چطور ایمیل کار می‌کند؟


چطور ایمیل کار می‌کند؟چطور ایمیل کار می‌کند؟
ایمیل سال‌هاست که به یکی از پرکاربردترین ابزار ارتباطی تبدیل شده و سهولت ارسال ایمیل با ارسال نامه از طریق پستی غیرقابل مقایسه است.
چطور ایمیل کار می‌کند؟

به گزارش سرويس علمي،‌ پزشكي باشگاه خبرنگاران؛ شاید تاریخچه اولین ایمیل فرستاده شده در اینترنت به سال 1971 برگردد. وقتی که فردی به نام «روی تاملینسون» (Roy Tomlinson) روشی برای فرستادن پیام از طریق اینترنت و تنها یک کامپیوتر پیدا کرد. او با استفاده از @ نام گیرنده ایمیل را مشخص می‌کرد.

اساساً ایمیل چیزی جز یک متن ساده نیست. گرچه سرویس‌های جدید امکان اضافه کردن پیوست(Attachment)های مختلف از عکس و فایل را می‌دهد ولی همچنان این نوشته‌ها هستند که ایمیل را تشکیل می‌دهند.

به ایمیل‌هایی که امروز دریافت کرده‌اید نگاهی بیندازید. حتماً نام سرویس دهنده‌های مختلف ایمیل را در انتهای نام فرستنده‌ها می‌بینید. این نام‌ چه یاهو باشد و چه هاتمیل و ای.او.ال، همگی چهار کار مشابه را انجام می‌دهند.

قسمتی از ایمیل‌های دریافتی را با موضوع ایمیل و نام فرستنده به شما نشان می‌دهد. به شما اجازه خواندن ایمیل ها را می‌دهد. اگر قصد فرستادن ایمیلی را دارید به شما اجازه انتخاب موضوع و نوشتن متن را می‌دهد و همچنین می‌توانید عکس و یا فایل دیگری را به ایمیل خود اضافه کنید.

برنامه‌هایی وجود دارند که بعضی کامپیوترها را به سرور تبدیل می‌کند. سرور‌های وب، سرور‌های FTP و سرور‌های ایمیل تعدادی از پر کاربردترین سرور‌ها هستند. این برنامه‌ها روی این کامپیوتر‌ها فعال هستند و به کامپیوتر‌هایی که به آنها متصل می‌شوتد سرویس می‌دهند.

ساده‌ترین نوع ایمیل‌ها به این صورت فعالییت می‌کنند که برای هر فردی یک آدرس ایمیل مشخص می‌کند. برای مثال name1@mail1.com یا name2@mail2.com و برای هر کدام یک فایل متن ایجاد می‌کند. برای مثال name1.txt یا name2.txt

حال اگر کسی بخواهد به این آدرس‌ها ایمیلی بزند باید ایمیل گیرنده را مشخص کند. وقتی روی ارسال کلیک می‌کند، سرور ایمیل آن شخص به سرور ایمیل یکی از این آدرس‌ها متصل می‌شود. سرور نیز متن ایمیل و موضوع و نام فرستنده را به صورت یک متن به فایل متن name1.txt یا name2.txt اضافه می‌کند. وقتی به سرور ایمیل خود متصل می‌شوید، این فایل متن برای شما فرستاده می‌شود و آن را به صورت لیستی از ایمیل‌ها و متن آن‌ها می‌بینید.

همان طور که دیدید این ساده‌ترین نوع کارکرد یک سرور ایمیل است. حال باید به یک مثال واقعی‌تر نگاه کنیم.

سرور‌های ایمیل از پروتکل‌های SMTP/Simple Mail Transfer Protocol و POP3 یا IMAP استفاده می‌کنند.

برای مثال می‌خواهیم ایمیلی از آدرس name1@mail1.com به آدرس name2@mail2.com بفرستیم.

فرض کنید برای اتصال به سرور ایمیل از مرورگر (IE (Internet Explorer استفاده می‌کنیم.

• مرورگر به سرور SMTP ؛ name1@mail1.com متصل می‌شود و آدرس فرستنده و گیرنده و متن ایمیل را اعلام می‌کند.

• SMTP آدرس گیرنده را به دو قسمت نام (name2) و دامنه (mail2) تقسیم می‌کند. اگر دامنه گیرنده مشابه دامنه فرستنده باشد،SMTP ایمیل را به سرور POP3 می‌دهد - که در مثال ما این طور نیست - و SMTP باید با سرور دامنه دیگر ارتباط بربرنامه کند.

• SMPT به سرور DNS: Domain Name Server متصل می‌شود. DNS قسمتی از اینترنت است که دربرگیرنده بانک اطلاعاتی از نام دامنه‌ها و آدرس IP آنهاست. برای تبدیل نام دامنه به آدرس IP آن‌ها به DNS نیاز داریم. به این ترتیب SMTP آدرس IP سرور mail2.com را دریافت می‌کند.

• SMTP آدرس name1@mail1.com، را به SMTP آدرس name2@mail2.com می‌دهد. SMTP وقتی متوجه می‌شود ایمیل مربوط به دامنه خود است آن را به سرور POP3 می‌دهد.

اگر در این میان سرور SMTP با مشکلی مواجه شود، ایمیل فرستاده شده به لیست انتظاری اضافه می‌شود. معمولاً SMTPها از برنامه‌ای به نام Sendmail استفاده می‌کنند.

به همین دلیل لیست انتظار SendmailQueue نام دارد. این برنامه مرنباً ایمیل را برای سرور می‌فرستد. اگر بعد از مدت معینی ایمیل به مقصد نرسد شما را از نرسیدن ایمیل مطلع می‌سازد و آن را از لیست انتظار خارج می‌کند.

در این بین سرور POP3 وظیفه دریافت ایمیل‌ها را دارد و در نگاهی ساده به کار نوعی از این سرورها، ایمیل دریافتی به فایل متنی که POP3 برای شما ایجاد کرده اضافه می‌شود. برای مشاهده ایمیل‌ها تنها کافی است که فایل مخصوص خود را از POP3 دریافت کنید.

ولی کار POP3 در مقایسه با آن چیزی که همه از یک سرورس ایمیل انتظار دارند، کمی متفاوت است. وقتی از POP3 استفاده می‌کنید، هربار که ایمیلی را باز می‌کنید، این ایمیل از فایل متن مخصوص شما حذف می‌شود. تفاوت بین POP3 و IMAP در همین است.

وقتی از IMAP در خواست مشاهده ایمیل‌های خود را می‌کنید، فایل‌ها مستقیماً از روی بانک اطلاعاتی سرور به شما نشان داده می‌شود. ولی POP3 هر بار که به آن متصل می‌شوید تمام ایمیل‌های شما را به صورت یک فایل به کامپیوترتان می‌فرستد و اطلاعات فایل را پاک می‌کند و امکان چک کردن ایمیل‌های خود از چند کامپیوتر متفاوت را به شما نمی‌دهد. با IMAP این مشکل کاملاً حل شده است.

با استفاده از نرم افزارهای ایمیل مثل Microsoft Outlook می‌توانید از قابلیت POP3 هم استفاده کنید. هربار که به اینترنت متصل می‌شوید این برنامه‌ها تمام اطلاعات ایمیل شما را روی کامپیوترتان می‌ریزد.

به این ترتیب وقتی که به اینترنت متصل نیستید می‌توانید ایمیل‌هایی را که آخرین بار از سرور دریافت کرده‌اید را بخوانید و یا حتی ایمیلی بنویسید و بار دیگر که به اینترنت متصل می‌شوید آن را ارسال کنید.

شما می‌توانید فایل‌هایی را به ایمیل خود الصاق کنید. می‌توانید آنها را از ایمیل‌های دریافتی روی کامپیوتر خود بریزید.

ولی اگر ایمیل‌ها به صورتی که شرح دادیم؛ یعنی ذخیره ایمیل‌ها به صورت یک فایل متن؛ کار کند، برای ارسال فایل به همراه ایمیل به مشکل برمی‌خوریم.

به همین دلیل در اولین سال‌های کار ایمیل‌ها برنامه‌ای به نام uuencode وجود داشت که اطلاعات فایل‌ها را به صورت باینری (رقمی) در می‌آورد و شما هر بار که فایلی همراه ایمیل خود دریافت می‌کردید مجبور به دادن این کدها به uuencode می‌شدید.

در حال حاضر اساس کلی ارسال فایل همراه ایمیل به همین ترتیب است. ولی این کدسازی و کد خوانی به صورت اتوماتیک توسط سرور ایمیل انجام می‌شود و شما فقط فایل را اضافه و گیرنده آن را به همان شکل فایل اصلی دریافت می‌کند.

به گزارش پروژه‌‌ای به نام American Life نود ویک درصد استفاده کننده‌های اینترنت در مارس سال 2007 برای دسترسی به ایمیل خود از اینترنت استفاده کرده‌اند.

این گزارش همچنین می‌گوید که ۵۶ درصد استفاده کننده‌ها از سرویس ایمیل، این کار را به عنوان یک فعالیت روزمره انجام داده‌اند.آگهی و نیازمندیهای رایگان

1:

اموزش سرچ گوگل


Cache:
هستفاده از کلمه کلیدی Cache قبل از نام یک سایت در گوگل باعث میشود تا آخرین ورژن ذخیره شده اون سایت در سرورهای گوگل
به ما نمایش داده شود برای آموزش بهتر به مثال زیر توجه کنید
cache: cache:www.mysite.com

***
Link:
جهت پیدا کردن سایت هایی که به سایت یا وبلاگ ما لینک داده اند از کلمه کلیدی link قبل از آدرس سایت خود هستفاده میکنیم
link:www.mysite.com
البته این روش همیشه همه تعداد سایت ها را ب هما نمایش نمیدهند برای به دست آوردن دقیق تر این نتیجه باید از سرویس هایی که گوگل در اختیار صاحبانت سایت برنامه میدهد هستفاده کنیم

***

Related:
از این کلمه کلیدی برای به دست آوردن سایت هایی که از نظر محتوا شبیه به سایت ذکر شده میباشند مورد هستفاده برنامه میگیرد
مثال :

related:www.mysite.com
info:

برای بدست آوردتپن اطلاعاتی در مورد سایت ذکر شده به نقل از گوگل
info:www.mysite.com
***

site:
با هستفاده از این روش میتوان کلمه مورد نظر را نه در همه سایت ها بلکه در سایت ذکر شده جستجو کرد به جای myword کلمه یا کلمات مورد نظر و به جای mysite سایتی که میخواهیم در اون جستجو کنیم برنامه میدهیم
site:www.mysite.com myword
***

allintitle:
استفاده از این کلمه قبل از کلمات مورد نظر ما برای جستجو سبب میشود تا گوگل سایت هایی را برای ما لیست کند که اون کلمه یا کلمات در عنوان سایت ها به کار رفته باشد
allintitle:word1 word2 word3


کلمات word1 word2 word3 در عنوان سایت ها جستجو میشوند .


ترسناک‌ترین موتور جستجوی جهان


***

Intitle:
استفاده از این کلمه قبل از کلمات مورد نظر ما برای جستجو سبب میشود تا گوگل سایت هایی را برای ما لیست کند که اون کلمه یا کلمات در عنوان و همچنین در متن سایت ها به کار رفته باشد

مثال :
intitle:word1 word2 word3
جستجوی word1 در قسمت عنوان و word2 و word3 در عنوان و متن سایت ها.


تاثیر رسانه های اجتماعی بر سبک زندگی کاربران اینترنت (1)


***
Allinurl:allinurl: allinurl:word1 word2 word3

گوگل در این روش کلیه سایت هایی که در آدرس اونها URLکلمات مورد نظر ما به کار رفته را لیست میکند.


حقوق و مزایا متخصص شبکه


***

inurl:

inurl: inurl:word1 word2 word3

جستجوی word1 در آدرس سایت ها و بقیه کلمات در قسمت آدرس و متن سایت ها.


کمک برای انتخاب اسم برای تالار


***

filetype:

اگر به دنبال فایل هستید با این روش میتونید فایل هایی که پسوند خاصی دارند را جستجو کنید.مثلا filetype:doc به دنبال فایل های doc میگردد.


10 گیگ هاست کاملا رایگان با پنل فارسی
مثال :


filetype:myfiletype


intext:

intext:word1 word2با این روش گوگل تنها در متن سایت ها به دنبال کلمات میگردد و از سرچ در عنوان و آدرس سایت ها صرف نظر میکند.


***
جستجوی هوشمند :
با اضافه کردن ~ به قبل از واژه‌ی مورد نظرتون به گوگل این امکان رو می‌دین که مترادف‌های واژه‌ی سپس ~ رو هم جستجو بکنه.


"سای" باز هم رکورد یوتیوب را شکستمثلا:
Textpattern ~Guide علاوه بر guide واژه‌هایی مثل tips, tutorial و ...


محبوب ترین های دنیای اینترنت
رو هم مورد جستجو برنامه می‌ده.***
معنی یک واژه:

اگه به دنبال تعریف یا معنی یک واژه می‌گردید کافیه قبل از اون واژه بنویسید :define
مثلا:


define:tryst

***

جستجو میان یک بازه از اعداد: برای این کار کافیست (عدد دوم+..+عدد اول) را بنویسید.


مثلا:

MP3 player $99..300 با این کار گوگل به دنبال MP3 playerهای بین ۹۹ تا ۳۰۰ دلار می‌گرده!***

عدم جستجو در سایت‌های +۱۸: برای این کار کافیه قبل از واژه‌ی مورد نظر بنویسین :safesearch
مثلا:


safesearch: education


جستجو برای reviewهای یک فیلم: برای این کار باید اسم فیلم رو سپس :movie بنویسین.


مثلا:


movie: The Piano


:location
جستجو در میان مقالات خبری یک منطقه‌ی خاص: [مکان:location واژه‌ی مورد نظر]
مثلا:
love location:Iran


جستجوی خبر در یک منبع خاص: [منبع:source واژه‌ی مورد نظر].


مثلا:
Iran source:CNN

2:

سلام دوستان خوبم ممنون میشم کمکم کنید من یاهو مسنجر 11.5 دانلود کردم از هر سایتی دانلود کردم وقتی آدی و پسورد میزنم sign in نمیشه چیکار کنم؟

3:

چه پیامی دریافت میکنید؟

این آدرس رو برای ورود امتحان کنید: http://mail.yahoo.com

اگر به خود یاهو میل هم وارد نشد یعنی آیدیتون دچار مشکل شده، یا به دلائل مختلف قفل شده و یا هک شدید.


4:

رایان جان مسنجر منم چند روزه تو گوشیم بالا نمیاد چرا بنظرتون ؟

5:

برای من هم تقریا یه 10 روزی هست تو گوشیم ای ن مشکل بوجود اومده.
چیکار باید کرد؟

6:

از آی اس پی تون هم می تونید بپرسید .


7:

سلام
من هم وقتی میخوام به کسی در یاهو مسنجر پیام بده صفحه ام سفید میمونه و هیچ چیزی رو نمیتونم ببینم.
نه از طرف کسی که ارسال میکنه نه نوشته های خودم رو...
میخواستم بدونم مشکل چیه؟!!!

8:

به نظر من سیستمتون و اینترنتتون و گوشیتون رو بندازین دور
البته این آخرین راه حله
اگه راه حل بهتری پیدا کردید که خب بگید بچه هام در جریان باشن
واسه من یه همچین مشکلی پیش نیومده
ولی این رو هم مدنظر دشته باشید که ممکنه دسترسیتون قطع شده باشه
یک بار با قند شکن هم تست کنید یا آی پیتون رو با یه نرم افزار عوض کنید ببینید مشکل داره یا نه

9:

منفک کنم این یه مشکل سراسریه که نمیشه وارد یاهو مسنجر شد البته من یه آی دی جدید باز کردم و با اون تونستم وارد بشم!
ولی با آی دی قبل ارور میده!
پیشنهاد میدم به فکر آی دی جدید باشین!

10:

یاهو مسنجر من دو روزه کلن وارد نمیشه

ساین این که میزنم بلافاصله ارور میده

ولی با ایمیلم میتونم وارد شم

11:

دوباره نصبش کردم ولی درست نمیشه

12:

خوبه که شما آیدی و وارد میکنین تو سیگن این کردن ارور میده
گن اصلل ورود و نمیاره

13:

من چند ماه پیش همین مشکل رو داشتم.
اونیستال کردم و دوباره نصب کردم.

درست شد.
علیرضا لایفی بیشتر میتونه راهنماییت کنه

14:

مرسی خیلی به دردم خورد

15:

میخواستم بدونم از طریق چت میشه ادرس دقیق خونه ی کسی رو پیدا کرد؟

16:

شاید اگه هکر حرفه ای باشی بشه من شنیدم اگه کسی با گوشی بیاد میشه شماره تلفنش و پیدا کرد
و اگه دوربینشو لمس کنه عکساشو برداشت

17:

با هکر شاید بشه؛ اما هکر فقط میتونه اطلاعات سیستم رو جستجو کنه؛ حالا از کجا شنیدی؛چطوری برات این سوال پیش اومد؟

18:

فک نکنم بشه اگه طرف خودش جایی وارد نکرده باشه.
میشه ip رو به دست آورد و از طریق اون شهر طرف رو فهمید ولی آدرس رو فک نکنم.


19:

با منی مسیحا جان ؟از اینور او ور شنیدم
نمیدونم چقد صحت داره

20:

عزیزم مرضیه جان حواسم نبود پرستو آف شده؛از اون سوال کردم؛ولی حرفای تو هم جالب بود نمیدونستم؛مرسی

21:

منم حرف نویز رو قبول دارم از طریق آی پی میشه شهر رو فهمید ولی آدرس دقیق رو نمیشه

22:

ممنون
راستش میخواستم بدونم واقعا این تبلیغاتی که بعضی سایتا مینمايند صحت داره یا دروغه!
البته منم میدونم که کشور و شهر رو میشه فهمید ولی میخوام بدونم ادرس دقیق هم میده یا نه ؟!

23:

اخه یک سایت زده بود که میشه ولی من امتحان کردم نشد
میخواستم ببینم واقعا درسته یا نه

24:

من که تاحالا نشنیدم؛شایدم شد؛از هکر هر کاری بر میاد؛ولی به قول نویز از طریق آی پی شاید بتونه هستان رو پیدا کنه ولی ادرس رو نمیشه

25:

محدوده اطلاعاتی که "بطور معمول" از یک IP میشود بدست آورد رو میتونید اینجا ببینید (سمت چپ).

اطلاعات دقیقتر معمولا تنها از طریق خود ISP و با مجوز مراجع قانونی امکانپذیر هست، و ردیابی از طریق دیگر (هک و ..

) به این راحتی نیست؛

در هر صورت احتیاط شرط عقل هست و بهتره حین چت، بخصوص از دریافت فایلها و لینکهای ناشناس سایت / دانلود و ..

از افراد نامطمئن خودداری کنید.


26:

سلام
بسته به نفوذگر و میزان نفوذی که در سیستم داشته داره


27:

من از طريق ايميل و شماره تلفن ثابت انجام ميدم

28:

همه کاری میشه کرد
اگر هکر خوبی باشی

29:

درسته همه کاری میشه کرد ولی هکر خوبی شدن هم به این آسونی نیست که خیلیا فک می‌کنن.
محدوده اطلاعاتی که "بطور معمول" از یک IP میشود بدست آورد رو میتونید اینجا ببینید (سمت چپ).

اطلاعات دقیقتر معمولا تنها از طریق خود ISP و با مجوز مراجع قانونی امکانپذیر هست، و ردیابی از طریق دیگر (هک و ..

) به این راحتی نیست؛

در هر صورت احتیاط شرط عقل هست و بهتره حین چت، بخصوص از دریافت فایلها و لینکهای ناشناس سایت / دانلود و ..

از افراد نامطمئن خودداری کنید.

شدیدا تایید میشه.

در کل میشه IP یه نفر رو به دست آورد و از طریق IP هم میشه از سایتایی مثل Free Product Demo, Tools and Sample Databases | IP2Location.com هستفاده کرد تا کمی اطلاعات به‌دست آورد.

ولی این سایتا حتی می‌تونن شهر رو اشتباه بنویسن.

( شهر ISP رو بنویسن)
ولی خب از طریق IP شاید بشه به مودم فرد نفوذ کرد.

تو مودم هم یوزر ADSL معمولا شماره تلفن فرد میشه که از اون طریق میشه شماره تلفن رو به دست آورد.

ولی بازم احتمالش کمه.78 out of 100 based on 43 user ratings 368 reviews