زیرمیزی، رنج مضاعف بیماران


زیرمیزی، رنج مضاعف بیمارانزیرمیزی، رنج مضاعف بیماران
روزی سوگندنامه‌ی ویژه‌ی پزشکان را ورق می‌زدم، متنی که در آن از خدمت به ایجاد و ارائه‌ی خدمات انسان دوستانه سخن به میان آمده بود، با وجود شیوایی مطلب، چندان به دلم ننشست چون امروز کام همه‌مان با پدیده‌ی زشت زیرمیزی تلخ شده است.
خوب به یاد دارم که روزگار کودکی، ترس از آمپول گریه‌مان را در می‌آورد، و امروز آرزو می‌کنم ای کاش دغدغه‌مان در این روزها ترس از این سرنگ مهربان باشد، اما این روزها غول دیگری به نام «زیرمیزی» در مراکز درمانی و پزشکی اشک همه را درآورده است.

نمی‌دانم پزشکان متعهد و محترم سوگندنامه‌ی پزشکی خود را بخاطر دارند یا نه؟ نمی‌دانم پزشکان می‌دانند که امروز درد و رنج بیماری به جای خود، اما دغدغه پرداخت زیرمیزی به دردی مضاعف برای بیماران تبدیل شده؟!

روزگاری زشتی این پدیده چنان بود که پزشکان معدودی برای دریافت زیرمیزی، جلسات متعددی که بیمار را ویزیت می‌کردند بالاخره با مقدمه‌چینی خواسته‌ی خود را ابراز می‌کردند، اما امروز ورق برگشته و زیرمیزی چنان به رومیزی تبدیل شده که پای ثابت عمل‌های جراحی شده است.

«براتعلی وحیدی‌مقدم» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه‌ی خراسان‌شمالی، گفت: امسال، مجبور به جراحی پروستات شدم که نزد یکی از پزشکان متخصص مجرای کلیه در بجنورد رفتم.

وی که 75 تا 80 سال سن دارد و اهل روستای قره مصلی از توابع شهرستان مانه و سملقان است، افزود:هنگامی که نزد پزشک رفتم، به من گفته شد تا مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان را باید بعنوان زیرمیزی پرداخت کنم.

وحیدی‌مقدم با اشاره به اینکه به‌لحاظ اقتصادی در وضعیت بدی است و هیچ فرزندی نیز برای حمایت ندارد، ادامه داد: فقط یک گاو شیری داشتم که از طریق آن امرار و معاش می‌کردم و برای تهیه‌ی هزینه زیرمیزی مجبور شدم آن را بفروشم.

وی که در بیمارستان تأمین اجتماعی بجنورد عمل جراحی شده است، گفت:علاوه بر هزینه‌ی زیرمیزی گرفته شده، مبلغ 300هزار تومان نیز بعنوان هزینه جراحی و درمان پرداخت کردم.

وحیدی‌مقدم با بیان اینکه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی نیز هستم، ادامه داد: این نهاد هزینه مقداری از بیمارستان و دارو را تقبل و پرداخت کرده است.

یکی دیگر از بیماران خراسان‌شمالی که باید برای درمان جراحی لوزه می‌شد، گفت: پارسال، برای این عمل به یکی از پزشکان متخصص گوش، گلو و بینی در بجنورد مراجعه کردم که برای این عمل مبلغ 300هزار تومان را طلب کرده است.

وی با بیان اینکه دانشجو و در حال تحصیل هستم، افزود: چون هزینه‌های تحصیلم زیاد است این عمل را انجام ندادم اما هم‌اکنون که مجبور به عمل آن شدم هزینه‌ی زیر میزی پزشک هم افزایش یافته است.

یکی دیگر از شهروندان بجنوردی که پدرش هفته‌ی گذشته عمل چشم را در یکی از مطب‌های چشم پزشکی این شهر انجام داده است، افزود: یک چشم پدرم آب مروارید آورده بود که مجبور به پرداخت یک میلیون و 300 هزار تومان شدیم این در حالی است که این عمل در مشهد انجام می‌شود اما هزینه آن بسیار کمتر است.

وی ادامه داد: باید چشم دیگر پدرم نیز عمل شود که برای آن نیز ما باید یک میلیون و 300 هزار تومان دیگر پرداخت کنیم که این هزینه زیادی برای خانواده‌ی ما است.

به گزارش ایسنا، دکتر «محمدحسین انصاری‌مود»، رئیس نظام پزشکی خراسان‌شمالی گفت: حدود 20 روزی است که با اجرای طرح ملی تحول سلامت، زیرمیزی در بیمارستان‌های خصوصی گرفته نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح از 15اردیبهشت‌ماه کلید خورد، افزود: با اجرای این طرح تحول عظیمی در بخش درمان و سلامت مردم ایجاد می‌شود.

رئیس نظام پزشکی خراسان‌شمالی ادامه داد: با اجرای این طرح هزینه‌ی دستمزدها در بخش دولتی از طریق دولت پرداخت می‌شود و زیرمیزی در حال برچیده شدن است.

انصاری‌مود در خصوص بیماری که مجبور به فروش گاو خود برای تهیه‌ی هزینه زیرمیزی شده است، گفت: تاکنون هیچ شکایتی و پرونده‌ای در این خصوص تشکیل نشده است که ما مجبور به پیگیری شویم.

وی در پاسخ به این پرسش که هنوز بحث گرفتن زیر میزی در کلینیک و بیمارستان‌های خصوصی ادامه دارد، یادآور شد: در این بخش بر اساس زحمات و خدمات ارائه‌ شده هزینه گرفته می‌شود و از سوی دیگر نیز بخش خصوصی از بخش دولتی برای بحث ارائه خدمات هیچ گونه مبلغی نمی‌گیرد.

به‌گفته‌ی دکتر «حق‌بین»، رئیس بخش درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی، این دانشگاه بخشی با عنوان رسیدگی به شکایات دارد که بیماران در صورت گرفتن زیرمیزی می‌توانند شکایت کنند و بصورت قانونی مشکل آنها رسیدگی می‌شود.رابطه چشمان نزدیک بین با سطح تحصیلات

1:

عرصه برزیرمیز بگیران سخت شد

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای کتاب جدید تعرفه های پزشکی از 15 آبان، از برخورد جدی با تخلفات پزشکی و دریافت های غیرمتعارف در بازار سلامت اظهار داشته و فرموده هست که مجازات سنگینی برای متخلفان در نظر گرفته هست.
شاید ماجرای دریافت های غیرمتعارف در بازار سلامت که همگان اون را به عنوان زیرمیزی پزشکان می شناسند، با انتشار لیست 14 نفره از پزشکانی شروع شد که فرموده می شد بیشترین دریافتی های غیرمتعارف را داشته اند.


مواد بی حسی دندانپزشکی روزه را باطل نمی کند
اما انتشار این لیست با واکنش منفی وزارت بهداشت و ساوقت نظام پزشکی مواجه گردید و در نهایت با فراخوان محکومیت 7 تن از این لیست، ماجرا به فراموشی سپرده شد.


تولید داروهای ضد سرطان در اهواز منتظر اختصاص بودجه است
البته ماجرای زیرمیزی در بازار سلامت، حرف تازه ای نیست ولی اونچه این معضل را پر رنگ تر از سایر مشکلات در حوزه سلامت نشان می دهد، پولهای کلانی هست که برخی بیماران برای پرداخت اون، مجبورند زندگی خود را به حراج بگذارند و این قصه وقتی تلخ تر می شود که بدانیم، هزینه های فلاکت بار سلامت، میلیونها ایرانی را به زیر خط فقر برده هست و تاکنون، اونطور که باید و شاید، اقدامی عاجل برای برخورد با این قبیل دریافت های غیرمتعارف در کشور، صورت نگرفته هست.

اما این بار دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت دولت یازدهم، عزم خود را جزم کرده که یکبار برای همیشه ریشه این پدیده شوم در نظام سلامت را بخشکاند.
وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت صراحتا فراخوان می کند که اجازه نخواهد داد این افراد در کشور طبابت نمايند و در این راستا با هیچ احدی رودربایستی نداریم، ساوقت نظام پزشکی، انجمن ها و گروه های پزشکی را ملزم به مدیریت نحوه اجرای کتاب تعرفه ها کرد و فرمود: در حوزه تخلف ها سخت ترین واکنش را نشان خواهیم داد و معتقدیم دریافت های غیرقانونی "رشوه" محسوب می شود.
هاشمی با بیان این که در مورد نحوه اجرای کتاب تعرفه ها آماده پذیرش هرگونه انتقادات و پیشنهادات هستیم، به این نکته اشاره کرده که وقت می برد تا به نقطه مطلوب برسیم ولی مسیری که طی می کنیم درست هست و وزارت بهداشت در این راستا به عهدی که دارد وفا دار هست.


پودر هیدروکسی آپاتیت با کاربرد در دندانپزشکی در البرز ساخته شد
ضمن این که ساوقت نظام پزشکی، قوه قضاییه، ساوقت امور مالیاتی، و ساوقت تعزیرات نیز مدافع اجرای مصوبه کتاب تعرفه ها خواهند بود.

در همین ارتباط دکتر علی جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران با اشاره به اینکه گروه معدود پزشکان زیرمیزی بگیر به هیچ وجه مورد تایید نبوده و نیستند، فرموده هست که نظارت بر این گروه معدود کار مشکلی نیست و ساز و کار مصوب هیئت وزیران این نظارت را برای ما آسان می کند.


سالم نگه داشتن کبد خارج از بدن برای چند روز
به طوری که ستادهای مختلف در سطح کشور و در هستان ها تشکیل خواهد شد و نمایندگانی از ساوقت نظام پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و دادستانی بر روند دریافت های غیرقانونی نظارت می نمايند.

وی با اشاره به تاکید سیاست های کلی سلامت بر تدوین تعرفه خدمات و مراقبت های سلامت مبتنی بر شواهد و بر پايه ارزش اضافه کرده با حق فنی واقعی یکسان برای بخش دولتی و غیر دولتی فرمود: جامعه پزشکی علاوه بر خدوم بودن خبره هست و شرایط را به جایی رسانده که از فرستادن بیمار به خارج از کشور بی نیاز شویم.


فلج اطفال در کمین سلامت جهانی
به طوری که در سال کمتر از 20 بیمار به خارج از کشور فرستاده می شود.


راه اندازی بانک سلول های بنیادی hla دانشگاه علوم پزشکی مشهد
پس این جامعه را نمی توانیم متخلف فرض کنیم.


کودکان بهتر از والدینشان از فناوری های جدید استفاده می کنند
عمده متخلفان نیز باید با ما همراه باشند و دریافت های غیررسمی را کنار بگذارند.

زیرمیزی، رنج مضاعف بیماران

2:

سخت ترین مجازات برای زیرمیزی بگیران
در همین حال، وزیر بهداشت با ابلاغ شیوه نامه اجرایی برخورد با تخلفات پزشکی، مواردی از مجازات ها را برای متخلفان تشریح کرده هست که از جمله می توان به قطع پاداش و امتیازهای مدیریتی رییس و سایر مدیران بیمارستان، لغو پروانه مسئول فنی، عزل رییس و سایر مدیران بیمارستان، معرفی مدیران به هیئت های تخلفات اداری کارکنان یا هیئت های انتظامی اعضای هیئت علمی حسب مورد پزشکان شاغل در بخش خصوصی و خیریه و عمومی غیر دولتی اشاره کرد.

ارجاع پرونده به هیئت انتظامی نظام پزشکی شهرستان، ارجاع پرونده به کمیسیون ماده 11 و تعزیرات حکومتی، عدم تمدید پروانه مطب از سوی نظام پزشکی، لغو پروانه مسئول فنی مؤسسات درمانی از کمیسیون ماده 20، عدم تاًیید صلاحیت حرفه ای جهت تاسیس مراکز درمانی از کمیسیون ماده 20، لغو قرارداد بیمه های پایه و تکمیلی از ساوقتهای بیمه گر، نقل برای تشکیل پرونده ویژه در دوایر مالیاتی اداره دارایی، از دیگر تنبهاتی هست که در نظر گرفته شده هست.
وزیر بهداشت معتقد هست که اونچه در باب اجرای تعرفه‌ها آغاز شده اونقدر مهم هست که هدف تمام وزیران بهداشت در دوره‌های بعد نیز باید اجرای هرچه بهتر اون باشد و اگر این اتفاق نیفتد، سلامت امت اونچنان که باید محقق نخواهد شد.

به همین دلیل ما هیچ بهانه ای را برای عدم اجرای این طرح نمی پذیریم و با هیچ احدی که بخواهد تعرفه غیر متعارف بگیرد، رودربایستی نداریم.

حمایت نظام پزشکی
در همین حال ، دکتر علیرضا زالی رئیس کل ساوقت نظام پزشکی ایران هموقت با 15 آبان و اجرای کتاب جدید تعرفه ها به عنوان گام سوم طرح تحول سلامت فرمود: از اهداف این کتاب صیانت از حقوق امت، پزشکان و گروه های بهداشتی درمانی هست.
وی با اشاره به این که بخش عمده نگرانی ها در مورد نحوه ارائه خدمات معطوف به بخش های دولتی و آموزشی هست، توضیح داد: در حال حاضر در کلان شهرها و مراکز هستان ها بیش از 80 % خدمات بستری در بخش های دولتی ارائه می شود.

بنابراین سامانه ارائه خدمات بستری در بخش های دولتی حتما نیازمند حمایت ساوقت های بیمه گر پایه خواهد بود.

به فرموده زالی، امسال ساوقت های بیمه گر وارد فرایند تدوین کتاب جدید تعرفه ها شده اند و به دلیل این که بار مالی این کتاب در بخش دولتی توسط ساوقت های بیمه گر پایه و وزارت بهداشت تامین شد، با اجرای اون فرایند پرداخت از جیب امت در بخش های دولتی افزایش نخواهد داشت.
وی ادامه داد: مشکلی که در بخش خصوصی وجود داشت، در ارتباط با ساوقتهای بیمه گر تکمیلی بود.

به طوری که طبق آمارها در شش ماهه اول سال 93 و در شهرستان تهران 70 % مراجعین تحت پوشش بیمه های تکمیلی به بیمارستان های خصوصی درجه یک مراجعه کردند.

البته در شهرستان ها این عدد افزایش پیدا می کند و گاهی اوقات حدود 90 % از امت مراجعه نماينده به بیمارستان های خصوصی تحت پوشش بیمه های تکمیلی هستند.

رئیس کل ساوقت نظام پزشکی ایران تاکید کرد: بنابراین مکانیزم همراهی ساوقت های بیمه گر تکمیلی در این شرایط بسیار راهبردی هست.

خوشبختانه در این خصوص اقدامات خوبی صورت گرفته و توافق نهایی بین ساوقت های بیمه گر تکمیلی و بیمارستان های خصوصی صورت گرفته تا با یک مکانیزم حمایتی، حقوق امت صیانت شود.

به فرموده زالی، نکته مهمی که ساوقت های بیمه گر، وزارت بهداشت، وزارت رفاه و ساوقت نظام پزشکی در شورای عالی بیمه از اون تبعیت کردند، این بود که انضباط مالی در فرایندهای ارائه خدمات و تعامل دو سویه بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات حاصل شود.
وی در ادامه فرمود: به دلیل رشد نامطلوب تعرفه ها در سالهای گذشته، با تعرفه های غیرواقعی و مخدوش روبه رو بودیم و با اجرای کتاب جدید تعرفه ها فرایند واقعی سازی تعرفه ها بر پايه شواهد موجود صورت گرفته هست.

البته برای پیشبرد اهدافمان در این گام، همراهی جامعه پزشکی بسیار مهم هست.

رئیس کل ساوقت نظام پزشکی ایران همچنین اضافه کرد: در بخش دولتی پرداخت هزینه های درمان از سوی امت در روستاها به حدود 3 % و در شهرها به 6 % رسیده به طوری که با این اتفاق آرزوی همه کارشناسان عرضه نماينده خدمات سلامت محقق شده هست.
به فرموده وی، ایجاد یک انضباط مالی در فرایندهای ارائه خدمات و تعامل دوسویه بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات، میزان پرداخت ها در بخش خصوصی را نیز کاهش می دهد.

ضمن این که با همیاری جامعه پزشکی و انجمن های تخصصی، بساط تعرفه های غیرمتعارف نیز برچیده خواهد شد.

حالا همگان چشم انتظار اجرایی شدن اولتیماتوم وزیر بهداشت به اون دسته از پزشکانی هستند که دریافت رشوه در بازار سلامت را باب کرده اند.

3:

كو گوش شنوا


60 out of 100 based on 35 user ratings 110 reviews