زنان افسرده ترند یا مردان؟


زنان افسرده ترند یا مردان؟زنان افسرده ترند یا مردان؟
افسردگی یکی از بیماریهای شایع روانی است و شیوع آن در ميان مردم جهان حدود 15 درصد است اين در حالي است که زنان دو برابر بيشتر از مردان به اين بيماري مبتلا مي‌شوند و در این بین متأسفانه شیوع این بیماری میان زنان ایرانی حدود سه برابر بیشتر از میانگین جهانی است.

متأهلین بیشتر از مجردها

آخرین تحقیقی که در سال ۱۳۷۸ با عنوان بررسی سلامت روانی کشور انجام شده است، نشان می‌دهد که ۲۱ درصد از افراد جامعه مجموعه‌ای از علایم افسردگی را دارند و اختلالات روان‌پزشکی در ۶/۱۳ درصد متأهلان و ۱/۵ درصد مجردها دیده شده است و تنها ۶ درصد از افراد اختلالات روانی دارند. این موضوع نشان می‌دهد برعکس دیگر کشورها در ایران شیوع افسردگی در متأهلین بیشتر از مجردها است.
از سوی دیگر، آمارها حاکی از آن است که ۹/۲۵ درصد از زنان و ۹/۱۴ درصد از مردان به نحوی دچار اختلالات روانی هستند ؛ اما ۶/۲۴ درصد از خانم‌ها و ۴/۱۶ درصد از آقایان، اختلال افسردگی دارند و در این میان، استان چهارمحال بختیاری با ۲/۵۱ درصد و استان سیستان و بلوچستان با ۸ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین خانم افسرده را دارند و البته میزان افسردگی در خانم‌های خانه‌دار بیشتر است.

چرا زنها بیشتر افسرده اند؟


افسردگی – این بیماری مزمن- اختلالی بود که در سال ۱۹۹۰ رتبه چهارم بیماری‌ها در جهان را به خود اختصاص داد و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ از رتبه چهارم به رتبه دوم (پس از بیماری‌های قلبی‌‌عروقی) صعود کند و این نشانگر اهمیت بار افسردگی در عرصه سلامت روان جامعه است.
علل متعددی درابتلای دو برابری زنان به افسردگی در مقایسه با مردان نقش دارند.برخی معتقدند که نوسانات هورمونی در زنان می‌تواند تاثیری شگرف بر زندگی آنها بگذارد و با توجه به این تاثیر بر زندگی شخصی، اقتصادی و ارتباط آنها با دیگران، می‌توان گفت زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. نقش عادت ماهیانه، بارداری، زایمان و یائسگی را نیز نباید نادیده گرفت.
بعضی نیز معتقدند که خانم‌ها نگاه خوبی به گذشته تلخ خود ندارند و همین دیدگاه در بدبینی آنها به آینده مؤثر است و می‌تواند عاملی برای ابتلا به بیماری افسردگی باشد.
علاوه بر عوامل بیولوژیکی، وجود تبعیض میان دختر و پسر، باورهای غلط فرهنگی، خانوادگی‌ و اجتماعی، احساس تنهایی، استرس و فشارهای درون و بیرون خانه، مشکلات مالی، ناکامی‌های متعدد در طول دوران زندگی، بزرگ نمایی شکست‌ها، وراثت، تفاهم نداشتن میان زوج‌ها، نداشتن خودباوری و خودشناسی خانم‌ها و اعتماد به نفس پایین و گاهی مهارت‌های ضعیف برقراری ارتباط، از جمله عللی هستند که می‌توانند بروز افسردگی را به همراه داشته باشند.
افسردگی پس از زایمان یکی از رایج ترین احساس هایی است که اغلب زنان بعد از تولد نوزاد در خود حس می کنند. اختلالات افسردگی، نوسانات خلقی و هیجان های مکرر و استرس آور این دوران کاملاً طبیعی و عادی و البته موقت است. هر چند برای برخی از زنان علائم قدری پایدارتر، جدی تر و طولانی تر است اما معمولاً بین ۶ – ۳ هفته بعد از زایمان به تدریج کاهش می یابد و به ندرت طولانی مدت (برای مثال یک سال) می شود.
سندرم پیش از قاعدگی و یا همان افسردگی ناشی از پریودهای ماهیانه نیز یکی دیگر از افسردگی های رایج در بین زنان است که معمولاً در بین روزهای ۱۰- ۷ پریود به طور کوتاه مدت ظاهر می شود. علت اصلی این نوسان خلقی ترشح هورمون های زنانه است که موجب برهم خوردن تعادل ایجاد و خوی آنها می شود.این سندرم در ۷ – ۵ درصد زنان مشاهده می شود و دارای علائم بسیار گوناگونی است. در برخی به صورت بی حوصلگی، ایجاد پایین و گرفتگی و در برخی دیگر همراه با دردهای جسمانی (مثل سردردهای شدید میگرنی) گزارش می شود.
افسردگی های فصلی نیز گاهی به صورت غمگینی، ناامیدی و در خود فرورفتگی گروهی از زنان را به خود مبتلا می کند.
پژوهشگران بر این باورند که تغییرات هورمونی و بیوشیمیایی مغز در بدن برخی زنان در فصل زمستان موجب بروز اختلال افسردگی در آنان می شود که به تدریج نیز با پایان فصل زمستان و آغاز فصل بهار از بین می رود. این افراد بیش از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی بالینی هستند.
بی‌اعتنایی به ارزش‌های اخلاقی
دکتر امان ا… قرایی مقدم ،روانپزشک، اظهار می کند:استرس‌های ناشی از عوامل محیطی، مشکلات اجتماعی و خانوادگی، تعصبات خاص فرهنگی و نبود شرایط تفریحی مناسب از عوامل تشدید کننده افسردگی زنان و حتی مردان است.
وی می افزاید: ناهماهنگی بین ارزش‌های اجتماعی و ارزش‌های حرفه‌ای زنان شاغل می‌تواند عامل دیگری در تشدید افسردگی آنها باشد. همچنین بی‌اعتنایی به ارزش‌های اخلاقی در خانواده در افزایش ابتلای زنان به افسردگی مؤثر است؛ چرا که اگر در محیط خانواده آرامش، صمیمیت و تفاهم بیشتری بین زن و مرد باشد و به ارزش‌های اخلاقی بی‌اعتنایی نشود، میزان ابتلا به افسردگی کاهش می یابد.
این روانپزشک خاطرنشان می کند: افسردگی زنان را نباید نادیده گرفت، چرا که فرزند سالم از خانواده سالم حاصل می‌شود و با توجه به اینکه زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند و بدون آنها نهاد خانواده در معرض آسیب برنامه می‌گیرد، پس توجه به سلامتی آنان مقوله مهمی است که باید به آن توجه شود.
دکتر احمدعلی نوربالا، روان‌پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، می گوید: علائم افسردگی در خانم‌ها چندان با آقایان متفاوت نیست، اما به‌طور کلی می‌توان گفت علائم افسردگی در خانم‌ها اغلب به شکل نداشتن انرژی، احساس گناه و بی‌ارزشی، خستگی، آشفتگی در خواب و کابوس‌های شبانه، کاهش وزن، نداشتن نشاط و امید به آینده، گریه، بی‌توجهی به ظاهر، کناره‌‌گیری از جامعه و تمایل به تنهایی، کاهش میل جنسی، ضعف شدید و فکر مرگ و خودکشی و انجام آن دیده می‌شود.لطفا من را راهنمایی کنید.

1:

افسردگی و زنان خانه دار

قدرناشناسی نسبت به تلاش زنان خانه دار، خشونت و نداشتن مشارکت اجتماعی از علل بروز افسردگی میان این زنان هست.
دکتر فردوسی معتقد هست : زنانی که زیر خط فقر زندگی می نمايند و به تنهایی با مشکلات می جنگند ، بیشتر در معرض آسیب های افسردگی برنامه دارند.


تیتر: اعتیاد به مواد مخدر،،، هر آدینه با یک رها شده!، گفتگو با زني معتاد.
بسیاری از زنان سرپرست خانوار که به دلایل متعددی مثل مهاجرت شوهر، زندانی شدن یا از کار افتادگی او، طلاق، سرپرستی خانواده را به عهده گرفته اند، آسیب پذیرترین قشر اجتماع محسوب می شوند.


تست روانشناسی - چه‌ سبك‌ جشن‌ عروسي‌اي‌ برازنده‌ شما است‌؟
دو عامل در افزایش فقر در میان زنان سرپرست خانوار مؤثر هست: یکی محدودیت مشارکت اونان در مشاغل رسمی و پردرآمد ، دوم فقدان تأمین اجتماعی فراگیر و در نهایت بسیاری از این شرایط دست به دست هم داده و به رنج این زنان می افزاید.
وی با بیان این که علاوه بر زنان سرپرست خانوار رقم افسردگی در میان زنان خانه دار رو به افزایش هست، می گوید: احساس تنهایی ، ترک خانه توسط فرزندان ، کار بدون دستمزد، فقر اقتصادی ، بها ندادن به ارزش اقتصادی و اجتماعی در جامعه، قدرناشناسی نسبت به تلاش زنان خانه دار، خشونت، نداشتن مشارکت اجتماعی، کمبود مراکز تفریحی، بالا بودن هزینه‌ها جهت تفریح و پرکردن اوقات فراغت از جمله علل بروز افسردگی در میان زنان خانه‌دار هست.

خشونت
دکتر فردوسی اظهار می کند: خشونت می تواند همه زنان را در هر سن، نژاد و طبقه اجتماعی قربانی کند، اما طبق یافته های پژوهش ها، این نوع سوء رفتار با شرایط مالی و پایگاه اقتصادی افراد رابطه مستقیم دارد.


تنها فایل صوتی به جامانده از زیگموند فروید
زنان خانه دار یا مشغول به کارهای کم درآمد در مقابل خشونت خانگی آسیب پذیرتر هستند ودر زمره قربانیان خاموش خشونت خانگی محسوب می شوند.
به فرموده وی تحقیقات نشان می دهد که خشونت و آزارهای جنسی در خانه یا در محیط کار علیه زنان بیماریهای زنانه یا افسردگی را به ارمغان می‌آورد.
دکتر انور صمدی راد، جامعه شناس نیز عواملی نظیر نبود تامین اجتماعی فراگیر، احساس تنهایی، ترک خانه توسط فرزندان، کار بدون دستمزد، فقر اقتصادی، قدرناشناسی نسبت به تلاش زنان خانه دار، خشونت، نداشتن مشارکت اجتماعی، کمبود مراکز تفریحی، بالا بودن هزینه ها برای تفریح و پر کردن اوقات فراغت را از مهم ترین دلایل افسردگی در میان زنان خانه دار ذکر می کند.

تأثیر افسردگی بر فرزندان
هم چنین به فرموده دکتر سیدهادی معتمدنژاد، روان پزشک تعداد زیادی از زنان علاوه بر این که مادر هستند، شاغل می باشند و این خود سبب ایجاد آسیب های روحی و جسمی می شود و این امر بر فرزندان اون ها نیز تأثیر می گذارد.
وی آورده هست که از سویی بسیاری از مشاغل بیمه دارند اما زنان خانه دار بیمه نیستند و از پشتوانه مالی بهره ای ندارند و تا وقت توسعه کشور و حل مشکلات نمی توان به رفع افسردگی در اونان امیدوار بود.


حامد بهداد: دستگاه ویدیوی خانگی‌مان را فروختیم تا شهریه‌ی رزرو دانشگاه را بپردازیم.
اغلب زنان افسرده انرژی کافی برای مطالعه، آموزش، یادگیری و حتی ورزش ندارند که این امر منجر به افت عملکرد اون ها می شود.
بر پايه این نقل یک زن بی نشاط و غیر شاداب نمی تواند در فعالیت های زندگی به خوبی عمل کند و با فرزندان و همسر خود ارتباط مناسب داشته باشد.
فرزندان تحت تأثیر این حالات روحی مادر تفکر منفی پیدا خواهند کرد و نظام فکری اونها مبتنی بر بدبینی رشد می یابد.


مشاوره
شروع بسیاری از اختلافات خانوادگی و جدایی ها از ناراحتی و بی نشاطی و شاید هم افسردگی زنان و دختران باشد.
در هر حال افسردگی به هر دلیلی که در یک زن یا دختر ایجاد می شود، دارای تأثیراتی در بعد خانواده و اجتماع خواهد بود.باید توجه داشت که یک زن افسرده نمی‌تواند فعالیت‌های زندگی خود را بخوبی اجرا کند و با فرزندان و همسر خود ارتباط مناسب داشته باشد.

نبود شادی در جامعه
فرید براتی، روانشناس نبود شادی در جامعه را یکی از دلایل اجتماعی بروز افسردگی برشمرده و معتقد هست: مشخص نبودن حدود در فعالیت‌های اجتماعی، نبود ساعات تفریحی مناسب، مسائل خانوادگی مثل نوع تربیت افراد، نبود دلبستگی بین اعضای خانواده که حمایت لازم را از فرزندان از بین می‌برد ، باعث بروز افسردگی ناشی از حدود اجتماعی می‌شود.
وی با اشاره به تحقیقات اخیر در حوزه روانشناسی می‌افزاید: فقدان معنا با افسردگی ارتباط نزدیکی دارد.


فيلم هاي سينمايي با مضمون روانشناسی، فيلم امروز: جزیره شاتر
نبود معنا و هدف در زندگی و اعتقاد نداشتن به موضوعی فراتر از خود باعث می‌شود آدم‌ها احساس کمبود کرده و مبتلا به افسردگی شوند.
دنیای پست مدرن
دنیای پست مدرن ویژگی‌هایی با خود دارد که این ویژگی‌ها با افسردگی هم گونی نشان می‌دهد.


تست روانشناسی :: شما و آدم ها .. ؟
دنیای پست مدرن دنیای نا امیدی، شفاف نبودن مرزها، به هم ریختگی حدود روابط اجتماعی، دنیای عدم پایبندی به اخلاقیات، دنیای اضطراب‌ها هست و همه اینها در افسردگی نقش دارد.

براتی معتقد هست افسردگی پیش از اون‌که یک بیماری بیولوژیک باشد ناشی از مسائل اجتماعی هست.
بر پايه تحقیقات جهانی در سال ۲۰۱۵ بار افسردگی و اختلالات خلقی می‌تواند در رتبه اول یا دوم جهانی برنامه گیرد که این خود اهمیت زیادی دارد به‌ویژه برای جوامعی که از این بیماری ضربه می‌خورند.
دلمردگی، افسردگی نیست
براتی می‌گوید: خیلی از ناراحتی‌هایی که در برخی افراد وجود دارد و ما با عنوان افسردگی می‌شناسیم و به اون«انگ» افسردگی می‌زنیم به واقع افسردگی نیست.

افسردگی به معنای کلمه نیست و شامل دلمردگی و کم انگیزگی هست خیلی از افراد افسردگی به معنای دقیق کلمه ندارند.
اصغر کیهان نیا، روانپزشک در رابطه با علل بروز افسردگی می‌گوید: گاهی یک اتفاق یا رخداد سنگین می‌تواند برای فرد افسردگی به دنبال داشته باشد مثل فوت عزیزی، گرفتاری سخت، مشکل عاطفی و غیره.

نوعی از دیگر افسردگی‌ها ناشی از طلاق هست که تأثیر زیادی دارد و سپس مطلقه شدن مرد یا زن خلأ عاطفی به دنبال دارد و فرد رابه افسردگی می‌رساند گاهی شرایط روز اجتماعی مثل بیکاری می‌تواند افسردگی ایجاد کند .
شرایط اجتماعی
وی معتقد هست: شرایط اجتماعی که در افسردگی دخالت دارند قطع ارتباط عاطفی انسان‌ها با هم ونیز قطع ارتباط انسانی امت با مسئولان را شامل می‌شود این در شرایطی رخ می‌دهد که بی‌اعتمادی رخ می‌دهد و امت احساس می‌نمايند که دولت و مسئولان حامی اونها نیستند و احساس بیهودگی کرده و دچار افسردگی می‌شوند و ممکن هست منجر به مهاجرت و قطع ارتباط افراد با جامعه شود و نوعی اعتراض هست.
کیهان نیا با بیان این‌که دوران یائسگی در بانوان دوران مستعدی در افسردگی هست می‌افزاید:در دوران یائسگی بسیاری از خانم‌ها دچار افسردگی می‌شوند که یأس، نا امیدی و بی‌آیندگی از علائم اون در زنان هست .
او در رابطه با دلیل افزایش افسردگی بین زنان نسبت به مردان می‌گوید: علت این امر اون هست که مردان امکان خروج از خانه و فعالیت‌های اجتماعی بیش‌تری نسبت به زنان دارند و محدودیت کمتری در مقایسه با زنان دارند.


2:

من افسردم


خانوم ها به خاطر محدودیت هایی که دارن
به خاطر نادیده گرفته شدن
به خاطر تبعیض هایی که هست
و خیلی از شرایط دیگه


ماندن در خانه و نبودن در اجتماع و نداشتن فعالیت اجتماعی یک عامل مهم هست تو افسردگی
من خودم از وقتی خونه نشین شدم روز به روز افسرده و افسرده تر میشم
من باید به یه کاری مشغول باشم تا بتونم احساس رضایت کنم
یه وقتی چی بودم الان چی شدم ، یه وقتی بمب انرژی بودم

3:

احساس تنهایی...


4:

سلام
کم پیدایی
خوبه که خودت هم داری میگی
خب دختر خوب برو بیرون از خانه
کاری...باری...تفریحی...گردشی
زیاد خانه ماندن واقعا" کسالت و سستی و تنبلی بدنبال داره
هیچ کاری هم که بیرون نداشته باشیم باید بریم قدم بزنیم

5:

تو این مملکت همه بصورت اتوماتیک افسرده خواهند شد

6:

در یک تحقیق که مدتها پیش انجام شد معلوم گردید آمار خودکشی در زمستان بطور محسوسی بیشترست که در نتیجه کم شدن رفت آمدها و ارتباطات امتی؛ افراد مستعد افسردگی احساس تشدید کرده و دست به خودکشی میزنند.

یکی از مولدین معضلات روحی خانمها حبس در منزل هست
خانمها باید برای خود مشغله فکری سالم دست و پا نمايند.

متاسفانه بلافاصله بعد ازین کلام همه به فکر کار بیرون از منزل می افتند که خیلی منظور و مقصود نیست.

مطالعه ؛ ورزش ؛ ایجاد گروههای اجتماعی محلی ووو...

بسیار کمک خواهد کرد

7:

فکر میکنم وقتی انسان حس کنه که زندگی بالاجباری داره افسرده میشه...
در کل زن شرقی مجبور میشه از پوسته کاذب خوشبختی حفاظت کنه و این باعث افسردگیش میشه...


8:


سلام شینا جون .خوبی؟

گرفتارم مشخ و درس و کلاس و اینا

منظورم از خونه نشین شدن این نیست که نمیرم بیرون
حضورم در اجتماع کمتر شده ....البته باز داره بیشتر میشه در حدی که گاهی شبا ساعت 10 میرسم خونه :))))))))

9:

این که خیلی قدیمیه

10:

در جامعه ما مشکلات ارروانی مخصوصا" از نوع اجتماعی زیاده .

این مشکل فرهنگی اجتماعی هست و تقریبا" به سیاست و اقتصاد کم ارتباط هست .

راه حلش هم انکار نیست بلکه راه حل فرهنگی اجتماعی دارد .


11:

نمیشه به طور قطعی بگیم کدام یک افسرده ترند !!!

خُب البته در شرایط فعلی جامعه افسردگی خیلی رواج پیدا کرده و یکی از علت هاش هم همین شبکه های مجازیه !!! این که ما ارتباط نزدیک رو کم کم از زندگی خودمون حذف کنیم و با شبکه های اجتماعی خودمون رو سرگرم کنیم همین باعث میشه به مرور افسردگی به سراغمون بیاد!

هم زن میتونه افسرده بشه و هم مرد ...


12:

افسردگی برای مردها دردناکتر هست.

به این علت که همیشه مجبور به مخفی کردن احساسات خود هستند.


که نتیجه اون میتواند با بروز مشکلات جسمی بر اثر خودخوری حادتر شود.60 out of 100 based on 25 user ratings 350 reviews