آموزش ارزشهای اخلاقی مهم به کودک


آموزش ارزشهای اخلاقی مهم به کودکآموزش ارزشهای اخلاقی مهم به کودک
ارزش های اخلاقی مهمی در زندگی وجود دارد که باید آنها را به کودک تان بیاموزید
تربیت کودک اصلی ترین وظیفه هر پدر و مادری است. ارزش های اخلاقی مهمی در زندگی وجود دارد که باید آنها را به کودک تان بیاموزید.
بسیاری از والدین گمان می کنند نیازی نیست به کودکان در سنین پیش از دبستان اصول و ارزش های مهم اخلاقی و انسانی آموخته شود چون آنها کم سن و سال هستند و درک این مسائل برایشان دشوار است یا اینکه آموختن این مسائل را به آموزگاران واگذار می کنند. امروزه بیشتر والدین با فرزندانشان طوری رفتار می کنند که گویی فقط آنها در دنیا اهمیت دارند و بر همه مقدم هستند.

در حالی که این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که والدین در ارتباط با فرزندانشان مرتکب می شوند و در آینده حتی خودشان نیز گرفتار عواقب چنین رفتار نادرستی خواهند شد. فرزندان شما از لحظه تولد از قدرت فهم و درک برخوردارند و از همان لحظه ورود به دنیا باید تربیت شوند.

در این مطلب چند نمونه از مهمترین اصولی که شما باید به عنوان پدر یا مادر تا پیش از ورود فرزندتان به مدرسه به او بیاموزید ذکر شده است. با آموختن چنین مسائلی به فرزندانتان نه تنها او را آزار نمی دهید بلکه به او کمک می کنید هنگام ورود به اجتماع و در ارتباط با دیگران حتی هم سالانش موفق تر شده و از ارتباطاتش لذت بیشتری ببرد.

- حتما به کودکتان بیاموزید اشتباهاتش را جبران کند:

در یک مهمانی خانوادگی امی و مارکس که هر دو چهار سال دارند در حال بازی برج سازی بودند که ناگهان امی برج مارکس را خراب کرد. مارکس شروع به گریه کرد. پدر امی فورا در صحنه حاضر شد و دخترش را سرزنش کرد و سپس او را وادار کرد که از مارکس عذرخواهی کند. امی با بی میلی گفت: معذرت می خوام. سپس پدرامی او را به گوشه ای برد و گفت: برایم توضیح بده چرا برج مارکس را خراب کردی. امی هم به پدرش گفت چون برج مارکس از برج من بلندتر بود.

پدرامی به او گفت: اتین اصلا دلیل موجهی برای این کار نیست اما من خوب می توانم احساسات تو را درک کنم. تا این قسمت رفتار پدرامی رفتاری است که روانشناسان در چنین شرایطی به والدین توصیه می کنند اما بعد از آن پدر امی به او گفت تا به بازیش با مارکس ادامه دهد. روانشناسان می گویند کودکان باید بفهمند که شما می توانید آنها را به خوبی درک کنید و از احساسات آنها مطلع هستید و می دانید چرا او نتوانسته در چنین شرایطی رفتار درستی داشته باشد اما این کافی نیست چون اگر به این حد اکتفا کنید کودک گمان می کند حق داشته و اگرچه شما او را بازخواست و سرزنش کرده اید اما در موارد بعدی نیز واکنش مشابهی خواهد داشت چون شما فقط به او گفته اید که درکش می کنید اما چیزی در مورد رفتار صحیح به او نگفته اید. همچنین به او یاد ندادید که چگونه باید اشتباهش را جبران کند.

پدر امی باید به او می گفت: حالا برو به مارکس کمک کن تا دوباره برجش را بسازد. در چنین مواقعی به کودکتان بیاموزید راهی برای جبران اشتباهش بیابد مثلا برای عذرخواهی به کسی که او را رنجانده شکلات بدهد. عذرخواهی کردن و گفتن متاسفم شاید برای بعضی از کودکان دشوار باشد اما کم کم برای همه آنها عادی می شود چون راهی بسیار ساده است تا از عواقب اشتباهی که مرتکب شده اند رها شوند اما اگر کودکتان را وادار کنید که راهی غیر از عذرخواهی برای جبران اشتباهش بیاموزد اهمیت موضوع را بهتر برایش روشن می کنید. شاید زمانی که از فرزندتان خواستید راهی برای جبران اشتباهش بیابد او را به این نتیجه برسد که یکی از اسباب بازی هایش را به کسی که او را آزرده بدهد یا برای او یک نقاشی بکشد. با این کار به کودکتان می آموزید که درست رفتار کردن با دیگران مهم است درست به همان اندازه ای که خودش دوست دارد دیگران رفتار خوبی با او داشته باشند. کودکی که به موقع این موضوع را بیاموزد در آینده می تواند ارتباطات بهتری با دیگران بربرنامه کندو کمتر در ارتباط هایش آسیب ببیند.
آموزش شهروندی دموکراتیک به کودکان

1:

- اهمیت صداقت را برای کودک تان توضیح دهید:
بالاخره در مسیر بزرگ شدن، بچه ها دروغ فرمودن را یاد می گیرند.


ضرورت دادنِ مسئوليت به كودكان
حتی ممکن هست اون را از والدینشان هم یاد نگرفته باشند و تلویزیون، دوستانشان یا حتی بزرگ ترهای دیگر ممکن هست باعث این نوع رفتار در اون ها شده باشند؛ یا حتی ممکن هست از دروغ به عنوان یک نوع مکانیزم دفاعی هستفاده نمايند.


قضاوت با شما!
با این حال،اگر اهمیت صداقت را برایشان توضیح دهید و اونها را مطمئن کنید که همیشه برای شنیدن حرف های راستشان آماده اید، اون وقت احتمال حرف راست شنیدن از اون ها خیلی بیشتر می شود؛ به خصوص وقت هایی که می دانند کار اشتباهی انجام داده اند.


بدخلقی و نحسی کودکان
خیلی از بچه ها به دلیل ترس از فریادهای والدینشان یا کتک خوردن، واقعیت را با والدینشان در میان نمی گذارند.


بررسي علل تهوع و استفراغ در كودكان
باید به اون ها فرمود که رفتار بد اون ها عواقبی خواهد داشت اما همیشه به خاطر این که شجاعت لازم را برای فرمودن واقعیت داشته اند، تحسین شان کنید.


همه کودکان جهان مشکل مطالعه دارند!
از همه مهم تر این که شما هم همیشه باید فردی صادق باشید زیرا اگر در شما بی صداقتی ببینند، اون ها نیز این رفتار را یاد خواهند گرفت و توصیه های شما بی اثر خواهد شد.

- به کودکتان کمک کنید اراده ای قوی داشته باشد: جیک 5 ساله یک نقاشی برای مادرش آورد و وقتی که مادر نقاشی را دید با هیجان فرمود: وای چقدر زیبا کشیدی، چه رنگ های قشنگی در نقاشی ات هستفاده کردی، آفرین، عالی هست.


با بچه های دستفروش چگونه برخورد کنیم
جیک به اتاقش دوید و خیلی سریع یک نقاشی دیگر کشید تا بار دیگر مادر او را تشویق کند، بعد یک نقاشی دیگر و نقاشی های بعدی و هر بار مادر او را بسیار تشویق می کرد در حالی که به جز نقاشی اول باقی نقاشی ها خیلی زیبا نبودند و همه سریع و بی دقت کشیده شده بودند.


«بچه‌ها عزیزند اما تربیت‌شان از خودشان عزیزتر است.»
در این مواقع تشویق شما کاملا بی مورد هست، کودکتان را بجا و به موقع تشویق کنید.

وقتی که نتوانسته کاری را به درستی اجرا کند تشویق نابجای شما نه تنها موجب پیشرفت او نمی شود بلکه این تصور را در او ایجاد می کند که من هر کاری کنم درست هست و والدینم مرا تشویق می نمايند پس دیگر چه دلیلی دارد که بیهوده تلاش کنم؟! بهترین پاسخی که مادر جیک می توانست به او بدهد این هست: پسرم نقاشی اولت را با دقت تر و قشنگ تر از بقیه کشیدی، تمام تلاشت را برای خوب کشیدن این نقاشی ها کرده ای؟! این موضوع را باید به کودکتان در سنین پایین بیاموزید و از تشویق کردن های بی جا در مواقعی که می دانید او برای انجام کاری خوب تلاش نکرده بپرهیزید و واکنشی صادقانه داشته باشید.

آرام، مهربان و با روی خوش واقعیت را به فرزندتان بیاموزید تا واقع گرایی را بیاموزد و با پذیرفتن انتقاد آشنا شود به علاوه بیاموزد که اگر پاداش خوب و تشویق می خواهد باید برای اون تلاش کند.

وقتی که کودکتان در کاری خلاقیت به خرج می دهد یا وقتی که کار دشواری را به خوبی انجام می دهد او را تشویق کنید.

مثلا اگر فرزندتان خجالتی هست او را تشویق کنید با دیگر بچه ها بازی کند حتی اگر این کار او را معذب می کند و وقتی که توانست وارد جمع شود او را تشویق کنید.

اگر کودکتان خیلی زود از کوره در می رود به او بیاموزید خودش را کنترل کند (مثلا به او بیاموزید تا 10 بشمارد یا چند نفس عمیق بکشد تا آرام شودو پرخاشگری نکند) سپس وقتی که توانست بر خشم خودش غلبه کندن او را تشویق کنید و به او بگویید: می دانم خیلی برایت سخت بود اما تو خیلی خوب از پس اون برآمدی.

2:

- احترام را به کودک تان بیاموزید:
بچه ها احترام را از محیط خانه و اعضای خانواده شان یاد می گیرند.

اگر بچه ها ببینند که شما به عنوان والدین چقدر محترمانه با هم رفتار می کنید، چه قدر رفتارتان با خود اون ها و بقیه افراد خانواده مودبانه و محترم هست، مطمئن باشید که از شما الگو برمی دارند.

بچه ها رفتارها را درست مانند کلمات تقلید می نمايند.

فرمودن کلماتی مانند «خواهش می کنم»، «لطفاً»، «متشکرم» و «عذر می خواهم» در مقابل اون ها، به اونها احترام و ادب را یاد می دهد.

همچنین باید به اون ها یاد بدهید به نظرات و اعتقادات دیگران هم احترام بگذارند.تربیت کودک اصلی ترین وظیفه هر پدر و مادری هست
- به کودکتان بیاموزید به احساسات دیگران اهمیت بدهد:
سارا از دست دو دختر سه و چهار ساله اش کملا خسته شده بود چون هر بار که برای خرید به فروشگاه می رفتند این دو کودک دایم با یکدیگر دعوا می کردند.

سرانجام یک روز سارا به دخترانش فرمود: بچه ها بیایید راهی پیدا کنیم که از این به بعد خرید بهتری داشته باشیم و وقتی که به فروشگاه می رویم خرید به همه ما خوش بگذرد و دیگر نه شما و نه من ناراحت نشویم.

دختر چهارساله پیشنهاد داد که از این به سپس خانه برای خودش خوراکی بیاورد تا مدام با دیدن خوراکی ها بهانه گیری نکند ودختر سه ساله فرمود از این به بعد وقتی که برای خرید می رویم با خودم یک عروسک می آورم یا آهسته با خودم شعر و آواز می خوانم تا حوصله ام سر نرود و بهانه گیری نکنم.

دخترها قولی را که داده بودند به خاطر سپردند و به اون عمل کردند، به این ترتیب دفعه بعد که برای خرید رفتند به هر سه نفر اونها خوش گذشت و کسی ناراحت نشد.

وقتی که از فروشگاه بیرون آمدند دخترها از مادرشان پرسیدند: مامان امروز خوب بود یا باز هم از دست ما ناراحت شدی؟ و مادر به اونها اطمینان داد که اصلا از دست اونها عصبانی نشده و خیلی هم خوشحال و راضی هست.

واگذار کردن چنین مشکلاتی به کودکان حس نوع دوستی و کمک و رعایت حال دیگران را در اونها بیدار می کند به علاوه می آموزند که رفتارهای اونها در ایجاد احساس خوب یا بد در دیگران موثر هست، به همین دلیل باید برای دیگران ارزش قائل شوند و مراعات حال اونها را بنمايند در طول وقت هنگامی که کودک خردسالی متوجه می شود رفتار او می تواند لبخندی بر لبان دیگری بنشاند یا احساس خوبی در او پدید آورد می آموزد که باید با دیگران خوش رفتار باشد و وقتی که رفتار خوبی داشته باشد دیگران هم با او رفتار بهتری خواهند داشت.

- به فرزندانتان یاد بدهید که هر روز حتی برای کوچک ترین نعمت هایی که دارند، شکرگزار باشند:
به اون ها یاد بدهید که برای داشتن خانواده خوب، دوستان صمیمی، غذایی که می خورند، پوشش هایشان، سقف بالای سرشان و سلامتی شان قدرشناس باشند.

به اون ها نشان دهید که هر روز برای اون ها نعمتی هست از جانب خداوند.

حتی می توانید به اون ها یاد بدهید که از نعمت هایی که خداوند به اون ها بخشیده هست،فهرست تهیه نمايند.

این کارها به اون ها آموزش می دهد که برای همه چیز باید شکرگزار باشند.- به کودکتان بیاموزید با دیگران مهربان باشند:

اگرچه در طول روز خیلی خسته می شوید و حجم کاریتان بسیار زیاد هست اما به یاد داشته باشید که شنیدن جمله دوستت دارم در پایان روز حداقل نیاز کودک هست و شما مسوول برآوردن اون هستید.

اجازه دهید کودکتان ابراز عشق کردن را از شما بیاموزد و ببیند که شما به کسانی که دوستشان دارید محبت می کنید.

حتما در حضور کودکان به همسرتان محبت کنید این کار نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه احساس امنیت و آرامش عمیقی در او ایجاد می کند.

به کودکتان بگویید چقدر پدر بزرگ و مادر بزرگ، خاله و دایی و عمو و عمه هایش را دوست داریدو برایشان ارزش قایلید.

هرگز اجازه ندهید روزی به پایان برسد و شما در اون روز به کودکتان ابراز عشق نکرده باشید.

از راه های مختلف عشق و علاقه تان را به کودک نشان دهید.

روی غذایش شکل قلب بگذارید، روی آینه اتاق یا دفتر نقاشی اش عکس قلب بگذارید، بدون هیچ دلیلی او را در آغوش بگیرید، عشق و محبت بیشتری از او دریافت خواهید کرد.


3:

- به کودک تان کمک به همنوع را آموزش دهید:
ما در دنیای «من می خواهم» زندگی می کنیم.

من، من، من! بچه ها هم در چنین دنیایی زندگی می نمايند اما لزومی ندارد که اون جا بمانند.

در سال های قبل از مدرسه بچه ها تقسیم کردن را یاد می گیرند.

اگر روی این مسئله در خانه تاکید شود، برای اون ها دشوار نخواهد بود.

وقتی خودتان به نیازمندان پوشش و غذا هدیه بدهید، اون ها هم درک می نمايند که باید بخشنده باشند.

- به کودک تان بیاموزید در زندگی اش نگرش مثبتی داشته باشد:
داشتن نگرش مثبت در کنار شوخ طبعی عالی هست.

خیلی وقت ها زندگی بسیار ناامیدنماينده می شود و به عنوان افراد بزرگسال می دانیم که چقدر راحت ممکن هست اسیر منفی بافی شویم به خصوص وقتی همه چیز اون طور که ما دوست داریم پیش نرود و به اون چه می خواهیم نرسیم.

در این شرایط امیدمان را برای داشتن فردایی روشن تر از دست می دهیم.

بچه ها باید با اهمیت داشتن نگرش مثبت در زندگی آشنا شوند زیرا متاسفانه اتفاقات زندگی خیلی وقت ها موجب ناامیدی اون ها خواهد شد و وقتی این اتفاق بیفتد، اگر نگرشی مثبت داشته باشند خواهند توانست در زندگی پیش بروند و ایمان داشته باشند که زندگی برایشان شادی به ارمغان خواهد آورد.

داشتن نگرش مثبت با داشتن والدینی مثبت شروع می شود.

نشان دادن رفتار و نگرش مثبت از جانب شما اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا شما الگوی فرزندانتان هستید.

اگر فقط از شما حرف یا رفتارهای منفی ببینند، اون ها هم همان طور رفتار خواهند کرد.

- به کودک تان بیاموزید در کارهایش پشتکار داشته باشد:
هیچ کدام از ما، کامل نیستیم به همین دلیل هیچ وقت نمی توانیم کاری را کامل اجرا کنیم به خصوص اگر دفعه اولی باشد که اون را امتحان می کنیم.

داشتن روحیه پشتکار به بچه ها کمک می کند هیچ وقت دلسرد نشوند و برای چیزهایی که می خواهند به تلاششان ادامه دهند.

وقتی خیلی کوچک هستند کارهایی مثل راه رفتن، بازی کردن، غذا خوردن و از این قبیل را نمی توانند به خوبی و کامل اجرا کنند اما اون قدر تلاش می نمايند که موفق می شوند زیرا هنوز با معنی دلسردی و ناامیدی آشنا نشده اند.

اما این مسئله با بالا رفتن سن تغییر می کند چرا که دچار ترس از شکست می شوند.

شما به عنوان والدین اون ها باید به طور مداوم تشویقشان کنید که به راهشان ادامه دهند و بیشترین تلاششان را به کار گیرند.

اگر فرزندان شما در سن کم پشتکار داشتن را بیاموزند، در بزرگسالی افرادی پرتلاش و سختکوش می شوند و یاد می گیرند که در هر کاری نهایت تلاششان را به کار گیرند.

- خاص بودن هر کسی را به کودک تان بیاموزید:
هر چه سن بچه ها بالاتر می رود، یاد می گیرند خودشان را با همسالانشان مقایسه و تفاوت ها و شباهت های بین خودشان و اون ها را بررسی نمايند و به طور مثال از شما درباره تفاوت میزان اسباب بازی ها یا اندازه اتاق خواب هایشان بپرسند.

باید به فرزندانتان یادآور شوید که از همان ابتدای کودکی خاص هستند.اون ها را با همکلاسی ها یا دوستانشان مقایسه نکنید و برایشان توضیح دهید که بقیه آدم ها هم خاص هستند اما نباید به خاطر خاص بودنشان به طور متفاوتی با اون ها برخورد شود.

ممکن هست بچه ای بپرسد که چرا یک نفر این شکلی هست یا این طوری حرف می زند یا رفتار می کند.

برایشان توضیح دهید که چرا اون فرد متفاوت هست و روی خصوصیات خاص اون فرد تاکید کنید.

این موضوع به اون ها کمک خواهد کرد تفاوت های آدم ها را بپذیرند.


- به کودک تان یاد بدهید اشتباهات دیگران را ببخشد:
اگر بخشیدن دیگران به بچه ها آموزش داده شود، در بزرگسالی انسان های بهتری خواهند شد.

آدم ها ممکن هست چه خواسته چه ناخواسته در حق اون ها بدی نمايند.

این امری نیست که بتوانیم بچه هایمان را به طور کامل در برابر اون حفظ کنیم اما اگر بخشیدن را یاد بگیرند، محبت و مهربانی را هم یاد می گیرند.

وقتی فردی به اون ها با فرمودارش صدمه می زند و اونها می خواهند دردشان را ابراز نمايند به حرف هایشان گوش دهید اما در آخر برایشان توضیح دهید که کینه داشتن از اون فرد فقط باعث تیرگی دل اون ها می شود.

سعی کنید به اون ها بفهمانید که اون فرد به این علت به اون ها صدمه زده هست که خودش هم در عمق وجود خود آسیب دیده هست.

تنها دلیلی که باعث می شود بخواهیم به دیگران آسیب بزنیم، این هست که بخواهیم با صدمات و آسیب هایی که خودمان خورده ایم کنار بیاییم.

khorasannews.com
مجله موفقیت


4:

ارزش های اخلاقی ؟!

نگاهی به جامعه بیاندازید .

چند % امت امروز خودشان به ارزشهای اخلاقی متعهدند و اهمیت میدهند که برنامه باشد به کودکانشان نیز بیاموزند ؟!

5:


پیشنهاد شما چیست ؟

ارزش های اخلاقی را به فرزندان نیاموزیم چه چیزی را به اونها بیاموزیم ؟

6:

بسیار ساده هست ! باید اول از خود شروع کنیم .

ما غرق در دروغ و غیبت و حرص و طمع و .....

هستیم و ناخوداگاه این صفات به کودکانمان انتقال می یابد یعنی انها از ما یاد میگیرند .

اگر توانستیم از خود شروع کنیم و صفات اخلاقی را در خودمان نهادینه کنیم بخودی خود کودکانمان هم یاد می گیرند که به این ارزشها احترام بگذارند وگرنه رطب خورده هیچگاه نمی تواند منع رطب کند !

7:

صحیح
این آموزش باید عملی باشه
در حقیقت ما نمی تونیم این ارزش ها را آموزش بدیم ولی می تونیم انتقالشون بدیم

8:


هر کسی هم که اندکی پایبند به اخلاقیات باشد در این جامعه طوفان زده شکست می خورد ...72 out of 100 based on 17 user ratings 992 reviews