نحوه انتخاب یک کارت گرافیک


نحوه انتخاب یک کارت گرافیکنحوه انتخاب یک کارت گرافیک
نحوه انتخاب یک کارت گرافیک

مختلف می باشد. کاربران با توجه به امکانات کارت گرافيک قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پيشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظير ضبط و ويرايش فیلم ، می باشند. در زمان استفاده از تصاوير گرافيکی حجيم و يا برخی بازی های کامپيوتری، ممکن است تصاوير بصورت منقطع نمايش داده شوند، در چنين مواردی استفاده از يک کارت گرافيک مطلوب و با سرعت مناسب ، علاوه بر افزايش کارآئی سيستم ، امکان پردازش تصاوير دو بعدی و يا تصاوير سه بعدی استفاده شده در بازی های کامپيوتری را با سرعت بيشتر فراهم می نمايد .برخی از کارت های گرافيک دارای امکانات متنوعی نظير پورت های ورودی و خروجی برای اتصال به دوربين های ديجيتال و تلويزيون بوده و در برخی از مدل های ديگر امکان اتصال بيش از يک نمايشگر به کامپيوتر ، وجود دارد. کارت های گرافیک در مقایسه با گذشته دارای امکانات بيشتر، کيفيت بهتر و توانائی مطلوب بمنظور بازخوانی تصاوير می باشند.
جایگاه کارت گرافیک
توليد کنندگان کارت ها و تراشه های ( Chip set ) گرافيک ، سخت افزار خود را هر شش ماه تغيير و بهنگام می نمايند . طراحان و پياده کنندگان محصولات نرم افزاری با اتکاء به پتانسيل های ارائه شده توسط کارت های گرافيک ، قادر به توليد محصولات متنوعی نظير بازی های کامپيوتری پيچيده و با گرافيک بالا می باشند .بازی های کامپيوتری تنها دليل ارائه کارت های گرافيک جديد نبوده و در اين راستا دلايل ديگری همچون استفاده از امکانات جانبی ارائه شده توسط آنان نيز موردنظر می باشد.امکان دسترسی به دو و یا سه تصویر بطور همزمان ، استفاده از پورت DVI ( اينترفيس ديجيتالی ويدئو) ، اینترفیس های S-Video و پورت های( Firewire (IEEE 1394 ، نمونه هائی از امکانات ارائه شده در کارت های گرافیک جدید می باشند .

ویژگی ها ی مهم

از مهمترین ویژگی های مرتبط با کارت گرافيک ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :
• >پردازنده : امروزه به برکت وجود پردازنده های استفاده شده در کارت های گرافيک ، امکان مشاهده تصاوير سه بعدی متحرک بطور کامل فراهم شده است . کارت های گرافیک قادر به پشتیبانی از تصاویر ویدئوئی سه بعدی و بازی های کامپیوتری بنحو مطلوب و با بهترین وضعیت نمایش می باشند . زمانيکه بازی های کامپيوتری با سرعت شصت فريم در ثانيه و يا بيشتر نمايش داده شوند ، وضعيت مطلوبی فراهم و تصاوير فاقد هر گونه لرزشی خواهند بود(چشم انسان در این سرعت قادر به تشخیص لرزش تصاویر نمی باشد). کارت های گرافیک ارزان قیمت بخوبی جوابگوی بازیهای قدیمی می باشند . کارت هائی که قادر به توليد فريم ها با سرعت بيشتری باشند ، امکان مشاهده تصاوير و بازی های کامپيوتری در Resolution بالاتررا بخوبی فراهم می نمايند. بمنظور اجرای بازی های کامپيوتری که از تکنولوژی DirectX 8 استفاده می نمايند ، می بایست از کارت هائی که تکنولوژی فوق را حمايت می نمايند ، استفاده گردد.

> حافظه . در موارديکه از کامپيوتر بمنظور انجام عمليات حجيم گرافيکی نظير بازی های کامپيوتری و يا ويرايش تصاوير ويدئوئی استفاده می گردد ، اطلاعات مورد نياز بمنظور نمايش تصاوير در حافظه RAM کارت گرافيک ذخيره می گردد . کارت های گرافيک بمنظور انجام مطلوب و سريع اينگونه فعاليت ها به حجم بالائی از حافظه نياز خواهند داشت . بموازات افزايش پيجيدگی بازی های کامپيوتری يا حجم عمليات گرافيکی به حافظه بيشتری نياز خواهد بود. استفاده مناسب و بهينه از حافظه کارت گرافيک می تواند تضمين لازم در خصوص نمايش بدون نقص تصاوير را ارائه نمايد.اكثر كارت های گرافیكی دارای 32Mb تا 64Mb حافظه از نوع DDR SDRAM می باشند. مدل های پيشرفته تر و در عين حال گرانتر، دارای حافظه ای بین 64MB تا 128MB می باشند.برای بازی های قدیمی ، حافظه ای به ميزان 32MB كافی بوده ولی كیفیت و سرعت انتقال تصاویر در آنان نسبت به كارت های جدید خصوصا" در Resolution 1600 * 1200 ، مطلوب نخواهد بود. بمنظور استفاده از بازی های گرافيکی پيشرفته و Resolution بالاتر ، پیشنهاد می گردد از كارت های گرافیكی که دارای حداقل 128Mb حافظه می باشند ، استفاده گردد .اكثر بازی های جدید به حافظه ای بیش از 128MB نياز نخواهند داشت . در صورت تمايل و ضرورت می توان از كارت ها ئی که دارای حافظه بیشتری هستند، استفاده نمود( عدم ضرورت ارتقاء کارت گرافيک در موارديکه يک بازی کامپيوتری با حجم بالای گرافيک عرضه می شود ) .
تراشه های گرافیكی كه بر روی مادر برد كامپیوتر برنامه دارند ( OnBorad) از حافظه اصلی سیستم استفاده می نمایند( با توجه به اشغال بخشی از حافظه توسط کارت گرافيک موجود بر روی مادربرد ، فضای کمتری در حافظه اصلی برای ساير عمليات باقی خواهد ماند ) . در اغلب كامپیوترهای ارزان قيمت که از پردازنده هائی با توان عملياتی کمتر استفاده می شود ( نظير پردازنده های Celeron محصول شركت Intel و یا Duron محصول شركت AMD ) ، كارت گرافیكی بر روی مادربرد تعبیه شده است. كامپیوترها ی فوق ، دارای توانایی قابل قبولی بوده و برای كاربران معمولی كه از كامپیوتر به عنوان یك ابزار كار معمولی استفاده می نمایند، بسیار كارآمد بوده ولی در صورتيکه کاربرانی نيازمند انجام عمليات گرافیك سنگین بوده و يا قصد استفاده از بازی هائی را داشته باشند که دارای گرافيک بالا می باشد ، سيستم های فوق کارآئی مناسبی نخواهند داشت .

• امکانات جانبی: برخی از كارت های گرافيک دارای امكانات جانبی اضافه ای بوده که امکان استفاده از آنان توسط سخت افزار و يا نرم افزارهای مربوطه در اختيار کاربران برنامه می گيرد. در ادامه به برخی از اين امکانات ، اشاره می گردد :محافظت از ویندوز

1:

نحوه انتخاب یک کارت گرافیک

- خروجی DVI: از كارت های گرافیك كه دارای اينترفيس ايشانژوال دیجیتال می باشند ، بمنظور اتصال به مانیتورهای دیجیتال هستفاده می گردد.


سوال دارم
با هستفاده از اينترفيس DVI و پورت خروجی DVI، امکان اتصال کارت های گرافيک به انواع مانیتورهای دیجیتال و اونالوگ ، فراهم می گردد .

- ورودی / خروجی S-Video: پورت خروجی S-Video ، امکان ارسال سیگنالهای ویدئویی را به تلویزیون، VCR و سایر دستگاههای مشابه فراهم می نمايد.


کارت صدا در 7
با هستفاده از پورت ورودی S-Video ، می توان تصاايشانر ویدئویی را از وسایلی نظیر VCR، دوربین های فیلمبرداری به كامپیوترتان تغذيه نمود.


میشه بگید پرینتــر چی بخرم؟


- ورودی/ خروجی مركب: پورت های مرکب دارای عملکردی مشابه پورت های S-Video بوده با اين تفاوت که امکان اتصال به تجهیزات قدیمی كه دارای پتانسيل لازم بمنظور ارتباط و هستفاده از پورت S-Video نمی باشند را فراهم می نمايد .اكثر كارت های گرافیك كه دارای پورت های S-Video می باشند ، دارای يک کابل لازم بمنظور تبديل پورت فوق به پورت های مرکب می باشند .

- نمایش دو تصویر: بمنظور اتصال کامپيوتر به يک مانيتور ديگر و يا تلايشانزيون ( مشاهده دو و یا حتی سه تصویر جداگانه ) ، می بايست از يک کارت گرافيک که دارای پورت های اضافه و RAMDAC (تراشه هائی که تصاویر دیجیتال را به سیگنالهای اونالوگ تبدیل می كنند) اضافی ، هستفاده گردد

- Overclocking: اجرای پردازنده موجود بر روی يک کارت گرافيک سريعتر از سرعت مشخص شده توسط توليد نماينده ، به امری متداول توسط برخی بازی های کامپيوتری تبديل شده هست .


لاجیتک اولین تلویزیون گوگل را رونمایی کرد + عکس
وضعيت فوق ، باعث فشار بيش از حد مجاز به کارت گرافيکی در ارتباط با توليد خروجی شده و در نهايت می تواند سوختن كارت گرافیكی را بدنبال داشته باشد .برخی از تولید كنندگان نظير Gainward ، كارت هایی را ارائه نموده اند كه دارای ايشانژگی Overclocking می باشند .


درخواست اموزش نرو
برخی ديگر از توليد نمايندگان نرم افزارهای Overlocking را بهمراه کارت گرافيکی خود عرضه نموده و تعدادی ديگر از توليد نمايندگان نظير ATI از ايشانژگی فوق حمايت نمی نمايند .


VCDHD - جایگزینی برای Blu-ray و HD-DVD؟
قبل از فعال نمودن ايشانژگی Overlocking می بايست دستورالعمل های ارائه شده توسط توليدنمايندگان مربوطه به دقت مطالعه گردد .


و بالاخره cpu درون کیبورد


-Anti-aliasing : در گرافیك كامپیوتری به هموار نمودن ( صاف و يکدست ) ظاهر ناهموار و پلکانی اشكالی چون خطوط مورب،‌منحنی ها و دوایر اطلاق می گردد .

هستفاده از ايشانژگی فوق در موارديکه دارای يک Resolution پائين می باشيم ، مفيد خواهد بود.

علت بروز اين ناصافی ها ، به دلیل پایین بودن كیفیت تفكیك پذیری بوده و می توان بمنظور برخورد با مشکل فوق ، از امکانات سخت افزاری و يا نرم افزاری خاصی هستفاده نمود .

برخی از کارت های گرافيک جديد از ايشانژگی فوق حمايت می نمايند.در صورت فعال نمودن ايشانژگی فوق ، سرعت نمایش فريم ها در يک ثانيه كاهش خواهد يافت .بنابراین هستفاده نمايندگان بازی های کامپيوتری ، می بايست بین نمایش سریعتر و هستفاده از تصاویر هموار، یكی را انتخاب نمايند .

تشریح مشخصات

در وقت تهيه يک کارت گرافيک می بايست موارد متعددی همچون میزان حافظه ، نوع اينترفيس ها ، تعداد پورت های ورودی و خروجی به دقت بررسی و مشخص گردد .

قيمت يک کارت گرافيک با ميزان کارآئی اون ارتباط مستقيم دارد .

کارت های گرافيک موجود که از تراشه های ATI و NVida هستفاده می نمايند ، دارای کارآئی مناسب در ارتباط با نمايش تصاايشانر سه بعدی می باشند .

هستفاده از کارت های گرافيک قدرتمند ، صرفا" مختص کاربرانی هست که نوع فعاليت اونان بگونه ای هست که به پتانيسل های بالای اين نوع از کارت ها نياز دارند.

جايگاه و نقش حافطه در کارت های گرافيک ، بسيار حائز اهميت بوده و اولايشانت اون نسبت به ساير پارامترهای موجود بمنظور گزينش يک کارت گرافيک، بيشتر هست ( بازی های گرافيکی پيچيده و با گرافيک بالا ، نيازمند هستفاده از حافظه بالائی می باشند ) .

در صورتيکه قصد اتصال کامپيوتر به يک نمايشگر ، تلايشانزيون و يا دوربين فيلمبرداری وجود داشته باشد ، می بايست کارت گرافيکی انتخابی دارای پورت های مورد نظر باشد .


پارامترهای زير را می توان در وقت انتخاب يک کارت گرافيک در نظر گرفت :
• >حافظه
حداقل : 32MB پیشنهادی : 64MB حداکثر : 128MB و یا بیشتر
ميزان حافظه موجود بر روی کارت گرافيک ارتباط مستقيم با کيفيت و سرعت نمايش اطلاعات داشته و حجم بيشتری از اطلاعات در حافظه ذخيره خواهد شد.

سرعت تفسير و نمایش تصاویر خصوصا" تصاویر سه بعدی با افزایش ميزان حافظه، بهبود و افزایش خواهد يافت .

اكثر کارت های گرافيکی موجود از حافظه های DDR هستفاده می نمایند.
>سرعت Clock پردازنده گرافیک :
حداقل : 166 مگاهرتز پیشنهادی : 200 تا 250 مگاهرتز حداکثر : 250 تا 325 مگاهرتز
سرعت Clock پردازنده کارت گرافیك ، يکی از مهترين شرایط افزايش کارآئی يک کارت گرافيک بوده که بيشترين تاثير را در رابطه با انجام عمليات مرتبط با تصاویر سه بعدی ،بدنبال خواهد داشت .


>نوع اینترفیس :
حداقل : PCI يا AGP پیشنهادی : AGP حداکثر : AGP
تقريبا" تمامی سيستم های جديد دارای يک اسلات AGP بمنظور اتصال كارت گرافیكی می باشند .

سیستم هایی كه طول عمر اونان بیش از چهار سال بوده و يا سيستم هائی که دارای کارت های گرافيکی Onboard می باشند ، ممکن هست صرفا" دارای اسلات های PCI بوده که سرعت اونان بمراتب کمتر از اسلات ها ی AGP هست .کارت های گرافيکی که از اسلات های AGP هستفاده می نمايند ، قادر به حمايت از سرعتی بالغ بر 4X می باشند.

در کارت های گرافيک جديد، سرعت فوق به مرز 8X رسيده هست.

در صورتيکه سیستمی دارای اسلات AGP با سرعت 2X یا 1X باشد ، امکان هستفاده از كارت های گرافیكی با سرعت 4X یا 8X وجود نخواهد داشت (متفاوت بودن ولتاژ اونان ) .


>کانکتورهای نمایشگر :
حداقل : یك کانکتور VGA برای نمایشگر CRT
پیشنهادی : یك یا دو کانکتور VGA برای نمایشگرهای CRT
حداکثر : یك یا دو کانکتور VGA یا یك خروجی دیجیتال اضافه برای نمایشگرهای تخت
بمنظور هستفاده از کارت گرافيکی ، می بايست کارت گرافيکی دارای کانکتورهای لازم بمنظور ارتباط با مانيتور باشد .

كارت های گرافیك ، حداقل دارای یك پورت VGA بمنظور اتصال مانیتوراونالوگ به كامپیوتر می باشند (مانیتورهای فوق در زمره مانیتورهای CRT یا LCD اونالوگ تخت محسوب می گردند ) .

كارت هایی كه دارای يک کانکتور می باشند ، امکان هستفاده از چندين تصايشانر و بالطبع چندين عمليات را فراهم می نمايند مثلا" می توان بر روی یك صفحه برنامه حسابداری را فعال و بر روی صفحه دیگر برنامه Word را فعال نمود.


• پورت های ورودی و خروجی .
حداقل : موجود نیست پیشنهادی : S-Video یا مركب حداکثر : تنوع اينترفيس ها
در صورتيکه قصد ايشانرايش تصاویر ویدئویی وجود داشته باشد و يا بخواهيم از کامپيوتر بمنظور ذخيره تصاايشانر ویدئايشانی هستفاده نمائيم و يا تمايل به هستفاده از تلویزیون برای انجام بازی های كامپیوتری وجود را داشته باشيم ، می توان از يک کارت گرافيک پيشرفته که دارای مجموعه ای از پورت های ورودی ، خروجی و يا يک TV Tuner هست ، هستفاده نمود.

نکاتی دررابطه با تهیه کارت گرافیک
پارامترهای زیر را می توان در وقت انتخاب یک کارت گرافیک در نظر گرفت :
• > انتخاب کارت های گرافيک با توان متوسط .استفاده از يک کارت گرافيک پيشرفته صرفا" در موارد خاصی نظير بازی های کامپيوتری پيچيده و يا کاربردهای خاص تجاری، توصيه می گردد.

در ساير موارد ، می توان با مشخص نمودن دقيق خواسته خود نسبت به تهيه يک کارت گرافيک با توان مناسب (الزاما" جديدترين نوع نخواهد بود ) ، اقدام نمود
• > افراديكه به بازی های كامپیوتری علاقمندند نیازمند كارت های قايشانتری می باشند .يکی از مهمترين دلايلی که اغلب کاربران اقدام به تعویض كارت های گرافیكی می نمایند،استفاده از امكانات DirectX 8 مایكروسافت می باشد.

تکنولوژی فوق پس از گذشت مدت وقتی اندک به يک تکنولوژی فراگير در اکثر بازی های کامپيوتری جديد تبديل شده هست .

هم اينک ،كارت ها ئی ارائه شده هست که DirectX 9 را نیز پشتیبانی می نمایند.

در صورتيکه تصميم به هستفاده از جديدترين بازی های كامپیوتری وجود داشته باشد ، می بايست يک کارت گرافيک قايشانتر انتخاب گردد که قادر به حمايت از DirectX 9 API بوده و دارای حداقل 64MB حافظه از نوع SDDDR باشد
• > اطمينان از وجود حافظه DDR در کارت گرافيک اكثر كارت های گرافیك پيشرفته دارای حافظه ای از نوع DDR می باشند .( تعداد اندکی از کارت های گرافيک از حافظه فوق ، هستفاده نمی نمايند).حافظه ها ی فوق ، سرعت كارت گرافیكی را افزايش خواهد داد.


• > بررسی کارت های گرافيک متفاوت.

بهترین روش برای انتخاب یك كارت گرافیكی، تست و بررسی مدل های متفاوتی از اونان و در نهايت انتخاب بهترين نمونه موجود هست .

در اين راستا می توان از سايت های متعددی بر روی اينترنت که بصورت مستمر کارت های گرافيک را بررسی ونتايج را منتشر می نمايند ، هستفاده گردد .


• > بررسی نحوه ارتباط كارت گرافیكی با كامپیوتر.

اكثر كامپیوترهایی كه در طی ساليان اخير ارائه شده اند ، دارای يک اسلات AGP می باشند.

برخی از مادربردها دارای اسلات AGP نمی باشند ( خصوصا" در مادربردهای ارزان قيمت که كارت گرافیكی بصورت OnBoard می باشد ، اسلات AGP وجود ندارد ) .قبل از تهیه هر نوع كارت گرافيک لازم هست از وجود اسلات AGP بر روی مادربرد اطمينان حاصل نمود .


• > تهيه کارت گرافيک متناسب و منطبق بر خواست ها .

هرگز پول خود را برای ايشانژگی ها و پتانسيل هائی که به وجود اونان نياز نداريم ، نبايد هزينه نمود .

در صورت عدم ضرورت ذخیره سازی و ايشانرايش تصاویر دیجیتال ، می توان کارت های گرافيکی را انتخاب نمود که صرفا" دارای پورت های پايه ی و اوليه می باشند .

قطعا" قيمت اين نوع از کارت ها بمراتب کمتر از کارت هائی هست که دارای پورت های متنوع ورودی و يا خروجی بمنظور انجام عمليات حرفه ای می باشند .

بنابراين می توان در مقابل پرداخت هزينه بيشتر برای امکاناتی اضافه که ممکن هست هرگز از اونان هستفاده نگردد ، كارتی با میزان حافظه بیشتر را انتخاب تا سرعت و كیفیت تصاویر بر روی سیستم وضعيت مطلوبتری پيدا نمايد .

منبع : http://www.rayaneh.com

2:

سلام.میخواستم کارت گرافیکم رو که 32 و onbord هست رو شیر کنم و به 128 ارتقاع بدم.مینم هم گیگا هستش.ممنون میشم اگه کمکم کنین.


3:

بنظر من در کنار این مشخصات و راهکارها و صحبتهای تخصصی به این نکته هم باید توجه داشته باشید که فروشنده یا مونتاژ کار قابل اطمینان باشه

مثلا در سیستمی که من 7 سال پیش بستم خواسته بودم کارت گرافیکی بالایی برام نصب بشه ولی فروشنده چون در اون وقت کارت بالا نداشته کارت پایین تر رو مونتاژ کرده بود
البته باز خدا پدر ایشان رابیامرزه که در فاکتور نوشته بود کارتم چیه
برای یکی از دوستانم سپس 7 ماه که خواسته بود یک بازی رو نصب کنه متوجه شده بود پول کارت 128 رو پرداخته ولی کارت 64 رو سیستمش نصب شده

4:

تا جایی که میدانم کارتهای اونبرد امکان اینگونه ارتقاع رو ندارند و ضمنن سودی هم نمیکند همکنون کارتهای معمولی که چند برابر بهتر از از این گرافیکهای اونبورد هستند به وفور و با قیمتی نازل در بازار موجود هست .66 out of 100 based on 41 user ratings 116 reviews