گوشی آزاد!


گوشی آزاد!گوشی آزاد!
بنظر من گوشیهایی خوب هستن که UMS هم دارن.
به معنای USB Mass Storage هست که یک پروتکلی ذخیره سازی در مموریهای یو اس بی هست.

(ویرایش: البته به این نکته هم توجه کنید: Devices which support this standard are referred to as MSC (Mass Storage Class) devices. While MSC is the official acronym, UMS (Universal Mass Storage) has become common as an online jargon.)

اینطوری بدون درایور و نرم افزار مربوطه (که تقریبا تمامشون انحصاری هم هستن) میتونید گوشی رو در هر جایی و هم سیستم عاملی فورا استفاده کنید.

گوشی خودم (k320 سونی‌اریکسون) که بهم هدیه دادن از بخت خوش اینطور درآمد و خیلی خوشحال شدم. متاسفانه یک مدلی که چند مدل از این گوشی بالاتر بود رو دیدم که این استاندارد رو نداشت.

بنده چون از گنو/لینوکس استفاده میکنم و همش کار و بارم با گنو/لینوکسه این ویژگی برام مهم و کاملا موثر هست.
اگر گوشیم اینطوری نبود هم حالم گرفته میشد (چون از انحصار و اسطورهء بیل گیتس در این زمینه خوشم نمیاد) و هم دردسر و اتلاف وقت زیادی برای سویچ بین دو سیستم عامل پیش می آمد.
سعی کنید قبل از خرید گوشی تحقیق کافی بکنید در این زمینه. اکثرا براحتی با یک جستجو در اینترنت هم میشه فهمید.
بنظر بنده با خرید گوشیهایی که به این استاندارد مجهز هستن به گسترش استاندارد و نرم افزارهای آزاد کمک میکنید.
از سویی با گسترش و تشدید انحصاری که در آینده ممکنه همه رو بیشتر و بیشتر محدود بکنه بنوعی ابراز مخالفت کردید و احتمالا تاثیر عملی هم خواهید داشت.

البته مختارید! بنده فقط برای آگاهی عمومی عرض کردم. حداقل چشم بسته گوشی نخرید.
اگر شما به آزادی اهمیتی نمیدید یا بنظرتون براتون صرف نداره چنین معیارهایی رو دخالت بدید، خودتون میدونید.
فردا یک عده شاکی نشن بگن داره نون ما رو آجر میکنه!!
البته من فکر میکنم این توصیه در اون حدود نیست به هیچ وجه؛ ولی اینطور حرکتها میتونه منتشر بشه و رشد کنه به مرور، که در اینصورت بازار هم قدرت تطبیق بیشتری بطور طبیعی و کم مشکل تری خواهد داشت. این تاثیر مسلما روی شرکتهای سازندهء سخت افزار و حتی نرم افزار موبایل هم میتونه در قدمهای بعدی منتقل بشه.

چند مورد دیگه به ذهنم میرسه که درمورد اونها کار مثل قبلی مطمئن و راحت شاید نباشه؛ بنده هم تسلط کامل ندارم و خوب تحلیل نکردم؛ درمورد گوشیها و نرم افزارهاشون سابقه و دانش زیادی ندارم و امیدوارم کسانی که حرفه ای تر هستن اطلاعات بنده رو در این جستار تکمیل و احیانا تصحیح بکنن.
خب این موارد دیگه رو میگم:

گوشیهایی که سیستم عاملهای آزاد و غیرانحصاری دارن بهتر هستن (حداقل برای آزادی؛ ولی معمولا مزایای دیگه ای هم دارن که مزایای تکنیکی و عملی مستقلی میتونه جزوش باشه (گرچه آزادی به خودی خود اساس و اولویت بالاتری هست اگر بدونید برای چی!)). البته درمورد اطلاع از سیستم عامل گوشی هنوز اطلاع کافی ندارم؛ ممکنه درآوردنش کار راحتی نباشه (یعنی به راحتی اون قبلی)؛ اگر اطلاعاتی در این زمینه کسب کردم درج میکنم.

گوشیهایی که فرمتهای آزاد رو پشتیبانی میکنن. مثلا فرمت صوتی ogg (که گوشی خودم نداره). این مورد هم بنظرم مهم و روشن هست.
تاجایی که میدونم 3gp هم یک فرمت آزاده (که البته ظاهرا اکثر گوشیها پشتیبانی میکنن).

گوشیهایی که نرم افزارهای آزاد دارن.
فکر میکنم جاوا هم که زیاد روی گوشیها دیده میشه تاحدود مناسبی در این زمینه آزاد باشه.
البته منظور هر نرم افزاری نیست که توی گوشی هست و با جاوا نوشته شده. اون نرم افزارها اکثرا آزاد نیستن.
اما حداقل روی پلتفرم جاوا برنامهء آزاد زیاد داریم و محدودیت انحصاری کمتری برای نوشتن و نصب برنامه ها (بخصوص آزاد) روی گوشی ها وجود داره. البته اینهم یک اطلاع و استنباط خیلی کلی و غیرمستند هست. بعدا این مسایل رو از جای دیگری پرسش و تحقیق میکنم احتمالا.

ضمنا طبق یک تجربهء شخصی، گوشیهایی که پیکربندی اونها مثل تم هاشون فرمتهای استاندارد و/یا آزاد داره بازهم مناسبتر هستن.
مثلا گوشی بنده تم ها رو در فرمت tar ذخیره کرده بوده که یک فرمت آرشیو هست (مثل zip).
تصاویر و فایلهای پیکربندی داخل اونهم از فرمتهای استاندارد و آزاد بودن.
بنابراین این تم ها رو میشه براحتی دستکاری کرد. بنده چنتاش رو برای نمونه ویرایش کردم.
میتونید خودتون بر اساس یک تم موجود، یا بطور کلی از ابتدا به ساکن، یک تم سفارشی و طراحی شده توسط خودتون رو بسازید؛ بنظرم مهم این هست که برای اینکار نیاز به هیچ نرم افزار انحصاری و تدارکات و مجوز خاصی ندارید.
وگرنه ممکنه برای تم های گوشیهای دیگه هم نرم افزار باشه (بنظرم اکثرا باید انحصاری باشن، گرچه مجانی!) و بشه براحتی و آزادانه براشون تم ساخت.

اگر فرمت دیگری هم باشه که نیاز به ابزار و برنامهء خاصی داشته باشه، خیلی خوب هست که این فرمت آزاد باشه و محدودیتی روش نباشه. خود برنامه ها که تقریبا انتظار نمیره آزاد باشن! حداقل فرمتش انحصاری و سری نباشه.
البته بنظر میرسه اجبار به استفاده از برنامهء غیرآزاد هم خودش، وقتی آلترناتیوی بدون این خاصیت وجود داشته باشه، یک مشکل و امتیاز منفی هست.ترجمه به 50 زبان با iTranslate - اندروید

1:

اینهم یک تاپیک تحقیقی که قبل از درج این موضوع تاسیس شده:
http://www.technotux.org/html/PNphpB...c-t-15125.html
لینک این رو گذاشتم چون شاید بعدا مطالب جدیدی بهش اضافه بشه.
ضمنا افراد متخصص و حامیان نرم افزار آزادی ای بیشتری در این زمینه ها در اون فروم هستن؛ پس شاید خواستید اگر سوالی داشتید در همونجا مطرح کنید.


gingerbread : بر روی گلکسی اس و Froyo بر روی گلکسی 3 و گلکسی 5


72 out of 100 based on 47 user ratings 1172 reviews