نمای بی‌سابقه دیگ عظیم خورشید از منظر ماهواره «آیریس»


نمای بی‌سابقه دیگ عظیم خورشید از منظر ماهواره «آیریس»نمای بی‌سابقه دیگ عظیم خورشید از منظر ماهواره «آیریس»
ماهواره آیریس (Iris) ناسا با رصد منطقه‌ای بین سطح و لایه‌های خارجی خورشید با دمای دو میلیون درجه سانتیگراد، نمای جدیدی از خورشید با جزئیات منحصر بفرد تهیه کرده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تصاویر تهیه شده توسط ماهواره آیریس، انفجارهای پلاسما که تا شعاع صدها کیلومتر پرتاب می‌شوند، رصد شده است.

چشمه‌های پلاسما – جت‌هایی از گازهای باردار بطول هزاران کیلومتر – ظرف چند ثانیه با انفجار و رسیدن به بیرونی‌ترین لایه‌های جو خورشید، از دمای 10 هزار به چند میلیون درجه سانتیگراد می‌رسند.

توفان‌ و فوران‌ها بر سطح خورشید از پتانسیل مختل کردن عملکرد نیروگاه‌های برق، سیستم‌های حمل و نقل و ارتباطی روی زمین برخودار هستند.

«اسکات مکینتاش» مدیر مأموریت آیریس از مرکز ملی تحقیقات جوی تأکید می‌کند: همزمان با وقوع توفان‌های خورشیدی، ذرات باردار به سمت زمین حرکت می‌کنند که برای تخمین میزان سرعت آنها نیاز به درک جزئیات فیزیکی جو خورشید داریم و ماهواره ایریس می‌تواند اطلاعات مفیدی در این زمین تهیه کند.

در تصاویر تهیه شده توسط ماهواره آیریس، سطح خورشید مانند یک دیگ عظیم آتشین با جزئیات بسیار دقیق دیده می‌شود.

آیریس در اوایل سال 2013 میلادی به فضا پرتاب شد و محققان امیدوارند با کمک داده‌های جمع‌آوری شده توسط این ماهواره، جزئیات و پیش‌بینی بهتری از وضعیت آب و هوای فضا بدست آورند.

نتایج داده‌های جدید ماهواره آیریس در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو ارائه شد.نمای بی‌سابقه دیگ عظیم خورشید از منظر ماهواره «آیریس»66 out of 100 based on 41 user ratings 416 reviews