جنایت ناموسی! چرا؟؟


جنایت ناموسی! چرا؟؟جنایت ناموسی! چرا؟؟
قتل ناموسی؛ کسب شرافت به قیمت جان یک زن

قتل دختر فراری به بهانه ی حفظ آبروی خانوادگی، زن جوان؛ قربانی سوءظن پدر، پدر سنگدل، دختر جوانش را سنگسار کرد، شوهر شکاک همسر شانزده ساله ی خود را خفه کرد، خواهر دبیرستانی به دست برادر خود کشته شد و نمونه های فراوان دیگری از تیترهای صفحه های حوادث، همه و همه گویای این واقعیت است که قتل ناموسی یکی از غیرانسانی ترین جنایات بشری است که در دنیای امروز و در قرن بیست و یکم نیز همچنان به عنوان پدیده ای هولناک رخ می دهد.

جنایات و یا قتل های ناموسی، با ارتکاب خشونت از سوی مردان خویشاوند در اغلب موارد به قتل زنان منجر می شود، آن چه این مردان دلیل کار خود می نامند، ننگین کردن آبرو و حیثیت و البته شرافت خانواده به دست زنان است.

آن چه در این میان بیش از همه نشان از جهل و نادانی و البته فقر فرهنگی در میان این خانواده ها دارد، این است که ننگ فوق الذکر شامل مواردی مانند قربانی یک تجاوز جنسی بودن، طلاق گرفتن، خودداری از تن دادن به یک ازدواج اجباری، و نیز برقراری ارتباط با جنس مخالف است.

عالیه.ص زنی از اهالی یکی از شهرستان های استان کردستان در خصوص عوامل بروز این فاجعه در میان برخی از خانواده ها و تداوم نسل به نسل آن در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری روز(دی نا)؛ گفت: برای اینکه زن و یا دختری قربانی قتل ناموسی شود و به گفته ی مردان فامیل و عشیره خون او حلال شود، ظن و گمان این که او آبروی خانواده را بر باد داده است، کافی است و حتی نیاز به اثبات نیز ندارند.

کاظم نیک جو؛ روان شناس و مشاور خانواده جنایت ناموسی را نوعی از خشونت علیه زنان خواند و گفت: سالانه بر طبق آمارهای جهانی و معتبر اعلام شده، حدود 5000 زن در جریان قتل های ناموسی کشته می شوند که غرب و جنوب آسیا، و شمال آفریقا درصد بالایی از این آمار را به خود اختصاص می دهند اما این بدین معنی نیست که در جوامع غرب چنین پدیده ای رخ نمی دهد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در برخی از مناطق مانند کشور ترکیه، این آمار قابل توجه است و علاوه بر قتل های ناموسی، در مواردی زنان توسط خویشاوندان مرد خود وادار به خودکشی می شوند.

بیژن زندی، مددکار اجتماعی با ابراز تأسف از بروز قتل های ناموسی در برخی نقاط کشور ایران گفت: براساس گزارش پلیس ایران در دو سال گذشته بالغ بر 20 زن در استان خوزستان قربانی قتل های ناموسی شده اند، که خودداری دختران از تن دادن به اصل مورد قبول برخی از مردم آن منطقه منوط بر لزوم و ضرورت ازدواج دختر عمو با پسرعموی خود یکی از دلایل این قتل هاست و البته بخش دیگری از قتل های ناموسی تنها بر مبنای سوءظن و حدس و گمان سر زدن خطا و ننگین کردن دامان خانواده توسط زنی در فامیل صورت می گیرد.

وی نوع ساختار، روابط و معیارهای سنتی خانواده را بخشی از عواملی دانست که برخی خانواده را بر این باور معتقد می دارند که جنایت قتل ناموسی امری قانونی و به صلاح خانواده و صحیح است و تصریح کرد: پدیده ی قتل های ناموسی ریشه در باورهای قدیمی مردم برخی جوامع دارد و البته قانون باید در برخی موارد رویکرد خود را تغییر دهد و شدت عمل بیشتری را در محکومیت و مجازات این عمل دور از شأن و منزلت انسانی نشان دهد، و به طور مثال در قانون ماده 220 قانون مجازات آمده است؛هرگاه پدر یا جد پدری مرتکب جنایت شود قصاص نشده و تنها از جنبه عمومی جرم محاکمه و به زندان محکوم می شود، بدیهی است این قوانین نیازمند بازنگری هستند، زیرا احقاق حقوق اولیه و پایه ای زنان مانند برخورداری آنان از حق حیات آن هم بدون قید و شرط، به احقاق حقوق انسان منجر می شود و زندگی برای زنان و مردان را در دنیای بهتر همراه با امنیت و سلامت تضمین می دارد.


اردبیلی، کارشناس امور اقتصادی، دلیل بروز برخی از این موارد را مشکلات معیشتی و اقتصادی و سطح پایین رفاه اقتصادی و بی بهره گی از فرهنگ لزوم رعایت حقوق انسانی برای زنان و مردان نامید و گفت: برخی زنان خود سرپرست و یا بد سرپرست در خانوارها ناچار به کار بیرون از خانه هستند که این پدیده ی اجتماعی با گذشت سال ها همچنان برای بسیاری از خانواده ها به امری قابل درک بدل نشده است و چنانچه زن و یا دختری در جوامع مزبور چنین خواسته ای داشته باشد با برخورد شدید مردان خانواده روبرو می شود.

کارشناس امور اقتصادی، بهره کشی از دختران جوان و استثمار نیروی کار ارزان زنان در برخی کارگاه ها و دیگر اماکن کار و اشتغال که در برخی موارد به بهره کشی و ستم جنسی آنان نیز منجر می شود را از دیگر عوامل مؤثر در بروز پدیده های غیرانسانی خشونت علیه زنان، اسید پاشی و یا قتل های ناموسی دانست و تأکید کرد: تعدادی از مردان که در بیشتر موارد، بی کار، معتاد و یا بزهکار هستند زنان خود را به تن فروشی، خرده فروشی مواد مخدر، خوردن مواد مخدر و جا به جا کردن آن از این طریق، گدایی وا می دارند و زمانی که دیگر مردان خویشاوند این موضوع را در می یابند بی اخذ توضیح زن فوق الذکر را آن چنان ننگ آور و آسیب رسان به نام و آبروی خانواده می دانند که به قتل وی دست می زنند.


وی در ادامه تصریح کرد: در جوامعی که مردان به هر دلیلی روابط جنسی آزاد را تنها برای خود حق می شمارند و خندیدن و حتی بلند صحبت کردن را برای زنان ممنوع می کنند، زنان همواره در هاله ای از ترس و نگرانی نسبت به امنیت خود به سر می برند و نمی توانند از حق حیات آزاد و انسانی خود برخوردار باشند، لذا بدیهی است که بروز رفتارهای غیرانسانی از سوی مردان جوامع فوق الذکر میسر و امکان پذیر است، چرا که مردان این مناطق نوعی برتری جنسی مذکر را برای خود قائل هستند که همین امر باعث ایجاد و تعریف حقوقی غیرانسانی و زن ستیز برای آنان می گردد.

زندی راهکار ریشه کن کردن و از میان برداشتن پدیده ی زن کشی در جوامع مختلف را منوط به اصلاح نوع تفکر موجود در جامعه خواند و افزود: نباید اجازه داد زنانی که بر خلاف خواسته و میل خود مورد تجاوز جنسی برنامه می گیرند، به دست مردان عشیره، خانواده و فامیل خود کشته شوند، زیرا زنان، مردان را به عنوان همراهی مطمئن و قابل اتکا در طول زندگی از لحاظ روانی و حمایتی می خواهند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رشد فزاینده ی دستگیری و محاکمه ی زنان مردکش در دادگاه ها و زندان های کشور نشان از این امر دارد که زنان دیگر تاب تحمل و سازش با رفتارهای غیرانسانی همسران، برادران و دیگر اقوام مذکر خود را ندارند، و در جایی که از نظر عاطفی، روانی، مادی و جنسی از سوی همسران خود مورد آزار، تهمت، تحقیر، ضرب و شتم و دیگر انواع خشونت ها برنامه گیرند به دفاع از خود می پردازند و تداوم این روند عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت و لزوم رسیدگی و برنامه ریزی عملی و اصولی در جهت ریشه کنی جنایت قتل های ناموسی در ایران و دیگر جوامع امروزه بیش از هر زمان دیگری چشمگیر و پررنگ گردیده است.

نیک جو؛ اطلاع رسانی، شفاف سازی و آگاهی بخشی به مردم سراسر کشور و به ویژه شهروندان و روستاییان ساکن در نقاط محروم از طریق رسانه ها، گفتار و شنیدار رو در رو، اعزام نیروی ذی صلاح و برگزاری کلاس های آموزشی و توجیهی در خصوص محکوم بودن زن کشی و خشونت علیه زنان وبرخورد قانونی و شدید و دیگر پیامدها و عواقب ارتکاب قتل های ناموسی و لزوم اصلاح و تغییر باورهای مناطقی که این جنایت در آن رخ می دهد را از زمره ی امور و تدابیری خواند که می تواند در راه ریشه کن کردن جنایت قتل ناموسی مؤثر باشند.گاهي دلم براي مردها مي سوزد!

1:

اينجا به اين افعال "جنايت" فرموده نمي شود!!!
"غيرت" و يا در درجات بالاتر " حق مسلم " فرموده مي شود!


چراغ‌های قرمز در روابط با همسر

2:

خاک بر سر وحشیشون البته تو ایرانم کم نداریم از این دست اتفاق ها همین 2 ماه پیش تو تهرانسر یه دختر از ترس خودشو از طبقه بالا پرت کرد پایین
چون تو خونه با دوست پسرش بود و مامان باباش اومدن


دو خواهر که دنیای مد را شگفت زده کرده اند

3:

این کار در همه جا جنایت محسوب میشه
هم جنایت هم حماقت

بعضی چقدر فهمشون پاییینه که هر چیزی رو دوست دارن چماق کنن


رتبه منفی عفت در زنان زندانی

4:

دقت کردید چند وقتیه یه چند نفر معلوم الحال میرن و میگردن و یه سری وحشی گری ها رو پیدا مینمايند
و علم مینمايند بر علیه قوانین اسلامی یا قوانین داخل ایران
و چند نفر معلوم الحالتر همیشه زیر این پست ها تنکس میزنند تا حال خودشون رو معلوم تر نمايند.

یکی نیست بگه خب حالا که چی؟
یه کسی یه غلطی میکنه ربطش به بقیه افراد اون دین چیه؟

توی آمریکا هر روز تجاوز رخ میده
با حیوانات س=ک=س میکنن
حتی به مرغ هم رحم نمیکنن.
چرا کسی از اونها چیزی نمیگه؟


دروغ های زنانه را بشناسید

5:

چند ماهی دیر فهمیدی مجتبی جان


رویای جدید دختران ایرانی چیست؟

6:

خب این همه از ارزش زن در اسلام فرموده شده
کمی هم از ارزش زن در ممالک مدعی آزادی و تساوی حقوق زن بگیم.

[ ..


جذاب ترین مدل زن امریکا در دام اعتیاد
]

این ارزش زن هست در ممالک مدعی تساوی حقوق زن


خودزنی با رژ و ریمل؛ بکش ، خوشگلم کن!

7:

خودت هم میگی چون امتش فرهنگ ندارند

8:


جايي كه حتي يك آمار درست در مورد نرخ بيكاري ارائه نمي شود
تصور مي كنيد آمار دقيقي در مورد اين جنايات مي تواند ارائه شود!؟
آمار اصلي جلو چشمان همين امتان هست
اصلا به جرات مي توان فرمود كه در اين قسمت از كره زمين "نكشتن"
عنده بي غيرتي تلقي مي شود!!!
يعني اونقدر در اين رفتارها زياده رايشان شده كه حتي شنونده اين قبيل
جريانات هم با شنيدن يك چنين موضوعاتي به اينجاي داستان كه مي رسد
آماده شنيدن يك ماجراي قتل و خونريزي مي شود و اگر چنين اتفاقي نيفتد
خواسته يا ناخواسته "ليبل بي غيرتي" از اعماق وجودش به سمت شخص
مورد بحث روانه مي شود !
نمي توان براي تمام عمر مثل كبك سر را داخل برف كرد و به به و چه چه
راه انداخت ...در اين كه ایجاد و خايشان اين امتان خشك و خشن هست
شكي نيست به سادگي آب خوردن مي توان نمادهاي عيني بي شماري هم
در دنياي مجازي و هم در دنياي حقيقي پيدا كرد.كه بيشترش هم از حس مالكيت
افراد نسبت به شخص خاطي نشات مي گيرد.همينكه هيچ ديدگاه ديگري را
جز ديدگاه خود بر نمي تابند نشان از خيلي حقايق دارد كه قابل تامل هست!

9:

بنده که هستارتر تاپیک هستم یک کلمه از اسلام و دین نام نبردم! و جالب اینکه شما هستید که اسلام را در این تاپیک مطرح کرده اید.

سئوال من این هست اگر توهین و انحراف تاپیک و به عبارت بهتر ترولینگ مجاز نیست چرا برخوردی صورت نمی کند؟

جنایات ناموسی پدیده ای (کمی) گسترده تر از دنیای اسلام هست که ارتباط نزدیکی با خشونت علیه زنان و سنتهای مردسالارانه جوامع عقب افتاده دنیا دارد! که وظیفه هر انسان با وجدانی این هست که با این دیدگاه و این نوع تفکرات به شدت برخورد کند.

این تاپیک هم به همین هدف برای افزایش آگاهی جامعه از این موضوع آغاز شده هست.

اینکه به این بهانه های قرون وسطایی آدم بکشند حداقل از کشور ما باید رخت ببندد.

اگر ادعا دارید دین اینها را تایید نمی کند در همه جا این را با صدای بلند فراخوان کنید تا کسی دچار توهم نشود که اگر دخترش پسری را دوست داشت و کاری کرد سزایش مرگ هست و غیرت و ناموس خانواده فقط واژگانی هستند بی معنا!

10:

خب یعنی شما نمیخوای به دین گیر بدید؟
خوبه
پس کارتون واقعا عالی بوده
باید این مسائل فرهنگ سازی بشه
با سکوت نمیشه کاری پیش برد
باید برخورد بشه حتما
حق زن نباید در این جا پایمال شه
و نباید این مسائل دوباره اتفاق بیفته

11:

ظاهرا چیک چیک اشتباه هم نفرمودند.

بیشتر که تحقیق کردم دیدم بالای 90% از این جنایتها در دنیا در میان مسلمانان دیده می شود.

سالانه 5000 قتل ناموسی صورت می گیرد که به تنهایی 1000 مورد اون در هند و 1000 مورد در افغانستان هست.

موارد زیادی هم میان مهاجران مسلمان در اروپا و آمریکا دیده می شود....

Honor Killings: The Epidemic that Isn't | loonwatch.com

12:

خب در این آمارگیری ها باید به سطح فرهنگ امت هم توجه بشه
شما میخواید مثلا آمریکا سطح فرهنگش با افغانستان یکی باشه؟
مثلا تو همین ایران فرهنگ رانندگی نیست
ربطی هم به دین نداره
میخوام بگم خیلی مسائل که در کشور های اسلامی دیده میشه بیشتر به خاطر فقر فرهنگی یا مالی یا سیاسی اون کشور هاست نه بحث مذهب

13:


به نظر من هم به سطح فرهنگ ربط دارد چون اکثر کشورهای اسلامی جمعیت بالایی دارند و جزو کشورهای عقب افتاده دنیا هستند.

وقتی هم به غرب مهاجرت می نمايند با همان فرهنگ هستند و نمی توانند تضادها و رفتارهای غربی زن و بچه شان را قبول نمايند.


14:

ِ چیک چیک لطفاً از الفاظ ِ مناسبی هستفاده کنید و حرمت ها رو نگه دارید !
هرچقدر فکر میکنید سخنتون درست هست نباید در یک جای عمومی از هر لفظی هستفاده کنید !

لطفاً رعایت کنید !!

ممنون ؛

15:

اسم من مجتبی ست.فکر کنم بدونید.
الفاظ بدی به کار نبردم.
چیزی هست که در غرب اتفاق میفته.
چرا حذف شد؟
مشکل مغایرت با قوانینی سایت رو داشت؟
نه؟
حرمت کسی رو شکستم؟
من از هر لفظی که دوست داشته باشم تا وقتی که مغایرت با قوانین نداشته باشه هستفاده میکنم.
فکر نمیکنم شما در این مورد اجازه ویرایش داشته باشید.
با آدمین یا رایان هماهنگ کنید یا هماهنگ میکنم تا من توجیه بشم از علت حذف شدن پستم.

16:

بله میدونم !
آقا مجتبی
پست ِ شما برای یک فاروم عمومی مناسب نبود ..
توجه داشته باشید که فقط افراد بالای 18 سال عضو هم میهن نیستند ..
الان میتونم چندین کاربر ِ فعال رو نام ببرم که زیر ِ 18 سال هستند !
و این نوشته اصلاً مناسب اون افراد نیست !
شما واضح همه چیز رو توضیح دادید !

در پست ِ قبلی هم فرمودم
هرچقدر فکر میکنید سخنتون درست هست نباید در یک جای عمومی از هر لفظی هستفاده کنید !
بیش از این هم بحث ِ تاپیک رو منحرف نکنیم ..

+ ادمین و رایان چرا ؟
وقتی خودم هستم چرا باید با اون ها هماهنگ بشه ؟

در هم میهن روزانه پست های بیشماری حذف ..

ویرایش و گاهاً به صاحب ِ پست کارت داده میشه ..
فکر نمیکنم برای هر پست با ادمین و رایان هماهنگ بشه !

هر مدیر وظیفه داره بر پايه ِ قوانین و صلاحدید تالار ِ خودش رو از حرف های نامربوط و تشنج های ناشی از اون حفظ کنه ؛

امیدوارم متوجه شده باشید ..

ممنون ؛

17:

ببینید دوستان شاید همه درست بگن ولی پايه اصلی این مشکلات خانوات هست که از وقتی که بجه به دنیا میاد تربیت صحیح به کار نمیبرن این در جواب اون افرادی که وقتی دخترشون رو با یکی دیگه میبینم - به کارای خطرناک دست میزنند- سپاس


66 out of 100 based on 21 user ratings 1046 reviews