مجوز توزیع قرص ضد بیماری ایدز صادر شد


مجوز توزیع قرص ضد بیماری ایدز صادر شدمجوز توزیع قرص ضد بیماری ایدز صادر شد
به‌تازگی اداره‌ی نظارت بر غذا و داروی آمریکا، درخواست کارشناسان آمریکایی برای اجازه‌ی توزیع آزاد قرص 'ترووادا' را پذیرفت. بر اساس نتایج تحقیقات متفاوت، این قرص قادر به پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز است.
مجوز توزیع قرص ضد بیماری ایدز صادر شد
قرص "ترووادا" (Truvada) توسط شرکت داروسازی Gilead Sciences در کالیفرنیا تولید می‌شود. این قرص امروزه همراه با داروهای دیگر برای مقابله با بیماری ایدز مورد استفاده برنامه می‌گیرد.

به گزارش دویچه وله، اداره‌ی نظارت بر غذا و داروی آمریکا در ماه‌های اخیر به طور مکرر پیشنهادهای کارشناسان آمریکایی در زمینه‌ی توزیع آزاد قرص "ترووادا" در بازار آمریکا را بررسی کرده بود. این نهاد سرانجام روز دهم ماه مه به نتیجه‌ای دراین‌باره رسید: اکثریت اعضای هیئت علمی مستقل به آزادی توزیع "ترووادا" به عنوان قرص پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز در بازار آمریکا رای دادند. اداره‌ی نظارت بر غذا و داروی آمریکا معمولا پیشنهادهای کمیسیون علمی را عملی می‌کند.

اساس کار، سه تحقیق مستقل در کشورهای متفاوت
اساس مذاکرات کارشناسان، سه تحقیق متفاوت و مستقل از هم بود. تحقیق اول در میان زوج‌های همجنسگرا (مرد) انجام شد!!! از هر زوجی یک نفر مبتلا به بیماری ایدز بود!!! برای انجام این تحقیق، پژوهشگران آن افرادی که بیماری ایدز نداشتند را به دو دسته تقسیم کردند؛ گروهی که از داروی "ترووادا" استفاده کرده و دیگری گروهی که تنها یک شبه‌دارو مصرف کرده بود. بر اساس نتایج این تحقیق، در گروهی که از داروی "ترووادا" استفاده کرده بود، خطر ابتلا به بیماری ایدز به میزان 44 درصد کاهش پیدا کرد.

مجوز توزیع قرص ضد بیماری ایدز صادر شد

تحقیق دوم را "مرکز دولتی کنترل و پیشگیری بیماری کشور کنیا" در میان زوج‌های ناهمجنس‌گرا انجام داد. تحقیق سوم هم از سوی دانشگاه واشنگتن در کشور بوتسوانا در میان زوج‌های ناهمجنس‌گرا صورت گرفت.

نتایج این دو تحقیق یکسان بود: خطر ابتلا به بیماری ایدز از سوی شریک زندگی در کسانی که قرص "ترووادا" را برای پیشگیری مصرف کرده بودند نسبت به افرادی که از این قرص استفاده نکرده بودند، به میزان دو سوم کاهش نشان می‌داد.

مخالفان قرص ضد بیماری ایدز
یکی از استدلال‌های مخالفان قرص "ترووادا" آن است که این قرص می‌تواند بر روی افرادی که مبتلا به بیماری ایدز نیستند، عوارضی جانبی داشته باشد. مخالفان دیگری هم استدلال می‌کنند که "ترووادا" می‌تواند مانع استفاده‌ی افراد از کاندوم شود؛ به این معنا که استفاده از کاندوم دیگر زائد و بی‌مورد به نظر آید.

اما مساله‌‌ی دیگری هم وجود دارد که استفاده از قرص "ترووادا" را دشوار می‌سازد و آن هم این است که مصرف‌کنندگان این قرص امروزه در ایالات متحده آمریکا باید ماهانه با حدود 1200 دلار در هزینه‌ی آن سهیم شوند.ته ‌دیگ و نان سوخته سرطان‌زاست

1:

یادمه تو اخبار فرمودن ایران قرص ضد ایدز ساخته پس اون چی شد ؟


60 out of 100 based on 35 user ratings 110 reviews