عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی:
علائم هشدار دهنده اختلالات روانی کدام است/ ریسک‌پذیری سلامت روان را به خطر می‌اندازد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه خود مراقبتی به احترام به خود و افزایش سلامت روان برمی‌گردد، خستگی زیاد را جزو علائم هشدار دهنده اختلالات روانی عنوان کرد.


اصغر دادخواه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: یکی از پدیده‌های جدید در حوزه بهداشت روان به نام حریم خصوصی درمانی است باید حریم خصوصی افراد تعریف شود. این حریم خصوصی می‌تواند در خانواده و جامعه باشد.
وی افزود: خود مراقبتی به مراقبت، احترام به خود و افزایش سلامت روان خود برمی‌گردد.
این عصب‌شناس ادامه داد: انسان‌ها نباید بیش از توان خود خطر کنند. منظور از خطر در تجارت، تحصیل و آرزوهای غیر قابل دسترسی است. متأسفانه برخی می‌خواهند یک شبه ره صد ساله را بپیمایند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی یادگیری را اساس خود مراقبتی عنوان و اظهار داشت: خود مراقبتی نیاز به یادگیری دارد افراد باید خود مراقبتی را در محیط خانوادگی و سبک تربیتی خود یاد می‌گرفتند بسیاری افراد از این محیط‌ها محروم هستند.
دادخواه گفت: گام اول در یادگیری خود مراقبتی این است که مسائل مربوط به احترام و عزت نفس و ارتباطات بین فردی نیاز به مهارت‌هایی دارد که خوب گوش کردن جزو آن است.
وی افزود: مشکلاتی که افراد در روابط بین فردی دارند و منجر به بهداشت روان معیوب می‌شود سلامت روان آنها را تحت تأثیر برنامه می‌دهد هر چند که این بخش اول است و بخش دوم کاربرد این روش‌ها است. افراد با دوری از آلودگی‌های صوتی استرس خود را کاهش می‌دهند استرسی که می‌تواند در دراز مدت موجب بیماری‌هایی روان تنی شوند.
وی در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان درباره مراجعه به متخصصان حوزه بهداشت روان در مورد بررسی وضعیت روانی گفت: اگر اختلالی در فرد وجود دارد باید به متخصص حوزه بهداشت روان مراجعه کند و اگر مشکلی ندارد نیازی به مراجعه نیست بلکه باید در جهت ارتقاء سلامت روان خود گام بردارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: همانطور که سلامت جسم به معنی عدم بیماری نیست بلکه ارتقاء سلامت است، سلامت روان نیز ارتقاء سلامت در این حوزه است که با مراجعه به روانشناس و مشاور امکانپذیر است.
وی ادامه داد: شادابی کم، ایجاد خستگی زیاد و بی‌حوصلگی جزو علائمی است که نشان می‌دهد فرد نیاز به مراجعه به روانشناس و ارتقاء سلامت روان خود دارد.
دادخواه خاطرنشان کرد: برای بررسی سلامت روان، روانشناسان آموزشی و مشاوران عمومی می‌توانند کمک کننده باشند. روانشناسان بالینی به آسیب‌ها نگاه می‌کنند در حالی که اینجا بحث سلامت روان مطرح است، بنابراین افراد پیش از اختلال باید به روانشناسان آموزشی و مشاوران عمومی و در صورت بروز اختلال به روانشناسان بالینی مراجعه کنند.
انتهای پیام/