیار، سازندگان این عینکها تا کنون موفق نشده اند که لایه ضد خش را با کیفیت مناسب روی این لایه بنشانند.

بنابراین عموماً ابتدا لایه ضد خش روی لنز برنامه داده می‌شود تا از اون حفاظت کند و سپس لایه آینه ای روی اون اعمال می‌شود.

• لایه ضد خش
شیشه در برابر خراش و خش مقاومت خوبی دارد اما می‌شکند.

پلاستیک نمی شکند ولی در عوض زود خش می‌افتد.

برای همین معمولاً با لایه ای از مواد کربنی سخت ولی شفاف، روی اونها را می‌پوشانند تا از اونها محافظت نمايند.

• لایه ضد انعکاس
یکی از مشکلات عینکهای آفتابی این هست که نوری که از عقب به پشت شیشه عینک می‌خورد، منعکس می‌شود و به چشم می‌رسد.

لایه ضد انعکاس، لایه سخت و نازکی هست که از ماده ای با ضریب شکست بین هوا و شیشه ساخته شده هست.

وقتی نور با یک سطح برخورد می‌کند، نسبت مقدار نور منعکس شده به نور شکست یافته وابسته به ضریب شکستهای دو محیط هست.

چون ضریب شکست این لایه مابین ضریب شکست هوا و شیشه هست، مقدار نوری که از سطح جلویی و پشتی اون منعکس می‌شود، تقریباً یکسان هست.

اگر ضخامت این لایه یک چهارم میانگین طول موج نور مرئی باشد، تداخل انعکاس دو طرف اون با یکدیگر سبب تضعیف و از بین رفتن هر دوی اونها می‌گردد.

این لایه معمولاً روی سطح بسیاری از عینکهای طبی هم نشانده می‌شود تا از درخشش اون جلوگیری کند.

• لایه جذب نماينده نور ماوراء بنفش
بسیاری از بیماری های چشم به دلیل آسیب های هست که نور ماوراء بنفش ایجاد می‌کند.

نور ماوراء بنفش را بر حسب فرکانس و طول موج اون به دو گروه طبقه بندی می‌نمايند: UV-A و UV-B .

در حالت عادی قرینه چشم مانند یک محافظ طبیعی عمل می‌کند و تمام UV-B و بخش عمده UV-A را جذب می‌کند.

اما در طول وقت این جذب UV باعث بیماری آب مروارید می‌شود.

همین مقدار ناچیز به مرور وقت باعث تخریب سلولهای چشمی می‌شود و دلیل اصلی نابینایی بسیاری از افراد در سنین بالای 65 سال هست.
اگر نور UV برای مدت زیاد یا با شدت زیاد به چشم برسد باعث سرطان چشم می‌شود.

حتماً شنیده اید که گاهی در روزهای آفتابی در کوهستان ها، افراد دچار برف کوری می‌شوند.

دلیل برف کوری این هست که UV از سطح برف منعکس می‌شود و به سلول های شبکیه آسیب می‌رساند.

یک لایه جذب نماينده نور UV می‌تواند از چشمان شما محافظت کند و باید عینکی انتخاب کنید که تمام هر دو نوع نور ماوراء بنفش را جذب نماید.

معمولاً روی عینکهای آفتابی برچسبی هست که نشان می‌دهد چند % نور UV را جذب می‌نمايند.

شما باید به دنبال 100% باشید.


تبیان

44:

دقت در انتخاب عینک آفتابی

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته هست متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی هستفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع اون دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست اونها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب مینمايند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن هست مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ اونها کاهش یافته هست مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می‌برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این هست که بیشتر اونها اشعه ماوراء بنفش را جذب می‌نمايند .مضرات عینکهای آفتابی : این احتمال وجود دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند .

دلیلی که برای این امر وجود دارد این هست که امتک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه اون صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می‌نمايند .

انتخاب عینک آفتابی:

· فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند .

· فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تغییر شکل مناسب اونها وجود دارد .

· عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش پیدا می‌نمايند و عدسی‌های پلاستیکی دیرتر می شنمايند .

رنگ عینک آفتابی :

· رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند .
· عینک‌های دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند .
با این عینک‌ها درک عمق تا حدودی مشکل می‌شود .

اما کنتراست بسیار خوب می‌باشد.· عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای هستفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برند .

تنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد .· رنگ قهوه ای مانند عینکهای خاکستری یا دودی درک درستی از رنگ ارائه نمی دهند .

20 % عینک هاى آفتابى در بازار غیر هستاندارد هست
نایب رئیس اتحادیه سازندگان وفروشندگان عینک شهرستان تهران ، با فراخوان اینکه 20 % عینکهاى آفتابى موجود در بازار غیر هستاندارد هست و اشعه از اونها عبور مىکند ، از امت خواست عینک هاى آفتابى را از واحدهاى عینک فروشى داراى پروانه کسب خریدارى نمايند."حمید ثابت قدم" در فرمودگو با خبرنگار ایرنا ، مرکز هستان شهرستان تهران فراخوان نمود: بسیارى از عینک هاى آفتابى که در سطح شهر از سوى واحدهاى بدون پروانه ، بوتیک فروشان و دستفروشان عرضه مىشود به دلیل ضد اشعه نبودن ، به چشم ها آسیب مى رساند.

وبلاگ سیاره دانش

45:

جايگاه لنزهاى چشمى در درمان و زيبايى

هستفاده از لنزهاى تماسى چشمى با جنبه درمانى و يا زيبايى در سال هاى اخير رشد چشمگيرى داشته هست.

اين كه لنزهاى هستاندارد را از كجا بايد تهيه كرد و چه نكاتى در هستفاده از اونها بايد رعايت شود، از سؤالات هميشه مطرح، براى مصرف كنندگان هست.

خانم دكتر رحيمى عضو هيأت علمى كنگره سراسرى چشم پزشكى ايران در اين خصوص مى گايشاند: براى اصلاح عيوب انكسارى، علاوه بر عينك از لنزهاى تماسى هم هستفاده مى شود.

البته گاهى لنز صرفاً جهت زيبايى و برخى مواقع هم به عنوان تنها روش درمانى مصرف مى شود.

مثلاً در بيماران مبتلا به عيب آستيگمات نامنظم و يا بيمارانى كه به قوز قرنيه (كراتوكوئوس) مبتلا هستند عينك جوابگو نيست و براى درمان بايد از لنز هستفاده شود.

لنز جزء وسايل شخصى محسوب مى شود و هستفاده چند نفر از يك لنز به شدت خطرآفرين هست به نحوى كه خطر انتقال هپاتيت و ايدز از طريق لنز مشترك همواره وجود دارد.


وى با اشاره به وجود دو نوع لنز سخت و نرم در بازار فرمود: لنزهاى سخت داراى ساختمان پُليمرى هستند و نمونه هاى جديد اون نافذ اكسيژن بوده و بدين ترتيب بسيارى از معايب ناشى از لنز سخت رفع شده هست.

دكتر رحيمى با بيان اين كه هستفاده از لنزهاى سخت در اصلاح عيب آستيگماتيسم چشم مؤثر هست مى گايشاند: از ديگر ايشانژگى هاى لنز سخت، احتمال كمِ عفونت اون نسبت به لنزهاى نرم هست.

وى مى افزايد: حساسيت هاى پلكى به علت تماس لنز با پلك، در لنزهاى سخت كمتر هست اما همه بيماران قادر به تحمل لنز سخت نيستند.

لنزهاى نرم بيشتر براى ورزشكاران و يا براى مصرف كوتاه مدت مثل مهمانى ها كاربرد دارد.

اين در حالى هست كه خطر عفونت هاى چشمى در مصرف كنندگان لنزهاى نرم همواره بيشتر هست و به طور كلى لنزهاى سخت به مراتب مطمئن تر از لنزهاى نرم هستند.


دكتر رحيمى فوق تخصص قرنيه مى گايشاند: در صورت عدم رعايت بهداشت فردى، هستفاده از لنزهاى نرم مى تواند عواقب خطرناك غيرقابل برگشتى را براى فرد به همراه داشته باشد.

لنزهاى نرم حاوى آب هستند و وقتى كه در چشم برنامه دارند آب اونها از اشك چشم و در خارج چشم از محلولى كه در اون برنامه دارند تأمين مى شود.

وى تأكيد مى كند: در صورت عدم رعايت مسائل بهداشتى احتمال رشد ميكروب در لنز نرم و بروز عفونت قرنيه وجود دارد در حالى كه لنزهاى سخت به لحاظ خشك بودن هستعداد كمترى براى رشد ميكروب دارند.

دكتر رحيمى با بيان اين كه ممانعت از ورود لنزهاى رنگى به كشور به ورود قاچاق اون منجر مى شود، مى گايشاند: لنزهاى رنگى از لحاظ جنس كاملاً مشابه لنزهاى طبى هستند و حتى كارخانجات شناخته شده سازنده لنزهاى طبى در دنيا، لنزهاى رنگى را نيز توليد مى كنند.

وى هشدار مى دهد:
خريد لنزهاى رنگى از مراكز غيرمعتبرى مثل سوپرماركت ها و بوتيك ها مى تواند خطر آفرين باشد و حتى به از دست دادن قدرت بينايى منجر شود.
دكتر رحيمى با اشاره به وجود دو نوع لنز رنگى در بازار مى گايشاند: نوعى از اين لنزها در ظروف شيشه اى نگهدارى مى شوند كه طايشانل المدت بوده و قيمت بالاترى نسبت به نوع دوم دارند اما يك سرى لنزها كه متأسفانه در بوتيك ها به فروش مى رسد و به اسم لنز مدت دار معروف اند در ظروف آلومينيومى به نام بليستر برنامه دارند كه فقط به مدت يك هفته اجازه مصرف اون وجود دارد در حالى كه هيچ مصرف كننده اى نه تنها پس از يك هفته اون را دور نمى اندازد بلكه به دوستان خود نيز قرض مى دهد.
عده اى از هستفاده كنندگان از لنزهاى رنگى اونها را فقط در سرم نمكى نگهدارى مى كند كه اين درست مثل اون هست كه دست هاى كثيف فقط با آب شست وشو شوند.

سرم فقط محلول شست وشوى لنز هست و محلول نگهدارى اون نيست.

محلول هاى نگهدارى لنز حاوى موادى هستند كه لنز بايد حداقل به مدت 5 ساعت در اون نگهداري شودبيشترين موارد عفونت چشمى در اين نوع مصرف كنندگان لنزهاى رنگى بروز مى كند كه علت اون هستفاده ناصحيح از لنزهاى رنگى هست نه صرفاً هستفاده از لنز.

وى در ادامه توضيح مى دهد: عده اى از هستفاده كنندگان از لنزهاى رنگى اونها را فقط در سرم نمكى نگهدارى مى كند كه اين درست مثل اون هست كه دست هاى كثيف فقط با آب شست وشو شوند.

سرم فقط محلول شست وشوى لنز هست و محلول نگهدارى اون نيست.

محلول هاى نگهدارى لنز حاوى موادى هستند كه لنز بايد حداقل به مدت 5 ساعت در اون نگهدارى شود.

به فرموده اين فوق تخصص قرنيه چشم، نوعى عفونت انگلى به اسم آميب آكانتومبا در لنزهاى تماسى به خوبى رشد مى كند و در صورت عدم رعايت نكات بهداشتى و عدم برنامه گيرى لنز در محيط ضدعفونى، احتمال بروز اين نوع عفونت در هستفاده كنندگان لنز و از بين رفتن قرنيه افزايش مى يابد.دكتر رحيمى تأكيد مى كند: افراد مصرف كننده لنزهاى تماسى بايد حين شنا و هستحمام، لنزها را از چشم خارج كنند تا خطر آلودگى به قارچ ها و آميب آكانتومبا كاهش يابد.

همينطور خوابيدن با لنز خطر عفونت هاى چشمى را تا 10 برابر افزايش مى دهد.

وى با غلط دانستن اين باور كه هستفاده از عينك يا لنز سبب كاهش و يا عدم هستفاده سبب افزايش نمره عينك مى شود، مى گايشاند: عينك و لنز هيچ تأثيرى در سير انكسارى ندارد و صرفاً براى اصلاح و رفع اشكالات سردرد و خستگى چشم ناشى از كاهش قدرت بينايى هستفاده مى شود.

ايشان همينطور تجايشانز هر نوع لنز را از وظايف پزشك مى داند و معتقد هست: ورود لنزهاى غيراستاندارد از كشورهاى همسايه و هستفاده از اونها عوارض و عواقب جبران ناپذيرى به همراه دارد.

لنز جزء وسايل شخصى محسوب مى شود و هستفاده چند نفر از يك لنز به شدت خطرآفرين هست به نحوى كه خطر انتقال هباتيت و ايدز از طريق لنز مشترك همواره وجود دارد.

درهر حال اگرچه هيچ رنگى به زيبايى رنگ خداداد چشم خودتان نيست، چنانچه به عنوان تنوع گهگاه از لنز رنگى هستفاده مى كنيد به رعايت نكات بهداشتى اون توجه بسيار داشته باشيد.

==--==--==--==--==-=-=-=-
كورش اسعدى بيگى

46:

چند مطلب مفید پزشکی


داشتم با سیمون یکی از دوستانم زیر آفتاب داغ کالیفرنیا قدم میزدم ، که از سیمون پرسیدم چرا عینک آفتابی به چشم ندارد و از چشمانش در برابر کاتاراکت (آب مروارید) محافظت نمیکند.

سیمون به جای اینکه به سادگی حرفم را تأیید کند ، از من اطلاعاتی خواست...
●عینک آفتابی:
چیزی فراتر از یک جفت سایه جالب...


داشتم با سیمون- یکی از دوستانم- زیر آفتاب داغ کالیفرنیا قدم میزدم ، که از سیمون پرسیدم چرا عینک آفتابی به چشم ندارد و از چشمانش در برابر کاتاراکت (آب مروارید) محافظت نمیکند.

سیون به جای اینکه به سادگی حرفم را تأیید کند ، از من اطلاعاتی خواست.


بنابراین در اینجا به اطلاعات توجه کنید.

بر طبق اطلاعاتی که تشکیلات پیشگیری آمریکا میدهد ، با بالا رفتن سن ، شیوع کاتاراکت افزایش مییابد ، ۳۳ % اشخاص ۵۵ تا ۶۴ ساله ، بر طبق مطالعهای به نام Beaver Dam Eye ، کاتاراکت زودرس دارند و ۶ % همین افراد کاتارکت دیررس دارند.

در افراد بالای ۷۵ سال شیوع کاتاراکت زودرس و دیررس به ترتیب ، ۳۷ و ۵۲ % هست.


بر پايه اطلاعات بنیاد ملی چشم ، پرتوهای فرابنفش خورشید ممکن هست خطر ابتلا به کاتاراکت را افزایش دهند و به این مطلب اشاره شده که هستفاده از عینکهای آفتابی که جلوی نور فرابنفش را بگیرند و یا بر سر گذاشتن کلاه لبهدار ممکن هست به کاهش خطر ابتلا به کاتارکت کمک کند.

دستکم ، سیمون کلاه بر سر میگذارد.


● کمبود خواب و فشار خون بالا
آیا خواب کافی دارید؟ اگر اینطور نیست ، شما ممکن هست احتمال ابتلا به فشار خون بالا را در خودتان افزایش داده باشید.

در مطالعهای که به عنوان جزئی از نخستین "سنجش و ارزیابی تغذیه و سلامت ملی" انجام شد ، ۴۸۱۰ نفر طی ۱۰ سال مورد پیگیری برنامه گرفتند.

دراشخاصی که به طور معمول ۵ ساعت یا کمتر میخوابیدند ، خطر ابتلا به فشار خون بالا دو برابر بود.


در این تحقیق فاکتورهایی مثل چاقی و دیابت که فاکتورهای خطر دیگر ابتلا به فشار خون بالا هستند ، هم در نظر گرفته شدند و اینطور نتیجهگیری شد که افزایش فشار خون [به علت کمخوابی] ، مستقل از این شرایط هست.


به طور کلی توصیه میشود که ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشیم.


● مکملهایی برای درد زانو
گلوکزآمین و کندروئیتین ، دو مکمل محبوب مورد هستفاده در هستئوآرتریت و دردزانو هستند ، تخمین زده میشود ، فروش سالانه این مکملها نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار باشد ، اما آیا این مکملها واقعا مفیدند؟
شواهدی که در این مورد وجود دارد ، شامل مجموعهای از نتایج مخلوط و درهم و برهم هست.

بعضی مطالعات نشان دادهاند که هستفاده از گلوکزآمین به مدت ۳ سال ، پیشرفت هستئوآرتریت را که در گرافیهای اشعه ایکس دیده میشود ، کاهش داده هست.

مطالعه GAIT نشان داده که هستفاده از این داروها در بیمارانی که درد ملایم دارند ، سودی نداشته هست ، ولی شدت درد در بیمارانی که درد متوسط تا شدید داشتهاند و از ترکیب گلوکزآمین به همراه کندروئیتین هستفاده کردهاند ،به میزان چشمگیری کاهش یافته هست.

( سپس اینکه نتایج این پژوهش فراخوان شد ، از اونجا که در گزارشهای خبری روشن نشده بود که بعضی بیماران واقعا از این مکملها سود میبرند ، تماسهای تلفنی زیادی داشتهام که در اونها بیماران میخواستهاند بدانند که میبایست به مصرف مکملها ادامه دهند یا نه.)
بالاخره بر طبق تحقیقی تازه ، که در دهمین همايش جهانی مطالعات پژوهشی هستئوآرتریت ارائه شد ، به این مطلب اشاره شد که دوز روزانه ۱۵۰۰ میلیگرم گلوکزآمین نسبت به دوز روزانه ۳۰۰۰ میلیگرم هستامینوفن (تایلنول) ، به میزان قابل توجهی شدت درد را بیشتر کاهش میدهد.


سخن آخر در این مورد این هست که از اونجا که پیشبینی اینکه کدام بیمار از این مکملها میتواند سود ببرد ، دشوار هست و به خاطر آثار جانبی کم این مکملها ، منطقی هست که به بیماران یک دوره آزمایشی ۳ تا ۶ ماهه مصرف ترکیبی این مکملها را به همراه ورزش و ورزشدرمانی توصیه کنیم.

اگر علایم بهتر شدند ، میتوانیم به مصرف مکملها ادامه دهیم ، در غیر اینصورت مصرف این مکملها مورد ندارد.


● برای داشتن یک قلب سالم به چه میزان ورزش نیاز داریم؟
دائم میشنویم که برای کاهش خطر بیماری قلبی و سکته باید ورزش کنیم.

ولی اگر هدفمان سود بردن از اثر پیشگیرانه ورزش از بیماریهای قلبی باشد ، چقدر باید ورزش کنیم؟
جواب کوتاه این هست که اگر در هفته ۲.۵ ساعت پیادهروی با سرعتی آهستهتر از ۲ مایل در ساعت (۳.۲ کیلومتر در ساعت) داشته باشید ، میتوانید از آثار پیشگیرانه ورزش بهره ببرید.

البته بیشتر پزشکان ۳۰ دقیقه پیادهروی تند و یا ۱۵ دقیقه دویدن را توصیه مینمايند.


جواب مشروح این هست که چندین تحقیق به منظور ارزیابی میزان ورزش مورد نیاز برای بهره بردن از آثار پیشگیرانه ورزش از بیماریهای قلبی ، انجام شده هست.


- مطالعه موسوم به Women`s Health Initiative Observational Study به این اشاره دارد که ۲.۵ ساعت پیادهروی هفتگی به میزان ۳۰ % خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی را نسبت به کسانی که پیادهروی ندارند ، کاهش میدهد.


- مطالعه Harvard Alumni Health به این اشاره دارد که پیادهروی بیشتر از ۵ کیلومتر در هفته با کاهش خطر همراه هست.


- مطلعه Railroad نشان داده هست که ۱۵ دقیقه پیادهروی روزانه (که مصرف انرژی را ۷۳ کیلوکالری نسبت به زندگی بدون تحرک افزایش میدهد) ، ۱۶ % میزان مرگ ناشی از بیماریهای قلبی را کاهش میدهد و ۳۰ دقیقه پیادهروی تند روزانه (مصرف ۱۵۰ کیلوکالری) ، ۲۷ % میزان خطر را کاهش میدهد.

ساوقت آموزش و پرورش هستان خراسان

47:

بهترين عينك آفتابى عينكى خواهد بود كه بتوانيد اغلب ساعاتى كه در فضاى آزاد حضور داريد هستفاده نماييد و احساس راحتى نماييد.
نكته مهم و قابل توجه اين هست كه بايد عينكى انتخاب شود كه تمام ايشانژگى هاى يك عينك خوب به لحاظ هستاندارد را داشته باشد و با توجه به اينكه برنامه هست در طول روز از اون هستفاده شود چنانچه از اين عينك به لحاظ ظاهرى خوشتان نيايد فاقد ارزش هست.بنابراين:
۱- هرگز فرم و ظاهر عينك را دست كم نگيريد؛ چرا كه در صورتى از اون هستفاده مى كنيد كه به لحاظ ظاهرى از نظر خودتان و ديگران قابل قبول باشد.
۲- اندازه صورت شما باشد و با اون احساس راحتى كنيد.
۳- به اندازه كافى وقت بگذاريد و اون را روى صورت امتحان و دقت كنيد با هستفاده از اون چه احساسى داريد.
۴- يك عينك خوب وقتى از چشم شما نگهدارى مى كند كه روى چشمتان باشد، نه اينكه داخل داشبورد ماشين باشد و يا داخل كت بگذاريد، يا اون را پايين ترين قسمت بينى برنامه دهيد و يا در نهايت روى مو هاى سر بگذاريد.
۵- فراموش نكنيد حتماً از درون شيشه عينك بيرون را نگاه كنيد.

به چشمان خود اجازه دهيد كه قضاوت كند چگونه محيط بيرون را مى بيند.
۶- شما به عينكى نياز داريد كه به اندازه كافى شيشه اون تيره باشد تا از چشمان شما در مقابل نور زياد محافظت و احساس راحتى نمايد و نيز تيرگى اون به حدى نباشد كه قدرت ديد شما را در تاريكى كم نمايد و يا هستفاده از اون موجب اشتباه در تشخيص رنگ ها شود.
۷- رنگ هاى هستانداردى كه در رنگ شيشه عينك آفتابى مى توان به كار برد عبارتند از:
- خاكسترى: از خاكسترى كم رنگ تا تيره
- نارنجى: از نارنجى كم رنگ تا تيره
- قهوه اى: از قهوه اى كم رنگ تا تيره
- سبز: از سبز كم رنگ تا تيره
۸- افرادى كه از عينك ها يا لنز هاى طبى هستفاده مى كنند، اگر اونها پرتو Uv را از خود عبور مى دهند، براى نگهدارى از چشم بايد از عينك هاى آفتابى هستفاده نمايند.
۹- كودكان هرگز نبايد از عينك هاى اسباب بازى هستفاده نمايند.

چرا كه شيشه اين عينك ها قادر به جذب و انعكاس پرتو هاى مضر از جمله Uv نيست.

به دليل تيرگى شيشه اون شدت نور مرئى را كاهش مى دهد و در نهايت موجب ورود مقدار بيشترى پرتو نامرئى و مضر به چشم مى شود.
۱۰- نوع عينك آفتابى براى كودكان شبيه عينك بزرگسالان هست اما به دليل تحرك زياد اونها ارجح اون هست كه شيشه اون از پلى كربنات كه نشكن هست، هستفاده شود.
۱۱- براى رانندگان هستفاده از عينك آفتابى يك وسيله ضرورى هست؛ چرا كه علاوه بر محافظت از چشم با كاهش شدت نور موجب افزايش دقت و ديد هنگام رانندگى مى شود.
۱۲- هستفاده از عينك هاى آفتابى معمولى در شب جايز نيست.
اما رانندگان مى توانند در شب از نوعى عينك كه رنگ شيشه هاى اون نارنجى هست هستفاده نمايند و اين عينك ها علاوه بر اينكه موجب كاهش شدت نور چراغ هاى ماشين هاى روبه رو مى شود نيز باعث مى شود راننده بخش هاى تاريك جاده را بهتر ببيند.
۱۳- قاب عينكى كه انتخاب مى كنيد بايد حدقه چشم را بپوشاند و بتواند به طور كامل از ورود نور به داخل چشم جلوگيرى نمايد.
۱۴- در صورتى كه در واقعيات خاصى برنامه داريد.

از قبيل موقعيت هاى صنعتى _ ورزشى بايد از عينك هاى مخصوص اون هستفاده نماييد.
•انواع شيشه هاى عينك آفتابى
رنگ شيشه هاى عينك آفتابى طيف وسيعى از رنگ روشن تا رنگ كاملاً تيره را دربرمى گيرد كه در چهار گروه طبقه بندى مى شوند و هر كدام در واقعيات خاصى كاربرد دارد.
۱- در اين گروه رنگ شيشه عينك به طور كامل يكنواخت هست و در اين صورت شدت نور را از مسير هاى مختلف كه به چشم مى رسد، به طور يكسان كاهش مى دهد.
۲- در گروهى از شيشه ها تيرگى رنگ شيشه عينك از بالا به پايين كاهش مى يابد.
با توجه به اينكه در بعضى واقعيات شدت نور در بالاى سر نسبت به روى زمين بيشتر هست قسمت فوقانى شيشه ها را تيره تر مى سازند.
۳- گروه سوم قسمت بالا و پايين شيشه عينك تيره هست و بخش ميانى اون روشن هست.
در بعضى واقعيات از قبيل ماهيگيرى و...

كه شدت نور فوقانى و نيز انعكاس نور از سطح زمين يا آب زياد هست، اين دو قسمت را تيره و قسمت ميانى شيشه ها را روشن مى سازند.
۴- شيشه هاى عينك آفتابى كه سطوح خارجى اون شبيه آينه هست زيرا اينگونه شيشه ها طيف وسيعى از پرتو ها را برمى گرداند كه شامل پرتو مادون قرمز نيز مى شود و از گرم شدن چشم جلوگيرى مى كند.
•عملكرد شيشه هاى عينك آفتابى نيز مى تواند متفاوت باشد
۱- شيشه هاى فتوكروميك: رنگ شيشه عينك برپايه شدت نور تغيير مى كند.
۲- شيشه هاى پولاريزه: به صورت انتخابى اشعه هايى كه از سطوح به چشم مى تابد منعكس مى كند؛ مثل نور منعكس شده از سطح جاده يا آب و به اين ترتيب موجب بهبود ديد مى شود.

مثلاً مورد هستفاده ماهيگيران.
۳- شيشه هاى افزاينده كنتراست: در واقعيات ايشانژه اى كاربرد دارد.
۴- شيشه هاى كاهنده پرتو مادون قرمز: هستفاده از اون موجب كاهش حرارت به چشم مى شود و از اين طريق موجب آرامش چشم مى شود.
•جنس شيشه هاى عينك آفتابى
به طور كلى شيشه عينك هاى آفتابى بايد در مقابل حرارت و ضربه مقاوم باشد.
۱- عينك هاى آفتابى كه لنز اونها شيشه اى هست: از معروف ترين جنس هاى مورد هستفاده هست و در ساخت اون سعى مى شود در مقابل خراشيدگى نيز مقاوم باشد.
۲- شيشه هاى پلاستيكى: اين نوع از انواع شيشه اى سبك تر هست.

همينطور بعضى از انواع اونها در مقابل خراش مقاوم هستند.
شيشه هايى كه از جنس پلى كربنات هستند از معروف ترين انواع اين گروه هست كه در مقابل ضربه مقاوم هست.

اينگونه شيشه ها در واقعيات ايشانژه مثل ورزش هاى خطرناك و دسته جمعى يا كودكانى كه فعاليت اونها زياد هست كاربرد دارد.


48:

نكات قابل توجه- عينك هاى آفتابى معمولى در واقعيات ايشانژه نظير واقعيات صنعتى و ورزشى كاربرد ندارد و در اون واقعيات بايد از عينك هاى مخصوص به اون هستفاده كرد.
- هرگز به نور روشن چه با عينك چه بدون عينك خيره نشايشاند.
- هرگز از عينك هاى آفتابى معمولى براى رانندگى در طول شب هستفاده نكنيد.
بنابراين عينك آفتابى كه انتخاب مى كنيد بايد ايشانژگى هاى زير را داشته باشد
۱ _ به زيبايى و ظاهر شما لطمه نزند.
۲ _ اختلال در بينايى و تشخيص رنگ ها به وجود نياورد.
۳ _ هنگام هستفاده از اون احساس راحتى كنيد.
۴ _ از چشمان شما مواظبت و نگهدارى به عمل آورد.
۵ _ رنگ شيشه اون از رنگ هاى مجاز شامل خاكسترى، نارنجى، قهوه اى و سبز باشد.
۶ _ شيشه اون هستاندارد باشد.
۷ _ از فروشگاه هاى معتبر بخريد نه از دست فروش هاى كنار خيابان.
• در صورت وجود نكات زير در يك عينك آفتابى، اون عينك هستاندارد هست:
۱ _ شركت سازنده عينك روى دسته عينك قيد كرده باشد تا uv400 را منعكس مى كند.
۲ _ با هستفاده از اون اختلال در بينايى و يا تشخيص رنگ ها ايجاد نشود.
۳ _ در صورتى كه شيشه يك عينك فتوكروميك طبى را زير شيشه عينك آفتابى كه قصد داريد بخريد برنامه دهيد و براى مدتى در نور مستقيم آفتاب بگذاريد شيشه عينك فتوكروميك طبى نبايد تيره شود.

اگر شيشه عينك آفتابى هستاندارد نباشد اشعه uv از اين شيشه عبور مى كند و موجب تيره شدن شيشه فتوكروميك طبى مى شود.
هرگز از عينك هاى آفتابى غيراستاندارد هستفاده نكنيد، چرا كه اثر تخريبى شديدترى دارد.

زيرا با تيره بودن لنز شما قادر خواهيد بود مدت بيشترى به نور نگاه كنيد و چون در زير اين عينك امتك چشم بازتر مى شود مقدار اشعه ماوراءبنفش بيشترى وارد چشم خواهد شد.

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
________________

49:

ویژگی های عینک افتابی مناسب:

عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه برنامه بگیرد.

تبلیغات متعدد شرکت های معروف عینک سازی که از حضور بازیگران و ورزشکاران معروف برای پوسترهای تبلیغاتی خود هستفاده می نمايند بی تردید در گسترش مصرف این نوع عینک ها نقش عمده ای دارد.

به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار هست که بیش از ۸۰ % افرادی که عینک آفتابی می خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می نمايند و هستفاده از عینک های نامناسب و غیراستاندارد می تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته باشد.

یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگی باشد که از سوی انجمن اپتومتری آمریکا تعریف شده هست:
۱) شیشه های عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ % اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ % از شدت نور مریی بکاهد.

خود انجمن اپتومتری آمریکا فراخوان نموده که عمده عینک های مد روز فاقد این ویژگی هستند.

۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.

۴) شیشه ها باید خاکستری، سبز یا قهوه ای باشند که رنگ خاکستری ارجحیت دارد.

همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد.

مطالعات نشان داده هست که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک های آفتابی کوچک با شیشه های گرد عبور کرده و به چشم می رسند.

اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب سوختگی چشم شود.

پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگی به شدت حساس هست.

شیشه برخی از عینک های آفتابی برای بهبود کیفیت اونها مات هستند ولی این شیشه های مات توسط انجمن چشم پزشکی آمریکا توصیه نمی شود.

برای تشخیص اینکه شیشه عینک کیفیت مطلوبی دارد در اینجا یک راه ساده عنوان می شود.

عینک را در فاصله ای صحیح از چشم بگیرید و از داخل اون با یک چشم بسته به یک جسم مربع یا مستطیل شکل نگاه کنید.

عینک را آرام از یک ضلع به ضلع دیگر و سپس از بالا به پایین حرکت دهید.

اگر خطوط اون جسم مثلاً کاشی کف اتاق راست و مستقیم بودند، عینک عدسی های خوبی دارد.

اگر خطوط منحنی شدند (به خصوص درمرکز عدسی) عینک دیگری را امتحان کنید.

توجه داشته باشید که رنگ شیشه ها مطلقاً ربطی به کیفیت اونها ندارد.

برخی از عینک های آفتابی شیشه های آیینه ای دارند.

این شیشه ها گرچه به خوبی شدت نور مریی را کاهش می دهند ولی الزاماً قادر به جذب کامل اشعه ماورای بنفش نیستند.

گرچه اشعه ماورای بنفش به طور کلی پدیده مضری هست ولی افرادی که مبتلا به بیماری های شبکیه چشم هستند باید مراقبت بیشتری از چشم های خود به عمل آورند.

این افراد باید به عنوان یک اقدام احتیاطی هر وقت که از خانه خارج می شوند عینک آفتابی به چشم داشته باشند.

لنزهای خارج چشمی (لنزهای تماسی) به خودی خود جلوی اشعه ماورای بنفش را نمی گیرند مگر اینکه چنین قابلیتی در طراحی و ساخت اونها لحاظ شده باشد.

بنابراین اگر لنز می گذارید باید از عینک آفتابی هم هستفاده کنید.

اما حتی بهترین عینک های آفتابی هم در برخی موارد نمی توانند از چشم حفاظت نمايند.نگاه کردن به نور جوشکاری، نورهایی که به طور مصنوعی پوست را برنزه می نمايند، انعکاس نور در برف و نگاه کردن مستقیم به خورشید به خصوص هنگام کسوف از مواردی هستند که حتی با وجود هستفاده از عینک آفتابی به چشم آسیب می رسانند.

برای محافظت چشم از آسیب های این نورها باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

منبع :روزنامه ایران
___________________

50:

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته هست متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی هستفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع اون دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.

در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست اونها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب مینمايند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن هست مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ اونها کاهش یافته هست مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این هست که بیشتر اونها اشعه ماوراء بنفش را جذب می نمايند.

مضرات عینکهای آفتابی :این احتمال وجودد دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند.

دلیلی که برای این امر وجود دارد این هست که امتک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه اون صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می نمايند.

● انتخاب عینک آفتابی: فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند.

فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تعییر شکل مناسب اونها وجود دارد.

عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش می افتند و عدسی های لاستیکی دیرتر می شنمايند.

● رنگ عینک آفتابی : رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند.

عینکهای دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند با این عینک ها درک عمق تا حدودی مشکل دارد اما کنتراست بسیار خوب هست.

عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای هستفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برندتنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد.

رنگ قهوه ای مانند عینکهای خاکستری یا دودی درک درستی از رنگ ارائه نمی دهند.
منبع : روزنامه خراسان
______________________

51:

عینک و فریم چیست؟ به طور کلی، عینک وسیله ای هست با کاربردهای مختلف برای چشمها و یک وسیلهی تزئینی برای چهره که به علت کثرت در تنوع مدل و انواع کاربردی اونها، اشاره ی مختصری به اون می گردد.

1.عینکهای طبی
به اون دسته از عینکهایی که، عدسیهای تجویزی، جهت رفع عیوب انکساری در اونها نصب می شود، عینکهای طبی می گویند؛ که در مدلهای گوناگون و با مواد مختلف ساخته می شوند.
● توضیح اینکه: عینکهایی با اتاقک مرطوب ( جهت جلوگیری از اشک ریزش شدید ) و یا عینکهای منشوری ( برای موارد کم بینایی و یا آسان نمودن مطالعه برای کسانی که برنامه هست مدت زیادی به علت فلج اندامهای اصلی، بستری شوند ) ، و عینکهای مخصوص آرایش ( برای اشخاصی که دارای عیوب انکساری شدید هستند ) و...، در زمرهی عینکهای طبی، با کاربرد خاص محسوب می شوند

2.عینکهای آفتابی

به گروهی از عینکها که جهت محافظت از چشمها در برابر آثار زیانبار نور خورشید و نورهای مضر ساخته می شوند و گاهی هم جهت زیبایی مورد هستفاده برنامه می گیرند، عینکهای آفتابی می گویند.
۳.عینکهای طبی- آفتابی بهبعضی از عینکهایی که جهت مصارف طبی به کار می روند، اما از عدسیهای طبی- آفتابی(انواع عدسیهای رنگی و یا فتوکرومیک) هستفاده می نمايند عینکهای طبی- آفتابی فرموده می شود.
4..عینکهای صنعتی و یا حفاظتی
این دسته از عینکها، همان طور که از نامشان پیداست، جهت محافظت از چشمها در برابر برخورد با ذرات و حفاظت در برابر تابشهای مضر در مشاغلی مانند : تراش کاری(سنگ - فلزات)، کار با مواد شیمیایی، رادیولوژی و...

، به کار گرفته می‌شوند.

۵.عینکهای ورزشی این گونه عینکها، که هنوز فرهنگ کاربرد اون برای بسیاری از مـردم ناشناخته هست، از اهمیـــت ویـــژه ای در محافظت از چشمها در هنگام انجام ورزشهای مختلف برخوردار هست.

بهگونه ای که برای هر ورزشی، عینک خاص همان ورزش از مواد مخصوص جهت محافظت، ایمنی و بهداشت چشم، (البته با رعایت مسائل دیداری) ساخته شده هست.

کاربرد این عینکها برای بازیهای میدانی، دوچرخه سواری، اسکی، کوهنوردی، غواصی، شنا، شکار، ماهی گیری، بازی بیلیارد و… می باشد.

۶.عینکهای سمعک دار این عینکها، برای اشخاصی که مشکل شنوایی دارند بکار می رود.

۷.عینکهای الکترونیکی در انواع گوناگون و با کاربردهای مختلف جهت نابینایان، ساخته شده هست.


52:

● مفهوم فریم در عینک سازی چیست و اجزای اون کدام هست؟
اون قسمت از عینک، که عدسیهای تجویز شده ویا تیغه‌های حفاظتی را در مقابل چشمان نگه می‌ دارد، قاب یا بدنهی عینک می‌ گویند و به فریم (Frame) نیز معروف هست.

فریم، توسط‌ دسته‌ هایی که به اون متصل می‌ شود، بر روی صورت تنظیم می‌ گردد.

فریمهایی هم هستند که دسته ندارند و در عوض به وسیلهی فشارهای دو طرف بینی در محل خود برنامه می گیرند(مثل pince-nez یا oxford) ویا بر روی فریم دیگری سوار می شوند(مثلclip-ons) و یا در دست نگه داشته می شوند(مثلlorgnettes).
● اجزای جلویی فریم (Frame Front)
اون بخش از قاب را که بین دو عدسی و بر روی بینی برنامه می‌ گیرد را پل(Bridge) گویند و لبه‌ ای که دور عدسیهـا را در بر گرفته، به حدقه (Rim) یا (Eyewire) معروف هست‌.

به قسمتهای بیرونی جلوی قاب که درمنتها الیه سمت چپ و راست، در نقاطی که دسته ها به اونها متصل می شوند، Endpiece می گویند.

تعداد معدودی از فریمهای پلاستیکی، هنوز هم دارای یک پوشش فلزی در قسمت بیرونی Endpiece بوده که پرچهایی جهت نگهداری لولا به اونها متصل شده هست.

لولاها، دسته ها را به قاب عینک متصل می‌نمايند و تعداد پایه هایشان فرد هست.

تعداد پایه ها، سه، پنج و یا هفت هست.

لولا ها ممکن هست که از نظر ساختمان با هم تفاوت داشته باشند.

اما، به منظور ساده نمودن، اونها را معمولاً بر پايه تعداد پایه های لولای دسته ولولای قاب طبقه بندی می نمايند.

نسبت پایه ها ما بین دسته و قاب متغیر می باشد.

مثلاً، ۲به۱، ۱به۲، ۳به۲، ۲به۳، ۴به۳ و۳به۴.(برای مثال، اگر دسته، دارای یک پایه باشد، اونگاه قاب عینک دو پایه دارد و بر عکس اگر قاب عینک دارای دو پایه باشد، دسته می بایست یک پایه داشته باشد.) بعضی از فریمها دارای پد(Pad) می باشند.

پد، قطعه ای پلاستیکی هست که بر روی بینی برنامه می گیرد، تا فریم را نگه دارد.

پدها ممکن هست که، بهطور مستقیم و یا با واسطهی یک قطعهی فلزی که به بازوی محافظ و یا بازوی پد موسوم هست، به فریم متصل شوند.
● دسته ها (Temples)
اون قسمت از دسته که نزدیکترین فاصله با قسمت اتصال با قاب را دارد، به butt end ویا butt portion معروف هست.

اولین نقطه ای از دسته که بر روی گوش خم می شود bend نامیده می شود.

بخشی از دسته را که مابین butt end و bend برنامه گرفته shank و یا shaft می نامند.

اون بخش از دسته که در زیر bendودر پشت گوش برنامه دارد، به نامهای earpiece, bend-down portion, curl معروف می باشد.

پایهی لولای دسته را گاهی هم dowel hole می نامند.
● طبقه بندی فریمهـا
امروزه ، برپايه نوع مواد بکار رفته در ساختمان فریم ، وزن، وضعیت دسته ونوع رنگ آمیزی ، فریمها به انواعی طبقه بندی می شوند که اینک، به اختصار توضیح داده ‌می‌شود.
● مواد بکار رفته در ساختمان فریم(Material)
اولین طبقه‌بندی یک فریم، بر پايه مواد بکار گرفته شده در ساختمان اون می‌باشد که یا پلاستیک هست و یا فلز.

که انواع گوناگونی از هر دو نوع ماده را در ساخت فریم بهکار می‌برند.

اما، نکتهی مورد توجه اونکه، مواد سازندهی اونها می بایست، خواص یک عینک مطلوب را داشته باشد که این خواص عبارتند از:
▪ قابلیت کشش و تغییر شکل پذیری، جهت ساخت و نصب عدسی .

▪ در برابر خوردگی بر اثر شرایط فیزیکی و شیمیایی مقاومت کند و تغییر شکل، اندازه و رنگ ندهد.

▪ اشتعال ناپذیر و بی خطر باشد.

▪ سبک باشد.

▪ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

▪ در ضمن، علاوه بر ویژگی های فوق، بهتر اون هست که عینکهای ساخته شده، دارای تنوع مدل باشند، تا بتوان رعایت فاکتورهای زیبایی را نمود.

منبع:aftab.ir

______________________

53:

بررسی روشهای هستاندارد اندازه‌بندی فریم

تا به حال روشهای مختلفی جهت هستاندارد سازی اندازه بندی فریم ، ارائه شده هست که دو روش اون بیشتر مورد هستفادهی تولید نمايندگان جهان واقع شده هست که توضیحات ‌زیر، مربوط به این دو روش می باشد.

بهطور کلی، تعیین قطر عدسی مورد نیاز، تنظیم PD و ارتفاع در عدسیهای تک دید، دوکانونه، چندکانونه و تدریجی و مقدار جابهجایی مراکز اپتیکی (دسانتره‌)، بستگی به روشی دارد که توسط اون، عدسیها و فریم اندازه‌گیری شده هست‌.

درحال حاضر، دو روش اصلی که برای اندازه‌گیری فریم بهکار می‌رود، عبارتند از:
1- روش داتوم ۲- روش باکسینگ

1ـ روش داتوم (Datum System ):
با فرض برنامه گرفتن یک عدسی در داخل فریم خطوط افقی مماس با بالاترین و پایین‌ترین لبهی‌عدسی، رسم شده هست‌.

خطی که در فاصلهی میانی دو خط مماس فوق‌الذکر و موازی با اونها رسم شده‌، به عنوان یک مرجع، به خط داتوم معروف هست‌.

عرض عدسی که در امتداد این خط برنامه گرفته به طول‌داتوم (اندازه چشم‌: eyesize یا datum length ) معروف هست.

نقطهی میانی برروی خط‌ داتوم، که از دو لبهی عدسی به یک فاصله باشد، به مرکز داتوم (datum center) معروف هست‌.

طول‌خط عمودی که از مرکز داتوم عبور کرده و به دو لبهی عدسی منتهی می‌شود، ارتفاع عدسی و یا ارتفاع‌میانی داتوم(mid-datum depth) گویند.اندازهی پل یا دماغه (datum DBL)، در امتدادخط داتوم‌اندازه‌گیری می‌شود و حداقل فاصلهی بین دو عدسی، با (MBL) نشان داده می شود.‌(که این فاصله در روش باکسینگ حکم اندازهی پل یا دماغه را دارد).

روش داتوم از روش باکسینگ‌(جعبه‌ای‌) که امروزه رایج می‌باشد، قدیمی‌تر هست و بیشتر در انگلستان و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا بهکار می‌رود.
2ـ روش باکسینگ (Boxing System):
روش باکسینگ (جعبه‌ای ـ چهارچوبی‌) بر پایهی روش داتوم بنا شده هست‌.

این روش، با اضافه نمودن دو خط عمودی موازی با هم، که مماس با دو لبهی عدسی در طرفین اون بوده و عدسی را در داخل جعبه قرارمی‌دهد باعث شد که روش داتوم ارتقاء یابد.

درروش باکسینگ، اندازهی عدسی و یا چشم، به وسیلهی فاصلهی افقی موجود بین دو خط مماس عمودی که چپ و راست عدسی را احاطه کرده، تعیین می‌شود که با علامت "A" در شکل مشخص شده هست‌.

(eyesize یا lens size.) خطوط مماس افقی و عمودی، چهار چوبی را تشکیل می دهند که عدسی در داخل اون برنامه می گیرد.نقطهی وسط چهار چوب، نقطه‌ی عطف*اصلی نامیده می شود و به ‌مرکز چهارچوب نیز معروف هست‌.

این نقطه را گاهی اوقات مرکز هندسی نیز می‌نامندBoxing Center or Geometrical Center) زیرا سپس تراش عدسی، این نقطه، مرکزهندسی عدسی هست‌.اندازهی پل یا دماغه ( bridge sizeیا boxing DBL ) کوتاهترین فاصلهی بین دو جعبه یا دو عدسی می‌باشد.این اندازه در روش داتوم، مطابق (MBL) می‌باشد.مقدار اندازهی عمودی یا ارتفاع عدسی با حرف "B" نشان داده شده هست‌.حرف "C" معرف مقدار عرض عدسی، در امتداد خط داتوم می‌باشد.
3ـ روش گماک (GOMAK System) :
سومین روشی که توسط گروهی به نمایندگی از انجمن اقتصادی کشورهای اروپائی بنا نهاده شد روش‌(GOMAC) بود.

، تلاشی هست در جهت رسیدن به یک توافق‌ بین روشهای داتوم و باکسینگ که نتایج حاصله، بهطور جهانی مورد قبول واقع نگردید، حتی در بین‌کشورهای بازار مشترک‌.

همان طور که مشاهده نمودید، این دو روش در اندازه‌بندی پل و اندازهی چشم، با هم متفاوت می‌باشند.درنتیجه مرکز چرخش قالب‌های این دو روش با هم تفاوت دارد.

حال اگر در وقت جابهجایی مرکز (دسانتره‌)، اندازه‌گیری برپايه روش باکسینگ باشد و از قالبهای روش اندازه‌بندی داتوم برای تراش هستفاده‌شود یا PD مورد نظر به طور صحیح بدست نمی آید و یا در مقدار جابهجایی مراکز اپتیکی جهت تعیین PD موردنظر اختلاف پیدا می شود.

مثال :همان طور که مشاهده می‌کنید، در کل یک میلی‌متر اختلاف بین این دو روش وجود دارد.

یادآوری : به تجربه ثابت شده در وقت جابهجایی مراکز اپتیکی، به اندازه‌بندی‌های حک شده برروی عینکها، نمی‌توان اعتماد کرد.

زیرا احتمال دارد در بعضی از موارد، اندازه های فریم بیمار در اثر تعویض عدسی تغییر کرده باشد.

همچنین در مواقعی که اندازهی یک فریم برپايه یک روش هستاندارد و موردتائید، اندازه‌بندی نشده باشد و یا فریم فاقد شیب یا قالب مخصوص بخودش باشد، می بایست‌خود، اقدام به اندازه‌گیری نماییم
__________________

54:

● قطر مؤثر(Effective Diameter :ED) :
هر گاه حد فاصل مرکز هندسی، تا دورترین نقطهی فریم را دو برابر کنیم، مقدار قطر مؤثر (ED) بهدست می‌آید.(کارخانه‌های سازندهی عینک بهندرت قطر مؤثر را فراخوان می‌نمايند؛ در نتیجه کلیهی فرمولهایی که از پارامتر ED برای‌بهدست آوردن حداقل قطر عدسی مورد نیاز هستفاده می‌نمايند، عملاً با مشکل مواجه می‌شوند.)
● اختلاف فریم : (Frame Difference)
تفاوت بین اندازهی افقی و عمودی را که برحسب میلی‌مترمی باشد را اختلاف فریم گویند.
● فاصله ی مرکز هندسی‌ (Geometrical Center Distance : GCD) :
فاصله ی بین دو مرکز هندسی، در دو عدسی را فاصلهی مرکز هندسی گویند.

و یا به فاصلهی بین دو مرکز عدسی‌هم فرموده می‌شود.( Distance Between Center : DBC ( و یا به PD فریم مشهور هست‌.

در واقع، اگر مقدار پل (DBL) را به اندازهی چشمی (eyesize) اضافه کنیم، مرکز هندسی یا PDفریم به دست خواهد آمد.
● اندازه ی دسته‌ :
امروزه در بیشتر فریمهای تجاری، اندازهی طول دسته‌ها بر رویشان چاپ شده هست‌.

این اندازه‌ها اکثراً برحسب میلی متر هست‌.

طول دستهی عینک را عموماً به یکی از سه روش زیر اندازه گیری می نمايند :
الف ـ طول سرتاسر دسته ‌: این طول عبارت هست از : فاصلهی بین مرکز لولای میانی دسته تا انتهای دسته‌.

این اندازه‌گیری می‌بایست درامتداد خط فرضی میانی دسته صورت پذیرد.

به عبارت دیگر، غیر از مواردی که دستهی عینک صاف می‌باشد، در سایر موارد می‌بایست خم موجود در دستهی عینک را بهصورت یک منحنی اندازه‌گیری نمود.

در صورتی که دسته از جنس فلز فنری باشد، انتهای خمیدگی دسته را گرفته و اون را می‌کشیم تابهصورت یک خط راست درآید.

سپس اون را بر روی خط کش برنامه داده و اندازه‌گیری می‌نمائیم‌.

اندازه‌گیری‌دسته بر حسب میلی متر می‌باشد.

دسته‌های عینکهای قدیمی بر مبنای اینچ اندازه‌گیری شده‌اند که دراین صورت می‌توان به هنگام تبدیل اونها به میلی متر مقدار اون را در ۴/۲۵ ضرب کرد.
ب ـ اندازهی طول دسته تا محل خمیدگی‌ : یکی از شیوه‌های قدیمی‌تر اندازه‌گیری طول دسته، اندازه‌گیری اون از مرکز لولای میانی دسته تانقطهی وسط‌ خمیدگی دسته می‌باشد.فاصلهی بین نقطهی وسط خمیدگی تا انتهای دسته را طول خمیدگی می‌نامند.
ج ـ اندازه گیری طول دسته از بدنه تا خمیدگی‌ : در صورتی که دستهی عینک یک فاصله بین قسمت تنهی عینک تا محل واقعی شروع‌دسته وجود دارد.

در این شرایط، طول دسته را می‌توان بر پايه شیوهی اندازه از تنه تا خمیدگی تعیین‌نمود.

(FTB) مختصری طویل‌تر از اندازه‌گیری به شیوهی (LTB) می‌باشد.

یادآوری:بهطور معمول در عینک های طبی، در اندازه بندی حدقه، حداقل اندازه، ۳۸ میلی متر و بزرگترین اندازه را ۵۸ میلی متر لحاظ می نمايند و در اندازه بندی پل یا دماغه، ۱۴میلی متر، کوچکترین و ۲۴ میلی متر، بزرگترین پل در نظرگرفته می شود و برای اندازهی دسته ها ، بین ۱۱۵ تا ۱۸۰ میلی متر را مورد هستفاده برنامه می دهند.

در بعضی از کتابها این اندازه ها را بر پايه سن و جنسیت طبقه بندی کرده اند که بیشتر این موارد ممکن هست که فقط در کشور خودشان مورد بررسی و بهره برداری برنامه گیرد.

بهطور کلی، این اندازه بندی ها ، می بایست بر پايه اندازه و فیزیک صورت امت همان جامعه، مورد بررسی برنامه گیرد.
_____________________

55:

تعیین قطر عدسی مورد نیاز عینک
با داشتن اندازه های فاصله ی بین مراکز دو امتک (PD) و یا ارتفاع ، فریم را بر روی کارت مرکز یاب برنامه داده وهم وقت با تنظیم دماغه ی فریم ( که می بایست درست در وسط خط عمودی یا اریب کارت واقع گردد ) مقدار PDو یا ارتفاع مورد نظر را تنظیم و علامت گذاری می نمائیم.

در این حالت، قطر عدسی مورد نیاز، مساوی با دو برابر حد فاصل نقطه ی نشان شده ی PD، تا دورترین نقطه ی حدقه ی فریم می باشد.

(این حد فاصل را می توان به وسیله ی خط کش اندازه گیری نمود و یا وقتی که دورترین نقطه برروی دوایر کارت مشخص شد، می بایست عدد منطبق بر روی نقطه ی PD علامت گذاری شده را، از قطر دایره ی مشخص شده کسر نموده و حاصل را دو برابر نمائیم که همان قطر عدسی مورد نیاز بدست می آید).

پس از مشخص شدن قطر عدسی مورد نیاز و ضخامت مرکز عدسی، تشخیص مقدار فشردگی عدسی و تعیین توان پایه ی عدسی(base curve) طبق یک هستاندارد امری هست الزامی.

لذا برای این کار، نیازمند به هستفاده از لوازم های اندازه گیری هستیم.

اسفرومتر، یکی از ابزارهای مهم برای این کار هست که در صفحات بعدی، به شرح اون می پردازیم.


● گوی سنج (اسفرومتر : Spherometer)
اسفرومتر، یکی از وسایل بسیار ضروری (در حد لنزمتر ) برای یک مؤسسه ی عینک سازی می باشد.

این وسیله تشکیل شده از یک صفحه ی مدرج ساعتی شکل که در انتها به یک سه پایه ختم می شود که دو پایه ی اون ثابت و پایه ی وسط به داخل و خارج حرکت می کند.

حرکت این پایه برپايه یکسری روابط هندسی هست و مقدار توان مثبت + و یا منفی - عدسی را توسط عقربه نشان می دهد.

این وسیله، جهت سنجش عدسی های معمولی با ضریب شکست ۱.۵۳ تنظیم می باشد.

نزدیک ترین عدسی به این ضریب شکست ، عدسی های کراون (۱.۵۲) می باشد.

از اونجا که اسفرومتر، یک وسیله ی اپتیکی هست و کاربرد اون در سهولت کار مؤثر و مورد نیاز عینک سازان می باشد، چند مورد از کارایی های این وسیله ارائه می گردد:
۱- تشخیص توان پایه (base curve) و متعاقباً پی بردن به نوع عدسی ۲- تشخیص توان عدسی های معمولی (کراون ) ۳- تشخیص نوع هستوانه ی عدسی (استوانه از بیرون یا داخل ) ۴- تشخیص عدسی های فشرده ۵- تشخیص عدسی های تدریجی (پروگرسیو) ۶- تشخیص ضریب شکست عدسی ها ۷- تشخیص عدسی های غیر کروی
● روش هستفاده از اسفرومتر :
در ابتدا، جهت اطمینان از دقت اسفرومتر، پایه های اون را به طور عمود بر روی یک سطح کاملاً تخت (شیشه های روی میز) برنامه دهید.

در این حالت می بایست عقربه، نقطه ی صفر را به شما نشان دهد.

در غیر این صورت پایه ی وسط را با وسیله ای (دم باریک ) به راست یا چپ بچرخانید و مجدداً آزمایش نمائید.

ابتدا پایه های اسفرومتر را به طور عمود، بر وسط سطح بیرونی عدسی برنامه داده و سپس عدسی را حول محور خودش بچرخانید و مراقب باشید که وضعیت عمودی پایه ها نسبت به سطح عدسی حفظ شود.

وقتی که پایه های اسفرومتر به سطح عدسی عمود می شوند، مقدار توان سطح عدسی، بر روی صفحه ی مدرج، توسط عقربه نمایان می گردد و وقتی که عدسی را به چرخش در می آورید، ممکن هست که مقدار توان سطح عدسی تغییر نماید.

در این حالت، بایستی کمترین و بیشترین مقدار توان را یادداشت نمود.

همین روش را می توانید جهت اندازه گیری توان داخل عدسی نیز به کار برید


56:

پلاستیک‌ Plastic ) پلاستیکهای اولیه ای که در ساخت فریم از اونها هستفاده می شده، از جنس باکلیت و گالالیت بودند.

این پلاستیکها به خاطر شنمايندگی در برابر سرما،خوب عمل نمی‌کردند.

بعدها از مادهی زیلونیت بهطورگسترده در ساخت فریم هستفاده شد.

این ماده به خوبی صیقل می‌پذیرد، اما در مقابل حرارت بالا، قابل اشتعال هست‌.

به ‌همین خاطر تولید این فریم ها ممنوع شد .( بهدلیل هستفاده از مادهی زیلونیت به فریمهای زیل [ zyl ] نیز معروف‌بودند.)
● سلولز هستات‌ Cellulose acetate ) «سلولز هستات» ماده‌ای هست که بهطور گسترده در ساخت فریم بهکار می‌رود.

مادهی اصلی سلولز، از پنبه یا خمیر چوب گرفته شده و سپس مورد عمل‌آوری واقع می‌گردد.

هنگامی که مادهی اولیهی سلولز از پنبه‌استخراج می‌شود، بهصورت رشته‌هایی می‌باشند که به تخم پنبه چسبیده اند و اون‌قدر کوتاه می‌باشند که قابل‌استفاده برای منسوجات نیستند.این رشته‌هـا را Linter گویند.

مواد هستخراجی از چوب و یا پنبه را با مخلوطی از انیدرید،اسید هستیک و اسید سولفوریک(که به عنوان کاتالیزور عمل می‌نمايند) به هم‌می‌آمیزند.

سپس، مواد پلاستیک‌ساز و موادی را جهت هستحکام، به اون اضافه می نمایند.

امروزه، بعضی از آلرژیها را به هستفاده از فریمهای ساخته شده از سلولز هستات نسبت می دهند.

گرچه، این موضوع نادر هست‌.

زیرا بیشتر اوقات، مشکلات پوستی ناشی از این گونه واکنشهای آلرژیک مربوط به ذراتی می شود که توسط مواد سازندهی فریم قابل جذب اند.

یعنی مادهی سازندهی فریم، خود به تنهایی نمی تواند باعث بروز یک واکنش آلرژیک شود.

لذا، به منظور محافظت سطح فریم از تماس با این گونه مواد، سطح فریم را روکش می نمايند.در صورتی که سطح فریم روکش نشود، این امکان وجود دارد که سلولز هستات، موادی را که آلرژی‌زا هستندجذب نماید.

یک روکش خوب، روکشی هست که مانع رسیدن اشعهی فرابنفش به فریم شود.

چنین روکشی از کم رنگ شدن فریم نیز جلوگیری‌ می‌نماید.

«سلولز هستات‌» را می‌توان به شکل ورقه‌های پلاستیکی ساخت و از اون قطعات فریم را برید و یا اینکه‌ بهصورت دانه‌های هستات درآورده و اون را در مدل تزریقی بهکار برد.برای ساخت فریم، سلولز هستات را معمولاً بهصورت ورقه‌ بهکار می‌برند.

● سلولز هستات پروپیونات‌ ( Propionate ) یا : ( cellulose aceto - propionate ) که عموماً به پروپیونات معروف هست‌.

بسیاری از خصوصیات سلولز هستات را دارا بوده وبرای مدل‌تزریقی مناسب‌تر هست‌.(همچنین به جهت دارا بودن وزن کمتر نسبت به هستات،از مزیت سبکی نیز برخوردار می باشد.) پایداری رنگ در پروپیونات نسبت به سلولز هستات کمتر می‌باشد و در صورتی‌که روکش جذب نمايندهی اشعهی ماوراء بنفش نداشته باشد، مدت ‌نسبتاً کوتاهی رنگ خود را از دست می‌دهد.

برای ساخت فریم، دانه‌های پروپیونات را حرارت داده تا بهصورت مایع درآیند.

سپس، اون را به وسیلهی تزریق‌ برای ساخت مدلهای دلخواه بهکار می‌برند.دانه‌های پروپیونات، ممکن هست که در ابتدا بی‌رنگ باشند که در این صورت سپس ساخت فریم قسمتهای مختلف اون را به دلخواه رنگ می‌نمايند.
● اوپتایل: ( Optyl ) اپوکسی رزین که برای ساخت فریم بهکار می‌رود، تحت نام تجاری Optyl معروف هست‌.

این ماده، ازطریق مخلوط کردن رزین مایع با یک مادهی سخت نماينده ساخته می شود.

و سپس طی فرآیندی که در خلاء صورت‌می‌گیرد، اشکال مختلفی ازفریم را تولید می‌نمايند.

ماده فوق، دارای خاصیت ترموالاستیک هست.

بدین معنی که وقتی در مقابل حرارت برنامه می‌گیرد، خم‌شده و اگر مجدداً حرارت ببیند، به شکل اولیهی خود باز می‌گردد.

سلولز هستات یک مادهی ترموپلاستیک‌است‌.

بدین معنی که وقتی حرارت ببیند خم شده، اما با حرارت مجدد، به شکل اولیهی خود باز نمی‌گردد.اپتایل (Optyl)تقریباً ۳۰% سبکتر از سلولز هستات می باشد.

(از هستات معمولاً بعنوان یک شاخص جهت‌ مقایسهی وزن هستفاده می‌شود).(روش کار با اپتایل در بخش نصب عدسیها توضیح داده شده هست‌.)
● نایلون : ( Nylon ) نایلون‌، ماده‌ای هست با خاصیت انعطاف پذیری بالا، که اگر متناوباً در طول شب در آب قرارگیرد، انعطاف‌پذیری خود را حفظ می‌کند.

این ماده، تنها به مرور وقت خشک و شنماينده می‌شود.

نایلون اخیراً بهطور گسترده مورد هستفاده واقع شده‌، مخصوصاً در ساخت عینکهای ورزشی‌.


● رابر: ( Rubber ) بعضی از عینکهای ورزشی و یا آفتابی ممکن هست که از ترکیب نایلون و لاستیک ساخته شوند.

این گونه‌ عینکها همان طور که انتظار می‌رود قابل انعطاف بوده و اگر خم شوند، به شکل اولیهی خود باز می‌گردند، اما قابل تنظیم نمی‌باشند و در مقابل ضربه تا حد زیادی مقاومند.
● الیاف کربن‌ : ( Carbon Fiber ) از الیاف کربن‌، در ساخت یک نوع فریم نازک و مستحکم هستفاده می شود.

بدین منظور رشته‌هایی از الیاف کربن را با نایلون ترکیب مینمايند.

این ماده قابل تنظیم نبوده و در نتیجه برای ساخت حدقهی فریمها بهکار می‌رود.

به عبارت دیگر، اگر جنس فریم انتخابی شما از الیاف کربن باشد و به هنگام انتخاب بر روی‌صورت شما خوب تنظیم نباشد، بعد هم نمی توانید اون را تنظیم نمائید.

مزیت اصلی این گونه فریمها، سبکی وزن اونها می‌باشد.

این کم‌وزنی، بهخاطر هستحکام زیاد الیاف کربن می‌باشدکه می‌توان فریم را نازکتر ساخت‌.

(الیاف کربن ۶۰% وزن سلولز هستات را دارا می‌باشد).

از اونجا که کربن سیاه هست‌، رنگ فریمهای ساخته شده از این ماده مات و محدود میباشد.

اغلب اوقات فریم عینک، از الیاف کربن و دسته‌های اون، فلزی می‌باشد.

در هوای سرد بهدلیل شکستگیهایی که‌ ممکن هست در فریم ایجاد شود، مشکلاتی پدید خواهد آمد که به خاطر این گونه مشکلاتِ دمائی، ضروری هست که سپس ساختن فریم با این ماده و در حالی که هنوز گرم هست، اون را بلافاصله در معرض هوای سردبرنامه ندهیم‌.(در فصل هفتم در مورد کار کردن با الیاف کربن ، اطلاعات بیشتری داده شده هست.)
● پلی‌آمید : ( Polyamide ) پلی‌آمید، ماده‌ای هست که پايه ش نایلون بوده و کاملاً مقاوم هست.

پلی‌آمید ۷۲% وزن سلولزاستات را دارا می‌باشد و چون می‌توان اون را نازکتر ساخت، از مزیت کم وزنی‌برخوردار هست‌.

برخلاف‌فریمهای ساخته شده از الیاف کربن‌، فریمهای پلی‌آمید را می‌توان به صورت شفاف ساخت‌.

این فریمها، در مقابل مواد شیمیایی و حلالها مقاوم بوده و آلرژی‌زا هم نمی‌باشند.

ط کِولار: ( Kevlar ) کِولار، ماده‌ای هست که با نایلون آمیخته شده‌.

این ماده محکم و سبک بوده و در ساخت فریم از اون‌استفاده می‌شود.

کِولار در مقابل طیف گستره‌ای از دما، حالت خود را حفظ می‌نماید، اما به سختی تغییر شکل می‌دهد.

اگرچه در مقابل حرارت نرم می‌شود، اما نه جمع می‌شود و نه بسط پیدا می‌کند.
● پلی‌کربنات‌: ( Polycarbonate ) پلی کربنات‌، ماده‌ای هست که در ساخت عدسیها بکار می‌رود.

اما از این ماده می‌توان در ساخت فریم‌ نیز هستفاده نمود.

فریمهائی که با این ماده ساخته می‌شوند، عمدتاً برای مقاصد ورزشی و ایمنی‌می‌باشند.

هنگامی که برای مقاصد غیرطبی بکار می‌رود، عدسی و فریم را بهطور یکپارچه می‌سازند.

عینکهای یکپارچه‌ای که از این ماده ساخته می‌شوند، بیشتر از هر نوع عینک مشابه موجود در بازارمقاوم هستند.

متأسفانه‌، فریمهای ساخته شده از پلی کربنات، بهخاطر مقاومتی که در برابر تنظیم از خود نشان می‌دهند، نمی‌توانند جایگزین خوبی برای عینکهای رایج باشند.استفاده از این ماده در ساخت عینکهای ورزشی مناسبتر هست‌

57:

فریمهای فلزی عینک
در گذشته ، آلیاژهای حاوی طلا، معمولاً در ساخت فریم به*کار برده می‌شدند.

اخیراً آلیاژهای مختلفی در ساخت فریم به*کار برده می‌شوند که تعداد کمی از اونها حاوی طلا می‌باشند.● فلز: ( Metal ) در گذشته ، آلیاژهای حاوی طلا، معمولاً در ساخت فریم به*کار برده می‌شدند.

اخیراً آلیاژهای مختلفی در ساخت فریم به*کار برده می‌شوند که تعداد کمی از اونها حاوی طلا می‌باشند.با گسترش و تکامل روشهای الکترولیز، پیشرفتهای زیادی در امر ساخت فریمهای فلزی حاصل گردیده‌است، به نحوی که این‌فریمها به خوبی قابل پرداخت بوده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌باشند.


● نیکل نقره‌: ( Nickel Silvers ) نیکل نقره‌، حاوی بیش از ۵۰% مس‌، ۲۵% نیکل و مابقی روی هست و نقره‌ای در اون موجود نمی‌باشد.

مس، باعث انعطاف‌پذیری ماده‌ می شود، روی، هستحکام اون را بیشتر می کند و نیکل، سفیدی آلیاژ را ایجاد می‌نماید.

هنگامی که نیکل موجود در آلیاژ نیکل نقره، از مرز ۱۲% تجاوز کند، رنگ مس دیگر قابل رویت نیست.(نام‌دیگر نیکل نقره، نیکل آلمانی هست‌.)
● فلز مانل‌: ( Monel Metal ) مانل‌، دارای رنگی سفید، قابلیت انعطاف پذیری خوب جهت شکل دهی ‌و مقاوم در برابر خوردگی هست.

درحد بالایی صیقل پذیراست‌.

مانل، از نیکل‌، مس‌، آهن و مقادیر کمی از سایر عناصر ساخته شده هست‌.

بالاترین‌جزء این ماده را نیکل تشکیل می‌دهد که بین ۶۳ تا ۷۰ % می‌باشد.

دومین جزء اون مس هست‌.

آهن‌، تنها ۵/۲ % اون را تشکیل می‌دهد و مقادیر کمی هم سیلی******************‌، کربن و گوگرد در اون موجود می باشد.

مانل را اغلب اوقات به عنوان ماده‌ای جهت ساختن فریم بکار می‌برند.


● تیتانیوم‌ : ( Titanium )فریمهای تیتانیومی‌، فوق‌العاده‌ سبک هستند و زنگ هم نمی‌زنند.

هستحکام فوق العاده تیتانیوم، این امکان را فراهم‌می‌سازد که فریم، نازک ساخته شود، اما لحیم کردن و یا جوش دادن اون مشکل و قیمت اون هم زیاد ‌می‌باشد.


● آلومینیوم‌ : ( Aluminium ) آلومینیوم‌، هم سبک هست هم محکم‌.

این فلز به طور گسترده، قابلیت رنگ‌پذیری داشته و زنگ هم‌نمی‌زند، ولی نمی‌توان اون را بخوبی لحیم کرد و یا جوش داد، بنابراین، قطعات اون را می‌بایست به صورتی ساخت که بتوان به وسیله*ی پیچ و یا پرچ به هم وصل نمود.


● فولاد زنگ نزن یا هستنلس هستیل‌ : ( Stainless Steel )در قرن نوزدهم‌، بعضی از فریمها از مواد هستیل معمولی ساخته می شدند.

هستیل ضد زنگ در اوایل قرن بیستم‌توسعه یافت‌.

این ماده، از آهن و کروم ساخته شده و در مقابل خوردگی، بسیار مقاوم هست‌.

هستیل ضدزنگ، بسیار مستحکم بوده و هنگامی که به شکل نازک درآید، دارای قابلیت انعطافی هست که مناسب‌ساختن دسته فریم می‌باشد.
ادامه دارد.....
بررسی ساختمان فریم عینک
فریمهای فاقد ریم را Mountings (مان تینگز) می نامند.

در این فریمها، عدسیها داخل فریم برنامه می گیرند، و به فریم های ریم لس متصل می شوند.

فریمها خود نیز به شیوه های ساده قابل طبقه بندی می باشند.
● وزن(Weight)
دسته ها و قاب های پلاستیکی را می توان به وسیله*ی وزن و بر پايه ضخامت (یا پهنای) پلاستیک و همچنین به وسیله ی مواد به*کار رفته در اونها طبقه بندی نمود
● وضعیت دسته (Temple Position)
امروزه، نقطه*ی اتصال دسته ها به فریم، در هر وضعیتی ممکن هست برنامه بگیرد(از بالاترین نقطه*ی قسمت گیجگاهی فریم تا پایین ترین نقطه*ی اون).

لذا، به غیر از فریمهای ریم لس (بدون حلقه) و یا شبه ریم لس، نمی توان نام خاصی برای این نقاط در نظر گرفت، تا بتوان بر پايه اون فریمها را طبقه بندی نمود.


● بررسی ساختمان فریم
فریمهای فاقد ریم را Mountings (مان تینگز) می نامند.

در این فریمها، عدسیها داخل فریم برنامه می گیرند، و به فریم های ریم لس متصل می شوند.

فریمها خود نیز به شیوه های ساده قابل طبقه بندی می باشند.


● فریمهای پلاستیکی(Plastic):
فریمهای پلاستیکی، از بعضی از انواع مواد پلاستیکی ساخته می شوند.

فریمهای پلاستیکی را گاهی به فریمهای کاسه لاک پشتی نسبت می دهند و این موضوع، به وقتی باز می گردد که فریمها را از کاسه لاک پشت می ساختند.

اما، این موضوع دیگر به فراموشی سپرده شده هست.


Zyl(زیل)، اصطلاح دیگری هست که هنوز هم خیلی ها برای فریمهای پلاستیکی به*کار می برند.

این موضوع از اونجا ناشی می شود که وقتی زیلونیت(سلولز نیتریت)به عنوان ماده ای رایج جهت این گونه فریم ها به*کار برده می شد.

امروزه با ظهور مواد جدید بسیار، یا همان نام ماده*ی پلاستیک را به*کار می برند و یا به*طور ساده اون را فریم پلاستیکی می نامند.
● فریمهای فلزی(Metal):
فریمهای فلزی، فریمهایی هستند که همه*ی قسمتهای اون بجز پدها و بخشهای عقبی دسته ها ( که با پلاستیک، پوشیده شده) از فلز ساخته شده اند.

حدقه*ی فریم به*طور کامل، عدسی را در بر می گیرد.


● فریمهای زه پلاستیکی (Nylon Cord Frames):
فریمهای زه پلاستیکی را گاهی اوقات nylon supras (بالا پلاستیکی) هم می نامند.

عدسی در این گونه فریمها به توسط زه پلاستیکی که گرداگرد لبه*ی اونها را در بر می گیرد، نگاه داشته می شوند.

این موضوع باعث می شود که فریم، ریم لس به نظر آید.

معمولاً قسمت فوقانی عدسی، به حدقه*ی بالایی فریم جفت می شود.

بقیه*ی عدسی دارای یک شیار جزیی هست، که به وسیله*ی تراش هموار شده هست.


● فریمهای ترکیبی(Combination):
فریمهای ترکیبی، به*طور معمول فریمهایی هستند که دارای اسکلتی فلزی بوده و حدقه*ی فوقانی و دسته های اونها پلاستیکی می باشد.


● اسکلت این فریم ها، شامل : حدقه و قسمت دماغه می باشد.

اگرچه این، معمول ترین نوع ساخت هست، هرگونه فریم با ترکیب فلز و پلاستیک مثل فریمی با حدقه*ی پلاستیکی و دسته و دماغه*ی فلزی در این طبقه بندی برنامه می گیرند.


● فریمهای نیم تنه (Half-eye):
فریمهای نیم تنه، مخصوص کسانی ساخته شده هست که دید نزدیکشان نیاز به اصلاح داشته، ولی برای دید دور مشکلی ندارند.

این فریمها به*گونه ای ساخته شده اند که پایین تر از حد معمول، بر روی بینی برنامه می گیرند و ارتفاع اونها هم نصف فریمهای معمولی هست.

این وضعیت سبب می شود ، تا بیماران از بالای عینک هم بتوانند نگاه نمايند.

این فریمها ممکن هست که از پلاستیک، فلز و یا حتی زه پلاستیکی ساخته شده باشند.


فریمهای نیم تنه*ی مخصوص دید دور که کمتر متداول می باشند، برای بیماران این امکان را فراهم
می سازد که برای خواندن، از زیر عدسیها نگاه نمايند.


● فریمهای ریم لس، شبه ریم لس و نیومانت(Rimless, Semirimless, and Numont):
در فریمهای ریم لس، عدسیها نه به وسیله*ی زه پلاستیکی و نه به وسیله*ی حدقه نگه داشته می شوند.

بلکه، بیشتر اوقات به وسیله*ی پیچ یا گیره این نگهداری انجام می گیرد.

در بیشتر فریمهای ریم لس، دو نقطه ی اتصال برای عدسی موجود هست.

یکی در منطقه*ی بینی و دیگری در منطقه*ی گیجگاهی.


فریمهای نیمه ریم لس (Semirimless Mountings) ، مشابه ریم لس می باشند، بجز اونکه این فریمها دارای یک بازوی فلزی تقویت نماينده بوده که در قسمت فوقانی عدسی، امتداد یافته و بخش مرکزی فریم را به Endpiece متصل می نمايند.

بخش مرکزی شامل دماغه، بازوهای پد و پدها می باشد.


نیومانت(Numont Mountings) یک نوع فریم ریم لس هست که عدسیها را تنها از لبه ای که به سمت بینی برنامه گرفته نگه می دارد.

عدسیها در ناحیه ی دماغه، اتصال یافته اند و اتصال دسته ها به فریم ، توسط یک بازوی فلزی بربرنامه می شود که در پشت عدسی به طرف گیجگاه امتداد یافته هست.

بنابراین، تنها یک نقطه*ی اتصال برای عدسی وجود دارد.


●● سایر فریمهای ریم لس(Other Mountings):
● بال گریپ(Balgrip Mountings):
یک نوع فریم ریم لس هست که دراون، گیره هایی وجود دارد که به یک میله*ی هستیل قابل انبساط متصل شده هست .

این گیره ها، بر سوراخها و یا چاکهای موجود در سمت بینی و یا گیجگاهی عدسی سوار شده و عدسی را در محل خود نگاه می دارد.

با عقب کشیدن گیره ها از عدسی، می توان، به راحتی عدسی را خارج نمود.

به همین دلیل، این فریم را می توان با بیش از یک جفت عدسی به*کار برد.

بنابراین لنزهای آفتابی، لنزهای مخصوص، لنزهای سایه روشن را می توان با لنزهای معمولی بیمار، تعویض و مورد هستفاده برنامه داد.


● ویلز- اج(Wils-Edge Mountings):
یک نوع فریم ریم لس هست که در اون، یک بازوی شیاردار، قسمت فوقانی عدسی را محکم نگاه داشته و عدسی را در محل خود برنامه می دهد.

به عدسی، متناسب با فرم بازو، شیار داده می شود.


● بررسی ساختمانEndpiece
ساختمان Endpiece (اِند پیس) همانند ساختمان ناحیه*ی دماغه، هم می تواند فلزی باشد و هم پلاستیکی.


● اِندپیس پلاستیکی:
در فریمهای پلاستیکی، سه مدل عمده در ارتباط با اِند پیس وجود دارد.


معمول ترین ساختمان اِند پیس، مدل شاخی هست که در اون، اِند پیس به*صورت صاف بوده و شاخ دسته هم حالتی تخت دارد و این دو، تحت یک زاویه ی ۹۰ درجه با یکدیگر برخورد می نمايند.


نوع دیگر اِند پیس، مدل Mitre(مایتر) هست که در اون محل تماس قاب فریم با شاخ دسته، تحت یک زاویه*ی ۴۵ درجه با یکدیگر برخورد می نمايند.

در مدل برگشتی ? خمیده، اِند پیس به*طرف داخل خم گشته و انتهای اون با انتهای دسته در تماس هست.


● اِندپیس فلزی(Metal):
رایج ترین اِند پیس فلزی، ساختمانی شبیه به ساختمان مدل برگشتی ? خمیده در فریمهای پلاستیکی دارد.

علاوه بر این، سه نوع طبقه بندی دیگر در ارتباط با اِند پیس های فلزی قدیمی وجود دارد، که همگی اونها دارای لولاهای سه پایه می باشند.

البته، گوناگونی های فراوانی هم در هر یک از این سه نوع عمده وجود دارد.


● بررسی ساختمان دسته ها
دسته ها از نظر ساختمان، گوناگونی های بسیاری دارند.

بنابراین، تفاوت قابل توجهی در هرگروه ازدسته ها موجود هست.

به*طور کلی، دسته ها در پنج گروه اصلی(شکل۱۲-۱) برنامه می گیرند که عبارتند از:
۱.دسته های مدل جمجمه ای (Skull temples):
این دسته ها در پشت گوش به طرف پایین خم می شوند و محیط مرئی را دنبال و بر سطح اون تکیه می نمايند.


۲.دسته های مدل کتابخانه‌ای (Library temples):
پهنای این دسته ها معمولاً در قسمت شاخ متوسط بوده، هرچه به سمت عقب پیش می روند، افزایش می یابند.


این دسته ها عملاً صاف بوده وبا فشاری که بر سر وارد می نمايند، عینک را نگه می دارند.

این دسته ها، به دسته های «انتها صاف» هم معروف اند.


۳.دسته های مدل تغییر پذیر(Convertible temples) :
این دسته ها از نظر صاف بودن، همانند دسته های مدل کتابخانه ای می باشند.

این دسته ها طوری ساخته شده اند که بتوانند با خم شدن، مدل جمجمه را به*خود بگیرند و قابل تغییر از «انتها صاف» به «مدل جمجمه ای» باشند.


۴.دسته های مدل قوسی(Riding bow temples):
این دسته ها، گرداگرد گوش را فرا گرفته و محل انحنایشان، از جایی که گوش و سر به*هم متصل می شوند، تا نرمه*ی گوش امتداد می یابد.

این دسته ها غالباً برای فریمهای ایمنی و فریمهای مخصوص کودکان مورد هستفاده برنامه می گیرند.


۵.دسته های مدل سیم آسایش(Comfort cable temples):
این دسته ها از نظر شکل، همانند مدل قوسی بوده، اما از نوعی فلز قابل انعطاف ساخته شده اند، که در قسمت گوش به صورت حلقه در آمده هست.
_________________

58:

شناخت ، انتخاب و تهیه ی عدسی عینکعدسی، یکی از مهمترین اجزای یک عینک هست که می بایست با در نظر گرفتن موارد طبی و ایمنی برای بینایی بهتر و بهداشت چشم انتخاب شود.

عدسی، یکی از مهمترین اجزای یک عینک هست که می بایست با در نظر گرفتن موارد طبی و ایمنی برای بینایی بهتر و بهداشت چشم انتخاب شود.

داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع عدسی ها چه از نظر خصوصیات اپتیکی، خواص فیزیکی و شیمیایی و چه از نظر کمی و کیفی و تبادل نظر با بیمار و در نهایت هماهنگی عدسی با فریم امری ضروری هست.

در این میان، انتخاب صحیح قطر عدسی، جهت رعایت PD و ارتفاع و در نظر گرفتن بُعد تجاری اون از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

لذا برای به دست آوردن قطر عدسی مورد نیاز، همچنین مقدار جا به جایی مرکز اپتیکی اون ، آشنایی با روشهای اندازه گیری و فرمولهای مربوط، امری الزامی هست .همچنین آشنایی داشتن با عدسی های هستاندارد، به خصوص از نظر ضخامت مرکز عدسی(center thickness ) و توان پایه (base curve) از ضروریات این حرفه می باشد.

زیرا ضخامت زیاد و غیر هستاندارد مرکز عدسی باعث وزن بیشتر اون می گردد.

برعکس ، اگر عدسی بیش از اندازه نازک باشد، احتمال شکستن اون هنگام ساخت عینک و یا در هنگام هستفاده برای بیمار وجود دارد.

به همین منظور، در ادامه، مطلب مختصری از بحث عدسی های هستاندارد توضیح داده می شود و در صفحات آخر همین جزوه، پیش نویس هستانداردهای پیشنهادی تهیه شده، که تقدیم می گردد.


● عدسی های هستاندارد
به طور کل، شناخت وسایل عینک سازی و لوازم آلاتی و اجناس هستاندارد و کاربرد و هستفاده بهینه از اونها در موسسات عینک سازی، یکی از فاکتورهای مهم در فراهم آوردن دید مطلوب برای بیمار (پس از تجویز صحیح) می باشد.


هستفاده صحیح از وسایل و لوازم آلاتی که با هستانداردهای ملی و جهانی مطابقت داشته باشد، سبب ضایعات کمتر و وقت کوتاهتر در ساخت عینک می گردد و به تجربه ثابت گردیده که در ابعاد تجاری و اقتصادی هم بازدهی مناسب تری به همراه خواهد داشت.


داشتن آشنایی کافی از فن و دانش روز در صنایع عینک سازی و کاربری مناسب از اون هستانداردها، سبب کاهش در خطاهای اپتیکی در حین ساخت عینک می گردد.


با توجه به توضیحات فوق ، وبا عنایت به اینکه بسیاری از دستگاهها و لوازم آلات عینک سازی، به خصوص ماشینهای دور تراش عدسی را بر مبنای عدسی های هستاندارد طراحی و کالیبره می نمایند، در حد توان ، عدسی های هستاندارد را مورد بررسی برنامه می دهیم.


●● ویژگیهای عمومی عدسی و معایب اون:
● ویژگیهای عمومی یک عدسی به برنامه زیر می باشد:
۱- همگنی ۲ـ شفافیت ۳ـ چگالی ۴ـ ضریب شکست ۵ ـ اشتعال نا پذیری عدسی پلاستیک توسط آزمایش مربوط
● همچنین معایب یک عدسی :
۱- حباب ۲ - رگه ۳ - مواد ناخالصی ۴ - اطخال
پس در واقع، شیشه ی اپتیکی، شیشه ای هست که علاوه بر دارا بودن ویژگیهای عمومی عدسی، فاقد هرگونه از معایب فوق باشد.


در ادامه، با توجه به توضیحات داده شده و با در نظر گرفتن اولویتها، هستانداردهای توان پایه و ضخامت مرکز عدسی را مورد بررسی برنامه می دهیم.


هستانداردهای توان پایه و ضخامت مرکز عدسی (Base Curve and Center Thickness Standards)
در دومین بررسی، توجه نمودن به توان پایه و ضخامت مرکز یک عدسی، توصیه می شود.

به طوری که در هنگام تعویض عدسی ها طبق نسخه ی جدید و یا طبق همان نمره ی قبلی ، می بایست از همان مشخصات توان پایه ی عدسی قدیمی پیروی نمود.


دقت در انتخاب توان مناسب، نسبت به نوع و توان عدسی، یکی از راهکارهای مفید جهت فراهم آوردن دید مطلوب و رعایت فاکتورهای فنی و زیبایی در ساخت عینک می باشد.

(تشخیص توان پایه با اسفرومتر در صفحات بعدی توضیح داده خواهد شد.)
● ضخامت مرکز عدسی : (Center Thicknes(
در بررسی های به عمل آمده، عمده ی ضایعات و شکستن عدسی ها در هنگام تراش و یا تنظیم عینک و یا وقت سرد و گرم شدن عدسی، ارتباط مستقیمی با عدم هستاندارد بودن ضخامت مرکزی عدسی دارد.


(نازک بودن بیش از حد مرکز عدسی، سبب شکستن و ضخیم بودن بیش از حد مرکز عدسی ها سبب سنگینی مضاعف عدسی می گردد.)
با توجه به اینکه انتخاب عدسی مناسب، یکی از ویژگیهای مهم در ساخت یک عینک ایده آل میباشد، لذا آگاهی داشتن از مقدار هستانداردهای ضخامت مرکز عدسی ها، کمک شایان توجهی در انتخاب عدسی موردنظر می نماید.

جهت تعیین ضخامت مرکز عدسی، از کولیس های مخصوص هستفاده می شود.


● یادآوری :
در هنگام تعویض عدسی های قدیمی عینک ، در صورتی که بیمار نسخه و یا مدرکی دال بر مشخصات اپتیکی عدسی و یا شکایتی در ارتباط با بینایی اش ندارد، بهتر هست از همان مشخصات اپتیکی (PD ، ارتفاع ، توان پایه ) عدسی قدیمی، جهت ساخت عینک هستفاده شود
_________________________

59:

هماهنگی رنگ عینک با رنگ پوست ، مو و چشم هماهنگی رنگ عینک با رنگ پوست ، مو و چشم

اهمیت هماهنگی رنگ عینک را نسبت به چهره نباید فراموش کرد.

البته در مورد این هماهنگی یک هستاندارد جهانی که جوابگوی همه ی فرهنگ های دنیا باشد مشاهده نمی شود؛ در نتیجه، انتخاب رنگ عینک، بیشتر سلیقه ای عمل می شود.

ولی در موارد خاصی جنبه ی عمومیت بیشتری پیدا می کند.

مثلاً کسانی که چشم هایشان نسبت به کل پهنای صورتشان نزدیک به هم می باشد، در صورت تمایل می توانند از عینکهایی هستفاده نمایند که دارای پل یا دماغه ای روشن تراز قسمتهای دیگر عینک باشد و برعکس.با این انتخاب ها می توان نزدیکی و یا فراخی بیش از حد چشمها را حتی الامکان متعادل نمود.

چند نکته در انتخاب فریم:

از اونجایی که حالت موی سر، در شکل گیری چهره تأثیر گذار هست، اگر در وقت انتخاب فریم حالت موی سر، ملاک انتخاب فریم برنامه گیرد، بعداً به علت تغییرات زیادی که در حالت موی سرایجاد می شود، از هماهنگی موی سر با فریم وصورت کاسته شده و به مرور باعث نارضایتی وناراحتی بیمار می گردد.بنابراین در وقت انتخاب فریم ، حالت موی سر را باید امری موقتی دانست و ازفاکتورهای دیگرجهت انتخاب فریم هستفاده نمائید.اشخاصی که تاس میباشند، بهتر هست از فریمهایی هستفاده نمایند که ابروها را بپوشاند و درنهایت، ازبلندی بیش از حد پیشانی کاسته شود.گاهی اوقات رنگ چشم، در انتخاب رنگ فریم تأثیر گذار میشود.

مثلاً برای چشمهای سبز و آبی فریمهایی که در اونها، قسمت فوقانی حدقه، مشابه به رنگ چشم باشد، مناسبتر خود را نشان میدهند.برای کسانی که به اصطلاح پا به سن گذاشته اند و یا موهای سر و صورت اونها سفید شده هست، انتخاب فریمهایی با رنگ نقره ای و سفید، باعث می شود که کهولت سن اونها نمایان تر شود.در این مواقع می توان به جای انتخاب این رنگها، ازرنگهایی مثل طلایی هستفاده نمود.اگر اجزای صورت، کوچک یا ظریف هست، بهتر هست از فریمی با رنگ روشن هستفاده نمایید وبرعکس.باید به این نکته توجه شود که وقتی که عینک برروی صورت شخص برنامه میگیرد، خواه نا خواه ازهمه ی جهات فوق الذکر، عینک عضوی از اعضای صورت به حساب آمده و شخص از تأثیرات اون در چهره متأثرمی باشد.

لذا عدم توجه به نکات با اهمیت در انتخاب فریم، می تواند در آینده برای شخص هستفاده نماينده ازعینک، دگرگونیهای شخصیتی از قبیل :شادابی،غمگینی ، آرامی ، تندی و...

به وجود آورد .منبع:سایت عینک
___________________________

60:

چه نوع عینک آفتابی را انتخاب کنم؟ نزديك به چهار قرن از وقتى كه عينك ساز انگليسى، به توليد عينك هاى آفتابى پرداخت مى گذرد.

قبل از اينكه بنيامين فرانكلين به فكر ساخت عينك هاى دو كانونه بيفتد و آدامز سراغ طراحى عينك هاى جالبش كه دو عدسى با هم در يك فريم برنامه مى گرفت و دسته هاى پهن و بلند داشت، برود؛ جيمز اسكات در سال ۱۷۵۲ به تاثير زيان بار نور خورشيد بر چشم پى برد و به توليد عينك هايى با شيشه رنگى به جاى شيشه سفيد روى آورد.

عينك هايى با شيشه آبى و سبز كه به تدريج موردپسند مردان و زنان اروپايى واقع شد.

گرچه عينك هايى كه اسكات در اون سال ها طراحى مى كرد با اونچه امروز ديده مى شود از نظر طراحى قاب و دسته بسيار متفاوت هست ولى عينك هاى آبى و سبز همچنان از طرفداران فراوانى برخوردارند.

معروفترين كمپانى عينك سازى در اروپا شركت رى بن هست كه بيشترين سهم در توليد عينك هاى سبز را دارد.

• عينك آفتابى، گزينه اول مد
تاثير مخرب اشعه ماوراءبنفش خورشيد روى چشم از قرن ها پيش ثابت شده هست.

اين را مى توان از سنگ زمردى كه پادشاهان روم در روزهاى آفتابى جلوى چشمان شان مى گرفتند تا بتوانند نبرد گلادياتورها را ببينند، فهميد.

رومى ها در اون وقت از خواص لنزها هيچ گونه آگاهى اى نداشتند و از زمرد تنها به دليل سبز بودن اون براى كاهش نور خورشيد هستفاده مى كردند.

با اين وجود، امروزه ديگر عينك آفتابى وسيله اى براى مواجهه با نور خورشيد نيست كه گزينه اول براى خوش تيپ شدن به شمار مى رود.

چندان جاى تعجب هم نيست چرا كه قبل از اينكه پوشش و كيف و كفش در نظر بيايد، عينك آفتابى روى صورت جلوه مى كند.

البته خريد عينك آفتابى هستاندارد كار راحتى نيست.

عينك آفتابى در صورتى كه غيراستاندارد بوده و از مراكزى غير از عينك فروشى ها خريدارى شود، خود عاملى براى وارد شدن آسيب به چشم مى شود.

درخصوص چگونگى خريد و انتخاب نوع مرغوب عينك آفتابى در انتهاى مطلب به تفصيل توضيح مى دهيم.

اونچه بيش از همه مورد توجه برنامه دارد نوع عينكى هست كه طراحان براى تابستان امسال در نظر گرفته اند.• بازگشت كلاسيك ها
اگر ژورنال هاى دهه ۶۰ تا ۸۰ را دم دست داشته باشيد بهترين نمونه هاى عينك آفتابى را در اون مى توانيد جست وجو كنيد.

انگار برنامه نيست قديمى ها از خاطر بروند، دوباره مدل هاى كلاسيك عينك آفتابى مد شده اند، از جنس همان عينك هايى كه سوفيا لورن به چشم مى زد.

عينكى با فريم خيلى بزرگ و دسته هاى كائوچو كه تقريباً نيمى از صورت را در برمى گرفت و ناحيه چشم و ابرو را به طور كامل مى پوشاند.

اگر ژاكلين كندى را هم به خاطر داشته باشيد، عينكى بسيار بزرگ بر چشم دارد، شيشه مشكى با فريمى تقريباً مستطيل شكل كه از قسمت بالا و پايين قوسى شكل هست و انحنا دارد، عينكى با دسته نيمه فلزى و چوبى كه معمولاً از دو قسمت تشكيل شده هست.

نوع ديگرى از عينك هاى كلاسيك تازه مدشده، همان هايى هست كه به گربه اى معروفند.

ولى امروز فريم اون مخلوطى از بيضى و مستطيل هست و تركيب كاملاً گربه اى ندارد.

شيشه اون به رنگ هاى روشن بوده و فريم طلايى دارد، دسته اون نيز از دو نوار فلزى باريك و بلند كه به وسيله يك نگين يا جواهر به هم متصل شده اند، تشكيل شده هست.

نمونه اين مدل عينك را در چهره اكثر هنرپيشه هاى دهه ۸۰ مى توان ديد.
از ديگر عينك هاى كلاسيك كه امسال روانه بازار شده اند، بايد به عينك هاى گردى كه دسته اون به صورت دو نوار باريك فلزى در هم گره خورده اند (شكل مارپيچ دارند) اشاره كرد كه معمولاً هم فريم هاى مشكى، طوسى و طلايى دارند.• مشكى همچنان در صدر
از ديرباز قرمز رنگ اشرافيت بوده ولى هميشه اين مشكى هست كه براى ميهمانى هاى بزرگ و مجلل مورد هستفاده برنامه مى گيرد.

اغلب پوشش هايى كه براى مراسم هاى باشكوه دوخته مى شود، مشكى هست.

عينك هاى آفتابى مشكى نيز در بيشتر موارد، انتخاب اول افراد بسيار شيك و متمول هست.

براى اينكه امسال هم در صدر افراد خوش تيپ برنامه بگيريد، به فكر خريد عينك هاى آفتابى كه هم شيشه و هم فريم اون مشكى هست و روى دسته اون قطعات كارشده جواهر و سنگ هاى نقره اى و طلايى ديده مى شود، بيفتيد.


• عينك هاى پروانه اى
مدل بال هاى پروانه را تجسم كنيد.

البته از همان نوعى كه در نقاشى بچه ها ديده مى شود.

اين مدل كه در ميان خانم هاى جوان مورد پسند واقع شده، تركيبى از شيشه مشكى و فريم سفيد هست كه با كيف و كفش مشكى ست مى شود.

• عينك هاى خلبانى
انتخاب اول دختران و پسران جوان و اسپرت پوش.

عينك هايى كه شبيه به عينك خلبان ها بوده و ناحيه چشم و ابرو را مى پوشاند.

فريم و شيشه اون مشكى هست، قاب تخت دارد و به راحتى بالاى سر گذاشته مى شود.

نوع مستطيلى اون كه انحناى كمى در بالا و پايين دارد و دسته اون پهن و باريك هست براى خانم ها و نوع كاملاً مستطيلى با دسته نيمه پهن و بلند براى آقايان طراحى شده هست.

هيچ گونه زرق و برقى نداشته و تنها مارك اون با رنگ طلايى و نقره اى در ابتداى دسته اون نوشته شده هست.

بهترين نوع اين عينك را مى توان در بين مدل هاى ورساچه، والنتينو، كالايشانن كلين و ميوميو جست وجو كرد.• قرمز، پرفروش ميان رنگى ها
در ميان انواع عينك هايى كه با فريم نارنجى، بنفش، سفيد، آبى و سبز در ايشانترين عينك فروشى ها ديده مى شود، بيش از همه قرمز طرفدار دارد.

قرمز پارسال هم رنگ محبوب و مورد توجه جوان ها بود و به نظر مى رسد تا مدتى قصد ندارد از چرخه رنگ پيشنهادى طراحان پوشش و كيف و عينك آفتابى خارج شود.از مدل هاى جديد عينك آفتابى كه بگذريم، نوبت به انتخاب عينك متناسب با چهره فرد مى رسد.

تمامى مدل هاى فوق زيبا هستند و به چهره جلوه اى خاص مى دهند، تنها در وقتى كه شما عينكى متناسب با فرم صورت تان خريدارى كنيد.

عينك هاى مدل خلبانى يا ماسكى بسيار مد شده اند و زيبا هستند ولى به هر چهره اى نمى آيد.

اگر صورت تان گرد هست بهتر هست عينكى با فريم مستطيل به صورت تان بزنيد.

در صورت داشتن صورت چهارگوش مناسب ترين عينك براى شما، عينكى با قاب گرد يا پروانه اى هست.

صورت هاى بيضى شكل اما هيچ مشكلى ندارند و هر نوع عينكى با هر نوع قابى به صورت شان مى نشيند.• انتخاب عينك آفتابى هستاندارد
گرچه اين روزها نكته مهم در انتخاب عينك آفتابى، مدل و زيبايى اون هست ولى در اصل اونچه بايد در خريد عينك آفتابى رعايت شود، قابليت اون در جذب پرتوهاى زيان بخش خورشيد هست.

تابش مستقيم اشعه ماوراءبنفش خورشيد آسيب هاى جدى و جبران ناپذيرى به قرنيه و شبكيه چشم وارد مى كند، ضمن اينكه خطر ابتلا به آب مرواريد و دژنراسيون ماكولا در افراد مسن را افزايش مى دهد.

عينك آفتابى بايد بتواند چشم را در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشيد محافظت كند چرا كه با زدن عينك آفتابى امتك چشم گشاد شده و نور بيشترى به چشم وارد مى شود.

اگر عينك نتواند مانع از ورود نور به چشم شود، شبكيه به راحتى در معرض تابش اشعه Uv برنامه گرفته و تخريب مى شود.

همواره عينكى را انتخاب كنيد كه ۹۹ تا ۱۰۰ % اشعه Uv را جذب كند.

برخى از كارخانجات توليدكننده براى نشان دادن جذب ۱۰۰ % Uv از برچسب هايى هستفاده مى كنند كه جذب Uv را تا بيش از ۴۰۰ نانومتر زده هست.

اين برچسب دقيقاً به معنى جذب ۱۰۰ % هست و بسيار توصيه مى شود.

بهترين راه براى آگاهى از ميزان مقاومت عينك در برابر نور خورشيد توجه به برچسب اون هست.

ميزان تيرگى شيشه عينك هيچ ربطى به مقاومت اون در برابر نفوذ خورشيد ندارد.

عينك هاى آفتابى داراى شناسنامه از لحاظ ميزان جذب نور به چهار گروه طبقه بندى و اعداد مقاومتى اون با ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ نشان داده مى شوند.

عينك هايى كه عدد مقاومت اونها يك هست، تنها ۱۰ تا ۲۰ % نور خورشيد را جذب مى كنند و بيشتر در مكان هاى سرپوشيده و كم نور مورد هستفاده برنامه مى گيرند.

عينك هايى كه عدد مقاومت دو دارند تقريباً ۷۰ تا ۹۰ % نور خورشيد را جذب مى كنند و مناسب روزهاى ابرى هستند.

عدد سه، مقاومت عينك هايى را نشان مى دهد كه براى روزهاى آفتابى و پرنور مناسبند.

اين نوع عينك ها قادرند ۹۰ % نور خورشيد را جذب كنند و اثرات مخرب Uv را تا حد زيادى كاهش دهند.عدد چهار نيز به مفهوم جذب كامل نور خورشيد هست و عينك هايى اينچنين در محيط هايى كه شدت نور شديد هست مثل كوهستان به كار مى آيند.

• انواع عينك هاى آفتابى
عينك هايى كه ۹۹ % اشعه ماوراء بنفش را جذب مى كنند: اين نوع عينك ها به دليل نقشى كه در جلوگيرى از تابش مستقيم نور خورشيد به چشم دارند در كاهش بيمارى هاى چشمى بسيار موثر هستند.

• عينك هاى پلاريزه
عدسى هاى پلاريزه خيرگى نور خورشيد را كه انعكاس يافته از سطوح صافى مثل خيابان يا سطح آب هست، از بين مى برد و بينايى را بهبود مى بخشد.

• عينك هاى سايه روشن (كنتراستى)
در اين نوع عينك ها رنگ عدسى از بالا به پايين يا از بالا و پايين تا وسط تغيير مى كند.

عدسى هاى سايه روشن تك سايه كه در بالا تيره و در پايين روشن هستند، خيرگى نور خورشيد را از بين برده و امكان ديد مناسبى را از قسمت پايينى فراهم مى كند.
اين نوع عينك ها بيشتر در ورزش به خصوص شيرجه كاربرد دارد.

نوع سايه روشن دوسايه اون كه در بالا و پايين تيره و در وسط روشن هست نيز بيشتر در قايقرانى و اسكى مورد هستفاده برنامه مى گيرد.

• عينك هاى آينه اى
در اين عينك ها پوششى آينه اى بر روى سطح عدسى ها برنامه گرفته هست.

عينك هاى آينه اى به رغم كاهش نور ورودى به چشم، قابليت كاملى را در حفاظت چشم از اشعه Uv ندارد.

• عينك هاى ضدخراش
به طور معمول هيچ لنزى نشكستنى نيست ولى احتمال شكستن عدسى هاى پلاستيكى بسيار كمتر از نوع شيشه اى اون هست.

بهترين نوع عينك هاى ضدخراش از پلاستيك پلى كربنات ساخته شده اند كه سبك هستند و از هستحكام بالايى برخوردارند.


• انتخاب فريم

فريم بايد هم اندازه و متناسب با شكل و رنگ پوست باشد.

فريم ها معمولاً فلزى از جنس تيتانيوم، آلومينيوم، برليوم و...، پلاستيك و يا از جنس نايلون گليداميد هستند كه در برابر گرما و سرما مقاوم بوده و توليد حساسيت نمى كند.

• جنس لنز

در حال حاضر كمتر از شيشه در ساخت لنز هستفاده مى شود زيرا سنگين بوده و خطر شكسته شدن اون بسيار بالا هست.

پلى كربنات و آكريليك مهمترين مواد سازنده لنز هستند.

پلى كربنات بهترين نوع لنز براى عينك آفتابى هست.

سبك و مقاوم بوده و خراشيده نمى شود.

آكريليك اما كمتر از پلى كربنات مورد هستفاده برنامه مى گيرد زيرا اگرچه در برابر گرما و سرما مقاوم هست ولى خيلى زود خراشيده مى شود.

• رنگ هاى عينك آفتابى
عينك هايى كه شيشه طوسى و خاكسترى دارند سپس مشكى بهترين انتخاب هستند.

جذب زيادى از نور خورشيد دارند و در رانندگى بسيار مفيدند.عينك هاى قهوه اى جذب نسبتاً خوبى از نور خورشيد دارند ولى عمق ميدان را تا حد زيادى كاهش مى دهند.رنگ هاى كهربايى يا زرد براى فعاليت در محيط هاى شفاف يا مه آلود مفيد هستند.

اين نوع عينك ها در ورزش هايى مثل اسكى نيز بسيار كاربرد دارند، زيرا نور آبى را جذب كرده و كنتراست را افزايش مى دهد.عينك هاى آبى و بنفش به هيچ وجه توصيه نمى شود، كنتراست رنگ را كاملاً از بين برده و نقش مفيدى در جذب پرتوهاى مفيد خورشيد ندارد.
با توجه به موارد فوق، بهترين رنگ عينك آفتابى مشكى هست كه علاوه بر جنبه ظاهرى و شيكى، در جلوگيرى از ورود پرتو ماوراءبنفش خورشيد به چشم تاثير بسزايى ايفا مى كند.

منبع:روزنامه شرق
_____________________

61:

بنابر بسیاری از مطالعات علمی انجام شده، برخورد طولانی‌مدت با نور آفتاب عوارض وخیمی برای چشم ایجاد می‌کند که از اون جمله می‌توان به افزایش خطر ابتلا به کاتاراکت، دژنراسیون ماکولارو و رشد غیرطبیعی بافت‌های داخل چشم مانند انواع سرطان اشاره کرد.

برپايه این مطالعات، چشم‌پزشکان برای افرادی که به مدت طولانی در معرض نور آفتاب هستند، هستفاده از عینک‌های آفتابی با قدرت جذب ۹۹ % و بالاتر اشعه ماوراءبنفش (UV) و همچین کلاه‌های نقاب‌دار را توصیه می‌نمايند.● چه وقتی از عینک آفتابی هستفاده کنیم؟


هر وقت که انسان در معرض نور خورشید برنامه می‌گیرد بهتر هست از عینک آفتابی هستفاده کند به‌خصوص در شرایط زیر:

۱) در تابستان وقتی‌که میزان اشعه ماوراءبنفش حداقل سه برابر بیشتر از میزان اون در زمستان باشد.


۲) در کنار دریا یا داخل آب
۳) هنگام ورزش‌های زمستانی به‌خصوص در ارتفاعات
۴) در وقت هستفاده از داروهائی که می‌توانند حساسیت به نور ایجاد نمايند.


▪ چند نکته که در هنگام خرید عینک‌های آفتابی باید به اونها توجه کرد:
بیشتر عینک‌های آفتابی برای محافظت چشم‌های ما در برابر آثار زیان‌بار نور خورشید طراحی شده‌اند.

در مشخصات اغلب این عینک‌ها محافظت در برابر اشعه فرابنفش و تشعشعات مضر نور خورشید ذکر شده اما نکته مهم این هست که بدانیم چشم‌های ما نیاز به محافظت از چه میزان نور را دارند و در واقع چه نورهائی برای چشم زیان‌بار نیستند.● جذب ۹۹ % اشعه فرابنفش


همیشه باید از عینک‌های آفتابی‌ای هستفاده کرد که این خاصیت را داشته باشند.

برنامه گرفتن طولانی‌مدت در معرض اشعه فرابنفش نور خورشید، ارتباط مستقیمی با بیماری‌های چشم دارد و اشعه فرابنفش نوع UVB) B) برای پوست و چشم به شدت خطرناک‌تر از اشعه فرابنفش نوع UVA) A) هست.

لنزهای شیشه‌ای و پلاستیکی توانائی جذب مقداری از اشعه فرابنفش خورشید را دارند با این‌حال می‌توان با اضافه کردن موادشیمیائی خاص به مواد به‌کار رفته در ساخت لنز و همچنین هستفاده از روکش‌های مخصوص لنز، میزان جذب این اشعه زیان‌بار را افزایش داد.


پس همیشه از عینک‌های آفتابی هستفاده کنید که ۹۹ % یا ۱۰۰ % اشعه فرابنفش را جذب می‌نمايند.


روی جلد بعضی از عینک‌های آفتابی این جمله به‌چشم می‌خورد: ”جذب اشعه فرابنفش تا ۴۰۰ نانومتر“
این جمله به معنی جذب ۱۰۰ % اشعه فرابنفش هست.

● صیقل زدن و پرداخت

برخی از شرکت‌های عینک‌سازی برای بهبود کیفیت از روش‌های ویژه صیقل زدن و پرداخت هستفاده می‌نمايند.

باید توجه داشته باشید که عینک‌هائی هم که فاقد این خصوصیات هستند و به‌چشم آسیبی نمی‌رسانند.


به‌طور قطع همه افراد خواهان خرید عینک‌های آفتابی با کیفیت مناسب هستند.

برای اطمینان از کیفیت عینک می‌توانید اون را به روش زیر آزمایش کنید.به یک سطح چهارگوش مثل کاشی‌های روی زمین نگاه کرده، عینک را در فاصله مناسب نگه‌دارید و یک چشم را ببندید.

عینک را به آرامی از یک طرف به طرف دیگر و سپس از بالا به پائین جابه‌جا کنید، اگر خطوط در یک امتداد برنامه داشتند عینک مناسب هست و چناچه خطوط در یک امتداد نباشند به‌خصوص در مرکز لنز، عینک دیگری را امتحان کنید.● مقاومت لنز


هیچ لنزی غیر قابل شکستن نیست ولی لنزهای پلاستیکی در مقایسه با لنزهای شیشه‌ای در هنگام شکستن برای چشم خطر کمتری ایجاد می‌نمايند.

بیشتر عینک‌های آفتابی شیشه پلاستیکی دارند.

پلی‌کربنات نوعی پلاستیک هست که در بسیاری از عینک‌های ورزشی هستفاده می‌شود.

این عینک‌ها کیفیت بالائی داشته ولی نسبت به خراشیدگی لنز بسیار حساس هستند.

اگر می‌خواهید عینکی از جنس پلی‌کربنات بخرید عینکی را انتخاب کنید که نسبت به خراشیدگی مقاومت بالائی داشته باشد.● پلاریزاسیون

آیا عینک‌های پلاریزه از رفلکس نور جلوگیری می‌نمايند؟ نور خورشید در اثر برخورد با سطوح صاف مثل سطح پیاده‌رو و سطح آب بازتاب پیدا می‌کند.

عینک‌های پلاریزه می‌توانند به‌طور مؤثری نور بازتابیده شده را جذب نمايند و به همین دلیل برای رانندگی و ماهی‌گیری بسیار مفیدند.پلاریزاسیون نور به تنهائی تأثیری در جذب اشعه فرابنفش ندارد ولی امروزه در ساخت بسیاری از لنزهای پلاریزه از مواد محافظت‌نماينده در برابر اشعه UV هستفاده می‌نمايند.

پس حتماً مشخصات عینک را برای اطمینان از جذب حداکثر اشعه فرابنفش بخوانید.● شدت تیرگی لنز عینک


لنزهای با تیرگی متوسط برای مصرف روزانه مفید هست ولی چنانچه در معرض روشنائی شدید برنامه می‌گیرد حتماً لنزهای تیره‌تر را انتخاب کنید.

اگر چه رنگ و شدت تیرگی لنز ارتباطی با شدت جذب اشعه ماوراء بنفش ندارد.● لنزهای فتوکرومیکا:

▪ لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک در نور شدید تیره شده و با کمتر شدن
نور محیط دوباره کم‌رنگ می‌شوند.

این لنزها معمولاً در مدت ۳۰ ثانیه تیره می‌شوند ولی اگر در محیط تاریک‌تر برنامه بگیرند برای روشن‌تر شدن به ۵ دقیقه وقت نیاز دارند.


عینک‌های فتوکرومیک به دو صورت درجه‌ای و تک حالتی ساخته می‌شوند.


اگر چه عینک‌های فتوکرومیک به‌خوبی اشعه فرابنفش (UV) را جذب می‌نمايند (البته باید به مشخصات عینک توجه کرد) ولی برای رسیدن به بالاترین میزان جذب به مدتی وقت نیاز هست.▪ لنزهای یک تکه (Wraparound)

عینک‌های یک تکه برای جلوگیری از برخورد نور از اطراف قاب عینک به‌چشم طراحی شده‌اند.


مطالعات نشان داده هست مقدار زیادی اشعه فرابنفش از اطراف قاب عینک‌های معمولی وارد چشم شده و سبب کاهش سودمندی این عینک‌ها می‌شود.

عینک‌های آفتابی یک تکه بزرگ بیشترین محافظت را از چشم شما انجام می‌دهند.▪ لنز با گرادیان رنگی (Gradient Lenses)

این لنزها به‌تدریج از بالا به پائین یا از بالا و پائین به طرف وسط کم‌رنگ می‌شوند، لنزها با گرادیان یک‌طرفه (در بالا تیره و در پائین روشن‌تر) می‌توانند نورهای بازتابیده از طرف آسمان را جذب نمايند ولی برای دید از نیمه پائین عینک شفافیت مناسبی را ایجاد می‌نمايند در نتیجه برای رانندگی مناسب هستند زیرا باعث محو شدن دید از بالای داشبورد نمی‌شود، ولی برای محیط‌های پوشیده از برف و کنار دریا مناسب نیستند.

لنز با گرادیان دو طرفه (تیره در دو سمت بالا و پائین و روشن در وسط)، هر چند ممکن هست برای ورزش، در جائی‌که نور از روی سطح آب یا برف بازتابش می‌شود مثل قایق‌سواری و اسکی بهتر باشد، اما برای رانندگی مناسب نیست چون سبب کاهش دید مستقیم می‌شود.▪ لنز با روکش آینه

در این لنزها یک لایه نازک از فلز روی سطح لنز عینک‌های معمولی کشیده می‌شود.

اگر چه این عینک‌ها سبب کاهش برخورد نور مرئی به‌چشم می‌شوند ولی تصور نکنید که این خاصیت جلوی اشعه فرابنفش را می‌گیرد.


● پیشگیری از ۹۰ % اشعه مادون قرمز (Blocks ۹۰ Percent of Intrared Rays)

اشعه مادون قرمز جزء طیف مرئی نیست ولی سبب ایجاد گرما می‌شود.

نور خورشید مقدار کمی اشعه مادون قرمز دارد و چشم اشعه مادون قرمز را به‌خوبی تحمل می‌کند.

بعضی شرکت‌های سازنده عینک آفتابی با تولید عینک‌های محافظ در برابر اشعه مادون قرمز ادعاء بهبود سلامت چشم را می‌نمايند ولی تاکنون ارتباطی بین اشعه مادون قرمز و بیماری‌های چشم نقل نشده هست.● عینک ضد نور آبی


زیان‌آور بودن نور آبی برای چشم هنوز مورد بحث هست.

لنزهای ضد نور آبی معمولاً به رنگ کهربائی هستند و باعث می‌شوند که شما اطراف خود را نارنجی و یا زرد ببینید.

این رنگ سبب می‌شود که اجسام دور واضح‌تر به‌نظر برسند، به‌خصوص در برف یا مه.

به‌همین دلیل عینک‌های آفتابی کهربائی بین خلبانان و اسکی‌بازان و قایقرانان محبوبیت دارد.● خطر اشعه UV برای چه افرادی بیشتر هست؟

بعضی مطالعات نشان داده‌اند که افراد با بیماری‌های جدی چشمی مثل دژنراسیون ماکولار و دیستروفی شبکیه در برخورد با اشعه UV بیشتر در معرض خطر هستند.

این افراد هنگام خروج از خانه حتماً باید از عینک آفتابی هستفاده نمايند.● جراحی آب مروارید یا کاتاراکت

هر ساله یک میلیون آمریکائی تحت جراحی کاتاراکت برنامه می‌گیرند.

در طی این جراحی عدسی چشم خارج شده و در نتیجه چشم در برابر اشعه UV آسیب‌پذیرتر می‌شود.در جراحی عمل آب مروارید عدسی طبیعی چشم با یک لنز داخل چشمی (IOL) تعویض می‌شود.

لنزهای داخل چشمی قدیمی بسیار کمتر از عینک‌های معمولی یا پلاستیکی اشعه UV را جذب می‌کردند.سازندگان IOLS اکنون بیشتر تولیدات خود را با قدرت جذب بالای UV درست می‌نمايند.

چنانچه شما جراحی آب‌مروارید انجام داده‌اید و لنز داخل چشمی (IOLS) شما از نوعی هست که اشعه UV را به‌طور کامل جذب نمی‌کند، حتماً از عینک‌های آفتابی با قدرت جذب بالای اشعه UV به‌همراه کلاه برای محافظت بیشتر هستفاده کنید.

به هر حال، حتی اگر شما از لنزهای داخل چشمی جدید نیز هستفاده می‌کنید عینک آفتابی و کلاه میزان بالائی از محافظت را برای شما ایجاد می‌کند.● داروهای فتوسنسیتیو (Photosensitizing Drug)

داروهای فتوسنسیتیو یا داروهائی که سبب حساسیت پوست شما به نور می‌شوند می‌توانند سبب حساسیت بیشتر چشمان شما به نور نیز بشوند.شما در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر باید به متخصص چشم‌پزشک مراجعه کنید:

▪ Psoralens (مفید در درمان پسوریازیس)
▪ Allopurinal
▪ Doxycycline
▪ tetracycline
▪ Phenothiazine

تا وقتی‌که از این داروها هستفاده می‌کنید حتماً هنگام خروج از منزل از عینک آفتابی و کلاه آفتاب‌گیر هستفاده کنید.


اگر شما به تازگی برای درمان دژنراسیون ماکولار از روش درمانی فوتودینامیک هستفاده کرده‌اید نیز حتماً مراقب آثار مضر اشعه خورشید روی چشمانتان باشید.مواردی که عینک آفتابی، محافظت لازم را ایجاد نمی‌کند:

عینک‌های آفتابی نمی‌توانند چشمان شما را در برابر یک منبع نوری قوی و مستقیم محافظت نمايند.

جوشکاری، دستگاه‌های برنزه‌کردن پوست، مناطق پوشیده از برف یا نگاه مستقیم به خورشید به‌خصوص هنگام خسوف که می‌تواند به شدت به‌چشم شما آسیب برساند.

نگاه‌کردن به هر یک از این منابع نور بدون محافظت لازم سبب یک عارضه چشمی دردناک به نام فتوکراتایتیس و یا حتی آسیب شبکیه می‌شود که همراه کوری مرکزی بینائی موقت هست.


یک متخصص چشم‌پزشک می‌تواند وسائل لازم برای محافظت از چشمان شما را در شرایط خاص معرفی کند.


برای فعالیت معمولی بیرون از خانه، عینک آفتابی مناسب کلید محافظت از آسیب رسیدن به چشمان شماست.

بهترین عینک آفتابی ۱۰۰ % جذب اشعه UV دارد و لنز اون در برابر شکستگی مقاومت بالائی دارد.


منبع:
دکتر سامان سیداحمدیان


نشریه پزشکی طبیب امت

62:

لایه های مختلف موجود در شیشه هر یک با توجه به کاربرد اون طراحی می‌شود و شما نیز باید با در نظر گرفتن همین موارد عینک مورد نیازتان را خریداری کنید.

معمولا شیشه عینک از لایه های زیر ساخته شده هست:

• لایه رنگی
• ***** پلاریزه نماينده
• لنز فتوکرمیک
• لایه آینه ای
• پوشش ضد خش
• پوشش ضد انعکاس
•پوشش جذب نماينده نور ماوراء بنفش

• رنگ شیشه
لایه رنگی بخشی از رنگهای طیف نور را جذب می‌کند و باقی اون را از خود عبور می‌دهد.

سازندگان عینکهایی با رنگهای مختلف برای هستفاده در شرایط متفاوت به بازار عرضه می‌نمايند.

• خاکستری: این عینکها شدت نور را در تمامی رنگها به طور یکسان کم می‌نمايند و کم ترین اختلالی را در دید رنگی ما ایجاد می‌نمايند.

این لنزها نور منعکس شده از سطوح درخشان را جذب می‌نمايند و به همین دلیل برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسبند.

• زرد و طلایی: نور آبی را تا حد زیادی جذب می‌نمايند.

چون فرکانس نور آبی بیشتر از نورهای دیگر هست، انرژی بیشتری دارد.

بنابراین بیشتر سطح‌ها می‌توانند اون را منعکس و منتشر نمايند.

عینکهای زرد بخش آبی طیف را جذب می‌نمايند، پس هنگام هستفاده از اونها اشیاء را با وضوح بیشتری خواهید دید.

به همین خاطر هست که عینکهای اسکی را زرد می‌سازند.

از اونجایی که این عینک باعث ایجاد تغییر در رنگ اشیا می‌شود برای همین هستفاده از اونها در مواردی که به تشخیص رنگی صحیح احتیاج دارید، خوب نیست.

• قهوه ای و کهربایی: حسن این عینکها اون هست که علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانسهای بالا، اشعه ماوراء بنفش را هم بیشتر جذب می‌نمايند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که نورهای مرئی نزدیک به uv، مانند نور آبی و بنفش می‌توانند در دراز مدت سبب آب مروارید شوند.

هستفاده از این عینکها هم مانند لنزهای زرد در تشخیص رنگی تأثیر منفی دارد اما وضوح و تمایز تصویر را بهبود می‌بخشد.

• سبز: این رنگ بخشی از نور آبی را ***** کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد.

چون رنگ سبز بهترین تفکیک تصاویر و بیشترین دقت را در میان لنزهای رنگی دارد، به طور گسترده مورد هستفاده برنامه می‌گیرد.


• قرمز و ارغوانی: این عینکها بیشتر برای شکار، اسکی روی آب و کارهایی مناسب هستند که در محیط های آبی یا سبز انجام می‌شود.

زیرا وقتی پس زمینه به رنگ آبی یا سبز باشد، واضح ترین تصاویر با شیشه های قرمز یا ارغوانی دیده می‌شود.
بیشتر سازنده‌ها برای رنگ کردن لنزها از یک روش بسیار قدیمی هستفاده می‌نمايند.

پايه کار این روش اینست که هنگام ساخت لنز رنگدانه‌ها را به طور یکنواخت در داخل لایه شیشه ای پخش می‌نمايند.

به این ترتیب شیشه ای به دست می‌آید که تمامی نواحی اون رنگ یکسانی دارد.

گاهی نیز به جای شیشه، از یک ماده پلیمری به نام "پلی کربنات" هستفاده می‌نمايند.

شیشه و پلی کربنات ضریب شکست یکسانی دارند اما پلی کربنات نمی شکند.
یک متد دیگر، ایجاد لایه ای از مولکول های جذب نماينده نور روی سطح پلی کربنات یا شیشه شفاف هست.

معمولا برای رنگ کردن لنزهای پلی کربنات اونها را در مایعی که حاوی مواد رنگی هست برنامه می‌دهند.

رنگ به تدریج به درون پلاستیک نفوذ می‌کند و اون را رنگی می‌نماید.

برای رسیدن به رنگهای تیره تر باید بیشتر استقامت کنیم.

• لایه پلاریزه نماينده
نور یک موج الکترومغناطیس هست.

این موج از یک میدان الکتریکی و یک میدان مغناطیسی تشکیل شده که عمود بر هم ارتعاش می‌نمايند.

امواج نورانی که از خورشید یا هر منبع نوری دیگر متصاعد می‌شوند، در تمامی جهات ارتعاش دارند.

وقتی که نور از یک سطح عبور می‌کند یا از اون منعکس می‌شود، وضعیت ارتعاشات تغییر می‌کند.

به این نور که ارتعاشات اون فقط در یک جهت خاص هست، نور پلاریزه می‌گوییم.

پلاریزاسیون در طبیعت هم اتفاق می‌افتد.

وقتی که به یک دریاچه نگاه می‌کنید، احساس می‌کنید که سطح آب می‌درخشد.

چون سطح آب مانند یک ***** پلاریزه عمل می‌کند و اجازه نمی دهد بخشی از نور که ارتعاشی هم جهت با آرایش مولکولی اون دارد، عبور کند.

این همان بخشی از نور هست که منعکس می‌شود و مانع دیده شدن اشیای درون آب می‌شود، حتی اگر آب زلال باشد.
وقتی یک ***** پلاریزه در برابر نور برنامه داده شود، فقط بخشی از نور که با اون هم جهت نیست می‌تواند از اون عبور کند.

باقی نور جذب می‌شود و به این ترتیب نور، پلاریزه می‌گردد.

این فیلترها از اعمال یک لایه از مواد شیمیایی خاص بر روی سطح شیشه یا پلاستیک به دست می‌آیند.

مولکول های این مواد اغلب دارای ساختار بلند و باریک هستند.

چنین ساختاری این امکان را ایجاد می‌کند که مولکول‌ها در کنار هم منظم شوند.

این موازی برنامه گرفتن مولکول‌ها نوعی آرایش مولکولی پدید می‌آورد که مانند یک ***** عمل می‌کند که هر نوری را که هم جهت با اونها ارتعاش کند، جذب می‌نماید.
نوری که از سطوح افقی مانند سطح اتوبان‌ها یا سطح آب منعکس می‌شود، چشمان ما را اذیت می‌کند.

وقتی نور با یک سطح افقی برخورد می‌کند، امواج منعکس شده در جهت افقی پلاریزه می‌شوند.

به همین علت لنزهای پلاریزه عینکهای آفتابی در زاویه ای برنامه داده شده اند که فقط به نوری که در جهت عمودی پلاریزه شده اجازه عبور می‌دهد.

می‌توانید با یک آزمایش ساده متوجه این مطلب شوید.

عینک آفتابی پلاریزه به چشم بزنید و به یک سطح افقی که انعکاس زیادی دارد مثلاً به کاپوت یک ماشین نگاه کنید.

حالا عینک به آرامی 90 درجه بچرخانید تا وقتی که فقط یکی از شیشه های اون روبه روی یک چشم شما باشد.

چه اتفاقی می‌افتد؟

این روش ساده ای هست که با اون می‌توانید متوجه شوید که عینکی که فروشنده به شما می‌دهد واقعاً پلاریزه هست یا نه.

اگر عینک پلاریزه باشد، وقتی که اون را می‌چرخانید درخشش سطح به طور قابل ملاحظه ای افت می‌کند.

• عینک های فتوکرمیک
به عینکهای طبی یا آفتابی که با برنامه گرفتن در نور خورشید تیره می‌شوند، فتوکرمیک می‌گویند.

این لنزها در اواخر دهه 1960 ابداع شدند و از دهه 1990 هستفاده از اونها رواج پیدا کرد.

در این لنزها میلیون‌ها مولکول کلرید نقره یا نمک های نقره با دیگر هالوژن‌ها برنامه داد.

لنز در غیاب نور ماوراء بنفش شفاف هست.

پس در اکثر جاهایی که با نور مصنوعی روشن شده این عینکها شفاف هستند.

وقتی نور uv (که در نور خورشید وجود دارد) به شیشه عینک برسد، ساختار مولکول‌ها تغییر می‌کند.

این ساختار جدید بخشی از نور مرئی را جذب می‌کند و باعث می‌شود لنز تیره شود.

هر چه شدت نور uv بیشتر باشد، لنز تیره تر می‌شود.

وقتی به داخل ساختمان می‌روید، واکنش مع****************** اتفاق می‌افتد و مولکول‌ها به وضعیت اولیه خود بر می‌گردند و شیشه شفاف می‌شود.

این واکنش بسیار سریع رخ می‌دهد اما یک نقطه ضعف کوچک دارد.

وقتی نور از شیشه عبور می‌کند، نور ماوراء بنفش جذب می‌شود.

پس اگر عینک آفتابی شما فقط با هستفاده از لنزهای فتوکرمیک کار می‌کند، هنگام رانندگی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد، چون نوری که از شیشه جلو عبور می‌کند، اشعه uv ندارد و عینک شما شفاف باقی می‌ماند.

برای حل این مشکل معمولا یک پوشش رنگی روی لنزها برنامه می‌دهند.
در عینکهای طبی قدیمی، لنزهای فتوکرمیک از شیشه هایی ساخته شده بودند که ذرات کلرید نقره به طور یکنواخت در اون توزیع شده بود.

چون ضخامت شیشه این عینکها در نقاط مختلف متفاوت هست.

شیشه در نواحی ضخیم تر تیره تر خواهد شد.

وقتی لنزهای پلاستیکی به بازار آمدند این مشکل هم به راحتی برطرف شد.

این لنزها را در محلول مواد شیمیایی برنامه می‌دهند و با گذشت وقت، مولکول های فتوکرمیک در حدود 150 میکرون در پلاستیک نفوذ می‌نمايند.

این تکنیک جدید به دلیل یکنواختی اون در تمامی ضخامت‌ها بهتر از روش قبلی هست.

به علاوه چون ضخامت لایه ی فتوکرمیک در این روش بیشتر از وقتی هست که لایه ای از مولکول های فتوکرمیک روی سطح نشانده شوند، بیشتر از این روش هستفاده می‌نمايند.

• لایه آینه ای
بعضی از عینکهای آفتابی مانند آینه به نظر می‌رسند.

روی این عینک‌ها یک لایه بسیار نازک از مواد منعکس نماينده نور برنامه داده شده هست.

این مولکول‌ها نور را منعکس می‌نمايند، اما چون با فاصله از هم روی سطح شیشه برنامه داده شده اند، فقط بخشی از نور که به اونها برخورد می‌کند بازتابانده می‌شود و باقی نور از بین این مولکول‌ها عبور می‌کند و به چشم می‌رسد.

با این روش نوری که به چشم می‌رسد، کاهش می‌یابد.
گاهی این لایه را طوری اعمال می‌نمايند که مقدار ذرات منعکس نماينده از پایین به بالا بیشتر شود.

به این ترتیب نوری که از بالا می‌آید، تا حد زیادی منعکس می‌شود در حالی که نوری که از روبرو یا پایین می‌آید به چشم می‌رسد.

پس هنگام رانندگی نور خورشید مزاحم چشمتان نمی شود ولی می‌توانید به راحتی جلوی خود را ببینید.

مهمترین مشکل این عینکها این هست که شیشه اونها خش می‌افتد.

با وجود تلاش های بسیار، سازندگان این عینکها تا کنون موفق نشده اند که لایه ضد خش را با کیفیت مناسب روی این لایه بنشانند.

بنابراین عموماً ابتدا لایه ضد خش روی لنز برنامه داده می‌شود تا از اون حفاظت کند و سپس لایه آینه ای روی اون اعمال می‌شود.

• لایه ضد خش
شیشه در برابر خراش و خش مقاومت خوبی دارد اما می‌شکند.

پلاستیک نمی شکند ولی در عوض زود خش می‌افتد.

برای همین معمولاً با لایه ای از مواد کربنی سخت ولی شفاف، روی اونها را می‌پوشانند تا از اونها محافظت نمايند.

• لایه ضد انعکاس
یکی از مشکلات عینکهای آفتابی این هست که نوری که از عقب به پشت شیشه عینک می‌خورد، منعکس می‌شود و به چشم می‌رسد.

لایه ضد انعکاس، لایه سخت و نازکی هست که از ماده ای با ضریب شکست بین هوا و شیشه ساخته شده هست.

وقتی نور با یک سطح برخورد می‌کند، نسبت مقدار نور منعکس شده به نور شکست یافته وابسته به ضریب شکستهای دو محیط هست.

چون ضریب شکست این لایه مابین ضریب شکست هوا و شیشه هست، مقدار نوری که از سطح جلویی و پشتی اون منعکس می‌شود، تقریباً یکسان هست.

اگر ضخامت این لایه یک چهارم میانگین طول موج نور مرئی باشد، تداخل انعکاس دو طرف اون با یکدیگر سبب تضعیف و از بین رفتن هر دوی اونها می‌گردد.

این لایه معمولاً روی سطح بسیاری از عینکهای طبی هم نشانده می‌شود تا از درخشش اون جلوگیری کند.

• لایه جذب نماينده نور ماوراء بنفش
بسیاری از بیماری های چشم به دلیل آسیب های هست که نور ماوراء بنفش ایجاد می‌کند.

نور ماوراء بنفش را بر حسب فرکانس و طول موج اون به دو گروه طبقه بندی می‌نمايند: UV-A و UV-B .

در حالت عادی قرینه چشم مانند یک محافظ طبیعی عمل می‌کند و تمام UV-B و بخش عمده UV-A را جذب می‌کند.

اما در طول وقت این جذب UV باعث بیماری آب مروارید می‌شود.

همین مقدار ناچیز به مرور وقت باعث تخریب سلولهای چشمی می‌شود و دلیل اصلی نابینایی بسیاری از افراد در سنین بالای 65 سال هست.
اگر نور UV برای مدت زیاد یا با شدت زیاد به چشم برسد باعث سرطان چشم می‌شود.

حتماً شنیده اید که گاهی در روزهای آفتابی در کوهستان ها، افراد دچار برف کوری می‌شوند.

دلیل برف کوری این هست که UV از سطح برف منعکس می‌شود و به سلول های شبکیه آسیب می‌رساند.

یک لایه جذب نماينده نور UV می‌تواند از چشمان شما محافظت کند و باید عینکی انتخاب کنید که تمام هر دو نوع نور ماوراء بنفش را جذب نماید.

معمولاً روی عینکهای آفتابی برچسبی هست که نشان می‌دهد چند % نور UV را جذب می‌نمايند.

شما باید به دنبال 100% باشید.


تبیان

63:

دقت در انتخاب عینک آفتابی

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته هست متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی هستفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع اون دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست اونها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب مینمايند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن هست مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ اونها کاهش یافته هست مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می‌برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این هست که بیشتر اونها اشعه ماوراء بنفش را جذب می‌نمايند .مضرات عینکهای آفتابی : این احتمال وجود دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند .

دلیلی که برای این امر وجود دارد این هست که امتک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه اون صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می‌نمايند .

انتخاب عینک آفتابی:

· فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند .

· فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تغییر شکل مناسب اونها وجود دارد .

· عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش پیدا می‌نمايند و عدسی‌های پلاستیکی دیرتر می شنمايند .

رنگ عینک آفتابی :

· رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند .
· عینک‌های دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند .
با این عینک‌ها درک عمق تا حدودی مشکل می‌شود .

اما کنتراست بسیار خوب می‌باشد.· عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای هستفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برند .

تنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد .· رنگ قهوه ای مانند عینکهای خاکستری یا دودی درک درستی از رنگ ارائه نمی دهند .

20 % عینک هاى آفتابى در بازار غیر هستاندارد هست
نایب رئیس اتحادیه سازندگان وفروشندگان عینک شهرستان تهران ، با فراخوان اینکه 20 % عینکهاى آفتابى موجود در بازار غیر هستاندارد هست و اشعه از اونها عبور مىکند ، از امت خواست عینک هاى آفتابى را از واحدهاى عینک فروشى داراى پروانه کسب خریدارى نمايند."حمید ثابت قدم" در فرمودگو با خبرنگار ایرنا ، مرکز هستان شهرستان تهران فراخوان نمود: بسیارى از عینک هاى آفتابى که در سطح شهر از سوى واحدهاى بدون پروانه ، بوتیک فروشان و دستفروشان عرضه مىشود به دلیل ضد اشعه نبودن ، به چشم ها آسیب مى رساند.

وبلاگ سیاره دانش
__________________

64:

سلام به همگی من یه سوال دارم لطفا منو راهنمایی کنید:
دکتر به من فرموده که چشمم قوز قرنیه داره و من دو روش درمان رو شنیدم یکی روش کراس لینکینگ و دیگری به روش اشعه Uv-x آیا کسی اینجا در مورد این روشها اطلاعاتی داره به من بده و اینکه معایب و مزایا این دو روش چیه؟
با تشکر

65:

با 50-60 تومن چه مارکی رو برای یه عینک آفتابی مناسب میدونید؟ سراغ برندهای Gucci یا Suffilo یا Armani و ...

نمیشه رفت؟

66:

با سلام
دوستانی که در زمینه عینک آفتابی و اپتیک تخصص و یا تجربه دارند میخواستم لطف نمايند منو راهنمایی نمايند.

قیمت حداکثر تا 120 هزار تومان
قضیه این Uv 100 یا 400 چیه؟
کدومش درسته یا هردو؟ کدومش بهتره؟


پولاریزه چیه؟

دیگه هر فاکتور و مطلبی که مهمه رو لطف کنید بفرمائید؟

چجوری میشه اصلش رو از تقلب تشخیص داد؟


ضمنا بهترین جا برای خرید منصفانه و مطمئن کجاست (من فقط فلسطین رو بلدم )
هر گونه پیشنهاد و مطلب اضافه دارید بفرمائید ممنونم میشم.


67:

سلام

تخصصی در این زمینه ندارم اما اطلاعاتی که خودم برای خرید کسب کردم :

Uv 100 یا 400
یک عینک آفتابی هستاندارد باید با یک روکش جاذب اشعه ماوراء بنفش به ضخامت 400 نانومتر پوشیده شده باشد.

این روکش بین 99 تا 100 % پرتوهای فرابنفش نوع B خورشید را جذب می‌کند و مانع رسیدن اون به چشم می‌شود.

روی چنین عینک‌هایی واژه400 - UV یا UV Protection 100 % حک شده هست.

البته عینک فروشی های معتبر دستگاهی دارند که میزان واقعی ضخامت در برابرuvنشان دهد.عدسی‌های غیراستاندارد معمولاً سطح ناهموار و غیر یکنواختی دارند.

لایه پلاریزه نماينده برای عینک
نور یک موج الکترومغناطیس هست.

این موج از یک میدان الکتریکی و یک میدان مغناطیسی تشکیل شده که عمود بر هم ارتعاش می‌نمايند.

امواج نورانی که از خورشید یا هر منبع نوری دیگر متصاعد می‌شوند، در تمامی جهات ارتعاش دارند.

وقتی که نور از یک سطح عبور می‌کند یا از اون منعکس می‌شود، وضعیت ارتعاشات تغییر می‌کند.

به این نور که ارتعاشات اون فقط در یک جهت خاص هست، نور پلاریزه می‌گوییم.

68:


69:

دوست عزیز معمولا قیمتی که شما میپردازین برای محافظت در برابر uv نیست
اکثر اوقات برای جنس بدنه و مارک عینک هستش
وگرنه از لحاظ محافظ شما میتونی یه عینک 100 تومنی رو هم رده ی یه عینک 2 تومنی بزاری

70:


71:

سلام معمولا قیمتی که برایuvداده میشه در حدود 220 تومان به بالاست

72:


73:

دوست گرامی !
در حال حاضر نه به اسم برند ها و نه به قیمت و شکل ظاهر اون ها به هیچ وجه نمیشه اعتماد کرد...
برای این که متوجه بشیم عینک آفتابی از خودش اشعه های مضر فرا بنفش رو عبور میده یا نه ..بهترین راه هستفاده از دستگاه مخصوص این کار هست...
اون فروشنده هایی که جنس درست میارن این دستگاه رو هم دارند...عینک رو در مقابل چشمان شما با دستگاه تست می نمايند...
در ضمن همچین عینکی می تونه از 15 هزار تومان ناقابل تا بالای 200 هزار تومان قیمت داشته باشه !
بنده شخصا یک 15 هزار تومانی رو پس از عید ( و سپس تست توسط فروشنده ) از غرب کشور خریداری کردم..اول تابستان هم دوباره تستش کردم...و خوشبختانه جواب داده ...


74:


75:شما عینک آفتابی رو به دو شکل می تونید تهیه کنید :

1.

خرید عینک آفتابی آماده .

در رنج قیمت های پایین ( 20 - 30 تا 50 -60 تومن ) عموما به جای شیشه از تلق های آفتابی هستفاده می شود که اگر مارک خوبی داشته باشد تقریبا همان کارکرد شیشه را دارد و سبک تر هم هست اما آسیب پذیر و در برابر خش حساس هست .

( در این محدوده های قیمتی پولاروید عینک های خوبی داده )

2.

خرید شیشه ی آفتابی و فریم طبی جداگانه و نصب اون .

این بهترین شیوه هست اما امروزه به دلیل کمیاب بودن شیشه های آفتابی واقعی بسیار گران تمام می شود .

76:

این عینک های Tru Color چطوریه؟(همونی که توی ای زی شاپ تبلیغ میکنه)

پ.ن:چند جا رو خوندم و همه میگن برای یه چیز خوب باید سر کیسه رو شل کنی. با 50 تومن 2 تا عینک معلومه چی میشه.

سپس 2 سال تاپیک نبش قبر شد.(من چرا ویرایش کردم نمیدونم)

77:


کاملا درسته

عینک 3000 تومنی هم همین کار رو به خوبی انجام میده
عینک های گران قیمت فقط به خاطر برند عینک هستند

مثل Gucci و Emporio Armani یا D & G

78:

بازم سلام به دوستان تاپیک کاملا مفید پزشکی ، بهداشتی

دوستان من یه مشکل دیگه هم دارم و اون هم اینکه به شدت برخی مواقع با سوزش چشم مواجه میشم !
مثلا هنگام رانندگی ، وقتی نور از جلو بتابه ، راننده ازیت میشه ، اما من وقتی رانندگی میکنم ، به قدری سوزش داره که اصلا نمیتونم نگا کنم و اشکم در میاد ! یا وقتی میرم آرایشگاه و آرایشگر محترم لطف مینمايند و از آب پاش هستفاده مینمايند ! اگه این ذره های آب به چشم من بخوره ، سوزش شروع میشه و چشمم سرخ میشه و بازم اشکم درمیاد !! به پزشک هم مراجعه کردم و بعد معاینه فرمودن که یه چشمم اصلا ضعیف نیست و اون یکی 0/25 هست و اصلا عینک و ...

لازم نیست ! حالا مشکل من از کجاست و راه حلش چیه ؟
اینم اضافه کنم که وقتی کمی به جایی خیره میشم ، دور چشمام درد میکنه و باعث سر دردم میشه + اینکه جلوی چشمم لکه های سیاهی رو حس میکنم که انگار پشه جلو چشممه !
من از مانیتور قدیمی هستفاده میکنم و خیلی وقتها به خاطر کارم جلوی مانیتورم ، حالا نمیدونم که مانیتور LCD تغییر محسوسی تو این ضمینه داره یا نه !

79:

دوست عزيز
من فكر ميكنم تعايشانض مانيتور خيلي به شما كمك خواهد كرد.


80:


81:

سلام
به نظر میاد چشماتون خیلی حساس شده و به ویتامینهای تقویتی چشم احتیاج دارید که معمولا ویتامین Aخیلی مفید هست هم به صورت پماد چشمی مبتونید تهیه کنید و روی پلک چشم بمالید و هم در میوه هایی مثل هویج طالبی انبه و مواد غذایی مثل جگر یافت میشه..
مواردی که ذکر کردید همه به خاطر حساسیت شما به هوای اطراف و آلودگی هواست..

در مورد درد چشم باید بگم که ممکنه علتش در سر باشه و معمولا سردرد گاهی خودش رو با چشم درد نشون میده و باید پزشک شما رو معاینه کنه..
و در مورد دیدن پشه در گوشه ی چشم : اگر منظور همان مگس پران باشه ممکنه اخیرا سر تون ضربه ای خورده باشه؟
و البته اغلب به سن بر میگرده سنتون چقدره؟
در هر صورت میتونید با چشم پزشک متخصص شبکیه مشورت داشته باشید.

و ال سی دی خیلی از کامپیوترهای قدیمی بهتره.


موفق باشید.


82:


83:

دکتر جان خیلی خیلی ممنونم.
بله به نظر خودم هم چشمم به شدت حساس شده .

این ویتامین A به صورت شربت و یا قرص موجود نیستش ؟! چقدر هویج و اینا هستفادهکنم تا موثر واقع بشه ؟!
خوب آلودگی ها و ...

تاثر داره ولی چرا فقط واسه من آخه ؟!! (یعنی من تا حالا کسی رو ندیدم)
نه ، اونم مطمئنم که چشم درد باعث سردردمه .

مثلا وقتی به جایی خوب خیره میشم و یا یه چیزی حرکت زیاد داره ، چشم درد و بعد سر دردم شروع میشه !
سرم هم به جایی نخورده (تا حالا اصلا!) واین مگس پرانی ، یه جورایی مثله لکه و ابر جلو چشممه !
در مورد سن هم 20 روز دیگه میشه 20 سالم

84:

خواهش میکنم

ویتامین A به علت دیر هضم شدن جزو ویتامینهایی هست که به صورت دارو بدون تجویز پزشک مصرف نمیشه...


میوه هایی مثل هویج رو می تونید به صورت آب میوه روزی دو لیوان مصرف کنید
گاهی بعضی مگس پرانیها از سر درد ناشی میشن و این رو پزشک با معاینه و آزمایشاتی تشخیص میده..
علت اینکه شما دچار این اتفاق شدید بی احتیاطی و عدم توجه به چشمتون بوده مالش بیش از حد چشم و یا هستفاده نکردن از عینک آفتابی در بیرون از منزل ، پایین بودن شیشه ی اتومبیل در هنگام سرعت و برخورد با باد شدید و کمبود ویتامین A همه باعثز بروز این موارد میشه..
در مورد حالت مگس پران که با پزشک متخصص شبکیه مشورت کنید..


85:


86:

سلام
من هم همین مشکلو دارم بقدری چشمم قرمز میشه و میسوزه که نمیتونم بازش کنم چشم پزشک هم رفتم حتی شبکیه رو هم معاینه کرد فرمود چزیش نیست سالمه ولی یکبار دوبینی پیدا کردم و چشمم واسه چند ثانیه بینایی نداشت همه فرمودن شاید ام اس باشه رفتم دکتر مغز و اعصاب فرمود نه چیزی نیست فقط فرمود حتما عینک دودی بزنم و زیاد به مانیتور تگاه نکنم و هر نیم ساعت 5 دقیقه به یه نقطه دور نگا کنم.


87:


88:

یه عینک 50_60 تومانی که هم آفتابی باشه هم برا انندگی چی میشه خرید ؟

89:

من یه سری از قیمتهای لنزهای موجود در بازار میخواستم.
با تشکر

90:

والا ما عینک سازی داریم عینک برا رانندگی در شب میدیم 30 تومان

آره با 60 تومان اون چیزی رو که شما میخواین میشه خرید البته به شرطی که فرام ارزان و همینطور شیشه سفید باشه و مطمئنا Select نباشه

با 50-60 تومن چه مارکی رو برای یه عینک آفتابی مناسب میدونید؟ سراغ برندهای Gucci یا Suffilo یا Armani و ...

نمیشه رفت؟
گرچه این سوال خیلی وقت پیش پرسیده شده ولی برای اطلاع بیشتر میگم....

هیچ کدام اصلا توی این محدوده قیمت نمیتونی اینطور مارکها رو بخری شاید یک عینک آفتابی بخری که همه جاش مثلا زده شده Gucci ولی Gucci نیست عینک اصل پایینتر از 140 نیست.....

من یه سری از قیمتهای لنزهای موجود در بازار میخواستم.
با تشکر
لنز طبی یا رنگی و زیبایی؟

91:

در انتخاب عينك خود چه ملاكي‌هايي داريد؟ قيمت، زيبايي، دوام، راحتي يا...؟ هر كس براي خود ملاك‌هايي را در نظر مي‌گيرد گاهي هم هيچ ملاكي مدنظر نيست و افراد به سليقه خود اعتماد مي‌كنند اما آيا سليقه كافي هست يا دانش و معيارهايي هم لازم هست.

به بيان ديگر معيار صحيح انتخاب عينك چيست؟

قاب عينك
قاب عينك از چند نظر حائز اهميت هست.

در ابتدا، نكته مهم اين هست كه يك فريم مناسب بايد شيشه يا لنز عينك را در فاصله مقتضي نسبت به چشم برنامه دهد.

دوم اين كه عدسي كه در فاصله مشخص برنامه داده مي‌شود، بايد انحنايي متناسب با جهت‌هاي مختلف حركت چشم داشته باشد.
در هنگام انتخاب قاب ، بايد دقت كرد قسمت بالاي قاب با لبه تحتاني ابرو مماس باشد و قسمت تحتاني قاب قسمت تحتاني چشم را بپوشاند.

همينطور در دو طرف چشم با بيني و گيجگاه پوشش كافي را ايجاد كند.
دسته‌هاي قاب نبايد دو طرف گيجگاه را فشار دهند و طول دسته‌ها بايد به شكلي باشد كه در پشت گوش برنامه گيرند.
قاب‌هايي كه وجود دارند به 2 دسته فلزي و غيرفلزي تقسيم مي‌شوند.

فريم‌هاي فلزي از آلياژهاي مختلف هماهنگ با بدن كه بايد سبك و مقاوم باشند انتخاب مي‌شوند.
اين قاب‌ها نبايد اثرات سمي در هنگام ترشح عرق داشته باشند و تغيير رنگ هم ندهند.

فريم‌هاي غيرفلزي هم از تركيب‌هاي سلولزي يا پليمري ساخته مي‌شوند و مي‌توانند در عين ظرافت سطح خوبي براي عدسي فراهم كنند.

اين قاب‌ها تنوع زيادي هم دارند و از عوارض كمتري نسبت به فريم‌هاي فلزي برخوردارند.

ولي در اثر مرور وقت اين فريم‌ها خشك مي‌شوند و ترك خورده و مي‌شكنند.

براي كودكان قاب‌هاي غير‌فلزي بيشتر توصيه مي‌شود، زيرا احتمال آسيب‌ رسيدن به پوست و چشم در اثر حوادث و برخوردها در اين قاب‌ها كمتر هست.
شيشه
علاوه بر قاب عينك ، شيشه‌ها نيز از اهميت فوق‌العاده بالايي برخوردار هست.

شيشه‌هاي عينك كودكان حتما بايد از جنس بسيار سبك و نشكن ساخته شود.

اگر برنامه هست عينك هميشه رايشان چشم شما باشد بهتر هست شيشه فتوكروميك داشته باشد تا بتواند در برابر اشعه خورشيد نيز از شما محافظت كند.
شيشه‌ها در عينك بچه‌ها بايد درجه فتوكروميك بالاتري داشته باشند زيرا چشم‌هاي بچه‌ها نسبت به بزرگ‌ترها در برابر اشعه ماوراي بنفش حساس‌تر هست.
زيبايي
زيبايي هم مي‌تواند يكي از معيارهاي فرعي باشد.

به عنوان مثال شيشه عينك بزرگ چشم‌ها را بهتر نشان مي‌دهد پس اگر چشم‌هاي شما قشنگ هست عينك شيشه بزرگ بيشتر به شما مي‌آيد يا كساني كه بيني خوش‌تراشي دارند بهتر هست عينكي انتخاب كنند كه بخش زيادي از بيني را نپوشاند.
انتخاب با شما نيست
اپتومتريست‌ها افرادي هستند كه تحصيلاتشان در ارتباط با چشم و عينك هست اونها مي‌توانند با در نظر گرفتن شكل و فرم صورت، نمره عينك، كاربرد اون، جنس عدسي، نوع عدسي و خصوصيات رنگي اون، انتخاب‌هاي مختلف را به بيمار پيشنهادكنند.

پس اگر چنانچه براي تهيه عينك به مغازه‌اي مراجعه كرديد كه به شما فرمودند هر قابي را مي‌خواهيد انتخاب كنيد و فقط سليقه شما مدنظر برنامه گرفت، به كيفيت علمي كار اون مركز شك كنيد حتي اگر از نظر سليقه راضي باشيد.

فراموش نكنيد در عينك فروشي انتخاب تنها با شما نيست.


92:

سلام

دوستان من در رابطه با لنزهای چشمی سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید.

(سوالها رو شماره گذاری میکنم تا راحت تر و به ترتیب کمک کنید)

1- میخواستم بدونم لنز طبی رنگی داریم؟ (یعنی لنزی که هم طبی باشه و هم رنگی !)

2-اگه کسی اصول بهداشتی رو در هستفاده از لنز رعایت کنه باز هم عفونت چشمی یا سایر بیماری ها چشمی بینایی فرد رو تهدید می کنه؟

3-فردی که از لنز هستفاده میکنه میتونه مثلآ صبح به چشم بزنه و شب موقع خواب در بیاره؟

4-قیمت های حدودی لنزهای طبی رنگی چقدره؟

من خودم متاسفانه عینکی هستم و کسانی که عینک میزنن میفهمن من چی میگم چون واقعآ دیگه نمیتونم تحملش کنم به همین خاطر در درجه اول خلاص شدن از شر این چار چوب (عینک) برام اهمیت داره.

فعلآ هم نمیتونم از روش لیزیک هستفاده کنم چون سنم اجازه نمیده !

ممنون میشم کسانی که از لنز هستفاده مینمايند یا باهاش سر و کار دارن بنده رو راهنمایی کنن.

93:


یکی بزرگواری کنه جواب سوال مارو بده !

ممنون

94:

با عرض سلام...
بنده میخواهم یک عینک آفتابی بخرم حدود 150-200 ...
چی پیشنهاد میکنین دوستان ؟

95:

سلام دوستان
من میخواستم عینک آفتابی شماره دار بگیرم چون چشمام ضعیفه
هم نزدیک بینی دارم هم آستیگماتیسم

حالا میخوام ببینم میشه هر عینک آفتابی که انتخاب کردیم شماره دارش کنیم ؟
اگر شرکت خاصی هست که این کارو میکنه میشه معرفی کنید ؟
قیمتشم هم تا حدود 200-250 باشه اشکال نداره

ممنون

96:

لنز عينك افتابي بايد محدب يا مقعر ساخته شده باشه كه نيست.

معمولا عينك نمره اي رو از نوع فوتوكروميك كه با تابش اشعه يو ايشان افتاب تيره ميشه ميگيرن كه درجه تيرگي بستگي به قيمت و كيفيت و خواست شما داره و قيمت يك جفت لنز از 20 تومان به بالاست بايد با يك اپتومتريست مشاوره كني

97:


98:

فريم يعني قاب عينك رو ميتوني به سليقه خودت انتخاب كني و لنز فوتوكروميك هم نمره داره سپس تراش دادن بهش متصل ميشه يا نوعي فريم هاي افتابي هست كه با گيره اي رايشان عينك معمولي نصب ميشه و با لولا خم ميشه و بالا و پايين ميشه
ولي اينكه لنز افتابي نمره دار باشه تا بحال نديدم از يك اپتومتر بپرسي ميدونه

99:


100:

شما بدون هيچ مشكلي مي توني يه عينك آفتابي اسپرت داشته باشي!دوست عزيز شما خيلي راحت مي تونين با مراجعه به عينك فروشي ها اين كار رو انجام بدين يه فريم آفتابي انتخاب مي كنيد و تقريبا رايشان اكثر فريم ها شيشه هاي آفتابي به راحتي سوار مي شن

اين شيشه ها داراي تحدب بالايي هستند و به قول خود عينك فروش ها به شيشه هاي base دار معروف اند شما قيمتشون هم از 50 تومن به بالا بسته به نمره عينك شما هست

تمام خصوصيات عينك آفتابي رو هم مي تونن داشته باشن

روش ساختشون هم به اين صورت هست كه ابتدا شيشه سفيد رو براي شما با توجه به عينك آفتابي انتخابي ( هر عينك با توجه به درجه تحدبش يه نوع تحدب شيشه بهش مي خوره )‌ در ميارن

بعدش شيشه رو هر جوري كه شما بخواين رنگ دودي مي كنن (‌تمام رنگ ها و كم رنگ و پر رنگش امكان پذيره - هم چنين 2 رنگ يعني همون جوري كه بالاش پر رنگه و پايين ش هم كم رنگ مي شه)‌

سپس رنگ كردن شيشه رو داخل محلولي مي برن كه شيشه uv 400 ميشه

بعد شما طبق خواسته تون مي تونين لايه هاي اونتي رفلكس و پلاريزه رو به شيشه اضافه كنيد


البته هر كدوم از اين آپشن ها هزينه ي اضافي براتون در بر خواهد داشت ...


101:


102:


ممنون دوست عزیز

شما آدرس یه عینک فروشی خوب که فریم های آفتابی اسپرت داشته باشه و این کاری رو که شما فرمودی انجام بده داری به من بدی ؟ (تهران)

103:

دوست عزيز اكثر عينك فروشي ها انجام مي دن ...

فريم هم سليقه خودته اما چون خود شيشه اصلي رو بر مي داره خيلي فرقي نداره كه چه فريمي بخري.


104:


105:

بچه ها در مورد لنز به اين سوالا لطفا جواب بدين ديگه :
همينطور ميشه از لنز براي چشمي كه ضعيفي كمي داره (25 صدم يا نيم) هستفاده كرد؟

106:

سلام بچه ها خوبید؟

میخواستم عینک آفتابی بخرم فرمودم نظر شما ها رو هم بدونم

اینکه نظرتون راجه به روکش uv چیه ؟
یه عینک دیدم نوشته uv 400 خوبه؟

یکی دیگه این که عینکی دیدم یک لایه اونتی رفلکس داشت ، نظرتون درباره اون چیه
البته لایه داخلش بود و وقتی توی نور میگرفتیم به صورت آبی میبود

و اینکه واسه رانندگی میخوام که نورها رو جمع کنه

107:

عجب فروم پر باری هستش ،
رفتم خریدم
uv 400
اونتی رفلکس و چند تا چیز دیگه ....
چشمها رو پوشش میده ، و تصویر رو سیاه نمیکنه فقط نورهای مضر رو میگیره

108:

اگه کسی هم در مورد این uv و اونتی رفلکس و پلاریزه بودن توضیحی داره ، بزاره .

ممنون میشم ...


109:


110:

باید uv 400 باشه با دستگاه تست uv باید اندازه میگرفتی تو عینک سازی..

اگرم پولاریزه گرفتی با عکس تست پولاروید باید تست میکردی.

عکس : ( وقتی عینک پولاریزه رو میزنی عکس کامل میشه ) نه این عکس که تو مانیتوره عکس واقعیش
اینم یه rayban تخم مرغی که دوباره مد شده
اونتی رفلکس هم که اگر عدسی اونتی رفلکس باشه زد بازتاب میشه و دافع گرد غبار و لایه ضد خش و خاصیت آبگریزی داره

111:


112:

به نقل از : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عینک های آفتابی
UV بخشي از طيف نور خورشيد هست كه مرئي نيست .پهناي اين ناحيه از طيف نور، بين (400-100) نانو متر هست،كه به سه بخش تقسيم مي شود.
1) UVC : ( 280 – 100 ) نانومتر
2) UVB : ( 315 – 280 ) نانومتر

3) UVA : ( 400 – 315 ) نانومتر UVC ، به وسيله لايه هاي بالايي جو زمين جذب مي شود و به زمين نمي رسد.
UVB ، به چشم ها و به پوست آسيب مي رساند و بازتاب اون از رايشان سطوحي مانند برف ، سبب التهاب قرنيه كه مشكل دردناكي براي قرنيه هست ، مي شود.UVA ، بوسيله عدسي چشم جذب مي شود و مي تواند سبب كاتاراكت شود .

در كودكان ،
UVA مي تواندآسيب هاي جدي به چشم اونها وارد كند كه از جمله اون صدماتي هست كه به شبكيه و قرنيه وارد مي شود. شرایط موثر بر شدت UV
1) ارتفاع خورشيد در آسمان: شدت UV به خصوص UVB به ارتفاع خورشيد در آسمان بستگي دارد .در ساعات حوالي ظهر در هر منطقه ، ميزان UV تابش شده افزايش مي يابد .
2) شدت UVB در سرتاسر سال يكسان نيست .

اين شدت در تابستان افزايش مي يابد.در مورد UVA ، شدت در طول سال تقريبا يكسان هست.
3) ارتفاع از سطح زمين در افزايش شدت UV نقش مهمي دارد.بنابراين افرادي كه در ارتفاعات اسكي مي كنند ، نياز به مراقبت بيشتري در مقابل UV دارند.
4) آسمان ابري و مه آلود سبب مي شودUV كمتري به زمين برسد. دليل اون اين هست كه ابر و مه موجود در آسمان سبب پراكند گي نور از جمله UV مي شود.
5) بازتاب نور از سطوح شدت UV را افزايش مي دهد.

سطوح طبيعي مانند : علف ، خاك ، آب ، 10% از UV تابيده شده را بازمي تابانند.برف تازه 80% ،ماسه 25% بازتاب UV دارد .

به همين دليل در ساحل ، شدت
UV افزايش مي يابد.
محافظت در برابر UV
عينك هاي آفتابي براي سه منظور مورد هستفاده برنامه مي گيرند:
1) افزايش آسودگي: عينك هاي آفتابي تابش خيره كننده و روشنايي زياد را كاهش مي دهند.چه تابش مستقيم خورشيد باشد و يا بازتاب از سطوحي مانند آب برف ، ماسه و يا ساير سطوح بازتابنده باشد.

درخشندگي زياد ، زيان آور هست و هنگام رانندگي ايشانا ورزش مي تواند به صورت خطرناكي سبب گيجي ايشانا ابهام در ديد بشود.

براي ديد راحت در روزهاي آفتابي عينك هاي آفتابي بايد 90-75 % نور مرئي را عبور ندهند.

اگر عينك به اندازه كافي تيره باشد تقلا چشم را براي كاهش ميزان نور ورودي به چشم كاهش مي يابد.

2) وضوح ديد: عينك هاي آفتابي مناسب با افزايش وضوح ديد ، ابهام در ديد را از بين مي برند.
3) محافظت چشم ها : در اثر تابش زيان آور، قرنيه ، شبكيه ، و عدسي چشم آسيب پذير هستند.بنابراين هستفاده از عدسي هاي مناسب كمك بزرگي براي كاهش صدمات ناشي از تابش زيان آور هست .

عدسي هاي با كيفيت بالا تامين كننده راحتي و وضوح ديد هستند و بهترين محافظت در برابر
UV را امكان پذير مي سازند.
براي داشتن بهترين حفاظت در برابر نور ، بايد عدسي هايي انتخاب شوند كه UVA و UVB بين (400-280) نانومتر را عبور نمي دهند .

براي اين منظور مي توان عدسي هاي رنگي ايشانا تيره و نيز بر پايه نياز عدسي هاي فتو كروميك و پلارايشاند را انتخاب كرد.

تيره يا رنگي بودن لنزها اثري در توانايي اونها در جذب UV ندارد بلكه جنس عدسي براي اين منظور مهم هست .
در انواع خاصي از عدسي ها براي افزايش جذب UV توسط عدسي از كوتينگ ها هستفاده مي شود كه عملكرد اون با موارد فوق متفاوت هست .
براي داشتن بهترين محافظت در برابر UV بايد از عدسي هايي هستفاده كرد كه حداقل 98% جذب UV داشته باشد.

بعضي از انواع گران عسي هاي پلي كربنات و همين طور عدسي هاي پلاستيك CR39 مي توانند تا 100 % جذب UV داشته باشند. انواع عدسي هاي مورد هستفاده برنامه گرفته
1) عدسي هاي فتو كروميك : اين عدسي ها به گونه اي هستند كه در اثر جذبUV تيره مي شوند و هنگامي كه تابش قطع مي شود ، عدسي روشن مي شود.

اين امر در اثر تغييري هست كه در ماده فتو كرميك ايجاد مي شود.نوع تغييراتي كه در فتوكروميك ها اتفاق مي افتد بسته به اينكه شيشه يا پلاستيك باشد ، فرق مي كند.

در شيشه ها اين تغيير به صورت يك واكنش شيميايي در داخل شيشه هست ولي در پلاستيك ها ساختار ملكول فتو كروميك عوض مي شود .

در هر صورت هستفاده از اين عدسي ها براي افرادي كه زياد در معرض تابش مستقيم برنامه دارند مفيد هست .

از طرفي اين عدسي ها براي فرد آزادي تغيير كردن بين وضعيت عينك طبي و عينك آفتابي را فراهم مي آورد.

2) عدسي هاي پلارايشاند: قبل از توضيح در مورد اين عدسي ها ابتدا دو مفهوم نور پلاريزه و غير پلاريزه شرح داده مي شود.
نورغير پلاريزه: نور يك نوع موج الكترومغناطيسي هست و به دليل اين ماهيت در دوراستاي الكتريكي و مغناطيسي كه بر هم عمودند و نيز هر دايشان اين راستا ها بر راستاي انتشار موج عمودند ، نوسان مي كند .

نور غير پلاريزه نوري هست كه در هر دو اين راستا ها نوسان مي كند .

بنابراين هر نوري كه از يك منبع نوري مانند خورشيد و يا لامپ تابش شود غير پلاريزه هست.

نور پلاريزه : حال اگر نور فوق (غير پلاريزه ) كه از يك منبع نوري تابش شده هست ، به هردليلي پلاريزه شود يعني يكي از راستاهاي نوسان حذف شود ، اين نور پلاريزه هست.

امواج نوري مي توانند به دلايل گوناگوني پلاريزه شوند .

از جمله بازتاب از سطوح يا عبور از بعضي صافي ها و يا ----- ها مي تواند موجب پلاريزه شدن نور شود.

عدسي هاي پلارايشاند:اين عدسي ها از فيلترهايي ساخته مي شوند كه تابش ها را در يك زاايشانه عبور مي دهند و در زوايا ي ديگر جذب مي كنند.

اين ----- ها در هنگام پروسه توليد به لنز اضافه مي شوند.

چرا از عدسي هاي پلارايشاند هستفاده مي شود؟

نور خورشيد هنگام برخورد به سطوحي همانند آب ، شيشه ، سطوح فلزي ، كف خيابان و...

به ميزان زيادي بازتاب مي كند.

نور بازتابيده از اين سطوح پلاريزه هست.

زاايشانه تابش نور خورشيد به گونه اي هست كه نور در بازتاب از اين سطوح به طور افقي پلاريزه مي شود.

بنابر اين هستفاده از يك ----- پلارايشاند كه نور را به شكل عمودي پلاريزه مي كند مي تواند تابش هاي بازتابيده از اين سطوح را حذف كند و ديد بهتري را موجب شود.

عدسي هاي پلارايشاند به ميزان قابل ملاحظه اي تابش هاي خيره كننده را كاهش مي دهند .اين عدسي ها همينطور وضوح ديد مطلوبي را براي افراد هستفاده كننده از اين عدسي ها فراهم مي كنند.

نكته مهم اين هست كه قابليت پلاريزه كردن يك ايشانژگي جدا از رنگ و يا تيرگي اين لنزها هست.

همينطور پلارايشاند بودن دليل كافي براي جذب
UV توسط اين لنزها نيست .

البته اين لنزها مي توانند جاذب
UV باشند در صورتي كه براي اين كار طراحي شده باشند .
لنزهاي پلارايشاند جاذب نورهاي بازتاب شده از سطوح هستند بنابراين مي توانند مورد هستفاده افرادي برنامه بگيرند كه با سطوح بازتابنده زياد سرو كار دارند.

ماهيگيران ، اسكي بازان ، بازيكنان گلف ، رانندگان و تقريبا تمام افرادي كه زياد در معرض تابش برنامه دارند ، مي توانند از اين عدسي ها هستفاده كنند.3) عدسي هاي رنگي و تيره: عدسي ها با رنگها ي مختلف طول موج هاي مختلف را عبور مي دهند.

در بعضي از موارد رنگها را زياد و يا تغيير مي دهند.

البته همان طور كه فرموده شد اين رنگها اثري در جذب
UV توسط اين عدسي ها ندارند.
در اينجا به بعضي از اين رنگها اشاره مي شود.
خاكستري:مشاهده درست رنگها را فراهم مي كند و لي وضوح را افزايش نمي دهد.

براي ورزشهايي مانند گلف ، دوچرخه سواري و دو مناسب هست.

سبز: مشاهد ه درست رنگها و همينطور وضوح در نور زياد را فراهم مي كند.تقلا چشم را در روشنايي زياد كاهش مي دهد.
قهوهاي:مناسب براي ابرو مه .وضوح را افزايش مي دهد و براي ورزش هايي كه با تابش خيره كننده سروكاردارند از قبيل اسكي و ماهيگيري مناسب هست.
كهربايي :آسمان نيمه ابري ، مه دار .

وضوح خوب .

كاهش دهنده تقلا چشم.

مناسب براي شكارچيان و خلبانان و اسكي بازان.

رنگهارا تحريف مي كند(تصاايشانر زرد نارنجي به نظر مي رسند)
زرد: وضوح و عمق مشاهده رادر نور كم بهبود مي بخشد .

مناسب براي روزهاي ابري.

قرمز: عمق مشاهد خوب در نور كم.

وضوح بر خلاف زمينه هاي آبي و سبز.

مناسب براي اسكي و شكار.
تابش مادون قرمز(IR ):
IR يا مادون قرمز بخشي از طيف نور خورشيد هست كه مرئي نيست.

طول موج اون بالاتر از 780 نانومتر(2000 – 780 ) هست و با گرما احساس مي شود.

IR معمولا در جوش كاري ، برش كاري ، و يا لحيم كاري توليد مي شود.عدسي ها ي تيره خاصي براي حفاظت در برابر اون هستفاده مي شود.

عدسي ها روشن ايشانا رنگي كه براي حفاظت در برابر
UV مورد هستفاده برنامه مي گيرند ، نمي توانند جاذب IR باشند و براي اين منظور بايد از عدسي هاي خاصي هستفاده كرد كه مناسب تابش IR باشند.
عدم حفاظت از چشم ها در برابر IR عواقب زيان باري براي افراد به همراه دارد كه مهمترين اونها تخريب شبكيه مي باشد كه منجر به از دست دادن بينايي مي شود.

به همين دليل افرادي كه در معرض اين تابش برنامه دارند بايد بسيار مراقب باشند.

براي اين منظور ----- هايي ساخته و طراحي شده اند كه بسته به طول موج تابش جذب شونده تقسيم بندي مي شوند.

همان طور كه اشاره شد تيره بودن عدسي دليل كافي براي حفاظت كننده بودن اون در برابر
IR و همين طور UV نمي باشد ، بلكه نوع ماده اي لنز از اون ساخته شده هست بسيار مهم هست.

113:


114:

بله همگی تستها انجام شد ،
تست پلاریزه انجام شد و شکل هنگام عینک زدن پیدا بود ،
و با دستگاه تست uv انجام شد و مقدار 400 برای هر دو شیشه نمایش داده شد.
وقتی داخل عینک رو به طرف آفتاب گرفتم نور آبی - بنفش رو منعکس میکنه

115:

تست يو ايشان بايد مشخص كنه كه چند % طول موج 400 نانومتر جذب ميشه مثلا 99%/ بهتره همون دستگاه با يك شيشه عينك معمولي هم چك بشه تا اگه باز جذب بالا نشون داده شد مشخصه دستگاه دستكاري شده تا درست نشون نده و جنبه كلاهبرداري داره

116:


117:

جای مطمئن برای خرید و برند مطمئن و با چه قیمتی سراغ دارید ؟
این تستهایی رو که فرمودید چجوری باید گرفت ؟

118:

به فرموده متخصصين برند وقيمت مشخص كننده اينكه عينك حتما مشخصات لازم رو داره نيست
دستگاه تست يو ايشان رو اپتومتريست ها دارن بهتره عينك رو از اونها بخريد نه مغازه ها حداقل قيمت هم 30 تا 35 تومنه رنگ عينك هم بسته به هستفاده ان داره همين طور درجه تيرگي .

ضمنا بدونيد كه يك شيشه كاملا شفاف و بدون رنگ ميتونه يو ايشان رو جذب كنه و رنگ فقط ميزان نور رو كم ميكنه

119:


120:

کلا اگه رفتیم یه مغازهای که به قول شما دستگاه یو وی رو هم داشتن و یه عینک طرح ری بن آوردن و شیشه ش رو هم امتحان کردن که ضد خش بود و تا قیمت 50 تومن بود میارزه خریدش ؟؟؟؟
تو شهرستان تهران هست مغازه ای که منصف باشه ؟؟؟؟ البته خیابون فلسطین که بورس عینکه .

تو همون خیابون کسی مغازه ای میشناسه کارش درست باشه .

کلاه سرمون نره ؟؟؟؟

121:


122:

ممنون
اگر مکانی رو سراغ دارید که این تجهیزات تست رو داشته باشه و منصف هم باشه لطفا معرفی کنید.


123:

جايي رو نمي شناسم ولي اگه خودم بخوام بخرم از يك اپتومتر كه اغلب عينك هم ميفروشند ميخرم نه مغازه كه هيچ اطلاع علمي نداره اپتومتر حداقل 4سال براي ليسانس خونده اكثرا دستگاه تست يو ايشان رو دارن
عينك ضمنا بايد اعوجاج نداشته باشه مثلا با نگاه كردن از پشت ان خطوط راست كج نشن - با چرخاندن عينك در جهات مختلف-
وكاملا رايشان چشم بنشينه يعني 2 طرف چشم رو هم بگيره و به اصطلاح حالت گربه اي داشته باشه مثل عينك هاي پزشكي كه جراح ها حين تماس با خون براي جلوگيري از پاشيدن خون از هر طرف به چشم ميزنن

124:


125:

سلام دوستان

من میخوام یه عینک آفتابی با قیمت حداکثر 50 تومن بخرم .
چه مدلی پیشنهاد میکنین ؟ اگه میشه عکس بزارین و بگین از کجا بخرم (تهران)

و اینکه واقعا پول دادن به عینک آفتابی ارزش داره ؟ یعنی یه عینک 50 تومنی با 5 تومنی خیلی فرق میکنه ؟

126:

آره علی الخصوص برای کسانی که بیشتر وقتهاشون رو در بیرون میگذرونند.

یعنی یه عینک 50 تومنی با 5 تومنی خیلی فرق میکنه ؟
آره خیلی فرق میکنه.اگر میخوای 5 تومنی بخری ، همون نخری بهتره !

127:

من زیاد بیرون نمیرم .

بیشتر با ماشین بیرون میرم .
اگه میشه یه مدل خوب با قیمتی که فرمودم معرفی کنین و عکسشو بزارین

128:

جذب اشعه يو ايشان كه انرژي بالايي داره در قرنيه بتدريج باعث اب مرواريد يا كاتاراكت ميشه البته اين موضوع در هواي ابري هم صادقه وهر چه الودگي هوا كمتر باشه سطح اشعه بالاتره / عينك كمتر از 30 تومن كه هستاندارد نيست نور رو كم ميكنه امتك بيشتر باز ميشه و چشم بيشتر اسيب ميبينه پس عينك ارزون رو نزنيد خيلي بهتره

129:


130:

توضیحات خیلی خوبی دادین
ولی من هنوز نمیدونم چه مدلی بگیرم و از کجا

لطفا راهنمایی کنین

131:

من خودم یه پلیس گرفتم ساخت کره ...

بسیار هم شیک ...

40 بود من 35 با چونه خریدمش !!!

UV400 ، anti Glare ، Brown & black shine

تقریبا شکلش اینه خیلی با کلاسه :


132:


133:

ببخشید میشه مدلش بگین .

من هر چی تو سایتش میگردم نمیتونم پیدا کنم .


134:

دوستان آدرس وارد نماينده های عینک از چین و ایتالیا :

شهرستان تهران - خیابان جمهوری تقاطع حافظ - کوچه شهید محمد بیک - پاساژ سعید و پاساژ بزرگان.

دقیقا نزدیک پاساژ علائدین .

و کوچه محمد بیک میفته دقیقا رو به روی پاساژ امجد (الکتریکیها)

اونجا بورس وارد نماينده ها هست .


135:


136:

اون آدرس حدود 300 تا مغازه هستند داخل 2 تا پاساژ سعید و بزرگان که وارد نماينده عینک و تجهیزات اون از چین و ایتالیا هستند.

عینکها 100% همشون چینی هستند ...ایتالیایی ها بالای 300 هزار تومن تا چند ملیون تومن .

چینیها از 4 هزار تومن تا 200 هزار تومن چینیه درجه 1 هم داریم.

اون آقایی که فرمود عینکش کره ای هست

من عینک میارم برات رویه دستش زده made in italy ولی چینیه !

برو اون آدرس بعد برو پاساژ بزرگان ..طبقه 2 ..پرشین اپتیک ..مسعود اسماعیل پور ..مغازه پسر عمومه

یه مغازه دیگه هم داره که جزئی فروشه ..نازی آباد ...بازار دوم ..عینک سعید..

اینم تلفنش : 09121953862 مسعود اسماعیل پور

زنگ بزن بگو عینک تا 50 تومن چی دارید بعد بگو کدوم مغازتون بیام بهش بگو سعید پسر عموتون منو معرفی کرد

بگو دوست سعیدم هوامو داشته باشید ...بعد برو بخر

اون یه عالمه ray ban و police 2010 داره

137:


138:

راست ميگه من خودم يه maxmara خريدم 90 تومن زده ايتاليا ولي فروشنده ميفرمود زير 150 چينيه.ولي درجه بندي داره ديگه.


139:

در بالاتر فرمودم كه از اپتومتر بخريد نه مغازه مدلش هم مثل همين عكسي كه گذاشتن باشه كه دو پهلايشان چشم رو بگيره دربند مارك نباشيد چون قيمت رو بالا ميبره عينك رو براي سلامتي چشم بايد زد نه خوش تيپي

140:

عینک آفتابی برای جلوگیری از صدمه دیدن چشمهاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه برنامه بگیرد.
یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگی باشد:
۱) شیشه های عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ % اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.
۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ % از شدت نور مرئی بکاهد.

خود انجمن اپتومتری آمریکا فراخوان نموده که عمده عینکهای مد روز فاقد این ویژگی هستند.
۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.
۴) شیشه ها باید خاکستری، سبز یا قهوه ای باشند که رنگ خاکستری ارجحیت دارد.

همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد.
مطالعات نشان داده هست که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک های آفتابی کوچک با شیشه های گرد عبور کرده و به چشم می رسند.

اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب سوختگی چشم شود.

پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگی به شدت حساس هست.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

141:


142:

سلام
من یه عینک خریدم
خاکستریه که پایینش کمرنگ و بالا پررنگه
130 تومن هم خریدمش
وقتی می رنم حس می کنم به کم از سطح زمین بالاترم
امکان داره کمه ابن به خاطر عادت نمردن له عینک باشه ؟
میشه راهنماییم کنید؟

143:

با سلام به دوستان عزیز

ایا دستگاهی که میزان uv شیشه عینک رو مشخص می کنه قابل اطمینان هست ؟قابل دستکاری شدن داره؟ اخه عینکی رو واسم تست کردن که هم پلارایزد بود و هم uv-400 در صورتی که قیمتش 60-70 تومن بود (عسلویه )در صورتی که عینکی با این مشخصات در اصفهان 200-300 تومن هست .

میشه به تست عینک اعتماد کرد؟

با سپاس فراوان

پاینده و کامیاب باشید

144:

می خواستم بدونم همچین چیزی کجا گیر میاد؟ و حداقل چقدر هزینه برمیداره واسه ام؟

1- یه شیشه(پلاستیکی) به یه رنگ خاص که uv باشه.

(آیا می تونم همچین چیزی رو به نمره چشمم گیر بیارم؟)

2- فریم آویاتور(همون ری بن خلبانی) که شیشه فوق رو بندازم روش.


145:

help

146:

با توصيه به هستفاده از عينک آفتابي قهوه‌اي هنگام رانندگي
يک فوق تخصص پيوند قرنيه:
خاکستري، بهترين و آبي، بدترين رنگ براي عينک آفتابي هست
يک فوق تخصص پيوند قرنيه فرمود: چروکيدگي و پيري زودرس در پوست‌هاي نازک پلک‌ها و سرطان پوست از عوارض اشعه ماورا بنفش نور خورشيد هست.


دکتر محمد کريم اسماعيلي متخصص و جراح چشم و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در فرمود وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، فراخوان نمود: چروکيدگي و پيري زودرس در پوست نازک پلک‌ها و سرطان پوست از عوارض اشعه ماورابنفش نور خورشيد هست.


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهرستان تهران با اشاره به عوارض ديگر نورمستقيم خورشيد رايشان چشمها به ايجاد ناخنک و آب مرواريد و آسيب قرنيه بخصوص در جوشکارها، اسکي بازها و کوهنوردان و همينطور آسيب شبکيه به خصوص هستحاله ماکولا و کوري ناشي از کسوف اشاره کرد و فرمود: امواج فرابنفش طول موج 400 تا100 نانومتر دارند و حدود 5 % انرژي خورشيدي را تشکيل مي‌دهند و مضرترين قسمت انرژي خورشيدي براي انسان هست.


ايشان ادامه داد: امواج فرابنفش به 3 دسته امواج فرابنفش A,B,C تقسيم مي‌شوند.

اشعه فرابنفش B که طول موج 320 تا290 نانومتر دارند حدود 10 % امواج فرابنفشي را که به زمين مي‌رسد، تشکيل داده و مضرترين امواج براي چشم هستند.


اين متخصص و جراح چشم فرمود: بهترين روش براي محافظت از چشمها، روشهاي ساده‌اي مثل هستفاده از عينک آفتابي، کلاه لبه دار و در افرادي که از عينکهاي طبي هستفاده مي‌نمايند عينک فتوکروم هست، البته عينک آفتابي توام با کلاه لبه دار براي محافظت چشم‌ها موثرتر هست.


دکتر اسماعيلي اظهار داشت: يک عينک آفتابي مناسب بايد 95 % امواج فرابنفش B و60 % امواج فرابنفش A را جذب کند.

اکثر عينک‌هاي آفتابي و حتي انواع بسيار ارزان اين عينک‌ها توانايي جذب اين ميزان را دارند.


ايشان اضافه کرد: البته بطور کلي هستفاده از عينک آفتابي در تابستان و در موارد نور شديد آفتاب براي همه اشخاص مفيد هست اما با توجه به اينکه ميزان اشعه فرابنفش در ساعات مياني روز، بين 10 صبح تا 4 بعدازظهر از مواقع ديگر بيشتر هست.

کساني که در اين ساعات در فضاي آزاد به سر مي‌برند، نياز بيشتري به عينک آفتابي دارند.


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهرستان تهران فرمود: کساني که به تناسب شغل در معرض نور فرابنفش برنامه دارند، مثل جوشکاران و کودکاني که ساعات متمادي در محيط‌هاي آفتابي مشغول بازي هستند، کوهنوردان و اسکي بازها از جمله افرادي هستند که هستفاده از عينک آفتابي در مورد اونها ضروري هست.


دکتر اسماعيلي بر لزوم هستفاده از عينک آفتابي در تابستان و مناطق گرمسيري، ارتفاعات، کنار دريا تاکيد و فراخوان نمود: به دليل اينکه ابرها جاذب امواج فرابنفش نيستند در روزهاي ابري هم بايد از عينک آفتابي هستفاده شود.


اين فوق تخصص پيوند قرنيه تصريح کرد: کساني که تحت جراحي آب مرواريد برنامه گرفته‌اند و يا آب مرواريد دارند و افرادي که برخي داروهاي حساس نماينده به نور، مثل تتراسايکلين، هستفاده مي‌نمايند و مبتلايان به ناخنک، بيشتر از افراد عادي به عينک آفتابي نياز دارند و هستفاده از عينک آفتابي براي اين گروه الزامي هست.


اين متخصص و جراح چشم با بيان اينکه عينک‌هاي آفتابي هستاندارد در چهار رنگ خاکستري، سبز، قهوه‌اي، کهربايي و زرد، صورتي تهيه مي‌شوند، فراخوان نمود: عينک‌هاي آفتابي قرمز و آبي هستاندارد نيستند.


دکتر اسماعيلي فرمود: رنگ خاکستري بهترين رنگ براي عينک آفتابي هست؛ زيرا رنگ اشيا و محيط اطراف را تغيير نمي‌دهد و سپس اون رنگ قهوه‌اي نيز براي هستفاده مناسب هست.

هم چنين بدترين رنگ براي عينک آفتابي رنگ آبي هست به دليل اين که بيشترين اختلال رنگ را مي‌دهد.


دکتر اسماعيلي اظهار داشت: عينک‌هاي قهوه‌اي براي رانندگي طولاني مطلوب هستند و عينک‌هاي سبز رنگ سبب کاهش درک نورهاي قرمز و زرد در چراغ راهنمايي مي‌شوند و از اين نظر مناسب نيستند.


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهرستان تهران فرمود: يک عينک آفتابي هستاندارد بايد از تيرگي مناسب برخودار باشد، اين تيرگي بايد به حدي باشد که شخص در نور آفتاب احساس راحتي کرده و دچار خيرگي نشود.


ايشان ادامه داد: يک روش ساده براي درک تناسب تيرگي عينک اين هست که وقتي در يک اتاق با نور معمولي با عينک به آينه نگاه مي‌کنيم، قادر به رايشانت چشم‌هاي خود نباشيم.


دکتر اسماعيلي اضافه کرد: جذب اشعه فرابنفش توسط مولکولهاي کروموفور موجود در عدسي عينک انجام مي‌شود و اين مولکولها تاثيري در تيرگي و رنگ عينک ندارد.

رنگ و يا تيرگي عينک آفتابي تاثيري در جذب فرابنفش ندارد و حتي عينک‌هاي شفاف هم فرابنفش را جذب مي‌نمايند.


ايشان ادامه داد: هر چه عينک به چشم نزديکتر باشد موثرتر هست.

بنابراين عينک آفتابي خوب بايد بطور کلي چشم‌ها را بپوشاند؛ بطوري که نور از اطراف عينک وارد چشم نشود از اين جهت فريم‌هاي داراي حفاظ جانبي موثرتر هستند.


دکتر اسماعيلي در مورد هستفاده از انواع مختلف عينک‌هاي افتابي فرمود: عينک‌هاي افتابي تزييني فقط جنبه زيبايي دارند هرچند تا حدود 70 % از فرابنفش B را جذب مي‌نمايند.

عينک‌هاي عمومي حدود 95 % فرابنفش B را جذب مي‌نمايند و براي هستفاده عموم افراد طراحي شده‌اند.


ايشان ادامه داد: عينک‌هاي اختصاصي هم براي مشاغل خاص و ورزشهاي خاص مثلا در جوشکارها و يا اسکي بازها بکار مي‌روند و تا 99 % امواج فرابنفش را جذب مي‌نمايند.

عينک‌هاي فتوکروميک هم براي محافظت چشم از اشعه‌هاي مضر فرابنفش بکار مي‌روند.

در روشنايي به رنگ تيره و در تاريکي، روشن مي شوند.


ايشان در پايان خاطرنشان کرد: اين عينک‌ها وقتي در معرض نور برنامه مي‌گيرند، سريعا تيره مي‌شوند ولي وقتي در تاريکي برنامه مي‌گيرند با سرعت کمتري روشن مي‌شوند.

بنابراين هستفاده از اونها براي کساني که به طور متناوب از روشنايي به تاريکي مي‌روند و همينطور رانندگي در مسيرهاي داراي سايه و تونل مناسب نمي‌باشد.
147:

فکر کنم عینکهایی مثل rayban یا police البته اصلشون همه این ویزگیهارو داشته باشن و هیچ ضرری نداشته باشن.


148:

ولی همین مارک دارها هم باید چند روز تست بشن
من ری بن پلاریزه که مدل 2010 بود 260 تقریبا گرفتم
چشمم خیلی اذیت می کرد
عوض کردم یه بولگاری گرفتم!

149:

سلام
ببخشیدا تا 25 تومن عینک آفتابی مناسب پیدا میشه که خصوصیات ضد آفتاب داشته باشه
حالا میخام مارک نباشه
هست ؟

150:

سلام
می تونید از مارکهایی مثل ARAD و Matrix و...

حتی RayBan و Police هم با این قیمت،عینک پلاریزه و UV پیدا کنید

151:


152:

ببخشید
عینک آفتابی ها دیگه یوو وی و پولارایزد باشند کافی هست ؟


مرسی

153:

مهمترین فاکتوری که یک عینک آفتابی باید داشته باشه باید UV400 باشه یا یعبارتی حداقل 98% از اشعه ماورای بنفش رو بگیره
دومین فاکتوری که باید داشته باشه باید پلاریزه باشه و یا جلوی اشعات منعکس شده اضافی رو بگیره
شما موقع خرید عینک آفتابی حتما از فروشنده بخواهید که عینک مورد نظرتون این فاکتورها رو داشته باشه

154:

بستگی به نمره ی چشم و سن هم داره!
پلاریزه خیلی قویه!
من که هستفاده می کردم ظهر که بر میگشتم خونه چشمم قرمز می شد!

موفق باشید

155:

دوستان کسایی که خودشون عینک دارن دیگه نمی تونن عینک آفتابی بزن؟
یعنی عینکی هست که هم عدسی باشه و هم ضد آفتاب؟

156:


157:

عینک سازی که عینک آفتابی من نشنیدم تا حالا بسازه..ولی

وقتی توسط چشک پزشک تشخیص داده میشه که چشم بیمار به نور خورشید حساسه یا اونایی که عمل کردن

چشمشون رو شیشه فتو کرومیک تجویز میشه که از چشم در برابر نور خورشید محافظت میکنه و وقتی بیمار

میره تو آفتاب عدسی فتو کرومیک تغییر رنگ پیدا میکنه و تیره میشه..

---------- Post added at 12:48 AM ---------- Previous post was at 12:44 AM ----------

دوستان کسایی که خودشون عینک دارن دیگه نمی تونن عینک آفتابی بزن؟
یعنی عینکی هست که هم عدسی باشه و هم ضد آفتاب؟
یه سری فریمهای طبی هستن که بغل دستشون آهنربا داره و مثل یه عینک طبی معمولین ولی

عدسی آفتابی مثل کاور میچسبه رویه شیشه بیرنگ طبی برای اونایی که رانندگی میکنن خوبه..

ولی اگر منظورتون از عینک آفتابی فقط شیشه تیره باشه همون عدسی عینک طبی رو میشه رو یه عینک

طرح آفتابی سوار کرد و عدسی رو میدن برای رنگ با رنگ تیره قوی که کلا همه فکر میکنن آفتابیه..


158:

فقط رنگ میکنن شیشه رو؟
یعنی با این وجود اون شیشه ی رنگ شده نمیتونه ماورای بنفش رو جذب کنه درسته؟
و اگه جذب نکنه که یعنی نابودی چشم!!!
چون رنگش تیره هست باعث میشه وقتی به چشم زده میشه امتک چشم بیشتر از حد معمول باز بشه و ماورای بنفش بیشتری بره توی چشم.


159:

عینک ساز که عدسی معمولی نمیندازه که اینطوری بشه ...عدسی اونتی رفلکس میندازه که uv400 بعد
میده برای رنگ ...


160:


161:

نظرتون درباره این عینک چیه؟

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

162:

هر کی میگه عینک 2000 تومانی جواب میده غلط زیادی کرده بزن به چشمت تا وقتی آب مروارید گرفتی حالت جا میاد
عینک باید مارکدار باشد من خودم دوچرخه سوارم و ار مارک rudy project هستفده میکنم این عینک د رحدود 250 تومن هست ولی خیلی عالیه و عینک هست که تا اخر عمر بهت جواب میده

163:

سلام
میشه بگویید عینک های پلاریزه چی هستند اصلا پلاریزه یعنی چی؟

164:

دوستان من اگه جفت این فریم بخوام گیرم میاد؟


165:


این فریم های عینک ریبون هست !

اگر بتونی بیای آبادان بخری عالیه !!!

اینجا بازار کویتی ها اصلیش هست 270 هزار تومن که خودم خریدم !
دوبی هم هست که اونجا 250 پات در میاد ! البته بگم کاملا اصلی و تضمینی هست ها !!!
نوع ضعیف ترش هم هست که تا 120 میشه !!! که عموم خرید !

وقتی با مال خودم مقایسه میکنم خیلی فرق دارن ! مال من اگر باهاش مستقیم آفتاب رو نگاه کنی ! کاملا اشعه های آفتاب رو میبینی اما اذیت نمیکنه اما مال عموم آفتاب رو فقط نور نشون میده و اذیت هم میکنه !!

166:

از مشخصات عینک افتابی :
1- یو وی 400
2- پولاریزیشن باشه(عینک شیشه ای زیر 130تومن نداره تا اونجا که من تحقیق کردم)
3- ارزان
4- سبک و راحت به پشت گوش و روی بینی فشار نیاره و باعث خستگی نشه
5- تمام فضای جلوی چش رو بگیره
6- زیبا و دارای طراحی مناسب و خوش جنس باشه و ترجیحا مشکی

من طلقی خریدم با این مشخصات ولی عیبش اینه که خط میافته مثل شیشه نیست

167:

راستی اینم بگم شیشه یا طلق بعضی از ارزان قیمتها موج دارن وقتی راه میری سر ادم گیج میره اینروهم در نظر بگیرین پلیس و ریبن و جند مدل معروف تقریبا فاقد این عیب هستند

168:

دوست من یه عینک خریده 12 تومن هم uv , polarize هست، خودمون تستش کردیم.

---------- Post added at 03:36 PM ---------- Previous post was at 03:33 PM ----------

این فریم های عینک ریبون هست !

اگر بتونی بیای آبادان بخری عالیه !!!

اینجا بازار کویتی ها اصلیش هست 270 هزار تومن که خودم خریدم !
دوبی هم هست که اونجا 250 پات در میاد ! البته بگم کاملا اصلی و تضمینی هست ها !!!
نوع ضعیف ترش هم هست که تا 120 میشه !!! که عموم خرید !

وقتی با مال خودم مقایسه میکنم خیلی فرق دارن ! مال من اگر باهاش مستقیم آفتاب رو نگاه کنی ! کاملا اشعه های آفتاب رو میبینی اما اذیت نمیکنه اما مال عموم آفتاب رو فقط نور نشون میده و اذیت هم میکنه !!
به این فریم در اصطلاح aviator فرموده میشه و مختص rayban نیست.

169:

سلام

من هم تصمیم دارم از لنز هستفاده کنم .

جواب سوالات شما را می دانم .

1 - بله لنز طبی رنگی نیز وجود دارد منتها فقط مخصوص لنزهای نرم هست .

لنزهای سخت لنز رنگی ندارند .

برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید .

معمولا برای کسانی که آستیگمات 2.5 به بالا دارند لنز سخت تجویز می شود چون دید این افراد با این لنزها کامل می شود .2 - در مورد عفونت لنزهای نرم خطر عفونت بیشتری دارند .

علاوه بر رعایت نکات بهداشتی یادگیری صحیح گذاشتن و برداشتن لنز به خصوص برای کسانی که از لنز نرم هستفاده می نمايند بسیار اهمیت دارد .

3 - بله .

لنزهای تماسی را در مواقعی که به هستخر می روید یا به حمام می روید و همچنین موقع خواب باید در بیاورید .

یک سری لنزها فقط نیاز به این کار ندارند که اون ها کلا تا مدت تعیین شده از چشم درآورده نمی شوند .

4 - در این مورد اطلاعی ندارم .

می فهمم چی میگی در مورد عینک چون خودم الان 21 سال هست دارم عینک می زنم و بالاخره تصمیم گرفتم از پشت ویترین بیام بیرون به دلیل داشتن قوز قرنیه امکان عمل لیزیک و لازک را ندارم و مجبورم از لنزهای سخت RGP که قابلیت عبور اکسیژن را دارند و نسبت به لنزهای سخت دیگر کیفیت بهتری دارند هستفاده کنم .

به زودی اقدام خواهم کرد .

موفق باشید

170:

سلام
ببین تمام عینک سازی های معتبر این کارو انجام می دن و روی هر عینکی که بخوای (بیشتر عینک ها) شدنیه ولی چون فشرده نمیشه برای شماره های بالا خیلی ضخیم و زیبایی نداره و سنگینه

171:

سلام دوستان.من برادرم میخواد عمل لیزیک کنه.(بیمارستان نور-ولیعصر)فرمودن بهش یه عینک آفتابی بخره.
تاپیک مشابه زیاد بود اما من هیچ چیزی از عینک آفتابی نمیدونم و اونا نتونستن کمکم کنن.
حالا چند تا سوال»
1-این میزان جذب یو وی چیه؟باید چقدر باشه؟
2-کلا موقع خرید به چه چیزی باید دقت کنم و چه چیزی رو باید بپرسم؟
3-از کجا بفهمم راست میگه(فروشنده)
4-ارزانترین عینک آفتابی که هستاندارد باشه چقدره؟
5-مارکش هم مهمه؟کدوم مارک بهتره؟>(پلیس یا ری بن یا....)
6-دیگه چه فاکتور هایی رو مد نظر بگیرم؟
ممنون

172:

من بابام عمل لیزیک کرد و اینا رو همه میدونه...الان خوابه فردا واست ازشون میپرسم دقیقا..
1و 2 و6 رو ازایشون میپرسم,
اما درمورد 3.خوب شما باید عینک فروشی مطمئن پیدا کنی..از دوستانتون یا خانودتون..بعد هم اینکه واسه تست میزان جذب UV خودشون دستگاه دارند..
4.بابای من 190000 خرید منتها 4 یا 5 سال پیش.
5.خوب مارک واسه اینکه مارکه مهم نیست.بلکه بخاطر این فاکتور اهمیت داره که یه عینک مارک خوب میتونه از چشمهای ما دربرابر آفتاب بهتر و بهتر محافظت کنه...مثل این میمونه که شما بگی تلویزیون صبا بهتره یا Sony.

اما یه نکته دیگه البته فکر کنم دکتر معالج هم بهتون هشدار داده که نور مهتابی واسه شخصی که عمل لیزیک کرده خطر داره.
ایشون تو خونه هم باید عینک بزنند و تو اتاقی که نشسته لامپ مهتابی روشن نباشه...
و ارزو میکنم که دادشتتون کمترین درد رو داشته باشه..بابای من سپس عمل چشماشون خیلی میسوخت..

173:


174:

1- تمام عینک های UV وقتی زیر دستگاه میبری باید طول موج 400 رو نشون بده.

کمتر یا بیشتر هم نداره، پس اگه 399 بود بدون که UV نیست.
2- اگه مارک واست مهمه باید حواست باشه تقلبی نندازن بت، ممکنه یه عینک 5 تومنی که مارک Versace روشه رو بهت 400 بفروشن! سعی کن از جای مطمئن بخری.
3- باید از یه جای معروف و مطمئن بخری.

اکثر پاساژها فروشگاههای عینک آفتابی بزرگی دارن که قابل اطمینانن! فقط باید حتماٌ از دستگاه تست UV که توی مغازه هست هستفاده کنی.

یه عینک که UV نیست هم با خودت ببر و با دستگاه امتحان کن، اگه 400 نشون نداد کلکی در کار نیست.
4- از 5 تومن داره که چینی هست به بالا.
5- مارک های فشن ایتالیایی (و فرانسوی) گرونتر از همه هستن، مثل Gucci، Christian Dior، Versace و ...

توی مارکهای عینک هم Police , RayBan حرف اول رو میزنن، مارکهای دیگه هم هست که ارزونترن مثل Speedo و ...

اهمیت مارک هم در اینه که میدونی عینکت به این راحتیا نمیشکنه، حتی اگه رو زمین پات بره روش! در ضمن الان عینک های چینی اکثراً فریم فلزی قاطی با سرب یا پلاستیکی دارن، اما رومارک باشه خیر...
6- عینک های Poloride هستن که از شیشه هستفاده نمکنن و بجاش طلق دارن و برای چشمای حساس ساخته شدن.

میتونی اونا رو هم امتحان کنی...


175:


176:

برا تستش تو خونه راهی نیست؟
آخه یه جا خوندم که عینک رو روبه روی کنترل تلویزیون برنامه می دی و اگه کار کرد تقلبیه.اگه کار نکرد اصله.


177:

سلام
در این مباحث بحث شده:
مشاوره برای خرید عینک آفتابی خوب

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
عینک افتابی مناسب

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
لیزیک چشم کمک:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

178:

لطفا این سوالو جواب بدین.

برا منم سواله.

چون من یه عینک پلیس گرفتم 150 هزار تومن.

تو مغازه با دستگاه جلو خودم تستش کرد که uv 400 داره ولی اشعه کنترل ازش رد میشه که! توی اون سه تا تاپیکی که دوستمون گذاشتن گشتم ولی در این باره مطلبی ندیدم.

ممنون میشم جواب بدین.

179:

من فکر می کنم اشعه کنترل تلوزیون اینفرا رد ( Infra red ) باشه و نه UV .

بنابراین دلیلی بر جلوگیری از عبور اشعه توسط عینک وجود نداره .
اگر دوستان دیگر اطلاعاتی در این مورد دارند بگویند ممنون میشم .


180:


181:

ممنونم ازاطلاعات مفيدتون ،ميخواستم عينك بخرم اما نميدونستم چطوري بايد از اصل بودنش اطمينان پيدا كرد،ولي حالا اطلاعات خوبي كسب كردم..!

182:

برای کنترل UV حتما باید هستاندارد دستگاه رو بالا برد
در هستاندارد پایین حتی 375 رو هم 400 نشون میده

183:

آقا من یه عینک آفتابی فلزی(ریمارک) داشتم وقتی تابستون اونو میزدم فریمش بشدت داغ میشد.

این طبیعیه؟

یعنی کلا فریم های فلزی اینجوری هستن؟

184:

فرییمهای قلابی همشون ضرره.

نزنید که همش ضرره.

از عدسیش گرفته تا بدنه که همشون غیر هستاندارد و دسته هاشون حساسیت زا و سرطان زا.

یه عینک آفتابی درجه 1 حتما نمیخاد ایتالیایی باشه .

چون زیر 400 تومن نداریم ایتالیایی.

همین مارکهای پلیس .

ری بن .

گوچی و ........

که همشون از مارکهای ارجینال کپی شدن تو کارخونه تو چین و به قیمت

80 - 200 هزار تومن هستند خیلی عالی هستند شیشه های اونتی رفلکی و پولاریزه شده و uv دار و محافظ چشم.

عینک اینالیایی ارجینال خیابون کاخ زیر 400 تومن نداریم .

بقیه همه چینی درجه 1 هستند رویه دسته هم اگر made in italy گمرکیش بیشتر میشه.

جدیدا یکی از تاجرا میفرمود ایتالی بزنیم ترخیص نمیشه حالا نمیدونم داستان جدید گمرک چیه.


185:

میشه بیشتر توضیح بدید که از کجا تشخیص بدیم چه عینکی خوبه؟

186:

دوست عزیز به نظر من بهتر به جای ...

بیایم علمی بحث کنیم شما بین دوستان میگین یه عینک 30 تومانی هم
هم یو وی 400 داره و هم پولاراید
خوب سوال اینجاست دقیقا چه فرقی بین این عینک و یه عینک ری بن با همین مشخصات به قیمت 250 تومان میکنه ؟

187:

کدوم عینک 30 تومنی اینارو داره؟؟
اگه h2o هم باشه ممنون میشم معرفی کنی.


188:

اکثرا عینکی هایی که مغازه دار ها شما میخرید یو وی 400 را دارند که با دستگاه هم براتون تست میگیرن که خیالتون راحت شه حدود قیمت این عینک ها تا جایی که من قیمت کردم 30 تومان بود البته اگه شما آپشن پولاراید رو هم بخواید قیمت عینک های غیر مارک دار را تا 50 تومان هم میشه خرید گرچه اگه فروشنده با انصاف باشه یه عینک با جفت این دو ویژگی را هم میتونه 30 تومان بهتون بده

ولی سوال این جاست واقعا چه فرقی بین یه عینک 270 تومان با همین آپشن ها با یه عینک 30 ~ 50 تومانی با این ویژگی ها میکنه ؟

البته من منظور شما رو از h2o را نفهمیدم


189:


190:

ممنون از جواب شما
داداشم یه عینک Revo خریده 250 تومن که هم یو وی هست و هم پولاریزه و هم h2o
h2o که نماد همون مولوکول آب هست که به معنای اینه که آب روی عینک نمیشینه و مثلا در هوای بارونی یا جایی که آب روی عینک بریزه آب به سرعت ازش پایین میره و روش نمی مونه(هر چند کمتر کسی در هوای بارونی عینک آفتابی میزنه)
منم میخوام یکی بگیرم.

رفتیم همین مارک Revo 2010 هم دیدیم فرمودن 250.

که هم یو وی هست و هم پولاریزه داره.

ولی h2o نبود و یکمی هم رنگ شیشه هاش روشن بود که من دوست دارم خود شیشه هم کمی تاریک باشه ولی انصافا فریم خیلی خوبی داشت.
تا اینکه این تاپیک رو دیدم و جویا شدن ببینم میشه با قیمتایی که شما می گید عینک خوب گیر آورد یا نه؟
همین که یو وی باشه و پولاریزه باشه و رنگ شیشه کمی تاریک باشه برام کفایت میکنه.

و اینکه حساسیت خاصی نداشته باشه.

مثلا بعضی عینک ها به عرق حساسن و فرمشون رنگ عوض میکنه یا بد شکل میشه و مشکلی برای چشم نداشته باشه.

191:

سلام.

من یک عینک آفتابی خریدم اما وقتی میزنم احساس بزرگنمایی میکنم در حالی که عینک آفتابی درجه نداره.
عینکشم عینک غیراستانداردی نیست.

اصلا برای همه عینکهای آفتابی برای من چنین اتفاقی میفته.
حتی یه عینکی هم بود برای کامپیوتر که اون هم بدون درجه بود و فقط جلوی اشعه مضر مانیتور را میگرفت اما با اون هم احساس بزرگنمایی میکردم.
آیا این امر طبیعیه و باید بذارم چشمم بهش عادت کنه؟

ضمناً تصاویر یکسان هم جلو نمیان.

مقداری هم به طرف چپ میرن!

---------- Post added at 08:01 AM ---------- Previous post was at 08:00 AM ----------

پ.ن: این رادرقالب یک تاپیک زده بودم که بسته شد فرمودن بیا اینجا بگو.


192:

خاصیت آبگریزی خیلی وقته توی عدسیهای طبی اونتی رفلکس گنجانده شده...البته اونتی رفلکس کمپانی I @ G این خاصیت رو

واقعا داره و جفتی 20 هزار الی 40 تومانه...بسته به نمره چشم..

و خاصیت ضد گرد و غبار و ضد UV و لایه کریستالی ضد خش و خیلی خواص دیگه...


193:

خانواده - دكتر نسترن بغدادي: ورم ملتهمه(كونژ نكيتايشانت) اصطلاحي هست كه
براي توصيف التهاب ملتهمه هستفاده مي شود و شايع ترين علت قرمزي چشم هست.
سفيدي چشم با پرده نازكي به نام ملتهمه پوشيده شده هست كه ترشحات مخاطي را
براي پوشاندن و نرم كردن سطح چشم توليد مي كند.
اين پرده به طور طبيعي حاايشان عروق ظريفي هست كه با بررسي دقيق قابل مشاهده
اند و در صورت تحريك يا التهاب ملتهمه، عروق خوني اون مشخص تر مي‌شوند و چشم
قرمز به نظر مي رسد.شرایط گوناگوني مي توانند سبب التهاب ملتهمه شوند كه
شايع ترين اونها عبارتند از: عفونت ها، تحريكات محيطي.
از اونجا كه ملتهمه بافت ساده اي هست به همه محرك ها به يك گونه جواب داده و
قرمز مي شود.

ايشانروس ها شايع ترين علت ورم ملتهمه عفوني هستند.

برخي ايشانروس
ها كه سبب سرما خوردگي و علائمي مثل گلو درد و آب ريزش بيني مي شوند نيز مي
توانند سبب ورم ملتهمه با علايم قرمزي چشم و ترشح آبكي از هر دو چشم شوند.
برخي ديگر ممكن هست كه تنها يك چشم را عفوني كنند.
ورم ملتهمه ايشانروسي تنها با ترشحات آبكي همراه هست و يك تا دو هفته طول مي
كشد تا بهبود يابد.
عفونت هاي باكتريايي هم(مثل هسترپتوكوك و هستافيكوكوك) نيز سبب قرمزي چشم
مي شوند كه با ميزان زيادي ترشح و چرك همراه هست.

در عفونت هاي حاد ميزان
ترشح چرك به حدي زياد هست كه در اين مواقع مشاوره فوري با چشم پزشك توصيه
مي شود.برخي از عفونت هاي باكتريايي مزمن ترند و ممكن هست ترشح ناچيزي
داشته باشند كه در نتيجه اون صبح هنگام پوسته هاي خفيف و اندكي رايشان پلك ها
ايجاد مي شود.نوعي ورم ملتهمه حاد و شديد در نوزادان تازه متولد شده ديده
مي شود كه با احتمال درگيري ساير قسمت هاي بدن همراه هست و در صورت بروز
بايد سريعاً به اورژانس چشم مراجعه شود.
ورم هاي ملتهمه عفوني اعم از باكتريايي يا ايشانروسي مي توانند كاملاً واگيردار
باشند.

بنابر اين بايد از تماس با وسايلي كه با اشك بيمار آلوده شده اند
اجتناب كرد.يك نوع ورم ملتهمه كه ايجاد ترشح مي نمايد در اثر آلرژي ايجاد
مي شود.

برخي از آلرژي ها مثل تب يونجه سبب خارش شديد چشم مي شوند در حالي
كه برخي ديگر ممكن هست تنها قرمزي ايجاد كنند.

حتي علت ورم ملتهمه مي تواند
محركات محيطي مثل دود يا گاز باشد.
چندين بيماري چشمي ديگر وجود دارند كه باعث قرمزي چشم مي شوند و در صورت
عدم شناخت و درمان مي توانند به نابينايي منجر شوند و افتراق اونها از ورم
ملتهمه بسيار حائز اهميت هست.

به همين دليل ارزيابي و معاينه دقيق چشم توسط
چشم پزشك الزامي هست.

194:


195:

سلام
می خواستم بدونم عینک های طبی افتابی برای چشم بده ، یا باعث سر درد نمیشه ؟؟؟؟
ممنون

196:

سلام دوستان

آقا همونطوری که توی اینترنت همه دارن از این عینک های Ray.Ban میفروشن، مغازه های عینک فروشی هم چندین نوع عینک Ray.Ban آوردن و دارن میفروشن ! توی اینترنت از 18 تومن من دیدم تا 30-40 تومن ! ولی دم مغازه ها کمتر از 48 تومن ندیدم !
توی اینترنت دو سه تا مدلش بیشتر پیدا نمیشه ولی مغازه ها فک کنم ده بیست مدل دارن! می خواستم ببینم اینایی که توی اینترنت میفروشن همون هایی هستن که توی مغازه ها هست !؟ چندتا از مغازه دارا بهم فرمودن که اینا کره ای هستن ! یکی شون هم که قیمت زده بود 65 تومن فرمود من دروغ بهت نمی گم ! اینا همشون چینی هستن ! بعد که من ازش درباره تفاوتشون با اونایی که توی اینترنت میفروشن پرسیدم، فرمود البته چینی داریم تا چینی !
حالا میشه شما بگید بالاخره قضیه این Ray.Ban ها چیه ! آخه این مدلی هم که من پسندیدم توی اینترنت نمیفروشن !

197:

بچه ها هزینه لنز طبی در سال چقدر درمیاد؟

198:

سلام
به دکتر مراجعه کردم فرمودش که چشمم به نور ، گرما ، گرد وغبار حساسیت شدید پیدا کرده و باری جلوگیری از نور بهتره که از عینک طبی ، آفتابی هستفاده کنم.
امروز دادم برام بسازن فرمودش که باید رنگش کنیم بعد بهش uv بدیم.رنگشم دودی خیلی تیره میشه.
یادرجه c رنگ دودی میشه.
رنگش مناسبه یا بدم قهوه ایش کنه؟!
اگه اینجوری بسازه پلاریزه میشه؟!
ممنون

199:

لنزها از لحاظ مدت وقت مصرف به انواع سالانه، سه ماهه، یک ماهه، دو هفته ای ، یک هفته ای ، یک روزه تقسیم می شوند.امروزه مصرف نمايندگان لنز در همه جای دنیا از لنزهای یک روزه هستفاده می نمايند .

این لنزها در بسته های 30 یا 60 یا 90 عددی از یک نمره می باشند و بیماری که چشمهایش نمره های متفاوت دارند باید حداقل دو بسته از این لنزها را تهیه نماید.

اما در حال حاضر خرید این لنزها از لحاظ اقتصادی در کشور ایران مقرون به صرفه نمی باشد.

برای همین هستفاده از لنزهای فصلی و یک ماهه بهترین پیشنهاد مصرف لنز در کشورمان می باشد.به همین دلیل بیمار با در نظر گرفتن بودجه و سلامت چشم خود باید اقدام به تهیه بهترین لنز با مشورت تجویز نماينده خویش نماید.

لنزهای کوتاه مدت فصلی و ماهانه در بسته بندیهای3 یا 6عددی عرضه می گردد.لنزهای سالانه در ویالهای شیشه ای عرضه میگردد.

پس از باز کردن لنز نرم،در5 دقیقه مصرف اولیه اون چربی و پروتئین موجود در اشک چشم شما به صورت رسوب روی لنز ته نشین گردیده و بهترین محلولهای شستشوی لنزهای نرم در بهترین شرایط 40 تا 60 % این رسوبات را پاک می نمايند و همیشه مقداری از این رسوبات روی لنز باقی خواهد ماند و با افزایش مدت وقت مصرف لنزهای تماسی میزان این رسوبات نیز افزایش یافته و روی دید بیمار و سلامت چشم ( به صورت میکروسکوپی ) تاثیر گذار خواهد بود پس تعویص مکرر لنزها موثرترین عامل در حفظ سلامت چشمهای گران بهای شماست.
میزان اکسیژن رسانی به قرنیه چشم نیز مساله بسیار مهم دیگری در تهیه نوع لنز مصرفی می باشد و اصولا این میزان برای مصرف روزانه باید بالای 90 واحد و برای مصرف شبانه روزی(که مورد تائید هیچ تجویز نماينده ای نمی باشد) باید بالای 125 واحد باشد.

اصولا لنزهایی که ماده سازنده اولیه اونها سیلیکون هایدروژل هست میزان اکسیژن رسانی بالایی دارند.

در لنزهای هایدروژل % میزان آب بالاتر باعث عبور دهی اکسیژن بیشتر می گردد ولی در لنزهای سیلیکون هایدروژل مسئولیت عبور دهی اکسیژن در لنزها به عهده ماده سیلیکون بوده و آب موجود صرفا جهت ایجاد راحتی در لنز برای بیمار می باشد.

میزان آب موجود در لنزها نیز فاکتور مهم دیگری می باشد که به شرایط متغییر زیادی بستگی دارد.به یاد داشته باشیم که لنز به خودی خود دارای آب نمی باشد.

بلکه به میزان جذب آب از اشک چشم، میزان آب لنز فرموده می شود.

اصولا به لنزی که میزان آب اون بالای 50 % باشد لنز پرآب گویند و به لنزی که پائین تر از 50 % آب دارد لنز کم آب گویند.

به یاد داشته باشیم که میزان آب بیشتر باعث راحتی لنز می گردد اما به همان نسبت باعث تسریع در تبخیر اشک چشم خواهد گردید زیرا لنزی که آب بیشتر دارد به همان نسبت هم تبخیر اشک بیشتری خواهد داشت که این لنزها برای بیمارانی که دارای عارضه خشکی چشم می باشند اصلا مناسب نمی باشد .

اصولا برای بیمارانی که خشکی چشم دارند لنز نرم تجویز نمی گردد یا اینکه با مشورت تجویز نماينده از لنزهای نرم تایید شده توسط اونها باید هستفاده شود.

قطره های لزج نماينده مثل آرتلک یا روتو برای این بیماران کاربرد مناسبی خواهد داشت (و کلا قطره هایی که با مجوز تجویز نماينده باعث مرطوب نمايندگی چشم می شوند و تائید هستفاده از اونها، وقتی که لنز در چشم هست ، بهترین گزینه برای این مصرف نمايندگان می باشند).

پس با این توضیح دیدیم که میزان آب لنزها به فاکتورهای متفاوتی در مصرف نمايندگان مرتبط خواهد بود.

هندلینگ یا قراردادن لنز در چشم هم یکی از فاکتورهای انتخاب لنز می باشد که لنزهای متفاوت به خاطر مواد اولیه سازنده اونها دارای هندلینگ سریع تر یا وقتبرتر خواهند بود.
نرمی یا سفتی لنز هم مساله مهمی برای مصرف نماينده هست.سفتی لنز، موقعی که اونرا در دست و بین دو انگشت گرفته و می فشاریم قابل قیاس خواهد بود.

بعضی ها این سفتی را در هندلینگ مناسب دانسته اما در راحتی در داخل چشم نا مناسب تلقی می نمايند ، بعضی ها هم عکس این قضیه می اندیشند.

البته به یاد داشته باشید لنز برای چند ثانیه در دستان شما خواهد بود و مدت وقت بیشتر، در چشم شما برنامه خواهد داشت.

پس قیاس راحتی لنز از لحاظ نرمی را باید در چشم سنجید.

(فیتینگ)

نوع ماده سازنده اولیه لنز، محیطی که بیمار از لنز هستفاده می کند ، نوع محلول و طریقه شستشوی لنز، طراحی لبه لنز و نوع تکنولوژی به کار رفته در لنز، میزان اشک چشم ، بهداشت مصرف نماينده و معاینه دقیق تمام فاکتورهای لنز، کارخانه سازنده و قیمت اون نیز از دیگر فاکتورهای تهیه یک لنز خوب برای شماست. (کل شرایط فوق باعث می گردد که شما بگویید من با این لنز راحت یا ناراحتم)

200:

لنزها از لحاظ مدت وقت مصرف به انواع سالانه، سه ماهه، یک ماهه، دو هفته ای ، یک هفته ای ، یک روزه تقسیم می شوند.امروزه مصرف نمايندگان لنز در همه جای دنیا از لنزهای یک روزه هستفاده می نمايند .

این لنزها در بسته های 30 یا 60 یا 90 عددی از یک نمره می باشند و بیماری که چشمهایش نمره های متفاوت دارند باید حداقل دو بسته از این لنزها را تهیه نماید.

اما در حال حاضر خرید این لنزها از لحاظ اقتصادی در کشور ایران مقرون به صرفه نمی باشد.

برای همین هستفاده از لنزهای فصلی و یک ماهه بهترین پیشنهاد مصرف لنز در کشورمان می باشد.به همین دلیل بیمار با در نظر گرفتن بودجه و سلامت چشم خود باید اقدام به تهیه بهترین لنز با مشورت تجویز نماينده خویش نماید.

لنزهای کوتاه مدت فصلی و ماهانه در بسته بندیهای3 یا 6عددی عرضه می گردد.لنزهای سالانه در ویالهای شیشه ای عرضه میگردد.

پس از باز کردن لنز نرم،در5 دقیقه مصرف اولیه اون چربی و پروتئین موجود در اشک چشم شما به صورت رسوب روی لنز ته نشین گردیده و بهترین محلولهای شستشوی لنزهای نرم در بهترین شرایط 40 تا 60 % این رسوبات را پاک می نمايند و همیشه مقداری از این رسوبات روی لنز باقی خواهد ماند و با افزایش مدت وقت مصرف لنزهای تماسی میزان این رسوبات نیز افزایش یافته و روی دید بیمار و سلامت چشم ( به صورت میکروسکوپی ) تاثیر گذار خواهد بود پس تعویص مکرر لنزها موثرترین عامل در حفظ سلامت چشمهای گران بهای شماست.
میزان اکسیژن رسانی به قرنیه چشم نیز مساله بسیار مهم دیگری در تهیه نوع لنز مصرفی می باشد و اصولا این میزان برای مصرف روزانه باید بالای 90 واحد و برای مصرف شبانه روزی(که مورد تائید هیچ تجویز نماينده ای نمی باشد) باید بالای 125 واحد باشد.

اصولا لنزهایی که ماده سازنده اولیه اونها سیلیکون هایدروژل هست میزان اکسیژن رسانی بالایی دارند.

در لنزهای هایدروژل % میزان آب بالاتر باعث عبور دهی اکسیژن بیشتر می گردد ولی در لنزهای سیلیکون هایدروژل مسئولیت عبور دهی اکسیژن در لنزها به عهده ماده سیلیکون بوده و آب موجود صرفا جهت ایجاد راحتی در لنز برای بیمار می باشد.

میزان آب موجود در لنزها نیز فاکتور مهم دیگری می باشد که به شرایط متغییر زیادی بستگی دارد.به یاد داشته باشیم که لنز به خودی خود دارای آب نمی باشد.

بلکه به میزان جذب آب از اشک چشم، میزان آب لنز فرموده می شود.

اصولا به لنزی که میزان آب اون بالای 50 % باشد لنز پرآب گویند و به لنزی که پائین تر از 50 % آب دارد لنز کم آب گویند.

به یاد داشته باشیم که میزان آب بیشتر باعث راحتی لنز می گردد اما به همان نسبت باعث تسریع در تبخیر اشک چشم خواهد گردید زیرا لنزی که آب بیشتر دارد به همان نسبت هم تبخیر اشک بیشتری خواهد داشت که این لنزها برای بیمارانی که دارای عارضه خشکی چشم می باشند اصلا مناسب نمی باشد .

اصولا برای بیمارانی که خشکی چشم دارند لنز نرم تجویز نمی گردد یا اینکه با مشورت تجویز نماينده از لنزهای نرم تایید شده توسط اونها باید هستفاده شود.

قطره های لزج نماينده مثل آرتلک یا روتو برای این بیماران کاربرد مناسبی خواهد داشت (و کلا قطره هایی که با مجوز تجویز نماينده باعث مرطوب نمايندگی چشم می شوند و تائید هستفاده از اونها، وقتی که لنز در چشم هست ، بهترین گزینه برای این مصرف نمايندگان می باشند).

پس با این توضیح دیدیم که میزان آب لنزها به فاکتورهای متفاوتی در مصرف نمايندگان مرتبط خواهد بود.

هندلینگ یا قراردادن لنز در چشم هم یکی از فاکتورهای انتخاب لنز می باشد که لنزهای متفاوت به خاطر مواد اولیه سازنده اونها دارای هندلینگ سریع تر یا وقتبرتر خواهند بود.
نرمی یا سفتی لنز هم مساله مهمی برای مصرف نماينده هست.سفتی لنز، موقعی که اونرا در دست و بین دو انگشت گرفته و می فشاریم قابل قیاس خواهد بود.

بعضی ها این سفتی را در هندلینگ مناسب دانسته اما در راحتی در داخل چشم نا مناسب تلقی می نمايند ، بعضی ها هم عکس این قضیه می اندیشند.

البته به یاد داشته باشید لنز برای چند ثانیه در دستان شما خواهد بود و مدت وقت بیشتر، در چشم شما برنامه خواهد داشت.

پس قیاس راحتی لنز از لحاظ نرمی را باید در چشم سنجید.

(فیتینگ)

نوع ماده سازنده اولیه لنز، محیطی که بیمار از لنز هستفاده می کند ، نوع محلول و طریقه شستشوی لنز، طراحی لبه لنز و نوع تکنولوژی به کار رفته در لنز، میزان اشک چشم ، بهداشت مصرف نماينده و معاینه دقیق تمام فاکتورهای لنز، کارخانه سازنده و قیمت اون نیز از دیگر فاکتورهای تهیه یک لنز خوب برای شماست. (کل شرایط فوق باعث می گردد که شما بگویید من با این لنز راحت یا ناراحتم)


76 out of 100 based on 41 user ratings 666 reviews