عشق به غذاهای تند چه چیزی درباره شما می گوید


عشق به غذاهای تند چه چیزی درباره شما می گویدعشق به غذاهای تند چه چیزی درباره شما می گوید
تندی معمولا یک طعم و مزه نیست، بلکه واکنش بدن به حس حضور مواد شیمیایی خاص است. مواد شیمیایی موجود در فلفل و دیگر غذاهای تند یک نوع عامل بازدارنده برای بعضی از حیوانات است و برای یک گیاه حکم سیستم دفاعی را دارد. اما برخی انسان ها به این حس وابستگی پیدا کرده اند و دوست دارند در غذاهایی که می خورند آن را تجربه کنند. برخی افراد احساس سوختن دهان را دوست دارند!

عشق به غذاهای تند چه چیزی درباره شما می گوید


جالب اینجاست که به تازگی محققان دریافته اند که این علاقه به تندی به برخی خصوصیات فردی نیز مربوط می شود. اگر تندی این غذاها را دوست دارید ممکن است کسی باشید که به دنبال هیجان است. افرادی که غذاهای تند را دوست دارند به احساس سوزش یک ترکیب به نام کپسایسین تمایل دارند، که وقتی خورده می شود مقداری احساس درد را در فرد به وجود می آورد. فلفل ها معمولا با حس تندی همراه هستند چون حاوی کپسایسین بالایی هستند.
در یک تحقیق که توسط موسسه کیفیت و عملکرد غذاها انجام گرفت محققان گفتند شاخص های بسیاری وجود دارد که روی علاقه به غذاهای تند تاثیر می گذارد. اعم از تأثیرات اجتماعی و فرهنگی، تعداد دفعاتی که در معرض کپسایسین برنامه گرفته اید، تفاوت های فیزیکی در احساس تندی و صفات شخصیتی یک فرد.
این تحقیق همچنان نشان داد افرادی که مکرر به دنبال استفاده از فلفل قرمز هستند هیجان خواهند، و یا به دنبال احساسی جدید و پیچیده هستند، این موارد نظریه محققان درباره تاثیر خلقیات فرد روی دوست داشتن یا نداشتن تندی را ثابت می کند. خوردن فلفل در کنار طعم ماجراجویانه ای که به غذا می دهد برای سلامت نیز مزایایی دارد.
در یک تحقیق که در سال 2014 انجام گرفت مشخص شد، ترکیبات سالمی در غذاهای تند وجود دارد، یعنی فلاونوئیدها، که مانند آنتی اکسیدان ها عمل می کنند و خطر بروز بیماری های مزمن را کاهش می دهند. کپسایسین به طور گسترده در ارتباط با کاهش خطر ابتلا به سرطان مورد مطالعه برنامه گرفته است. این خاصیت حتی اگر سرطان در سطح پایین یا متوسط خود نیز باشد همچنان تاثیر دارد.
تحقیقات بسیاری از مزایای فلفل خبر داده اند، البته در صورتی که میزان استفاده بالا باشد. پس اگر می خواهید از این ویژگی ها برخوردار شوید بهتر است راهی پیدا کنید تا این نوع غذاها را وارد برنامه خود کنید. اگر از تندی پرهیز می کنید اما می خواهید سطح متوسطی از غذاهای حاوی کسپایسین را امتحان کنید، می توانید فلفل های شیرین تر مانند، آناهایم، آنچو، و فلفل دلمه ای را استفاده کنید. با استفاده از سس های تند نیز می توان سوزانندگی غذا را بالا برد. اگر این فلفل ها و سس های متوسط نیز برایتان خیلی تند بودند، کار خود را با مقدار اندکی شروع کنید و کم کم مقدار استفاده را افزایش دهید، تحقیقات نشان داده اگر به مرور مصرف غذاهای تند را افزایش دهیم میتوانیم به مرور به آنها عادت کنیم و بیشتر لذت ببریم.
به خاطر داشته باشید همیشه می توانید به غذا تندی اضافه کنید اما نمی توانید زیاده روی کنید. فلفل های بسیار تند مانند فلفل هندی یا فلفل تند تایلندی تنها مخصوص کسانی است که واقعا عاشق تندی هستند و با آن خو گرفته اند.
کپسایسین موجود در این فلفل ها از سطح عادی و متوسط بسیار بالا تر است. معمولا کسانی که به دنبال هیجان و تجربه ی احساسات شدید هستند به دنبال این نوع غذاهای فوق العاده سوزاننده می روند.
پس ابتدا میزان علاقه و عادت خود به غذاهای تند را در نظر بگیرید و سپس مقدار مناسب را انتخاب کنید تا هم از غذای خود لذت ببرید و هم بدن را میهمان فواید آن بکنید.منابع:

Byrnes N, Hayes J. Personality Factors Predict Spicy Food Linking and Intake. Food Qual Prefer. 2013 Apr 1;28(1):213-221.

Félix Viana. Chemosensory Properties of the Trigeminal System. ACS Chem Neurosci. 2011 Jan 19; 2(1): 38--50. Aleksandra Kozłowska A, Szostak-Węgierek D. FLAVONOIDS – FOOD SOURCES AND HEALTH BENEFITS. Rocz Panstw Zakl Hig. 2014;65(2):79-85.

Opara E, Chohan M. Culinary Herbs and Spices: Their Bioactive Properties, the Contribution of Polyphenols and the Challenges in Deducing Their True Health Benefits. Int J Mol Sci. 2014 Oct; 15(10): 19183--19202.

Pabalan N, Jarjanazi H, Ozcelik H. The impact of capsaicin intake on risk of developing gastric cancers: a meta-analysis. J Gastrointest Cancer. 2014;45(3):334-41.

Rozin R, Ebert L, Schull J. Some like it hot: a temporal analysis of hedonic responses to chili pepper. Appetite. 1982 Mar;3(1):13-22آشنايي با رشته‌های گوناگون روان شناسی در جهان

1:

آیا شما نیز از غذاهای تند خوشتان می آید؟

معمولا به غذا ها سس یا فلفل های تند اضافه می کنید؟

تند ترین فلفلی که تا به حال خوردید چه بوده؟


تحلیل یک روانشناس درباره درگذشت مهرداد اولادی

2:

آره شدید...!!!
عاشق غذاهای تند و فلفل دارم...کرانچی آتشینو خیلی دوست دارم طوری ک بشدت احساس سوزش کنم خخخخخ
کلا آدم کنجکاو و ماحراجویی هستم میدونستم خودم ...^_^


قاتل ستایش محصول چه جامعه‌ای است؟

3:

تند ترین فلفل یه فلفلی بود تحت عنوان فلفل هندی!! در واقع یه شیشه ی کوچیک بود با فلفل های خاص زرد رنگ ک از این فلفل قرمزا خیلی کوچکتر و تقریبا بیضی بودن....من ک تا حالا تو ایران ندیدهبودم...همکار بابام از خارج از کشور اورده بودم...
بحدی این فلفل تند بود ک اگر دستت فقط داخل درشو لمس میکرد تا یه روز بوی فلفل میگرفت دستت.....
ما ک اصلا جرات نکردیم بخوریم اخرم دور ریختیمش خخخخخخ^_^


مرکز مشاوره رایگان مهاجرین افغانستانی افتتاح شد

4:

درود و سپاس

در مورد فلفل قرمز همش تعریف شنیدم
خوبه که می تونی بخوری
من اصلا" تحملش رو ندارم
به جای منم بخور و بسوز
راستی بعدش ماست میخوری؟
سریع سوزش دهان رو برطرف می کنه


تماس یک میلیون نفر با مرکز جامع خدمات مشاوره ای تهران

5:

فلفل رو خیلی دوست دارم


مواجهه با کدام یک از این افراد زیر بیشتر از همه در شما ترس ایجاد میکند!

6:

از غذای تند متنفرم !:|


شما دوست دارید جای کدام نفر باشید؟

7:

از اون تایپکای روحیه بخش بود ,البته خودم فکر میکردم چون بدنم نیاز به مواد درون فلفل داره برای همین هم به خوردن فلفل کشش دارم


کدام چشــــم شما را جذب می کنـــــد ؟

8:

درود
منم با شما موافقم
به نظر من هم اگر چیزی رو دلمون بخواد
در واقع بدن به اون مواد احتیاج داره

9:

وای راست میگی؟؟نه تاحالا بهش دقت نکرده بودم....
از این ب بعد حتما امتحان مونومویم...^_^

10:

بمو نوموی

11:

این تحقیق همچنان نشان داد افرادی که مکرر به دنبال هستفاده از فلفل قرمز هستند هیجان خواهند، و یا به دنبال احساسی جدید و پیچیده هستند
+
درسته


54 out of 100 based on 19 user ratings 194 reviews