ده حقیقت در مورد شامپو


ده حقیقت در مورد شامپوده حقیقت در مورد شامپو
شامپو های مختلفی با ویژگی ها و قیمت های مختلفی وجود دارد که هر کس بر اساس ویژگی موی خود از یکی از آن ها استفاده می کند.اما نکات و حقایقی در مورد شامپوها و استفاده از آنها هست که ما آنها را به شما می گوییم.

ده حقیقت در مورد شامپو


شامپو زدن سر خیلی راحت است، مقداری از آن را بر روی سر بریزید تا کف کند و سپس با آب شستشو دهید و این کار را تکرار کنید، این‌طور نیست؟ اما دستورالعمل‌های روی شامپوها فقط تمهیدی هوشمندانه برای مصرف بیشتر شامپو است. ما اطلاعاتی درباره شامپو از حفظ رنگ مو تا شیوه شستشوی مناسب مو داریم و می‌خواهیم در اینجا شما را با این حقایق آشنا کنیم:

1- شامپو مهم‌ترین بخش شستشوی سر نیست. ممکن است گران‌قیمت‌ترین شامپوها را خریداری کنید اما در صورتی که به درستی از آن استفاده نکنید به نتایج مورد نظر نمی‌رسید. طراحان مد دراین‌باره می‌گویند ماساژ سر و مو و نیز آب کشی مهم‌ترین بخش شستشوی مو است. برای ماساژ سر در شستشو از سینه دست استفاده کنید تا نگذارید سبوم (ماده‌ای چرب و مومی) ترشح شود و به این ترتیب سلامت فولیکولهای مو بیشتر حفظ می‌شود. دقت کنید همیشه موها را کامل آبکشی کنید تا شامپو به طور کامل از آن‌ها خارج شود.

2- شامپوهای خانگی و طبیعی لزوماً گزینه‌های بهتری نیستند. این که شامپویی حاوی مواد تشکیل‌دهنده طبیعی است، به این معنی نیست که مواد تشکیل‌دهنده آن به خودی خود برای شما خوب است. مثلاً لیمو می‌تواند فولیکول مو و پوست سر را تحریک کند و نعناع و منتول که در محصولات سالنی استفاده می‌شود و تأثیر آرام بخشی دارد در صورتی که در شامپوی خانگی استفاده شود ممکن است واکنش‌های آلرژی شدید ایجاد کنند. بنابراین از مواد تشکیل‌دهنده شامپوها به عنوان دستور راهنمایی برای ساخت شامپو استفاده نکنید چرا که آن‌ها توسط متخصصان طراحی و تنظیم‌شده‌اند.

3- انتظار نداشته باشید تأثیر شامپوها همانند چیزی باشد که تبلیغ می‌کنند. موهای پر پشت و زیبایی که در تبلیغات می‌بینید حاصل آرایش و بیگودی برقی است. شما به فاندیشن خوبی نیاز دارید تا در پوشش روی مو تورم ایجاد کند و به موها حجم دهد. موهای جذابی که در فیلم‌ها و تبلیغات می‌بینید نتیجه عمل آرایشگرهای خیلی صبور و ماهر است.

4- مصرف بیش از حد شامپو (بیشتر از اندازه یک سکه) کف زیادی ایجاد می‌کند که مانع شستشوی مناسب می‌شود. کف به مقدار متعادل کمک می‌کند شامپو در مو و پوست سر بهتر تأثیر بگذارد اما کف زیادی مانع ماساژ درست شامپو می‌شود.

5- ممکن است تبلیغات شامپو ادعای مواد تشکیل‌دهنده عالی داشته باشد اما آن شامپو تأثیر خاصی بر مو نداشته باشد. ممکن است شامپو حاوی روغن زیتون یا خاویار باشد اما برای این که تأثیر بگذارد باید حتماً حاوی یک تا پنج درصد از این ماده تشکیل دهنده باشد. از این رو کارشناسان مد و زیبایی توصیه می‌کنند مراقب ادعاهای اغراق‌آمیز باشید. وقتی شرکتی ادعای زیادی دارد و وعده بزرگی می‌دهد باید با مصرف شامپو فوراً نتایج را مشاهده کنید. ممکن است از شامپویی استفاده کنید و در چند مرتبه اول نتیجه آن خوب باشد اما پس از مدتی متوجه شوید که برخی مواد آن بیش از حد مورد نیاز بوده و بر روی مو باقی می‌ماند.

6- می‌توانید محصولات برند شامپوی سالنی را از داروخانه‌ها تهیه کنید. زمانی تصور می‌شد که محصولات موی برند سالنی را نباید از داروخانه تهیه کرد چون ممکن است رقیق‌شده یا کم کیفیت باشند اما چنین نیست. در شرایط رقابت‌های اقتصادی، شرکت‌ها ترجیح می‌دهند فروش محصولاتشان را با استفاده از فروشگاه‌ها و داروخانه‌های مختلف، افزایش دهند.

7- افراد دارای موهای بلوند باید مرتب از شامپوهای شفاف کننده (کلاریفایینگ) استفاده کنند. اگر مویتان را رنگ روشن کرده‌اید باید دائماً از شامپوی شفاف کننده استفاده کنید. موی رنگ‌شده یا هایلایت به خصوص موهایی که بی‌رنگ شده‌اند، بسیار نفوذپذیر هستند و به سادگی ذرات محیط بیرون مانند اسپری مو، عرق، دود و حتی مواد معدنی آب (در هنگام حمام) ناخواسته جذب آن‌ها می‌شوند. با استفاده هفتگی از شامپوی شفاف کننده، به جدا شدن و خنثی شدن این رنگ‌های ناخواسته از مو کمک کنید.

8- مو به مرور زمان به شامپو عادت نمی‌کند. اگر احساس می‌کنید دیگر شامپویتان مثل سابق برایتان خوب نیست، آن را دور نیندازید . موها با تغییرات فصل تغییر می‌کنند و این ممکن است علت تغییر بافت مویتان شده باشد، یا در صورتی که به مقدار کافی موهایتان را شستشو نمی‌دهید، ممکن است مقداری شامپو بر روی سرتان جمع شده باشد. تغییر شامپو فایده‌ای ندارد. شما محلول یا صابون شوینده صورتتان را عوض نمی‌کنید، پس چرا می‌خواهید شامپویتان را عوض کنید؟

9- حتی مرغوب‌ترین شامپوها نمی‌توانند موی شما را برای همیشه تغییر دهند. شستشوی مو با شامپوی مناسب همانند ورزش کردن است. تا وقتی که از شامپو استفاده می‌کنید موهایتان خوب است اما اگر استفاده از آن را متوقف کنید، سه ماه بعد به خانه اول بر می‌گردید.

10- همه مواد تشکیل‌دهنده همانند هم نیستند. بسیاری از شامپوها حاوی عوامل کف کننده‌ای از قبیل امونیوم لوریل سولفات ، آمونیوم لورت سولفات یا سدیم لوریل سولفات هستند که برای سر نامناسب بوده و پوست سر را خشک می‌کنند بنابراین نباید از این شامپوها استفاده کنید. به جای آن از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی عامل سدیم لورت سولفات باشد که بسیار ملایم تر است. همچنین تی لوریل یا لورت سولفات نیز مناسب هستند.
منبع:ویکی5040چه بخوریم تا دیرتر پیرشویم

1:

تمام شامپوها مضرند.تجربه يك كچل


انقلابِ سرم در سلامت پوست

2:

ده حقیقت در مورد شامپو
چیزی به عنوان بهترین شامپو وجود ندارد.


اولین علایم ایدز در دهان
اغلب شامپوها اثر پاک‌نمايندگی رضایت‌بخشی دارند و قیمتی که شما برای شامپو پرداخت می‌کنید، موضوع سلیقه شخصی هست و لزومی‌ندارد برای به دست آوردن شامپوی خوب، پول زیادی خرج کنید.


پیری پوست با هر روز حمام کردن
به این معنا که الزاما شامپوی گران معیار خوب بودن اون نیست.

همه شامپوها حاوی ترکیبات سورفاکتانت هستند و عمل نظافت و زدودن چربی و چرک و سایر زواید روی مو را انجام می‌دهند که این مواد همراه با کف در موقع آبکشی از بین می‌رود.

آیا هستفاده مکرر از شامپو موجب کدر شدن و آسیب دیدن مو می‌شود؟
هستفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به کارگیری روش صحیح هستفاده از شامپو باعث کدورت و آسیب‌دیدگی موها می‌گردد.


حمام ویژه زنان ژاپنی برای اینکه پیر نشوند!
در صورتی که شامپوی مناسب موی خود پیدا نموده و روش صحیح شامپوکردن و خشک کردن مو را یاد گرفته‌اید، می‌توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

همه تولیدنماينده‌ها ادعا می‌نمايند شامپویشان بهترین هست.


از مضرات اکستنشن: ریزش مو
آیا واقعا شامپوها فرقی با هم ندارند؟

تفاوت بسیار زیادی بین شامپوهای مختلف از نظر کیفیت ماده اولیه مورد هستفاده، فرمولاسیون به کاربرده شده، رعایت اصول بهداشتی در خط تولید، جنس تجهیزات ساخت و بسته‌بندی و همچنین دقت تولیدنماينده در کنترل کیفیت محصول نهایی وجود دارد.


ساخت داروی ایرانی مؤثر در درمان ریزش مو
ضمن اونکه شرایط نگهداری محصول تا رسیدن به دست مصرف نماينده از شرایط مهم و موثر در کیفیت نهایی شامپو هست.

چگونه یک شامپوی مناسب برای موهایمان انتخاب کنیم؟
چون موها متفاوت هستند و شامپوها نیز مختلف؛ بهترین راه امتحان کردن انواع شامپو و در نهایت انتخاب مناسب‌ترین اونها هست.


درمان ریزش مو
بر چسب روی شامپوها به معرفی ترکیبات موجود در اون می‌پردازد.

اونچه مهم هست اینکه اگر موهای شما در اثر مواد مختلف مثل مواد مش یا فر یا به هر دلیل دیگری آسیب دیده هست، بهتر هست به اسیدیته شامپو دقت کنید.

اسیدیته شامپوها بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک تنظیم می‌شود.

اگر موهایتان آسیب‌دیده شامپوهای خنثی یا شامپویی با اسیدیته اسیدی سبک که مو را کمتر متورم کرده و لایه خارجی کوتیکولی مو را کمتر به هم می‌ریزد، مناسب‌تر هست.

آیا شامپوی نامناسب موجب ریزش موی سر می‌شود؟
امت وقتی شامپوی خود را عوض می‌نمايند، معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود می‌نمایند.

اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد اون را به فرآورده جدید نسبت می‌دهند و برعکس در صورتی که وضعیت موهایشان بدتر شد، بازهم فرآورده جدید را مقصر می‌دانند.

مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی جدید نسبت می‌دهند.

تحقیقات نشان داده هست که تعداد کمی ‌از امت از نقش عواملی مانند شانه کردن، برس کردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی‌های توارثی در ریزش مو آگاه هستند.

حقیقت اون هست که شامپوها باعث ریزش مو نمی‌شوند، ضمن اینکه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد اون در طول روز ندارند.

مدت وقت آبکشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد؟
پس از هستفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور کامل آبکشی کنید تا هیچ اثری از کف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد.

برای آبکشی شامپو از آب گرم هستفاده کنید تا شامپو به طور کامل از روی مو خارج گردد اما دمای آبکشی کاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد.

هرگز از آب داغ برای آبکشی موی خود هستفاده نکنید.

علت شوره سر چیست؟
شوره سر به دلایل مختلفی به وجود می‌آید و می‌تواند به شرایط ارثی، هورمونی، جریان نداشتن هوای کافی در لابه‌لای موی سر، خستگی و هسترس، برس نزدن یا غلط برس زدن موها و تغذیه غلط، مربوط باشد.

برای درمان و پیشگیری از این مشکل، باید از شامپوهای مخصوص ضد شوره هستفاده کنید.

زیاد شامپو زدن شوره را برطرف نمی‌کند اما تمیز نگاه داشتن موها ضروری هست.

در هر بار شستشوی مو چقدر شامپو هستفاده کنیم؟
میزان مصرف شامپو به میزان آلودگی مو و پوست سر، همچنین بلندی مو بستگی دارد.

به عنوان یک قاعده کلی میزان مصرف شامپو باید به اندازه‌ای باشد که موقع به کارگیری، کف حاصل از اون تمام سطح مو را بپوشاند.

به یاد داشته باشید وقت به کارگیری شامپو سپس مرحله آبکشی اولیه می‌باشد، یعنی وقتی که موی خود را به خوبی با آب خیس نموده‌اید.

شامپوی مورد هستفاده باید هر چند وقت یک‌بار تعویض شود؟
این تصور از اونجا نشأت گرفته که در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت توانایی‌شان در زدودن کامل آلودگی‌های مو و پوست سر، نوع خاصی از آلودگی‌ها را روی سر انباشته می‌نمود بنابراین به امت سفارش می‌شد که هر چند وقت یک‌بار شامپوی خود را تعویض نمایند تا این مشکل برطرف شود اما در صورتی که شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی‌شود، تعویض مکرر شامپو ضرورتی ندارد.

از طرفی وفاداری به برندی خاص نیز توصیه نمی‌شود زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه محصولات جدیدی با خواص متنوع عرضه می‌گردد که عدم هستفاده از اونها به دلیل اونکه محصولی که هستفاده می‌کرده‌ایم امتحان خود را پس داده، محروم نمودن خود از پیشرفت‌های تکنولوژی هست.

آیا کف زیاد شامپوها نشانه بهتر بودن‌شان هست؟
سورفاکتانت‌های زیادی با خواص متفاوت وجود دارند.

بعضی از اونها برای برطرف کردن گرد و خاک و بعضی دیگر برای برطرف کردن چربی بهترین اثر را دارند.

بعضی‌ها کمتر کف کرده و بعضی زیاد کف می‌نمايند.

برای همین تولیدنمايندگان شامپو از انواع مختلف سورفاکتانت‌ها کمک می‌گیرند.

برای مثال شامپوی موی چرب در مقایسه با شامپوی موی خشک باید سورفاکتانتی با کیفیت بالای چربی‌زدایی داشته باشد.

در هر صورت مصرف‌نمايندگان عملا اختلاف بین شامپوها را خیلی مشکل متوجه می‌شوند بنابراین حتی تصور نکنید شامپوهایی که تحت عنوان شامپوی تقویتی هستند، شامپوی بهتری هستند.

تولیدنمايندگان شرایط غلیظ نماينده یا رقیق‌نماينده را به لحاظ فروش و تجمل به شامپو اضافه می‌نمايند و حتی اگر سورفاکتانت‌ خاص کف کافی تولید نکند، به شامپوها مواد کف‌زا می‌افزایند که همه اینها جنبه تجمل و حفظ بازار تبلیغات را دارد.

شامپوهای ویتامینه، حالت‌دهنده و گیاهی می‌توانند موجب درمان آسیب‌های مو شوند؟
تنها راه رهایی از موهای آسیب‌دیده کوتاه کردن اونها هست نه شستشوی اون.

باید منتظر ماند تا موی سالم جایگزین شود.

اضافه کردن انواع عصاره نباتات و… به حالت‌دهنده‌ها مانند سایر روغن‌ها یا پروتئین‌ها عمل می‌نمايند.

پروتئین‌ها به مو و سطح آسیب دیده می‌چسبد و کوتیکول را پر می‌کند.

جالب هست بدانید همه حالت‌دهنده‌ها یکسان‌اند و تنها در جایی که موها به اون احتیاج دارد، جذب می‌شوند و بقیه آبکشی می‌شود.

آب همیشه اولین ماده‌ای هست که روی برچسب‌های این مواد می‌نشیند چون پایه همه مواد دیگر هست.

مواد جاذب رطوبت‌ و گلیسیرین با جذب آب از هوا مو را نرم و براق می‌کند.

پروتئین‌ها نیز موقتا ترک‌ها را به هم می‌چسباند و سطح نابرابر مو را صاف می‌کند تا آسیب جدی نبیند.

در مورد بعضی ترکیبات گیاهی و تخم‌مرغ و حنا و… با اینکه فرموده می‌شود خاصیت طراوت‌افزایی و جوانی دارد اما گواه علمی ‌برای چنین ادعایی موجود نیست.

شامپوهایی که حاوی نرم‌نماينده هستند، واقعا مؤثرند؟
اگر موی شما به نرم‌نماينده نیاز دارد، به جای هستفاده از این‌گونه شامپوها، بعد از شامپو زدن از یک نرم‌نماينده هستفاده کنید چون مشکل هست که یک شامپو این دو عمل را با هم اجرا کند و از یک سو موها را تمیز کند و در همان حالت یک لایه نازک نرم‌نماينده روی موها برنامه دهد.

با این کار در عین حال لایه‌ای از ذرات روی موها در اثر مواد نرم‌نماينده در اون شامپو باقی می‌ماند که این ذرات، خود می‌توانند باعث تجمع چربی شوند.

بهترین کار این هست که مویتان را شامپو کنید و سپس سپس آبکشی از یک نرم‌نماينده هستفاده کنید.

این ترکیبات وقتی به دنبال شامپو مصرف شوند، روی تار مو پوشش نامریی و ظریفی به جا می‌گذارند که کوتیکول به هم خورده را صاف می‌کند و ممکن هست حتی جاهایی از کوتیکول مو را که کنده شده هست، پر کند.

با این کار، مو کمتر مستعد گره خوردن شده و به راحتی شانه می‌شود و به درخشندگی و توان اون اضافه کرده می‌شود.

حالت‌دهنده‌ها اکثرا فوری عمل می‌نمايند و فقط برای یک دقیقه روی مو مانده و سپس آبکشی می‌شوند.

این ترکیبات تقریبا برای اکثر امت رضایت‌بخش هستند اما برای موهای آسیب‌دیده باید از حالت‌دهنده‌های سنگین‌تر هستفاده کرد (که باید قبل از آبکشی به مدت ۱۰دقیقه یا بیشتر روی سر بماند) اما نباید به ادعاهای گوناگون تبلیغاتی توجه نکنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که ساقه موها بافت مرده‌اند و نمی‌توان اونها را تغذیه کرد و یا آسیب‌ها را به‌طور دایم تغییر داد.

چطور شامپو بزنیم؟

شامپو زدن صحیح موها شامل مراحل زیر هست:

• گره‌گشایی‌ ‌از مو:
موی خود را با یک شانه دندانه درشت شانه کنید تا هیچ‌گونه گره‌ای روی اون نمانده باشد.

حواستان باشد که هرگز موی خود را در حالت خیس شانه نکنید چون در این حالت نیروی بیشتری برای شانه کردن مصرف می‌کنید بنابراین موی شما ممکن هست شکسته شود.

• آب‌کشی اولیه با آب ولرم:
در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نیمه‌گرم آبکشی کنید.

به این مرحله، آبکشی اولیه و یا پیش از شستشو فرموده می‌شود که برای زدودن گرد و غبار و به طور کلی آلودگی‌های قابل حل در آب انجام می‌شود.

هرگز از آب داغ هستفاده نکنید، چون موجب تردی و شنمايندگی مویتان خواهد شد.

• پخش کردن شامپو در کف دست:
مقداری شامپو در کف دست خود بریزید و دست‌های خود را روی هم مالش دهید تا شامپو روی دست‌هایتان پخش شود.

در واقع کف شامپو باید روی دست شما تشکیل شود.

مقدار شامپو باید به‌ اندازه‌ای باشد که کف اون تمام موهای شما را بپوشاند.

• ماساژ دادن شامپو روی پوست‌سر با نوک انگشتان:
شامپو را روی همه جای سر پخش کرده و با نوک انگشتانتان به آرامی‌ شامپو را روی پوست‌سر و موهایتان ماساژ دهید.

دقت کنید که از ناخن‌ها هستفاده نکنید و برای جلوگیری از گره خوردن و شکسته شدن مو این کار را به آرامی‌و به صورت دایره‌ای اجرا کنید.

• آب‌کشی نهایی:
در این مرحله موی خود را به خوبی آبکشی نمایید تا هرگونه بقایای شامپو از لابه‌لای موی شما زدوده شود.

باز هم تاکید می‌شود مو در حالت خیس نسبت به اصطکاک خیلی حساس هست، بنابراین اون را در حالت خیس به سختی مالش ندهید.

همیشه در هنگام شامپو کردن موها این پنج مرحله فوق را به یاد بیاورید تا تکرار این مراحل برای شما تبدیل به عادت شود.
منبع:پزشکان بدون مرز


66 out of 100 based on 61 user ratings 1136 reviews