کشف شواهدی از وجود متان در مریخ توسط کنجکاوی


کشف شواهدی از وجود متان در مریخ توسط کنجکاویکشف شواهدی از وجود متان در مریخ توسط کنجکاوی
محققان ناسا از کشف شواهدی از وجود گاز متان در سیاره سرخ خبر دادند که احتمالا توسط گونه‌ای باکتری تولید شده است؛ این نتایج احتمال وجود حیات در مریخ را تقویت می‌کند.
کشف شواهدی از وجود متان در مریخ توسط کنجکاوی
آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا یکسال قبل در گزارشی، از عدم کشف شواهدی از گاز متان در سیاره سرخ خبر داد.
اما در کنفرانس خبری که روز سه‌شنبه 16 دسامبر (25 آذر) در نشست سالانه انجمن ژئوفیزیک آمریکا برگزار شد، محققان ناسا از کشف نشانه‌هایی از گاز متان در سیاره سرخ خبر دادند.
«جان گروتسینگر» محقق ارشد پروژه کنجکاوی تأکید کرد: مریخ‌نورد کنجکاوی در طی تحقیقات خود موفق به کشف و ثبت شواهدی از انفجار گاز متان شده است که دست‌کم دو ماه دوام داشت.
« گروتسینگر» این نتایج را نقطه عطفی در مأموریت کنجکاوی عنوان و خاطر نشان کرد: یکی از چند فرضیه مطرح درخصوص وجود متان این است که این گاز توسط میکروب‌های زنده تولید شده‌اند.
گاز متان نمی‌تواند برای مدت طولانی در مریخ دوام داشته باشد. محاسبات نشان می‌دهد، نور خورشید و واکنش‌های شیمیایی در جو مریخ منجر به شکسته شدن مولکول‌ها در مدت صدها هزار سال شده‌اند؛ درنتیجه نمونه اخیر متان باید به تازگی تولید شده باشد.
گاز متان می‌تواند از طریق فرآیند زمین‌شناسی موسوم به سرپانتینیت (serpentinization) - که به گرما و آب به شکل مایع نیاز دارد - یا توسط باکتری‌های تولیدکننده متان موسوم به متانوژن تولید شوند.
محققان همچنین برای نخستین‌بار، وجود مولکول‌های ارگانیک مبتنی بر کربن را در نمونه سنگ‌های مریخ تأیید کردند.
مریخ‌نورد کنجکاوی با استفاده از ابزار آنالیز نمونه در مریخ (SAM)، اقدام به حفاری در سنگی موسوم به Cumberland کرد؛ در تجزیه و تحلیل نمونه حفاری، مولکول‌های ارگانیگ مبتنی بر کربن شناسایی شدند.
این کشف اگرچه نشانه مستقیمی از وجود حیات در گذشته یا حال مریخ محسوب نمی‌شود، اما نشان می‌دهد که احتمالا این سیاره ترکیبات مورد نیاز برای میزبانی از حیات را در گذشته دارا بوده و هنوز هم دارد.
نتایج این یافته‌ها در مجله Science منتشر شد.چشم های فضانوردان مورد آزمایش قرار میگیرد

1:

کاوشگر کنجکاوی تصاعد عجیب گاز متان را در سیاره‌ی سرخ کشف کرد؛ حیات بیگانه در مریخ؟(کاملتر)
ظاهرا کاوشگر «کنجکاوی» ناسا مدارکی از وجود حیات روی سیاره‌ی سرخ (مریخ) یافته هست.


بشقاب پرنده ای که از ایستگاه فضایی دیده شد
یکی از ابزارهای این کاوشگر که در سال 2012 بر سطح مریخ فرود آمد زنجیره‌هایی از متان بر سطح این سیاره کشف کرده که بوسیله‌ی تئوری‌های زمین‌شناسی قابل توجیه نیست.
دانشمندان در حال حاضر نمی‌توانند با اطمینان در خصوص علت وجود این زنجیره‌ها اظهار نظر نمايند اما این احتمال وجود دارد که زنجیره‌های مذکور با میکروارگانیسم‌های بسیار کوچک و زنده شبیه به باکتری در ارتباط باشند.


شرکت SpaceXدر حالت آماده باش قرار گرفت
اگر این گاز که ارتباط اون با حیات شناخته شده هست در واقع از ارگانیسم‌های میکروبی بر سطح مریخ ساطع شده باشد با یکی از بزرگترین کشفیات تاریخ بشریت مواجه هستیم.


انتشار تصاویر جدید از یک روز کامل در پلوتون

روی زمین، 95 % از گاز متان ایجاد شده از ارگانیسم‌های زنده و میکروبی ساطع می‌شود، اما با این وجود فرآیندهای غیربیولوژیکی بسیاری نیز می‌تواند منجر به ساخته شدن گاز متان شود.


نوردهی 212 ساعته ی اریون
محققان فراخوان نموده‌اند که در این مرحله، کاوشگر کنجکاوی ملزم به آزمایش و آزمون مجدد احتمال وجود حیات بر سطح مریخ هست تا زمینه‌ی اطلاعاتی مورد نیاز برای سفینه‌ی بدون سرنشین دیگری که برنامه هست سال 2020 بر سطح مریخ فرود آید فراهم شود.


آیا فراتر از نپتون سیاره ای است؟
کاوشگر بعدی که 5 سال دیگر به فضا می‌رود به جستجوی منشا اصلی این گاز در مریخ خواهد پرداخت.


کاربرد کامپوزیت ها و فایبرگلاس در صنایع نظامی
اکانت توییتر اختصاص یافته به کاوشگر کنجکاوی در خصوص این یافته با این پیام بروزرسانی شده هست:

مواد آلی! من برای نخستین بار در سطح مریخ مواد آلی یافتم.
ماموریت پیش روی آژانس فضایی اروپا که با نام ExoMars شناخته می‌شود نیز می‌تواند سرنخ‌های بیشتری در این خصوص بدست آورد.


تصویر نجومی روز ناسا: سیارت صبحگاهی
بر پايه این ماموریت، یک کاوشگر 300 کیلوگرمی در سال 2019 بر سطح مریخ فرود خواهد آمد، به یک دریل 2 متری و تجهیزات اضافی برای جستجو به دنبال نشانی از حیات بر سطح مریخ مجهز می‌شود؛ اگرچه ممکن هست روبات اروپایی، قادر نباشد خود را به همان ناحیه‌ای از سطح سیاره‌ی سرخ برساند که هم‌اکنون «کنجکاوی» در حال کاوش در اون هست.

در ابتدای ماجراجویی این کاوشگر، عدم کشف متان بر سطح مریخ امیدها را کمرنگ کرده بود.

اما مدت کوتاهی بعد، این عنصر مهم و نشانه‌ی احتمالی حیات بر سطح سیاره‌ی سرخ کشف شد.

مشاهدات پیشین صورت گرفته توسط ماهواره‌ها، وجود غیرمعمول گاز متان را روی این سیاره نقل کرده بود اما هیچ‌یک از این موارد به خارق‌العادگی نمونه‌ی خارج شده‌ای که «کنجکاوی» موفق به ثبت اون شده، نبوده هست.

این نمونه دقیقا در منطقه‌ای به وسعت 96 مایل یافت شده که بر پايه شواهد موجود فرموده می‌شود میلیاردها سال پیش شاهد گذر جریان‌های آب بوده هست.

کشف شواهدی از وجود متان در مریخ توسط کنجکاوی
سال گذشته، ناسا نقل کرد این ناحیه که به Gale Crater موسوم هست باقی‌مانده‌ی دریاچه‌ی آب شیرین باستانی را در خود جای داده که می‌توانسته محیط مناسبی برای میزبانی حیات در گذشته‌های دور باشد.

آزمایشگاه همراه تعبیه شده در روبات کاوشگر کنجکاوی طی 12 ماه گذشته بارها با نشانه‌ها و وجود گاز متان روبه‌رو شده هست.

اواخر سال 2013 و اوایل 2014 مقدار متان افزایش یافت و سپس فروکش کرد.

روز گذشته، طی همایشی که توسط اتحادیه‌ی ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو انجام شد، در وقت برگزاری کنفرانس خبری، دانشمندان ناسا فراخوان نمودند که جدای از میکروب‌های زنده، از دیگر فرضیه‌هایی که قادر به توضیح این گاز متان باشد می‌توان به تجزیه‌ی احتمالی مواد آلی باوقتده از برخورد شهاب‌سنگ‌ها توسط اشعه‌های خورشید اشاره کرد.

البته اون‌ها توضیح خود را چنین کامل می‌نمايند که این تئوری مسلما موجب به جای ماندن دهانه‌ی بزرگی می‌شد که ناشی از برخورد شهاب‌سنگ بوده هست؛ در حالی که خبری از چنین نشانه‌ای که قابل مشاهده باشد در این ناحیه نیست.

توضیح‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند ارتباط گاز متان با موجودات زنده را رد کند؛ توضیحاتی نظیر تئوری گیر افتادن باوقتده‌های مواد آتشفشانی در یخ و فرآیندهایی از این دست که می‌تواند موجب تصاعد گاز متان شود.

یافته‌های حاصل از این آزمایش‌ها که در نشریه‌ی ساینس منتشر شده، در بر گیرنده‌ی نتایج حاصل از تفکیک لیزری صورت گرفته توسط «کنجکاوی» نیز هست.

این کاوشگر به لطف لوازم لیزری تعبیه شده بر روی اون، قادر هست با بخار کردن سنگ‌ها به تجزیه و تحلیل مواد تشکیل‌دهنده‌ی اون‌ها بپردازد.

تغییر در وضعیت هوا.

من افزایش 10 برابری سطح متان را در اتمسفر مریخ حس می‌کنم.

کنجکاوی در وقت ارسال این توییت، پیش‌زمینه‌ی رقیقی از متان را که با نسبت ده برابر در قیاس با حالت عادی طی 60 روز مریخی در حال تصاعد بود تشخیص داد.

طی 4 اندازه‌گیری پشت سر هم، کنجکاوی نشان داد که سطح متان موجود در اتمسفر از حد 0.69 واحد در میلیارد حجمی (ppbv) تا 7.2 واحد در تغییر و افزایش هست.

منشا تصاعد این گازها در فاصله‌ی 200-300 متر از یکدیگر واقع شده بود.

با حرکت کنجکاوی و طی یک کیلومتر دیگر از مسیر، سطوح بالای متان نیز ناپدید شد.

دکتر کریس وبستر که در یکی از لابراتوارهای ناسا مشغول فعالیت هست می‌گوید:
اگر بخواهیم با قطعیت سخن بگوییم، مشخص هست که مشاهدات ما نمایانگر تولید متان بر سطح مریخ هست اما این موضوع به تنهایی نمی‌تواند مدرکی دال بر وجود حیات میکروبی باشد.

با این وجود، از نگاه خوشبینانه‌ی ما، نمی‌توانیم با توجه به کشف تولید این گاز در سطح مریخ، احتمال اینکه هر دو مورد سطح متان موجود در پس‌زمینه‌ی اتمسفر و نیز حجم متان مستقل در واقع از فعالیت‌های میکروبی سرچشمه گرفته باشند را نادیده بگیریم.

کشف شواهدی از وجود متان در مریخ توسط کنجکاوی
وی در ادامه فراخوان نمود در صورتی که تصاعد دیگری یافت شود، تیم تحقیقاتی ناسا تلاش خواهد کرد به تشخیص ایزوتوپ‌های (گونه‌ی اتمی) کربن موجود در متان بپردازد که می‌تواند نشانی بر ارتباط این گاز با فعالیت‌های زیستی باشد.
در این مرحله، ما هیچ نظری در خصوص اینکه چه چیزی در آینده خواهیم دید نداریم.

همچنین نمی‌دانیم که اصلا بار دیگر شاهد چنین مقادیر بالایی از متان خواهیم بود یا خیر.

یکی دیگر از کشفیات «کنجکاوی» بر سطح مریخ، مربوط به وجود آب ادغام شده با دانه‌های خاکی درون منطقه‌ی دهانه‌ی گیل (Gale crater) هست که بخاطر یک برخورد شهاب سنگی 3.5 میلیارد سال پیش روی داده هست.

در اندازه‌گیری‌های صورت گرفته مشخص شده هست که هر فوت (حدود 30 سانتی‌متر) مربع از خاک مریخ در بر گیرنده‌ی 2 واحد آب هست که البته به مواد معدنی چسبیده و به سادگی قابل دستیابی نیستند.

کاوشگر کنجکاوی بر پايه برنامه‌ی خود برنامه هست صعود به ارتفاع Mount Sharp را آغاز کند که یک کوه 18 هزار فوتی واقع در مرکز دهانه‌ی گیل هست.

دانشمندان امیدوارند لایه‌های رسوبی موجود بر سطح این قسمت، در بر دارنده‌ی نشانه‌های وسوسه‌انگیزی از تاریخچه‌ی مریخ باشد.


78 out of 100 based on 63 user ratings 338 reviews