رندگینامه پرفسور مجید سمیعی بهترین جراح مغز و اعصاب


رندگینامه پرفسور مجید سمیعی بهترین جراح مغز و اعصابرندگینامه پرفسور مجید سمیعی بهترین جراح مغز و اعصاب
معروف ترین جراح مغز و اعصاب دنیا
رندگینامه پرفسور مجید سمیعی بهترین جراح مغز و اعصاب
به گزارش تکناز مجید سمیعی (زاده ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در رشت) پروفسور، پزشک، جراح مغز و اعصاب سرشناس ایرانی است. او در حال حاضر ریاست فدراسیون جهانی انجمن جراحان اعصاب و ریاست بیمارستان علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد.
وی در زمینهٔ تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی محیطی مطالعات مهمی انجام داده‌است. ایشان بیشترین اعمال جراحی روی تومورهای موسوم به «نورینوم آکوستیک» انجام داده‌است و در این زمینه بیشترین گزارش‌ها متعلق به ایشان می‌باشد. ایشان در دهه ۱۹۹۰ اقدام به تاسیس یک مرکز بین‌المللی علوم اعصاب (به انگلیسی: International Neuroscience Institute) که به اختصار INI شناخته می‌شود، نمود. بنای این مرکز برگزفته از شکل مغز می‌باشد. این مرکز در شهر هانوفر آلمان واقع است و ریاست آن را پروفسور بر عهده دارد. پروفسور سمیعی شاگردان زیادی تربیت کرده‌است که در کشورهای مختلف جهان به فعالیت در زمینه جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله کنفرانسی را به افتخار ایشان در یکی از کشورها برگزار می‌کنند. ایشان در حال حاضر نیز بسیار فعال بوده، عمل‌های جراحی سنگین در قاعده مغز را با مهارتی بی نظیر انجام می‌دهد و در اغلب کنگره‌های مهم جراحی مغز و اعصاب جهان بعنوان سخنران مدعو شرکت می‌کند. پروفسور سمیعی به کشور خود ایران عشق می‌ورزد و تلاش زیادی برای ارتقای جراحی مغز و اعصاب ایران انجام می‌دهد.
حصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشت به پایان رسانید و سپس عازم آلمان گردید. رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی را در دانشگاه ماینتس به پایان رسانید و سپس دورهٔ تخصص جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر پروفسور کورت شورمن شروع کرد و در سال ۱۳۴۹ به اخذ درجهٔ تخصص در این رشته نایل آمد.


رندگینامه پرفسور مجید سمیعی بهترین جراح مغز و اعصاب


وی کار علمی را با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان جراحی مغز و اعصاب آغاز کرد. پس از چندی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را به عهده گرفت. در سال ۱۳۵۱ به اخذ درجهٔ پروفسوری جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه ماینتس نایل گردید.
در سال ۱۳۵۰ اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را با کمک بنیاد فولکس واگن تأسیس نمود.
در سال ۱۳۵۶، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانوفر به عهده گرفت در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند به وی اعطا شد و در سال ۱۳۶۶ دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب را به وی پیشنهاد کرد. در سال ۱۳۶۷ با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانوفر به کار پرداخت. از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ ریاست انجمن بین‌المللی قاعدهٔ جمجمه را به عهده داشت و در سال ۱۳۷۱ به ریاست فدراسیون جهانی انجمنهای قاعدهٔ جمجمه انتخاب شد.
افتخارها
تصویری از INI كه در شهر هانوفر آلمان واقع است.
برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده وی و همچنین گامهای بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته‌است، رییس جمهوری آلمان غربی در سال۱۳۶۷ نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به او اهدا کرد. در همین سال جایزهٔ علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان، به پاس فعالیتهای پر ارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد.
فهرست آثار پروفسور سمیعی
مقالات: بیش از ۲۰۰ مقالهٔ علمی در خصوص دستگاه عصبی مرکزی و محیطی. کتابها: برش نگاری پنوموآنسفال ـ جنبه‌های نوین اعصاب محیطی ـ اعصاب جمجمه‌ای ـ ضربه‌های وارد بر قاعدهٔ جمجمه ـ جراحی در ساقه مغز و بطن سوم و اطراف آن دو ـ جراحی قاعدهٔ مغز ـ ضایعات اعصاب محیطی ـ جراحی منطقهٔ زین ترکی و سینوسهای پیرامون بینی جراحی مننژیم قاعدهٔ مغز ـ جراحی کلیوس ـ روشهای نوین بازسازی استخوان ـ دوخت عروق و اعصاب و نیز پیوند در جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی ـ جراحی قاعدهٔ مغز ـ اطلس جراحی قاعدهٔ جمجمه.
و آخرین اثر(۲۰۰۸-۲۰۰۹): Samiis's Essentials in Neurosurgery که توسط انتشارات اسپرینگر منتشر شده‌است.
از این «شکلات» ها نخرید!

1:


رندگینامه پرفسور مجید سمیعی بهترین جراح مغز و اعصابگزارشی از سفر اخیر مبدع جراحی قاعده مغز و دارنده نشان طلایی جراحی مغز و اعصاب آمریکا،
پروفسور مجید سمیعی به ایران
مـسافری با نـشان طلایـی
پروفسور مجید سمیعی در مرداد سال 1316در شهرستان رشت ، در خانواده ای فرهنگی چشم به جهان گشود .


«ذخایر خونی تهران» به مرز هشدار رسید
پس از پایان دوران متوسطه در سال 1335برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و در آلمان غربی ساکن شد .


مسمومیت با غذاهای کنسروی کشنده است
وی رشته های بیولوژیکی و پزشکی را در دانشگاه ماینتس به پایان رساند و زیر نظر پروفسور کورت شورمن ، تحصیلات تخصصی اش را آغاز کرد و در سال 1349 به اخذ درجه تخصصی جراحی مغز و اعصاب نایل شد.

این جراح برجسته مغز و اعصاب توانست در سال 1351 درجه پروفسوری جراحی مغز واعصاب را از اون خود کند .


قارچ ماده ای موثر برای مبارزه با سرطان های مختلف
پیچیدگی های اعمال جراحی مغز و ارتباط اون با اعصاب حسی و حرکتی در سایر اندام ها به خصوص...


آزمایشگاه های جامع تحقیقاتی کشور تکمیل می شود
صورت و همچنین عوارض اعمال جراحی مغز و اعصاب؛ سبب شد وی با انگیزه رفع این نقایص و در جهت کاهش آلام و رنج همنوعانش و زندگی بخشیدن به بیماران مطالعات گسترده ای را درباره ساختار پیچیده مغز آغاز کند تا به شیوه عمل جراحی با عوارض کمتر دست یابد.

پروفسور مجید سمیعی بالاخره توانست پس از سال ها مطالعه و تحقیق نخستین جراحی میکروسکوپی مغز را در سال 1356 ابداع و زیر شاخه ای از جراحی مغز را با نام جراحی قاعده مغز در دنیا ایجاد کند که مورد توجه جراحان تراز اول دنیا برنامه گرفت.
به توصیه این هستاد مسلم جراحی مغز و اعصاب دردهه 1350تخصصی ترین بیمارستان جراحی مغز در شهر هانوفر آلمان با معماری شبیه مغز انسان ساخته شد .


عوارض اختلال در خواب دراثر استفاده از تبلت وموبایل هنگام خواب
ایشان در سال 1367کرسی جراحی مغز واعصاب هانوفر آلمان را پذیرفت و به طور هموقت به عنوان ریاست فدراسیون جهانی انجمن های قاعده جمجمه برگزیده شد، در این سال صدراعظم آلمان به پاس خدمات وی د رجراحی مغز و اعصاب، نشان درجه یک دولت آلمان غربی را به وی اعطا کرد.

با همت این پروفسور ایرانی امروزه در تمام کشور های جهان انجمن جراحان قاعده جمجمه با 1200جراح حاذق تشکیل شده که هر ساله در قالب همايش علمی ، جراحی قاعده جمجمه مغز از طریق ویدئو پروژکشن آخرین دستاوردهای علمی جراحی پروفسور به نمایش گذاشته می شود و پزشکان تکنیک های جدید عمل جراحی را با هستفاده از دوربین های مدار بسته مشاهده و آموزش می بینند.
گرهارد شرودر ، صدراعظم سابق آلمان به همراه پروفسور مجید سمیعی برای کلنگ زنی بزرگترین مرکز آموزشی درمانی تخصصی گیلان در رشت به نام "پروفسور سمیعی" طی سفری به ایران، پروفسور سمیعی را پزشک اول مغز و اعصاب و صاحب مکتب سمیعی در جهان دانسته هست.
به تازگی به پاس قدردانی از خدمات ارزنده آموزشی این نابغه بزرگ ایرانی به پزشکان آمریکایی بزرگ ترین جایزه جراحی مغز و اعصاب جهان با عنوان نشان طلایی جراحی مغز و اعصاب آمریکا به ایشان تعلق گرفته هست.


توصیه های ضروری برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه در ایام نوروز
این نشان تاکنون به هیچ اروپایی داده نشده هست و افتخاری بزرگ برای ایران و ایرانیان محسوب می شود .


تغییرات شدید گوارشی مشکل شایع ایام نوروز
همچنین بالاترین نشان افتخاری متخصصان دولت چین هم به وی اعطا شده هست.

پروفسور سمیعی در آخرین سفر خود به ایران که در اوایل اردیبهشت 89 برای شرکت در سومین سمپوزیوم بین المللی جراحان مغز و اعصاب بود، آرزوی قلبی خود را ساخت مرکز بین المللی علوم اعصاب در ایران و مهم ترین هدفش از آموزش متخصصان ایرانی را انتقال هر چه سریع تر تازه های پزشکی در زمینه مغز واعصاب به کشور عزیزش دانست.

وی معتقد هست تمام کشورها تلاش می نمايند در پیشرفت علوم بر یکدیگر پیشی بگیرند .ایشان پیشرفت رشته جراحی مغز و اعصاب را در ایران مناسب ارزیابی می کند اما در عین حال اظهار می دارد: سطح علمی هر کشوری وابسته به % بودجه تعلق گرفته به کارهای علمی اون کشور هست.پروفسور سمیعی پیشرفت و توسعه علم پزشکی هر کشور را در گرو قدرت علمی هستادان اون می داند که در صورت توجه مسئوولان به تمامی شهرهای کشور توسعه علوم پزشکی نمایان می شود.

ایشان اعتقاد دارند که هستادان و پزشکان تمام شهرهای کشور باید توان علمی برابر داشته باشند و ایران وقتی می تواند جایگاه بین المللی خود را از نظر دانش پیدا کند که در تعامل علمی و تخصصی با سایر کشورهای دنیا باشد.

مجموعه ادبیات علمی این جراح پیشتاز مغز و اعصاب در 13 کتاب و بیش از 200مقاله علمی منتشر شده هست که مهم ترین مرجع برای جراحان مغز واعصاب دنیا به شمار می آید.

تلاش این پزشک گیلانی مقیم هانوفر آلمان در گسترش رشته جراحی مغز و اعصاب کشورش در شرکت در سمپوزیوم های سالیانه مغز و اعصاب با هدف آموزش پزشکان ایرانی، راه اندازی بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان میلاد و راه اندازی بخش مغز و اعصاب بیمارستان پورسینای زادگاهش (رشت) نمایان هست.
پروفسور مجید سمیعی، این هستاد برجسته جهانی در 22 آبان سال 1385 به عنوان چهره ماندگار در ایران معرفی شد.

بنیانگذار جراحی قاعده مغز و اعصاب رمز موفقیت خود را تمرکز داشتن بر روی هدف ، نظر و توجه خاص الهی و هستفاده از موقعيت ها و وقت می داند و می گوید: بسیار مهم هست که انسان ها در تاریخ زندگی شان بتوانند در وقت درست، تحولی بزرگ را سبب شوند.

ره آورد علمی آخرین سفر پروفسور سمیعی به ایران برای شرکت در سومین سمپوزیوم بین المللی جراحی مغز و اعصاب ایران با حضور بیش از 500 متخصص جراح مغز و اعصاب ایرانی و خارجی از کشورهای آلمان، سوئیس، فنلاند، فرانسه، آمریکا و چین سه روش جراحی بود .

او در این باره می گوید: یکی از اعمال جراحی بر روی عصب فاشیال هست که باعث کج و فلج شدن صورت می شود و تأثیرات روانی سویی بر روی بیمار دارد.

وی ترمیم عصب فاشیال را از فعالیت های اولیه خود می داند و می افزاید: تلاش کردیم در تمام مسیر عبوری عصب فاشیال راه حلی برای ترمیم و بازسازی عصب پیدا کنیم.

خوشبختانه به چندین روش در این رشته دست یافتیم.

پروفسور سمیعی در توضیح دومین عمل جراحی اش به تکنولوژی ناویگیشن اشاره می کند و می گوید: بدین ترتیب می توانیم به همکاران نشان دهیم که چگونه ضایعه ای واقع در عمقی ترین نواحی مغز را بدون آسیب رساندن به نواحی اطراف ضایعه برداریم.

وی نحوه باز کردن جمجمه و رسیدن به ناحیه پاتولوژیک با هستفاده از ناویگیشن را به دیگر همکارانش آموزش داد.

وی درباره سومین عمل جراحی که انجام داد فرمود: در این عمل که تقریبا" اکثر همکاران به انجام اون تسلط دارند ، قصد داریم از راه بینی و با هستفاده از اوندوسکوپی و میکروسکوپ توموری را از روی غده هیپوفیز برداریم در عین حالی که به غده هیپوفیز آسیبی وارد نشود.
پروفسور سمیعی در ادامه توضیح می دهد: تومورهای غده هیپوفیز یا به تنهایی باعث قطع ترشح هورمون می شوند و یا بر اثر فشار به سلول ها ترشح هورمون را مختل می نمايند ، وقتی فشار از روی غده هیپوفیز برداشته شود غده ترمیم و مجددا" هورمون ساخته می شود.
پروفسور سمیعی در هر یک از سفرهایش معاینه و درمان جانبازان جنگ تحمیلی را در اولویت برنامه هایش دارید و با سعه صدر به معاینه اون ها می پردازد و مراحل درمانشان را پی گیری می کند.


نخبگان پزشکی

2:


3:

ممنون....تشکر


72 out of 100 based on 27 user ratings 1202 reviews