انقلاب در هوش مصنوعی و تجلی روح ماتریکس


انقلاب در هوش مصنوعی و تجلی روح ماتریکسانقلاب در هوش مصنوعی و تجلی روح ماتریکس
هوش مصنوعی بسیار سریع تر از آنچه پیش از این تصور می شد، در حال توسعه و ترقی است. طی یک سال گذشته این شاخه از علم به حدی تحول یافته و نمود و بروز خود را در شاخه های دیگر از جمله رباتیک نشان داده که بسیاری از بزرگان حوزه فناوری و علم را نگران کرده است. نگران از اینکه مبادا آنچه زمانی برادران واچوفسکی در فیلم ماتریکس نمایش دادند به زودی زود محقق شود!

به گزارش «تابناک» در همین ماه گذشته بود که گوگل موفق شد با ماشین هوشمند خود ـ که مجهز به متودولوژی جدیدی در هوش مصنوعی است ـ یکی از بزرگترین بازیگران بازی Go در جهان را شکست دهد. آنچه این موفقیت را برای گوگل رقم زد، استفاده از تکنیک جدیدی در هوش مصنوعی به نام Deep Learning یا آموزش عمیق است؛ تکنیکی که به سرعت در حال متحول ساختن هوش مصنوعی است.

تا پیش از معرفی این تکنیک جدید، سیستم های هوش مصنوعی ناچار به دست به گریبان شدن با مشکلات عدیده ای بودند که برای حل آنها باید قواعد و اصول نا تمامی تعریف می شد؛ اما Deep Learning این فرایند را برای همیشه تغییر داده و منجر به آن شده که محققان روش های قدیمی در هوش مصنوعی را برای همیشه کنار بگذارند.

این تکنیک مبتنی بر شبیه سازی چندلایه و عظیمی از شبکه های مجازی عصبی است که به یک رایانه یا یک سیستم رایانه ای، این امکان را می دهد که به سادگی الگوهای تجریدی را فرا بگیرد. دقیقا شبیه آنچه مغز انسان بر اساس آن عمل می کند. این تکنیک امکان حل بسیاری از مسائل و مشکلات شناختی برای رایانه ها را فراهم کرده است.

واقعیت آن است که هوش مصنوعی با توجه به روندی که اکنون دارد، در آینده نزدیک کل دنیای ما را در بر خواهد گرفت. خودروهای هوشمند، خانه های هوشمند، ربات های هوشمند انسان نما، سیستم عامل های هوشمند (به یاد فیلم Her) صندلی های هوشمند ـ که شرکت نیسان همین حالا نیز تولید کرده است ـ و یک دنیای کاملا هوشمند.

احتمالا در آینده نزدیک ربات های نرم افزاری همه دانش ما را برای ما فراهم خواهند کرد و به عنوان معلمان و استادان ما فعالیت می کنند. دانش انسانی به دست ربات ها تولید می شود و ذهن منطقی این هوش، به سادگی بر ذهن تجریدی بشر تسلط می یابد. چه کسی فکر آن را می کرد که هوش مصنوعی انسان ساخته گوگل، به ذهن یک دان 9 بازی Go غلبه کند؟

چندی پیش، یکی از متخصصان هوش مصنوعی اشاره کرده بود که این تکنولوژی تا به آنجا پیش خواهد رفت که برنامه نویسان را از برنامه نویسی باز خواهد داشت و کنترل همه چیز را به دست خواهد گرفت. بیل گیتس و استیون هاوکینگ و بسیاری دیگر از بزرگان علم و تکنولوژی در مورد تبعات تسلط و شیوع این تکنولوژی هشدار داده اند و به نظر میرسد که راه زیادی تا تحقق آنچه ماتریکس در مورد هوش مصنوعی تصویر کرده بود، نمانده است.

آیا زمانی خواهد رسید که انسان ها برده های به خواب رفته ماشین های هوشمندی که زمانی خود آنها را ایجاد کرده اند، شده باشند. هیچ کس از آینده تکنولوژی خبر ندارد؛ اما یک نکته مسلم است و آن اینکه به همان اندازه که باید از پیروزی های هوش مصنوعی شگفت زده و هیجان زده بود، از تبعات و عوارض جانبی آن نیز باید اندیشناک و بیمناک بود.

http://www.tabnak.ir/fa/news/577975/...ماتریکستازه های علم و صنعت و تکنولوژی

1:

بنظر من فعلا جای نگرانی چندانی نیست.
بنظر بنده اینها هوش به اون معنا و کاملی هوش آدمی نیستن و هنوز خیلی راه مونده تا اونجا.
شاید هم اصلا رسیدن به هوشی مصنوعی با جنرالیته و کارایی هوش انسان هیچوقت ممکن نشه.
چرا مثلا این رقابت هایی که بین ماشین و انسان انجام میشن فقط درمورد بازی هستن؟ بازی یه چیز محدود و دارای قواعد محدود شناخته شده و فیکس شده ایه.


فيزيك ||| از پايه تا فوق تخصص !!
روند بازی از آغاز تا پایان، بر پايه همین قواعد محدود قابل شناخت و کنترله.
چرا مثلا این هوش های مصنوعی رو توی کاربردهای دیگر خلاق که انسان قادر به انجامشون هست آزمایش نکردن و جواب نگرفتن؟
فعلا برای هوش آدمی رقیبی نیست.
این انسانها هستن که دانشمند میشن، محقق میشن، کشف میکنن، اختراع میکنن، فرضیه و نظریه پردازی میکنن، الگوریتم طراحی میکنن، برنامه نویسی میکنن.
کامپیوترها هنوز مثل بچه های کوچک دارن یه کارهای خیلی محدود و کلیشه ای مثل بازی رو یاد میگیرن و انجام میدن.
شاید روزی برسه که کامپیوترها هوش واقعی پیدا کنن، ولی بنظر بنده این روز خیلی نزدیک نمیاد و فعلا جای نگرانی و دلیلی برای اتلاف وقت و انرژی در این مورد وجود نداره.
برید خودتون علم و تخصص رو یاد بگیرید، توانایی بدست بیارید، برنامه نویسی یاد بگیرید، و منتظر کامپیوترها نباشید، چون احتمالا در عمر شما چنین چیزی محقق نخواهد شد.

اصلا این افسانه پردازی درمورد هوش مصنوعی و روبات های خادم انسان که بیشتر کارهای انسانها رو انجام بدن و انسانها در رفاه و آسایش روزگار به تن پروری بگذرونن، خیلی قدیمیه و شاید صد سال پیش هم مطرح بود تازه اون موقع خوش خیال تر بودن و تم محبوبی برای کتاب ها و فیلم های علمی تخیلی و اینها بود، ولی گذشت وقت نشون داد که واقعیت از اونچه که توسط خیلی ها تصور میشده پیچیده تره.


برق قدرت
بنظر من حتی الان هم خیلی ها درمورد هوش واقعی تصور درستی ندارن و تخیلات غیرواقعگرایانه درمورد اینکه چه وقتی این محقق میشه و به چه شکلی دارن.


تاريخ علوم -- فيزيك


دانش نجوم

2:

فعلا ما انسانها خودمون خطری به مراتب واقعی تر، نزدیک تر، و بزرگتر برای خودمون هستیم.
خطر جنگ ها، جنگ جهانی و سلاح های کشتار جمعی، نابودی محیط زیست، مصرف بی رویهء منابع زمین، ...


نظريه انفجار بزرگ (( بيگ بنگ ))


78 out of 100 based on 43 user ratings 968 reviews