فعالیت‌های نوین خورشید


فعالیت‌های نوین خورشیدفعالیت‌های نوین خورشید
فعالیت‌های نوین خورشید

آیا ممکن است فعالیت‌های خورشید بر زمین تأثیری بگذارند؟ پاسخ مثبت است. خورشید بسیار از ما دور است اما شدت فعالیت‌های آن گاهی چنان بالا می‌گیرد که تأثیر محسوس و حتی مخربی بر زمین می‌گذارد.

صبح روز یکشنبه به وقت ایران، یک CME از خورشید به سوی زمین روانه شد. CME یا همان «فوران ماده از تاج» یکی از پدیده‌هایی است که به فعالیت‌های خورشید ارتباط پیدا می‌کند و طی آن، ذراتی از خورشید به فضا پرتاب می‌شوند که اگر به سوی زمین بیایند در مدت یک تا سه روز به سیاره‌ی ما می‌رسند. این پدیده را با شراره‌های خورشید اشتباه نگیرید زیرا عوامل پدید آمدن و نوع شکل‌گیری آن‌ها با هم تفاوت دارد.

رصدخانه‌ی استریو (STEREO) ناسا به همراه رصدخانه‌ی خورشیدی مشترک ناسا و اِسا (آژانس فضایی اروپا) نشان داده‌اند که این CME خورشید را با سرعتی حدود ۴۴۲ کیلومتر بر ساعت ترک کرده است که البته سرعتی کاملاً عادی محسوب می‌شود. برخی از CMEها تا ۱۰ برابر این، سرعت دارند.

اگر CMEها رو به زمین پرتاب شوند ممکن است پدیده‌ای به نام طوفان ژئومغناطیسی رخ بدهد. این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که ذرات حاصل از این فوران به پوشش مغناطیسی پیرامون زمین، به نام مغناط‌کره، برخورد کنند. در گذشته، CMEهایی که چنین سرعتی داشته‌اند نتوانسته‌اند طوفان ژئومغناطیسی خطرناکی پدید بیاورند و حداکثر کاری که انجام داده‌اند ایجاد شفق در نزدیک قطب‌ها بوده است، اما چنین طوفان‌هایی احتمال دارد سیستم‌های الکترونیکی، ارتباطات ماهواره‌ای و GPS را مختل کنند.

علاوه بر این از روز یک‌شنبه تاکنون دو ناحیه‌ی فعال روی خورشید، چهار شراره‌ی خفیف رده‌ی M تولید کرده‌اند. شراره‌ها فوران‌هایی قدرتمند از جنس نور و تابش در خورشیدند. تابش‌های مضر شراره‌های خورشید نمی‌توانند از جوّ زمین بگذرند و تأثیری فیزیکی بر انسان و سطح زمین بگذارند اما اگر به اندازه‌ی کافی شدید باشند، می‌توانند در لایه‌هایی از جوّ زمین آشفتگی پدید بیاورند – همان لایه‌هایی که امواج ماهواره‌ها و GPS در آن رفت و آمد می‌کنند.

شراره‌های رده‌ی M خفیف‌ترین شراره‌هایی‌اند که می‌توانند تأثیری اندک بر لایه‌هایی از جوّ پیرامون زمین بگذارند. چهار شراره‌ی اخیر هم فقط بر ضعیف‌ترین امواج رادیویی تأثیر داشتند و آن‌ها را مختل کردند.


کانوت66 out of 100 based on 51 user ratings 1076 reviews