میمون می تواند با افکارش روبوت را کنترل کند ......


میمون می تواند با افکارش روبوت را کنترل کند ......میمون می تواند با افکارش روبوت را کنترل کند ......
میمون می تواند با افکارش روبوت را کنترل کند ......

نرخ موفقیت این آزمایش 61 درصد بود دانشمندان گزارش داده اند که میمون ها موفق شده اند بازوهای روبوتیک را صرفا با تکیه بر "افکار" خود کنترل کنند.
حیوانات با استفاده از بازوهای روبوتیکی که فقط با تکیه بر فعالیت مغزی کنترل می شد توانستند خود را تغذیه کنند.


سوندهای ریزی به قطر موی انسان در آن قسمت از پوسته مخ که مسئول حرکات بدن است کاشته شد.
پژوهشگران در مقاله ای که در نشریه "نیچر" چاپ شده است نوشتند که این مطالعه در نهایت ممکن است به قطع عضوی ها و افراد معلول کمک کند.
دکتر اندرو شوارتز سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ گفت: "ما با استفاده از تکنولوژی کنش و واکنش مغز با ماشین، به تدریج شروع به درک این موضوع که مغز چگونه کار می کند کرده ایم."
"هرچه بیشتر درباره مغز می آموزیم، بهتر قادر خواهیم بود یک طیف گسترده از اختلالات مغزی را معالجه کنیم، از بیماری پارکینسون و معلولیت گرفته تا نهایتا بیماری آلزایمر و شاید حتی بیماری های روانی."

حرکات طبیعی
پس از اتصال سوندها به پوسته مخ میمون ها، از نرم افزارهای کامپیوتری برای تعبیر علائم الکتریکی مغز و ترجمه آنها در قالب حرکات بازوی روبوتیک استفاده شد.
این بازو دارای مفاصلی مانند بازوی انسان و "پنجه ای" که شبیه دست باشد بود.
پس از کمی آموزش، دو میمون - که بازوهای آنها مهار شده بود - توانستند با استفاده از بازوی روبوتیک به تنقلات و میوه دست یافته و خود را تغذیه کنند.
محققان گفتند که این حرکات روان و طبیعی انجام شد.
میمون ها توانستند با استفاده از مغز خود سرعت و جهت بازو و پنجه را مکررا تغییر دهند، که احتمالا بدان معنی است که آنها بازوی روبوتیک را بخشی از بدن خود فرض کرده اند.

نرخ موفقیت این آزمایش 61 درصد بود.
پیچیدگی های مغز

دکتر شوارتز گفت که این تحقیقات در نهایت می تواند به توسعه بازوهای مصنوعی (پروستتیک) برای کسانی که دچار جراحات نخاعی یا قطع عضوی هستند کمک کند.
وی گفت: "هدف فوری ما ساختن وسیله ای پروستتیک برای افراد کاملا فلج است... هدف نهایی ما درک بهتر پیچیدگی های مغز است."
پروفسور پل متیو از بیمارستان همراسمیت گفت: "استخدام میلیون ها سلول عصبی در مغز که طیف کاملی از حرکات را مستقیما در یک بازوی مصنوعی کنترل کنند، چالشی بی نهایت بزرگ به نظر می رسید."

"این مطالعه نشان داد که می توان با کمتر از 100 سیگنال ریز الکتریکی که در ناحیه مسئول حرکات در پوسته مخ ایجاد شده، حتی حرکات پیچیده بازو و دست را فرمان داد."
"این دستاورد تحقق روزی را نوید می دهد که بیماران معلول پس از آسیب دیدگی نخاع یا قطع عضو بتوانند بازوهای مصنوعی تحت کنترل مغز را به کار گیرند."کشف ویروسی که توانایی نابودی نیمی از دنیا را دارد

1:

ماشالا به ميمون
بارك الله


78 out of 100 based on 43 user ratings 68 reviews