پزشک خانواده نیازی به تیم ندارد


پزشک خانواده نیازی به تیم نداردمعاون بهداشتی وزیر بهداشت: پزشک خانواده نیازی به تیم ندارد

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه سیاست‌های وزارت بهداشت را به سمت سیاست‌های صحیح بازمی‌گردانیم، درباره تغییرات ایجاد شده در دستورالعمل برنامه پزشک خانواده، گفت: پزشک خانواده نیازی به تیم ندارد و یک دستیار برای وی کافی است.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر فاطمه رخشانی در گردهمایی معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: خانه‌های بهداشت کشور در خطر مشکلات بودجه‌ای و اقتصادی برنامه دارند.

وی با بیان اینکه در نظر داریم سیاست‌های وزارت بهداشت را به سمت سیاست‌های صحیح برگردانیم، ادامه داد: با رویکرد اقتصادی و ارائه خدمات مطلوب‌تر، موثر‌تر و ارزان‌تر حرکت خواهیم کرد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در ادامه به اقبال مردم به طب سنتی اشاره کرد و گفت: طب سنتی هم از صرفه اقتصادی برخوردار است و هم برای سلامت مردم بسیار موثر خواهد بود.


هیچ جا پزشک خانواده را رها نکردیم

رخشانی در ادامه به برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع اشاره کرد و گفت: ما هیچ‌ جا برنامه پزشک خانواده را رها نکردیم و همه دانشگاه‌ها موظفند زیرساخت‌های لازم برای اجرای این برنامه را آماده کنند. این دانشگاه‌هایی که اکنون برای اجرای برنامه پزشک خانواده انتخاب شده‌اند، به آن علت بوده که زیرساخت‌های بهتری داشته‌اند و توانسته‌اند سرعت بیشتری در اجرای برنامه داشته باشند. ما نیز به علت محدودیت منابع، مجبور شدیم دست به انتخاب بزنیم.

وی به مشکلات موجود برای اجرای برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: در این راه چند سنگ بزرگ جلوی اجرای برنامه پزشک خانواده انداخته شد. ابتدا اینکه این تصور ذهنی ایجاد شد که باید برنامه به یک باره تمام مناطق کشور را پوشش دهد، این در حالی است که این موضوع از ابتدا هم ممکن نبود. این 15 دانشگاه مجری برنامه پزشک خانواده نیز نباید به بهانه‌های مختلف برای اجرا منتظر بمانند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تاکید کرد: باید زیرساخت‌ها را برای اجرای برنامه پزشک خانواده آماده کنیم. طب عمومی در کشور از بین رفته است و لذا پزشکانی تربیت کرده‌ایم که در طب عمومی کار نمی‌کنند و به محض فارغ‌التحصیلی، به دنبال تخصص می‌روند. این موضوع به دلیل تفاوت درآمد پزشکان عمومی و متخصص است و به همین دلیل الان برای اجرای برنامه پزشک خانواده، پزشک عمومی نداریم.

رخشانی افزود: این در حالی است که به ازای هر 900 نفر، یک پزشک عمومی در کشور داریم و استاندارد جهانی در این زمینه، یک پزشک به ازای هر 1000 نفر است.

وی ادامه داد: برای ایجاد پرونده الکترونیک سلامت، باید 25 هزار نقطه را در شبکه ملی سلامت شناسایی و اطلاعات لازم را ثبت کنیم. این در حالی است که اکنون تنها 7000 نقطه شناسایی شده است.


پزشک خانواده نیازی به تیم ندارد و یک دستیار برای وی کافی است

معاون بهداشتی وزیر بهداشت مشکل دیگر درباره برنامه پزشک خانواده را مربوط به تیم پزشک خانواده عنوان کرد و گفت: پزشک خانواده در بسیاری از موارد نیازی به گروه و تیم ندارد. ما دستورالعمل‌های جدید را نوشته‌ایم و پزشک خانواده علاوه بر ویزیت باید مراقبت از درمان را هم انجام دهد. این پزشک فقط یک دستیار نیاز دارد. تنها برای پزشکان مرد سعی کردیم که یک دستیار زن هم همراهشان باشد، تا بیماران زن راحت‌تر باشند؛ اما اگر پوشش‌دهی پزشک خانواده خوب باشد، این پزشک نیازی به دستیار هم نخواهد داشت.


ترویج سبک زندگی سالم از اولویت‌هاست

رخشانی با بیان اینکه اکنون سونامی بیماری‌های غیرواگیر از درمان‌های بسیار گران‌ قیمت برخوردارند، گفت: هر بستری بین یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه به دنبال دارد. بر این اساس هدف ما، ترویج سبک زندگی سالم است و این موضوع اولویت همه ماست. در زمینه چگونگی ادغام سبک زندگی در نظام PHC جلسات کارشناسی تخصصی برگزار خواهیم کرد.


بازنگری در ارائه خدمات بهداشتی، اولویت بعدی معاونت بهداشتی

وی ادامه داد: بازنگری در ارائه خدمات بهداشتی، اولویت بعدی معاونت بهداشتی است. در این زمینه مردم نیز باید توانمند شوند، تا مردم در سلامت خود شریک نشوند، وزارت بهداشت از عهده کار خود برنمی‌آید.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه اکنون در ثبت اطلاعات مربوط به بیماری‌ها مشکل داریم، افزود: هر هفته مرگ و میر مادران در کشور را می‌شماریم، اما در مجموع اکنون در ثبت اطلاعات بیماری‌ها مشکل داریم. ثبت اطلاعات جزو مواردی است که در دستور کار داریم.

رخشانی، تعامل با دیگر سازمان‌ها را از جمله اقدامات لازم عنوان کرد و گفت: اگر من داخل وزارتخانه بنشینم، قطعا کاری پیش نمی‌رود، لازم است با دیگر سازمان‌ها نیز تعامل داشته باشیم.

وی به سیاست‌های جمعیتی نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون ندیده‌ام که حداقل در اجلاس معاونین، این موضوع به صورت شفاف ارائه شده باشد. این مبحث از انتظارات مقام رهبری است و در این زمینه اقدامات لازم در دستور کار برنامه گرفته است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت خطاب به معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی، تاکید کرد: در مجموع اولویت نخست ما، خدمت‌رسانی به مردم است و کاری که منجر به خدمت‌رسانی نشود را باید حذف کنیم. تحریم‌ها را نیز باید جدی بگیریم، اگر مراقب نباشیم، نمی‌توانیم ادامه دهیم لذا باید از اسراف‌ها جلوگیری کرد.

انتهای پیامقدرت مغز در تولید مسکن برای کاهش دردهای جسمی و روحی

1:

وقت و نحوه ثبت‌نام تهرانی‌ها در پزشک خانواده
معاون فنی ستاد کشوری برنامه پزشک خانواده از امت شهرستان تهران خواست برای ثبت نام به مطب‌ها و درمانگاه‌هایی که پلاکارد پزشک خانواده دارند مراجعه نمايند.

به نقل ایسنا، دکتر سیدرضا مظهری فراخوان نمود: برنامه پزشک خانواده در شهرستان تهران با ثبت نام پزشکان در سامانه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] از امروز آغاز می شود و امت می توانند از این پس با مراجعه به مطب‌ها، درمانگاه‌ها و موسساتی که تابلوهای فعالیت پزشکان خانواده در اونجا نصب شده هست برای ثبت نام و ویزیت پایه و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت مراجعه نمايند.

فراخوان داوطلبی 2744 پزشک خانواده در تهران

وی اضافه کرد: در این سامانه تاکنون 2744 پزشک تهرانی برای فعالیت در برنامه پزشک خانواده فراخوان داوطلبی کرده‌اند و سایر پزشکان داوطلب نیز از امروز می توانند به این سامانه مراجعه و ثبت نام نمايند.

وی ادامه داد: برای اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور در کل 460 سامانه به هم پیوسته در کلیه مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد که از امروز شهرستان تهران نیز به مجموعه این سامانه ها خواهد پیوست.

ورود اطلاعات 32 میلیون ایرانی به سایت

دکتر مظهری فرمود: تاکنون اطلاعات 32 میلیون نفر از امت توسط 220 هزار نفر که دارای دسترسی به سایت هستند در این سامانه ثبت شده هست.

معاون فنی ستاد کشوری برنامه پزشک خانواده این تعداد را در سال گذشته 8 میلیون نفر فراخوان نمود و فراخوان نمود: از سال گذشته به این طرف که روند اجرای برنامه تسریع شد این رقم به 32 میلیون نفر رسیده هست.

وی اضافه کرد: تاکنون حدود 9 میلیون و 500 هزار نفر نیز امت کشور نیز پزشک خانواده خود را انتخاب کرده اند.

ویزیت پایه و تشکیل شناسنامه سلامت

وی ویزیت پایه و تشکیل شناسنامه سلامت را اولین اقدام پزشکان خانواده برشمرد و فرمود: تمام امت اعم از بیماران و افراد سالم ویزیت پایه شده و اطلاعات کامل سلامتی اون ها وارد سامانه می شود.

وی اضافه کرد: تاکنون نزدیک به 500 هزار نفر در کشور ویزیت پایه شده اند که طی اون 21 میلیون رکورد و دیتای اطلاعاتی برای این افراد در سیستم وارد شده هست.

آغاز ثبت نام پزشکان خانواده شهرستان تهران در سامانه w w w.1590.i r از امروز

همچنین دکتر محمد حسن طریقت منفرد وزیر بهداشت نیز فرمود: پزشکان عمومی که مایل به همکاری با برنامه پزشک خانواده در شهرستان تهران هستند می توانند از امروز (شنبه) به سایت w w w.1590.i r مراجعه کرده و ثبت نام نمايند.

وی فرمود: طبق آمار حدود 24 هزار پزشک عمومی در هستان شهرستان تهران و حدود 22 هزار پزشک عمومی در شهر شهرستان تهران وجود دارند که اگر هر پزشک حدود 2 هزار نفر را تحت پوشش بگیرد برای اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرستان تهران به 5 تا 7 هزار پزشک عمومی نیازمندیم.

وی اضافه کرد: هر پزشکی می تواند پس از ثبت نام در سامانه و بررسی مدارکش و دریافت Account (یوزر و پسورد) برای ورود به سیستم، به ویزیت پایۀ بیماران بپردازد و به صورت اونلاین حق ویزیت خود را از ستاد اجرایی برنامه کشوری پزشک خانواده دریافت کند.

وی ادامه داد: هر فردی می تواند پزشک خانواده خود را انتخاب کند و هر پزشک نیز تا سقف 2000 نفر را تحت پوشش برنامه دهد.

به فرموده وزیر بهداشت برای اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور 4 الزام وجود داشت که عبارتند از: تدوین روش که مهم ترین بعد اون مبتنی بر سرانه بودن عملکرد پزشکان هست، وجود راهنماهای بالینی که بخش اعظم اون تدوین شده هست، منابع مالی لازم که تامین شده هست و آمادگی بستر اجرایی اون در مناطق مختلف کشور.

منبع:

کد:
92 out of 100 based on 52 user ratings 1202 reviews