راهنمای خرید سوئیچ شبکه


راهنمای خرید سوئیچ شبکهراهنمای خرید سوئیچ شبکه
با افزایش تعداد کاربران کامپیوتر، لازم است شبکه ‌نیز گسترش یابد تا بتواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد.
سوئیچ شبکه مانند یک هاب عمل می‌کند و بخش‌های مختلف یک شبکه یا تجهیزات شبکه را به یکدیگر ارتباط می‌دهد. خریداران باید پیش از اقدام به خرید یک سوئیچ شبکهٔ جدید، توانایی‌ها و نیازهای شبکه را بررسی کنند. هنگامی که در جستجوی سوئیچ شبکه هستید، دربارهٔ انواع گزینه هایی که در بازار می‌بینید تحقیق کنید، با امکانات سوئیچ ها آشنا شوید، در رابطه با چگونگی تشخیص نیازهای شبکه اطلاعات کسب کنید، و سازندگان نام آشنای سوئیچ های شبکه را بشناسید.
آشنایی با سوئیچ های شبکه

سوئیچ شبکه تجهیزات داخل یک شبکه را به یکدیگر وصل می‌کند. در ادامه به بررسی انواع سوئیچ های شبکه و امکاناتی که به کاربر ارائه می‌دهند، خواهیم پرداخت.
انواع سوئیچ های شبکه

به تعداد شرکت های سازندهٔ سوئیچ، انواع متعددی از این تجهیزات را می توأن در بازار دید. سوئیچ ها بر اساس نوع نرم‌افزارشان به دو دستهٔ مدیریتی ( Managed ) و غیرمدیریتی ( Unmanaged ) تقسیم می‌شوند.
سوئیچ مدیریتی/ غیرمدیریتی

اولین نکته‌ای که هنگام خرید سوئیچ شبکه باید مدنظر داشت این است که سوئیچ مدیریتی باشد یا غیرمدیریتی. جزئیات آن‌ها را در جدول زیر می خوانیم.

نوع
توضیحات
مدیریتی
امکان دسترسی و برنامه‌ریزی برای این نوع سوئيچ ها وجود دارد. این امکان به مدیران شبکه اجازه می‌دهد از محل، و یا از راه دور بر شبکه نظارت داشته باشند.
غیرمدیریتی
این نوع سوئیچ ها اجازه ٔ هیچ نوع تغییر در شبکه را نمی‌دهند. سوئیچ های غیرمدیریتی دقیقاً همانگونه عمل می‌کنند که توسط شرکت سازنده برنامه‌ریزی شده‌اند.

همان‌گونه که در جدول بالا نیز توضیح داده شد نوع سوئیچ شبکه ای که به آن احتیاج دارید به توانایی‌های شبکهٔ شما بستگی دارد. یک شبکهٔ خانگی کوچک به اندازهٔ شبکهٔ یک شرکت به مدیریت احتیاج ندارد، بنابراین می‌توان در شبکهٔ خانگی از سوئیچ غیرمدیریتی استفاده کرد. از طرف دیگر در یک شرکت برای جلوگیری از ورود افرادی غیر از کارکنان به شبکه، به موشکافی ریزبینانه ای احتیاج است، به همین دلیل سوئیچ مدیریتی گزینه ای بهینه برای استفادهٔ شرکتی خواهد بود.
اندازهٔ سوئیچ

اندازهٰ سوئیچ به انتظارات کاربران شبکه از آن بستگی دارد. جدول زیر دو نوع طراحی سوئیچ را شرح می‌دهد.

نوع
توضیحات
فرم فاکتور (Form Factor)
این سوئیچ ها دارای شاسی بسته هستند. امکان ارتقای این تجهیزات بسیار کم است. تعداد پورت این سوئیچ ها از تعداد محدود تا حدود 48 پورت متغیر است. این نوع سوئیچ برای خانه یا یک شبکهٔ کوچکتر انتخاب مناسبی است.
ماژولار (Modular)
سوئیچ های ماژولار نسبت به سوئیچ های فرم فاکتور امکان تنظیم بیشتری دارند. در مواردی که نوبت به ترکیب یا تطبیق تنظیمات پورت ها می‌رسد، سوئیچ های ماژولار گزینه های بیشتری ارائه می‌دهند.
سوئیچ های لایه-2 و لایه-3

در شبکه‌ها از دو نوع سوئیچ شبکه استفاده می‌شود: سوئیچ لایه-2 ساده‌تر و سوئیچ لایه-3 چندلایه و دارای تنوع کاربردی بیشتریست؛ از این سوئیچ تحت عنوان روتر نیز یاد می‌شود. در جدول زیر اطلاعاتی دربارهٔ هر دو نوع می خوانید.

نوع لایه
توضیحات
لایه-2
این سوئیچ بعد از پردازش دیتا آن را به لایهٔ (data link layer) دستگاه مناسب متصل به سوئیچ هدایت می‌کند. Data Link لایه‌ای است که در یک بخش از شبکه مابین تجهیزات کار می کند.
لایه-3
این سوئیچ دیتا را در لایهٔ شبکه پردازش می‌کند. لایهٔ شبکه بیشتر با مسیردهی دیتا به بخش‌های مختلف یک شبکه، مثلاً روترها سروکار دارد.
Hot Swapping

بعضی از سوئیچ ها از Hot Swapping استفاده می‌کنند. hot swapping به توانایی تغییر ماژول ها با کمترین زمان از کارافتادگی سیستم اتلاق می‌شود. بعضی از سوئیچ ها نیز وجود دارند که ماژول هایی از یک نوع را در زمان روشن بودن سیستم جابه جا می‌کنند. اگر خریداری مجهز به شبکهٔ 24/7 است، برای کاهش مدت زمان از کارافتادگی سیستم، باید از سوئیچی استفاده کند که به این امکان مجهز باشد.
حالت‌های ارسال (Forwarding Modes)

در هنگام انتخاب سوئیچ باید به این نکته توجه داشت که سوئیچ چگونه پکت ها را ارسال می‌کند. جدول زیر سه شیوهٔ ارسال اطلاعات را نشان می‌دهد.

حالت
توضیحات
ذخیره وارسال
پرکاربردترین حالت در شبکهٔ یک شرکت. این حالت امکان بررسی خطای پکت ها و همچنین فیلتر کردن آن‌ها را فراهم می‌کند. بررسی پکت ها قبل از ارسال باعث بروز تأخیر کوچکی در ارسال و دریافت آن‌ها می‌شود. این حالت، همچنین امکان تبدیل سرعت های LAN را نیز فراهم می‌کند.
Cut-Through
بررسی خطای پکت ها در این حالت صورت نمی‌گیرد. مقصد پکت ها مشخص شده و سپس به آدرس مقصد صحیح ارسال می‌شود. بالطبع، فرستادن پکت های خطا و پکت های سالم به طور یکجا باعث می‌شود این حالت سریع‌تر از حالت ذخیره و ارسال باشد. به علاوه این حالت اجازهٔ تبدیل سرعت های LAN را نمی‌دهد.
بدون پکت های ریز
(Fragment-free)
این حالت توانایی کمی در اصلاح خطاها دارد، چرا که سوئیچ شبکه پکت هایی را که زیر حداقل سایز تعریف شده باشند، ارسال نمی‌کند.

مناسب‌ترین سوئیچ برای شما به تجهیزات متصل به شبکهٔ شما بستگی دارد. اگر فروش سوئیچ سیسکو احتیاج دارید که امکان تبدیل سرعت های LAN به یکدیگر را فراهم کند، باید نوعی را تهیه کنید که مجهز به حالت ذخیره و ارسال باشد. در غیر این صورت می‌توانید سوئیچی را تهیه کنید که به دو حالت دیگر مجهز باشد.
خط دو‌طرفه یا یک‌طرفه (Full-Duplex or Half-Duplex)

سوئیچ های قدیمی تر شبکه حالت یکطرفه داشتند. در حالت یکطرفه ارسال و دریافت دیتا نمی‌تواند به صورت همزمان اتفاق افتد؛ یعنی سوئیچ در این حالت یا دیتا دریافت می‌کند و یا ارسال می‌کند. سوئیچ های جدیدتر با حالت دوطرفه کار می‌کنند، در این حالت ارسال و دریافت دیتا می‌تواند به صورت همزمان اتفاق افتد.
سرعت سوئیچینگ و Backplane

سرعت سوئیچینگ زمان مورد نیاز برای پردازش پکت های ارسالی و دریافتی را مشخص می‌کند. هرچه سرعت سوئیچینگ (به طور معمول به صورت تعداد میلیون پکت در ثانیه محاسبه می‌شود)، بیشتر باشد، تعداد پکت های دانلود یا آپلود شده در لحظه بیشتر خواهد بود.

سرعت Backplane به تعداد پکت هایی اطلاق می‌شود که می‌تواند در میان ماژول های درون یک سوئیچ انتقال یابد. خریداران باید از کافی بودن سرعت backplane سوئیچ برای مدیریت سنگین ترین حجم کاری شبکه اطمینان یابند.
Blocking/ Non-blocking

تفاوت شکل‌گیری سرعت های پردازش بالا و تنگراه هایی (bottleneck) که در ترافیک سنگین ایجاد می‌شود در این است که آیا پردازشگرِ داخلی پکت سوئیچ و ارتباطات داخلی سوئیچ از سوئیچینگ Blocking استفاده می‌کنند یا Non-Blocking. سوئیچینگ Blocking، امکان کار در بالاترین سرعت یک پورت را برای آن پورت فراهم می‌کنند.
اما سوئیچینگ Non-Blocking، ممکن است در صورت بالا بودن حجم و عدم توانایی سوئیچ در مدیریت ترافیک (و ایجاد تنگراه) سرعت انتقال اطلاعات را کاهش دهد.
اندازهٔ بافر (Buffer)

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که سرعت پردازش پکت ها توسط سوئیچ شبکه را تعیین می‌کند، نوع بافری است که سوئیچ به کار می‌برد. به طور معمول یک میزان مشخص بافر به هر پورت اختصاص داده می‌شود، در حالتی غیر از این، یک محدودهٔ ذخیرهٔ بافر بین پورت ها به اشتراک گذاشته می‌شود. میزان بافر خیلی کم ممکن است سبب شود سوئیچ به منظور کنترل تراکم بار، سرعت ترافیک پکت ها را کاهش دهد.
تشخیص نیازهای شبکه

توجه داشته باشید باید سوئیچی را انتخاب کنید که توانایی مدیریت حجم مورد نیاز شما را داشته باشد. همچنین تعداد پورت های این سوئيچ باید با تعداد کاربران همزمان احتمالی برابر باشد. در زیر مباحثی را مطرح می‌کنیم که خریدار پیش از هر اقدامی برای خرید باید در نظر داشته باشد.
تعداد کاربران

هنگامی که به ایجاد یک شبکه اقدام می‌کنید، تعداد کاربران شبکه مهمترین فاکتوری است که باید لحاظ شود: پیش از هر چیز مشخص کنید چه تعداد تجهیزاتی برنامه است به شبکه وصل شود. اگر این تعداد رقم کوچکی در حد 5 یا کمتر است؛ یک سوئیچ کوچک برای شما گزینه ای مناسب خواهد بود. تعداد متداول پورت برای سوئیچ ها عبارت است از 5،8،16،24 و 48. اگر تعداد کاربران همزمان شبکهٔ شما بیش از 48 نفر است، باید به چندین دستگاه سوئیچ مجهز شوید، تا این دستگاه‌ها بتوانند در ارتباط با یکدیگر کار کرده و شبکه را به طور کامل پشتیبانی کنند.
نیازهای شبکه

برای شبکه‌هایی که حجم زیادی اطلاعات را انتقال می‌دهند و یا نیاز دارند ارسال پکت ها به سرعت انجام شود، سوئیچی مناسب است که به سرعت گیگابیت Ethernet مجهز باشد. از طرفی دیگر، برای شبکه‌هایی که بیشتر به منظور دسترسی به منابع، به اینترنت متکی هستند، سوئیچی با پورت های 100مگابیتی انتخابی مناسب خواهد بود.
نقش سوئیچ شبکه

نقشی که سوئیچ در یک شبکه ایفا می‌کند بسیار مهم است. اگر برنامه است سوئیچ در شبکه نقش یک Core Switch را ایفا کند، دستگاهی را انتخاب کنید که پرسرعت است و می‌تواند ترافیک پکت سنگین را مدیریت کند. سوئیچ های (core switch) معمولاً دارای سرعت گیگابیت یا بیشتر هستند. سوئیچ های اکسس (access switch) به کاربران به صورت مجزا سرویس می‌دهند و مجبور نیستند نیازهایی را که از یک Core Switch انتظار می‌رود تأمین کنند؛ به همین دلیل این سوئیچ ها دارای سرعت کمتری هستند.
مشهورترین برندهای سوئیچ

در زیر لیستی از مشهورترین برندهای عرضه کنندهٔ سوئیچ را می‌خوانید:
  • 3 Com
  • HP
  • D - Link
  • Cisco
  • Linksys
  • Nortel
  • IBM
جمع‌بندی

شبکه‌های کامپیوتری، فرصتی برای کار و تقسیم اطلاعات برای افراد و مشاغل به وجود می‌آورند. اما منحصرا در رابطه با سوئیچ شبکه باید به خاطر داشت پیش از اقدام برای خرید، باید گزینه های احتمالی را به خوبی بررسی کنید، دربارهٔ انواع و امکانات سوئیچ ها و همچنین برندهای مشهور اطلاعات کسب کنید. با رعایت این نکات بهترین و باکیفیت ترین خرید را تجربه خواهید کرد.طراحی بی نظیر شوید

1:

نقش سوئیچ در شبکه

راهنمای خرید سوئیچ شبکهسوئیچ یکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپیوتری هست.


فونت آیکون و چگونگی استفاده از آن در طراحی سایت
با هستفاده از سوئیچ، چندین کاربرقادر به ارسال اطلاعات از طریق شبکه در یک لحظه خواهند بود.


۱۲ استراتژی جهت افزایش فروش محصولات
سرعت ارسال اطلاعات هر یک از کاربران بر سرعت دستیابی سایر کاربران شبکه تاثیر نخواهد گذاشت.


دیتاسنتر هتزنر آلمان
سوئیچ همانند روتر که امکان ارتباط بین چندین شبکه را فراهم می نمايند، امکان ارتباط گره های متفاوت (معمولاً کامپیوتر) یک شبکه را مستقیماً با یکدیگر فراهم می کند.


مهمترین ها در طراحی لوگو حرفه ای شوید و حرفه ای بمانید!
شبکه ها و سوئیچ ها دارای انواع متفاوتی هستند.


آیکون‌های متحرک برای طراحی سایت
سوئیچ هایی که برای هر یک از اتصالات موجود در یک شبکه داخلی هستفاده می شوند، سوئیچ های LAN نامیده می شوند.


تعرفه سئو

این نوع سوئیچ ها مجموعه ای از ارتباطات شبکه را بین صرفاً دو دستگاه که قصد ارتباط با یکدیگر را دارند، در وقت مورد نظر ایجاد می نمايند.


معرفي سايت فارسي سئو
در یک شبکه مبتنی بر سوئیچ، برای هر گره یک سگمنت اختصاصی ایجاد خواهد شد.

سگمنت های فوق به یک سوئیچ متصل خواهند شد.

در حقیقت سوئیچ امکان حمایت از چندین (در برخی حالات صدها) سگمنت اختصاصی را داراست.

با توجه به اینکه تنها دستگاه های موجود در هر سگمنت سوئیچ و گره هستند، سوئیچ قادر به انتخاب اطلاعات، قبل از رسیدن به سایر گره ها خواهد بود.

در ادامه سوئیچ، فریم های اطلاعاتی را به سگمنت مورد نظر هدایت خواهد کرد.

با توجه به اینکه هر سگمنت دارای صرفاً یک گره هست، اطلاعات مورد نظر به مقصد مورد نظر ارسال خواهند شد.

بدین ترتیب در شبکه های مبتنی بر سوئیچ امکان چندین مبادله اطلاعاتی به صورت هموقت وجود خواهد داشت.

با هستفاده از سوئیچ، شبکه های اترنت به صورت full-duplex خواهند بود.

قبل از مطرح شدن سوئیچ، اترنت به صورت
half-duplex بود.

در چنین حالتی داده ها در هر لحظه امکان ارسال در یک جهت را دارا بودند.

در یک شبکه مبتنی بر سوئیچ، هر گره صرفاً با سوئیچ ارتباط بربرنامه می کند.(گره ها مستقیماً با یکدیگر ارتباط بربرنامه نمی نمايند.) در چنین حالتی اطلاعات از گره به سوئیچ و از سوئیچ به گره مقصد به صورت هموقت منتقل می شوند.

در شبکه های مبتنی بر سوئیچ امکان هستفاده از کابل های به هم تابیده یا فیبر نوری وجود خواهد داشت.

هر یک از کابل های فوق دارای کانکتورهای مربوط به خود برای ارسال و دریافت اطلاعات هستند.

با هستفاده از سوئیچ، شبکه ای عاری از تصادم اطلاعاتی به وجود آمده و با انتقال دو سویه اطلاعات سرعت ارسال و دریافت اطلاعات افزایش می یابد.

اکثر شبکه های مبتنی بر سوئیچ به دلیل قیمت بالای سوئیچ، صرفاً از سوئیچ به تنهایی هستفاده نکرده و از ترکیب هاب و سوئیچ هستفاده می نمايند.

مثلاً یک ساوقت می تواند از چندین هاب به منظور اتصال کامپیوترهای موجود در هر یک از دپارتمان های خود هستفاده و در ادامه با هستفاده از یک سوئیچ تمام هاب ها (مربوط به هر یک از دپارتمان ها) را به یکدیگر متصل کند.
نسل آینده شبکه های مخابراتی
در قرن ۲۱ حرکت به سوی ارتباطات پرسرعت بسیار حائز اهمیت هست و سعی همه کشورها دست یافتن به ارتباطاتی پرسرعت در تمام زمینه های اطلاعات و ارتباطات (ICT) هست.

به همین دلیل هست که صحبت از Next Generation Network)NGN) به میان آمده هست.

نحوه ارتباط افراد با یکدیگر در سال های اخیر به واسطه حضور اینترنت تغییر کرده و امت خواهان ارتباط سریع و بی وقفه (Real Time) می باشند.

با حضور اینترنت ارتباطات به صورت چندگانه درآمده هست که هدف از NGN یکپارچه سازی اونها هست.

افزایش رقابت در فروش سوئیچ سیسکو و ترافیک دیتا در شبکه های مخابراتی ارائه دهندگان سرویس های مخابراتی را ناگزیر به بازنگری در شبکه ها نموده هست و یگانه راه حل نهایی برای کاهش ترافیک دیتا و سرویس های مخابراتی بهره گیری از NGN هست.

از خصوصیات مثبت NGN توانایی ارائه سرویس های مختلف به صورت بسته ای و قابلیت کنترل و مدیریت این بسته ها هست.


در حقیقت می توان شبکه های نسل بعدی را آمیزه ای یکپارچه از شبکه تلفن عمومی و شبکه های عمومی داده دانست که در عین حال انعطاف پذیری را به گونه ای چشمگیر افزایش می دهد.

با همگرایی های حاصل از NGN خدمات صوتی و داده های شبکه های تلفن عمومی به صورت عظیمی دچار دگرگونی شده و شبکه جدیدی ظهور خواهد کرد.
خدمات نسل بعدی شبکه های NGN ارزان قیمت بوده و مانند تحولی که رایانه های شخصی در پردازش اطلاعات به وجود آورند تحول شگرفی را در بازار خدمات مخابراتی شاهد خواهیم بود.
● تاریخچه
NGN در ابتدا به گستره ای از مفاهیم فنی و تجاری فرموده می شد که نویدبخش تغییراتی در صنعت مخابرات بوده اما با گذشت چند سال از آغاز تئوری های اولیه NGN این مفاهیم در قالب جدیدی ظهور کرده هست.

از خصوصیات مهم NGN ارائه خدمات نوین همراه با کاهش هزینه های سرمایه ای و عملیاتی سبب رضایت بیشتر مصرف نمايندگان شده هست.
رشد چشمگیر کاربران شبکه جهانی (world wide web) و تمایل بیش از پیش بخش های تجاری برای به کارگیری اینترنت و اینترانت ها به عنوان محملی برای فعالیت های تجاری و خدماتی، کمیت و کیفیت مورد انتظار از کاربردهای اینترنتی را به صورت تصاعدی افزایش داده هست.

به عنوان نمونه می توان به سرویس voice over Internet Protocol)VOIP) اشاره کرد که اینترنت را به عنوان جایگزینی برای ارتباطات راه دور تلفنی البته با هزینه های بسیار کمتر انتخاب کرده هست.
● مشکلات فعلی شبکه های مخابراتی
ظرفیت شبکه مخابراتی فعلی در کشورهای توسعه یافته به دلیل محدودیت ظرفیت سوئیچ های شبکه تلفن عمومی رو به پایان هست و توسعه (Develop) در نر م افزارها برای خریداران این دسته از سوئیچ ها غیرممکن هست به علاوه به دلیل حق انحصاری نرم افزارها هر گونه توسعه همراه با هزینه هایی گزاف برای کاربران خواهد بود.

در این میان با بهره گیری از NGN می توان همگرایی معناداری بین خدمات صوتی و داده ای انجام داد.

به علاوه وجود سیستم کنترل هوشمند در شبکه را می توان از ویژگی های اصلی NGN دانست.
● اصول NGN
شبکه های نسل جدید را می توان بر اصول زیر بنا نهاد:
۱) معماری لایه ای: همانند پروتکل های مورد هستفاده در شبکه های رایانه که از هفت لایه تشکیل شده هست و هر لایه مسئول بخشی از عملیات انتقال دیتا می باشد، NGN نیز به شکلی طراحی می شود که مجموعه توابع اون در چند لایه متفاوت برنامه بگیرد.

این لایه ها عبارتند از دسترسی، انتقال، کنترل و خدمات.
مزیت هستفاده از چند لایه جهت انتقال توانایی بهینه سازی بالاتر نسبت به یک لایه و به علاوه امکان کنترل بیشتر روی لایه ها هست به علاوه قابلیت انعطاف و توسعه را در اختیار مدیر سیستم برنامه داده و سرعت سرویس دهی به مشتریان را نیز افزایش داده و وقت خدمات را کوتاه تر می کند.
۲) رابط هستاندارد: توابع موجود در NGN از طریق رابط هستاندارد با توابع لایه های مختلف در ارتباط هستند.

که این امر سبب خواهد شد طیف گسترده ای از خدمات در اختیار کاربران برنامه بگیرد.
۳ـ چند سرویسی: در شبکه های NGN امکان ارائه خدمات نوین متنوع اما یکپارچه در اختیار شما برنامه می گیرد یعنی برخلاف شبکه های نسل قبل که هر یک برای خدمات خاص و مشخصی طراحی و برنامه ریزی شده هست، شبکه NGN توانایی ارائه سرویس های مختلف در قالب یک چارچوب کلی را در اختیار شما برنامه می دهد.
● دلایل پیاده سازی NGN
۱) عدم یکپارچگی شبکه های موجود
۲) توانایی بیشتر در مدیریت شبکه برای NGN
۳) اتمام ظرفیت های موجود شبکه
۴) پیاده سازی و هستفاده از پروتکل های هستاندارد
۵) افزایش پهنای باند و دریافت سرویس های سریع تر
۶ ) کاهش مشکلات شبکه
۷) افزایش ترافیک دیتا نسبت به صوت و نیز رشد کلان انتقال اطلاعات نسبت به صوت
۸ ) افزایش کاربران اینترنت
۹) افزایش سوددهی شرکت ها در قالب ارائه خدمات NGN
● خصوصیات اصلی NGN
۱) توانایی جداکردن لایه ها در ۴ لایه
۲) کنترل یکپارچه IP، ATM، voip و ...
۳) هستفاده از Application Server Cateway

2:

روتر
هستفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبدیل شده هست .

یکی از دلایل مهم گسترش هستفاده از روتر ، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور در عصر حاضر هست .

نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با کاری هست که اونان انجام می دهند : " ارسال داده از یک شبکه به شبکه ای دیگر " .

مثلا" در صورتی که یک شرکت دارای شعبه ای در شهرستان تهران و یک دفتر دیگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال اونان به یکدیگر می توان از یک خط leased اختصاصی که به هر یک از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، هستفاده نمود .

بدین ترتیب ، هر گونه ترافیکی که لازم هست از یک سایت به سایت دیگر انجام شود از طریق روتر محقق شده و تمامی ترافیک های غیرضروری دیگر فیلتر و در پهنای باند و هزینه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد .


انواع روترها
1.

روترهای سخت افزاری :
روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند که نرم افزارهای خاص تولید شده توسط تولید نمايندگان را اجراء می نمایند در حال حاضر صرفا" به صورت black box به اونان نگاه می کنیم .نرم افزار فوق ، قابلیت روتینگ را برای روترها فراهم نموده تا اونان مهمترین و شاید ساده ترین وظیفه خود که ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر هست را بخوبی اجرا کنند .

اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که از روترهای سخت افزاری هستفاده نمایند چراکه اونان در مقایسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذیری بیشتری می باشند .

شکل زیر یک نمونه روتر را نشان می دهد .


راهنمای خرید سوئیچ شبکه

Cisco 2600 Series Multiservice Platform
2.

روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملکردی مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئولیت اصلی اونان نیز ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر هست.

یک روتر نرم افزاری می تواند یک سرویس دهنده NT ، یک سرویس دهنده نت ور و یا یک سرویس دهنده لینوکس باشد .

تمامی سیستم های عامل شبکه ای مطرح ،دارای قابلیت های روتینگ از قبل تعبیه شده می باشند .


در اکثر موارد از روترها به عنوان فایروال و یا gateway اینترنت ، هستفاده می گردد .

در این رابطه لازم هست به یکی از مهمترین تفاوت های موجود بین روترهای نرم افزاری و سخت افزاری ، اشاره گردد : در اکثر موارد نمی توان یک روتر نرم افزاری را جایگزین یک روتر سخت افزاری نمود ، چراکه روترهای سخت افزاری دارای سخت افزار لازم و از قبل تعبیه شده ای می باشند که به اونان امکان اتصال به یک لینک خاص WAN از نوع Frame Relay ، ISDN و یا ATM را خواهد داد .یک روتر نرم افزاری نظیر سرویس دهنده ویندوز دارای تعدادی کارت شبکه هست که هر یک از اونان به یک شبکه LAN متصل شده و سایر اتصالات به شبکه های WAN از طریق روترهای سخت افزاری ، انجام خواهد شد .

مثال 1 : هستفاده از روتر به منظور اتصال دو شبکه به یکدیگر و ارتباط به اینترنت
فرض کنید از یک روتر مطابق شکل زیر به منظور اتصال دو شبکه LAN به یکدیگر و اینترنت ، هستفاده شده هست .

وقتی که روتر داده ای را از طریق یک شبکه LAN و یا اینترنت دریافت می نماید ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دریافتی را برای هر یک از شبکه ها و یا اینترنت ارسال می نماید .

روتر هستفاده شده در شکل زیر ، شبکه را به دو بخش متفاوت تقسیم نموده هست .

دو شبکه مجزاء .

هر شبکه دارای یک هاب هست که تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه به اون متصل شده اند .

علاوه بر موارد فوق ، روتر هستفاده شده دارای اینترفیس های لازم به منظور اتصال هر شبکه به اون بوده و از یک اینترفیس دیگر به منظور اتصال به اینترنت ، هستفاده می نماید .

بدین ترتیب ، روتر قادر هست داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نماید .مثال 2: هستفاده از روتر در یک شبکه LAN
فرض کنید از یک روتر مطابق شکل زیر در یک شبکه LAN ، هستفاده شده هست .

در مدل فوق ، هر یک از دستگاههای موجود در شبکه با روتر موجود نظیر یک gateway برخورد می نمایند .

بدین ترتیب ، هر یک از ماشین های موجود بر روی شبکه LAN که قصد ارسال یک بسته اطلاعاتی اینترنت و یا هر محل خارج از شبکه LAN را داشته باشند ، بسته اطلاعاتی مورد نظر را برای gateway ارسال می نمایند .

روتر gateway نسبت به محل ارسال داده دارای آگاهی لازم می باشد .

در وقت تنظیم خصلت های پروتکل TCP/IP برای هر یک از ماشین های موجود در شبکه یک آدرس IP برای gateway در نظر گرفته می شود .

شکل زیر نحوه هستفاده از یک روتر به منظور دستیابی کاربران به اینترنت در شبکه LAN را نشان می دهد :

مثال 3: هستفاده از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار
فرض کنید ، بخواهیم از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار یک ساوقت به یکدیگر ، هستفاده نمائیم .

بدین منظور هر یک از روترهای موجود در شبکه با هستفاده از یک پروتکل WAN نظیر ISDN به یکدیگر متصل می گردند .

عملا" ، با هستفاده از یک کابل که توسط ISP مربوطه ارائه می گردد ، امکان اتصال به اینترفیس WAN روتر فراهم شده و از اونجا سیگنال مستقیما" به شبکه ISP مربوطه رفته و سر دیگر اون به اینترفیس WAN روتر دیگر متصل می گردد .

روترها ، قادر به حمایت از پروتکل های WAN متعددی نظیر Frame Relay , ATM , HDLC و یا PPP ، می باشند .مهمترین ویژگی های یک روتر :
روترها دستگاههای لایه سوم مدل مرجع OSI می باشند .


روترها مادامیکه برنامه ریزی نگردند ، امکان توزیع داده را نخواهند داشت .


اکثر روترهای مهم دارای سیستم عامل اختصاصی خاص خود می باشند .


روترها از پروتکل های خاصی به منظور مبادله اطلاعات ضروری خود منظور داده نیست ، هستفاده می نمایند .


نحوه عملکرد یک روتر در اینترنت : مسیر ایجاد شده برای انجام مبادله اطلاعاتی بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده در تمامی مدت وقت انجام تراکش ثابت و یکسان نبوده و متناسب با وضعیت ترافیک موجود و در دسترس بودن مسیر ، تغییر می نماید .


اینترنت یکی از شاهکارهای بشریت در زمینه ارتباطات هست .

با ایجاد زیر ساخت مناسب ارتباطی ، کاربران موجود در اقصی نقاط دنیا قادر به ارسال نامه های الکترونیکی ، مشاهده صفحات وب ، ارسال و دریافت فایل های اطلاعاتی در کمتر از چند ثانیه می باشند.

شبکه ارتباطی موجود با بکارگیری انواع تجهیزات مخابراتی، سخت افزاری و نرم افزاری ، زیر ساخت مناسب ارتباطی را برای عموم کاربران اینترنت فراهم آورده هست .

یکی از عناصر اصلی و مهم که شاید اغلب کاربران اینترنت اون را تاکنون مشاهده ننموده اند ، روتر هست .

روترها کامپیوترهای خاصی هستند که پیام های اطلاعاتی کاربران را با هستفاده از هزاران مسیر موجود به مقاصد مورد نظر هدایت می نمایند.


نحوه ارسال پیام
برای شناخت عملکرد روترها در اینترنت با یک مثال ساده شروع می نمائیم .

وقتیکه برای یکی از دوستان خود ، یک E-mail را ارسال می دارید ، پیام فوق به چه صورت توسط دوست شما دریافت می گردد ؟ نحوه مسیر یابی پیام فوق به چه صورت انجام می گیرد که فقط کامپیوتر دوست شما در میان میلیون ها کامپیوتر موجود در دنیا ، اون را دریافت خواهد کرد.

؟ اکثر عملیات مربوط به ارسال یک پیام توسط کامپیوتر فرستنده و دریافت اون توسط کامپیوتر گیرنده ، توسط روتر انجام می گیرد.روترها دستگاههای خاصی می باشند که امکان حرکت پیام ها در طول شبکه را فراهم می نمایند.


بمنظور آگاهی از عملکرد روتر ، ساوقتی را در نظر بگیرید که دارای یک شبکه داخلی و اختصاصی خود هست .

کارکنان ساوقت فوق هر یک با توجه به نوع کار خود از شبکه هستفاده می نمایند.

در ساوقت فوق تعدادی گرافیست کامپیوتری مشغول بکار هستند که بکمک کامپیوتر طرح های مورد نظر را طراحی می نمایند.

وقتیکه یک گرافیست فایلی را از طریق شبکه برای همکار خود ارسال می دارد ، بدلیل حجم بالای فایل ارسالی ، اکثر ظرفیت شبکه اشغال و بدنبال اون برای سایر کاربران ، شبکه کند خواهد شد.

علت فوق تاثیر عملکرد یک کاربر بر تمام عملکرد شبکه برای سایر کاربران به ماهیت شبکه های اترنت برمی گردد.

در شبکه های فوق هر بسته اطلاعاتی که توسط کاربری ارسال می گردد ، برای تمام کامپیوترهای موجود در شبکه نیز ارسال خواهد شد.

هر کامپیوتر آدرس بسته اطلاعاتی دریافت شده را بمنظور آگاهی از مقصد بسته اطلاعاتی بررسی خواهد کرد.

رویکرد فوق در رفتار شبکه های اترنت ، طراحی و پیاده سازی اونان را ساده می نماید ولی هموقت با گسترش شبکه و افزایش عملیات مورد انتظار ، کارآئی شبکه کاهش پیدا خواهد کرد.

ساوقت مورد نظر در مثال فوق برای حل مشکل فوق تصمیم به ایجاد دو شبکه مجزا می گیرد.

یک شبکه برای گرافیست ها ایجاد و شبکه دوم برای سایر کاربران ساوقت در نظر گرفته می شود.

بمنظور ارتباط دو شبکه فوق بیکدیگر و اینترنت از یکدستگاه روتر هستفاده می گردد.


روتر، تنها دستگاه موجود در شبکه هست که تمام پیامهای ارسالی توسط کامپیوترهای موجود در شبکه های ساوقت ، را مشاهده می نماید.

وقتیکه یک گرافیست، فایلی با ظرفیت بالا را برای گرافیست دیگری ارسال می دارد ، روتر آدرس دریافت نماينده فایل را بررسی و با توجه به اینکه فایل مورد نظر مربوط به شبکه گرافیست ها در ساوقت هست ، اطلاعات را بسمت شبکه فوق هدایت خواهد کرد.

در صورتیکه یک گرافیست اطلاعاتی را برای یکی از پرسنل شاغل در بخش مالی ساوقت ارسال دارد ، روتر با بررسی آدرس مقصد بسته اطلاعاتی به این نکنه پی خواهد برد که پیام فوق را می بایست به شبکه دیگر انتقال دهد.

بدین ترتیب روتر قادر به مسیریابی صحیح یک بسته اطلاعاتی و هدایت اون به شبکه مورد نظر شده هست .


یکی از ابزارهائی که روتر از اون برای تعیین مقصد یک بسته اطلاعاتی هستفاده می نماید ، " جدول پیکربندی " هست .

جدول فوق شامل مجموعه اطلاعاتی بشرح ذیل هست :
اطلاعاتی در رابطه با نحوه هدایت اتصالات به آدرس های مورد نظر
اولویت های تعریف شده برای هر اتصال
قوانین مربوط به تبین ترافیک در حالت طبیعی وشرایط خاص
جدول فوق می تواند ساده ویا شامل صدها خط برنامه در یک روترهای کوچک باشد.

در روترهای بزرگ جدول فوق پیچیده تر بوده بگونه ای که قادر به عملیات مسیریابی در اینترنت باشند.

یک روتر دارای دو وظیفه اصلی هست :
تضمین عدم ارسال اطلاعات به محلی که به اونها نیاز نیست
تضمین ارسال اطلاعات به مقصد صحیح
با توجه به وظایف پايه ی فوق ، مناسبترین محل هستفاده از یک روتر، اتصال دو شبکه هست .

با اتصال دو شبکه توسط روتر ، اطلاعات موجود در یک شبکه قادر به ارسال در شبکه دیگر و بالعکس خواهند بود.

در برخی موارد ترجمه های لازم با توجه به پروتکل های هستفاده شده در هریک از شبکه ها ، نیز توسط روتر انجام خواهد شد.

روتر شبکه ها را در مقابل یکدیگر حفاظت و از ترافیک غیرضروری پیشگیری می نماید.

تاثیر ترافیک موجود در یک شبکه بر شبکه دیگر با فرض غیر لازم بودن اطلاعات حاصل از ترافیک در شبکه اول برای شبکه دوم .

هموقت با گسترش شبکه ، جدول پیکربندی نیز رشد و توان پردازنده روتر نیز می بایست افزایش یابد.

صرفنظر از تعداد شبکه هائی که به یک روتر متصل می باشند ، نوع و نحوه انجام عملیات در تمامی روترها مشابه هست .

اینترنت بعنوان بزرگترین شبکه کامپیوتری از هزاران شبکه کوچکتر تشکیل شده هست.

روترها در اتصال شبکه های کوچکتر در اینترنت دارای نقشی پايه ی و ضروری می باشند.


ارسال بسته های اطلاعاتی
وقتیکه از طریق تلفن با شخصی تماسی بربرنامه می گردد ، سیستم تلفن، یک مدار پایدار بین تماس گیرنده و شخص مورد نظر ایجاد می نماید.

مدار ایجاد شده می بایست مراحل متفاوتی را با هستفاده از کابل های مسی ، سوئیچ ها ، فیبر های نوری ، ماکروویو و ماهواره اجرا کند.

تمام مراحل مورد نظر بمنظور برپاسازی یک ارتباط پایدار بین تماس گیرنده و مخاطب مورد نظر در مدت وقت تماس ، ثابت خواهند بود.

کیفیت خط ارتباطی مشروط به عدم بروز مشکلات فنی و غیرفنی در هر یک از تجهیزات اشاره شده ، در مدت برقراری تماس ثابت خواهد بود.

با بروز هر گونه اشکال نظیر خرابی یک سوئیچ و ..

خط ارتباطی ایجاد شده با مسئله مواجه خواهد شد.


اطلاعات موجود در اینترنت صفحات وب ، پیام های الکترونیکی و ...

با هستفاده از سیستمی با نام Packet -switching network به حرکت در می آیند.

در سیستم فوق ، داده های موجود در یک پیام و یا یک فایل به بسته های 1500 بایتی تقسیم می گردند.هر یک از بسته های فوق شامل اطلاعات مربوط به : آدرس فرستنده ، آدرس گیرنده ، موقعیت بسته در پیام و بررسی ارسال درست اطلاعات توسط گیرنده هست.

هر یک از بسته های فوق را Packet می گویند.

در ادامه بسته های فوق با هستفاده از بهترین و مناسبترین مسیر برای مقصد ارسال خواهند شد.

عملیات فوق در مقایسه با سیستم هستفاده شده در تلفن پیچیده تر بنظر می آید ، ولی در یک شبکه مبتنی بر داده دودلیل مزیت عمده برای هستفاده از تکنولوژی Packet switching وجود دارد :
شبکه قادر به تنظیم لود موجود بر روی هر یک از دستگاهها با سرعت بالا هست.
در صورت وجود اشکال در یک دستگاه ، بسته اطلاعاتی از مسیر دیگر عبور داده شده تا به مقصد برسد.


روترها که بخش اصلی شبکه اینترنت را تشکیل می دهند ، قادر به " پیکربندی مجدد مسیر " بسته های اطلاعاتی می باشند.

در این راستا شرایط حاکم بر خطوط نظیر تاخیر در دریافت و ارسال اطلاعات و ترافیک موجود بر روی عناصر متفاوت شبکه بصورت دائم مورد بررسی برنامه خواهند گرفت .

روتر دارای اندازه های متفاوت هست :
- در صورتیکه از امکان Internet connection sharing بین دو کامپیوتری که بر روی اونها ویندوز 98 نصب شده هست هستفاده گردد، یکی از کامپیوترها که خط اینترنت به اون متصل شده هست بعنوان یک روتر ساده رفتار می نماید.

در مدل فوق روتر، عملیات ساده ای را انجام می دهد.

داده مورد نظر بررسی تا مقصد اون برای یکی از دو کامپیوتر تعیین گردد.


- روترهای بزرگتر نظیر روترهائی که یک ساوقت کوچک را به اینترنت متصل می نمایند ، عملیات بمراتب بیشتری را نسبت به مدل قبلی انجام می دهند.

روترهای فوق از مجموعه قوانین امنیتی حاکم بر ساوقت مربوطه تبعیت و بصورت ادواری سیستم امنیتی تبین شده ای را بررسی می نمایند.


- روترهای بزرگتر مشابه روترهائی که ترافیک اطلاعات را در نقط حساس ومهم اینترنت کنترل می نمایند ، در هر ثانیه میلیون ها بسته اطلاعاتی را مسیریابی می نمایند.
در اغلب ساوقتها و موسسات از روترهای متوسط هستفاده می گردد.

در این ساوقتها از روتر بمنظور اتصال دو شبکه هستفاده می شود.

شبکه داخلی ساوقت از طریق روتر به شبکه اینترنت متصل می گردد.

شبکه داخلی ساوقت از طریق یک خط اترنت یک اتصال 100base-T 9 ، خط فوق دارای نرخ انتقال 100 مگابیت در ثانیه بوده و از کابل های بهم تابیده هشت رشته هستفاده می گردد به روتر متصل می گردد.

بمنظور ارتباط روتر به مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ISP می توان از خطوط اختصاصی با سرعت های متفاوت هستفاده کرد.

خط اختصاصی T1 یک نمونه متداول در این زمینه بوده و دارای سرعت 1.5 مگابیت در ثانیه هست .

برخی از موسسات با توجه به حساسیت و نوع کار خود می توانند از یک خط دیگر نیز بهدف ارتباط روتر با ISP هستفاده نمایند.

خط فوق بصورت Backup بوده و بمحض بروز اشکال در خط اختصاصی مثلا" T1 می توان از خط دوم هستفاده نمود.

با توجه به اینکه خط فوق بصورت موقت و در مواقع اضطراری هستفاده می شود ، می توان یک خط با سرعت پایین تر را هستفاده کرد.


روترها علاوه بر قابلیت روتینگ بسته های اطلاعاتی از یک نقطه به نقطه دیگر ، دارای امکانات مربوط به پیاده سازی سیستم امنیتی نیز می باشند.

مثلا" می توان مشخص کرد که نحوه دستیابی کامپیوترهای خارج از شبکه داخلی ساوقت به شبکه داخلی به چه صورت هست .

اکثر ساوقتها و موسسات دارای یک نرم افزار و یا سخت افزار خاص فایروال بمنظور اعمال سیاست های امنیتی می باشند.

قوانین تعریف شده در جدول پیکربندی روتر از لحاظ امنیتی دارای صلابت بیشتری می باشند.


یکی از عملیات ادواری تکراری که هر روتر انجام می دهد ، آگاهی از هستبرنامه یک بسته اطلاعاتی در شبکه داخلی هست .

در صورتیکه بسته اطلاعاتی مربوط به شبکه داخلی بوده نیازی به روت نمودن اون توسط روتر نخواهد بود.

بدین منظور از مکانیزمی با نام Subnet mask هستفاده می شود.

subnet مشابه یک آدرس IP بوده و اغلب بصورت 255.255.255.0 هست .

آدرس فوق به روتر فراخوان می نماید که تمام پیام های مربوط به فرستنده و یا گیرنده که دارای یک آدرس مشترک در سه گروه اول می باشند ، مربوط به یک شبکه مشابه بوده و نیازی به ارسال اونها برای یک شبکه دیگر وجود ندارد.

مثلا" کامپیوتری با آدرس 15.57.31.40 پیامی را برای کامپیوتر با آدرس 15.57.31.52 ارسال می دارد.

روتر که در جریان تمام بسته های اطلاعاتی هست ، سه گروه اول در آدرس های فرستنده و گیرنده را مطابقت می نماید و بسته اطلاعاتی را بر روی شبکه داخلی نگه خواهد داشت .


آگاهی از مقصد یک پیام
روتر یکی از مجموعه دستگاههائی هست که در شبکه هستفاده می شود.

هاب ، سوئیچ و روتر سیگنال هائی را ار کامپیوترها و یا شبکه ها دریافت و اونها را برای کامپیوترها و یا شبکه های دیگر ارسال می دارند.

روتر تنها دستگاه موجود می باشد که در رابطه با مسیر یک بسته اطلاعاتی تصمیم گیری می نماید.

بهدف انجام عملیات فوق ، روترها می بایست نسبت به دو موضوع آگاهی داشته باشند : آدرس ها و ساختار شبکه .


وقتیکه توسط یکی از دوستانتان برای شما یک کارت تبریک سال نو ارسال می گردد ، از آدرسی مطابق زیر هستفاده می نماید : " شهرستان تهران - خیابان ایران - کوچه شمیرانات - پلاک 110 " آدرس فوق دارای چندین بخش بوده که به اداره پست مربوطه امکان پیدا نمودن آدرس فوق را خواهد داد.

هستفاده از کد پستی باعث سرعت در ارسال کارت تبریک و دریافت اون توسط شخص مورد نظر می نماید .ولی حتی در صورتیکه از کد پستی هم هستفاده نشود ، امکان دریافت کارت تبریک با توجه به مشخص شدن شهرستان ، خیابان ، کوچه و پلاک نیز وجود خواهد داشت .

آدرس فوق یک نوع آدرس منطقی هست .

آدرس فوق روشی را برای دریافت کارت تبریک ، مشخص می نماید.

آدرس فوق به یک آدرس فیزیکی مرتبط خواهد شد.


هر یک از دستگاههای موجود که به شبکه متصل می گردند ، دارای یک آدرس فیزیکی می باشند.

آدرس فوق منحصر بفرد بوده و توسط دستگاهی که به کابل شبکه متصل هست ، در نظر گرفته خواهد شد.

مثلا" در صورتیکه کامپیوتر شما دارای یک کارت شبکه NIC می باشد ، کارت فوق دارای یک آدرس فیزیکی دائمی بوده که در یک محل خاص از حافظه ذخیره شده هست .

آدرس فیزیکی که آدرس MAC Media Access Control نیز نامیده می شود ، دارای دو بخش بوده که هر یک سه بایت می باشند.

اولین سه بایت ، شرکت سازنده کارت شبکه را مشخص می نماید .

دومین سه بایت یک شماره سریال مربوط به کارت شبکه هست .


کامپیوتر می تواند دارای چندین آدرس منطقی در یک لحظه باشد.

وضعیت فوق در رابطه با اشخاص نیز صدق می کند.

مثلا" یک شخص می تواند دارای آدرس پستی ، شماره تلفن ، آدرس پست الکترونیکی و ...

باشد.

از طریق هر یک از آدرس های فوق امکان ارسال پیام برای شما وجود خواهد داشت .

آدرس های منطقی در کامپیونر نیز مشابه سیستم فوق کار می نمايند.

در این راستا ممکن هست از مدل های متفاوت آدرس دهی و یا پروتکل های مربوط به شبکه های متفاوت بطور هموقت هستفاده گردد.

در وقت اتصال به اینترنت ، شما دارای یک آدرس بوده که از پروتکل TCP/IP مشتق شده هست .

در صورتیکه دارای یک شبکه کوچک می باشید ، ممکن هست از پروتکل NetBEUI مایکروسافت هستفاده می نمائید.

بهرحال یک کامپیوتر می تواند دارای چندین آدرس منطقی بوده که پروتکل هستفاده شده قالب آدرس فوق را مشخص خواهد کرد.
آدرس فیزیکی یک کامپیونر می بایست به یک آدرس منطقی تبدیل گردد.

از آدرس منطقی در شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات هستفاده می گردد.

برای مشاهده آدرس فیزیکی کامپیوتر خود می توانید از دستور IPCONFIG ویندوز 2000و XP هستفاده نماید.


پروتکل ها
اولین و مهمترین وظیفه روتر ، آگاهی از محلی هست که می بایست اطلاعات ارسال گردند.

اکثر روترها که یک پیام را برای شما مسیریابی می نمایند، از آدرس فیزیکی کامپیوتر شما آگاهی ندارند.

روترها بمنظور شناخت اکثر پروتکل های رایج ، برنامه ریزی می گردند.

بدین ترتیب روترها نسبت به فورمت هر یک از مدل های آدرس دهی دارای شناخت مناسب می باشند.

تعداد بایت های موجود در هر بسته اطلاعاتی ، آگاهی از نحوه ارسال درست اطلاعات به مقصد و ...

روترها بعنوان مهمترین عناصر در ایجاد ستون فقرات اینترنت مطرح می باشند.

روترها در هر ثانیه میلیون ها بسته اطلاعاتی را مسیریابی می نمایند.

ارسال یک بسته اطلاعاتی به مقصد مورد نظر ، تنها وظیفه یک روتر نخواهد بود.

روترها می بایست قادر به یافتن بهترین مسیر ممکن باشند.

دریک شبکه پیشرفته هر پیام الکترونیکی به چندین بخش کوچکتر تقسیم می گردد.

بخش های فوق بصورت مجزا ارسال و در مقصد مجددا" با ترکیب بخش های فوق بیکدیگر ، پیام اولیه شکل واقعی خود را پیدا خواهد کرد.

بخش های اطلاعاتی اشاره شده Packet نامیده شده و هر یک ازاونان می توانند از یک مسیر خاص ارسال گردند.

این نوع از شبکه ها را Packet-Switched network می گویند.

در شبکه های فوق یک مسیر اختصاصی بین کامپیوتر فرستنده بسته های اطلاعاتی و گیرنده ایجاد نخواهد گردید.

پیام های ارسالی از طریق یکی از هزاران مسیر ممکن حرکت تا در نهایت توسط کامپیوتر گیرنده ، دریافت گردد.

با توجه به ترافیک موجود در شبکه ممکن هست در برخی حالات عناصر موجود در شبکه لود بالائی را داشته باشند ، در چنین مواردی روترها با یکدیگر ارتباط و ترافیک شبکه را بهینه خواهند کرد.

هستفاده از مسیرهای دیگر برای ارسال اطلاعات باتوجه به وجود ترافیک بالا در بخش های خاصی از شبکه


ردیابی یک پیام
در صورتیکه از سیستم عامل ویندوز هستفاده می نمائید ، با هستفاده از دستور Traceroute می توانید مسیر بسته های اطلاعاتی را دنبال نمائید.

مثلا" در صورتیکه بخواهیم از مسیر پیوستن به سایت Microsoft Corporation آگاهی پیدا نمائیم ، کافی هست دستور فوق را بصورت زیر تایپ نمائیم :
Tracert Microsoft Corporation
خروجی دستور فوق مشابه زیر هست :
اولین اعداد نشاندهنده تعداد روترموجود بین کامپیوتر شما و سایت مایکروسافت هست .

در این مدل خاص از روتر هستفاده شده هست .

سه عدد بعدی ، نشاندهنده مدت وقتی هست که اطلاعات از کامپیوتر شما برای روتر مشخص شده ارسال و مجددا" مراجعت می نمایند.

در برخی موارد ممکن هست نام روتر نیز فراخوان گردد.

در نهایت آدرس IP هر یک از روترها نشان داده شده هست .بدین ترتیب برای رسیدن به سایت مایکروسافت از محلی که دستور فوق تایپ می گردد ، ....

روتر هستفاده و ثانیه وقت برای دریافت اطلاعات از سرویس دهنده و مراجعت مجدد اطلاعات ، نیاز خواهد بود.


ستون فقرات اینترنت
باتوجه به گستردگی اینترنت و وجود میلیون ها بسته اطلاعاتی در هر ثانیه بهدف مسیریابی ، می بایست از روترهای با سرعت بالا هستفاده شود.

روتر سری 12000 سیسکو یکی از این نوع روترها بوده که بعنوان ستون فقرات اصلی در اینترنت هستفاده می شود.

تکنولوژی بکار گرفته شده در طراحی روترهای فوق مشابه سوپر کامپیوترها می باشد.

هستفاده از پردازنده های با سرعت بالا بهمراه مجموعه ای از سویئچ های پر سرعت .

در روتر مدل 12000 از پردازنده های 200MHZ MIPS R5000 هستفاده می شود.

12016 ، یکی از مدل های سری فوق هست .

مدل فوق قادر دارای توان عملیات 320 میلیارد بیت از اطلاعات را در ثانیه را دارد.

در صورتیکه مدل فوق با تمام توان و ظرفیت خود نصب گردد ، امکان انتقال 60 میلیون بسته اطلاعاتی در هر ثانیه را دارا هست .


روترها با هستفاده از جدول پیکربندی خود قادر به مسیریابی صحیح بسته های اطلاعاتی خواهند بود.

قوانین موجود در جدول فوق سیاست مسیریابی یک بسته اطلاعاتی را تبین خواهند کرد .

قبل از ارسال بسته های اطلاعاتی توسط مسیر مشخص شده ، روتر خط مسیر مربوطه را از از نقطه نظر کارآئی بررسی می نماید .

در صورتیکه مسیر فوق فاقد کارآئی لازم باشد ، روتر مسیر فوق را چشم پوشی نموده و مجددا" یک مسیر دیگر را مشخص خواهد کرد.

پس از اطمینان از کارآئی مسیر مشخص شده ، بسته اطلاعاتی توسط مسیر مورد نظر ارسال خواهد گردید.

تمام عملیات فوق صرفا" در کسری از ثانیه انجام می گردد.

در هر ثانیه، فرآیند فوق میلیون ها مرتبه تکرار خواهد شد.


آگاهی از محلی که پیام ها می بایست ارسال گردند ، مهمترین وظیفه یک روتر هست .

برخی از روترهای ساده، صرفا" عملیات فوق را انجام داده و برخی دیگر از روترها عملیات بمراتب بیشتر و پیچیده تری را انجام می دهند.


روتر چیست؟
روتر به دودسته تقسیم میکنن :
روتر های سخت افزاری:
که یک دستگاه صرفآ برای ماکار routing رو انجام میده,وبرای کارش هیچ احتیاجی به یه کامپیوترنداره,بلکه خودش درست مثل یک کامپیوتر Ram,CPU,System-Board,Slot,… داره و البته سیستم عامل مخصوص به خود که بهاسم IOS هم اون رو میشناسن .

یه روتر سخت افزاری درست مثل یه کامپیوتر محل های برای اضافه کردن کارت های جانبی و ...

رو داره .


روترهای نرم افزاری :
که در واقع بک روترسخت افزاری شبیه-سازی شده هستن.

ازنظر کارکردی عملآ کار یک روتر نرم افزاری رومیکنن ولی خیلی مزایا و کارها هست که فقط توسط یک روتر واقعی سخت-افزاری قابل انجام هست ...

.

روترهای نرم افزاری رو همون سیستم عامل ها شبیه سازی میکنن .

و در واقع میشه فرمود که یک سیستم عامل رو توسط امکاناتی که خودش بما داده , مثلآ Routing and Remote access در ویندوزهای سرور مایکروسافت .

جوری تنظیم میکنن که کار یک روتر رو برای ما انجام بده.


در یک سیستم عامل مثل ویندوز 2000 سرور,این کار به راحتی نصب 2 عدد کارت شبکه وراه-اندازی یک سرویس هست ! ولی در سیستم عاملی مثل یونیکس/لینوکس با کمی دردسر بیشتر هم همراه خواهد بود .
کار یک Router چیست؟
روترها همونطور که از اسمشون پیداست Router=مسیر یاب کارشون مسیر یابی برایبسته ها Packet ی اطلاعات در شبکه هست .روتر میگرده و بطور مثال کوتاه ترین مسیر رو برای رسیدن این متن از سرور ما به کامپیوتر شما , کوتاه ترین مسیر رو از بین هزاران-هزارکامپیوتر متصل به اینترنت پیدا میکنه.البته این کار به این سادگی که شنیدین نیست و بر عکس یک کار پیچیده هست که فقط روتر ها اون کار رو بلدن , به کسی هم یادش نمیدن.

J یه روتر همچنین میتونه دو شبکه مجزا رو که هر کدوم nodeهای خودشون دارن رو به هم وصل کنه .


یه روتر همچین میتونه مثلآ بصورت به Access Server عمل کنه .

این اکسس سرور دقیقآ همون چیزی هست که شما وقتی شماره ISP رو میگیرید , ارتباط شما رو با سرور اونجا بربرنامه میکنه .

IP هم که شما بعنوان Server-IP و یا Default-Gateway در نقل IPConfigمی بینید.


در واقع IP همون Access Servere که یه روتر هست که به اون ابزاری کارت جانبی اضافه کردن که کنترل و مدیریت مودم ها رو به عهده داره .


البته حتمآ میدونید که , این اکسس سرور نیست که به شما ip میده یا شما رو تغذیه یکنه ....


البته این ها تنها کاهایی نیستن که یه روتر میکنه, بلکه کارهای بسیار زیاد و قابلیتهای مفید دیگری هم هستن که خارج از حوصله این متنه.


Routerدستور کار خودش رو از کجا تهیه میکنه ؟
خوب ...

.

وقتی یه مدیر شبکه میخواد یه کاربر برای سرورش تعریف کنه, کامیوتری رو به شبکه اش اضاف کنه با مثلآ یه میل-سرور راه اندازی کنه , خیلی راحت میشینه پشت سرورش فرض میکنیم Win2000 AS وبکمک Active-Directory service کابر جدید و کامپیوتر جدید رو به دامین Domain اضافه میکنه , و با نصب Exchange server میل سرورش رو هم راه میندازه.


ولی یه روتر که هیچکدام از این چیرها رو نداره...

!!!! L نهایت لطفی که ممکنه روتر
بما کنه اینه که IOS prompt رو در اختیار ما بذاره که اون هم بصورت Text-Base هست,یعنی شما فقط با چیزی شبیه محیط Dos سر و کار دارید.


حتمآ با ناراحتی تمام پیش خودتون این فکر رو میکنین که :" لعنتـــــــــی ...

باید بشینم همه چی رو دونه دونه و با زیر-رو کردن قسمت های مختلف و زمخت و خشک ISO , وارد کنم ...

" .


خوب این هم روشی هست واسه خودش.ولی احمقانه ترین کاری هست که یه admin ممکه انجام بده !!!
این کار مثل این میمونه که بشینی تموم تنظیمات active-directory رو از طریق ابزارهای اغلب تحت داس microsoft active-directory support tools انجام بدی , اون هم از روی همون سرور !!!!!!!
ولی خوشبختانه راه دیگری هم هست که اون , همونStartup-Config روتر ماست .


این startup-config فایلی هست که برای یک روتر , دقیقآ همانند یکCommand.com/Autoexec.bat/Config.sys برای سیستم عامل داس عمل میکنه .

البته اضافه کردن command.com به لیست این مثال بنا به دلایلی درست نیست , ولی به همون دلایل هم بعدآ خواهید دونست چرا ...

میشه این رو حساب کرد .


آشنائی با عناصر داخلی روتر

روتر یکی از دستگاه های شبکه ای مهم و حیاتی هست که از اون در شبکه های LAN و WAN هستفاده می گردد .

روترها تاکنون در مدل های متفاوت و با معماری مختلف طراحی ، تولید و عرضه شده اند .

در این مطلب با عناصر اصلی داخلی یک روتر آشنا خواهیم شد .


پردازنده CPU : پردازنده مسئولیت اجرای دستورالعمل ها در سیستم عامل را برعهده دارد .

مقداردهی اولیه سیستم ، عملیات روتینگ و کنترل اینترفیس شبکه از جمله وظایف یک پردازنده می باشد .

CPU ،*یک ریزپردازنده هست و در روترهای بزرگ ممکن هست از چندین پردازنده هستفاده گردد .


حافظه اصلی RAM : از حافظه فوق به منظور ذخیره اطلاعات جدول روتینگ ، صف های بسته های اطلاعاتی ، اجراء پیکربندی و cache سوئیچینگ سریع هستفاده می*گردد .

در اکثر روترها ، حافظه RAM فضای وقت اجراء برای نرم افزار IOS و زیر سیستم های مربوطه را فراهم می نماید .

حافظه RAM منطقا" به دو بخش حافظه پردازنده اصلی و حافظه ورودی و خروجی مشترک تقسیم می گردد .

از حافظه ورودی و خروجی مشترک Shared I/O توسط اینترفیس ها و به هدف ذخیره موقت بسته های*اطلاعاتی هستفاده می گردد.

با توجه به تکنولوژی هستفاده شده امروزی بهتر هست فروش روتر سیسکو خود را در نظر بگیرید و به سمت سخت افزاری های جدید حرکت کنید.در ساخت اینگونه حافظه ها ، پس از خاموش کردن و یا راه اندازی مجدد روتر اطلاعات موجود در حافطه RAM حذف می گردد .

حافظه های فوق معمولا" از نوع DRAM حافظه RAM پویا بوده و می توان با اضافه کردن ماژول های DIMMs ظرفیت اونان را تغییر و افزایش داد .


حافظه فلش Flash : از این نوع حافظه ها به منظور ذخیره نسخه کامل نرم افزار IOS هستفاده می*گردد .

روتر، معمولا" IOS پیش فرض خود را از حافظه فلش دریافت می نماید .

با توجه به تکنولوژی هستفاده شده در ساخت اینگونه حافظه ها ، همواره می توان نرم افزار ذخیره شده درون اونان را ارتقاء و با یک نسخه جدید جایگزین نمود .

IOS ممکن هست به صورت فشرده و یا معمولی ذخیره شده باشد .

در اکثر روترها یک نسخه اجرائی از IOS در وقت راه اندازی روتر به حافظه RAM انتقال می یابد .

در سایر روترها ، IOS ممکن هست مستقیما" از طریق حافظه فلش اجراء گردد .

با اضافه کردن و یا تعویض ماژول های SIMMs و یا کارت های PCMCIA می*توان ظرفیت حافظه فلش را ارتقاء داد .
حافظه NVRAM : از این نوع حافظه های غیر فرار به منظور ذخیره پیکربندی راه اندازی روتر هستفاده می گردد .

در برخی دستگاه ها ، NVRAM بر پايه تکنولوژی EEPROMs و در سایر دستگاه ها به صورت حافظه های فلش پیاده سازی می گردد.

اطلاعات موجود در NVRAM پس از خاموش شدن و یا راه اندازی مجدد روتر از بین نخواهند رفت .


گذرگاه ها Buses :اکثر روترها شامل یک گذرگاه سیستم و یک گذرگاه پردازنده می*باشند .

از گذرگاه سیستم به منظور مبادله اطلاعات بین پردازنده و اینترفیس ها و یا تجهیزات جانبی نصب شده در یکی از اسلات های سیستم ، هستفاده می گردد .

گذرگاه فوق مسئولیت مبادله بسته های اطلاعاتی به اینترفیس ها را برعهده دارد دریافت و ارسال.


گذرگاه پردازنده توسط پردازنده و به هدف دستیابی عناصر از طریق حافظه اصلی روتر هستفاده می گردد.

این گذرگاه مسئولیت مبادله دستورالعمل ها و داده به یک آدرس خاص از حافظه را برعهده دارد.


حافظه ROM : از این نوع حافظه به منظور ذخیره دائم کد اشکال زدائی راه انداز ROM Monitor هستفاده می*گردد .

مهمترین وظیفه حافظه ROM ، تست و عیب یابی سخت افزار در وقت راه اندازی روتر و هستبرنامه نرم افزار IOS از حافظه فلش به درون حافظه RAM می*باشد .

برخی روترها دارای یک نسخه خاص و سبک تر از IOS می باشند که می توان از اون به عنوان یک گزینه و منبع جایگزین در وقت راه اندازی روتر هستفاده نمود .اطلاعات موجود در اینگونه حافظه ها را نمی توان حذف نمود و در صورت نیاز به ارتقاء ، می*بایست تراشه مربوطه را تعویض نمود .


اینترفیس ها :
اینترفیس ها مسئولیت اتصالات روتر به دنیای خارج را برعهده داشته و می توان اونان را به سه گروه عمده تقسیم نمود :
اینترفیس های مختص شبکه محلی : این نوع اینترفیس ها معمولا" یکی از گزینه های متفاوت اترنت و یا Token Ring می باشند .

اینترفیس های فوق دارای تراشه های کنترلی خاصی می باشند که منطق لازم برای اتصال سیستم به محیط انتقال را ارائه می نمایند .

پیکربندی اینترفیس های فوق ممکن هست به صورت ثابت و یا ماژولار پیمانه ای و قابل افزایش با توجه به نیاز باشد .


اینترفیس های مختص شبکه WAN : شامل اینترفیس های سریال ، ISDN و CSUs برگرفته از Channel Service Unit می باشد.

همانند اینترفیس شبکه های محلی ، این نوع اینترفیس ها نیز دارای تراشه های کنترلی خاصی می باشند که منطق لازم برای اتصال سیستم به محیط انتقال را ارائه می نمایند .

پیکربندی اینترفیس های فوق ممکن هست به صورت ثابت و یا ماژولار باشد .


اینترفیس های کنسول و کمکی : این نوع اینترفیس ها ، پورت های سریالی می باشند که از اونان جهت پیکربندی اولیه روتر هستفاده می گردد .

پورت های فوق را نمی توان به عنوان پورت های شبکه در نظر گرفت و از اونان صرفا" جهت برقراری ارتباط از طریق پورت های ارتباطی کامپیوتر و یا مودم هستفاده بعمل می آید.


منبع تغذیه : منبع تغذیه توان لازم برای عملکرد صحیح عناصر داخلی روتر را تامین می نماید .

روترهای بزرگ ممکن هست دارای چندین منبع تغذیه باشند .

در روترهای کوچک منبع تغذیه ممکن هست به صورت External باشد .


محل نصب عناصر داخلی درون روتر
برای هستفاده از روتر لازم نیست که با محل نصب عناصر اشاره شده درون روتر آشنا باشیم ولی در برخی موارد نظیر ارتقاء حافظه این موضوع می تواند ضرورت خاص خود را داشته باشد .


نوع عناصر و محل نصب اونان در روترها با توجه به مدل اونان می تواند متفاوت و متغیر باشد
هستفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبدیل شده هست .

یکی از دلایل مهم گسترش هستفاده از روتر ، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور در عصر حاضر هست .

نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با کاری هست که اونان انجام می دهند : " ارسال داده از یک شبکه به شبکه ای دیگر " .

مثلا" در صورتی که یک شرکت دارای شعبه ای در شهرستان تهران و یک دفتر دیگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال اونان به یکدیگر می توان از یک خط leased اختصاصی که به هر یک از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، هستفاده نمود .

بدین ترتیب ، هر گونه ترافیکی که لازم هست از یک سایت به سایت دیگر انجام شود از طریق روتر محقق شده و تمامی ترافیک های غیرضروری دیگر فیلتر و در پهنای باند و هزینه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد .


راه اندازی روتر سیسکو


شروع به کار
به هنگام خرید یک روتر لوازمی که همراه اون به شما تحویل داده خواهد شد عبارتند از:
1- سیم برق
2- کابل اتصال روتر به کامپیوتر
3- یک CD
4- یک دفترچه راهنما
مراحل زیر را دنبال کنید:
روتر را به یک کامپیوتر متصل کنید.اینکار از طریق کابل اتصالی که همراه روتر دریافت کرده اید انجام می شود.در پشت روتر شما پورتی وجود دارد که به اون پورت console می گویند.اونرا پیدا کنید و یک سر کابل را به اون متصل کرده و سر دیگر اونرا به کامپیوتر مورد نظر متصل کنید
برای کار کردن با روتر نیاز به یک نرم افزار terminal Emulation داریم.

این نرم افزار ها زبان روتر ها را می فهمند و می توانند با اونها صحبت نمايند.

نرم افزار Hyperterminal ویندوز از این خانواده هست و می توانید از اون هستفاده کنید.برنامه را با پارامترهای زیر اجرا کنید:
9600 boud
No Parity
8 data Bits
1 Stop Bit
در صورتیکه کابل را از طریق پورت com به کامپیوتر متصل کرده اید برای اتصال اولیه از گزینه direct to com هستفاده کنید.
روتر را روشن کنید.
قسمتهای مهم روتر
ROM Read Only Memory
این حافظه پایدار در روتر برای ذخیره کردن موارد زیر بکار می رود:
برنامه Power-on self test که هنگام بالا آمدن روتر اجرا می شود و برای چک کردن قسمتهای مختلف اون بکار می رود.
برنامه Bootstrap Startup خود راه انداز که روتر را راه اندازی می کند
نرم افزار IOS روتر
واضح هست که تغییر محتویات ROM روتر به روش نرم افزاری امکان پذیر نبوده و باید Chip اون عوض شود.

Flash Memory
یک قطعه حافظه قابل پاک کردن و دوباره برنامه ریزی کردن می باشد.این حافظه حاوی سیستم عامل روتر می باشد.

NVRAM Non Volatile RAM
این حافظه برای نگهداری از فایل Startup configuration بکار می رود.همانند Flash Memory این حافظه هم محتویات خود را در هنگام قطع برق از دست نمی دهد

RAM Random Access Memory
این حافظه عادی روتر بوده و داده های موقتی خود را در اون نگهداری می کند.مانند Routing table
همچنین پس از راه اندازی روتر سیستم عامل به این حافظه منتقل می شود.
این حافظه در هنگام قطع برق تمام محتویات خود را از دست می دهد

Interfaces
Interface به محل ارتباطی روتر با محیط بیرون فرموده می شود.بطور پیش فرض روترها دارای اینترفیس های serial هستند که برای اتصال به یک شبکه WAN در فاصله های دور بکار می رود.همچنین اینترفیس هایی برای اتصال به LAN در روترها وجود دارد مانند Ethernet,Token Ring,FDDI Fiber Distributed Data Interface
هنگام روشن کردن روتر چه اتفاقی می افتد
1.

برنامه Power-on self Test سخت افزار روتر را چک می کند.

قطعاتی از قبیل CPU,memory و اینترفیس ها
2.

برنامه Bootstrap اجرا می شود
3.

Bootfield خوانده می شود تا سیستم عامل مناسب مشخص شود
4.

سیستم عامل موجود در Flash memory به RAM انتقال داده می شود
5.

فایل Configuration که در NVRAM ذخیره شده هست به RAM منتقل می شود
6.

اگر فایل Configuration در NVRAM وجود نداشته باشد IOS روتر یکسری سوالات به صورت Wizard مطرح خواهد کرد تا Config اولیه شکل بگیرد.به این ویزارد Setup dialog فرموده می شود
کار با روتر
ست کردن کلمات عبور
اگر روتر نو باشد Password ای نخواهد داشت.

پس اولین مرحله تعیین یک کلمه عبور برای روتر می باشد.روشی که در زیر برای ست کردن کلمه عبور آورده شده هست تنها هنگامی بکار می رود که اتصال به روتر از طریق پورت کنسول انجام شده باشد.

عبارت زیر در Consol دیده می شود:
Router>


به این حالت User Exec فرموده می شود.

به عنوان یک User فقط می توان به روتر log on کرده و یکسری گزارشات و تنظیمات را مشاهده کرد و در این حالت امکان ست کردن کلمه عبور وجود ندارد.

برای ست کردن کلمه عبور باید ابتدا به حالتی که به اون Privileged Exec فرموده می شود وارد شوید.
برای ورود به این حالت باید از دستور enable هستفاده کرد.

خط فرمان به صورت زیر تغییر پیدا می کند:


Router#


این بدان معنی هست که روتر هم اکنون در حالت Privileged Exec برنامه دارد.

برای برگشت به حالت user Exec باید از دستور disable هستفاده نمود.

حال برای ست کردن کلمه عبور باید از حالت Enable به حالت Configuration رفت.

دستور configure این کار را انجام می دهد:


Router#configure
Configuring from terminal, memory, or network [terminal]?terminal
Router config #


عبارت فوق نشان می دهد که روتر در حالت Configuration برنامه دارد.

5 کلمه عبور متفاوت وجود دارد که باید همگی اونها ست شوند:
1- Console
2- Auxilary
3- VTY
4- Enable
5- Enable Secret


1- Console
این کلمه عبور پورت Console روتر را محافظت خواهد کرد:


Router#Configure
Router config # line console 0
Router config-line # login
Router config-line # password CISCO
Router config-line#Ctrl-Z


2- Auxiliary
این کلمه عبور برای اتصالات از طریق مودم بکار می رود:


Router#Config t Configure terminal
Router config # line aux 0 line auxiliary 0
Router config-line # login
Router config-line # password CISCO
Router config-line#Ctrl-Z


دستور خط اول خلاصه شده دستور Configure terminal می باشد در روتر می توان به جای دستورات از فرم خلاصه شده اونها هم هستفاده نمود


3- VTY
پورتهای Virtual مانند بقیه پورتها وجود خارجی ندارند.در هنگام اتصال به روتر از طریق Telnet از این پورت هستفاده می شود.تعدا این پورتها 5 تا می باشد.در صورتیکه بخواهیم همگی کلمات عبور را با همدیگر ست کرد می توان از دستور line vty 0 4 0 یک جای خالی و سپس 4 هستفاده نمود:


Router#Config t
Router config # line vty 0 4
Router config-line # login
Router config-line # password CISCO
Router config-line#Ctrl-Z


4- Enable
این کلمه عبور به صورت Clear text ذخیره می شود و معمولا از کلمه عبور Enable Secret برای ورود به حالت Enable هستفاده می شود این کلمه عبور به صورت رمز شده ذخیره می شود .ولی در مواقعی که مشکلی برای روتر پیش بیاید و روتر از IOS پیش فرض برای بالا آمدن هستفاده کند کلمه عبور Enable Secret کار نخواهد کرد ، پس بهتر هست که این کلمه عبور ست شود.


Router#Configure
Router config # enable password CISCO
Router config #Ctrl-Z
5- Enable Secret
Router#Config t
Router config # enable secret CISCO
Router config #Ctrl-Z« نمایش config روتر»
config روتر در NVRAM اون ذخیره می شود.

NVRAM یک حافظه غیر فرار هست که باعث می شود config روتر در هنگام خاموش شدن از دست نرود.

config ای که در NVRAM ذخیره شده هست startup-config نامیده می شود و در ابتدای بالا آمدن روتر به RAM منتقل می شود.به config ای که در RAM وجود دارد running-config فرموده می شود.

نمایش محتویات config روتر در حالت user exec امکان پذیر نیست و باید در حالت enable برنامه گرفت.
دستورات مربوط به نمایش config روتر به صورت زیر می باشد:

Show startup-config یا به طور مختصر sh start
Show running-config یا به طور مختصر sh run
« ذخیره config روتر»
config روتر در NVRAM ذخیره می شود که به اون startup-config نیز فرموده می شود.

برای ذخیره کردن running-config در startup-config از دستور زیر باید هستفاده نمود:

Copy running-configuration startup-configuration خلاصه copy run start

پس از اجرای این دستور باید فایل مقصد را مشخص کنید که با زدن دکمه ENTER همان فایل پیش فرض اون startup-config انتخاب خواهد شد.


# copy run start
Destination file [startup-config]: here you would press Return
Building Configuration...
در روترهای قدیمی به جای این دستور از دستور write mem هستفاده می شود.
اگر tftp server داشته باشیم می توانیم با دستورات زیر config روتر را در یک فایل بر روی سایت ftp ذخیره کنیم:


#COPY RUN TFTP
Remote host[]? 10.1.1.1 this is IP address of the TFTP server
Name of configuration file to write [router-confg] Return
the above writes the configuration to the file router-confg
Write file ARNOLD-confg on host 10.1.1.1? Return
[confirm] Return
Building configuration...
«بازیابی config روتر»
با هستفاده از دستور reload می توان startup-config را به running-config منتقل کرد.


« کلمه عبور فراموش شده»
کلمات عبور روتر در فایل startup-config که در NVRAM برنامه دارد ذخیره می شوند.

نکته اصلی در بازیابی کلمات عبور این هست که در هنگام بالا آمدن روتر نباید اجازه بازیابی startup-config و ذخیره اون در running-config به روتر داده شود.

و به این منظور باید بیت ششم از configuration register تغییر داده شود.config register روتر را می توان در دو حالت config mode یا ریاROM MONITOR تغییر داد.

چون کلمه عبور را گم کرده ایم امکان ورود به config mode را نداریم و بنابراین از روش دوم برای تغییر اون هستفاده می کنیم.
برای ورود به حالت ROM MONITOR باید در هنگامی که ios از flash memory لود می شود دستور Break به روتر ارسال کرد.
روتر را خاموش نموده و سپس روشن نمایید.

ابتدا برنامه power os self test اجرا می شود و سپس ios از flash به RAM منتقل می شود.

اگر قبل از انتقال کامل ios به ram دستورbreak برای روتر فرستاده شود وارد حالت ROM MONITOR خواهیم شد.پس از ورود به حالت ROM MONITOR دستورات زیر را تایپ نمائید:
>o/r 0x2142
>i
با این دو دستورregister config تغییرکرده و روتر دوباره ریست می شود و سپس در هنگام بالا آمدن stratup-config در running-config کپی نخواهد شد بنابراین می توان بدون نیاز به کلمه عبور وارد حالت enable mode و config mode شد.

با دستورات زیر کلمه عبور جدید ست می شود:


Router>en
Router#copy start run
Router#configure t
Router config #enable secret mypass
Router config #config-register 0x2102
Router config #exitهمانگونه که دیده می شود config register را در انتهای کار به حالت اولیه باز می گردانیم تا در راه اندازی دوباره روتر startup-config به running-config منتقل شود.اگر الان دستور show version را اجرا کنید نتایج زیر بدست خواهد آمد:


Router#sh version
Cisco Internetwork Operating System Software

32K bytes of non-volatile configuration memory.
8192K bytes of processor board System flash Read/Write
Configuration register is 0x2142 will be 0x2102 at next reload


configuration register روتر دو بایت هست که بیتهای مختلف تشکیل دهنده اون به صورت زیر می باشد:
00-03 Boot file is cisco2-2500 or boot system command
06 Ignore configuration disabled
07 OEM disabled
08 Break disabled
10 IP broadcasts with ones
12-11 console speed is 9600 baud
13 Boot default ROM software if network boot fails
14 IP broadcasts do not have network numbers
15 Diagnostic mode disabled

در حالت عادی مقدار اون ox2102 می باشد 0010،0001،0000،0010
بیت ششم در صورتیکه 1 باشد انتقال startup-config به running-config انجام نخواهد شد.با ست کردن این بیت به 1 مقدار configuration register می شود 0x2142 0010[FONT='Arial','sans-serif']،[/font]0001[FONT='Arial','sans-serif']،[/font]0100[FONT='Arial','sans-serif']،[/font]0010
در این اموزش چگونگی پیکر بندی یک روتر را برای شما بیان میکنم .

این اموزش از انجایی که با مثال بسیار شیرین تر مینماید فرض را بر این گرفته ام که شما از روتر EtherFast Cable/DSL هستفاده میکنید .

با هستفاده از این روتر میتوانید سرعت اینترنت خود را بین 253 کاربر تقسیم کنید .


ابتدا سراغ کابل بندی این روتر میرویم .

کابلهای شبکه همانطور که میدانید برای اتصال PC ها در شبکه های اترنت به کار میروند بنابراین میتوان منابعی اصلی مانند پرینتر و دسترسی به اینترنت را بین کامپیوتر هایی که در شبکه برنامه دارند به اشتراک گذاشت .

اینکه شما در شبکه خود از چه کابلی هستفاده کنید بسیار مهم هست چراکه در صورت عدم انتخاب صحیح کابل از سرعت و کیفیت مطلوب برخوردار نخواهید شد .


کابلهای شبکه در انواع و درجه های متفاوتی عرضه شده اند که به انها categories میگویند .

Category 5 یا همان Cat5 قابل اطمینان ترین کابل هست که شما میتوانید این کابل را از بیرون با قیمتی مناسب تهیه کنید .


این کابلها از نوع کابلهای جفت شده به هم میباشند چرا که سیم هایی که درون این کابل هستند بصورت جفت شده برنامه دارند میتوانید برای انواع کابلها به مقاله مربوطه مراجعه کنید
کابلهای Cat5 با اتصال دهنده های RJ-45 هستند که درون پورتهای RJ-45 جای میگیرند .

پورتهای RJ-45 ساده ترین و در عین حال بهترین و معمولترین پورتهای رابط درشبکه برای اتصال دو PC میباشند مودم های کابلی و DSL نیز از پورتهای RJ-45 برای اتصال به اینترنت هستفاده مینمايند .

پورت RJ-45 را میتوانید روی کارت شبکه یا هاب و یا سوئیچ های خود پیدا کنید که در این مقوله انرا روی روتر خود میبینید .


اما برای اینکه بفهمید کابل شما از کدام نوع هست یعنی از نوع Straight-Through یا از نوع CrossOver-Cable هست .

دو سر کابل را گرفته و کنار هم برنامه دهید اگر کابل شما از نوع Straghit-Throgh بود سیم های همرنگ با هم در دوسر کابل از نظر مکانی تطبیق مینمايند .

اما اگر از نوع CrossOver بود این سیم ها به نظم و ترتیب رنگ نخواهند بود .


برای درک منظورم از عکس های زیر دیدن کنید در ضمن با هستفاده از عکس های زیر میتوانید با داشتن سوکت دو سر سیم RJ-45 این کابل را خودتان بسازید تا چنان هزینه بر هم نباشد !
و اما اینکه برای شروع نصب باید بدانید که چه چیزهایی دارید یا ندارید برای شروع با هم ملزومات را مرور میکنیم :
قبل از تنظیمات روتر مطمئن شوید که از مقدار لازم کابل شبکه برای اتصال مودم به روتر و هر PC به شبکه یا روتر برداشته اید .


در ضمن شما برای هر PC به یک کارت شبکه نیز نیازمندید .


بعضی کابلها یا مودم های DSL از کابلهای CrossOver برای اتصال به روتر هستفاده مینمايند .

بنابراین حتما چک کنید که از چه نوع کابلی هستفاده میکنید .


وقتی موفق به اتصال دو سخت افزار به همدیگر از طریق کابلها شدید همیشه در صورت منطبق شدن این دو با هم چراغ LED لینک روشن خواهد شد برای مثال چراغ WAN LINK در صورت درست بودن اتصال مودم و روتر روشن میشود .

در ضمن احتمالا یک چراغ هم روی کارت شبکه خود برای فایند موفقیت خواهید داشت .


نکته ای که در این قسمت حیاتی به نظر میرسد هستفاده از کابلهای هم نوع برای اتصال با روتر میباشد در صورت هر گونه اشکال در بخظ کابل بندی اتصالات شما با مسئله مواجه خواهد شد .


حال برای اتصال کابل ها یا مودم به روتر اماده میشویم .


ابتدا اداپتور برق را که وظیفه تامین برق روتر شما دارد را به پشت روتر خود بزنید .

سپس اتصال برای انکه از تامین شدن برق روتر خود مطمئن شوید به چراغ LED روی روتر نگاه کنید تا ببینید برق در روتر جاری شده هست یا خیر .

در ضمن یادتان باشد هر گاه خواستید دو سخت افزار را به هم متصل کنید حتما چراغ link را چک کنید و از روشن بودن ان برای امادگی اتصالی مناسب اگاهی داشته باشید .

حال باید مودم یا کارت شبکه خود را به روتر متصل کنید .

یکی از سرهای کابل RJ-45 را در مودم دی اس ال خود بزنید و سر دیگر را به پورت WAN روتر وصل کنید .

شکل زیر درگاه ورودی مودم DSL شما را نشان میدهد .نکته دیگر که حائز اهمیت هست کابل مودم DSL شماست که باید به فقط به پورت WAN متصل شود جراکه روتر دیگر پورت ها را برای شناسایی مودم هستفاده نمیکند .


شکل زیر پورت WAN شما را برای یک روتر چهار پورتی نمایش میدهد :

بعد از انکه از اتصال روتر با برق مطمئن شدید مودم DSL راروشن کنید و به چراغ LED لینک WAN نگاه کنید اگر روشن بود یعنی اتصال با روتر از لحاظ فیزیکی عاری از نقص هست .


حال نوبت به ان رسیده هست که کامپیوترهایتان را به روتر متصل کنید .

برای هر PC به یک کابل شبکه نیازمندید برای سوئیچها و هابهایی که میخواهید به روتر متصل کنید نیز به یک کابل برای اتصال با پورت RJ-45 نیازمندید .


برای اتصال روتر با تنها یک کامپیوتر پورت RJ-45 را با کارت شبکه کامپیوتر متصل کنید و سر دیگر کابل را نیز به standard RJ-45 port روتر متصل کنید.

تمامی پورت ها علاوه بر پورت WAN و Uplink از نوع RJ-45 هستاندارد هستند برای روتری که تنها یک پورت دارد از پورت LAN برای اتصال هستفاده کنید .

باری اتصال هاب یا سوئیچ نیز از همان روش فوق هستفاده میکنید یعنی یک سر سیم را به پورتRJ وصل میکنید و سر دیگر را به پورت uplink روتر وصل کنید .

اگر شما یک روتریک پورتی دارید و تنها پورت باقیمانده روی هاب یا سوئیچ شما پورت Uplink میباشد کابل را به پورت Uplink متصل کنید و روتر را نیز به پورت LAN و از انجا سوئیچ را به straight mode II تغییر دهید .


وقتی از پورت Uplink روتر هستفاده میکنید از پورت کناری ان برای اتصال هستفاده نکنید چراکه سیم پیچی داخلی انها با همدیگر در ارتباط هستند و در یک لحظه تنها یکی از انها میتواند مورد هستفاده برنامه بگیرد .

بنابراین از پورت کناری ان یعنی فرض کنید یکی درمیان کابلها را میبندید .

به شکل نگاهی بیندازید اینکار به بهینه سازی عملکرد روتر شما کمک میکند وگرنه اشکال عمده ای در کارکرد روتر ایجاد نمیکند

پس از اتصال از روشن شدن تمامی چراغهای LED پورتها اگاهی کامل کسب کنید .

در ضمن هاب یا سوئیچ شما نیز چراغی برای فراخوان صحت اتصال دارد انرا نیز نگاه کنید تا مطمئن شوید
حال نوبت به ان رسیده هست تا روتر را به اینترنت متصل کنیم .

..


در رابطه با تنظیمات TCP/IP قبل از دستکاری حتما این تنظیمات را در جایی نگهداری کنید چراکه بعدا در صورتیکه موفق به ادامه نشدید حداقل بتوانید با تنظیمات قبلی تا وقت رفع اشکال به کارتان ادامه دهید .

قبل از نصب روتر حتما قبل از ان اگر از پروکسی سرور هستفاده میکنید انرا بردارید نرم افزارهایی که وظیفه Firewalling دارند را نیز بردارید یا غیر فعال کنید .

و نرم افزار های اینترنت login مثل winpoel یا intranet 300 را نیز از کار بیاندازید .


اگر از اینترنت اکسپلورر هستفاده میکنید به ادرس زیر بروید
Start>Settings> Control Panel> Internet Options > connections > lan settings
تمامی چک مارک های این پنجره را پاک کنید .

سپس ان از مرورگر خود که جلویتان باز هست به tools و internet options برگردید و گزینه never dial a connection را از زبانه connections پیدا کرده و تیک بزنید .


برای netscae navigator میتوانید به منوی edit رفته و preferences را پیدا کنید و از انجا به proxies بروید و روی direct connection to the internet را کلیک کنید .


اگر از ویندوز 98 به پایین هستفاده میکنید به ترتیبی که میگویم عمل کنید :
تمامی تنظیماتی که عوض میکنید را یادداشت کنید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید :
روی network neighborhood کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید .

TCP/IP را برای اداپتور شبکه انتخاب کنید و گزینه properties را از انجا کلیک کنید .


رو ی زبانه address کلیک کنید و Obtain an IP address automatically را انتخاب کنید .


زبانه GateWay را انتخاب کنید و اگر گزینه ای با نام Installed gateway دیدید را با دکمه remove پاک کنید .


روی زبانه DNS کلیک کنید و گزینه Disable DNS راا نتخاب کنید .

و سپس Ok بزنید .


اگر از ویندوز NT هستفاده میکنید :
کلیه تنظیماتی که تغییر میدهید را جایی یادداشت کنید :
روی Network neighborhood کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید .

به زبانه پروتوکول بروید و TCP/ip را انتخاب کنید و properties را بزنید در زبانه IP address گزینه Obtain An IP address را انتخاب کنید .

هر gateway که دیدید را نیز پاک کنید .


اگر از ویندوز 2000 هستفاده میکنید بروی My network places کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید روی Local Area Connection دو بار کلیک کنید تا به روتر وصل شوید .

روی دکمه properties کلیک کنید و از properties گزینه TCP/ip گزینه Obtain An ip address automatically را انتخاب کنید .


احتمال میرود ویندوز شما از شما ادرس فایلهای ویندوز را بخواند که انرا به ادرس مربوطه راهنمایی میکنید و سپس کامپیوتر را دوباره راه اندازی میکنید .

حال یک مرورگر باز کنید اکنون باید به اینترنت وصل شوید اگر نشدید مقداری تنظیمات روتر را تغییر دهید .

بعضی کامپیوتر ها باید تنظیماتی علاوه بر انچه در فوق فرموده شد باید اعمال شود بر انها که باید ان کارها را نیز بکنید .78 out of 100 based on 23 user ratings 698 reviews