اسطوره ای به نام موخیکا


اسطوره ای به نام موخیکااسطوره ای به نام موخیکا
ساده زیستی یک آرمانگرای سالخورده در اوج قدرت

اسطوره ای به نام “موخیکا”

اسطوره ای به نام موخیکا

شمار زیادی از روسای کشورها، در کاخ زندگی می کنند. برخی با خدم و حشم و قایق های تفریحی گران قیمت و انبارهای مشروبات قدیمی گران سرگرم شده اند. برخی از قدرت سیاسی برای بدست آوردن امتیازات اقتصادی و اجتماعی و انباشت ثروت سواستفاده می کنند. اماخوزه آلبرتو موخیکا کوردانو (José Alberto Mujica Cordano رئیس جمهور اوروگوئه با همسرش در یک خانه کهنه در مزرعه کوچکی در نزدیک مونته ویدئو -پایتخت اوروگوئه- بدون داشتن حتی یک خدمتکار زندگی می کند. گروه حفاظتی هم ندارند. تنها دو مامور پلیس با لباس شخصی در جاده خاکی روبروی این خانه روستایی حضور دارند. “خوسه موخیکا” همیشه در میان مردم است. هنگامی که گروهی از زنان -که شوهران ناسازگار آنها را مرتب کتک می زننند- از او می خواهند به آنها کمک کند؛ آقای رئیس جمهور بهمراه آنها از پیاده روها و خیابان ها می گذرد و با آنها به میان مردم می رود و با پخش رنجنامه های زنان ستم دیده، با مردم گپ می زند. کمتر کسی حضورش را نایده می گیرد. بیشتر مغازه داران به او احترام می گذارند و عابران با او احوالپرسی می کنند. برخی دست در گردنش می اندازند و دوستی و محبت خود را به این گونه نشان می دهند…..فیلمی که از زندگی او و حضورش در خیابانهای “مونته ویدئو” در “یوتیوب” برنامه دارد، صدها هزار بیننده داشته و بخش دیدگاه های آن پر است از تمجید و ستایش از “موخیکا” که با آزادگی و ساده زیستی نام نیکی از خود در تاریخ برجای گذاشته است.


اسطوره ای به نام موخیکامنزل مسکونی رئیس جمهور اورگوئه

کاخ ریاست جمهوری با ۴۲ خدمه از زمانی که “خوزه موخیکا” به ریاست جمهوری برگزیده شده خلوت و آرام است. تمام دارایی آقای رئیس جمهور یک فولکس واگن غورباغه ای سال ۱۹۸۷ است که ۱۸۰۰ دلار بیشتر ارزش ندارد. “موخیکا” هرگز کروآت نمی زند و برای مراسم رسمی یک پیراهن یقه سه سانت می پوشد. او ۹۰ درصد دریافتی ۱۲ هزار دلاری ماهانه بابت حقوق ریاست جمهوری را به طرح های کمک به فقرای کشور و بیشتر به طرح های خانه سازی برای فقرا می دهد و برای زندگی خودش تنها ۸۰۰ دلار بر می دارد.
اسطوره ای به نام موخیکا

این شیوه زندگی برای مردم کشور ۳ میلیون و سیصد هزار نفری اوروگوئه که بیشتر با صادرات فرآوردهای دامی زندگی می کنند، معنی دار است. ”موخیکا” و همسرش “لوسیا توپالانسکی” که چند سالی است مقام سناتوری دارد، مانند گذشته با پرورش گل های داوودی و فروش آنها در بازار محلی زندگی می کنند. زندگی آنها بسیار ساده و کاملا شبیه زندگی یک کشاورز است.
این گزارشی است که “سیمون رومرو” از محل زندگی آقای رئیس جمهور تهیه کرد و شماره ۴ ژانویه ۲۰۱۳ روزنامه نیویورک تایمز بچاپ رسید.
*****
ولادیمیر هرناندز خبرنگار “بی بی سی” در گزارشی که ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲ در همین رابطه تهیه کرد نوشت: اغلب از سیاستمداران انتقاد می‌شود که سبک زندگیشان با کسانی که به آنها رأی می‌دهند اختلاف زیادی دارد. اما در اوروگوئه این طور نیست. رئیس جمهوری این کشور در یک مزرعه زهوار در رفته زندگی می‌کند و تقریبا تمام دستمزدش را به دیگران می‌بخشد. لباس‌های شسته شده بیرون از خانه آویزان شده‌اند. آب از چاهی که در حیاط است و روی آن را علف‌های هرز گرفته، تأمین می‌شود. تنها محافظان رئیس جمهوری دو مأمور پلیس با لباس شخصی هستند. این وصف اقامتگاه “خوزه موخیکا”، رئیس جمهوری اوروگوئه است که سبک زندگی‌اش تفاوت آشکاری با اکثر رهبران جهان دارد. او فقیرترین رئیس جمهور جهان است زیرا با محاسبه اینکه نیمی از دارایی‌های همسرش (شامل زمین، تراکتور و خانه) از نظر قانونی به او تعلق می گیرد، ثروتش ۲۱۵ هزار دلار است. “موخیکا” در سال ۲۰۰۵ با “لوسیا توپالانسکی” -از اعضای جنبش چریکی “توپامارو” که سالهای سال در کنار او در مبارزه شرکت داشت و شریک زندگی اش محسوب می شد، و چند سالی است که به عضویت سنای اوروگوئه درآمده است- ازدواج کرد.

اسطوره ای به نام موخیکا

موخیکا در حالی که در باغش روی یک صندلی کهنه نشسته می‌گوید: “مرا فقیرترین رئیس جمهوری می‌خوانند، ولی من احساس فقر نمی‌کنم. کسانی فقیر هستند که فقط برای ادامه زندگی گران‌قیمتشان تلاش می‌کنند، و همیشه حرص داشتن مال بیشتر را می‌زنند. برای من مسأله اصلی آزادیست. اگر اموال زیادی نداشته باشید، لازم نیست همه عمرتان برای حفظ آن مثل برده کار کنید، و در نتیجه وقت بیشتری برای خودتان خواهید داشت. شاید من یک پیرمرد نامتعارف بنظر برسم . . . اما خودم این سبک زندگی را انتخاب کرده ام. من همه عمرم این طور زندگی کرده ام. با آنچه دارم زندگی خوبی را می‌گذرانم.”


منبع :
http://hasanshirzadi.com/?p=357تهیه طرح در مجلس ایران برای توقف حج عمره

1:

ساده زیستی یک بحث هست....
تخصص و کارآمدی و تعهد و شجاعت و صداقت، یک بحث دیگر هست....


وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر تعیین شد


افرادی که نقد می‌کنند به دلیل این است که ماجلوی دزدی آنها را گرفته‌ ایم

2:

خوب همینطور که رئیس جمهور نشدن! اگز شجاعت به چپاول و غارت باشه جنگ طلبی و جنگ افروزی بله ایشون رو میشه خنگ فرض کرد

اسطوره ای به نام موخیکا
اسطوره ای به نام موخیکا
اسطوره ای به نام موخیکا


54 out of 100 based on 29 user ratings 104 reviews