واردات سرنگ‌های چینی غیراستاندارد تائید شد


واردات سرنگ‌های چینی غیراستاندارد تائید شدواردات سرنگ‌های چینی غیراستاندارد تائید شد
به گزارش ایسنا، فریدون بلغاری با اشاره به اینکه تاکنون گزارش‌های مردمی زیادی از سراسر کشور درباره مشکل دار بودن سرنگ‌های چینی وارداتی به دست ما رسیده است، گفت: در همین راستا بیش از 4000 نمونه سرنگ وارداتی را از بازار خریداری کردیم و پس از انجام آزمایش‌های مختلف مشخص شد که این سرنگ‌ها غیراستاندارد و مشکل دار هستند.

او با اشاره به اینکه به وزارت بهداشت نامه نوشتیم که هرچه سریع‌تر سرنگ‌های وارداتی چینی را از سطح بازار جمع‌آوری کند، افزود: اگر وزارت بهداشت این کار را انجام ندهد سازمان استاندارد این سرنگ‌ها را از بازار جمع‌آوری خواهد کرد.

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه آماری درباره تلفات احتمالی ناشی از مصرف سرنگ‌های وارداتی چینی در دست نیست، اظهار کرد: براساس گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است مصرف سرنگ‌های وارداتی چینی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است که آزمون‌های ما نیز این گزارش‌ها را تایید کرده است. به عنوان مثال این سرنگ‌ها یا نشتی دارند و یا اینکه ماده دارویی موجود در آنها به صورت کامل به بیمار تزریق نمی‌شود.

در سه ماه نخست سال جاری بالغ بر هفت میلیون دلار انواع سرنگ وارد کشور شد. از این مقدار بیش از 600 دلار به صورت مستقیم از چین وارد ایران شد. در همین مدت بزرگترین محموله سرنگ‌های وارداتی نیز سرنگ در احجام دو تا 60 سی‌سی به میزان بیش از 245 تن و ارزش 505 هزار دلار از چین وارد ایران شد.

اگرچه ارزش سرنگ‌های وارداتی از چین بسیار کمتر از ارزش سرنگ‌های وارداتی از کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه و آلمان بوده اما وزن سرنگ‌های وارداتی از چین بیش از 70 درصد از کل وزن واردات این محصول را به ایران در سه ماه نخست امسال به خود اختصاص داد.

سال گذشته نیز بیش از 1500 تن انواع سرنگ به ارزش تقریبی 35.8 میلیون دلار وارد کشور شده بود. از این مقدار بیش از 1227 تن سرنگ به ارزش 7.2 میلیون دلار فقط مربوط به واردات سرنگ از چین بوده است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در سال گذشته نیز چین در واردات سرنگ ایران سهمی معادل 80 درصد داشته است.

در همین حال یک عضو سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه واردات سرنگ‌های آلوده چینی به کشور با وجود همه تکذیب‌ها واقعیت دارد، گفته که "چون کسی از مصرف سرنگ‌های آلوده شکایت نکرده، بنابراین هیچ سازمان و نهاد و ارگانی هم مسئله را دنبال نکرده است."

به گفته ایرج خسرونیا "وجود آمپول‌های چینی در کشور صحت دارد و مواردی که بر اثر این تزریق‌ها دچار مشکل شده‌اند را هم داریم اما این افراد باید به پزشک‌ قانونی مراجعه کنند تا آن زمان پزشک‌ قانونی در مورد آنها تشکیل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستیم که پزشکی‌ قانونی در این مورد اعلام می‌کند که در هیچ موردی درباره آمپول‌های چینی پرونده‌ای ندارند به خاطر آن است که افرادی که بر اثر تزریق این آمپول‌های چینی متضرر شده‌اند شکایت نکردند."

طبق آمار در حال حاضر 18 کارخانه تولید سرنگ در کشور وجود دارد و با وجود این تعداد کارخانه عجیب به نظر می‌رسد که کشور باز هم نیازمند واردات سرنگ است. در همین حال مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ احمر هم گفته که "وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ‌های مرغوب در کشور توسط 18 کارخانه، مجوز واردات این کالا را بی‌رویه صادر می‌کند."/ایسنا

واردات سرنگ‌های چینی غیراستاندارد تائید شدبه بهانه "روز جهانی پوکی استخوان"

1:

واکنش ساوقت غذا و دارو به ادعای سرنگ های آلوده چینیرئیس ساوقت غذا و دارو فراخوان نمود: تاکنون هیچ شکایتی در مورد آلودگی سرنگهای چینی واصل نشده هست.
به نقل مهر، دکتر عباس حاجی آخوندی تاکید کرد: مطالعات میدانی ساوقت غذا و دارو نیز هیچ اشکالی را در خصوص این سرنگها تایید نمی کند.

رئیس ساوقت غذا و دارو در جواب به نامه نظام الدین برزگری رئیس ساوقت ملی هستاندارد که رونوشت اون به وزیر بهداشت نیز ارسال شده هست، ضمن توضیح کامل در خصوص سرنگهای چینی موجود در بازار، موارد مطروحه در خصوص آلودگی این سرنگها که سلامت شان مورد تایید ساوقت ملی هستاندارد نیز برنامه گرفته اند، را رد کرده هست.

این نقل حاکیست؛ متن کامل نامه دکتر عباس حاجی آخوندی خطاب به رئیس ساوقت ملی هستاندارد به این شرح هست:
در جواب به نامه شماره 30693 مورخ 2/5/92 عالی در خصوص کیفیت سرنگهای یکبار مصرف پزشکی و سرنگ انسولین وارداتی از کشور چین با علائم تجاری و HENIZ و UNOLOK, و Disposable syring موارد زیر را با هستحضار می رساند:

1- سرنگ P.MED دارای تاییدیه های متعدد از ساوقت ملی هستاندارد ایران به شماره های 274313 مورخ 19/2/91 ، 277141 مورخ 27/3/91 ، 241443 مورخ 6/7/90 ، 241490 مورخ 5/6/90 ، 273172 مورخ 9/2/91 ، 248668 مورخ 23/8/90، 241490 مورخ 5/9/90 و 252964 مورخ 26/9/90 هست.

2- سرنگ Lisen دارای تاییدیه های به شماره های 109115192 مورخ 20/4/91 و 9007808 مورخ 20/10/90 و 109116517 مورخ 3/5/91 از ساوقت ملی هستاندارد ایران می باشد.

3- سرنگ UNOLOK انسولین سرنگ انسولین یک تکه بوده که به دلیل اونکه مشمول هستاندارد اجباری هست قبل از ترخیص توسط ساوقت ملی هستاندارد نمونه برداری شده و بررسیهای کیفی لازم به عمل می آید و در صورت احراز کیفیت و انطباق با هستانداردهای ملی از گمرک ترخیص می گردند.

4- سرنگ HENIZ فاقد سابقه کارشناسی یا مجوز ورود از اداره کل تجهیزات پزشکی هست.

5- در خصوص سرنگ با علامت تجاری Disposable syring این دو کلمه که به معنای سرنگ یکبار مصرف می باشد و معمولاً بر روی تمامی سرنگها نوشته می شوند لذا خواهشمند هست دستور فرمایید بررسی مجدد به عمل آید و چنانچه جمله فوق الذکر به عنوان مارک تجاری هستفاده می شود مراتب فراخوان گردد تا اقدام مقتضی به عمل آید.


در غیر اینصورت بایستی کلیه سرنگ های یکبار مصرف جمع آوری شوند چون روی اکثر اونان این جمله نوشته شده هست.


به بهانه "روز جهانی کمردرد"
لذا با توجه به اینکه سه مورد از سرنگ های با علائم تجاری فوق الذکر دارای تاییدیه های ساوقت ملی هستاندارد می باشند و تاکنون نیز شکایتی از دانشگاه های علوم پزشکی و یا سایر مراجع مصرف نماينده به این ساوقت واصل نگردیده هست و مطالعات میدانی به عمل آمده نیز اشکالات فوق الذکر را تایید نمی نمایند خواهشمند هست دستور فرمایید نمونه هایی که دارای ذرات و مواد خارجی می باشند به این ساوقت ارسال گردد.

بدیهی هست با توجه به تاییدیه های صادره و عدم وجود شکایت و عارضه جانبی پس از هستفاده از این سرنگ ها، هرگونه اقدام عجولانه در خصوص سرنگهایی که به صورت قانونی وارد کشور شده اند و دارای تاییدیه های ساوقت ملی هستاندارد می باشند، علاوه بر تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی موجب زیرسئوال رفتن مراکز معتبر کشور از جمله اون ساوقت محترم خواهد شد.

در پایان به اطلاع می رساند اطلاع رسانی لازم جهت جمع آوری سرنگهای با علائم تجاری HENIZ که فاقد مجوز ورود هستند به عمل آمده هست و در مورد سرنگ با مارک تجاری Disposable syring پس از ارسال اطلاعات تکمیلی از طرف اون ساوقت اقدام لازم به عمل خواهد آمد./مهر

واردات سرنگ‌های چینی غیراستاندارد تائید شد
72 out of 100 based on 17 user ratings 1142 reviews