سینما جای بیماران جنسی نیست


سینما جای بیماران جنسی نیستسینما جای بیماران جنسی نیست
کارناوال دختران و پسران زیبا در زمان ساخت فیلم / سینما جای بیماران جنسی نیست


سینما جای بیماران جنسی نیست


خبرگزاری فارس: بازیگر سینما و تلویزیون با بیان اینکه به خاطر حرف‌های امروزم خیلی‌ها با من مشکل پیدا خواهند کرد گفت: حق سینمای ما حضور یک عده افراد فرصت طلب، فاسد و مریض‌های روحی و روانی و جنسی نیست.


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، پس از انتشار اخباری مبنی بر گلایه پرستو صالحی از فساد موجود در سینمای ایران که از صفحه شخصی او در فیس‌بوک گرفته شده بود، این بازیگر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ضمن تائید محتوای مطالب نوشته شده، در گفت‌وگوی تفصیلی شرایط موجود سینمای ایران را تشریح کرد که در ادامه می‌خوانید:

*حق این سینمای پاک و دوست داشتنی حضور یک عده افراد فرصت طلب، فاسد و مریض‌های روحی و روانی و جنسی نیست
فارس:شما مطلبی را در صفحه مجازی فیس‌بوکتان گذاشته‌اید مبنی بر فساد اهالی سینما، می‌شود در این باره بیشتر توضیح بدهید؟
صالحی:چیزی که نوشته‌ام حقیقت محض است ولی شامل همه هنرمندان ما نمی‌شود. دقیقا ما درباره تعداد خاصی صحبت می‌کنیم که متاسفانه نمی‌توانیم نام آنها را ببرم. من همچنان سر حرف‌هایی که زده‌ام، هستم و اگر لازم باشد درباره آن بحث می‌کنم.حضور آدمهای فاسد در سینما متاسفانه مشکل بزرگی است. سینما فی‌النفسه فاسد نیست و باید مانع حضور افراد فاسد در سینما بشویم. برخی با مطلبی که منتشر شد گمان کردند که من همه افراد و صنوف سینمایی را مورد خطاب برنامه داده‌ام در حالی که این طور نیست چون هستند افراد بسیاری که اصلا در جریان این کثافت‌کاری‌هایی که اتفاق می‌افتد، نیستند.
سینما فی‌النفسه و ذاتا پاک و نجیب است. خصوصا سینمای ایران و آدمهایی که در آن کار می کنند. حق این سینمای پاک و دوست داشتنی که خیلی‌ها برای به وجودنش زحمت کشیده‌اند، نیست که یک عده افراد فرصت طلب، فاسد و آدمهایی که به نظر من مریضی روحی و روانی و جنسی دارند، وارد این حیطه شوند.


*زمان پیش تولید یک کار، کارناوالی از دختران و پسران زیبا رو شروع می‌شود
جلوی ورود افراد معلوم‌الحال به این حرفه را باید گرفت. این موضوع نه به جنسیت ربط دارد و نه به هیچ صنف و قشر دیگری. چیزی که وجود دارد این است که همه همیشه فقط بازیگران را می‌بینند و آن کارناوالی که در یکسری از دفاتر سینمایی قبل از پیش تولید به راه می‌افتد را نمی‌بینند. ما راجع به کار استاد بیضایی یا استاد کیمیایی حرف نمی‌زنیم؛ راجع به افرادی سخن می‌گوییم که به اشتباه وارد این عرصه شده‌اند. آدمهایی که نه متخصص هستند و نه مشخص است که از کجا آمده‌اند. فقط زمان پیش تولید یک کار، کارناوالی از دختران و پسران زیبا رو شروع می‌شود و می‌آیند و می‌روند. یکی پول برای سرمایه‌گذاری می‌آورد، دیگری صورت زیبایی دارد و برخی هم مسائل دیگری را وارد کار می‌کنند. روابطی که هست و مسائلی که وجود دارد و البته این ماجرا زن و مرد هم ندارد.


* بخاطر این مسایل یکبار با حراست صدا و سیما صحبت کردم

هرزگی هم فقط هرزگی جسم نیست. خیلی‌ها روحشان را در قبال یک تصویر می‌فروشند. پا روی اعتقادات خود و خانواده‌هایشان می‌گذارند. نه فقط هنرپیشه‌ها که نگاهی هم به عوامل پشت دوربین بیاندازیم. من یک بار هم در این باره با حراست صداوسیما صحبت کردم. آنقدر زومی که روی بازیگران است، منتظریم یک عکس از آنها بیرون بیاید، یک مهمانی برود، یک جشن یا عروسی برود، عروسی‌اش در کدام تالار بوده یا در کدام بیمارستان زایمان کرده است. کمی هم به عوامل پشت دوربین نگاه کنیم. این اتفاقات در پشت دوربین هم هست. در همه اصناف وجود دارد ولی ما فقط بازیگران را می‌بینیم.
درد دلی که من نوشتم راجع به کسانی بود که معلوم نیست از کجا آمده‌اند و یک عده‌ای که اصلا شغلشان چیز دیگری بوده ولی به واسطه پول به این عرصه آمده‌اند و تهیه‌کننده شده‌اند. خود من شخصا سه تله فیلم کار کردم که متعلق به سه «بچه پولدار» بود که حتی نتوانستند کارشان را به اتمام برسانند برای اینکه فقط به واسطه پول مجوز ساخت گرفته‌اند. روی سخن من هم فقط با این طیف از افراد است وگرنه سینمای ما پاک و نجیب است و برای به دست آوردن این سینما خیلی‌ها خود را فدا کرده‌اند. این عده باعث می‌شوند که برخی دیگر از هنرمندان به خودشان اجازه بدهند که تمام بازیگران را زیر سوال ببرند. شما اگر به زندگی خصوصی هنرمندان ماندگار ما بروید، می‌بینید که هیچکدام از این افراد دچار چنین معضلات اخلاقی نبوده‌اند و نیستند. ما زنان بزرگواری در سینما داریم که قدر و منزلت این هنر را می‌دانند و با پاکدامنی در این عرصه فعالیت می‌کنند. برخی آمده‌اند تا فقط ویترین باشند و از این عرصه بهره ببرند این افراد باعث شده‌اند تا ذهن مردم نسبت به این هنر مخدوش شود و نتیجه‌اش می‌شود این که مردم ما کمتر به سینما بروند،‌کم بشنوند و به دنبال فارسی‌وان و زمزمه بروند.


*به خاطر حرف‌های امروزم خیلی‌ها با من مشکل پیدا خواهند کرد
فارس:با توجه به سخنان و این معضلی که زنان سینما بیشتر از آن لطمه می‌بینند؛ چرا خانم‌ها اعتراضی نمی‌کنند؟
صالحی:من اصلا اهل تکذیب نیستم و صداقت چیزی از انسان کم نمی‌کند. حتی در طرفداری از تیم فوتبال هم من تنها بازیگر زنی بودم که حدود ۱۵ سال پیش آمدم و گفتم من استقلالی هستم. آن موقع خیلی‌ها به خاطر این حرکت بر من خرده گرفتند و گفتند یکسری از طرفداران خود را از دست می‌دهی ولی اینطور نیست و مردم صداقت را دوست دارند و به دلشان می‌نشیند. ولی معمولا ما چیزی نمی‌گوییم برای اینکه چیزی از دست ندهیم. در این باره هم همینطور است، می‌ترسیم کارمان را از دست بدهیم. به خاطر حرف‌های امروز من هم مطمئن باشید که خیلی‌ها با من مشکل پیدا خواهند کرد.
فکر می‌کنم آقای بیضایی در فیلم وقتی همه خوابیم این معضل سینمای ایران را به بهترین شکل خود عنوان کرده است. در بخشی از فیلم که آقای مظفری آن را ایفا می‌کنند و خانم شقایق فراهانی که به بهترین شکل نشان دادند و ما آن را ندیدیم. در این بخش آقای مظفری خانم فراهانی را به عنوان بازیگر به دفتر تهیه‌کننده معرفی کرد ولی یک بار گفت دخترخاله‌ام است، یک بار گفت دختر دایی‌ام است و آقای بیضایی به بهترین شکل عنوان کرد که افراد بر حسب رابطه وارد این عرصه می‌شوند. آقای بیضایی در آخرین فیلم خود درد سینمای ایران را گفتند.زد و بندها را گفتند و اینکه بازیگر عوض می‌شود و تهیه‌کننده بنا به دلایل شخصی خود بازیگرها را انتخاب و یا عوض می‌کند.
حرف حق وقتی زده می‌شود از زبان هرکس بیرون می‌آید تلخ است.البته متاسفانه برخی نظیر آقای سلحشور هم به زنان سینمای ایران توهین کردند.


فارس: منظور آقای سلحشور هم مانند شما همه زنان بازیگر ایران نبوده و فقط قشر خاصی از آنها را مد نظر داشته است؟
صالحی: آقای سلحشور در ابتدا سخنان خود را درباره آنجلینا جولی آغاز می‌کنند. ما نمی‌توانیم سینمای هالیوود را با سینمای خودمان مقایسه کنیم. در سینمای هالیوود برهنگی وجود دارد ولی ما هیچ ربطی به آنها نداریم. آنها دین و عرف خود را دارند و ما هم دین و عرف خود را داریم. وی درباره هنرپیشه‌های زن ایران هم می‌گوید که آنها عکس‌های نیمه برهنه خود را در اینترنت و فیس بوک برنامه می‌دهند، چه کسی این کار را کرده است؟ اصلا کدام بازیگر جرات می‌کند که این کار را بکند؟ امثال ایشان هستند که ما به این مرحله برسیم.
حریم سینما پاک و مقدس است و ورود افراد بی‌ریشه که معلوم نیست از کجا آمده‌اند، کار را به جایی رسانده که امثال آقای سلحشور همه زنان سینمای ایران را مثل هم بدانند. حتی من از مردان سینمای ایران هم گله‌مند هستم که بعد از چنین اتفاقی یک بیانیه در حمایت از زنان پاک سینمای ایران ارائه نکردند. وقتی ما سکوت می‌کنیم انگار در حال تائید یک ماجرا هستیم.

فارس:اما متاسفانه این افراد ناسالم وجود دارند.
صالحی: بله. دقیقا وجود دارد. وقتی به یک دفتر سینمایی می‌روید و دو ساعت از نقش برای تو صحبت می‌کنند و وسوسه‌ات می‌کنند که وای این نقش انگ توست، همه این حرفها زده می‌شود و بعد داستان آغاز می‌شود که حالا تلفنی صحبت کنیم و بیشتر با هم حرف بزنیم و ... البته این مربوط به همه آدمهای سینما نمی‌شود. این ماجرا درباره کسانی صدق می‌کند که به هدف دیگری به سینما آمده‌اند. مثلا هیچ وقت آقای کیومرث پوراحمد با آن پیشینه، دانش و معرفت و شخصیتی که دارد، این حریم را آلوده نمی‌کند. این فسادها متعلق به افراد نوپایی است که معلوم نیست از کجا وارد این حریم مقدس شده‌اند.


*عده ای با ضرب و زور پول وارد این عرصه شده اند
فارس:با توجه به این تعریف، چرا سینماگران اصیل این قشر را در خود راه می‌دهند و آنها اجازه فعالیت می‌یابند؟
صالحی: متاسفانه عده‌ای با ضرب و زور پول وارد این ماجرا می‌شوند و عده‌ای هم با رابطه به این عرصه می‌آیند. من می‌گویم کاش حراست تلویزیون یا وزارت ارشاد به جای اینکه آن قدر بازیگران را کنترل کند، ورود کسانی را که به این عرصه وارد می‌شوند هم کنترل کند. در تلویزیون فرم‌های ۱۲ صفحه‌ای بود که از دوران کودکی تا بزرگسالی پر میکنند و بعد وارد می‌شوند که اتفاقا کار بسیار درستی است. چون این آدم برنامه است چهره شده و الگوی جامعه بشود و باید صلاحیتش تائید بشود که بعدا فرد مشکل دار یا سوء استفاده‌ کننده‌ای نباشد. چرا فقط این فرم ها فقط برای بازیگرهاست و برای سایر عوامل سینما نیست؟ یا اگر هم هست پس چرا اجرایی نمی‌شود؟ چرا من بازیگر نمی‌توانم جرات کنم و مثلا به عروسی دخترخاله‌ام بروم. آن هم از ترس عکس‌هایی که ممکن است در اینترنت منتشر شود. همه ما زندگی خصوصی داریم ولی این مشکلات فقط گریبان‌گیر بازیگران است و کسی با عوامل پشت دوربین کاری ندارد. این فرم باید برای همه عوامل سینما باشد.


فارس:البته در همه اقشار نباید فساد وجود داشته باشد...
صالحی: وقتی پشت صحنه درست باشد، جلوی دوربین هم درست می‌شود. من با افراد بزرگواری نظیر حسن هدایت، احمد امینی، رضا جودی و یا مجید اوجی بازی کرده‌ام که در سلامت کامل روحی و روانی به سر می‌برند و وقتی سر کارشان حاضر میشوی میدانی که عوامل پشت دوربینشان هم افراد سالمی انتخاب شده‌اند و فقط به هنر فکر می‌کنند. اینجا مانند هالیوود نیست که ما بازیگران برویم سناریو به دست کارگردان بدهیم و بگوییم این را با حضور من بساز. اینجا هنرمندان فقط انتخاب می‌شوند. وقتی راس مجموعه سلامت باشد، افراد سالم و بی‌حاشیه را هم انتخاب می‌کند. کسی که در رأس کار برنامه دارد، باید ابتدا کنترل شوند که مشخص بشود افراد را چگونه و با توجه به چه سابقه هنری انتخاب می‌کنند. مثلا کار هست که ما می‌رویم و می‌بینیم که طراح صحنه پسر خاله دوست کارگردان است و یا منشی صحنه دوست دختر پسر فلانی است، همه رابطه ها همین شکلی است.


*صدتا بازیگر حرف‌های مرا تایید می کنند ولی کسی جرات حرف زدن ندارد

آدم حرفه‌ای اصلا دوست و فامیل خود را در کار جمع نمی‌کند. نهایتا هم اگر این اتفاق بیافتد، آنها هم افراد حرفه‌ای هستند. مانند خانواده داوودنژاد که خانوادگی افراد حرفه‌ای هستند و ایشان اعتقاد دارند که من باید افراد را بشناسم که از آنها بازی بگیرم.
فقط زوم می‌کنیم آقای گلزار کجا رفت؟‌مهمانی‌اش چه شد و با موبایل تعقیبش کنیم. اما این طرف دوربین هیچ کس به هیچ کس نیست. تو را دعوت می‌کنند و وقتی از سایر بازیگران می‌پرسی می‌گویند فلانی و فلانی هم هستند. خوشحال می‌شوی که خوب است این افراد هم حضور دارند اما وقتی سر پروژه می‌روی، میبینی که هیچ خبری نیست و این افراد حضور ندارند. حق اعتراض هم ندارم. همه جوره دست آدم بسته است. مطلب من را صد بازیگر دیگر در همان فیس بوک تائید کرده‌اند و حرف من را قبول دارند اما هیچکدام جرات تکرار ندارند، برای اینکه عده‌ای جنبه شنیدن حقیقت را ندارند و آن عده دقیقا افرادی هستند که به این معضلات اخلاقی دچار هستند و بهشان برمی‌خورد.
همه در حال دیدن هستند و سکوت می‌کنند و نتیجه‌اش می‌شود این. ما باید سر چشمه را درست کنیم. در یک کار تهیه‌کننده، دیگری کارگردان، دیگری برنامه‌ریز، دیگری بازیگر مشکل دارد. ولی این همه نیست.


* می توانم بگویم حدود 40 درصد از افراد سینمایی غیر بازیگر گرفتار فساد هستند
فارس:فکر می‌کنید چند درصد از افراد پشت دوربین را افراد فاسدی تشکیل می‌دهند؟
صالحی:فکر می‌کنم ۴۰ درصد را گرفته‌اند.
فارس:تاثیری که این افراد بر جریان سینمای ایران می‌گذارند، چیست؟
صالحی:تاثیرش این است که آثار غیر حرفه‌ای ساخته می‌شوند. وقتی همه عوامل غیرحرفه‌ای هستند، آن وقت زمان کار انگار تازه کلاس آموزش است. ما باید سر کار انرژی مضاعفی بگذاریم و علاوه بر بازی حواسمان به جای دیگر هم باشد. باید هم دستیار برنامه‌ریزباشی و هم حواست به شماره سکانس و لباس و ... باشی و تمام وظایف سایر عوامل را انجام بدهی. وقتی هم کار پخش می‌شود، کار قابل قبول نیست. در این مقطع هم دوباره تمام ضعف‌ها به گردن بازیگران می‌افتد که خوب بازی نکرده‌اند. نگاه نمی‌کنند به تیتراژ که چه کسانی در این اثر وجود داشته‌اند. یعنی فقط بازیگر در ضعف اثر دخیل بوده است؟ شما سریال‌های تلویزیونی را ببینید، چرا سریال‌های ما علی‌رغم حضور این همه بازیگر خوب بیننده ندارد و مردم ما سریال‌های درجه سه آمریکای جنوبی را نگاه می‌کنند که حتی خودشان هم قبول ندارند؟ این ماجرا که دیگر ضعف بازیگر نیست. باز هم می‌گویم و می دانم که همه این حرف‌ها به ضررم تمام می‌شود، ولی آدم گاهی به سیم آخر می‌زند و این حرف‌ها هم سیم آخر من است.


فارس:با توجه به چنین فضایی شما چطور به کار و فعالیتتان ادامه می‌دهید؟
صالحی:به امید کارکردن با آدم‌های خوب. یکی از افتخارات من کار کردن با افراد خوب است. ما افراد شریف و پاک در این عرصه کم نداریم، ولی مگر آنها در طول سال چند کار می‌سازند؟ مگر تهیه‌کنندگان و کارگردانان خوب ما که کار می‌کنند، مگر چند کار می‌سازند؟ همه ما به امید حضور در آثار این افراد فعالیتمان را ادامه می‌دهیم. ما در کار افراد خوب دیده می‌شویم نه کار افرادی که سطح کارشان پایین است.


*حاضرم در کارهای ضعیف‌تر اما سالم حضور پیدا کنیم

فارس:آن وقت مجبور هستید که خیلی کم و گزیده کار کنید.
صالحی: بعضی وقتها هم مجبور می‌شویم در کارهای ضعیف حاضر بشویم که اصلا دوستشان نداریم فقط به صرف اینکه محو و تمام نشویم. مردم انگار انتظار دارند بازیگر را مدام و در سریال‌ها ببینند. همه ما منتظریم که یا کار خوب پیش بیاید و یا حتی در کارهای ضعیف‌تر ولی سالم حضور پیدا کنیم. ولی آن قدر ضعیف است که خود بازیگر حالش بد می‌شود. ما الان اگر دقت کنیم، افسردگی در میان بازیگران ایران می‌بینیم. افسردگی عجیبی بر فضای سینمای ایران حاکم است.


* دستیار کارگردانان زیادی را دیده‌ام که از نابازیگران برای نقش اول پول گرفته‌اند

آدم‌ها منتظر یک اتفاق نو و جرقه هستند که یک فیلمنامه خوب به دستشان برسد و یا حضور در کار فرد شاخصی به آنها پیشنهاد شود. من فکر می‌کنم که این انتظار خیلی ما را هم عصبی کرده و هم افسرده. این فضای افسرده برای این است که انتظار در حال طولانی شدن است و متاسفانه آدم‌های خوب چون به کارشان خیلی اهمیت می‌دهند کمتر کار می‌کنند. بهبود این ماجرا نیز باید از طرف مدیران و مسئولان صورت بگیرد که بیشتر نظارت کنند. من آن قدر دستیار کارگردان دیده‌ام که از نابازیگران پول گرفته‌اند و نه تنها طرف را نقش اول نکرده‌اند، بلکه نقش هشتم شده و سر کار دعوا و کتک‌کاری شده است. این موارد باید جلویش گرفته شود و ربطی به ماهیت سینما ندارد.گلایه های شبنم مقدمی از تلویزیون ایران

1:

خیلی طولانی بود نخوندمش

ولی با نظرت موافقم


نقش داریوش مهرجویی در سینمای ایران

2:

حرفاش درسته هااااااااا ...


همکاری بیلیونر معروف ایرانی با پیمان قاسم خانی!
منتاها فکر کنم صالحی یه کم دنبال درست کردن حاشیه هم بوده


ماجرای مستندی جنجالی درباره "جدایی"+تصاویر

3:

پطروسیان: فرموده‌‌های پرستو صالحی درباره سینما، سال‌هاست رخ می‌دهد

سینما جای بیماران جنسی نیست


خبرگزاری فارس: «ماهایا پطروسیان» با اشاره به اظهارات اخیر پرستو صالحی در باب فساد در سینما، فرمود:‌ این حرف‌ها، حرف‌های جدیدی نیست و این‌ها اتفاقاتی هست که سال‌هاست رخ می‌دهد.به نقل خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار اخباری مبنی بر گلایه پرستو صالحی از فساد موجود در سینمای ایران که از صفحه شخصی او در فیس‌بوک گرفته شده بود، وی در فرمود‌وگو با فارس ضمن تأیید اظهاراتش، به تشریح این موضوع پرداخت.


نخستین عکس‌ها از بازیگران فرانسوی فیلم جدید کاهانی

بر اون شدیم تا با بازیگر دیگر سینما «ماهایا پطروسیان» در این باره صحبت کرده و نظرات این بانوی هنرمند سینمای ایران را درباره اظهارات اخیر پرستو صالحی جویا شویم، متن کامل این فرمودت‌وگو در ذیل می‌آید:* فساد در سینما، حرف تازه‌‌ای نیست
«ماهایا پطروسیان» در فرمودت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، پیرامون صحبت‌های اخیر پرستو صالحی مبنی بر وجود فساد در سینمای ایران به واسطه افراد سود‌جو، فرمود: من کم و بیش ‌این حرف‌ها را شنیده‌ام، البته این حرف‌ها، حرف‌های جدیدی نیست و این اتفاقات، اتفاقاتی هست که سال‌هاست رخ می‌دهد.


تغییر چهره عجیب و جالب مصطفی زمانی / یک موجود ناقص‌الخلقه
بیش از 15 سال هست که بسیاری از سینماگران درباره وضعیت نابسامان سینمای ایران هشدار می‌دهند و صحبت می‌نمايند.
وی ادامه داد: فساد در سینما وجود دارد اما به همان اندازه که در سطح مملکت نیز چنین مسئله‌ای وجود دارد.


عكس مهناز افشار و زخم عمیق بر صورت !!
اصولاً اگر فساد در مملکت موقعيت ریشه‌دوانی داشته باشند تبعاً نشانه‌های اون در تمامی سطوح جامعه نمود پیدا می‌کند.
این بازیگر سینما در ادامه توضیح داد: در همین راستا، فساد در بخش اقتصادی به یک شکلی، در مسائل فرهنگی و اجتماعی به گونه‌ای دیگر وجود دارد، اما اگر ما درباره فساد در سینما صحبت می‌کنیم به این دلیل هست که ما بیشتر از بقیه اقشار جامعه، اهالی سینما را می‌بینیم و می‌شناسیم وگرنه همه می‌دانیم بسیاری از مسائل غیر اخلاقی و فساد در جاهایی از جامعه به صورت وحشتناک‌تر اتفاق می‌افتد که نه کسی می‌بیند و نه می‌تواند جلوی اون را بگیرد.


مرگ مشکوک شراره رخام" در جاده‌های چالوس
بنابراین نمی‌توانیم بگوییم همه جای جامعه پاک هست و حالا بیاییم درباره این موضوع در سینما صحبت کنیم.
پطروسیان خاطرنشان کرد: وقتی که در تمامی حوزه‌ها و البته در حوزه سینما ملاک ورود، تخصص نباشد و افراد بدون داشتن صلاحیت لازم با پارتی‌بازی و آشنایی و با موارد دیگر که فساد نیز شامل‌ اون‌ها می‌شود پستی، مقامی، شغلی و پول بیشتری به دست آورند، به تبع برای سینما نیز همین اتفاق می‌افتد.


‌* در سال‌های اخیر، ورود افراد غیرمتخصص به سینما، بیشتر به چشم می‌آید
وی با تأکید بر این که موضوع ورود غیر‌متخصصانه، بحث تازه‌ای در سینمای ایران نیست، بیان داشت: این موضوع، اتفاق تازه‌ای نیست که مثلاً یک ماه باشد که سینما به اون دچار هست، بلکه این ماجرا قدیمی هست و تنها در سال‌های اخیر تعداد افرادی که به سینما ورود پیدا می‌نمايند بیشتر شده هست؛ به فراخور تعداد افرادی که از راه نامناسب به سینما ورود پیدا می‌نمايند نیز بیشتر می‌شود و بیشتر به چشم می‌آید و دیده می‌شود.
پطروسیان در جواب به این سؤال که راهکار برون‌رفت از این فضا را با توجه به سال‌ها تجربه و کار در فضای سینما چه می‌دانید، فراخوان نمود: تنها راهکار این وضعیت این هست که تنها از افراد متخصص و دانش آموخته سینما یا افرادی که برای فراگیری حرفه بازیگری به کلاس‌های معتبر رفته باشند، هستفاده شود.


* کسی که علم بازیگری داشته باشد، هرگز تن به فساد نمی‌دهد
این بازیگر ادامه داد: کسی که تخصص کافی برای ارائه هنر و هستعداد خود داشته باشد و برای تحصیل علم و اجرای هنر بازیگری تلاش کرده باشد، هرگز برای بازیگری تن به فساد نمی‌دهد؛ چرا که عزت نفسی بالاتر از این حرف‌ها دارد، این فرد هنر و تخصصی دارد که می‌تواند به اون ببالد و در مقابل کسی که هنر، هستعداد و تخصص لازم و کافی برای ورود به این عرصه را ندارد طبیعتاً ممکن هست با هر اتفاقی خام شود و نتیجه این می‌شود که هم افراد ناوارد، ناشایست و نالایق وارد این حرفه شده که جای ده‌ها آدم لایق و تحصیل‌کرده را می‌گیرند و هم باعث ترویج فساد در سینما می‌‌شود.
وی در ادامه اضافه کرد: در این میان، افرادی نیز وجود دارند که از وضعیت به وجود آمده سوء هستفاده می‌نمايند.

برخی در سمت مدیر تولید، دیگری در سمت تدارکات حتی برخی نیز سمت خاصی ندارند اما خود را به جای افراد معتبر در سینما جا می‌زند و به این وسیله ممکن هست افرادی را گول بزنند.


* ‌ هیچ‌کس نباید احساس کند می‌تواند از راه میان‌بر وارد سینما شود
پطروسیان در ادامه بیان داشت: البته در این وضعیت نابسامان تنها دختران آسیب‌پذیر نبوده و پسران هم از این شرایط ایمن نیستند و ممکن هست فریب بخورند.

دختر و پسر فرقی ندارد، مهم این هست که هیچ‌کس نباید احساس کند که می‌‌تواند از راه نادرست و میان‌بر وارد حیطه سینما شود.

وقتی راه مشخص هست باید افراد بروند چند سال تحصیل و تمرین نمايند و اگر برای این کار مناسب باشند بدون شک جذب می‌شوند و البته سختی‌های این کار را نیز تجربه می‌نمايند.


‌‌* افرادی که برای بازیگر شدن به هر کاری تن می‌دهند، خیلی زود فراموش میشوند
پطروسیان در ادامه به فارس فرمود: چرا باید آدم شخصیت خود را نابود کند، روح خود را از بین ببرد و به هر کاری تن دهد تا مثلاً نقشی در فیلمی بازی کند، آخر سر نیز 100 % افرادی که از این راه وارد شدند به جایگاه یک هنرمند معتبر نمی‌رسند.

ممکن هست یکی دو کار اجرا کنند که چهره شوند، اما خیلی زود فراموش می‌شوند؛ چرا که افرادی که با آبرو وارد سینما نشده‌اند، همین بی‌آبرویی اون‌ها را کم‌کم طرد می‌کند.


به نقل فارس، چندی پیش «پرستو صالحی» با انتشار مطلبی به فساد در سینما و پیشنهاد‌های بی‌شرمانه برخی شرایط فیلم‌ها اشاره کرد.
این موضوع پیش‌تر در صحبت‌های برخی بازیگران پیشکسوت سینما همچون «امین تارخ» هم هشدار داده شده بود.

4:

مجید مظفری: نمی‌‌گذارم دخترم بازیگر سینما شود

سینما جای بیماران جنسی نیست


خبرگزاری فارس: مجید مظفری با بیان اینکه الان فیلم‌هایی داریم که حتی تصور ساخته شدن اون‌ها را هم نداشتم، فرمود: نمی‌گذارم دختر خودم با وجود هستعداد‌هایش، بازیگر سینما شود.به نقل خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار فرمود‌وگوهایی از چند بازیگر سینما و گلایه از فساد موجود در سینمای ایران، برای جویا شدن از ابعاد گوناگون این اتفاق، به سراغ «مجید مظفری» بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون رفتیم تا نظر وی را هم در این باره جویا شویم.
متن کامل این فرمود‌وگو در ذیل می‌آید:‌


* شاید یکی از دلایل فساد در سینما، خود ما باشیم
فارس: آقای مظفری با توجه به صحبت‌های برخی بازیگران در مورد فساد در سینمای ایران، به ویژه در عرصه بازیگری و البته اظهارات پیشین شخص شما، در مورد این موضوع کمی توضیح بفرمایید.
مظفری: این صحبت‌ها سال‌هاست که فرموده می‌شود، الان سال 91 هست و من برای اولین بار در سال 75 جمله‌ای با عنوان «نابازیگر» مطرح کردم و فرمودم این‌ها مانکن‌های سینما هستند، به نظرم این‌گونه تلفنی حرف زدن تأثیری ندارد، من بارها فرمودم در این مجلات ننویسید فلان هنرمند را گرفتند، فلان هنرپیشه فساد اخلاقی دارد و...

بارها فرمودم که این کارها را نکنید.

خانواده سینما، خانواده فرهنگی و نجیبی هست.

پشت سر این خانواده، پشت سر این سینما، فیلم‌هایی هست از دهه‌ 40 تا 70، ‌حالا با چنین خانواده‌ای این طور برخورد کردن درست نیست.

شاید یکی از دلایلی که در سینما فساد پیش می‌آید، خود ما هستیم.


‌* کجا رفت سینمایی که سر تا پایش نجابت بود/ ما سکانس رختخواب نداشتیم
فارس: درباره این که می‌فرمایید ما هنرمندان مقصریم، ‌کمی بیشتر توضیح دهید، چگونه هنرمندان باعث این وضعیت شدند؟
مظفری: ما تن به خیلی از کارها دادیم، البته این صحبت من به صورت کلی هست.

ما اول باید ببینیم‌ که چرا وضعیت سینما به این روز افتاده هست.

در سینمایی که ‌دهه 60 و نیمه دهه 70 ‌فیلم‌هایی چون «ناخدا خورشید»، «جنگ نفت‌کش‌ها»، «سرب» و ...

در اون ساخته می‌شود، چه اتفاقی افتاده که فیلم‌های دم دستی که در فرهنگ ما نیست ‌و دیالوگ‌های دون شأن سینمای ما را دارد، تولید می‌شود.
من با خانم بایگان 3 فیلم بازی کردم و فیلم چهارم به من فرمودند که بازی نکن، تو داری زوج هنری به وجود می‌آوری! به هنرپیشه مرد می‌فرمودند جلوی دوربین زیاد در چشم هنرپیشه زن نگاه نکن، کجا رفت این حرف‌ها؟ این حرف‌ها فقط برای دوران ما بود؟ ‌الان فیلم‌هایی ساخته شده هست که من حتی تصور ساخته شدن اون‌ها را هم نداشتم، ما در فیلم‌ها، سکانس رختخواب نشان نمی‌دادیم و الان یک مرد و یک زن در یک رختخواب مثل یک تخت فنری بالا و پایین می‌پرند! کجا رفت اون سینمای پاک و معصوم؟ ‌کجا رفت سینمایی که سر تا پایش نجابت بود؟
باید چند نفر بزرگ‌تر و صاحب‌نظر بنشینیم و بحث کنیم، ‌وقتی فردی مثل آقای سلحشور شمشیر را از رو می‌بندد و می‌گویند «سینمای ایران فاحشه‌خانه هست» پس باید یا این حرف را قبول کنیم یا اون حرف را، و در این میان یک کاری انجام دهیم.

ما برای این بنده خدا شمشیر از رو می‌بندیم که چرا این حرف را زدی و از طرف دیگر خودمان هم این حرف‌ها را می‌زنیم.

فارس: به هر حال آقای مظفری قبول دارید که چنین موضوعاتی در سینمای ایران وجود دارد؟
مظفری: من رو‌راست به شما می‌گویم، ‌وقتی موج چشم آبی‌ها و شباهت برخی هنرپیشه‌ها به آرتیست‌های قدیمی شروع شد و مانکن‌ها به سینما آمدند، باید فاتحه این سینما را خواند، دختر من کلاس بازیگری رفته و کنار من بزرگ شده، به اندازه موهای سرش هم سر صحنه فیلمبرداری آمده هست، سر کلاس‌های آقای سمندریان هم بوده، آقای سمندریان هم بارها به من فرموده این دختر حیف هست، چرا اون را نمی‌فرستی برود خارج درس بازیگری بخواند، اما من فکر می‌کنم که به فرض اینکه من همه این کارها را اجرا کنم و دخترم را به خارج بفرستم که درس بخواند و بعد به ایران بیاید، اما بعد در کدام سینما کار کند؟!* نمی‌گذارم دختر خودم به سینما بیاید
فارس: یعنی شما سینما را حریم امن برای ورود نمی‌دانید؟
مظفری: بله، همین طور هست، من دختر خودم را نمی‌گذارم به سینما بیاید، برای اینکه یک وقتی در خانواده‌ها در سینما حضور داشتن افتخار بود، بازیگر بودن افرادی چون فرامرز قریبیان، فاطمه معتمدآریا، خسرو شکیبایی، ایرج راد و ...

افتخار بود، اما الان در خانواده‌ها این طوری نیست، من بارها فرمودم که اگر خانمی وارد سینما شود و دو فیلم بازی کند و برود، همین چند بازی کارنامه بدی در زندگی آینده اون خانم می‌شود.


فارس: چرا بازی در چند فیلم روی آینده یک خانم می‌تواند اثر بد داشته باشد؟
مظفری: سینما محیطش بسیار بد شده هست، من نمی‌دانم چرا این مصاحبه را می‌کنم؟ من این حرف‌ها را بزنم یا نزنم به جایی از سینما برنمی‌خورد.
شما می‌دانید من چند سال هست که در فیلم سینمایی بازی نمی‌کنم؟ من از فیلم «سگ‌کشی» (بهرام بیضایی) به این طرف - جز در دو فیلم وقتی همه خوابیم و تقاطع - کلاً سینما کنار را گذاشتم، چه اتفاقی افتاد؟ چرا کسی نپرسید که آقا چرا نیستید؟ من راجع‌به کدام سینما حرف بزنم؟ وقتی مانکن‌های چشم‌آبی می‌آیند و بدون کوچک‌ترین هنر، درای جایگاه می‌شوند دیگر جایی برای امثال ما نیست، این در حالی هست که سینمای دنیا سینمای میان‌سال هست، اما در کشور ما عمر بازیگری بسیار کوتاه هست، وقتی بازیگری به سن 50 سالگی برسد باید برود و گوشه خانه بنشیند.


5:

چه جالب که خودشونم میدونن چی هستن !!!!!!!!!!!

6:

پس از انتقاد از فساد در سينما، حالا نوبت افشاگري‌هاي ديگر هست؟!
سرنوشت وام 50 میلیون تومانی رئیس‌جمهور به پرستو صالحی: شما فاقد درجه هنری هستید و وام بهتانتعلق نمی گیرد!


سینما جای بیماران جنسی نیست

پرستو صالحی در متنی منتشر شده در صفحه شخصی اش از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال هنرمندان گلایه کرد.

صالحی که چندی پیش در صفحه شخصی خود درباره فساد در سینما مطلبی را عنوان کرده بود در متن دیگری که در همین محل گذاشته هست به گلایه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخته هست.

در بخشی از این متن وی پس از اشاره به وقفه چهارساله در بازیگری به دلیل مصاحبه با رسانه ها در سال 1384 آورده هست:

ماه رمضان 1389 دعوت شدیم افطاری آقای احمدی‌نژاد با حضور وزیرارشاد و...(از من خواسته شد مقابل رئیس جمهور حرف بزنم) فرمودم من که چندان فعالیتی ندارم چرا من؟ به هر حال رفتم با تکه‌هایی از روزنامه‌های سال 84 و نامه‌ای که فقط دردنامه بود؛ نه درخواستی نه خواهشی.

و البته باز هم پشت تریبون رفتم چون آقای رییس‌جمهور فرمودند رسانه‌ای نمی‌شود و هرچه می‌خواهد دل تنگتان بگویید.

فرمودم: من نیامدم حرف بزنم اومدم بگم همکاران خوبم به این جمله اکتفا نکنید، من فرمودم و 4 سال خانه‌نشین شدم.

آقای احمدی‌نژاد فرمودند وقته فرق کرده و شما راحت باشید.

باز فرمودم آدم یک اشتباه رو دو بار تکرار نمی‌کند.

نامه را دادم و آمدم.

وی در ادامه یادداشتش آورده هست: دو ماه سپس حراست ساوقت صداوسیما که باید بگم زمین تا آسمان با سال هشتاد و چهاری‌ها فرق دارند و بسیار محترمانه برخورد می‌نمايند -این چاپلوسی نبود، آدم باید حق را بگوید و نا حق‌ را هم- تماس گرفتند که نامه‌ای آمده از ریاست جمهوری تا از شما بابت اون 4 سال دلجویی شود.

فرمودم نیازی نیست.

فرمودند حالا بیایید.

رفتم، خب جواب 4 سال از بهترین سال‌های عمر کاری من چیست؟چطوری میشود برش گرداند؟ بازیگر وقتی از بورس افتاد دیگر افتاده، همه یادشان می رود که یک وقتی بودی اصلا و پر کار هم بودی ...فرمودند از طرف نهاد ریاست جمهوری انجام وام 50 میلیون تومانی را که برنامه هست به هنرمندان تعلق بگیرد برای شما تسریع می‌کنیم.

فرمودم لازم نیست، ولی خب 4 سال کم کاری یا بهتر بگم بیکاری مشکلات مالی به همراه داشت، قبول کردم.

صالحی در پایان آورده هست: نامه وام از نهاد ریاست جمهوری صادر شد و رفت وزارت ارشاد برای تایید و بعد خانمی از ارشاد تماس گرفتند و فرمودند ما بررسی کردیم شما فاقد درجه هنری هستید و وام به شما تعلق نمی گیرد...

چند هنرمند در ایران درجه هنری دارند؟ و آیا اونان که دارند نیازی به وام دارند؟ حالا دوستان خبرنگار این ها را می‌نویسید؟


منبع : مهر

به روز شده در : پنجشنبه 24 فروردين 1391 - 9:31

7:

شروع فساد در سینما از گرفتن پول‌های ۴۰ میلیونی برای بازی دادن بود

سینما جای بیماران جنسی نیست


خبرگزاری فارس: احمد نجفی بازیگر سینما و تلویزیون فرمود:‌ بعضی از این سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی محل کاسبی هست، فرد می‌آید و از افرادی 30 تا 40 میلیون تومان ‌می‌گیرد که مثلاً یک نقش بازی نمايند و این بیچاره‌ها پدر و مادرهایشان را تحت فشار می‌گذارند که ما می‌خواهیم وارد سینما شویم.

به نقل خبرنگار سینمایی فارس، پس از انتشار فرمود‌وگوهایی از چند بازیگر سینما و گلایه از فساد موجود در سینمای ایران، برای جویا شدن از ابعاد گوناگون این اتفاق، به سراغ «احمد نجفی» بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون رفتیم تا نظر وی را هم در این باره جویا شویم.
متن کامل این فرمود‌وگو در ذیل می‌آید:‌


فارس: آقای نجفی با توجه به صحبت‌های برخی بازیگران در مورد فساد در سینمای ایران، به ویژه در عرصه بازیگری و البته اظهارات پیشین شخص شما، در مورد این موضوع کمی توضیح بفرمایید.
- حالا دیگر همه مسائل ما حل شده و همین یکی مانده هست؟


فارس: خوب به هر حال قبول دارید این هم یکی از مسائل مهم سینماست و نمی‌شود به سادگی از کنار اون رد شد؟

- نجفی: بله، اما اگر این‌ها فرموده شود، اون وقت خیلی چیزها رو می‌شود! مسلماً هیچ کس در هیچ ساوقتی با هیچ فسادی موافق نیست و این یک واقعیت هست.

در مورد پدیده سینما با یک سری مباحث روزانه و یک سری مباحث طولانی‌مدت مواجه هستیم ‌که انشاءالله شورای عالی سینما این مسائل را پیگیری خواهد کرد.

ما مسائل را باید در شورای عالی سینما ببینیم و برای اون‌ها راه حل پیدا کنیم.

با حرف زدن و جدا کردن واقعیت‌ها از بدنه سینما کاری از پیش نمی‌رود، به نظر من در بحث آموزش و سلامت سینما بحث می‌شود و این طور نیست که این مباحث دیده نشده باشد.

به هر حال ‌باید راه حل پیدا شود و این شامل پیشگیری و مداوا نیز هست.


* هیچ کس منکر فساد در سینما نیست
نجفی: هیچ کس منکر فساد در سینما نیست، اما این فساد به قدری نیست که خدایی نکرده تمام بدنه سینما را گرفته باشد، البته باید به یک نکته هم توجه کرد، خیلی از افرادی که به نام سینما هستند اصلاً در سینما نیستند، یعنی اینکه اگر صحبت بازیگرها و پول و این موارد می‌شود، این حرف‌ها در تلویزیون هم وجود دارد، چرا فقط سینما؟!
در تلویزیون هم هنرپیشه و کارگردان هست و اتفاقی که اونجا می‌افتد به عنوان اینکه اون‌ها بازیگرند به بدنه سینما هم وصل می‌شود.

یعنی اینکه اگر شما می‌شنوید اتفاقی افتاده که البته هم افتاده، اما این نیست که لزوماً این‌ها افراد سینما یعنی عضو صنوف سینما باشند.

چون در جامعه این طور جا افتاده هست که در سینما فساد هست، اما مجموع نگاه و عرض بنده کلی هست.
افراد جامعه بیشتر چشم‌شان به تلویزیون یا سینما هست و فکر می‌نمايند همه تلویزیون یا سینما این گونه‌ هست! من نمی‌خواهم دفاع کنم، بالاخره چیزهایی هست اما این چیزها حالت عمومی پیدا کرده و همه چیز با همه چیز قاطی شده هست.

اما عرض بنده این هست که باید راه‌ حل پیدا کنیم.

وگرنه فرمودن این حرف‌ها چه موضوعی را حل می‌کند؟ خیلی‌ها فرموده‌اند، چه موضوعی حل شده هست؟


فارس: لطفاً در مورد این راه‌حلی که درباره‌اش حرف زدید، بیشتر توضیح دهید.
- ما باید به مسئله فساد در سینما رسیدگی کنیم، اگر فسادی هست که هست، اما باید دید که چقدر فراگیر هست؟ چه میزان پیشرفت کرده هست؟ وقتی می‌شود مشکل یک غده سرطانی را با دو قرص حل کرد، وقتی با یک عمل بزرگ و یک موقع‌ با یک عمل بزرگ، من هم دکتر این کار نیستم، ما یک تشخیصی می‌دهیم و این در یک شورای عالی در ساوقت سینمایی به بحث می‌گذاریم تا راه‌حل‌های اون را پیدا کنیم.

این صحبت‌های من بیشتر جنبه اجرایی دارد، اینکه ما بگوییم فساد در سینما نیست، چشم‌مان را بستیم.

ما نمی‌خواهیم چشم‌مان را ببندیم، اولاً ما باید از این به بعد این مسائل را پیشگیری کرده و دوماً اون مصائب را از بین ببریم و زیر تیغ جراحی دهیم.
جنس سینما در دنیا هیچ فرقی نمی‌کند، جنس سینما شهرت هست، همه جا هم همین‌طور هست.

چه دختر و چه پسر، فرقی نمی‌کند این‌ها می‌خواهند جلو بیایند و نمی‌دانند چطور.

در این میان عده‌ای از افراد که جزو سینما هستند، اما اهل سینما نیستند از این موضوعات سوء هستفاده می‌نمايند، اینکه بگویم چنین موضوعی نیست، دروغ هست.

اما این که بگویم که این موضوع فراگیر هست هم دروغ هست، یک عده‌ای زن دارند، بچه دارند، شوهر دارند ....

اما چنین موضوعاتی وجود دارد، مگر می‌شود شما یک سینمای پاک پاک داشته باشید؟! هیچ چیز مطلقی وجود ندارد و من عرضم این هست که اگر هم هست که حتماً هست باید بنشینیم و به جای اینکه موج رسانه‌ای ما را بگیرد، ما را موج عملیاتی بگیرد و ببینیم راه‌حل اون چیست.


* برخی جوانان فکر می‌نمايند هر چقدر بیشتر بی‌بند و بار باشند بیشتر به شهرت می‌رسند
من هم سال هاست که در سینما هستم، مگر می‌توانم چشمم را ببندم؟ مگر این چیزها را ندیده‌ام؟ من 10 سال پیش در خانه سینما این را فریاد زدم که آقا این چه سینمایی هست که بازیگر باید پول دهد تا بازیگر شود، اما هیچ کس گوش نکرد، چشم‌شان را بستند، چون خودشان هم پول می‌گرفتند، من نمی‌خواهم بگویم چه اشخاصی، اما خودشان به عنوان کارگردان و تهیه‌نماينده یکی می‌آمد و یکی پول می‌گرفت، در دنیا بازیگر پول کلان می‌گیرد و ناز هم می‌کند تا یک نقش را بازی کند اما در ایران باید بازیگر برای ورودش پول هم باید بدهد، پشت این موضوع یک فساد مالی خوابیده هست، متأسفانه برخی جوانان فکر می‌نمايند هر چقدر بیشتر بی‌بند و بار باشند بیشتر به شهرت می‌رسند، نگاه شهرت به سینما، امضا گرفتن، جلوی چشم امت بودن و این فساد مالی، فساد اخلاقی به بار می‌آورد.
باید در اتحادیه تهیه‌نمايندگان بحث شود، کسی که سرمایه برای ساخت یک فیلم ندارد یک عده‌ای را از خانه، فامیل و خیابان می‌آورد و پولی از اون‌ها می‌گیرد که «بیا من تو را مشهور می‌کنم» و این شروع فساد هست و به شدت هم در اتحادیه تهیه‌نمايندگان، شورای عالی سینما و ساوقت سینمایی درباره بحث خواهد شد.

ما انشاءالله در ساوقت سینمایی برنامه‌ای داریم که در اون به بحث پاک‌سازی و تمیز‌سازی سینما خواهیم پرداخت، چون دیگر نمی‌شود که تحمل کرد که به خاطر یک فیلم سینمایی یا تلویزیونی به تمام سینما ضربه بخورد، وقتی وزیر ارشاد می‌گوید در سینما فساد هست و باید پاک شود، ما نیز بحث را این طوری ببینیم.

آیا باید در سینما را ببندیم؟ نه مطمئناً نه، بلکه باید در قسمت تهیه‌ کار شود، چراکه به نظر من بزرگ‌ترین صدمه سینما و سیما فقر مالی و سرمایه گذاری هست.


* بعضی از این سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی محل کاسبی هست
- حتی می‌دانم که بعضی از این سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی محل کاسبی هست، فرد می‌آید و از افرادی 30 تا 40 میلیون تومان ‌می‌گیرد که مثلاً یک نقش بازی نمايند و این بیچاره‌ها پدر و مادرهای‌شان را تحت فشار می‌گذارند که ما می‌خواهیم وارد سینما شویم، یک پولی به ما بدهید تا وارد شویم و این شروع فساد هست.

‌من سال 1382 فرمودم «‌سینمایی که بازیگرش برای بازیگر شدن پول می‌دهد طالع فاسد پیدا می‌کند» متاسفانه همه بد نگاه کردند و من را گوشه دیوار برنامه دادند که این حرف‌ها چیست که می‌زنی!
متا‌سفانه خودمان به عنوان بدنه سینما مقصریم و تنها قوانین و پیشگیری‌ها و مداواها مطرح نیست‌، بگذارید من روراست حرف بزنم، ما به خاطر چندرغاز به هر کاری دست می‌زنیم، چه از طریق بازیگرها، چه از طریق تهیه‌نماينده‌ها، چه از طریق کارگردانان!
وقتی که عده‌ای جوان را به سینما می‌آورند و این جوانان را شوق و هیجان می‌گیرد، نتیجه‌اش همین می‌شود که می‌بینید، چون ظرفیت‌های واقعی سینما شناخته نشده هست.

هدف واقعی سینما شناخته نشده هست.

چه از طریق بچه‌های سینما، چه از طریق مسئولان سینما، ‌به نظرم باید زمینه‌ قانونی فراهم شود تا موقعيت این کارها از دست‌اندرکاران این موضوعات گرفته شود، باید با نوعی از آموزش و فرهنگ خانواده‌ها آماده کنیم که به راحتی فرزندان‌شان را به شرکت‌های نمایشی، مطبوعاتی و سینمایی نفرستند و بدانند که خطراتی نیز وجود دارد.
من نمی‌خواهم وارد خیلی مسائل شوم.

چون به نظرم خود انسان باید شرافت خود را حفظ کند، اما کسی که به دریچه سینما رسیده و می‌بیند برای او جایی نیست دست به هر کاری می‌زند که به جایی برسد.
شما تصور کنید چند جوان من را هم گول زدند، چیزی حدود 7 تا 8 سال پیش سناریویی برایم فرستادند و اون را خواندم و به یک دفتر فیلمسازی رفتم و دیدم یک مشت جوان اونجا هستند، بعدها ‌فهمیدم ما ‌را به عنوان یک چهره دعوت می‌نمايند و در کنار ما نیز جوانانی را برای بازی می‌آوردند ‌و به اون‌ها می‌گویند که برنامه هست جلوی این فرد چهره بازی کنید و پس از اون هم دیگر خبری از قرارداد و تماس نمی‌شود، البته بحث من این نیست که چرا با من قراردادی بسته نشده، بلکه قصدم این هست که همه جا از افرادی چون ما سوءاستفاده می‌کنیم و این موضوعات تنها برای من اتفاق نیفتاده هست، برای افرادی مثل پرویز پرستویی هم افتاد.

بارها متوجه شدم به نام من تبلیغ کلاس بازیگری می‌شد و من روحم نیز از این ماجرا خبر ندارد.


8:

با اجازه ارسال نماينده پست این مطلب رو اینجا هم ثبت میکنم

9:

نیکی کریمی: سینمایی که من دیده ام درست و انسانی هست

سینما جای بیماران جنسی نیست


خبرگزاری فارس: بازیگر سینما با بیان اینکه نباید در مورد سینما واژه پاک یا ناپاک را به کار ببریم فرمود: سینمایی که من دیدم درست و انسانی بوده هست.

«نیکی کریمی» بازیگر و کارگردان سینمای ایران در فرمود‌وگویی به موضوع فساد در سینما و نیز آخرین ساخته خود به نام سوت پایان پرداخت.


*سینمایی که من دیدم درست و انسانی بوده هست
‌‌‌وی در خصوص اظهارات برخی از بازیگران درباره فساد در سینما فرمود: حقیقتش را بخواهید موقعی که این اظهار نظرات را می‌خوانم، خیلی متأسف می‌شوم، چون در این 20 سالی که در این سینما هستم، سینمایی را دیدم که به شدت درست و انسانی هست.


‌* بکار بردن واژه پاک یا ناپاک برای سینما درست نیست
وی در ادامه توصیح داد: نمی‌خواهم لغت پاک را به کار ببرم چون به نظرم واژه درستی نیست ‌که بخواهیم به در مورد سینما واژه پاک یا ناپاک را به کار ببریم.
وی فرمود: بنظرم به جای اینکه برخی به خودشان برگردند ببینند که روی خودشان چقدر کار کردند، چه میزان زحمت کشیده‌ و از وقت‌شان هستفاده کرده‌اند، از سر بیکاری و مطرح کردن خودشان و یا هر دلیلی که واقعا نمی‌دانم چیست می‌آیند درباره این مسائل حرف می‌زنند و نظر می‌دهند.

‌* در این 20 سال یک آدم نادرست در سینما ندیدم
‌این بازیگر سینما در جواب به این سؤال که، افرادی چون هستاد تارخ که یکی از معتبرترین آموزشگاه‌های بازیگری را دارند نیز درباره فساد در سینما اظهار نظر کرده و هشدار دادند، در این‌باره چه نظری دارید، تصریح کرد: من روی آدم‌ها و اسم‌ها صحبت نمی‌کنم، نظر من یک نظر کلی هست.
کریمی در ادامه فراخوان نمود: اگر اوضاع همین طوری باشد که در این اظهار نظرات خواندم، پس من باید خدا را شکر کنم که در طول 20 سال گذشته یک آدم نادرست در این سینما ندیدم، پس قطعاً خدا آدم‌های خیلی خوب و درستی را بر سر راه من برنامه داده هست.


‌ * باید درباره زیبایی‌ها و آدم‌های خوب صحبت کنیم
وی ادامه داد: نمی‌دانم چرا نباید درباره زیبایی‌ها و آدم‌های خوب سینما سینما حرف بزنیم.

من می‌توانم ساعت‌ها راجع‌به خوبی افردی که در همین سینما با اون‌ها آشنا شدم صحبت کنم.
کریمی تأکید کرد: مطمئناً در صنف شما خبرنگاران هم همین طور هست و شما با آدم‌های بسیار خوبی در بین همکاران خود آشنا شده‌اید، اما من همچنان تأکید دارم چرا ما نباید روی وجه مثبت آدم‌ها صحبت کنیم؟ به نظرم آدم‌هایی که می‌آیند و راجع‌به نکات منفی صحبت می‌نمايند آدم‌هایی هستند که قطعاً در کارشان موفق نبوده و نیستند در غیر این صورت دلیلی ندارد که بخواهند به این موضوعات بپردازند.
این سینماگر درباره ساخت آخرین اثر خود «سوت پایان» و چگونگی رسیدن به مضمون فیلم بیان داشت: حدود 2 تا 3 سال پیش مستندی از خانم شیخ الاسلامی دیدم که تأثیر عجیبی روی من گذاشت، این مستند راجع‌به زن‌هایی بود که شوهرهای خود را کشته‌اند.

پس از دیدن این مستند فکر کردم که می‌توانم این قضیه را بسط داده و به گونه‌ای به آدم‌ها کمک کنم و این افکار نقطه شروع برای نوشتن فیلمنامه «سوت پایان» و باقی قضایا بود.
کریمی در جواب به این سوال که در «سوت پایان» تا چه میزان به اهدافی که می خواستید، رسیدید؟ فرمود: خوشبختانه من گروه خوبی داشتم، بسیار دقیق و منظم کار کردیم و به نظرم تا اونجا که می‌توانستم موفق شدم.

‌* فیلم جدیدم را تا یکی دو ماه آینده می‌سازم
این کارگردان در ساخت فیلم بعدی خود بیان داشت: در حال حاضر روی یک فیلمنامه کار می‌کنم و امیدوارم تا یکی دو ماه آینده ساخت اون را شروع کنم.
کریمی در ادامه درباره قالب فیلم جدید خود فرمود: به نظرم اونقدرها مهم نیست که این فیلم با ساخته‌های قبلی متفاوت باشد یا خیر، مهم این هست که من ‌در طول این 10 سالی که فیلم می‌سازم قطعاً تحت تاثیر جامعه و اتفاقات اون، نکاتی به ذهنم می‌رسد که می‌‌توانم برخی از اون‌ها را در فیلم لحاظ کنم.
‌وی در ادامه اضافه کرد: در حقیقت فلیم جدیدم به صورت در ژانر اجتماعی نیست، اما محوریت اون جامعه و انسان هست و قالبی داستانی دارد، اما نکته دیگر این هست که همه می‌دانیم تکلیف فیلم روی میز تدوین روشن می‌شود، پس باید استقامت کنیم فیلم ساخته شود، ب‌بینم و برچسبی تحت عنوان ژانر یا قالب روی اون نزنیم.


10:

چرا خبرگزاری‌ها از فساد در سینما می‌گویند/ بگذارند اهالی سینما کارشان را بنمايند

سینما جای بیماران جنسی نیست


خبرگزاری فارس: رئیس ساوقت سینمایی در دیدار با نمایندگان صنوف سینمایی بالاخره سکوت خود را شکست و فرمود: مظاهری از فساد در همه جا هست و در همه قشرها وجود دارد، اگر سینمای ایران مشکلی دارد برای عقبه سی ساله اون هست، چرا برخی اصرار دارند سینما را ‌به فساد متهم نمايند.

به نقل خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ساوقت سینمایی، در دیدار روز گذشته صنوف سینمایی با شمقدری، برخی از اعضای شوراهای مرکزی اتحادیه تهیه‌نمايندگان، کانون پخش‌نمايندگان، مدیران تولید، کارگروه ساماندهی صنوف، انجمن موسسات ویدیویی، شورای صنفی اکران و...

حضور داشتند.
مشروح سخنان رئیس ساوقت سینمایی در این دیدار به شرح ذیل هست:
ما شخصاً نیاز داشتیم در جلسه‌ای نظر سینماگران را درخصوص وقایع اخیر بدانیم، خوشبختانه عمده مطلب را دوستان طرح کردند، طبیعی هست هنرمند همانطور که از خلاقیت هنری برخوردار هست لایه دوم حوادث را مشاهده و تحلیل کند.
مشکل اینجاست مسائل درون سینه‌ها حبس می‌شود اگر درون سینه من حبس می‌شود چاره‌ای ندارم، باید غبارها بنشیند تا واقعیت‌ها معلوم شود .به هر حال در شرایطی این‌گونه نباید توقع داشت، مسئولین وارد صحنه شوند و سخن بگویند صنوف باید مسائل را مطرح و رسانه‌ای نمايند.
متأسفانه در این شرایط خیلی‌ها مردود شدند و گروهی که جریان حزب‌الله را به نفع خود مصادره کردند و در مقابل به مدیریت فرهنگی حمله کردند، مدیریتی که مومن و متعهد هست از این جمله‌اند.

در موضوع اخیر بسیاری از افراد که سال‌هاست خود را قیم سینما می‌دانند ساکت ماندند که این موضوع از چشم‌ها پنهان نخواهد ماند و اهالی سینما در این مورد قضاوت خواهند کرد.

* مشکل ما با خواص هست

مسلماً وقتی نامی از ارزش‌ها و دفاع مقدس می‌آید، دهان خیلی‌ها بسته می‌شود، می‌خواهند مدیریت کنونی را جریانی در مقابل شهدا و ارزش‌ها نشان دهند این یک ظلم بزرگ هست، البته می‌توانیم ما هم متقابلاً نشان دهیم که دیگران از نام شهدا و ارزش‌ها سوء هستفاده می‌نمايند اما این برای ما شایسته نیست.

ما هم‌اکنون در افکار عمومی مشکل نداریم، مشکلی که داریم در بین خواص هست و بعضی خواص از کار و حوزه تخصصی سینما مطع نیستند و گزارشاتی که به اونان می‌دهند برداشت‌های نارواست، البته قصد و غرض دیگری وجود دارد، چاره‌ای نداریم جز اینکه مسئولان کشور در جریان واقعیت برنامه بگیرند.

* وزیری که باید درگیر مباحث کلان شود، درگیر مسائلی می‌شود که نباید بشود

به عنوان مثال دوستان با کمیسیون فرهنگی صحبت نمايند، امروز آقای وزیر را به
کمیسیون فرهنگی فرا خوانده‌اند، فضا این‌گونه هست مثلاً وزیری که باید درگیر مباحث کلان شود درگیر مسائلی می‌شود که نباید بشود.

* اگر درد دل صنوف را بشوند، حتما نظرشان عوض می‌شود

اگر نقل درد دل‌ها، نظرات و فرمود‌وگوهای این جلسه جمع‌بندی شود و توسط صنوف به مسئولین برسد حتماً نظرات‌شان عوض می‌شود.

من به خیلی از دوستان توصیه کردم اما گوش نکردند.

برای من این اوضاع قابل پیش‌بینی بود اما نه تا این حد.
ما اگر بتوانیم امور را تدبیر کنیم موفق می‌شویم مثلاً در انتخابات آتی می‌توان نظر داد که چه کسی و چه گروهی به نفع یا ضرر سینما حرکت کرده هست.

* این اتفاقات به ضرر ساوقت سینمایی نیست، به ضرر سینماست

من بر خلاف دوستان اعتقاد دارم این اتفاقات به ضرر ساوقت سینمایی نیست به ضرر سینماست که البته چون خود من سینماگر هستم ضرر دیدم پس باید همه با هم به میدان بیاییم و همدلی کنیم.

گردنه بسیار سختی هست اما عبورش فصل بسیار روشنی را به همراه خواهد داشت.

لازم هست دوستان با استقامت و تأمل بیشتر صحنه را ببینند و کار نمايند.

* گرفتار آفت بحران اظهار نظرها هستیم

از این طرف بپذیریم ضعف‌هایی داشتیم و راهکار بیاندیشیم، ما الان گرفتار آفت بحران اظهار نظرها و تحلیل‌ها هستیم مثلاً در نقد یکی از این فیلم‌ها در برنامه سینمایی «هفت» این فیلم شریف قلمداد شد و در جایی دیگر فیلم را ضد حجاب و حتی ضد نظام معرفی کردند.

* مگر نه اینکه اعضای شورای پروانه نمایش اعضای مورد تأیید نظام‌اند

ما با بحران اظهار نظرها روبرو هستیم، ما راهی نداریم جز اینکه روشنگری کنیم.

اگر قانون اشکال دارد قانون را درست نمايند طبق قوانین موجود باید وزارت ارشاد نظر آخر را بدهد اگر اعضای شورای پروانه نمایش اعضای مورد تأیید نظام‌اند پس این حرف‌ها چیست؟
این اتفاقات نشان داد سینمای ایران به جای مهمی رسیده هست که سینما می‌تواند خیلی موضوعات را مدیریت کند که این جای تبریک دارد.

این اتفاقات یعنی دیگر در فیلم‌ها نقد اجتماعی نشود، در حالی که هنرمند باید مسائل اجتماعی را به تصویر بکشد.

چه اشکالی دارد همین جمع از حوزه علمیه تقاضا کند در ساخت فیلم‌های منتقدانه اجتماعی مشاوره بدهند.

* انصار حزب‌الله به همه یاد بدهد فیلم حزب‌اللهی چگونه هست

این گروه انصار حزب‌الله که تجمع کردند حزب اللهی‌ترین فیلمنامه‌شان را بیاورند، ما نخوانده به اون‌ها مجوز می‌دهیم تا به همه یاد بدهند فیلم حزب‌اللهی چگونه هست اما اگر ناتوان هستند بگذارند اهالی سینما کارشان را بنمايند.

اگر کسی دغدغه و نگرانی دارد می‌تواند بیاید مشارکت کند، نظر بدهد، پیشنهاد بدهد ما حمایت می‌کنیم.

* رهبر فرمودند هیچ کس به نام انقلابی‌گری کار غیر قانونی نکند

طبق قانون فصل‌الخطاب ارشاد و شوراهای اون هست و نمی‌توان این توافق را بر هم زد، به فرموده قراون کریم «اوفو بعهدکم»، این تکلیف قراونی هم هست، رهبر معظم انقلاب در اول سال فرمودند هیچ کس به نام انقلابی‌گری کار غیر قانونی نکند و ما کار غیر قانونی نکردیم اما اون‌ها انجام دادند.

من سعی می‌کنم هر چه زودتر دیداری با اهالی سینما بگذارم و برخی مباحث را خواهم فرمود.

اما نقطه مثبت و مأموریت ما هستبرنامه ساوقت سینمایی هست، یکی از دلایلی که با سینما این‌چنین برخورد می‌شود این هست که پشتوانه محکمی برای سینما وجود ندارد، ما قانون سینمایی را که الزامات فیلم و سینما هست را تهیه کرده‌ایم که امیدواریم در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد که دیگر این اتفاقات نیفتد.

* گویا نقل‌نمايندگان فساد در سینما بیش از همه درگیر اون هستند

متأسفانه این روزها برخی رفتارهای ناشایستی داشتند که در یکی از این موارد فساد در سینما را مطرح کردند.

مظاهری از فساد در همه جا هست و در همه قشرها وجود دارد، اگر سینمای ایران مشکلی دارد برای عقبه سی ساله اون هست، چرا برخی اصرار دارند سینما را ‌به فساد متهم نمايند، گویا نقل‌نمايندگان بیش از همه درگیر این موضوع هستند، تردیدی نیست اگر فردی از خط قرمز عدول کرد و باعث ترویج فساد شد باید با اون برخورد شود در غیر اینصورت نقل مستمر مسئله فساد که به خودی خود بجز تشویش اذهان عمومی نقشی ‌ندارد.

ما پیرو مکتبی هستیم که مولا علی علیه السلام در مقابل اصرار کسی که اعتراف به گناهی می‌کند تلاش می‌نمايند نشنیده بگیرند.
کجای اسلام و قراون به ما توصیه کرده گناه و فساد فرد یا افرادی را در کوی و برزن جار بزنیم.

چرا سایت‌ها و خبرگزاری‌های ما روش اسلامی را در این حوزه‌ها به فراموشی سپرده‌اند.
نکته بعد که رئیس جمهوری محترم بارها خواسته‌اند مشخص شدن تکلیف صنوف سینمایی هست، بنابراین باید جایگاه قانونی اون مشخص شود و هرچه زودتر تعامل فعال و قدرتمند با صنوف بربرنامه گردد.

* ایجاد کانون تشکل‌های صنفی سینمای ایران

در کمیسیون تخصصی شورایعالی سینما طرحی در دست بررسی هست که پس از تصویب در شورایعالی سینما اجرایی خواهد شد.

در این طرح کانون تشکل‌های صنفی سینمای ایران جایگزین خانه سینمای منحله خواهد شد.
امیدواریم دوستان این شرایط را با بصیرت تحمل نمايند تا از اون عبور کنیم، ما باید با ائمه جمعه و دلسوزان نظام تعامل فعال و سازنده داشته باشیم.
تصور می‌کنم گروهی به دنبال ایجاد سوءتفاهم‌ها و بحران‌سازی هستند.

بنابراین ضرورت دارد همه شما و مسئولان با نشست و فرمودگو شرایط درخشان سینمای ایران را ترسیم و راه آرمانی اون را دنبال نمایند.


11:

خیلی هم خوب! معنی تغییروقته مشخص شد.


12:

عجب روزگاری شده !!! .جایچگاه هنر این نیست !!


60 out of 100 based on 55 user ratings 830 reviews