شیوع مصرف مواد در دانش آموزان دو برابر شد


شیوع مصرف مواد در دانش آموزان دو برابر شدشیوع مصرف مواد در دانش آموزان دو برابر شدمدیرکل تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر: شیوع مصرف مواد در دانش آموزان دو برابر شد و به یک درصد رسیدمدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام این خبر که سومین مرحله تحقیقات شیوع شناسی در جمعیت دانش آموزی از اوایل آذرماه در 31 استان کشور آغاز شده است گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا اوایل خردادماه بتوانیم داده‌ها را از سراسر کشور جمع‌آوری و نتایج را رسما در سال 94 اعلام کنیم.
حمید صرامی با بیان اینکه نخستین تحقیقات شیوع‌شناسی اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی در سال 81 انجام شد، گفت: در آن مقطع سوءمصرف موادمخدر در دانش‌آموزان سوم راهنمایی تا چهارم دبیرستان رصد و مشخص شد شیوع مصرف در میان این دانش‌آموزان نیم درصد است.
او گفت: تحقیقات شیوع‌شناسی دوم در سال 1390 و در میان دانش‌آموزان سوم راهنمایی و چهارم دبیرستان انجام و براساس آن مشخص شد که سوءمصرف مواد در دانش‌آموزان از نیم درصد به یک درصد رسیده است.
مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه نیازمند تحقیقات شیوع‌شناسی جدید هستیم، گفت: سومین تحقیقات شیوع شناسی پس از هماهنگی با مسوولان ارشد آموزش و پرورش و رسیدن به توافقات نهایی از اوایل آذرماه در 31 استان کشور با همکاری مرکز مطالعات وزارت آموزش و پرورش و دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر آغاز شده است.
صرامی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا اوایل خردادماه بتوانیم داده‌ها را از سراسر کشور جمع‌آوری و نتایج را رسما در سال 94 اعلام کنیم.
به گفته وی، مواردی از جمله سوءمصرف سیگار و قلیان به عنوان دروازه‌های ورودی اعتیاد، مواد مخدر سبک چون تریاک، مخدر سنگین چون هروئین، مواد مخدر توهم‌زا چون حشیش و آمفتامین‌ها چون شیشه در این پیمایش مورد بررسی برنامه می‌گیرند.
مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه موضوع نگران‌کننده این است که بر اساس این تحقیقات، اطلاعات 50 درصد دانش‌آموزان به طور میانگین درباره اعتیاد اطلاعات پایینی بوده و این یک زنگ خطر است، گفت: باید همه ظرفیت‌های مدرسه در این حوزه رشد پیدا کند.
صرامی با بیان اینکه البته امسال مطالبی درخصوص پیامدهای اعتیاد در کتب درسی دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم وارد شد، گفت: این میزان از اطلاع‌رسانی کافی نیست و باید از یک میلیون کادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش بیشتر استفاده کرد تا متناسب با سن تقویمی و عقلی دانش‌آموزان مسائلی را در حوزه اعتیاد به آنها منتقل کنند.
او ادامه داد: البته دامنه آموزش معلمان نیز باید گسترش یابد. همچنین باید از ظرفیت والدین دانش‌آموزان استفاده کنیم.راهکارهایی برای درمان سرماخوردگی کودکان

1:
بیش از 6 % دانشجویان

وزارت علوم و وزارت بهداشت، معتادند

جامعه > آسیب‌ها - ایرنا نوشت:
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر فرمود: 6.2 % دانشجویان دانشگاه های دولتی وابسته به وزارت علوم و 6.1 دانشجویان وابسته به وزارت بهداشت مصرف نماينده مواد هستند که متاسفانه در مقایسه با گذشته رشد دارد.
به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، «حمید صرامی» فرمود: همچنین در زمینه مصرف داروها اعم از داروهای محرک، شاهد رشد مصرف هستیم که ضرورت دارد حوزه های فرهنگی دانشگاه ها در سال موسوم به فرهنگ با جدیت بیشتری برای ایمن و مصون سازی دانشجویان اقدام نمايند.
او با اشاره به اجرای شیوع شناسی مواد مخدر در جمعیت عمومی کشور در سال جاری، ادامه داد: برای اطلاع از آخرین روند اعتیاد در جمعیت عمومی کشور و در طبقات مختلف اجتماعی اعم از زنان، مردان، قشر تحصیلکرده و جمعیت شهر و روستا، طرح شیوع شناسی مواد مخدر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.


مدیرکل تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر: شیوع مصرف مواد در دانش آموزان دو برابر شد و به یک % رسید


بررسی اعتیاد نوجوانان به اینترنت موبایل

2:

شیوع مصرف مواد در دانش آموزان دو برابر شد
وزیر کشور: مرگ و میر معتادان، نشأت گرفته از سمی بودن مواد مخدر هست

جامعه > آسیب‌ها - وزیر کشور فرمود: علت اصلی مرگ و میر ناشی از سو ءمصرف مواد مخدر در کشور عرضه مواد مخدر سمی هست.
به نقل خبرگزاری خبراونلاین و به نقل از پايگاه خبري پليس، عبدالرضا رحماني فضلي در شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر هستان همدان با بيان اينکه بايد درد خانمان‌سوز اعتياد در هستان همدان حل شود، اظهار کرد: طرح مسائل مربوط به موارد مخدر و عواقب و آثار اون به دليل نگاه اعتقادي و توحيدي ما هست که راضي به آسيب رسيدن به افراد نيستيم.
ايشان با بيان اينکه 98 % جمعيت کشور ما پاک هستند، اضافه کرد: در حال حاضر تنها 1.5 % جمعيت کشور با مواد مخدر در ارتباط هستند که بايد آثار سوء اون را برطرف کنيم.
وزير کشور با بيان اينکه بهترين راه مقابله با مواد مخدر پيشگيري هست، فرمود: در حوزه درمان در خوشبينانه‌ترين حالت تنها 20 % معتادان بهبود مي‌يابند و 80 % بار ديگر به چرخه مواد مخدر باز مي‌گردند.
اين مقام مسوول با اشاره به اينکه پيشگيري در اولايشانت کاري ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه دارد، ادامه داد: رايشانکرد اجتماعي کردن مبارزه با مواد مخدر در اولايشانت کاري مسئولان برنامه گيرد.
رحماني فضلي با بيان اينکه 22 ميليون بسيجي ظرفيت بزرگي براي پيشگيري از ترايشانج مواد مخدر هست، فرمود: به طور متوسط به ازاي هر خانواده يک بسيجي در جامعه وجود دارد که در اين صورت هر يک از بسيجيان مي‌توانند خانواده خود را آگاه نمايند.
ايشان با تأکيد بر اينکه ائمه جمعه و دانشگاهيان نيز ظرفيت بزرگي براي مبارزه اجتماعي با مواد مخدر هستند، فرمود: همه بايد قبول نمايند که در مقابل ترايشانج مواد مخدر در جامعه مسئول هستند و بايد در حوزه پيشگيري ورود نمايند.
وزير کشور با بيا اينکه 46 % زندانيان با مواد مخدر در ارتباط بودند، اظهار کرد: در صورت حل مشکل مواد مخدر 46 % از زندانيان کاسته خواهد شد و بيش از 50 % بزه‌هاي اجتماعي برطرف مي‌شود.
رحماني فضلي با تأکيد بر اينکه 80 % خرده‌فروشان مواد مخدر معتاد هستند، اضافه کرد: اگر خرده‌فروشي وجود نداشته باشد عمده‌فروش توان توزيع مواد خود را نخواهد داشت.
ايشان با تاکيد بر کنترل خرده فروش ها با هدف کنترل فعاليت فروشندگان کلان بيان کرد: 54 % از معتادان متاهل هستند يعني با اين تفسير مي توان فرمود: حدود يک ميليون و 200 هزار نفر از کودکان افراد معتاد ناخودآگاه در چرخه اعتياد برنامه مي گيرند.
وزير کشور با تأکيد بر اينکه موافقت‌نامه‌هايي با دستگاه‌ها مختلف در حوزه پيشگيري از مواد مخدر تدايشانن شده، ادامه داد: يکي از شرایط اعتياد افسردگي هست و هر دستگاه بايد وظيفه خود را در راه مقابله با اون اجرا کند.
رحماني فضلي با بيان اينکه به معتادان در حين درمان آموزش نيز بايد داد، اظهار کرد: اگر بخش خصوصي معتادان بهبود يافته آموزش ديده را به‌کار گيرند به اون‌ها تسهيلات ايشانژه‌اي تعلق خواهد گرفت.
ايشان با تأکيد بر اينکه معتادان بهبود يافته بايد بتوانند زندگي خود را اداره نمايند، اضافه کرد: براي آموزش و مهارت‌آموزي معتادان هزينه لازم از سايشان ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت خواهد شد و هر چه در زندان توليد شود به طور تضميني خريداري مي‌‎شود.
وزير کشور با بيان اينکه شهرداري‌ها موظفند در مناطق مناسب شهري مغازه‌اي براي فروش توليدات زندانيان اختصاص دهد، تصريح کرد: شهرداري موظف هست بخشي از اعتبارات فرهنگي اجتماعي خود را در راه مبارزه با مواد مخدر هزينه کند.
ايشان با بيان اينکه برخي از مراکز ترک اعتياد بخش خصوصي تنها به درآمدزايي مي‌انديشند، فرمود: دانشگاه علوم پزشکي و بهزيستي به صورت مستمر بر مراکز ترک اعتياد نظارت کرده و از بروز تخلفات جلوگيري نمايند.
رحماني فضلي با بيان اينکه مرگ و مير معتادان نشأت گرفته از سمي بودن مواد مخدر هست، اظهار کرد: مواد مخدر صنعتي در مکان‌هاي نامناسب و توسط افراد سودجو که آموزشي در اين حوزه نديدند توليد مي‌شود که لازم هست مسئولان دانشگاه علوم پزشکي و صدا و سيما به طور مداوم اين مطلب را به امت گوشزد نمايند.
اين مقام مسوول با اشاره به اينکه اعضاي شوراي هماهنگي مبارزه با مود مخدر داراي وظايف ذاتي و رديف‌هاي اعتباري در حوزه مبارزه با مواد هستند، اضافه کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر مسئوليت سياستگذاري داشته و مصوبات اون حکم قانون را دارد.
وزير کشور با بيان اينکه بايد به سمت متلاشي کردن سرشبکه‌هاي توزيع مواد مخدر در کشور حرکت کرد، فرمود: اگر در اين راستا حرکت شود وزارت کشور حمايت لازم را به عمل خواهد آورد و دستگاه‌ها مي‌توانند شخصاً با بنده در اين خصوص در تماس باشند.لازم به توضيح هست، شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر هستان همدان صبح امروز با حضور وزير کشور و مسوولان هستاني همدان در محل سالن جلسات هستانداري انجام شد.


دلیل لبخند نوزادان تازه متولد شده چیست؟


 چگونه ترس از آمپول را در کودکان کاهش دهیم؟

3:

افزایش 23%ی مصرف مواد مخدر صنعتی/ قرص های شب امتحان هم اعتیاد آورند

جامعه > آسیب‌ها - ایرنا نوشت:


قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر فرمود: متاسفانه برپايه آمار، میزان مصرف موادمخدر صنعتی از سه به 26 % افزایش یافته که این موضوع نگران نماينده هست.
«علیرضا جزینی» فرمود: علت این اتفاق به باورهای غلط بین جوانان و زنان باز می گردد که معتقدند مصرف مواد مخدر صنعتی و نیز مواد آمفتامین دار اعتیاد آور نیست.
او ادامه داد: همچنین قرص های لاغری و قرص هایی که برخی افراد شب امتحان مصرف می نمايند اعتیاد آور هست.
جزینی با بیان اینکه قرص های لاغری در لاغر سازی زنان موثر نیست، فرمود: قرص های شب امتحان در افزایش توانمندی جوانان در شب امتحان نیز هیچ تاثیری ندارد و این قرص ها فقط اعتیاد آور هست و باعث بروز مشکلات جدی برای جوانان و زنان می شود.
قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: مصرف این نوع داروها و مواد مخدر صنعتی در کشور رو به تزاید هست که به همین منظور باید آگاه سازی این موضوع بیشتر صورت گیرد و در این راستا رسانه ها بهتر می توانند نوجوانان و جوانان را از مضرات داروهای صنعتی مخدر آگاه نمايند.
او هوشیاری خانواده برای توجه بیشتر به نوجوانان و جوانان را یکی دیگر از راهکارهای کاهش میزان گرایش این قشر به سمت موادمخدر عنوان کرد و فرمود: به والدین توصیه می شود جوانان را نسبت به میزان مضرات انواع موادمخدر آگاه نمايند تا کمتر شاهد گرایش اونان به سمت اعتیاد به مواد مخدر باشیم.
به فرموده وی، برپايه آمار در هفت ماه گذشته 304 تن انواع موادمخدر در سطح کشور کشف و ضبط شده هست.


چگونه فرزندانمان را هنگام اشتباه کردن ادب کنیم؟


آشنایی با نکات ایمنی درباره گهواره نوزاد

4:

متاسفانه در دبیرستانها هم ماد مخدر شیوع پیدا کرده و این یک هشدار جدی هست


60 out of 100 based on 35 user ratings 1010 reviews