اخبار مربوط به بیماری ابولا


اخبار مربوط به بیماری ابولااخبار مربوط به بیماری ابولا
تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت بهداشت سیرالئون اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس ابولا از ماه فوریه تاکنون از مرز 660 نفر گذشت.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از گاردین، یکی از مهمترین دلیل انتشار این بیماری یک زن مبتلا بوده است که با وجود بیماری توسط اقوام خود از بیمارستان فرار کرده است. تمام نیرو های کشور بسیج شده اند تا این بیمار 32 ساله را که برای تمام افراد کشور خطر محسوب می شود پیدا کنند. مرکز بیماری در فری تاون، پایتخت سیرالئون است.

به گزارش رویترز، ابولا مرگبارترین شیوع بیماری در تاریخ تا به امروز است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، آمار این بیماری در آفریقا به برنامه زیر است :

گینه : 415 مورد و 314 قربانی

لیبریا : 224 مورد و 127 قربانی

سیرالئون : 454 مورد و 219 قربانی

بیماری ابولا (EVD) یا تب خونریزی دهنده ابولا (EHF) از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده است. پس از ابتلا، احتمال مرگ بیمار با این ویروس حدود 90 درصد است ولی تشخیص و درمان به موقع بسیار موثر است.

محل وقوع این بیماری، روستاهای دور افتاده مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری است.

این ویروس از طریق حیوانات وحشی به جمعیت انسانی منتقل می شود و پس از آن از طریق ارتباط انسان ها به یکدیگر منتقل می شود.

گونه ای از خفاش های تیره Pteropodidae میزبان اصلی این ویروس هستند.

این بیماری برای اولین بار در منطقه ای به نام Nzara در سودان و روستای کوچکی به نام Yambuku در شمال جمهوری کنگو مشاهده شد. سپس چند مورد از این بیماری در روستایی واقع در نزدیکی رودخانه Ebola مشاهده شد؛ نام این بیماری نیز از همین رودخانه نشات گرفته است.

***نحوه انتقال ویروس

ابولا از طریق تماس بدن انسان با خون، ترشحات ارگان های مختلف و فضولات حیوانات آلوده به جمعیت انسانی منتقل می شود.

در آفریقا نمونه های شامپانزه، گوریل، خفاش، میمون، خارپشت و بز کوهی آلوده مشاهده شده است که مکان زندگی آنان جنگل های گرمسیری است.

ابولا در جامعه انسانی از طریق تماس با مخاط، پوست، خون، رابطه جنسی و فضولات انسان آلوده منتقل می شود.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تماس با جسد بیمار مبتلا به ابولا یکی از مهمترین دلایل شیوع بیماری است.

اسپرم فرد مبتلا به ابولا تا 7 هفته پس از بهبود کامل بیماری حاوی این ویروس کشنده است.

علایم بیماری 2 یا 3 هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود*** ویروس از لاشه حیوان آلوده نیز قابل انتقال است

تعداد زیادی از میمون های آلوده، ساکن فیلیپین بودند. از میان میمون هایی که از فیلیپین به آمریکا فرستاده شدند، چند مورد مبتلا به ابولا وجود داشت و در سال های 1989، 1990 و 1996 چند میمون وارداتی آلوده در آمریکا مشاهده شد. اتفاقی مشابه نیز در سال 1992 در ایتالیا رخ داد.

بسیاری از موارد ابتلا به ابولا زمانی رخ داده است که پرستاران یا پزشکاران در حال مراقبت از بیمار یا کنترل میزان عفونت بوده اند.

احتمال بروز بیماری در زنان باردار، کودکان و افرادی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می برند بیشتر است.

*** علایم و نشانه های بیماری

علایم بیماری معمولا 2 یا 3 هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود. علایم ابتدایی شامل تب، گلو درد، درد عضلانی و سردرد هستند و پس از مدتی تهوع، اسهال و استفراغ نیز مشاهده می شود؛ پس از مدتی عملکرد کلیه و کبد مختل شده و بیمار شروع به خونریزی می کند. خونریزی ناشی از ابولا داخلی و خارجی است.

برخی از علایم آزمایشگاهی بیماری ابولا کاهش گلبول سفید و پلاکت و افزایش آنزیم های کبدی است.

علایم اولیه بیماری های مالاریا، حصبه، وبا، طاعون، هپاتیت و مننژیت به ابولا بسیار نزدیک است؛ بنابراین لازم است قبل از تشخیص بیماری ابولا، احتمال بروز بیماری های مشابه به طور کامل رد شود.

عفونت ویروس ابولا را می توان به طور قطعی از طریق آزمایش های مختلفی مانند آزمایش تشخیص آنتی ژن، آزمون خنثی سازی سرم، میکروسکوپ الکترونی و روش های دیگر تشخیص داد.

*** پیشگیری و درمان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی و واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

شرایط بیمار مبتلا به ابولا بسیار حاد است و به شرایط مراقبتی ویژه ای نیازمند است.

بیمار مبتلا به ابولا از کم آبی رنج می برد و مدام باید از طریق دهان آبرسانی شود.

راه های مختلفی برای پیشگیری از این بیماری بیان شده است که مهمترین آن کنترل عفونت در حیوانات است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بررسی مداوم مزارع و ضدعفونی کردن حیوانات با استفاده از هیپوکلریت سدیم در جلوگیری از این بیماری موثر است.

اگر حیوانی مشکوک به ویروس باشد، باید به سرعت قرنطینه شود و لاشه آن سوزانده و دفع شود.

بدلیل عدم وجود واکسن این بیماری کشنده، تنها راه حل، آگاه کردن افراد در مورد آن است. علاوه براین پزشکان تاکنون راه حلی مشخصی برای درمان این بیماری نیافتند.

پیام های بهداشت عمومی به مردم آفریقا برای جلوگیری از شیوع بیماری عبارت است از :

- کاهش تماس با حیواناتی مانند میمون، خفاش و شامپانزه و جلوگیری از مصرف گوشت این حیوانات

- رعایت اصول بهداشتی هنگام تماس با فراد جامعه

- شستن مرتب دست مخصوصا هنگام مراجعه به بیمارستان

- تدفین مناسب و بهداشتی اجساد آلوده

- استفاده از دستکش و وسایل حفاظتی مناسب در اماکن عمومی

*** برخی آمار مربوط به شیوع ابولا در چند سال اخیر

در سال 2012، 88 مورد گزارش شده که 50 مورد منجر به مرگ شده است.

در سال 2011، یک مورد مشاهده شده و همان مورد نیز منجر به مرگ شده است.

در سال 2008، 32 مورد ابتلا به ابولا وجود داشته که 14 مورد منجر به مرگ شده است.

در سال 2007، 413 مورد مشاهده شده است که 224 مورد منجر به مرگ شده است.

در سال 2005، 12 مورد مشاهده شده که 10 مورد منجر به مرگ شده است.

در سال 2003، 178 مورد مشاهده شده و 157 مورد منجر به مرگ شده است.

در سال 2000، 425 مورد گزارش شده که 224 مورد منجر به مرگ شده است.

در سال 1976، 602 مورد ابولا گزارش شده و 431 نفر جان خود را از دست داده اند.نخستین عمل جراحی برداشت اسپرم از بیماران آزو اسپرم در خوزستان انجام شد

1:

شمار مرگ‌های ناشی از ابولا افزایش می‌یابد


اخبار مربوط به بیماری ابولا
لیبریا روز سه‌شنبه ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد) فراخوان نمود که ۱۷ بیمار مبتلا به ابولا را که در حمله‌ای به کلینیک‌شان گریخته بودند، یافته و در همین حال ساوقت جهانی بهداشت از افزایش شمار کشته‌شدگان ناشی از این شیوع به ظاهر توقف‌ناپذیر این بیماری اظهار داشته هست.

به نقل خبرگزاری فرانسه لویس براون، رئیس وزارت اطلاعات لیبریا از بازگرداندن بیماران مبتلا به ابولا که روز شنبه پس از حمله جوانان چماق به دست به یک مرکز پزشکی و غارت اون در ر زاغه‌ای در مونرویا گریخته بودند، اظهار داشت.
ناپدید شدن این بیماران باعث بروز وحشت از تحقق یک سناریوی کابوس‌‌گونه شده بود که در اون افراد با بیماری بسیار واگیردار در شهری سرگردانند که جنازه‌های دفن‌نشده در خیابان‌های اون رها شده‌اند،
براون فرمود: «همه ۱۷ بیمار گریخته از مرکز درمان ابولا پیدا شده اند.»
آمار ساوقت جهانی بهداشت نشان می‌دهد که بیشترین میزان اوج‌گیری اخیر در موارد مرگ و میر ناشی از ابولا در لیبریا با ۵۳ مورد مرگ رخ داده هست، سهم کشورهای سیرالئون و گینه به ترتیب ۱۷ و ۱۴ مورد مرگ و میر بوده هست.
در سخنان براون بارقه‌ای از امیدواری هم وجود داشت و به فرموده او هشت نفر از کارکنان پزشکی از جمله دو پزشک که داروی تجربی ساخت آمریکا به نام ZMapp را دریافت کرده بودند، به خوبی به درمان جواب داده‌اند.
در مجموع ساوقت جهانی بهداشت شمار کلی موارد ثابت‌شده، احتمالی و مشکوک عفونت با ابولا را را از هنگام شروع شیوع این بیماری در اوائل امسال ۲۲۲۴۰ مورد فراخوان نمود و به این ترتیب شیوع اخیر ابولا مرگبارترین شیوع این بیماری از هنگام کشف اون در کشور سابق زئیر در دهه ۱۹۷۰ هست.
شیوع اخیر بیماری از گینه شروع شد و بعد به سه کشور دیگر منطقه گسترش یافت که از قبل نیز سرویس‌های بهداشت ناکافی و توان‌فرسوده اونها در حال مقابله با بیماری‌های رایج مرگبار دیگری مانند مالاریا بودند.
گینه تا به حال ۵۴۳ مورد ابتلا و ۳۴۹ مورد مرگ، سیرالئون ۸۴۸ مورد ابتلا و ۳۶۵ مورد مرگ و لیبریا ۸۳۴ مورد ابتلا و ۴۶۶ مورد مرگ نقل کرده هست.
نیجریه، پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا نیز ۱۵ مورد ابتلا به ابولا و چهار مرگ ناشی از اون را داشته هست.
تلاش‌ها برای مهار کردن انتشار بیماری در غرب آفریقا به مانع بی‌اعتمادی امت محلی به پزشکان خارجی، و ترس از اینکه امدادگران ممکن هست عفونت را به اونها منتقل نمايند.
نالو، یکی از بیمارانی که این هفته در یک کلینیک ابولا در سیرالئون تحت درمان برنامه گرفته هست، فرمود: »در ابتدا امت فکر می‌کردند که هنگامی به اینجا آورده شوند، همه خون‌شان را بیرون می‌کشند و به این علت خواهند مرد.»
ابولا در مونرویا پایتخت لیبریا نیز باعث وحشت‌زدگی و خشونت غیرمنطقی شده هست.
روز شنبه جوانان به یک مرکز پزشکی در زاغه وست‌پوینت حمله کردند و باعث شدند که ۱۷ بیمار ابولا از ترس جان‌شان بگریزند.
در عین حال سخنگوی ساوقت جهانی بهداشت فدلا چایب یادآور شد که «نشانه‌های امیدبخشی» از نیجریه و گینه مشاهده می‌شود که اقدامات پیشگیری شروع به تاثیرگذاری کرده هست.
او فرمود: «نشانه امیدوارنماينده در این کشورها تنها یک زنجیره شناخته شده انتقال وجود دارد.


جراحی کم نظیرغده پروستات در کرمانشاه انجام شد
این وضعیت خبر خوبی شمرده می‌شود.»
همه موارد شیوع ابولا در نیجریه نیز به یک فرد خارجی واحد- یک فرد لیبریایی- آمریکایی- که در اواخر ماه جولای در لاگوس در گذشت، می‌رسد.


آینده پزشکی همراه با سلول درمانی است
همه مبتلایان بعدی به ابولا در نیجریه با این مرد تماس مستقیم داشتند.
چایب فرمود همه اقدامات انجام شده بوسیله مقامات نیجریه تاثیر مثبتی داشته هست، و اضافه کرد گینه نیز در مهار بیماری پیشرفت داشته هست.
کمک‌های غذایی به مناطق قرنطینه
آخرین روزهای یک فرد مبتلا به ابولا می‌تواند بسیار هولناک باشد، دردهای عضلانی شدید، هستفراغ، اسهال و خونریزی که در نهایت به از کارافتادن اندام‌های حیاتی می‌انجامد.
علاج یا واکسنی برای این بیمار در حال حاضر در دسترس نیست و بیماری از طریق تماس نزدیک با مایعات بدنی منتقل می‌شود، بنابراین بیماران باید ایزوله شوند.
ساوقت جهانی بهداشت با توجه به وسعت بحران ناشی از بیماری اجازه کاربرد درمان‌های عمدتا آزمایش‌نشده- از جمله داروی ZMapp و واکسن VSV-EBOV ساخت کانادا را داده هست؛ هیچکدام از این دو دارو قبلا به طور گسترده بر روی انسان‌ها آزمایش نشده‌اند و اثرات جانبی اونها بر روی انسان‌ها نامعلوم هست.
کشورها درگیر شیوع ابولا در نبود واکسن موثر در نواحی دچار عفونت مناطق قرنطینه برپا کرده‌اند.
چایب فرمود حدود یک میلیون نفر در این مناطق قرنطینه زندگی می‌نمايند و اضافه کرد گرچه این کار به مهار انتقال بیماری کمک کرده هست، ساکنان این مناطق در به دست آوردن نیازهای پایه مانند غذا، آب، دفع بهداشتی فاضلاب با مسئله مواجهند.
ساوقت جهانی بهداشت در حال همکاری با برنامه غذای جهانی هست تا غذا و سایر ملزومات غیرپزشکی به طور مرتب به این مناطق فرستاده شود.
مرز‌های باز
هنوز ساوقت جهانی بهداشت در این کشورها محدودیت برای سفرهای هوایی بین‌المللی فراخوان نکرده هست، اما یک کارگروه با خطوط هوایی بین‌المللی و گروه‌های توریستی ایجاد کرده هست تا برای مهار انتشار بیماری تلاش نند، و چندین کشور در غرب آفریقا مرزهای خود با کشورهای مبتلا به ابولا را بسته‌اوند.
در روز سه‌شنبه مقامات پزشکی در اسپانیا نیز فراخوان نمودند که مردی که از سیرالئون به این کشور بازگشته بود پس از اینکه تب‌دار بودنش کشف شده هست، ایزوله شده هست .


استان های رکورددار در «ناامنی غذایی»


بلندترین گردن جهان کوتاه می‌شود + عکس

2:

یه طرف این جنگ یه طرف این بیماری حسابی کشت و کشتاره


کشف زوال عقل از روی چشم

3:

تهران-ایرنا-ساوقت بهداشت جهانی برای جلوگیری از شیوع گسترده تر بیماری ابولا، ˈدستور کاریˈ تنظیم و فراخوان نموده وقتی برای ریشه کنی ابولا نمی توان تعیین کرد.اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از هلث ؛ساوقت بهداشت جهانی (WHO) روز گذشته در ژنو فراخوان کرد که ˈدستور کارˈ تنظیمی از سوی این ساوقت بر پايه تجربیات جمع آوری شده از موارد ابتلا به بیماری ابولا تنظیم شده هست.


درمان آلزایمر با پلاسمای خون افراد جوان


فدلا شیب سخنگوی این ساوقت، چارچوب وقتی اعتبار این دستور کار را، 6 تا 9 ماه آینده فراخوان نمود.

شیب در جواب به خبرنگاران که ˈآیا ریشه کن کردن این بیماری به این ترتیب تا سال 2015 نیز به طول خواهد انجامید؟ˈ فرمود:هیچ کس نمی داند، چه وقت شیوع این بیماری متوقف خواهد شد.


هدف گیری سلول سرطانی با نانو ذرات هسته ای - پوسته ای


بر پايه نقل ساوقت بهداشت جهانی بیماری ابولا بیشترین قربانیان خود را از کشورهای سیرالئون، لیبریا و گینه گرفته هست.

از کشور پرجمعیت نیجریه در آفریقا، 4 تن در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

در جمهوری دموکراتیک کنگو، از 11 اوت تا کنون 13 تن قربانی شده اند.به نقل مقامات محلی، حدود 80 تن از کسانی که با این بیماران در تماس بوده اند، در حال حاضر در قرنطینه و تحت مراقبت شدید به سر می برند.

بنا بر آمار ساوقت بهداشت جهانی، تا کنون 1350 تن در اثر این بیماری جان خود را باخته اند.***اقدامات پیشگیرانه

چندین کشور آفریقایی مرزهای خود را برای جلوگیری از شیوع بیماری ابولا به روی همسایگان خود بسته اند.

سنگال، روز 21 اوت ورود به این کشور را برای شهروندان گینه ممنوع فراخوان نمود.

این ممنوعیت، کشتی ها و هواپیماهایی که از گینه، سیرالئون و لیبریا به مرزهای آبی و زمینی این کشور وارد می شوند را نیز در بر می گیرد.


آفریقای جنوبی هم برای کسانی که از کشورهای ˈابولاخیزˈ می آیند، ممنوعت روادید صادر کرده هست.

این امر شهروندان آفریقای جنوبی را که در این کشورها بسر برده اند، نیز شامل می شود.


این افراد، ابتدا پس از گذراندن یک دوره قرنطینه، در صورتی که نشانه های ابتلا به این بیماری در اونان مشاهده نشود، اجازه ورود به کشور خود را کسب می نمايند.

ˈساوقت جهانی مبارزه با گرسنگیˈ بسته شدن مرزهای این کشورهای آفریقایی را تهدیدی برای رساندن کمک های دارویی و مراقبتی به بیماران ابولایی ارزیابی می کند.***درمان با داروی آزمایشی

بنا به نقل ساوقت بهداشت جهانی، درمان با داروی آزمایشی ˈزی مپˈ در لیبریا، با موفقیت همراه بوده هست.

این ساوقت روز 21 اوت فراخوان نمود که وضعیت جسمی پرستار و پزشکی که در لیبریا به ابولا مبتلا شده بودند و با ˈزی مپˈ درمان می شدند، ˈرو به بهبودیˈ هست.در آمریکا، مقامات بیمارستانی که چندی پیش پزشکی مبتلا به ابولا در اون بستری بود و با این داروی آزمایشی درمان می شد، فراخوان نمودند که وی سلامتی خود را بازیافته و از بیمارستان مرخص شده هست.ˈزی مپˈ، ترکیبی از اونتی بیوتیک های گوناگون هست که به سلول های پروتئینی ویروس حامل بیماری حمله می کند.هنوز پژوهشی پزشکی در باره ی پیامدها، عوارض جانبی و خطرات هستعمال این دارو صورت نگرفته هست.برخی از نهادهای بین المللی هستفاده از این دارو را به دلیل ناشناخته بودن عوارض اون، ˈغیراخلاقیˈ می دانند.

کارشناسان ساوقت بهداشت جهانی، هفته ی گذشته، پس از بررسی و بحث در باره ی این موضوع، فراخوان نمودند که ˈبا در نظر گرفتن شرایط موجودˈ، هستفاده از این دارو ˈغیراخلاقیˈ نیست.

با این حال شرکت تولیدنماينده ی داروی ˈزی مپˈ فراخوان نموده که ذخیره دارویی این شرکت به پایان رسیده هست.

کارشناسان ساوقت بهداشت جهانی، برنامه هست در روزهای 5 و 6 سپتامبر در نشستی در ژنو در باره ی شیوه های هستفاده ˈزی مپˈ و چگونگی در دسترس همگان برنامه دادن اون، به بحث و فرمود وگو بپردازند.


4:

شهرستان تهران - ایرنا - ساوقت بهداشت جهانی فراخوان نمود: در میان کارمندان اعزام شده این ساوقت به سیرالئون یک مورد ابتلا به ویروس ابولا مشاهده شده هست.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا این ساوقت بین المللی فراخوان نموده هست که کارمند بیمار بستری شده و تحت مراقبت های ویژه برنامه گرفته هست.

این ساوقت در آخرین نقل خود فراخوان نموده هست شمار کشته شدگان بر اثر ابتلا به این ویروس به 1427 نفر رسیده هست.

مقامات بهداشتی انگلیس نیر عصر روز شنبه تایید کردند که اولین مورد ابتلا به ویروس مهلک و همه گیر ˈابولاˈ در این کشور مشاهده شده هست.

وزارت بهداشت انگلیس فراخوان نمود آزمایش های صورت گرفته بر روی یک انگلیسی که درجریان اقامتش در کشور سیرالئون به این ویروس مبتلا شده،مثبت بوده هست.

این درحالی هست که وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا فراخوان نمود ویروس ابولا که کشورهای غرب آفریقا را درگیر کرده ˈ تهدیدی ˈبرای انگلیس به شمار می آید.

همچنین منابع انگلیسی پنجشنبه شب گذشته نیز از مرگ یک بیمار مشکوک به مبتلا به ویروس خطرناک ˈابولاˈ در منطقه ˈدونگالˈ واقع در ایرلند شمالی اظهار داشته بودند.ابولا که یکی از خطرناک ترین بیماری های شناخته شده هست، درمان قطعی و یا واکسن ندارد و از طریق تماس مستقیم با ترشحات و مایعات بدن بیمار منتقل می شود.این نگرانی وجود دارد که این بیماری بدلیل رفت و آمدها و تماس ها میان اتباع کشورهای جهان، از کشورهای آفریقایی به دیگر مناطق جهان نیز سرایت پیدا کند.برپايه آخرین آمار فراخوان شده از سوی ساوقت بهداشت جهانی ، از وقت فراگیر شدن این بیماری در اوایل سال جاری میلادی ، 2 هزار و 615 نفر به این اون مبتلا شده اند که یک هزار و 427 نفرجان خود را از دست داده اند .

5:

تهران-ایرنا-پس از شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا، هم اکنون مواردی از این بیماری در کشور کنگو نیز مشاهده شده هست.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل گروه علمی ایرنا از هلث، تا کنون 2 مورد تاییدشده این بیماری در شمال غرب کنگو مشاهده شده و 13 نفر در اثر تب شدید جان خود را از دست داده اند.

ویروس بیماری ابولا پس از شیوع در چهار کشور غرب آفریقا اینک به مرکز این قاره رسیده هست.روز یکشنبه (24 اوت/دوم شهریور) مواردی از بیماری ابولا در جمهوری کنگو تشخیص داده شد.

متخصصان ساوقت بهداشت جهانی پس از فراخوان این خبر راهی کشور کنگو شدند.ابولا در کشورهای همسایه کنگو از جمله لیبریا، سیرالئون، گینه و نیجریه نیز مشاهده شده هست.

نشانه های اولیه بیماری ابولا تب و خونریزی هست و در اکثر موارد باعث مرگ بیمار می شود.

بر پايه آمار رسمی از ماه مارس تا کنون حداقل 1427 نفر در غرب آفریقا بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

اولین بیمار مبتلا به ابولا در سیرالئون یکی از کارمندان ساوقت بهداشت جهانی بود.

به نقل رادیو دولتی کنگو به نقل از وزیر بهداشت این کشور، هشت بیمار که در هستان اکوآتور در شمال غربی کنگو مبتلا به تب بسیار شدید بودند، مورد آزمایش ابولا برنامه گرفتند و نتیجه آزمایش برای دو نفر از اونان مثبت بود.***نوع متفاوتی از ویروس

پزشکان کنگویی فراخوان نموده اند که نوع ویروس ابولایی که در این دو بیمار شناسایی شده با ویروسی که در چهار کشور دیگر آفریقایی اپیدمی شده متفاوت هست.متخصصان ساوقت بهداشت جهانی و سایر نهادهای بین المللی عازم محل سکونت این دو بیمار شده اند تا بتوانند اطلاعات دقیق تری به دست آورند.

به فرموده ساوقت بهداشت جهانی، کشور کنگو تجربه زیادی در مورد بیماری ابولا دارد.

این هفتمین بار از سال 1976 هست که این بیماری در این کشور شایع می شود.بر پايه نقل رادیو دولتی کنگو، تا کنون 13 نفر در هستان اکوآتور در اثر تب شدید جان خود را از دست داده اند.

پس از مرگ این بیماران، 11 بیمار دیگر به بخش قرنطینه منتقل شدند و بیش از 80 نفر دیگر تحت مراقبت و کنترل برنامه گرفته اند.

هستان اکوآتور که موارد این بیماری در اون دیده شده، هم اکنون در قرنطینه برنامه گرفته تا از شیوع این بیماری در سایر نقاط کشور جلوگیری شود.

این هستان در 1200 کیلومتری شمال کینشازا، پایتخت کنگو برنامه دارد.

در غرب آفریقا دولت ها با به کارگیری قوانین جدی تر در حال مبارزه با گسترش ابولا هستند.

در جدیدترین اقدام، مجلس سیرالئون فراخوان نموده کسانی که مبتلایان به ابولا را پنهان نمايند تا دو سال زندانی خواهند شد.

این قانون باید از سوی رئیس جمهور تایید شود.

پزشکان نیجریه که بیش از دو ماه هست در اعتصاب به سر می برند نیز فراخوان نموده اند که به دلیل شیوع ابولا در این کشور از روز دوشنبه (25 اوت/ 3 شهریور) به سر کار خود باز می گردند.

دولت نیجریه فراخوان نموده بود که بیش از 16 هزار پزشک را که در هنگام شیوع ابولا سر کارهای خود حاضر نشده اند، اخراج خواهد کرد.

رئیس اتاق پزشکان نیجریه نیز این اقدام دولت را تایید کرده هست.

6:

عصر ایران: دو سال زندان در انتظار افرادی هست که بیماران ابولا را مخفی کند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: ارنست کوروما رئیس جمهور سیرالئون فراخوان نمود از این پس اگر کسی، افراد مبتلا به بیماری ابولا را مخفی کند با دو سال زندان روبه رو خواهد شد.

این اقدام پس از اون صورت می گیرد که مقامات بهداشت و درمان کشور آفریقایی سیرالئون هشدار داده اند از قرنطینه کردن افراد مبتلا به بیماری ابولا ناتوان مانده اند چرا که بسیاری از افراد این بیماران را مخفی می نمايند.

تاکنون هیچ دارویی برای درمان قطعی بیماری ابولا یافت نشده هست.

90 % از افراد مبتلا به بیماری ابولا می میرند.
کشورهای غرب آفریقا محل اصلی انتشار بیماری واگیردار ابولاست.

اقدامات ارتش برای کنترل افراد مبتلا به بیماری ابولا

اخبار مربوط به بیماری ابولا

بیماری ابولا همچنین باعث شد برگزاری مسابقات بین المللی فوتبال در کشورهای غرب آفریقا تا اطلاع بعدی لغو شوند.

فدراسیون فوتبال ساحل عاج فراخوان نمود به دلیل نگرانی ها از مرض ابولا، تیم ملی این کشور اجازه نخواهد داشت در هفته آینده میزبان تیم سیرالئون باشد.

کشور کنگو هم درخواست کرد مسابقه فوتبال تیم این کشور با نیجریه به محل دیگری منتقل شود زیرا تیم کنگو خواهان سفر به کشور نیجریه نیست.

نیجریه یکی از مناطق اصلی گسترش بیماری ابولاست.
تاکنون 1427 نفر به دلیل بیماری ابولا جان باخته اند.

"الین جونسون" رئیس جمهور لیبریا هم هشدار داد همه مقاماتی که از بازگشت به کشور خود خودداری نمايند برکنار می شوند.
او فرمود که این اقدام در راستای مبارزه با بیماری ابولا صورت می گیرد.

هم اکنون خروج از کشور برای همه مقامات لیبریا ممنوع فراخوان شده هست.

7:

شهرستان تهران - ایرنا - یک هیات نمایندگی 17 نفره از لیبریا روز گذشته وارد فرودگاه بین المللی IGIA دهلی نو شد که یک نفر مشکوک به ویروس ابولا بود.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، این 17 نفر به طور کامل در فرودگاه از نظر ویروس ابولا مورد آزمایش برنامه گرفتند که شانزده نفر سالم بودند و یک نفر مشکوک به ویروس نقل شد.

این شخص که در حال حاضر مبتلا به تب و گلودرد شدید هست، در قرنطینه به سر می برد.وزارت بهداشت هند فراخوان نمود که ساوقت بین المللی SOS به این شانزده نفر کمک می کند تا با سلامت کامل به خانه های خود بازگردند.

مقامات وزارت بهداشت هند تمام تلاش خود را کرده اند تا این ویروس به هند وارد نشود.

این وزارتخانه افسران ارشد خود را در فرودگاه های بمبئی و دهلی مستقر کرده اند تا نظارت کاملی بر غربالگری مسافران داشته باشند.

خوشبختانه هنوز هیچ موردی مبنی بر ویروس ابولا در هند نقل نشده هست.به نقل ساوقت بهداشت جهانی، تعداد قربانیان ابولا از مرز 1500 نفر گذشته هست.

به نقل رویترز، ابولا مرگبارترین بیماری شایع در تاریخ بشریت تا به امروز هست.بیماری ابولا (EVD) یا تب خونریزی دهنده ابولا (EHF) از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده هست.

پس از ابتلا، احتمال مرگ بیمار با این ویروس حدود 90 % هست ولی تشخیص و درمان به موقع بسیار موثر هست.محل وقوع این بیماری، روستاهای دور افتاده مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری هست.این ویروس از طریق حیوانات وحشی به جمعیت انسانی منتقل می شود و پس از اون از طریق ارتباط انسان ها به یکدیگر منتقل می شود.گونه ای از خفاش های تیره Pteropodidae میزبان اصلی این ویروس هستند.این بیماری برای اولین بار در منطقه ای به نام Nzara در سودان و روستای کوچکی به نام Yambuku در شمال جمهوری کنگو مشاهده شد.

سپس چند مورد از این بیماری در روستایی واقع در نزدیکی رودخانه Ebola مشاهده شد؛ نام این بیماری نیز از همین رودخانه نشات گرفته هست.***نحوه انتقال ویروس

ابولا از طریق تماس بدن انسان با خون، ترشحات ارگان های مختلف و فضولات حیوانات آلوده به جمعیت انسانی منتقل می شود.در آفریقا نمونه های شامپانزه، گوریل، خفاش، میمون، خارپشت و بز کوهی آلوده مشاهده شده هست که مکان زندگی اونان جنگل های گرمسیری هست.ابولا در جامعه انسانی از طریق تماس با مخاط، پوست، خون، رابطه جنسی و فضولات انسان آلوده منتقل می شود.طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی، تماس با جسد بیمار مبتلا به ابولا یکی از مهمترین دلایل شیوع بیماری هست.اسپرم فرد مبتلا به ابولا تا 7 هفته پس از بهبود کامل بیماری حاوی این ویروس کشنده هست.علایم بیماری 2 یا 3 هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود*** ویروس از لاشه حیوان آلوده نیز قابل انتقال هست

تعداد زیادی از میمون های آلوده، ساکن فیلیپین بودند.

از میان میمون هایی که از فیلیپین به آمریکا فرستاده شدند، چند مورد مبتلا به ابولا وجود داشت و در سال های 1989، 1990 و 1996 چند میمون وارداتی آلوده در آمریکا مشاهده شد.

اتفاقی مشابه نیز در سال 1992 در ایتالیا رخ داد.بسیاری از موارد ابتلا به ابولا وقتی رخ داده هست که پرستاران یا پزشکاران در حال مراقبت از بیمار یا کنترل میزان عفونت بوده اند.احتمال بروز بیماری در زنان باردار، کودکان و افرادی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می برند بیشتر هست.*** علایم و نشانه های بیماری

علایم بیماری معمولا 2 یا 3 هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود.

علایم ابتدایی شامل تب، گلو درد، درد عضلانی و سردرد هستند و پس از مدتی تهوع، اسهال و هستفراغ نیز مشاهده می شود؛ پس از مدتی عملکرد کلیه و کبد مختل شده و بیمار شروع به خونریزی می کند.

خونریزی ناشی از ابولا داخلی و خارجی هست.برخی از علایم آزمایشگاهی بیماری ابولا کاهش گلبول سفید و پلاکت و افزایش اونزیم های کبدی هست.علایم اولیه بیماری های مالاریا، حصبه، وبا، طاعون، هپاتیت و مننژیت به ابولا بسیار نزدیک هست؛ بنابراین لازم هست قبل از تشخیص بیماری ابولا، احتمال بروز بیماری های مشابه به طور کامل رد شود.عفونت ویروس ابولا را می توان به طور قطعی از طریق آزمایش های مختلفی مانند آزمایش تشخیص اونتی ژن، آزمون خنثی سازی سرم، میکروسکوپ الکترونی و روش های دیگر تشخیص داد.*** پیشگیری و درمان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی و واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.شرایط بیمار مبتلا به ابولا بسیار حاد هست و به شرایط مراقبتی ویژه ای نیازمند هست.بیمار مبتلا به ابولا از کم آبی رنج می برد و مدام باید از طریق دهان آبرسانی شود.راه های مختلفی برای پیشگیری از این بیماری بیان شده هست که مهمترین اون کنترل عفونت در حیوانات هست.طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی، بررسی مداوم مزارع و ضدعفونی کردن حیوانات با هستفاده از هیپوکلریت سدیم در جلوگیری از این بیماری موثر هست.اگر حیوانی مشکوک به ویروس باشد، باید به سرعت قرنطینه شود و لاشه اون سوزانده و دفع شود.بدلیل عدم وجود واکسن این بیماری کشنده، تنها راه حل، آگاه کردن افراد در مورد اون هست.

علاوه براین پزشکان تاکنون راه حلی مشخصی برای درمان این بیماری نیافتند.پیام های بهداشت عمومی به امت آفریقا برای جلوگیری از شیوع بیماری عبارت هست از :

- کاهش تماس با حیواناتی مانند میمون، خفاش و شامپانزه و جلوگیری از مصرف گوشت این حیوانات

- رعایت اصول بهداشتی هنگام تماس با افراد جامعه

- شستن مرتب دست مخصوصا هنگام مراجعه به بیمارستان

- تدفین مناسب و بهداشتی اجساد آلوده

- هستفاده از دستکش و وسایل حفاظتی مناسب در اماکن عمومی

*** برخی آمار مربوط به شیوع ابولا در چند سال اخیر

در سال 2012، 88 مورد نقل شده که 50 مورد منجر به مرگ شده هست.در سال 2011، یک مورد مشاهده شده و همان مورد نیز منجر به مرگ شده هست.در سال 2008، 32 مورد ابتلا به ابولا وجود داشته که 14 مورد منجر به مرگ شده هست.در سال 2007، 413 مورد مشاهده شده هست که 224 مورد منجر به مرگ شده هست.در سال 2005، 12 مورد مشاهده شده که 10 مورد منجر به مرگ شده هست.در سال 2003، 178 مورد مشاهده شده و 157 مورد منجر به مرگ شده هست.در سال 2000، 425 مورد نقل شده که 224 مورد منجر به مرگ شده هست.در سال 1976، 602 مورد ابولا نقل شده و 431 نفر جان خود را از دست داده اند.علمی (6) ** 9259**1440

8:

شهرستان تهران - ایرنا - پژوهشگران روز پنجشنبه فراخوان نمودند که در حال تسریع آزمایش های ایمنی واکسن ابولا هستند تا بتوانند در ماه سپتامبر (10 شهریور - 8 مهر)، آزمایش اون را بر روی افراد داوطلب اجرا کنند.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل خبرگزاری فرانسه از لندن، این مطلب را شرکت بزرگ داروسازی ˈگلکسواسمیتکلاینˈ (GlaxoSmithKline) فراخوان نمود.

این شرکت داروسازی با مشارکت ساوقت خیریه ˈولکام تراستˈ در حال تولید واکسنی برای بیماری ابولا هست.شرکت یاد شده در بیانیه ای اضافه کرد: واکسن ابولا می تواند در ماه سپتامبر در کشورهای انگلستان، گامبیا و مالی روی افراد سالم آزمایش شود.این بیانیه اضافه کرد: آزمایش های انسانی این واکسن که بطور مشترک توسط ˈموسسه ملی بهداشتˈ آمریکا (NIH) و گلکسواسمیتکلاین تولید می شود، با کمک مالی یک کنسرسیوم بین المللی در واکنش به شیوع این بیماری صورت می گیرد.بیماری ابولا که پیشتر در سال جاری میلادی در غرب آفریقا شیوع پیدا کرده، تاکنون یک هزار و 552 نفر را به کام مرگ کشانده هست.ابولا یک بیماری ویروسی هست که ویروس اون از خانواده ˈفیلوویروسˈ ها هست و پس از ورود به بدن، نوعی بیماری با علامت تب و خونریزی ایجاد می کند.

50 تا 90% بیماران که این نشانه ها در اونها دیده می شود جان خود را از دست می دهند.

این ویروس نخستین بار در سال 1976 میلادی شناخته شد که حدود 300نفر را مبتلا کرد و با شیوع اون از هر 10 نفر مبتلا به بیماری 9 نفر جان باختند.

شیوع این بیماری در سال 2014 بزرگترین مورد از نظر موارد ابتلا، آمار مرگ و پراکندگی جغرافیایی به شمار می آید.

9:

نیویورک - ایرنا - در حالی که ساوقت بهداشت جهانی مهار و ریشه کن کردن بیماری ابولا را طی یک دوره 6 تا 9 ماهه امکان پذیر دانسته، اما مسئولان این نهاد اذعان کرده اند که شمار مبتلایان به این بیماری به مراتب بیشتر از ارقامی هست که در نقل های اخیر به اونها اشاره شده هست.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا، ساوقت بهداشت جهانی در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرد، با اشاره به شدت گسترش این بیماری در هفته های اخیر فراخوان نمود که 40 % از آمار منتشر شده در مورد این بیماری شامل بیمارانی می شود که در سه هفته اخیر به اون مبتلا شده اند.

در این نقل 27 صفحه ای، با ابراز امیدواری به اینکه ساوقت بهداشت جهانی در فاصله 6 تا 9 ماه آینده موفق خواهد شد بیماری مذکور را مهار و ریشه کن کند، پیش بینی شده هست که شمار مبتلایان به این بیماری در این فاصله از مرز 20 هزار نفر خواهد گذشت.

نقل مذکور، مجموع بودجه مورد نیاز برای مقابله با این بیماری را 490 میلیون دلار فراخوان نموده که برنامه هست از سوی کشور های مختلف و برخی از نهاد های ساوقت ملل تامین شود.

ساوقت بهداشت جهانی در عین حال به این نکته نیز اشاره کرده هست که در صورت عدم تایید پزشکان نسبت به ابتلای افراد به این بیماری، ضرورتی به محدودیت و جلوگیری از سفر مسافران بین المللی نیست.

10:

شهرستان تهران - ایرنا - انگلیسی ها برای نخستین بار در جهان، یک واکسن جدید را علیه ویروس کشنده ابولا آزمایش می نمايند.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از آسوشیتدپرس، دانشمندان دانشگاه «آکسفورد» در انگلیس، این واکسن را ماه آینده بر روی 60 داوطلب سالم آزمایش می نمايند.

این واکسن جدید حاوی یک پروتئین منفرد ویروس ابولا هست و با داروی آزمایشی «زی مپ» که برای مداوای بیماران مبتلا به ابولا هستفاده شده هست، تفاوت دارد.

درصورتیکه این واکسن بر روی انسان ها نیز به خوبی میمون ها عمل کند، این آزمایش بر روی 80 نفر در «گامبیا» و «مالی» گسترش خواهد یافت.

کل این برنامه آزمایشی به سرعت ردیابی می شود تا بتوان این واکسن را اوایل سال آینده به افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیمار در غرب آفریقا برنامه دارند، ارائه داد.

آخرین آمار نشان می دهند که بیش از یکهزار و 550 نفر بر اثر آلودگی به ویروس ابولا جان خود را از دست داده اند و بیش از سه هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند که بیشتر این افراد در

گینه، لیبریا و سیرالئون زندگی می نمايند.

این بدترین همه گیری از وقت کشف این بیماری در 38 سال گذشته هست و ساوقت بهداشت جهانی(دبلیو اچ او) پیش بینی می کند که شیوع این بیماری چند ماه طول خواهد کشید و دست کم 20 هزار نفر را مبتلا خواهد کرد.

اکنون هیچ واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری و هیچ درمان اثبات شده ای برای اون وجود ندارد.

11:

شهرستان تهران - ایرنا - انتشار شایعه ای مبنی بر این که کارکنان بخش بهداشت و درمان امت را به بیماری مرگبار ابولا آلوده کرده اند، باعث بروز ناآرامی و هرج و مرج در دومین شهر بزرگ گینه شد.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل خبرگزاری ˈرویترزˈ به نقل از مقام های صلیب سرخ و ساکنان محلی، روز پنجشنبه جمعی از جوانان گینه ای که به چماق و اسلحه کمری مجهز بودند، با ایجاد سنگرهایی در سراسر شهر ˈنزرکورهˈ واقع در جنوب گینه، تهدید کردند که به بیمارستان ها حمله خواهند کرد.

به فرموده ˈیوسف تراورهˈ رییس صلیب سرخ گینه، بر اثر شلیک شورشیان شماری از امت زخمی شدند و همین امر باعث شد نیروهای امنیتی وارد میدان شوند.

وی اضافه کرد: شایعه ای کاملا کذب درباره انتشار ویروس ابولا توسط پزشکان و پرستاران باعث بروز این ناآرامی شده هست.

بر پایه این گزارش، تهدید شورشیان مبنی بر حمله به مراکز درمانی باعث شد کارکنان صلیب سرخ به همراه تجهیزات درمانی خود به اردوگاهی نظامی پناه ببرند.

طبق آخرین آمار ساوقت بهداشت جهانی، بیش از یک هزار و 500 نفر در اثر ابتلا به بیماری ابولا فوت کرده اند که 400 نفرشان شهروندان گینه بودند.

دولت گینه در تاریخ 26 آگوست (4 شهریور) فراخوان نمود که در مجموع 12 مورد تایید شده و احتمالی ابتلا به ابولا در شهر نزرکوره ثبت شده هست.

12:

تهران-ایرنا- محققان آمریکایی فراخوان نمودند که ویروس مرگبار ابولا با از کار انداختن دستگاه ایمنی از بهبودی بیمار جلوگیری می کند.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از یورک آلرت، به فرموده محققان دانشگاه واشنگتن، بخشی از این ویروس به نام پروتئین «VP24» می تواند مولکول های دستگاه ایمنی را مهار کند و در نهایت دستگاه ایمنی فرد مبتلا را از کار بیاندازد.

این کشف محققان می تواند زمینه را برای کشف روش درمانی جدیدی بیماری مرگبار ابولا هموار سازد.

در حال حاضر واکسن یا دارویی قطعی برای درمان بیماری ابولا وجود ندارد اما محققان پزشکی ساوقت جهانی بهداشت در حال آزمایش چند گزینه تجربی برای درمان این بیماری هستند.

ویروس ابولا که تا کنون قربانیان زیادی در آفریقا گرفته هست، از طریق تماس مستقیم با خون یا عرق فرد آلوده به این بیماری قابل انتقال هست.

ابولا تا به حال باعث مرگ بیش از هزار و 500 نفر در سال جاری شده هست و ساوقت جهانی بهداشت فراخوان نموده هست که پیش از تحت کنترل برنامه گرفتن شیوع ابولا، ممکن هست 20 هزار نفر به این بیماری مبتلا شوند.ابولا روز جمعه به پنجمین کشور آفریقایی «سنگال» هم سرایت کرد و یک دانشجوی دانشگاه که از گینه به این کشور سفر کرده بود، به دلیل ابتلا به این بیماری تحت درمان برنامه گرفت.


13:

تهران-ایرنا- کارشناسان آمریکایی هشدار دادند که ویروس ابولا به سرعت جهش می یابد.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از هلث، محققان دانشگاه ماساچوست در آمریکا ادعا می نمايند که بیماری ویروس ابولا (EVD) به سرعت و به طور مستمر جهش می یابد و این موضوع تشخیص و درمان این بیماری را سخت تر می کند.

محققان در مطالعه ای بر روی بیمارانی که در مراحل اولیه آلودگی به ویروس ابولا در سیرالئون برنامه داشتند متوجه حدود 400 تغییر ژنتیکی شدند.

این تغییرات ژنتیکی نه تنها درمان های فعلی بلکه ساخت واکسن برای این بیماری را در آینده به مخاطره می اندازد.

محققان دانشگاه ماساچوست و هاروارد در این مطالعه بیش از 99 ژنوم ویروس ابولا را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان در 24روز اول شیوع بیماری ابولا 78 بیمار مبتلا به این بیماری را در سری لائون جمع آوری کردند.

نتایج این مطالعه که در مجله Science منتشر شده هست پیامدهای مهمی برای آزمایش های تشخیصی دارد.

محققان در این مطالعه بیش از 300 تغییر ژنتیکی کشف کردند که ژنوم ویروس 2014 ابولا را از ژنوم های ویروسی مرتبط با شیوع های قبلی ابولا مجزا می سازند.

ویروس ابولا که تا کنون قربانیان زیادی در آفریقا گرفته هست، از طریق تماس مستقیم با خون یا عرق فرد آلوده به این بیماری قابل انتقال هست.ابولا تا به حال باعث مرگ بیش از هزار و 500 نفر در سال جاری شده هست و ساوقت جهانی بهداشت فراخوان نموده هست که پیش از تحت کنترل برنامه گرفتن شیوع ابولا، ممکن هست 20 هزار نفر به این بیماری مبتلا شوند.ابولا روز جمعه به پنجمین کشور آفریقایی «سنگال» هم سرایت کرد و یک دانشجوی دانشگاه که از گینه به این کشور سفر کرده بود، به دلیل ابتلا به این بیماری تحت درمان برنامه گرفت.


14:

شهرستان تهران –ایرنا- پس از انتشار گسترده شرایط بیماری های خطرناکی چون فلج اطفال و مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) در ماه های گذشته، اینک نوبت به ویروس ابولا رسیده که در کشورهای قاره سیاه قربانی می گیرد.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

ابولا نامی هست که در هفته های گذشته در رسانه های جهان بسیار تکرار شده و به چشم و گوش مخاطبان اخبار آشناست؛ بیماری ای که در کشورهای آفریقایی گسترش یافته و به فرموده مقام های «ساوقت جهانی بهداشت» روز به روز بر شمار مبتلایان و قربانیان اون اضافه کرده می شود.

البته خبرهای پراکنده ای نیز از سرایت ویروس ابولا از قلمرو کشورهای آفریقایی به مناطق پیرامونی در برخی رسانه ها منتشر شده که بر نگرانی های موجود در این زمینه می افزاید.

«محمد مهدی گویا» رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، روز شنبه در فرمود و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری جمهوری اسلامی فرمود: موردی از سرایت ویروس ابولا به کشورهای پیرامونی ایران و به طور ویژه حجاز سعودی نقل نشده هست.

گویا اضافه کرد: ویروس ابولا هم اکنون در کشورهای آفریقایی گسترش می یابد و از این رو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هماهنگی وزارت امور خارجه بر کسانی که از آفریقا وارد کشور می شوند، نظارت دارد و در فرودگاه به اونان در مورد بیماری ابولا و نشانه های اون اطلاع رسانی می کند.

پیش از این، گویا در فرمود و گو با رسانه های دیگر خواستار توقف سفرهای غیر ضروری شهروندان ایرانی به کشورهای آفریقایی درگیر با ابولا شده بود.

**ابولا، بیماری عفونی با دامنه ابتلای چند ده هزار نفری

چند ماه پس از شروع موج تازه بیماری ابولا در قاره سیاه، ساوقت جهانی بهداشت در روزهای میانی ماه گذشته بیانیه ای هشدار آمیز منتشر کرد و در اون خواستار همکاری دولت ها برای مقابله با این بیماری شد.

در بیانیه هفدهم مردادماه ساوقت جهانی بهداشت، خطر گسترش بیماری ابولا یک «بحران بین المللی» خوانده شده که رویارویی با اون نیازمند اقدام جدی دولت ها و نه فقط وزارت خانه های بهداشت کشورها هست.

پنجشنبه هفته گذشته، (ششم شهریورماه) خبرگزاری فرانسه با هستناد به تازه ترین نقل های ساوقت جهانی بهداشت، شمار مبتلایان به بیماری ابولا را بیش از سه هزار نفر فراخوان نمود که از این میان، نزدیک به 1600 نفر جان خود را از دست داده اند.

در همین روز، «بی.بی.سی» با اشاره به سخنان دستیار مدیر کل ساوقت جهانی بهداشت اظهار داشت: ویروس ابولا تا پیش از کنترل نهایی می تواند در کشورهای آفریقایی تا 20 هزار نفر را مبتلا سازد.به نقل بی.

بی.

سی، مسوولان بهداشت جهانی نیازهای مالی برای رویارویی با ابولا در طول 9 ماه آینده را نزدیک به نیم میلیارد دلار برآورد کرده اند که برنامه هست 200 میلیون دلار اون در قالب یک وام اضطراری در اختیار کشورهای گینه، سیرالئون و لیبریا برنامه گیرد.

نخستین نشانه های گسترش شتابنده این بیماری مرگبار در ماه مارس سال جاری میلادی (آخرین روزهای سال گذشته خورشیدی) در کشور گینه دیده شد.

البته پیش از اون نیز در ماه دسامبر 2013 (شهریور 1392) مواردی از ابتلا به بیماری ابولا نقل شده بود، اما در چند ماه گذشته این بیماری بیشترین پیشروی و آمار مرگ و میر را بر جای گذاشته هست.

ویروس ابولا در وقتی کوتاه، از گینه به کشورهای لیبریا و سیرالئون نیز گسترش یافت و در شرایط کنونی شهروندان شمار قابل توجهی از کشورهای آفریقایی همچون کنگو، سنگال، نیجریه و گامبیا را نیز گرفتار کرده هست.

ابولا که بر پایه برخی خبرها، حتی گریبانگیر شماری از شهروندان کشورهای اروپایی ساکن در آفریقا و نیز کارکنان ساوقت جهانی بهداشت نیز شده، نوعی بیماری عفونی هست که نزدیک به 40 سال پیش در مناطقی از آفریقا شناسایی شد.

نخستین موج از گسترش ویروس ابولا در سال 1976 میلادی (1355 خورشیدی) در قسمت هایی از سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو (زئیر پیشین) به راه افتاد و در مدت چند ماه، ده ها نفر را به کام مرگ فرستاد.

در طول سال های پیشین نیز بارها این بیماری در مناطق مختلف آفریقا بروز و گسترش یافته، اما موج چند ماه گذشته، از گسترده ترین موارد شیوع ابولا بوده هست.

فرموده می شود، نوعی خفاش بومی مناطق آفریقایی میزبان و ناقل طبیعی ویروس ابولا هست؛ بیماری که هر از چند گاه در جوامع انسانی و برخی جانداران چون میمون ها گسترش می یابد.

** ماهیت ویروس ابولا و پیامدهای بیماری

به فرموده یک متخصص ویروس شناسی، ابولا گونه ویژه ای از شرایط بیماری زا هست که در دسته ویروس های خطرناک برنامه می گیرد.

«حمید هستاجی» متخصص میکروبیولوژی (ویروس شناسی) در فرمود و گوی روز یکشنبه (نهم شهریورماه) با پژوهشگر خبرگزاری جمهوری اسلامی فرمود: ویروس ها از نظر ژنی به طور کلی به 2 دسته آر.ان.ای (RNA) و دی.ان.ای (DNA) تقسیم می شوند که ابولا در دسته نخست برنامه می گیرد و منشا و شناسایی اولیه اون در کشورهای آفریقایی صورت گرفته هست.شکل ظاهری ویروس ابولا نخی و رشته ای هست و از این رو در خانواده «فیلوویروس ها» برنامه می گیرد.

هستاجی اضافه کرد: میکروبیولوژیست ها از نظر سطح ایمنی زیستی ویروس ها را به چهار گروه تقسیم می نمايند که ابولا در دسته چهارم، یعنی خطرناک ترین ها برنامه می گیرد.این در حالی هست که ویروسی چون عامل فلج اطفال از نظر خطرناک بودن در دسته دوم برنامه دارد.

به فرموده این متخصص ویروس شناسی، دوره نهفتگی یا «کمون» ویروس ابولا 2 تا 21 روز هست، اما می تواند پس از انتقال به انسان به سرعت بروز یافته و موجب تب و خونریزی داخلی شدید شود.

پس از بروز بیماری، خونریزی داخلی در کنار دیگر پیامدهای فعالیت ویروسی در بدن ممکن هست در مدت 24 تا 48 ساعت سبب مرگ گرفتاران به ابولا شود.در مراحل نخستین فعال شدن ویروس ابولا در بدن، بیمار دچار حالت تهوع، ضعف شدید، تب، اسهال، درد عضلانی و برخی ضایعات پوستی می شود و سپس خونریزی داخلی توان او را تحلیل می برد.

دانشمندان و محققان تاکنون به درمان مشخصی برای بیماری ابولا دست نیافته اند، اما بر پایه برخی پژوهش های تایید نشده شماری از داروهای اونفلواونزا و دارویی چون «زی مپ» (ترکیبی از اونتی بیوتیک های گوناگون) برای درمان مورد هستفاده پزشکان در کشورهای آفریقایی برنامه گرفته که در پاره ای موارد نتیجه بخش بوده هست.

با این حال، بنا بر اعلان برخی کارشناسان بهداشتی، خطر مرگ بین مبتلایان به بیماری ابولا بسیار بالا هست.

به فرموده رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، بین 60 تا 90 % از مبتلایان به بیماری ابولا جان خود را از دست می دهند.

در زمینه راه های انتقال بیماری نیز گویا توضیح داده هست که ابولا فقط از راه خون و ترشحات بدن بیمار منتقل می شود و تنفس مبتلایان دیگران را آلوده نمی کند.** جمع بندی

همچنان که فرموده شد، ابولا ویروسی خطرناک و با ضریب بالای کشندگی هست که در قاره سیاه پراکنده شده و تاکنون جان صدها نفر را گرفته هست.

هر چند این ویروس هنوز در مناطق پیرامونی کشورمان پراکنده نشده هست اما جا دارد که مسوولان بهداشتی با نظارت دقیق تر بر گذرگاه های ورودی مسافران مناطق پر خطر، از ورود ابولا جلوگیری نمايند.

همچنین کسب آمادگی های لازم برای رویارویی با بیماری های فراگیر و خطرناک از این دست، بایسته ای هست که پیش روی مسوولان بهداشت و درمان کشور برنامه دارد.

از محمد کاظمی - گروه تحقیق و تفسیر خبر

15:

شهرستان تهران - ایرنا- ساوقت پزشکان بدون مرز با انتشار بیانیه ای نسبت به عملکرد کشورهای جهان به ویژه کشورهای پیشرفته نسبت به کشتار امت غرب آفریقا بوسیله بیماری ابولا اعتراض و فراخوان نمود: این کشورها درحالی به امت آفریقا پشت کرده اند که ابولا در درون مرزهای آفریقا اونها را نابود می کند.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از سایت ساوقت پزشکان بدون مرز، خانم دکتر جوان لیو Joanne Liu رییس این ساوقت با حضور در دفتر ساوقت ملل متحد بیانیه اعتراض آمیز این نهاد خیریه بین المللی خطاب به دولت های جهان را قرائت کرد.

وی فرمود:دولت ها باید برای مقابله با شیوع بیماری ابولا باید به اعزام تیم های پزشکی نظامی و هستفاده از توانایی های مخصوصی که در اختیار ارتش هایشان هست اقدام نمايند.

این ساوقت امت نهاد بین المللی در بیانیه خود کاستی های عملکرد رهبران جهان در این زمینه را بشدت مورد انتقاد و اعتراض برنامه داده هست.

برپايه آمارهای رسمی پس از شیوع بیماری مرگبار ابولا که مبدا اون گینه در غرب آفریقا بود تاکنون حدود 1600 نفر جان خود را از دست داده اند.

این نقل در حالی منتشر می شود که تاکنون افزون بر 3 هزار نفر به ویروس ابولا مبتلا شده اند، اما ساوقت بهداشت جهانی هشدار داده که شمار مبتلایان می تواند بیش از 20 هزار نفر باشد که در گزارشهای رسمی ذکر نشده هست.

رییس ساوقت پزشکان بدون مرز، تاکید کرد: تاکنون درخواست های کمک برای مقابله با بیماری ابولا نادیده گرفته شده هست.

به فرموده لیو، شش ماه پس از بدترین اپیدمی ابولا در تاریخ، جهان برای مهار این بیماری در حال باختن هست.حتی نقل و تایید اخیر ساوقت بهداشت جهانی مبنی بر اینکه اپیدمی ابولا به بروز شرایط اضطراری و نگرانی بین المللی گسترده دامن زده، منجر به اقدامی قاطع از سوی کشورها نشد بلکه اونها در عوض به ائتلافی منفعلانه و جهانی برای اقدام نکردن در این زمینه پیوستند.

ساوقت پزشکان بدون مرز خواسته هست تا هر چه سریعتر به تیم های نظامی و غیرنظامی با قابلیت کار در فجایع بیولوژیک در زمینه ابولا فعال شوند زیرا شیوع ابولا بدون اعزام نیروی گسترده متوقف نخواهد شد.

این ساوقت همچنین خواستار افزایش بیمارستان های صحرایی مجهز به بخش های قرنطینه، کادرهای مجرب پزشکی آماده برای اعزام، و پشتیبانی هوایی برای انتقال بیماران و پزشکان در منطقه غرب آفریقا شده هست.

به فرموده رییس ساوقت پزشکان بدون مرز، کشورهایی که از ظرفیت لازم برخوردارند مسوولیت بشردوستانه و سیاسی دارند تا با پیشقدم شدن، به این فاجعه رو به گسترش در برابر دیدگان جهان واکنشی مناسب دهند.

این کشورها به جای واکنش سیاسی و دیپلماتیک باید به مبتلایانی که وارد مرزهای شان شده اند موقعيت نجات زندگی شان را بدهند.

برپايه نقل ساوقت پزشکان بدون مرز، این ساوقت تنها در یک نقطه از لیبریا توانسته تاسیسات قرنطینه 160 تختخوابی راه اندازی کند اما صف طویل مراجعان اونها را ˈغافلگیرˈ کرده و به تجهیزات لازم برای 800 تختخواب نیاز هست.

به فرموده لیو ، پزشکان بدون مرز با دو برابر کردن نیروهای متخصص خود در غرب آفریقا سعی کرده اند دوسوم بیمارانی که به طور رسمی نام اونها ذکر شده را تحت پوشش برنامه دهند، اما همه این اقدامات کافی نبوده و این بیماری همچنان شیوع دارد زیرا کشورهایی که می توانند در این زمینه کمک موثری داشته باشند پای به عرصه نگذاشته اند.

لیو تاکید کرد: این ساوقت اقدامات زیادی برای جلوگیری از شیوع جهانی اون انجام داده هست و گزارشها و درخواست های رسمی متعددی به ساوقت های بین المللی ذیربط فرستاده هست اما تاکنون این اقدامات برای کمک به امت آفریقا و سایر امت جهان ناکام مانده هست.

طبق این نقل سیستم بهداشتی در اکثر کشورهای درگیر بیماری ابولا مانند لیبریا کاملا سقوط کرده هست و اکنون حتی زنان باردار آفریقایی مرکز بهداشتی برای زایمان صحیح و تحت کنترل در مورد این بیماری ندارند.

به فرموده لیو این اقدامات در حالی صورت می گیرد که بسیاری از اعضای ساوقت ملل مرزهای خود را بسته اند و فقط در فکر سلامت اتباع خود هستند.

درحالیکه اگر جلوی شیوع این بیماری در آفریقا گرفته نشود این بیماری میهمان ناخوانده همه کشورها خواهد بود.

***نشانه های بیماری ابولا

پزشکان می گویند: از نشانه های بیماری تب بالا، خونریزی و اختلال در سیستم عصبی هست.

احتمال مرگ و میر ناشی از ابتلا به ابولا 90 % هست اما در حال حاضر با وضع شیوع فعلی این ویروس، نرخ تلفات حدود حدود 55 % هست.

به فرموده اونها: دوره نهفتگی ویروس در بدن بین دو تا 21 روز بوده و تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای ابولا کشف نشده هست.

در روزهای بستری شدن، روش های پشتیبانی نظیر آب دادن به مبتلایانی که اسهال و هستفراغ دارند می تواند مفید باشد.

خفاش های میوه خوار، که در برخی کشورهای غربی آفریقا حضور دارند، به عنوان میزبان طبیعی ویروس ابولا محسوب می شوند، اما خود این پرندگان علایم بیماری را نشان نمی دهند.

برخی دیگر میمون و شامپانزه ، موش و ...

گروه دیگر از حیوانات را عامل این بیماری معرفی کرده اند.

16:

شهرستان تهران - ایرنا - برخی از فرودگاه ها مجهز به دوربین های مادون قرمزی شده اند که بدون کوچکترین تماس با بدن مسافر، دمای بدن او را اندازه گیری می کند تا از ورود بیمار مبتلا به ویروس ابولا به کشور جلوگیری شود.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، پس از شیوع ویروس ابولا بیشتر کشورها بخصوص آفریقا، تمهیدات ویژه ای را برای جلوگیری از ورود فرد مبتلا اتخاذ کردند.

برای این امر تاکنون از دماسنج هایی شبیه به تفنگ هستفاده می شد که با تماس کمی با بدن افراد، دمای بدن را تشخیص می داد.

دمای بدن و تب اولین نشانه ویروس ابولاست.محققان به تازگی موفق به ساخت دوربینی شده اند که بدون کوچکترین تماس با بدن، دما را اندازه گیری می کند.

در گذشته از این دوربین در چین برای کنترل بیماری سارس هستفاده شده هست.

طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی تا کنون بیش از سه هزار نفر به ابولا مبتلا شده اند و اوضاع می تواند از این هم بدتر باشد و بیش از 20 هزار نفر به ویروس آلوده شوند.به نقل رویترز، ابولا مرگبارترین بیماری شایع در تاریخ بشریت تا به امروز هست.بیماری ابولا (EVD) یا تب خونریزی دهنده ابولا (EHF) از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده هست.

پس از ابتلا، احتمال مرگ بیمار با این ویروس حدود 90 % هست ولی تشخیص و درمان به موقع بسیار موثر هست.محل وقوع این بیماری، روستاهای دور افتاده مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری هست.این ویروس از طریق حیوانات وحشی به جمعیت انسانی منتقل می شود و پس از اون از طریق ارتباط انسان ها به یکدیگر منتقل می شود.این بیماری برای اولین بار در منطقه ای به نام Nzara در سودان و روستای کوچکی به نام Yambuku در شمال جمهوری کنگو مشاهده شد.

سپس چند مورد از این بیماری در روستایی واقع در نزدیکی رودخانه Ebola مشاهده شد؛ نام این بیماری نیز از همین رودخانه نشات گرفته هست.***نحوه انتقال ویروس

ابولا از طریق تماس بدن انسان با خون، ترشحات ارگان های مختلف و فضولات حیوانات آلوده به جمعیت انسانی منتقل می شود.

در آفریقا نمونه های شامپانزه، گوریل، خفاش، میمون، خارپشت و بز کوهی آلوده مشاهده شده هست که مکان زندگی اونان جنگل های گرمسیری هست.ابولا در جامعه انسانی از طریق تماس با مخاط، پوست، خون، رابطه جنسی و فضولات انسان آلوده منتقل می شود.طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی، تماس با جسد بیمار مبتلا به ابولا یکی از مهمترین دلایل شیوع بیماری هست.اسپرم فرد مبتلا به ابولا تا 7 هفته پس از بهبود کامل بیماری حاوی این ویروس کشنده هست.علایم بیماری 2 یا 3 هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود.

*** پیشگیری و درمان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی و واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.شرایط بیمار مبتلا به ابولا بسیار حاد هست و به شرایط مراقبتی ویژه ای نیازمند هست.بیمار مبتلا به ابولا از کم آبی رنج می برد و مدام باید از طریق دهان آبرسانی شود.راه های مختلفی برای پیشگیری از این بیماری بیان شده هست که مهمترین اون کنترل عفونت در حیوانات هست.طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی، بررسی مداوم مزارع و ضدعفونی کردن حیوانات با هستفاده از هیپوکلریت سدیم در جلوگیری از این بیماری موثر هست.

اگر حیوانی مشکوک به ویروس باشد، باید به سرعت قرنطینه شود و لاشه اون سوزانده و دفع شود.بدلیل عدم وجود واکسن این بیماری کشنده، تنها راه حل، آگاه کردن افراد در مورد اون هست.

علاوه براین پزشکان تاکنون راه حلی مشخصی برای درمان این بیماری نیافتند.پیام های بهداشت عمومی به امت آفریقا برای جلوگیری از شیوع بیماری عبارت هست از :

- کاهش تماس با حیواناتی مانند میمون، خفاش و شامپانزه و جلوگیری از مصرف گوشت این حیوانات

- رعایت اصول بهداشتی هنگام تماس با افراد جامعه

- شستن مرتب دست مخصوصا هنگام مراجعه به بیمارستان

- تدفین مناسب و بهداشتی اجساد آلوده

- هستفاده از دستکش و وسایل حفاظتی مناسب در اماکن عمومی

17:

تهران-ایرنا-دانشمندان می گویند که میمون های واکسینه شده در ˈدراز مدتˈ در برابر ویروس ابولا ایمنی کسب کرده اند که چشم انداز آزمایش های موفق انسانی را روشن تر می کند.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل گروه علمی ایرنا از نشریه نیچر مدیسین، این آزمایش ها توسط موسسه ملی بهداشت آمریکا نشان داد که میمون ها حداقل برای 10 ماه ایمن ماندند.

آزمایش انسانی این واکسن در آمریکا شروع شده و بعد در بریتانیا و آفریقا هم تکرار خواهد شد.

ساوقت بهداشت جهانی می گوید که بیش از دو هزار نفر در شیوع جاری ابولا در غرب آفریقا مرده اند.

هم اکنون چندین نمونه معالجات آزمایشی برای کمک به مهار ابولا تحت بررسی هست.

اینها شامل واکسنی هست که توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا و شرکت داروسازی گلاکسواسمیت کلاین ساخته شده هست.

در این واکسن از یک ویروس از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده یک شامپانزه که حاوی عناصر دو گونه ابولاست هستفاده شده.این واکسن باعث تکثیر ویروس در بدن نمی شود و امید می رود که سیستم ایمنی به اجزای ابولا در واکسن واکنش نشان دهد و مقاومت حاصل کند.

نتایج مطالعه آزمایش واکسن در میمون ها، که تصمیم برای شروع آزمایش های انسانی بر اون هستوار هست، اکنون در نشریه 'نیچر مدیسین' چاپ شده هست.

چهار میمون 'ماکاکوی خرچنگ خوار' برای پنج هفته از یک دوز مرگبار از ابولا جان به در بردند.

با این حال فقط نیمی از اونها 10 ماه سپس واکسینه شدن هنوز زنده بودند.

دکتر اونتونی فاچی مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا می گوید،جنبه مثبت این واکسن این هست که ظرف پنج هفته یا کمتر به طور کامل ایمنی حاصل می شود.

او فرمود که خبر نگران نماينده این هست که دوام واکسن زیاد نیست اما اگر با یک تزریق ثانوی تقویت شود اون وقت بسیار با دوام تر می شود.

او اشاره کرد که این واکسن ماه ها قبل روی میمون ها آزمایش شد و موثر بود و برپايه اون هست که آزمایش های انسانی در آمریکا شروع شده.

اولین بار هفته گذشته یک زن 39 ساله این واکسن را دریافت کرد.

ساوقت بهداشت جهانی می گوید که اطلاعات مربوط به ایمنی این شیوه ها تا نوامبر 2014 فراخوان خواهد شد و اگر این واکسن ایمن باشد فورا در کشورهای غرب آفریقا به کار گرفته خواهد شد.

خدمه ساوقت های بهداشتی و کسانی که در خط مقدم مبارزه با ابولا کار می نمايند برای واکسینه سازی در اولویت خواهند بود.

بسته به اینکه چه میزانی از واکسن در ایمن سازی بیمار موثر خواهد بود برای تولید 400 تا 4000 هزار دوز واکسن مواد اولیه وجود خواهد داشت.

ساوقت بهداشت جهانی اخطار داده هست که امید به دسترسی به یک واکسن نباید مانع از اجرای کامل شیوه هایی شود که هر بار در گذشته باعث مهار بیماری شده هست.

بر پايه آخرین آمار تاکنون بیش از دو هزار نفر در جهان در پی ابتلا به ابولا جان خود را از دست داده اند و دستکم ابتلای ۳۰۰۰ تن دیگر به این ویروس تایید شده که عمدتا در گینه، لیبریا، و سیرالئون سکونت دارند.

ساوقت بهداشت جهانی تخمین می زند که مجموع شمار حاملان ویروس ابولا به ۲۰ هزار تن برسد.

18:

تهران- ایرنا-ساوقت بهداشت جهانی در گزارشی با بیان اینکه به بیماران مبتلا به ابولا داروهای تایید نشده داده می شود هشدار داد: ابولا به صورت تصاعدی در لیبریا گسترش یافته و احتمالا در یکماه آینده هزاران مورد جدید به مبتلایان در آفریقا اضافه کرده می شود زیرا روش های معمول کارایی لازم را برای جلوگیری ازشیوع نداشته هست.


به نقل ایرنا از وبگاه ساوقت بهداشت جهانی، این ساوقت بین المللی تاکید کرد: اقدامات برای مهار شیوع بیماری باید تا چهار' افزایش یابد تا سرعت همه گیری کاهش یابد.

برپايه این نقل در حال حاضر لیبریا در میان سایر کشورهای آفریقایی بالاترین آمار مبتلایان را دارد.

دراین کشور تخت بیمارستانی کافی برای بیماران وجود ندارد و حتی تعداد آمبولانس ها هم دیگر کفاف حمل و نقل بیماران را نمی دهد، به همین دلیل از تاکسی و خودروهای کوچک برای این کار هستفاده می شود که این موضوع خود عامل شیوع بیشتر بیماری هست.

شیوع ویروس ابولا در غرب آفریقا که از حدود پنج ماه پیش آغاز شده، تاکنون جان بیش از سه هزار نفر را گرفته که یک هزار و 90 نفر اون در لیبریا بوده هست.

این بیماری در گینه 517، سیرالئون

491 و نیجریه نفر هم دیده شده هست.

طبق این نقل تاکنون 79 نفر از کارکنان بهداشت و درمان هم به این بیماری مبتلا شده اند.

ساوقت بهداشت جهانی 10 روز پیش هم فرموده بود ویروس ابولا ممکن هست در غرب آفریقا بیش از 20 هزار تن را آلوده کرده باشد و شمار مبتلایان ممکن هست چهار برابر مواردی باشد که رسما به ثبت رسیده هست.

این ساوقت برای مقابله با ابولا خواستار اختصاص 489 میلیون دلار در 9 ماه آینده شده و فرموده بود به 750 کارشناس بین المللی و 12 هزار کارمند محلی در غرب آفریقا نیاز دارد.

ساوقت بهداشت جهانی می گوید اگر ایمنی و تاثیر واکسن های آزمایش شده در حیوانات قطعی شود، فورا در کشورهای غرب آفریقا به کار گرفته خواهد شد.

ساوقت بهداشت جهانی ماه پیش شیوع این بیماری را که واکسن و دارو ندارد 'وضعیت اضطراری بین المللی' دانست و با توجه به بالا بودن موارد مرگ، هستفاده از داروهای آزمایش نشده را برای درمان اون عملی 'اخلاقی' ارزیابی کرده بود.

این ساوقت پیشتر نقل داده بود که ابولا درمان ندارد از این رو تشخیص زودهنگام اون در نجات جان بیماران اهمیت حیاتی دارد.

میزان مرگ بر اثر این بیماری می تواند تا 90 % برسد اما در شیوع اخیر میزان مرگ و میر 55 % بوده هست.

دوره نهفته بیماری حدود سه هفته هست.

بیماری با علائمی شبیه اونفلواونزا شروع می شود، به همراه تب بالا و اسهال و هستفراغ، و در نهایت به خونریزی داخلی یا خارجی، لخته شدن خون در تمام بدن، از کار افتادن ارگان های متعدد و مرگ منجر می شود.

ویروس ابولا در سال 1976 ابتدا در خفاش میوه شناسایی شد.

این خفاش بجز زیستگاه طبیعی اش در کارخانه های پنبه پاک کنی هم زندگی می کند.

البته خفاش تنها میزبان ویروس ابولا نیست و در حیوانات دیگر از جمله میمون ها نیز دیده می شود.

امت مناطقی از آفریقا از این خفاش ها و میمون تغذیه می نمايند و گاهی گوشت اونها هم به فروش می رسد و به این ترتیب ویروس به انسان منتقل می شود.

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با ترشحات فرد یا حیوان مبتلا (ادرار، مدفوع، خون، اسپرم و هستفراغ یا جنازه) هست.

19:

تهران-ایرنا- یک مطالعه نشان داده هست که ابولا می تواند به 15 کشور در سراسر قاره آفریقا گسترش یابد و 22 میلیون نفر را در معرض خطر عفونت برنامه دهد.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از ساینس، برای اولین بار محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس، نقشه جدیدی از مکان هایی تهیه کردند که به بیشترین میزان در معرض خطر شیوع ابولا برنامه دارند.

پیشتر نیز ساوقت بهداشت جهانی اظهار داشت: شمار قربانیان بیماری ابولا در غرب آفریقا به دست کم 2 هزار و 400 نفر افزایش یافت.

محققان دانشگاه آکسفورد نقل دادند: مناطقی که احتمالا مامنی برای پناه دادن به این ویروس هست گسترده تر از چیزی هست که پیش از این تصور می شد.

تصور می شود این ویروس که میزان مرگ و میر انسانی اون بیش از 90 % هست توسط موش ها یا سایر حیوانات وحشی حمل شود و از طریق تماس خونی، گوشت یا سایر مایعات آلوده به انسان منتقل شود.

این نقشه که به عنوان شیوع ابولا در غرب آفریقا منتشر شد، بزرگترین نقشه در جهان هست.

محققان فرمودند: درک بهتر این که کجا امت با حیوانات آلوده به ابولا در تماس برنامه می گیرند برای مثال از طریق شکار یا مصرف گوشت خام و چگونگی متوقف کردن اونها از ابتلا به این بیماری مرگبار برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری حیاتی هست.

«نیک گولدینگ» محقق دانشگاه آکسفورد که در تیم نقشه برداری بین المللی کار می کرد، فرمود: مشخص شده هست که بطور قابل توجهی مناطق بیشتری نسبت به اونچه پیش از این تصور می شد در معرض خطر ابتلا به ابولا برنامه دارند.

شیوع قبلی ابولا در آفریقای مرکزی بوده هست و شیوع فعلی در کنگو - به غیر از غرب آفریقا - حدود 30 نفر را در هفته های اخیر آلوده کرده هست.

پیش از این دکتر جوان لیو، رییس ساوقت پزشکان بدون مرز نیز ضمن انتقاد از اینکه جهان به ویژه کشورهای پیشرفته به آفریقا پشت کرده هست نسبت به عواقب و همه گیری پر سرعت این بیماری به رهبران جهان هشدار داده بود.

20:

تهران-ایرنا-محققان آمریکایی می گویند، شیوع ابولا برای 12 تا 18 ماه آینده ادامه خواهد داشت.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل ایرنا از رویترز، به فرموده محققان آمریکایی، پیش بینی می شود همه گیری ابولا که غرب آفریقا را درگیر کرده هست 12 تا 18 ماه دیگر ادامه داشته باشد.

متخصصان آمریکایی با ارایه الگوهای رایانه ای نسبت به ارزیابی ساوقت بهداشت جهانی که ماه گذشته ابراز امیدواری کرده بود که شیوع ابولا را در عرض 9 ماه مهار خواهد کرد، بدبینانه تر هست.

روزنامه نیویورک تایمز نیز به نقل از محققان مختلفی نقل داد که ویروس ابولا می تواند با میزان حدود ابتلای 20 هزار مورد در ماه گسترش یابد.

با این حال ساوقت جهانی بهداشت همچنان بر ارزیابی های خود تاکید دارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری نیز در حال انجام ارزیابی های خود هست که به زودی اونها را منتشر می سازد.

پیش از این نیز یک مطالعه نشان داد که ابولا می تواند به 15 کشور در سراسر قاره آفریقا گسترش یابد و 22 میلیون نفر را در معرض خطر عفونت برنامه دهد.

ساوقت بهداشت جهانی نیز فراخوان نمود: شمار قربانیان بیماری ابولا در غرب آفریقا دست کم به 2 هزار و 400 نفر افزایش یافته هست.

تصور می شود این ویروس که میزان مرگ و میر انسانی اون بیش از 90 % هست توسط موش ها یا سایر حیوانات وحشی حمل شود و از طریق تماس خونی، گوشت یا سایر مایعات آلوده به انسان منتقل شود.

شیوع قبلی ابولا در آفریقای مرکزی بوده هست و شیوع فعلی در کنگو (به غیر از غرب آفریقا) حدود 30 نفر را در هفته های اخیر آلوده کرده هست.

پیش از این دکتر «جوان لیو» رییس ساوقت پزشکان بدون مرز نیز ضمن انتقاد از اینکه جهان به ویژه کشورهای پیشرفته به آفریقا پشت کرده هست نسبت به عواقب و همه گیری پر سرعت این بیماری به رهبران جهان هشدار داده بود.

طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی تا کنون بیش از سه هزار نفر به ابولا مبتلا شده اند و اوضاع می تواند از این هم بدتر باشد و بیش از 20 هزار نفر به ویروس آلوده شوند.به نقل رویترز، ابولا مرگبارترین بیماری شایع در تاریخ بشریت تا به امروز هست.بیماری ابولا (EVD) یا تب خونریزی دهنده ابولا (EHF) از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده هست.

پس از ابتلا، احتمال مرگ بیمار با این ویروس حدود 90 % هست ولی تشخیص و درمان به موقع بسیار موثر هست.محل وقوع این بیماری، روستاهای دور افتاده مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری هست.این ویروس از طریق حیوانات وحشی به جمعیت انسانی منتقل می شود و پس از اون از طریق ارتباط انسان ها به یکدیگر منتقل می شود.این بیماری برای اولین بار در منطقه ای به نام Nzara در سودان و روستای کوچکی به نام Yambuku در شمال جمهوری کنگو مشاهده شد.

سپس چند مورد از این بیماری در روستایی واقع در نزدیکی رودخانه Ebola مشاهده شد؛ نام این بیماری نیز از همین رودخانه نشات گرفته هست.***نحوه انتقال ویروس

ابولا از طریق تماس بدن انسان با خون، ترشحات ارگان های مختلف و فضولات حیوانات آلوده به جمعیت انسانی منتقل می شود.

در آفریقا نمونه های شامپانزه، گوریل، خفاش، میمون، خارپشت و بز کوهی آلوده مشاهده شده هست که مکان زندگی اونان جنگل های گرمسیری هست.ابولا در جامعه انسانی از طریق تماس با مخاط، پوست، خون، رابطه جنسی و فضولات انسان آلوده منتقل می شود.طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی، تماس با جسد بیمار مبتلا به ابولا یکی از مهمترین دلایل شیوع بیماری هست.اسپرم فرد مبتلا به ابولا تا 7 هفته پس از بهبود کامل بیماری حاوی این ویروس کشنده هست.علایم بیماری 2 یا 3 هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود.

*** پیشگیری و درمان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی و واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.شرایط بیمار مبتلا به ابولا بسیار حاد هست و به شرایط مراقبتی ویژه ای نیازمند هست.بیمار مبتلا به ابولا از کم آبی رنج می برد و مدام باید از طریق دهان آبرسانی شود.راه های مختلفی برای پیشگیری از این بیماری بیان شده هست که مهمترین اون کنترل عفونت در حیوانات هست.طبق نقل ساوقت بهداشت جهانی، بررسی مداوم مزارع و ضدعفونی کردن حیوانات با هستفاده از هیپوکلریت سدیم در جلوگیری از این بیماری موثر هست.

اگر حیوانی مشکوک به ویروس باشد، باید به سرعت قرنطینه شود و لاشه اون سوزانده و دفع شود.بدلیل عدم وجود واکسن این بیماری کشنده، تنها راه حل، آگاه کردن افراد در مورد اون هست.

علاوه براین پزشکان تاکنون راه حلی مشخصی برای درمان این بیماری نیافتند.پیام های بهداشت عمومی به امت آفریقا برای جلوگیری از شیوع بیماری عبارت هست از :

- کاهش تماس با حیواناتی مانند میمون، خفاش و شامپانزه و جلوگیری از مصرف گوشت این حیوانات

- رعایت اصول بهداشتی هنگام تماس با افراد جامعه

- شستن مرتب دست مخصوصا هنگام مراجعه به بیمارستان

- تدفین مناسب و بهداشتی اجساد آلوده

- هستفاده از دستکش و وسایل حفاظتی مناسب در اماکن عمومی

21:

تهران-ایرنا- ساوقت ملل متحد می گوید برای مبارزه با ابولا در غرب آفریقا به بیش از یک میلیارد دلار نیاز هست و ساوقت بهداشت جهانی، شیوع این بیماری را بحران بهداشتی بی سابقه در عصر جدید توصیف کرد.


اخبار مربوط به بیماری ابولا

به نقل گروه علمی ایرنا از هلث، دیوید نابارو هماهنگ نماينده ساوقت ملل متحد در مبارزه با ابولا، فرمود: تخمین سرمایه مورد نیاز 10 برابر بیش از ارزیابی های ماه قبل هست و اگر اقدام موثری برای مهار بیماری صورت نگیرد 'فاجعه ای انسانی' در پیش هست.

ابولا در سال جاری میلادی جان 2461 تن یعنی نیمی از جمعیت مبتلایان به ویروس را گرفته هست.

تاکنون بسیاری از ساوقت های بهداشتی از واکنش کند جهانی به گسترش این بیماری انتقاد کرده اند.

رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه فراخوان نمود 3000 نیروی نظامی متخصص را برای مبارزه با شیوع ابولا به لیبریا می فرستد.

رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه فراخوان نمود 3000 نیروی نظامی متخصص را برای مبارزه با شیوع ابولا به لیبریا می فرستد.

این نیروهای آمریکایی برنامه هست بر روند ساخت مراکز درمانی تازه نظارت داشته باشند و به آموزش کادر پزشکی کمک نمايند.

ساوقت پزشکان بدون مرز از دیگر کشورهای جهان خواسته هست که از اقدام آمریکا در این زمینه تبعیت نمايند زیرا واکنش به شیوع بیماری 'به شکل خطرناکی به تاخیر افتاده هست.'

شیوع ابولا از گینه آغاز شد و به سرعت در کشورهای سیرالئون و لیبریا گسترش یافت.

مواردی از ابتلا به ابولا در نیجریه و سنگال نقل شده هست اما به نظر می رسد که هر دو کشور توانسته اند انتقال ویروس را مهار نمايند.***وقتی مبتلایان پذیرفته نشدند

در نشستی که روز سه شنبه در ژنو انجام شد دیوید نابارو فرمود: ماه قبل مبلغ مورد درخواست برای مبارزه با ابولا 100 میلیون دلار بود اما حالا به 10 برابر اون میزان نیاز داریم.

دیوید نابارو می گوید بودجه مورد نیاز برای مبارزه با ابولا 10برابر بیش از ارزیابی ماه قبل هست

هماهنگ نماينده ساوقت ملل متحد در مبارزه با ابولا اضافه کرد: 'به سبب نوع گسترش یافتن بیماری، حالا باید تلاشی بی سابقه برای مهار اون اجرا کنیم.

هموقت بروس ایلوارد، معاون دبیرکل ساوقت بهداشت جهانی، در این نشست هشدار داد بحرانی که با اون مواجهیم در عصر جدید بی سابقه هست و نمی دانیم که شمار مبتلایان به چه عددی می رسد.

معاون دبیرکل ساوقت بهداشت جهانی یادآوری کرد وقتی دو هفته قبل این ساوقت خواستار آمادگی برای مدیریت و درمان 20 هزار مبتلای احتمالی شد این رقم برای برخی افراد، بزرگ به نظر می آمد اما امروز به نظر می رسد که این عدد چندان بزرگ نباشد.

جواون لیو، رییس ساوقت پزشکان بدون مرز نیز در همین نشست خواستار اقدامی هماهنگ و زیر نظر یک ستاد فرماندهی مرکزی برای مقابله با ابولا شد.

به فرموده رییس ساوقت پزشکان بدون مرز، بیماران مبتلا در لیبریا به دنبال محلی که اونها را از دیگران جدا نگه دارد به مراکز درمانی مراجعه می نمايند اما متاسفانه کادرهای پزشکی باید اونها را برگردانند چون امکانات کافی برای پذیرش اونها در دسترس نیست.

جواون لیو اضافه کرد:افراد آلوده به ویروس مجبور می شوند به خانه فرستاده شوند تا دیگران را هم آلوده نمايند و به این شکل شیوع بیماری مرگبار سرعت می گیرد.

همه اینها به سبب فقدان واکنش جهانی هست.

ساوقت بهداشت جهانی پیشتر از وعده چین برای اعزام تیم متخصصان آزمایشگاه های سیار به سیرالئون هستقبال کرده بود.

مارگارت چان، رییس ساوقت بهداشت جهانی، فرموده هست اصلی ترین نیاز در راه مقابله با بیماری ابولا، کادر پزشکی مجرب هست.***بیماری ابولا

از نشانه های بیماری تب بالا، خونریزی و اختلال در سیستم عصبی هست.

نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به ابولا ممکن هست به 90 % برسد اما با وضع شیوع فعلی این ویروس، نرخ مرگ حدود 55 % هست.

دوره نهفتگی ویروس در بدن بین دو تا 21 روز هست و تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای ابولا کشف نشده هست.

در روزهای بستری شدن، روش های پشتیبانی نظیر آب دادن به مبتلایانی که اسهال و هستفراغ دارند می تواند مفید باشد.

خفاش های میوه خوار، که در برخی کشورهای غربی افریقا حضور دارند، به عنوان میزبان طبیعی ویروس ابولا محسوب می شوند اما خود این پرندگان علایم بیماری را نشان نمی دهند.

22:

«ابولا» از شایعه تا واقعیت
خبرگزاری ایسنا: مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در یادداشتی با عنوان "ابولا از شایعه تا واقعیت" به نقد و بررسی ابعاد شایعه ابولا در تبریز پرداخت.

متن یادداشت دکتر محمد مهدی گویا در پی می آید:

شایعاتی با عنوان "فوت 5 نفر در اثر بیماری ابولا در تبریز" در روزهای گذشته رسانه های رسمی و غیر رسمی کشور را تا اندازه ای تحت تاثیر خود برنامه داد و علاوه بر سودی که نصیب برخی شایعه پراکنان نمود، سوالات نگران نماينده متعددی را نیز در ذهن آحاد امت ایجاد نمود که لازم هست جواب داده شود.

بدون شک بهترین جواب ها در این شرایط صریح ترین، صادقانه ترین و شفاف ترین جواب ها هستند.

واقعیت این هست که با سرد شدن هوا در طی دو ماه گذشته، همانند سایر شهرها و هستان های کشور در فصل سرد سال، در تبریز موارد بیماری اونفلوانزا که یک بیماری فصلی هست به تدریج افزایش یافت (اتفاقی که همه ساله و در همه کشورها رخ می دهد و معمولا با گرم شدن هوا تعداد بیماران نیز کاسته شده و همه گیری فصلی پایان می پذیرد).

همه می دانند، ویروس ابولا تنها در برخی خفاش ها و میمون های بزرگ حیات وحش در مناطق مشخصی از آفریقا وجود دارد و فقط افرادی به این بیماری مبتلا می شوند که با حیوان الوده یا بیمار مبتلا به ابولا و خون و ترشحات بدنش تماس نزدیک داشته باشند، و برای اینکه پزشکی به وجود این بیماری در بیمار خود شک نماید و خانواده او را نگران نماید باید سابقه سفر به آفریقا را از او و اطرافیانش جویا شود.

هیچکدام از بیماران تبریز سابقه سفر به کشورهای گرفتار ابولا در غرب آفریقا را نداشتند.

از طرفی هرچند بیماری ابولا یک بیماری تنفسی نیست اما اشتباه یک دانشجوی پزشکی در هنگام پرونده نویسی، رعایت نکردن دستورالعمل های کشوری، باعث شد که با برچسب نادرست زدن "بیماری ابولا" به یک بیمار تنفسی شدید ناشی از ویروس اونفلوانزا، اولین هسته های شایعه شکل گرفت.

به تدریج با انتشار این شایعه در رسانه های رسمی و غیر رسمی، همانند گلوله برفی که در سرازیری برنامه گرفته هست و به سرعت بزرگ و بزرگتر می گردد، این شایعه برای بسیاری از افراد به یک باور قلبی تبدیل گردید و سیستم بهداشتی کشور را به پنهان کاری متهم نمودند.

متاسفانه برخی رسانه های رسمی نیز بدون اینکه از مرجع قانونی و رسمی بیماری های واگیر کشور، یعنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر هستعلام نمایند اقدام به انتشار این خبر نمودند.

هرچند اولین پزشکی که برچسب ناصحیح ابولا را برای بیماری مبتلا به اونفلوانزای شدید مطرح نموده بود، متوجه اشتباه خود گردید اما دیگر شایعه ساخته و منتشر شده بود.

بر همگان مسلم هست که موضوع بهداشت و سلامت و علی الخصوص بیماری های عفونی واگیر که می توانند باعث همه گیری های گسترده شوند موضوعی نیستند که بشود اونهارا بازیچه مقاصد سیاسی و اقتصادی گروهی اندک برنامه داد و رابطه بین مسئولین بهداشتی هر کشور با آحاد امت باید همواره در قالب صداقت بیان، اعتماد و فرمودگوی شفاف باقی بماند، چراکه همکاری دو سویه امت و مسئولین بهداشتی منطقه ای و ملی برای پیش بردن برنامه های سلامت یک امر تسهیل نماينده هست (برنامه قابل افتخار ریشه کنی فلج اطفال در کشور جمهوری اسلامی ایران از جمله مصادیق این موضوع می باشد).

بیماری ابولا پايه ا یک بیماری تنفسی نیست و اشتباه گرفتن اون با موارد شدید بیماری ویروسی اونفلوانزا از نظر کلینیکی بسیار بعید به نظر می رسد، اما این اتفاق رخ داد! همچنان که در طی دوسال گذشته نیز اشتباهات کلینیکی مشابهی در بسیاری از کشورهای جهان بوقوع پیوست.

شایعه ها همیشه به همین راحتی ساخته می شوند اما واقعیت اون هست که کارشناسان و متخصصانی که با موضوع طغیان بیماری های واگیر در جهان و تاریخچه پر فراز و نشیب این بیماری ها آشنایی دارند بخوبی می دانند که جزء لاینفک و حاشیه همیشگی اینگونه طغیان ها، همانا ساخته شدن و انتشار شایعات متعدد می باشد.

تجربیات مشابه در سایر نقاط جهان بخوبی نشان داده هست که در جریان طغیان های بیماری های عفونی، همواره برخی رسانه های غیررسمی و کم مخاطب با انگیزه جلب توجه بیشتر مخاطبان و کسب سود بیشتر از طریق ایجاد شایعه و ترس و دل نگرانی عمومی، دست به ساخت شایعه و یا تحریف آمار و سخنان مسئولین بهداشتی می زنند.

پیدایش شایعه ها در همه گیری ها در همه جای دنیا امری اجتناب ناپذیر هست اما نکته قابل تامل اینجاست که وقتی که شایعه ها از زبان رسانه های قابل اعتماد امت و بدون هستعلام از مرجع قانونی اطلاعات بیماری های واگیر کشور (مرکز مدیریت بیماری های واگیر در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی) منتشر شوند، کم کم یک امر غیر واقعی به شکل یک باور واقعی به عموم امت تلقین می گردد.

نهایتاً با بررسی سریع میدانی و ارزیابی واقعی بودن یا نبودن خبر توسط کارشناسان فنی و مسئولین بهداشتی کشور و پس از اثبات شایعه بودن اون، خبر توسط مسئولین بهداشتی تکذیب می شود، اما گاهی این شایعه سازی ها علاوه بر خدشه وارد کردن به رابطه صادقانه مسئولین بهداشت و آحاد جامعه، می توانند باعث بروز رفتارهای غیربهداشتی و گسترش بیشتر بیماری های معمول جامعه گردد.

مصداق نزدیک و ملموس این سهل انگاری در اشاعه خبرهای کذب بهداشتی را می توان در آفریقا و در جریان همین بیماری ابولا پیدا کرد.

به تایید کارشناسان و دانشمندان مطرح بهداشتی جهان، یکی از دلایلی که این بیماری در کشورهای غرب آفریقا ریشه دوانید و شعله ور شد وجود خرافات و شایعه های مختلف بود که باعث شد همکاری امت با نظام سلامت شان به حداقل ممکن برسد و رفتارهای غیربهداشتی در نوع درمان بیماران و دفن اجساد عفونی ترویج یابند.

در حقیقت شایعه نه تنها برای آتش همه گیری ها مانند بنزین عمل می نماید و اونرا شعله ور تر می کند بلکه مانع خدمت رسانی تیم های بهداشتی درمانی به مناطق آسیب دیده می شود.

برخی افراد ممکن هست گمان نمايند که وجود شایعه و ایجاد نگرانی می تواند باعث هوشیار سازی و ایجاد حرکت در مسئولین بهداشتی کشورها برای جواب هر چه سریعتر به آسیب دیدگان شود، درحالیکه ضمن احترام به رسالت خبررسانی سریع باید اذعان نمود که در مورد بیماری های واگیر و سلامت امت حقیقت چیز دیگری هست.

تجربه تلخ و خسارات سنگین ابولا در غرب آفریقا جواب این سوال را به روشنی بیان می دارد.

سونامی شایعات و ابهامات متعدد بی جواب در نهایت مانند بنزینی شعله های آتش این طغیان خانمان برانداز را سرکش تر و سوزان تر نمود تا جایی که امت نه تنها به سیستم پزشکی و خادمان بهداشتی درمانی خود بدبین و بی اعتماد شدند بلکه بیماران خود را به جای انتقال به بیمارستان در خانه نگه می داشتند و کم کم خیابان ها پر شد از جسد های رها شده و حتی بدتر از اون وقتی بود که حملات مسلحانه به بیمارستان ها و عملیات رها سازی بیماران انجام پذیرفت.

هرچند ابولا از راه مصرف میوه و غذا منتقل نمی شود اما بسیاری از افراد و سایت های شایعه ساز آمرانه و یا ناآگاهانه گاهی عنوان می نمايند که میوه یا آب و غذای آلوده علت انتقال بیماری هست.

برای روبرو شدن با ابولا به عنوان بیماری ای که ترس و شایعه اش جلوتر خودش به شهرهای کشور می رسد و شعله های شایعات و اخبار نادرست پیش از خود بیماری خسارت به بار می آورد باید هماهنگی نزدیک و صمیمانه ای بین رسانه ها و مسئولین بهداشتی کشورها حاکم باشد.

مرجع رسمی و پاسخگو به ابهامات و سوالات مرتبط با بیماری های واگیر در کشور ما "مرکز مدیریت بیماری های واگیر" در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد.

مرکز مدیریت بیماری های واگیر تجربیات درخشانی در کنترل همه گیری ها با حفظ آرامش در سال های گذشته دارد و طغیان های مهمی مانند وبا، تب کریمه کنگو، اسهال های خونی و ...

را مدیریت نموده هست و با اطلاع رسانی صحیح برنامه های بزرگی را مانند واکسیناسیون سرخک و فلج اطفال (و بسیاری برنامه های ملی دیگر از این قبیل) را با همکاری رسانه ها و همیاری امت و بسیج آحاد امت به سرانجام رسانده هست.

انتظار می رود که در مواقعی که اخبار داغ و مخاطب پسند اما نگران نماينده ای به دست خبرنگاران می رسد اولین اقدامشان تماس با روابط عمومی وزارت بهداشت و کسب اطلاع دقیق از مرکز مدیریت بیماری های واگیر باشد و مطمئن باشند که همکاران ما در این مرکز با استقامت و حوصله پاسخگوی ابهامات ایجاد شده به خبرنگاران محترم هستند.78 out of 100 based on 33 user ratings 1208 reviews