خانواده‌های انتخابی در راهند !


خانواده‌های انتخابی در راهند !دانشمندان چینی مدعی شده‌اند که توانسته‌اند برای نخستین‌بار، دی‌ان‌ای جنین انسان را اصلاح کنند تا تغییرات آن به نسل بعدی منتقل شود.
دانشمندان طی یک دستاورد چشمگیر توانسته‌اند تغییرات دی‌ان‌ای را به سلول‌های بارور معرفی کنند.
اگرچه هنوز نتایج این مقاله در جایی منتشر نشده، اما اخبار آن در سراسر جهان پیچیده و دانشمندان بسیاری در مورد آن ابراز نگرانی کرده‌اند. به نظر آن‌ها ممکن است از این دستاورد سوءاستفاده شده و برای مثال، والدین از آن برای انتخاب ژن‌های انتقالی به نوه‌هایشان استفاده کنند.
این دانشمندان همچنین بر این عقیده هستند که جنین‌های تولید شده با این روش برای اهداف تحقیقاتی نیز می‌توانند پیامدهای اخلاقی و ایمنی جدی داشته باشند.
با این‌حال سایر دانشمندان اظهار کرده‌اند که این فناوری همچنین می‌تواند برای نجات خانواده‌ها از شر بیماری‌های ارثی مانند فیبروز کیستیک یا سرطان‌های خاص مورد استفاده برنامه بگیرد.
پروفسور «جورج چرچ»، متخصص ژنتیک دانشکده پزشکی هاروارد اظهار کرد: مقاله‌ای در مورد این فناوری از چین ارائه شده و هنوز نمی‌دانم پذیرفته شده است یا خیر، اما به نظرم نتایج آن بزودی منتشر خواهد شد.
نظرات «چرچ» با چندین دانشمند ارشد که در زمینه سلول‌های بنیادی نابارور فعالیت کرده و در مورد فناوری جدید ابراز نگرانی کرده‌اند، مطابقت دارد.
تاکنون دانشمندان بر روی سلول‌های سوماتیک (بدنی) – سلول‌های نابارور مانند سلول پوست، ماهیچه، عصب، استخوان و کبد – با روش‌های ویرایش ژنتیکی برای بررسی بیماری‌ها متمرکز بوده‌اند.
اصلاح دی‌ان‌ای جنین انسان به شکلی که تغییرات دی‌ان‌ای در سلول‌های بنیادی خط زایا – مانند اسپرم و تخمک – حفظ شود، بدین معنی است که چنین تغییراتی می‌تواند به نسل‌های آینده منتقل شود.
چنین کاری شاید در بسیاری از کشورها مانند انگلیس غیرقانونی باشد، اما در آمریکا و چین آزاد است.
چندین گروه در سراسر جهان در حال کار بر روی روش‌هایی برای اصلاح ژنتیکی جنین انسان هستند.
«شین‌خو هوانگ» از دانشگاه فناوری شانگهای چین، پس از استفاده موفقیت‌آمیز از این روش برای اصلاح جنین‌های میمون که به حیوانات زنده تبدیل شدند، اکنون به دنبال دریافت اجازه برای اجرای این روش بر روی جنین‌های سقط شده انسان است.
گروه پروفسور چرچ نیز در حال توسعه روش‌هایی برای استفاده در اصلاح جنین‌های انسان هستند. دکتر «لوهان یانگ» در گروه چرچ اخیرا طرح پیشنهادی را برای ویرایش خط زایای انسان معرفی کرده که در آن از سلول‌های تخمک زنانی که تحت عمل جراحی برای سرطان تخمدان برنامه گرفته‌اند، استفاده می‌شود.
در این روش، تخمک غیربالغ پرورش داده شده و تکثیر می‌شود؛ سپس تحت روش ویرایش ژنتیکی CRISPR برای اصلاح نقایص ژنتیکی عامل سرطان تخمدان برنامه می‌گیرد. این پروژه هنوز انجام نشده و تائید شدن یا نشدن آن مشخص نیست.
گفته می‌شود که دکتر یانگ در پروژه مشابهی در چین مشغول فعالیت است.
ماه گذشته یک گروه ارشد از زیست‌شناسان خواستار توقف سراسری تحقیقات خط زایا شدند، زیرا شایعاتی وجود داشت که از آن‌ها برای تغییر جنین انسان در چین استفاده می‌شود.
ادوارد لانفیر، رئیس موسسه ائتلاف پزشکی احیا در واشنگتن و چهار همکارش در مقاله‌ای در مجله نیچر اظهار کردند که چنین تحقیقاتی می‌تواند با تحریک اعتراض عمومی، به سایر حوزه‌های علم آسیب برساند.
اگرچه با وجود نگرانی‌های دانشمندان در مورد ظهور خانواده‌های انتخابی، در واقعیت چنین انتخابی بسیار مشکل است، زیرا هیچ ژن منفردی به ارائه یک ویژگی منفرد نپرداخته و بسیاری از ژن‌ها از عملکردهای چندگانه برخوردارند.

برگردان: ایسنا

منابع:
Engineering the Perfect Baby
Have scientists genetically modified human embryos so changes are INHERITED? Controversial research may one day be used to alter the DNA of entire families
Don’t edit the human germ lineMaster Techniques in Orthopaedic Surgery : Pediatrics

1:Advanced Urologic Surgery

2:

"امت از چیزی که قادر به فهمش نیستند میترسند."

به نظرم تا قبل از دانشی بیشتر و دقیق تر نسبت به خصوصیات و تأثیرات هر بخش از ژن ها، نباید این اصلاحات از تغییرات کوچکی که شناخته شده تر هستند (برای مثال در برخی بیماری ها)، فراتر بره.


Grainger & Allison's Diagnostic Radiology : 2-volume set
دستکاری های عظیم (حتی اگر موفقیت آمیز باشند)، ممکن هست باعث اعتراضاتی بعضاً خشن در بین عوام نادان شود که امروزه حتی میبینیم برخی به طور افراطی با گسترش واکسن ها هم مبارزه مینمايند!

به نظرم یک تغییر مهم برای تأمین یک آینده ی قابل اطمینان این میتونه باشه که سلول ها رو مقاوم تر کرده و فرآیندهای داخلی رو بهبود ببخشیم تا از جهش های ژنتیکی مضر اتفاقی (ناشی از نقص سیستم طبیعی) که منجر به بیماری های ژنتیکی ارثی جدید ممکنه بشن یا بیماری هایی همچون سرطان و غیره، حداکثر جلوگیری ممکن رو بکنیم.

ولی احتمال این هم هست که افرادی سوءاستفاده هایی بکنن؛ مثلاً ارتش چین در این مورد، بخواد سربازانی با توان بدنی بالاتر، یا حتی قابلیات اضافی (مثلاً کپی برداری شده از دیگر حیوانات) داشته باشه برای superiority نسبت به سربازان دشمنان در شرایط متفاوت محیطی، جوی، و غیره!

"فناوری جدید"ی نیست و با دانش و امکانات امروز، توان کارهای زیادی داریم؛ مسائل مطرح، ethics انسانی/حیاتی موضوع (مثلاً تأثیر بر کل گونه های حیات بر زمین)، جلوگیری از تغییرات عظیم مضر و غیرقابل کنترل، و مسائلی از این دست هست.


Marriott's Practical Electrocardiography
همچنین نیازمند کامپیوترهای قوی تری هستیم با الگوریتم های هوشمندتر نسبت به امروز، تا تمامی احتمالاتی که یک تغییر ژنتیکی خاص مثلاً میتونه ایجاد کنه رو پیش-بینی و شبیه-سازی نمايند تا قادر به سنجش موضوع به طور دقیق تر باشیم.


Human, Social, and Organizational Aspects of Health Information Systems


Using Insulin Pumps in Diabetes: A Guide for Nurses and Other Health Professionals

3:66 out of 100 based on 21 user ratings 446 reviews