تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی


تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازیتلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
برخورد‌دهنده بزرگ هادرون که موفقیت کشف ذره بوزون هیگز را در سابقه خود دارد، در تلاش است تا هرچه زودتر پدیده عجیب دیگری را کشف کند: جهان‌های موازی.
براساس گزارش ساينس تايمز، برخورد‌دهنده بزرگ هادرون با هدف يافتن ريز‌سياه‌چاله‌ها، پديده‌اي كه يكي از اصلي‌ترين نشانه‌هاي وجود جهان‌هاي موازي به شمار مي‌روند،‌ با حداكثر نيروي خود در فعاليت است و داده‌هايي كه از ماه ژوئن تاكنون در اين برخورد‌دهنده جمع‌آوري شده‌اند اكنون توسط محققان در دست بررسي و تحليل برنامه دارند.
مير فيضل فيزيكدان دانشگاه واترلو كه در سرن فعاليت دارد مي‌گويد درست مانند برگه‌هاي كاغذ در موازات يكديگر،‌ اجسامي دو بعدي داراي طول و سطح كه مي‌توانند در بعد سومي به نام ارتفاع نيز وجود داشته‌باشند، جهان‌هاي موازي نيز مي‌توانند در ابعادي بالاتر وجود داشته باشند.
فيضل مي‌گويد پيش‌بيني ما اين است كه گرانش مي‌تواند به درون ابعاد اضافي نفوذ كند، و در اين صورت برخورد‌دهنده بزرگ هادرون مي‌تواند ريزسياهچاله‌ها را ایجاد كند. به گفته وي معمولا زماني كه افراد درباره جهان‌هاي چندگانه فكر مي‌كنند مفهوم چند‌جهاني مكانيك كوانتوم به ذهنشان مي‌رسد كه در آن هر احتمالي عملي است. از آنجايي كه اين موضوع قابل آزمايش نيست،‌نمي‌توان آن را علم ناميد.
آنچه از جهان‌هاي موازي در ذهن دانشمندان شكل مي‌گيرد جهان‌هايي حقيقي در ابعاد اضافي هستند. فيضل و گروهي از همكارانش در ماه مارچ سطح انرژي كه مي‌توان در آن انتظار رديابي ريزسياهچاله‌ها را در ميان رنگين‌كمان گرانشي داشت محاسبه كردند. به گفته وي درصورتي كه بتوان ريزسياهچاله‌ها را در اين سطح از انرژي رديابي كرد، مي‌توان درستي رنگين‌كمان گرانشي و ابعاد اضافي را اثبات كرد.
از ماه ژوئن تاكنون انرژي برخورد در اين آزمايشگاه عظيم دوبرابر شده‌است تا به اين شكل رديابي سياهچاله‌هاي كوچك براي اولين بار امكان‌پذير شود. به گفته فيزيكدانان اين آزمايش‌هاي قدرتمند مي‌توانند نشانه‌هايي آشكار از ابعادي فراتر از زمان، سطح، طول و ارتفاع را آشكار سازند. جهان‌هاي موازي مي‌توانند در چنين ابعادي وجود داشته باشند اما تنها نيروي گرانش است كه مي‌تواند چنين پديده‌اي را ايجاد كند.
فيزيكدانان معتقدند درصورتي كه ابعاد اضافه وجود داشته باشند مي‌توانند از ميزان انرژي مورد نياز براي ايجاد سياهچاله‌ها بكاهند. فيضل مي‌گويد دليل اينكه هنوز بايد به دنبال ريزسياهچاله‌ها باشيم اين است كه مدل كنوني گرانش در سطوح بالاي انرژي به اصلاحاتي نياز دارد.
از اين رو براي توجيه كشف نشدن سياهچاله‌هاي كوچك توسط برخورد‌دهنده هادرون از نظريه رنگين‌كمان گرانشي استفاده شده‌است. در نظريه نسبيت اينشتين،‌گرانش به واسطه انحناي فضا زمان ايجاد مي‌شود اما در نظريه رنگين‌كمان گرانشي، زمان و فضا متناسب با سطح انرژي ذرات به شكلي متفاوت دچار انحنا مي‌شوند.
نظريه رنگين‌كمان گرانشي مي‌گويد تاثيرات گرانش بر جهان هستي طول موج‌هايي متفاوت از نور با رفتارهايي متفاوت ايجاد مي‌كند. اين به آن معني است كه ذرات با سطوح انرژي متفاوت در فضا-زمان و ميدان‌هاي گرانشي به شكلي متفاوت حركت مي‌كنند. براساس اين نظريه دانشمندان دريافتند رديابي ريزسياهچاله‌ها در برخورد‌دهنده بزرگ هادرون به انرژي بيشتري از آنچه تاكنون تصور مي‌كردند نياز دارد.
تا پيش از ماه ژوئن برخورد‌دهنده بزرگ هادرون در سطح انرژي 5.3 تراالكترونولت به دنبال اين سياهچاله‌ها بود اما نظريه رنگين‌كمان نشان داد اين سطح انرژي بسيار پايين است. در اين نظريه پيش‌بيني شده كه احتمال شكل‌گيري ريزسياهچاله‌ها در حداقل انرژي 9.5 تراالكترون ولت در 6 بعد و در 11.9 تراالكترون‌ولت در 10 بعد وجود دارد،‌ از اين رو اكنون كه lhc با انرژي برابر 13 تراالكترون ولت فعاليت مي‌كند، احتمال يافتن اين ريزسياهچاله‌ها بسيار زياد خواهد بود.رونمایی نخستین سامانه فضایی بومی ایران .....

1:

چطور برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) کار می‌کند؟

رشید عسگری:
شاید این روزها خبر‌ها و عکس‌هایی از برخورد دهنده بزرگ هادرون (Large Hadron Collider:LHC) دیده باشید

تعداد زیادی دانشمند و مهندس که در همه عکس‌ها در حال نگاه کردن یا اشاره کردن به یک تونل بزرگ هستند!
خوب به هر حال این آدم‌های به ظاهر بیکار حتماً در حال تلاش برای هدفی مهم هستند که رسانه‌ها کار اون‌ها را «آزمایش مهبانگ(Big Bang)» یا «بزرگترین آزمایش تاریخ» می‌خوانند.


اثر شب و روز در شکل حلقه‌های سیاره مشتری
بیایید در اینجا کمی بیشتر در مورد این آزمایش و این همه تجهیزات غول پیکر بدانیم و یک قدم از دوستان خود جلو بزنیم.
این آزمایش حاصل کار یک تونل و یک شتاب دهنده در 100متر زیر مرز فرانسه و سوئیس هست.


احتمال از هم پاشیدن منظومه‌‌ شمسی ....
LHC قسمتی از پروژه آزمایشی ساوقت تحقیقات هسته‌ای اروپا یا CERN‌ هست و تمام پروژه 6میلیارد دلار هزینه برده هست.
چند لحظه سپس شروع این آزمایش آهنربا‌های الکتریکی غول پیکری اتم‌ها و شعاع‌های اتمی را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به حرکت در می‌آورد و با هم برخورد می‌دهد.

تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
در جستجوی راز هستی
9هزار فیزیکدان، متخصص و مهندس از سراسر جهان در این مرکز با زیر نظر گرفتن رفتار ذرات و آثار این برخورد‌ها به مطالعه چگونگی بوجود آمدن جهان و حتی دلیل بوجود آمدن اون می‌پردازند.


اخترشناسان دمای دوران اولیه عالم را اندازه گیری کردند ...
هر لحظه از این آزمایش به ما در درک جهان کمک می‌کند و هزاران راز خلقت را آشکار می‌سازد.
دانشمندان برای درک بهتر این اسرار از نظریه‌ای به نام مدل هستاندارد هستفاده می‌نمايند.


مجموعه‌ای از سیاره‌های "ابر-زمین‌" كشف شد
این نظریه ترکیبی از نظریه نسبیت اینشتین و تئوری کوانتوم هست.


كشف نيمي از ماده باريوني گمشده جهان ....
این نظریه با سه تا از چهار نیروی پايه ی جهان یعنی نیروی قوی هسته‌، نیروی ضعیف هسته و نیروی الکترومغناطیس سر و کار دارد و با نیروی چهارم که نیروی جاذبه هست سر و کاری ندارد.
این نظریه توضیحاتی در مورد چندین پدیده فیزیکی دارد که درستی بسیاری از اون‌ها با انجام آزمایش‌های فراوان به اثبات رسیده و یا تا حد قابل قباما به اثبات درستی اون‌ها نزدیک شده‌ایم.


چین به زودی به ماه می رسد ....
ولی جنبه‌های دیگر این نظریه همچنان در ابهام برنامه دارد.


يافته‌های جديد درباره عطارد .....
یکی از ذرات زیر اتمی که توضیحی برای اون ارائه نشده هست ذره «هیگز» (Higgs) هست.
تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
پیتر هیگز، ذره هیگز به افتخار فرضیه او نام‌ گذاری شده هست
تحقیق بر روی این ذره می‌تواند به این سوال جواب دهد که چرا جرم وجود دارد؟ چرا اجسام جرم دارند؟
دانشمندان ذراتی را می‌شناسند که جرمی ندارند.

مانند نوترون.

ولی در مقابل ذراتی وجود دارند که جرم دارند.

دانشمندان برای توضیح این پدیده به سراغ مکانیزم هیگز رفته‌اند.

بر پايه این قسمت از نظریه باید ذره‌ای وجود داشته باشد و به همراه اون یک نیرو که به اجرام جرم بدهد.

این درحالی هست که بعضی از دانشمندان معتقدند که ممکن هست این ذره حتی وجود نداشته باشد و بعضی هم معتقدند که این آزمایش نه تنها ما را به حقایقی از این قبیل می‌رساند بلکه ممکن هست چیز‌هایی را به ما نشان دهد که ما حتی اون‌ها را در نظر نگرفته‌ایم.
موضوع دیگری که دانشمندان به دنبال کشف اون هستند ریشه در پیدایش جهان ماده دارد.

در ابتدا انرژی و ماده با هم در آمیخته بودند.

سپس اینکه ماده و انرژی در ابتدای خلقت از هم جدا شدند ذرات ماده و پادماده یکدیگر را خنثی کردند.

اگر این دو مقدار مساوی بود اونوقت دیگر ماده‌ای برای ما باقی نمی‌ماند و این دو ذره یکدیگر را کاملاً از بین می‌بردند.

ولی خوشبختانه بیشتر از مقدار پاد ماده، ماده وجود داشت.
دانشمندان امیدوارند که این فرایند و وجود پاد ماده را در آزمایش LHC مشاهده نمايند و به این سوال جواب دهند که چرا تفاوتی در مقدار ماده و پاد ماده وجود داشته هست.
«ماده تاریک» نیز یکی از مقاصد مهم دانشمندان در این آزمایش هست.

درک کنونی ما از جهان نشان می‌دهد که مقدار ماده‌ای که می‌بینیم و در اطراف ما و کهکشان ما برنامه دارد تنها 4% کل ماده در جهان هست و دانشمندان از روی حرکات کهکشان‌های اطراف ما حدس می‌زنند که مقدار ماده‌ای وجود دارد که ما قادر به رویت اون نیستیم و نام ماده تاریک را بر اون نهاده‌اند.
با این حال تمام ماده‌ای که در جهان وجود دارد، یعنی ماده قابل رویت و ماده تاریک تنها 25% از جهان را تشکیل می‌دهند.

فرضیات می‌گویند که باقی جهان از انرژی که نام اون را «انرژی تاریک» می‌گذارند تشکیل شده هست.

دانشمندان با انجام آزمایش‌ها و مشاهدات مختلف در LHC امیدوارند که اثباتی برای این فرضیات پیدا نمايند و یا به نتایجی برسند که توضیحات متفاوتی برای این پدیده‌ها ارائه بدهد.
این پیش بینی‌های عجیب و تکان دهنده تنها بخشی از اهداف آزمایشات دانشمندان در LHC‌ هست و ممکن هست آزمایشات اون‌ها به نتایج باورنکردنی دیگری نیز برسد.
اگر به نظر شما ماده - پاد ماده و ماده و انرژی تاریک خیلی هم عجیب نیستند شاید بخواهید بدانید که بعضی دانشمندان معتقدند که LHC به اون‌ها کمک می‌کند تا به ابعادی بیشتر از ابعاد فعلی دنیای ما برسند.

ما تا به حال تحت چهار بعد، یعنی 3 بعد فضایی طول و عرض و ارتفاع ؛ و وقت زندگی کرده‌ایم و یا شاید تنها اینطور فکر می‌کنیم و ابعاد دیگری نیز وجود دارند!
بعضی از نظریه‌های فیزیک تنها در ابعادی بیشتر از ابعاد 4گانه ما درست هستند.

برای مثال حالتی از نظریه ریسمان (StringTheory) تنها در ابعاد بالای 11تا به نتیجه می‌رسد.
نظریهٔ ریسمان شاخه‌ای از فیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی‌های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری‌های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد.

بنا بر اون ماده در بنیادین‌ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند هست.

یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته‌شوند ریسمان‌دیس هستند.

ریسمان می‌تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد.

توضیح اینکه چرا ابعادی بیشتری برای طرح این نظریه و وجود ریسمان‌ها لازم هست مربوط به مباحث فیزیک نظری و نظریه گروه‌ها در ریاضی هست.
این نظریه در بین فیزیکدانان و دانشمندان طرفداران زیادی دارد و اون‌ها امیدوارند که LHC به اون‌ها کمک کند تا نظر منتقدان را کمی تغییر دهند و قسمت‌هایی از درستی نظریه ریسمان را ثابت نمايند.
تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
LHC و حساب و کتاب اون!
تمام این‌ها به تاسیسات عظیمی در مرز بین فرانسه و سوئیس وابسته هست.

محیط تونل شتاب‌دهنده و سالن‌ها برخورد دهنده 27 کیلومتر هست و در 100متری زیر زمین برنامه دارد.

تأسیسات کنترل و محل کار دانشمندان و مهندسین بالای این دستگاه‌ها و در سطح زمین هست و دسترسی به تونل‌ها از طریق آسانسور و پله انجام می‌پذیرد.

تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
شتاب‌دهنده با آهنرباهای بسیار قوی کار می‌کند و به ذرات سرعتی برابر 99.99% سرعت نور می‌دهد.

این آهنرباها از نوع ابر رسانا هستند و صدها تون وزن دارند.

در ساخت تونل شتاب‌دهنده از 9600 قطعه از این آهنرباها هستفاده شده هست.

برای سرد کردن آهنرباها دمای اون‌ها را به 271.25 درجه سلسیوس زیر صفر می‌رسانند.

این دما حتی از خلأ خارج از جو نیز سردتر هست.
نامی از خلأ بردیم و بهتر هست بدانید که مسیر تونل شتاب‌دهنده برای گذر شعاع ذرات عاری از هرگونه مولکول اضافی هست.

حتی یک مولکول مزاحم نیز می‌تواند مسیر حرکت شعاع‌ها را تغییر دهد و پمپ‌های تخلیه بسیار پرقدرتی وظیفه تخلیه تونل‌ها را دارند که حتی یک مولکول گازی شکل را نیز از قلم نمی‌اندازند.
LHC‌ و تمام آزمایش‌های اون دارای 150میلیون حسگر و شناساگر هستند.

اطلاعاتی که این حسگر‌ها در هر ثانیه به کامپیوتر‌ها و مراکز پردازش اطلاعات می‌فرستند 700مگابایت هست! این به این معنی هست که اگر LHC به طور بی وقفه در یک سال کار کند 15میلیون گیگابایت اطلاعات از آزمایشات اون جمع آوری می‌شود.

شاید به فکر انرژی که این مرکز مصرف می‌کند نیز افتاده باشید.

پیش بینی می‌شود که LHC‌ سالانه 800هزار مگاوات ساعت برق مصرف کند.

هزینه این مقدار برق 19میلیون یورو تخمین زده می‌شود!
پايه کار این آزمایش به این گونه هست که دو شعاع ذرات را از دو جهت مخالف به سمت یکدیگر می‌فرستند و سپس برخورد اون‌ها به هم رفتار اون‌ها را مشاهده می‌نمايند.

در قلب LHC
بیایید به سفر یک پروتون در LHC‌ نگاهی بیندازیم.

ابتدا دانشمندان از اتم هیدروژن الکترون را خارج می‌نمايند تا پروتون از اون باقی بماند.

سپس پروتون‌ها وارد LINAC2 می‌شوند.

این دستگاه‌ها پروتون‌ها را به داخل شتاب‌دهنده‌ای به نام PS Booster شلیک می‌کند.

از فرکانس‌های رادیویی خاصی برای شتاب دادن به پروتون و از آهنربا‌های ابر رسانا برای نگاه داشتن اون‌ها در مسیر هستفاده می‌شود.تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
وقتی پروتون به سرعت مناسب می‌رسد، PS Booster‌ اون را به دستگاه دیگری به نام SuperProtonSynchrotron‌ می‌فرستد.

در این مرحله پروتون‌ها به گروه‌هایی تقسیم بندی می‌شوند و در همین گروه‌ها حرکت می‌نمايند.

هر گروه دارای 11^10×1.1 پروتون هست و در هر شعاع 2808گروه وجود دارد.

این دستگاه شعاع‌ها را در جهتی مخالف یکدیگر حرکت می‌دهد.

در داخل LHC‌ و سپس 20دقیقه شعاع‌ها 11245 بار در داخل تونل می‌چرخند و در یک ثانیه 600میلیون بار برخورد می‌نمايند.
با برخورد پروتون‌ها با هم ذراتی کوچکتر تشکیل می‌شوند.

از فروپاشی پروتون ذراتی شکل می‌گیرند که عمر اون‌ها چند هزارم ثانیه هست.

حسگر‌ها اطلاعات تشکیل و تبدیل این ذرات زیر اتمی را دریافت و اون‌ها را به مراکز پردازش اطلاعات می‌فرستند.
در این میان بعضی از پروتون‌ها با یکدیگر برخورد نمی‌نمايند و تا جایی که به مرحله فروپاشی برسند به حرکت ادامه می‌دهند.

در این مرحله پروتون‌های اضافی توسط پرده‌ای از گرافیت جذب می‌شوند.

پردازش اطلاعات
طراحان سیستم کامپیوتری و پردازشی CERN به جای هستفاده از ابر کامپیوترها برای انجام محاسبات، از روش پردازش موازی یا Parallel Computing هستفاده می‌نمايند.

به این ترتیب که اطلاعات به جای پردازش در داخل مرکز به چندین کامپیوتر در نقاط مختلف فرستاده می‌شود و هر کامپیوتری قسمتی کوچک از پردازش را انجام می‌دهد ولی در عوض مجموع این پردازش‌ها، انبوهی از اطلاعات پردازش شده و آماده مطالعه می‌شود.
گروه اول کامپیوتر‌های این شبکه در داخل CERN برنامه دارد و اطلاعات را برای پردازش به قسمت‌های کوچکی تقسیم می‌کند.

دوازده گروه کامپیوتر دیگر در دوازده کشور شامل: کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، تایوان، هلند، انگلستان، آمریکا و یکی از کشور‌های اسکاندیناوی اطلاعات را با هستفاده از اتصال‌های که سرعتشان به 10گیگابایت بر ثانیه می‌رسد، دریافت و پردازش می‌کند.
در مرحله‌ای دیگر گروهی از کامپیوتر‌های کوچک‌تر شامل کامپیوتر‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی به کمک کامپیوتر‌های دیگر می‌آیند و سپس اتمام کار پردازش اطلاعات را به کامپیوتر‌های بالایی خود می‌فرستند و سرانجام به CERN.

[هکر‌ها به LHC نفوذ کردند]
آیا LHC زندگی ما را تهدید می‌کند؟
گروهی از امت معتقدند که آزمایشاتی از این قبیل ممکن هست مشکلات جدی برای سیاره ما بوجود آورد.

دو نفر از بازنشسته‌های بازرسان هسته‌ای در مارچ 2008 شکایتی را به دادگاه ایالتی هاوایی بردند و با مطرح کردن شکایت خود خواستار توقیف LHC شدند.
این نگرانی ناشی از این دیدگاه هست که آزمایشات LHC‌ باعث ایجاد سیاه چاله‌هایی می‌شود.

سیاه چاله‌ها اجسام یا ناحیه‌هایی غیر شناخته شده و غیر مطالعه شده هستند که اجرام را در خود فرو می‌برند و اون‌ها را به انرژی و ماده‌هایی با چگالی بی نهایت تبدیل می‌کند.
تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی
مسئولین CERN‌ نیز با قدرت تمام این حرف‌ها را تأیید کردند! ولی به امت این اطمینان را دادند که مقدار سیاه چاله‌های ایجاد شده در LHC‌ اونقدر کم هست که در کمتر از ثانیه نابود می‌شوند.
دیدگاهی که از سیاه چاله‌ها وجود دارد، مربوط به نابود شدن ستاره‌ها در کهکشان‌های دیگر هست.

ولی روشن هست که جرم نابود شده با مقدار سیاه‌ چاله مرتبط هست و مقدار پروتون در LHC‌ با جرم ستار‌ه ها قابل مقایسه نیست.
نگرانی‌های دیگری نیز وجود دارد.

بعضی‌ها از Strangelets ها حرف می‌زنند.

گیتی شناس‌ها بر این باورند که این ناحیه‌ها باعث ایجاد میدان گرانشی قوی می‌شود که ممکن هست زمین را به ویرانه‌ای تبدیل کند.

مسئولین CERN بار دیگر با قدرت و اطمینان به این اعتراضات نیز جواب دادند! اون‌ها می‌گویند که اولاً Strangelets ها تنها زایده یک فرضیه هستند و هیچ مشاهده‌ای وجود اون‌ها و اثراتشان را ثابت نمی‌کند.

دوماً اینکه اگر هم همچنین ناحیه‌های بوجود آیند بسیار ضعیف و نا پایدار خواهند بود.

جواب تقریباً قانع نماينده دیگری نیز به این اعتراضات داده شده‌است.

بعضی می‌گویند که این Strangelets ها زایده تشعشعات کیهانی هستند و اگر وجود هم داشته باشند حتما تا به حال به زمین نزدیک شده‌اند و با توجه به اینکه زمین هنوز زمین هست و ما انسان‌ها هنوز هم در اون زندگی می‌کنیم، Strangeletsها را خیلی هم نباید جدی گرفت!
اکثریت دانشمندان و صاحب نظریان بر این باورند که این آزمایش افق دید ما را در درک بهتر جهان گسترس می‌دهد.

تلسکوپی که گالیله ساخته بود در حد دوربین‌هایی که امروزه همه جا می‌توان اون‌ها را خریداری کرد، قدرت بزرگنمایی داشت ولی با این حال ما را به درک بهتر کهکشانمان رساند.

آزمایش‌هایی مانند LHC‌ با اینکه ممکن هست در اول راه خود باشند ولی با این حال می‌تواند در آینده، علم دانش بشری را به دوردست ببرد.همشهری

2:

نقل شروع به کار بزرگترین اتم‌شکن جهانانجام موفقیت‌آمیز اولین آزمایش با بزرگترین شتاب‌دهنده ذرات در جهان برای یافتن رازهای کیهان (20 شهریور) باعث شادمانی فیزیکدانان ذره‌ای شد


به نقل خبرگزاری فرانسه از ژنو دانشمندان حاضر در مرکز کنترل این شتاب‌دهنده در "ساوقت پژوهش هسته‌ای اروپا" (سرن) پس از این موفقیت فریادی شادی سردادند.

رابرت آیمار، مدیر عامل ساوقت، این رویدار را "روزی تاریخی" برای سرن و عطش انسان برای دانستن خواند.

او فرمود: "انسان‌ها در به دنبال جواب به این پرسش بوده‌اند که از کجا آمده‌اند و به کچا باید بروند، اینکه آیا کیهان پایان خواهد یافت و کیهان در آینده به کجا خواهد رفت."


درست در ساعت 7:30 صبح به وقت گرینیچ، اولین دسته پروتونی به درون شتاب‌دهنده Large Hadron Collider یا LHC - دستگاه عظیمی که 100 متر زیر زمین در مرکز سرن ساخته شده هست، تزریق شد.

هدف از این آزمایش حل کردن برخی از بزرگترین معماها در فیزیک هست: اینکه آیا "ذره‌ هیگس" Higgs boson - ذره بنیادی فرضی یا "بوسونی" که اسپین اون صفر هست - وجود دارد که ماهیت جرم سایر ذرات را توضیح دهد؛ و توضیح‌دهنده "ماده تاریک" و "انرژی تاریک" که 96 % کیهان را تشکیل می‌دهد باشد، و مشخص کند که آیا بعدهای دیگر به موازات بعدهای خود ما وجود دارد یا نه.

[درجست‌وجوی ذره طلایی]

تلاش بزرگترین آزمایشگاه جهان برای کشف جهان‌های موازی

در تونل حلقوی 27 کیلومتری این شتاب‌دهنده در مرز فرانسه و سوئیس، دسته‌پرتوهای پروتونی موازی تا سرعتی نزدیک به سرعت نور شتاب داده خواهند شد.

[آیا ماده می‌تواند با سرعت نور حرکت ‌کند؟]

مغتاطیس‌های ابررسانای این دستگاه پرتوهای پروتونی را که در جهت خلاف یکدیگر می‌‌چرخانند تا رشته‌ای از پروتون‌ها در چهار لابراتوار عظیم در اون به یکدیگر برخورد نمايند، و به این ترتیب شرایطی که درهنگام وقوع مه‌بانگ در 13 میلیارد سال پیش رخ داد و به آفرینش کیهان انجامد، شبیه‌سازی شود.

مجموعه‌هایی از شناساگرها ذرات زیراتمی که از این تصادم به وجود می‌‌‌‌آیند ردیابی خواهند کرد و به دنبال ردپای ذرات بنیادی جدید خواهند گشت.

آزمایش ابتدایی روز چهارشنبه، مرحله ابتدایی روندی طولانی و محتاطانه برای وارسی تجهیزات و شیوه‌های عملیاتی پیش از اون هست که بتوان این برخورد دادن ذرات را انجام داد.

حرکت اولین دسته پروتون‌های تزریق‌شده بخش به بخش کند می‌شد، تا تایید شود که دستگاه‌های نظارتی و مغناطیس‌های چرخاننده به درستی کار می‌نمايند.

سرعت پروتون عامدانه به خاطر فرآیند وارسی دستگاه کند شده بود.


اتمام این حرکت پروتون‌ها در جهت عقربه‌های ساعت که یک ساعت به طول انجامید، با غلیان شادی کارشناسان حاضر در اتاق کنترل همراه شد.

به فرموده دانشمندان آزمایش حرکت پروتون‌ها در خلاف جهت عقربه‌های ساعت در ساعات آخر روز چهارشنبه انجام خواهد شد.


54 out of 100 based on 29 user ratings 554 reviews