جدال حوزه هنری و وزارت ارشاد بر سر سینما آزادی


جدال حوزه هنری و وزارت ارشاد بر سر سینما آزادیجدال حوزه هنری و وزارت ارشاد بر سر سینما آزادی
درگیری حوزه هنری و وزارت ارشاد که سینما آزادی را در شرف تعطیلی کامل برنامه داده، با استعفای علیرضا سجادپور از معاونت سازمان سینمایی و بروز نشانه هایی از توافق میان دو طرف اصلی درگیر وارد مرحله تازه ای شده است.
*******************************************
خوب دوستان به نظر شما برنده این جدال کدام طرف می باشد؟لعیا زنگنه: دوست دارم مثل یک نقاش دیده شوم نه بازیگر

1:

ین قائله که با پایین کشیده شدن دو فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» از روی پرده سینماهای تحت اختیار حوزه هنری در نوروز سال ٩١ و خودداری این ساوقت از اکران ۶ فیلم دیگر به دلیل «ضد ارزشی» بودن اون‌ها آغاز شد، اکنون به یکی از جدی ترین بحران های سینمای پس از انقلاب بدل شده هست که در قالب جنگی بر سر کنترل مهم‌ترین و پردرآمدترین سینمای کشور در جریان هست.
تحریم چندین فیلم در آستانه اکران از سوی حوزه هنری در ابتدای سال جاری موجب شد شورای صنفی اکران در بیانیه ای فراخوان کند که به "دغدغه های ارزشمند" حوزه احترام می گذارد و حوزه باید از این پس صرفا فیلم های «ارزشی» را نمایش بدهد و در همین راستا از اونجا که فیلمی مانند "کلاه قرمزی و بچه ننه" به قدر کافی ارزشی نیست حواله اکران اون به سینماهای حوزه از جمله آزادی داده نخواهد شد.
اعتراض حوزه به محرومیتش از درآمد میلیاردی این فیلم و مذاکرات صورت گرفته در نهایت موجب شد شورای صنفی نمایش به دستور وزیر ارشاد به سینما آزادی اجازه اکران اون را بدهد و توافقاتی نیز صورت گرفت مبنی بر این که حوزه هنری، سینما آزادی را به علت اهمیتی که به لحاظ درآمد و جذابیت برای سینماروهای تهرانی دارد از تحریم های خود مستثنی کند اما اندکی بعد حوزه هنری به فرموده طرف مقابل تعهدات خود را زیر پا گذاشت و فراخوان نمود سینما آزادی


درست مانند تمام سینماهای دیگر تحت اختیار حوزه فیلم هایی «مبتذل و ضد ارزش» را برای «حفظ امنیت روانی خانواده ها» روی پرده نخواهد برد.
"پافشاری حوزه در کنار حمله رسانه هایی مانند خبرگزاری فارس به «همدستی روشنفکران و جریان انحرافی» در سینما ، هستنادات مداوم مدیران حوزه هنری به نگرانی‌های مراجع تقلید و علما در مورد بی‌اخلاقی در سینما و بسیج شدن انصار حزب الله نشان از هجمه ای همه جانبه از طرف گروه های اصولگرا به ساوقت سینمایی دولت احمدی نژاد داشت."
پافشاری حوزه در کنار حمله رسانه هایی مانند خبرگزاری فارس به «همدستی روشنفکران و جریان انحرافی» در سینما ، هستنادات مداوم مدیران حوزه هنری به نگرانی‌های مراجع تقلید و علما در مورد بی‌اخلاقی در سینما و بسیج شدن انصار حزب الله نشان از هجمه ای همه جانبه از طرف گروه های اصولگرا به ساوقت سینمایی دولت احمدی نژاد داشت.
با ادامه خودداری سینما آزادی از اکران سلیقه ای فیلم ها شورای صنفی اکران مقابله به مثل کرده فراخوان نمود از این پس برای سینما آزادی هیچ حواله اکرانی صادر نخواهد کرد.


آخرين وضعيت پرونده شکايت 13 بازيگر از سلحشور
هرچند قائم مقام حوزه هنری با تظاهر به بی اهمیت بودن این ماجرا یک بار دیگر تاکید کرد که حوزه زیر بار نمایش "فیلم های سخیفی" که موج ساخت اونها از جشنواره سال پیش آغاز شده نخواهد رفت اما ابراز نگرانی مدیریت سینما آزادی از این تحریم و هشدار وی درمورد تعطیلی کامل این سینما نشان داد که چنین محرومیتی برای حوزه هنری چندان نیز ارزان تمام نخواهد شد.
این بار حتی مداخله وزیر ارشاد نیز موثر واقع نشد، زیرا شورای صنفی اکران در مقابل حکم وی برای صدور حواله اکران برای سینما آزادی، فراخوان نمود تا وقتی رفتار حوزه تغییر نکند زیر بار این حکم نخواهد رفت.
معاونت ساوقت سینمایی، علیرضا سجاد پور نیز از مقاومت شورای صنفی اکران حمایت کرد، اما به فاصله چندروز خبر هستعفای وی منتشر شد.


فیلم کمدی پنجاه کیلو آلبالو
هرچند خود وی دلیل هستعفایش را بازگشت به "تولید فیلم" فراخوان نمود اما خبرگزاری فارس نوشت که در واقع حمایت آقای سجاد پور از نافرمانی شورای صنفی اکران در برابر تصمیم وزارت ارشاد، سید محمد حسینی را به «برکناری» او واداشته هست و در صورت ادامه مقاومت شورای صنفی اکران این شورا نیز منحل خواهد شد.
آخرین تحولات نشان می‌دهند که وزارت ارشاد علیرغم مقاومت صنوف سینمایی از جمله کانون پخش نمايندگان و شورای اکران در حال دست یافتن به نوعی توافق با حوزه هنری هست، زیرا درست پس از هستعفای آقای سجاد پور، وزیر ارشاد در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر علیرغم رد شایعه انحلال شورای صنفی اکران، ایجاد تغییراتی در اون را محتمل دانست و حوزه هنری را به سبب تعدد سینماهای تحت اختیارش در سراسر کشور در زمینه ی ترکیب اعضای شورای اکران صاحب حق نظر و رای دانست و در مقابل سخنگوی شورای این شورا، حببیب کاوش ضمن سلب مسیولیت از شورای اکران فراخوان نمود با اینکه این شورا سینما آزادی را بنا به دستور وزیر از تحریم خارج کرده هست، نهادهای صنفی از جمله جامعه صنفی تهیه نمايندگان، انجمن سینما داران و کانون پخش نمايندگان کماکان با سینما آزادی "مشکلاتی" دارند که برای اکران فیلم در این سینِما باید حل شوند.
پس لرزه انحلال خانه سینما؟
جدال حوزه هنری و وزارت ارشاد بر سر سینما آزادی

بحران کنونی که مناقشه بر سر سینما آزادی تنها بخشی از اون هست به باور بسیاری ریشه در جریان تعطیلی خانه سینما و اختلافات ناشی از اون دارد.
محمد بهشتی از نخستین مدیران سینمایی پس از انقلاب که سجاد پور در دوران مدیریتش سیاست‌های سینمایی وی و همکارانش را «لیبرال» مآبانه و «غربزده» می خواند، در مصاحبه‌ای ضمن انتقاد از بحران کنونی، دولت احمدی نژاد را مقصر وضعیت امروز سینمای ایران قلمداد کرد و مدیران سینمایی دولت را افرادی «پرمدعا» خواند که تنها دستاوردشان در این دو دوره ایجاد « تفرقه» در میان اصحاب سینما بوده هست.
بیانیه اخیر کانون کارگردانان و پیش از اون بیانیه انجمن تهیه نمايندگان مستقل نیز علاوه بر اونکه تعدادی از اهالی سینما را به دلیل تلاش برای تسویه حساب های شخصی و منفعت طلبی سرزنش کرده و برخی را متهم به سنگر گرفتن پشت حوزه هنری برای ضربه زدن به ارشاد و بی توجهی به سرنوشت سینما می نمايند،‌ اما پیکان اصلی حمله را رو به دولت نشانه می گیرد که با اصرار بر انحلال تشکیلات صنفی خانه سینما،‌ موجبات اختلافات و بحران های فعلی را در سینمای ایران فراهم کرده هست.
مدیران سینمایی نیز هرچند به شدت از انحلال خانه سینما دفاع می نمايند اما به ارتباط بین بحران فعلی و ماجرای خانه سینما اذعان دارند تا اونجا که جواد شمقدری و علیرضا سجاد پور در مصاحبه‌هایی ادعا کردند که ماجرای حوزه هنری در واقع به «اتاق فکر»ی مربوط می شود که متشکل از مدیران اسبق خانه سینماست و الا این تغییر یک شبه در سیاست های حوزه هنری که تا پیش از بالا گرفتن قائله اکران نوروزی سخت به دنبال به دست آوردن سرگروهی فیلم "گشت ارشاد" بوده هست نمی‌تواند ربطی به دغدغه های انقلابی مدیران این ساوقت داشته باشد.
هرچند در مهرماه امسال برخی از مدیران سابق خانه سینما ـ که اکنون در حوزه هنری مشغول به کار هستند ـ از جمله محمدمهدی عسگرپور و رضا میرکریمی در جلسه ای با کارگردانان شش فیلم تحریمی در صدد چاره جویی برآمدند، اما ظاهراً این جلسه نیز نتوانست کمکی به حل اختلافات حوزه و وزارت ارشاد بکند.
نابودی قریب الوقوع سینمای مستقل
"عبدالرضا کاهانی، کارگردان "بی خود و بی جهت" یکی از فیلم های تحریمی حوزه با انتقاد از قربانی شدن سینمای مستقل و غیر حکومتی در این دعوا در مصاحبه ای فرمود: "عده ای در حوزه هنری می خواهند به وزارت ارشاد ثابت نمايند که از اونها مسلمان ترند و به عکس" اما "در این رقابت مسلمانی ...


پرویز پرستویی:درخواست آزادی سربازان 800 هزار امضا کم دارد/5 سین از 7 سین سفره ما کم
نفعی وجود دارد و بوی پول می آید.""
قربانی اصلی تمام منازعات جاری به باور بسیاری سینمای مستقل و بخش خصوصی خواهد بود زیرا تهیه نمايندگان آثار سینمایی که با سرمایه های دولتی یا «بیت المال» ساخته می شوند معمولا چندان نگران میزان فروش فیلم‌هایشان نیستند.


ازدواج مهناز افشار با پسر معاون احمدی نژاد!
شاهد این مدعی اختصاص مبلغ ۲۸ میلیارد تومان از بودجه سال جاری توسط مجلس برای ساخت آثار سینمایی «فاخر»ی هست که به فرموده نمایندگان مجلس و مدیران سینمایی در مورد اونها بحث بازگشت سرمایه مطرح نیست و هدف صرفا "فرهنگ سازی" هست .
عبدالرضا کاهانی، کارگردان "بی خود و بی جهت" یکی از فیلم های تحریمی حوزه با انتقاد از قربانی شدن سینمای مستقل و غیر حکومتی در این دعوا در مصاحبه ای فرمود: "عده ای در حوزه هنری می خواهند به وزارت ارشاد ثابت نمايند که از اونها مسلمان ترند و به عکس" اما "در این رقابت مسلمانی ...


پولسازترین بازیگر ۳ ساله اخیر سینمای ایران
نفعی وجود دارد و بوی پول می آید."
هرچند اکران چند فیلم از لیست "تحریمی ها" در سینماهایی به جز سینماهای حوزه هنری نشان داده که این فیلم ها از هستقبال بسیار چشمگیرتری نسبت به فیلم های مورد تایید حوزه برخوردار می شوند (فیلم "من مادر هستم" علیرغم تمام جنجال ها بیش از یک میلیارد تومان فروش داشت) و علیرغم اینکه این موضوع برای سینمای در آستانه ورشکستگی ایران غنیمتی هست، اما در آمد این چند فیلم به فرموده غلامرضا موسوی، تهیه نماينده «من مادر هستم» تنها می تواند «مسکنی» برای سینمای مریض احوال ایران باشد و به هیچ وجه حلال مشکلات اون نخواهد بود.


با ساخت «کوروش کبیر» موافقت شد


«اکبر عبدی» خواننده شد

2:

حوزه ی ِ هنری ان شاالله !


60 out of 100 based on 55 user ratings 830 reviews