درمان کاهش سرعت کامپیوتر


درمان کاهش سرعت کامپیوتر



درمان کاهش سرعت کامپیوتر
درمان کاهش سرعت کامپیوتر
شاید تاکنون برای شما این سوال مطرح شده باشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپیوتر و کند کار کردن آن چیست و برای بهبود یا افزایش سرعت آن باید چه اقدام یا اقداماتی را انجام داد؟ پاسخ به سوال فوق متغیر بوده و ممکن است دلایل متعددی در این رابطه وجود داشته باشد. در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف شود و در موارد دیگر ممکن است مجبور به ارتقای سیستم یا تعویض قطعات مساله دار شویم. در این ترفند قصد داریم به برخی نکات اولیه به منظور بهبود کارایی سیستم اشاره کنیم.

▪ اجرای دقیق Scan Disk: وجود اشکال در فایل های ذخیره شده روی هارد دیسک ممکن است کاهش کارایی سیستم و بروز اشکالات فیزیکی هارد دیسک را به دنبال داشته باشد. با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زیادی از خطاهای موجود روی هارد دیسک را برطرف کرد. برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فیزیکی روی هارد دیسک را نیز انجام خواهد داد. به خاطر داشته باشید که با توجه به ظرفیت هارد دیسک نصب شده روی کامپیوتر، فرآیند بررسی وضعیت هارد دیسک می تواند مدت زمان زیادی به طول انجامد و نباید در این فاصله عملیات خاصی را انجام داد.

▪ حذف فایل های موقت موجود روی هارد دیسک: فایل های موقت به آن دسته از فایل ها اطلاق می شود که معمولاً پس از نصب یک برنامه همچنان روی هارد دیسک باقی می مانند و می توان بدون نگرانی اقدام به حذف آنان کرد.

▪ حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر: فایل های Cache شده، به آن دسته از فایل هایی اطلاق می شود که در زمان استفاده از اینترنت روی سیستم شما باقی مانده و اغلب شامل تصاویری هستند که به منظور نمایش صحیح صفحات وب، برنامه مرورگر مجبور به دریافت آنان از اینترنت شده است.

▪ اجرای یک برنامه ویروس یاب: اغلب ویروس های کامپیوتری درصد بالایی از منابع سیستم را استفاده می کنند. همین موضوع می تواند کاهش کارایی سیستم را به دنبال داشته باشد. برخی از ویروس ها حتی می توانند باعث از کار افتادن کامل سیستم شوند. به منظور برخورد موثر با ویروس های موجود همواره سعی کنید از یک برنامه آنتی ویروس بهنگام شده استفاده کرده و عملیات پویش به منظور یافتن ویروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار کنید.



▪ بررسی سیستم به منظور وجود Spyware: تعداد زیادی از وب سایـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware روی سیستم شما می کنند. یک spyware می تواند صرفاً در حد و اندازه یک کوکی ساده باشد که وب سایت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می کند یا برنامه هایی باشند که امکان دستیابی سایر افراد به کامپیوتر شما را فراهم می کند. در این رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پویش و برخورد با این نوع برنامه ها استفاده کرد.

▪ غیرفعال کردن برنامه های نصب شده غیرضروری: یکی دیگر از دلایلی که می تواند کاهش سرعت کامپیوتر را به دنبال داشته باشد، تعداد و تنوع برنامه هایی است که در زمان راه اندازی سیستم اجرا می شوند. در ویندوز XP می توان با استفاده از برنامه کاربردی MsConfig برنامه هایی را که در زمان راه انداری سیستم فعال می شوند مشاهده و در رابطه با آنان تعیین تکلیف کرد. با استفاده از برنامه MsConfig صرفاً می توان لیست برنامه هایی را که در زمان راه اندازی سیستم اجرا می شوند مشاهده کرد و نمی توان از این طریق آنان را حذف کرد. پیشنهاد می شود حتی المقدور از نصب برنامه های غیر ضروری روی کامپیوتر اجتناب شود، چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سیستم را استفاده خواهد کرد و بدیهی است در اینچنین مواردی باید در انتظار کاهش کارایی سیستم بود. به خاطر داشته باشید که برای حذف یک برنامه از روی کامپیوتر از برنامه هایی موسوم به Uninstall باید استفاده شود. حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهایی در این رابطه کافی نبوده و اطلاعات مربوط به آنان همچنان در رجیستری باقی خواهد ماند.

▪ پاک کردن رجیستری: رجیستری، تنظیمات و اطلاعات مورد نیاز ویندوز و سایر برنامه های نصب شده را در خود نگهداری می کند. به موازات افزایش فرآیندهای نصب یا Uninstall ممکن است اطلاعات غیرضروری متعددی در رجیستری باقی بماند. در چنین مواردی می توان برای حذف اطلاعات غیرضروری موجود در رجیستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده کرد.

▪ به روز کردن درایورهای سیستم: پیشنهاد می شود همواره درایورهای مربوط به کارت ویدئو و کنترل کننده IDE بهنگام شده و از جدیدترین درایوهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده شود.

استفاده از حافظه RAM بیشتر و هارد درایوهایی با ۷۲۰۰ دور در دقیقه (RPM): حافظه اصلی و هارد درایو دو قطعه اصلی در کامپیوتر هستند که نسبت به پردازنده دارای سرعت به مراتب کمتری برخوردارند. افزایش حافظه RAM می تواند اثرات مثبتی را در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپیوتری به دنبال داشته باشد به همین علت سعی کنید همیشه از هارد درایوهایی استفاده کنید که RPM (دور در دقیقه) بالایی داشته باشند (نظیر ۷۲۰۰ دور در دقیقه).

در صورتی که تمامی موارد اشاره شده منجر به حل مشکل کاهش سرعت نشود، می توان هارد دیسک را مجدداً فرمت و اقدام به نصب سیستم عامل و سایر نرم افزارهای دلخواه کرد یا در صورت ضرورت سخت افزار سیستم را ارتقا داد.




راه دسترسی کاربران ایرانی به Windows Store در ویندوز ۸

1:

سلام
تشکر از راهنمایی خوبتان
در این زمینه ها بیشتر توضیح فرماید شاید درک ان اسان شود بر کسانی که تخصص کامپیوتر را مثل من رو شن وخاموش کردن و یا وب گردیست


به ویندوز ۸٫۱ مهاجرت نکنید!

2:

حافظه RAM ازقطعات سخت‌افزاری رایانه‌است که هنگام خرید رایانه‌، چه دسکتاپ و چه لپ‌تاپ،حساسیت زیادی روی حجم اون وجود دارد.


بکارگیری سیستم عامل بومی زمین
بیشتر مواقع کاربران برای صرفه‌جویی، رایانه‌‌ای با حافظه رم کم می‌خرند و پس از مدت کوتاهی متوجه می‌شوند سیستم‌شان برای کارکرد بهتر به مقدار بیشتری رم نیاز دارد.

حافظه موقت یا همان RAM گلوگاه حیاتی سیستم‌های پردازشی هست؛ بنابراین هر چه حافظه بیشتر و پرسرعت‌تر باشد، رایانه پایدارتر و بهتر عمل می‌کند.


رونمایی از کارت های گرافیک سری رادئون r9 و r7 توسط amd
اگر با ما همراه شوید، قدم به قدم قاب سیستم رایانه را باز خواهیم کرد و رم اون را ارتقا خواهیم داد.

‌‌تشخیص نوع حافظه رم
حافظه رم سیستم شما داخل شیار پایانه‌های اتصال مخصوص حافظه، روی مادربورد دستگاه (DIMM slots) نصب می‌شود.


بالا بردن سرعت اینترنت از طریق تنظیمات dns
بیشتر مادربوردها بین دو تا شش پایانه برای اتصال ماژول‌های رم دارند.


رفع فیلتر سایت‌های cnn و رویترز
به تعداد پین‌ها و طرز قرارگرفتن ماژول‌های حافظه رم روی پایانه‌های اتصال حافظه مادربورد دقت کنید؛ زیرا ماژول‌های رم اضافی که برای ارتقا تهیه کرده‌اید باید به همان شیوه روی درگاه‌های اتصال رم مادربورد نصب شود.

شیار میانی پایانه به طور دقیق جهت و گرایش ماژول‌های رم را برای شما مشخص می‌کند.


اندروید کیت کت ۴.۴ قابلیت تعویض تم خواهد داشت؟
اگر تلاش کنید با زور رم‌ها را به صورت برعکس وارد پایانه اتصال کنید، رایانه خود را به پایان عمرش نزدیک کرده‌اید.


کلیدهای میانبر
هر مادربورد در رابطه با حافظه رم نیازهای خاص خود را دارد.

گاهی ممکن هست انواع متفاوتی از رم را روی مادر بورد خود نصب کنید.

این کار نه تنها کارایی رایانه شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه ممکن هست عمر ماژول‌های رم شما را کم کند.

همیشه از ماژول‌های حافظه توصیه شده از طرف کارخانه سازنده مادربورد در رایانه خود هستفاده کنید.

مواردی همچون ‌وقتبندی، ‌سرعت‌‌،‌‌ تبادل داده، ‌ولتاژ برق مصرفی، ‌تعداد پین‌ها، ‌حداکثر مقدار حافظه قابل پشتیبانی، ‌حداکثر مقدار حافظه قابل پشتیبانی بر پايه هر ماژول رم و این‌که ‌آیا مادربورد شما به ماژول حافظه به صورت جفتی نیاز دارد یا نه، موضوعاتی هست که موقع ارتقای حافظه رم باید به اونها توجه کنید.
با اون که مشخصات رم سیستم شما از اهمیت خاصی برخوردار هست، تعداد پین‌های رم اولین نکته‌ای هست که در مورد ماژول‌های حافظه باید مورد توجه برنامه دهید.

تعداد پین‌های رم از هستانداردهای گوناگونی پیروی می‌نمايند.

با توجه به عواملی چون سرعت و نرخ داده، یک ماژول رم ممکن هست تعداد پین‌های کمتر یا بیشتری داشته یا این که یک یا چند شکاف در موقعیت‌های مختلف داشته باشد.

درمان کاهش سرعت کامپیوتر
‌نصب رم در سیستم
روش نصب همه ماژول‌های حافظه تقریبا مشابه هست.

پایانه‌های DIMM دو ضامن قفل شونده در دو سوی شکاف اتصال رم دارد که کار قفل و آزاد‌کردن ماژول رم روی شکاف مادربورد را انجام می‌دهد.

برای نصب رم به هیچ ابزاری نیاز ندارید، حتی هستفاده از دستکش برای پرهیز از الکتریسیته ساکن نیز لازم نیست.

ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید.

برای جلوگیری از مشکل الکتریسیته ساکن در بورد و سایر قطعات، کیس را روی زمین، فرش و موکت نگذارید و در عوض دستگاه را روی یک میز نارسانا مثل یک میز چوبی یا پلاستیکی برنامه دهید.

در کیس را باز کرده و همان‌طور که پیشتر فرمودیم از روش نصب ماژول‌های قبلی روی مادربورد سیستم خود پیروی کنید و به یاد داشته باشید حافظه رم نسبت به شوک الکتریسیته ساکن بسیار حساس هست.

برای درآوردن ماژول رم از شکاف مادر‌بورد، با فشار ملایم ضامن‌های دو طرف شکاف DIMM به سمت پایین، اونها را آزاد کنید.

توجه داشته باشید فشار زیاد ممکن هست به ضامن‌های نگهدارنده رم آسیب وارد کند.

حال ماژول رم باید آزاد شده و داخل شکاف پایانه اتصال کمی به سمت بالا بیاید.

ماژول رم را با نوک دو انگشت شست و اشاره بگیرید و کمی اون را به چپ و راست حرکت داده و از جایش خارج کنید.

تا حد امکان از لمس‌کردن بورد الکترونیک رم خودداری کنید.

پس از اون ماژول حافظه را روی یک سطح ضد الکتریسیته ساکن بگذارید.

سطح پوشش‌های مخصوصی که هارددیسک و مادربورد را در اونها بسته‌بندی می‌نمايند، برای این کار مناسب هست.

برای نصب ماژول حافظه جدید، در حالی که ضامن‌های دو سوی شکاف اتصال رم باز هست، رم را محکم بین دو انگشت شست و سبابه گرفته و سر اتصال بورد را داخل شکاف اتصال بگذارید و رو به پایین فشار دهید.
اگر این کار درست صورت بگیرد، رم داخل شکاف برنامه گرفته و ضامن‌ها در فرورفتگی دو سوی ماژول قفل می‌شوند.

در این مرحله برای اطمینان از درستی کار، رم را تکان دهید، در این حالت باید محکم داخل شکاف پایانه برنامه گرفته و تکان نخورد.

شاید نیاز داشته باشید رم‌ها را به صورت ماژول‌های جفتی روی مادربورد سیستم‌تان نصب کنید.

برای این کار بهتر هست رم‌ها را به شکل کیت‌های دو یا چهار عددی خریداری کنید.

توصیه ما این هست که برای مثال اگر چهار شکاف اتصال روی مادربورد خود دارید و هشت گیگابایت رم می‌خواهید تهیه کنید، برای کارایی بهتر دو ماژول چهارگیگابایتی تهیه و اونها را به صورت یکی در میان روی شکاف‌های اتصال نصب کنید.
منبع:jamejamonline.ir


3:

اگر کامپیوترتان قدیمی هست یا سرعت اون پائین آمده هست، نگران نباشید.

توسط این ترفند شما می توانید سرعت کامپیوترتان را در هنگام بالا آمدن ویندوز تا 70 % افزایش دهید.


برای این کار :
ابتدا بر روی Start کلیک کنید و گزینه ی Run را انتخاب نمائید و در کادر مربوطه تایپ کنید : msconfig سپس پنجره ای باز می شود.

وارد سر برگ Startup شوید.

ملاحضه می کنید که در این قسمت لیست برنامه هایی که باید در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا شوند را ملاحضه می فرمائید.

هر کدام که مزاحم هست (( مثلا بعضی وقت ها در هنگام بالا آمدن ویندوز بلا فاصله وقتی وارد ویندوز شوید برنامه یاهو مسنجر اجرا می شود ، یا هر برنامه ی دیگر که باعث کند شدن عملکرد سیستم می شود )) غیر فعال کنید (( تیک کنار اون را بردارید )) ، سپس OK را بزنید و سیستم را مجدداً راه اندازی نمائید.

ملاحضه می فرمائید که برنامه ای که هنگام شروع ویندوز اجرا می شد دیگر اجرا نمی شود و ویندوز سریع تر بالا می آید.

با این کار عملاً سرعت کامپیوترتان بیشتر می شود.

منبع:shahvar.net

4:

امروزه بیشتر افراد از هاردهای با ظرفیت بالا هستفاده میكنند.

اگر شما یك هارد درایو IDE دارید میتوانید كاری كنید كه بهترین كارایی را از اون داشته باشید.

همان طور كه میدانید این هاردها ازدسترسی DMA پشتیبانی میكنند.

DMA به هارد این امكان را میدهد كه در هنگام كار با برنامه های مختلف فشار كمتری به حافظه سیستم وارد آید و قسمتی از هارد به كمك حافظه میاید.

با این كار سرعت كار و كارایی هارد بسیار بالا میرود همچنین فشار وارد بر CPU را نیز كاهش میدهد.
برای فعال كردن این قسمت ابتدا وارد Device Manager شده و در لیست گزینه IDE ATA/ATAPI Controllers را انتخاب كنید.

سپس در زیر شاخه اون گزینه Primary IDE Channel را انتخاب كنید و روی اون دابل كلیك كنید.

حال وارد قسمت Advanced Settings شده و در قسمت زیر اون تنظیمات Device 0 و Device 1 را مشاهده كنید.

اگر جلوی Transfer Mode عبارت PIO Only نوشته شده بود از طریق لیست كشویی اون را به DMA if available تغییر دهید و روی OK كلیك كنید.
حال همین مراحل را برای Secondary IDE Channel نیز تكرار كنید.

سپس در صورت نیاز سیستم خود را Restart كنید.


خیلی ها فكر میكنند كه با انجام همین مراحل كار تمام میشود.

اما در اینجا یك نكته ظریف دیگر نیز وجود دارد كه باید رعایت شود.

در كانالهای IDE قسمتی وجود دارد كه UDMA/66 نامیده میشود.

این گزینه در حالت معمول غیر فعال هست.

با فعال كردن این قسمت میتوان كارایی DMA را بسیار بیشتر كرد.

برای فعال كردن این قسمت مراحل زیر را دنبال كنید :
ابتدا از طریق Run وارد Regedit شده و كلید زیر را بیابید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
سپس در صفحه سمت چپ به دنبال كلید EnableUDMA66 بگردید و سپس به اون مقدار 1 را اختصاص دهید.

اگر وجود نداشت یك كلید از نوع DWORD به همان نام بسازید و به اون مقدار 1 را برای فعال سازی اختصاص دهید( برای غیر فعال كردن میتوانید از مقدار 0 هستفاده كنید ) .

فعال بودن این قسمت كارایی هارد را بسیار افزایش میدهد بنابراین توصیه میكنم حتما این كار را اجرا کنید.

منبع:noorportal.net


5:

اطلاعات مفیدی بود
تشکر
و امیدوارم در ارتقا علوم و علمتان در پناه حق به درجات عالیه برسید.
شب تان خوش

6:



کامپیوتر ها همیشه سپس مدتی سرعت اول خود را از دست می دهند.در این میان افراد مبتدی مشکل را به گردن دیگران می اندازند،افراد حرفه ای نیز اغلب مشکل را از ضعیف بودن سیستم خود می دانند.اما بیش تر اوقات کامپیوتر شما خیلی بیش تر از چیزی که شما فکر می کنید قدرت و سرعت دارد.


درمان کاهش سرعت کامپیوتر



در قسمت اول این نقل می خواهیم به لوازم های ویندوز که برای افزایش سرعت طراحی شده اند بپردازیم.


Disk defragmenter


آدرس: Start/All programs/accessories/System Tools


یکی از بهترین روش ها،مرتب کردن فایل های هارد دیسک با هستفاده از این لوازم می باشد.این لوازم جای فایل های شما را عوض نمی کند،فقط اونها را مرتب می کند.


Performance options


آدرس:Computer/right click/Properties/Advanced/Performance options


این روش نیز بسیار کاربردی هست.کمی از زیبایی سیستم شما می کاهد،ولی در عوض،باری از دوش کارت گرافیک برداشته و سرعت را افزایش می دهد.سپس رفتن به این قسمت می توانید افکت هایی را که نمی خواهید بردارید.


Task manager


آدرس:Ctrl+Alt+Delet یا کلیک راست برروی نوار وظیفه و گزینه Task manager


این لوازم را به افراد مبتدی پیشنهاد نمی کنیم.به زبانه ی Processes بروید.می بینید که لیست بلند بالایی از نرم افزار هایی را که در حال اجرا هستند ببینید.اگر مشکل سرعت از cpu ضعیفتان هست اون را به ترتیب cpu اشغال شده و اگر رم ضعیفی دارید به ترتیب رم اشغال شده بگذارید تا بیشترین نرم افزار هایی که سخت افزارتان را اشغال کردند ببینید و نرم افزارهای اضافی را ببندید.




درمان کاهش سرعت کامپیوتر


در این قسمت میخواهیم روش هایی را که میتوانید با اون سرعت سیستم خود را افزایش دهید به شما آموزش دهیم


۱-دسکتاپ خود را مرتب کنید!


یکی از مهم ترین نکات در هستارت آپ و سرعت سیستم دسکتاپ شماست.خیلی از ما عادت داریم فایل های خود را قبل از دسته بندی روی دسکتاپ رها کنیم و یا نرم افزار هایی را که نصب میکنیم آیکون خودشان را روی دسکتاپ برنامه می دهند که به ترتیب هرکدام مهم ترین تخریب هارا روی سرعت سیستم اعمال می نمايند.


برای مشکل اول شما میتوانید در یک درایو دلخواه یک فولدر خالی ایجاد کنید.سپس روی اون کلیک راست کنید و Send to و سپس Desktop .همچنین آیکون نرم افزار هایی را که کمتر هستفاده میکنید در یک فولدر روی دسکتاپ خود بگذارید.با این کار سرعت کامپیوتر شما کم نخواهد شد.


۲-نرم افزار هایی که در بالا اومدن سیستم اجرا میشوند را غیر فعال کنید


این نرم افزار ها در گوشه پایین سمت چپ صفحه شما مشخص هستند، باید در تنظیمات اونها بگردید و گزینه ای را که باعث می شود اونها در وقت بالا آمدن سیستم اجرا شوند را غیر فعال کنید.


منبع : پلیس فتا

7:

یک وبسایت زیبا و آموزشی و تفریحی
زیبا نازی
زیبا نازی
زیبا نازی


72 out of 100 based on 57 user ratings 1232 reviews