معرفی کتابهای احمد دهقان


معرفی کتابهای احمد دهقانمعرفی کتابهای احمد دهقان
  • احمد دهقان داستان‌نویس معاصر ایرانی.
  • احمد دهقان نماینده مجلس و مدیر مجله تهران مصور.زندگینامه: احمد دهقان در سال 1345 ه.ش در كرج متولد شد. در سال 1368 با ورود به دانشگاه مدرك خود را ابتدا در رشته مهندسي برق و پس از آن در رشته علوم ارتباطات اجتماعي گرفت. در مقطع فوق ليسانس رشته مورد علاقه‌اش (مردم شناسي) را تحصيل كرد. وي سال‌ها به عنوان كارشناس ادبي در دفتر ادبيات و هنر مقاومت و مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري فعاليت مي‌كند.
اولين رمانش با عنوان «سفر به گراي 270 درجه» در سال 1375 منتشر شد. دو سال بعد همين رمان ابتدا به عنوان يكي از آثار برگزيده 20 سال داستان‌نويسي گرديد و مدتي بعد به‌عنوان برگزيده 20 سال ادبيات پايداري معرفي شد.


«پال اسپراكمن» نايب رئيس مركز مطالعات دانشگاهي خاورميانه در دانشگاه راتجرز نيوجرسي آمريكا اين رمان را به زبان انگليسي ترجمه كرده است. در حال حاضر دانشگاه جرج واشنگتن دي سي، دانشگاه هاروارد(كتابخانه دانشكده هاروارد) ma ، كتابخانه كنگره واشنگتن دي سي، كتابخانه ucla لس آنجلس ، دانشگاه بركلي كاليفرنيا ، دانشگاه ماريلند (دانشكده پارك كالج) و دانشگاه ورمونت (كتابخانه بيلي هوو برلينگتن) از جمله مراكزي هستند كه اين كتاب را در دسترس علاقمندان برنامه داده‌اند.
از آثار ديگر احمد دهقان مي‌توان به «گردان چهار نفره» ، «پرنده و تانكـ »، «روزهاي آخر»، «من قاتل پسرتان هستم»، «ستاره‌هاي شلمچه»، «ناگفته‌هاي جنگ»، «نگين هامون» و «هجوم» اشاره كرد.دانلود کتابهای صادق چوبک

1:

معرفی کتابهای احمد دهقان
دشت بان

احمد دهقان

انتشارات نيستان
دشت بان رماني هست براي بچه ها .


دانلود کتابهای صمد بهرنگی
داستانش باز هم در وقت جنگ هست اما به صورت غير مستقيم تر اين بار هدف خانواده هاي آواره جنگ هستند .


دانلود کتابهای هوشنگ گلشیری
عراقي ها حمله كرده اند و امت مرز نشين كشورمان در غرب آواره شده اند .


تعریف روش های مختلف درمانی
در سرماي زمستان در ميان كوه و دره ها .


دانلود کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت
ماجرا هم بيشتر مربوط به يك خانواده 4 نفره و پدربزرگشان هست كه چگونه در سرما بدون تجهيزات زندگي مي كنند و سعي در كمك به بقيه دارند .


خلاصه جنگهای ایران

خوب بود حقيقت اينه من تايشان سنش نيستم كه قضاوت كنم اما احسا مي كنم اين موضوع گذراندن زندگي با هستفاده از امكانات طبيعت مي تونه براي بچه ها جالب باشه و بعد فداكاريش هم اثرات خوبي داره .


شاهنشاهی هخامنشی از ابتدا تا نابودی


کتاب پیغمبر دزدان

2:

گردان چهار نفره/ دهقان
معرفی کتابهای احمد دهقان
گردان چهار نفره

احمد دهقان

انتشارات سوره مهر
یک داستان از اقای دهقان که برای نوجوانان نوشته شده .

اسمش هم کامل مشخص نماينده داستان هست 4 تا پسر که با هم یک گروه هستند بیشتر کارهای شناسایی انجام می دهند و توی این داستان هم یک عملیات از اونها را بررسی می کنیم وقتی می رن ببین راه ها بازه یا نه و بعد وارد محوطه دشمن شده و قاطی عراقی ها گیر می نمايند و نمی تونند برگردند .
خوشم نیومد راستش خوب خیلی پیازه دغش را زیاد نکرده بود اما خیلی معمولی و تکراری بود 90 % قصه های جنگ همینه نوآوری نداشت و برای همین جذابیتی برام ایجاد نمی کرد .


3:

معرفی کتابهای احمد دهقان

«جاده‌های کارون» کتابی هست که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده و روزهای اشغال خرمشهر را روایت می‌کند.

وی در ادامه اضافه کرد: فضای داستان در کنار رود کارون و به روزهای اشغال خرمشهر باز می‌گردد.

این رمان ماجرای سه نوجوان هست که در این سوی رود کارون در سنگرهای خط مقدم جبهه هستند.

داستان، ماجراهای جنگی این سه نوجوان را روایت می‏کند که با ورود شخصیت دیگری به نام «عبدل» متحول می‌شود و این سه شخصیت به دنبال این‌ می‌روند که عبدل چه کسی هست.دهقان درباره نگارش این رمان فرمود: دوست داشتم داستانی را بنویسم که روزهای ملی کشور را روایت می‏کند.

دوست داشتم بچه‌های کشورم متوجه شوند که غرور ملی چیست و روزهایی در این کشور بوده که همه دست به دست هم داد‏ه بودند تا کشور را حفظ نمايند.

بچه‏‌های کارون روایت آزادی یک شهر هست و سه نوجوانی که هم سن‌و سال نوجوانان امروز هستند.

نوجوان‌های اون روزگار در جبهه‌ها کارهایی را انجام دادند که خیلی بزرگ‌تر از حد و اندازه و سن اونها بود.

نویسنده کتاب «سفر به گرای 270» درجه در مورد ویژگی‌های فنی این داستان فرمود: این داستان از زبان یکی از نوجوانان داستان با نام «ناصر» روایت می‌شود.

روایت داستان نیم‌نگاهی به طنز دارد و پایان داستان با آزادی خرمشهر هموقت شده هست.

دهقان در مورد چگونگی نگارش این کتاب فرمود:‌ جرقه نگارش
این رمان با مطالعه خاطرات یک فرمانده عراقی به ذهن من خطور کرد.

این فرمانده عراقی با نام «عزالدین مانع» در خاطراتش زندگی خود در وقت جنگ را روایت کرده بود و ماجراهای خرمشهر و اتفاقاتی را که در اونجا رخ داده بود.

وی در ادامه اضافه کرد: این خاطرات را من نزدیک به 10 سال پیش مطالعه کردم و با مطالعهیکی از تک‏‌خاطرات این فرمانده عراقی، دوست داشتم داستانی را بنویسم اما نمی‌دانستم این ماجرای کوتاه که به دل من نشست، روزگاری تبدیل به یک رمان بلند شود.


4:

پرسه در خاک غریبه

احمد دهقان

انتشارات نیستان
ماجرای کتاب در وقت جنگ ایران و عراق اتفاق می افتد .

عده ای از رزمندگان به صورت پنهانی عازم جبهه غرب هستند تا در سرمای زمستان صدام را غافلگیر کرده و به امت کرد کمک نمايند .

موضوع خاصی اتفاق نمی افته روایت روابط تعدادی از سربازها با هم و شرکتشون توی یک حمله هست .

به جای حادثه محور بودن بیشتر روی توصیفات تکیه داره صحنه های جنگ ، اتفاقات جبهه ، روحیه افراد و ....

بعضی از نویسنده ها هستند که من یکی دو تا کتاب ازشون معرفی کردم اما آثار خیلی زیادی دارند تصمیم گرفتند این ماه های آخر سال یک نگاهی به چند تا دیگه از کتاب های اونا داشته باشم و بیشتر بشناسمشون .

از یک نویسنده ایرانی شروع کردم آقای دهقان که قبلا سفر به گرای 270 درجه را ازشون معرفی کردم .

ایشون نوشته های زیادی دارن که البته خیلی هاش شرح حال نویسندگی رزمنده ها و شهداست که مد نظر من نیست اما چند تا داستان هم دارن که خواستم به اونها بپردازم .

راستش چندان این کتاب را دوست نداشتم البته بگم در نوع خودش بد هم نبود .

راستش یک مقداری چهارچوبش کلیشه ای بود چند تا سرباز یکیشون لاته و زیاد تو باب مذهب نیست اما اومده جبهه یکی الواته و می ره تو کار خدا یکی تو فکر خداست و خیلی از خودگذشته دقیقا جمعی که زیاد توی این داستان ها دیدیم .

خودش هم یک مقادیری هیجانش کم بود کشش زیادی نداشت اما از اون ور به عقیده من نیومده عین خیلی ها بزرگ نمایی هم بکنه و اون قدر تو فکر مقدس نمایی باشه که اصلا بعد ادبی و رمان نویسی یادش بره یعنی در حقیقت خیلی جذاب نبود اما تو ذوقم نمی زد .قسمت های زیبایی از کتاب
دنیا رقاصه هست که جلوی هرکس یک مدت می ماند و یک دفعه بدون اون که انتظارش را داشته باشی می رود.

چای و عشق وقتی که داغ هستند می چسبند .

برادرا ، همه تان می دانید که من نه سخنرانم و نه می توانم خوب حرف بزنم ولی اون قدر می فهمم که این خدا تا حالا صد و بیست و چهار هزار پیغمبر و دوزاده امام را به کشتن داده ، پس توقع نداشته باشید که به شاخ شکسته هایی مثل من و شما رحم کند .


60 out of 100 based on 25 user ratings 350 reviews