داستانی تکراری (تیتر کیهان)


داستانی تکراری (تیتر کیهان)داستانی تکراری (تیتر کیهان)
داستانی تکراری (تیتر کیهان)

(تصویر از سایت پیشخوان)لاریجانی:تقاضای پرکردن قلب رآکتور اراک با بتن نهایت تحقیر یک ملت است

1:

اگر برای تصویب نهایی سندی که دیروز، ایران و کشورهای 5+1 روی اون به توافق رسیده‌اند، موقعيت و مهلتی در نظر گرفته نشده بود، نوشتن این وجیزه ضرورتی نداشت و در هنگامه این‌روزها، شرط عافیت‌طلبی اون بود که زبان به کام و قلم به نیام کشیده شود ولی از یکسو، فراخوان موقعيت دو هفته‌ای برای ایران و مهلت دوماهه! برای آمریکا به منظور بررسی و تصویب نهایی سند وین و از دیگر سو، تاکید رئیس‌جمهور محترم کشورمان در نطق تلویزیونی دیروز ایشان بر هستقبال از نقد منصفانه و دلسوزانه، نگارنده را بر اون داشته هست تا دراین‌باره به نکاتی چند اشاره کند.
1- بعدازظهر دیروز، ساعتی پس از اون که متن بیانیه مشترک جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 5+1 از سوی آقای دکتر‌ظریف و خانم موگرینی قرائت شد، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با حضور از قبل فراخوان شده در یک برنامه تلویزیونی، تفسیر و برداشت خود از سند مورد توافق وین را با ذکر برخی از بااهمیت‌ترین سرفصل‌های اون فراخوان نمود.


راهکار فرانسوی‌ها برای نجات دختران از تجاوز
تفسیر اوباما از سند وین که باید اون را برداشت و تفسیر دولت آمریکا- چیزی شبیه فکت شیت- تلقی کرد در بسیاری از موارد با اونچه رئیس‌جمهور محترم کشورمان در نقل تلویزیونی خود از محتوای توافق وین ارائه کرد، تفاوت‌های جدی دارد.


ناوگروه نداجا در خلیج عدن در حال انجام ماموریت است/ به تهدیدات اوباما می‌خندیم
این تفاوت که در مواردی نزدیک به تناقض هست در متن گزارشی که ساعتی قبل از قرائت بیانیه مشترک از سوی وزارت امور خارجه کشورمان در اختیار رسانه‌ها برنامه گرفته و منتشر شد نیز به وضوح دیده می‌شود و از این روی، بیم اون می‌رود که ماجرای برداشت‌های متفاوت و متناقض طرفین از توافق لوزان در حال تکرار باشد و با ترفند تازه‌ای که آمریکا در آستین دارد، روبرو باشیم! و اما، از اونجا که برای ارزیابی سند یاد شده و تصویب نهایی اون مهلت چند روزه‌ای در نظر گرفته شده هست، می‌توان و باید امیدوار بود که قبل از تصویب‌نهایی توافق یاد شده در مجلس شورای اسلامی و یا شورای عالی امنیت ملی کشورمان، این برداشت‌ها و تفسیرهای متفاوت از میان برداشته شود و مفاد توافق وین حالتی «شفاف» و «تفسیرناپذیر» پیدا کند.
2- اوباما در نطق تلویزیونی خود به محورهایی از توافق وین اشاره کرده و بر اون تاکید ورزید که پرداختن به تمامی موارد یادشده به درازا می‌کشد و در محدوده این نوشته محدود نمی‌گنجد، بنابراین از اون میان، تنها به بازخوانی چند نمونه بسنده می‌کنیم.
الف: این توافق همه خطوط کلی ما- بخوانید خط قرمزهای آمریکا- که در فصل بهار به چارچوب اون رسیدیم- یعنی همان توافق لوزان- را رعایت می‌کند.
ب: برپايه این توافق، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌ اتمی به هر جا که ضروری تشخیص بدهند، دسترسی خواهند داشت.


رضایی: سرنوشت برجام در کنگره ارتباطی به عملکرد مذاکره کنندگان ایرانی ندارد
(یعنی بازرسی‌های فراتر از پروتکل و از هر جا در هر وقت!)
ج: آژانس همچنین به توافقی رسید که مطابق اون می‌تواند برای کامل کردن تحقیق درباره ابعاد نظامی احتمالی-pmd - دسترسی‌های مورد نیاز خود را داشته باشد.
د: تحریم‌های ضد ایران کم‌کم لغو خواهد شد و تدریجی خواهد بود.(این بخش از اظهارات وی با خط قرمز فراخوان شده کشورمان مبنی بر لغو یکباره تحریم‌ها در تناقض آشکار هست).
ه‍ : این توافق هماهنگ با سنت رهبری آمریکا در دنیاست!
و : دو سوم سانتریفیوژهای نصب شده ایران حذف خواهد شد.
و نمونه‌های دیگری درباره راکتور آب سنگین اراک، وقت 10ساله محدودیت‌های تحقیق و توسعه r&d و از سرگیری چرخه غنی‌سازی ایران و...
3- تفسیر اوباما از سند وین- «جمع‌بندی» و یا «توافق» - در برخی از محورهای پايه ی و بنیادین با تفسیری که رئیس‌جمهور محترم کشورمان از همین سند در نطق تلویزیونی دیروز خود ارائه کرد، نه فقط متفاوت بلکه متناقض هست.


وقتی خانم رئیس برای بازدید از مناطق‌ سیل‌زده از ماشینش هم پیاده نمی‌شود
به عنوان نمونه- و فقط نمونه - آقای روحانی تاکید می‌کند که تمام تحریم‌ها، حتی تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی، موسسه ماليی، بیمه‌ای، پتروشیمی، حمل و نقل، مالی و...


اظهارات پخش نشده محمدعلی ابطحی درباره عملکرد هاشمی، موسوی و خاتمی در فتنه ۸۸
یکجا در روز اجرای توافق لغو می‌شود، و یا می‌فرمایند؛ راکتور آب سنگین اراک با همان ماهیت آب سنگین و با ویژگی‌هایی که در توافق آمده تکمیل خواهد شد و...
آقای دکتر روحانی در نقل خود به مواردی نظیر آینده فردو، تعداد سانتریفیوژها و ...


نقش تأثیرگذار علمای شیعه در شکست بریتانیا در بوشهر
نیز اشاره داشت که با تفسیر ارائه شده از سوی باراک اوباما متفاوت هست.
4- بدیهی هست و بعید نیست که تفسیر اوباما از سند وین غیرواقعی بوده و با متن سند یاد شده انطباق نداشته باشد ولی از اونجا که تفسیر وی به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و طرف اصلی مذاکره و توافق، ارائه شده هست، می‌توان و باید نگران بود که مبادا با ماجرای دیگری شبیه تفسیرهای متفاوت از توافق لوزان روبرو باشیم و از این روی انتظار می‌رود- و ضرورت حیاتی‌دارد - که دست‌اندرکاران محترم برنامه هسته‌ای کشورمان و از جمله نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که مطابق اصول 77 و 125 قانون پايه ی ملزم به بررسی و اظهارنظر نهایی درباره این سند هستند و نیز اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی، موارد یاد شده را به دقت ارزیابی نمايند و چنانچه تفاوت‌ نظرهای ارائه شده از دو سوی ماجرا یعنی رئیس‌جمهور محترم کشورمان و رئیس‌جمهور آمریکا را ناشی از وجود بندهای «تفسیرپذیر» و «دو پهلو» در سند وین یافتند، قبل از تصویب نهایی برای اصلاح اون اقدام عاجل و جدی نمايند.
۵- و بالاخره اگرچه دراین‌باره فرمودنی‌های دیگری نیز هست که نیاز به شفاف شدن دارد ولی از اون میان به گلایه‌ای دوستانه و محترمانه از تهیه‌نمايندگان متن توضیحی وزارت خارجه محترم کشورمان درباره سند وین که قبل از قرائت این سند تهیه شده و برای انتشار در اختیار رسانه‌های داخلی قرارگرفته هست بسنده می‌کنیم.
در این متن توضیحی برخی از بندهای توافق وین به گونه‌ای وارونه تفسیر شده هست که می‌تواند حاوی آدرس غلط باشد.


جزئیات نامه جنبش سبز به کاخ سفید/کشته شدن موسوی زمینه جنگ داخلی در ایران را فراهم می
از جمله در این متن آمده هست: «ایران به عنوان یک تولیدنماينده محصولات هسته‌ای بخصوص 2 محصول راهبردی اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین، وارد بازارهای جهانی خواهد شد و تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه صادرات و واردات مواد هسته‌ای بی‌تاثیر می‌شود».
در این تفسیر با عرض پوزش، درک مخاطب نادیده گرفته شده و از محدودیت‌ تحمیلی! حریف با عنوان «امتیاز» یاد شده هست! توضیح اون که در توافق وین به صراحت آمده هست که ایران نمی‌تواند بیش از 300 کیلوگرم اورانیوم 3/5 % غنی شده داشته باشد و تاکید شده هست باید از 10 تن اورانیوم 3/5%ی که در اختیار دارد، 9700 کیلوگرم اون را به کشور ثالثی که مورد تائید حریف باشد، تحویل بدهد.

بنابراین الزام ایران به تحویل 9700 کیلو از محصول یاد شده، یک امتیاز برای حریف هست و نه برای ایران که دوستان تهیه‌نماينده متن توضیحی - گزاره‌برگ- وزارت خارجه از اون با عنوان یک دستاورد ارزشمند! و امتیاز صادرات مواد هسته‌ای یاد می‌نمايند!
به یقین اعضاء محترم تیم هسته‌ای کشورمان در جریان تنظیم متن یاد شده نبوده‌اند و گلایه اون هست که چرا تهیه و تدوین اون را به کسانی سپرده‌اند که در این زمینه از تخصص لازم برخوردار نیستند.
و اما، در خاتمه فرمودنی هست که وجیزه پیش‌روی در همراهی با تیم هسته‌ای محترم کشورمان نوشته شده هست و بی‌انصافی هست اگر از تلاش صادقانه و دلسوزانه اونان قدردانی نشود و حضور عزتمندانه این عزیزان در آوردگاه جدی با 6 کشور یاد‌شده نادیده گرفته شود.

حسین شریعتمداری

2:

احتمال اینکه اقای شریعتمداری در هماهنگی با رژیم صهیونسیتی به توافق حمله کند شکی نیست و
نخواهد بود .
در 35 سال سپس انقلاب هیچ گاه کیهان و اسرائیل از منظر عقیده به یک موضوع به هم نزدیک نبوده اند .


البته اقایان شریعتمداری و نتانیاهو هنوز وقت دارند تا این توافق را بر هم بزنند و یکی درمجلس
اختلال ایجاد کند و دیگری در همايش امریکا


60 out of 100 based on 45 user ratings 1070 reviews