شرح کامل افسردگی و راههای درمان


شرح کامل افسردگی و راههای درمانشرح کامل افسردگی و راههای درمان
افسردگی می تواند تنها یک بار در زندگی فرد اتفاق بیفتد . به هر حال اغلب به صورت حملات تکراری در طول زندگی با دوره های بدون افسردگی در بین آنها اتفاق می افتد یا می تواند وضعیتی مزمن باشد که نیازمند یک درمان پیوسته در طی زندگی باشد.
افسردگی اختلالی است که بر تفکر، خلق، احساسات، رفتار و سلامت جسمی شما تأثیر می گذارد.
پیش از این عقیده بر این بود که « تمام آن در سر شماست » و اگر واقعاً تلاش کنید می توانید خود را از آن رها کنید. امروزه پزشکان می دانند که افسردگی نوعی ضعف نیست و شما به تنهایی نمی توانید آن را درمان کنید. افسردگی یک اختلال پزشکی با زمینه شیمیایی یا زیست شناسی است .گاهی اوقات یک زندگی پر استرس محرکی برای افسردگی می شود. در سایر موارد به نظر می رسد که افسردگی بدون یک علت تعیین شده مشخص و بطور خود بخودی روی می دهد.
افسردگی، بدون توجه به علت آن چیزی بیش از یک حالت محزون و یا یک خمودگی درآماتیک است .
افسردگی می تواند تنها یک بار در زندگی فرد اتفاق بیفتد . به هر حال اغلب به صورت حملات تکراری در طول زندگی با دوره های بدون افسردگی در بین آنها اتفاق می افتد یا می تواند وضعیتی مزمن باشد که نیازمند یک درمان پیوسته در طی زندگی باشد.این اختلال بیش از ۱۸ میلیون آمریکایی را در تمام سنین و نژادها مبتلا کرده است.
داروهایی که در دسترس هستند، حتی در مورد افسردگی های بسیار شدید ایمن و مؤثر هستند. با درمان مناسب، بسیاری از افرادی که افسردگی شدید دارند، در عرض چند هفته بهبودی می یابند و می توانند به فعالیتهای طبیعی روزانه خود باز گردند .
●● علایم و نشانه ها
● دو نشانه شاخص افسردگی که نشانه های کلیدی برای تشخیص محسوب می شوند در زیر آورده شده اند .
● از دست دادن علاقه به امور روزمره طبیعی
شما علاقه و خوشحالی خود را در فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید از دست می دهید. این مورد « بی لذتی » نامیده می شود .
● ایجاد افسرده
شما احساس غم یا ناامیدی، بی فریادرسی می کنید و امکان دارد نوبت های گریه داشته باشید از دید پزشکان یا سایر مراقبین بهداشتی که افسردگی را تشخیص می دهند، علاوه بر موارد فوق بیشتر علائم و نشانه هایی که در زیر آورده شده اند نیز می تواند در بیشتر روزها و یا تقریباً هر روز، به مدت حداقل دو هفته در فرد وجود داشته باشند .
● اختلالات خواب
خواب زیاد یا مشکلات حین خواب می تواند علامتی باشد مبنی بر اینکه شما افسرده هستید. بیدار شدن در نیمه شب یا صبح زود و ناتوانی در به خواب رفتن دوباره معمول هستند .
● اختلال در فکر کردن یا متمرکز شدن
ممکن است برای تمرکز کردن یا تصمیم گرفتن دچار زحمت شوید و مشکلاتی با حافظه خود داشته باشید .
● کاهش وزن یا وزن گیری قابل توجه
کاهش یا افزایش وزن و وزنگیری یا کاهش وزن بدون توجیه می تواند نشاندهنده افسردگی باشد .
● پرخاشگری یا کاهش حرکات بدن
ممکن است بی قرار، پرخاشگر، تحریک پذیر و زود رنج به نظر برسید. یا ممکن است اینطور به نظر برسد که کارهایتان را با سرعت آهسته انجام می دهید و به سوالات به آهستگی و با صدای یکنواخت پاسخ می دهید .
● خستگی
ممکن است احساس کسالت و فقدان انرژی را تقریباً هر روز داشته باشید . ممکن است صبح هنگام به اندازه زمانی که در شب قبل به رختخواب می رفتید احساس خستگی کنید .
● اعتماد به نفس پایین
ممکن است احساس بی ارزشی کنید و احساس گناه شدید داشته باشید .
● کاهش علاقه به فعالیت جنسی
اگر پیش از ظهور افسردگی از نظر جنسی فعال باشید، ممکن است کاهش قابل توجهی در سطح علاقه خود به داشتن ارتباط جنسی احساس کنید .
● افکار مرگ
ممکن است دیدگاه منفی نسبت به خود، موقعیت خود و آینده خود داشته باشید . ممکن است افکار مرگ، مردن و خودکشی داشته باشید .
افسردگی می تواند شکایات جسمی گسترده ای را نیز مانند خارش عمومی، تاری دید، افزایش تعریق، دهان خشک، مشکلات گوارشی ( سوء هاضمه، یبوست و اسهال ) سردرد و کمر درد ایجاد نماید .
کودکان، نوجوانان و بالغین ممکن است به طور متفاوتی به افسردگی واکنش دهند. در این گروهها ممکن است نشانه ها اشکال مختلف داشته باشد یا با دیگر وضعیتها پوشانده شود .
●● انواع اصلی افسردگی شامل موارد زیر است :
● افسردگی اساسی
این نوع از اختلال ایجاد بیش از دو هفته پایدار می ماند . نشانه ها می تواند، شامل : احساس عظیم غم و سوگ، از دست دادن علاقه و خوشحالی در فعالیتهایی که معمولاً برایتان لذتبخش است و احساس گناه و بی ارزشی باشد. این نوع افسردگی می تواند باعث کم خوابی، تغییر اشتها، خستگی شدید و مشکل شدن تمرکز شود. فسردگی شدید می تواند خطر خودکشی را افزایش دهد.
● دیستایمی Dysthymia
نوع خفیف تر اما مداوم تر افسردگی است. این نوع حداقل دو سال و اغلب بیش از ۵ سال دوام می آورد. علایم و نشانه ها معمولاً ناتوان کننده نیستند و دوره های دیس تایمی می تواند با دوره های کوتاه مدت احساس طبیعی بودن جا به جا شود. ابتلا به دیس تایمی شما را در خطر بیشتر برای افسردگی اساسی برنامه می دهد .
● اختلالات تطابقی
اگر فردی که محبوب شماست فوت کند، شغلتان را از دست بدهید یا تشخیص سرطان برای شما گذاشته شود بسیار طبیعی است که احساس فشار، غم، عصبانیت یا لبریز شدن کنید . در نهایت بسیاری افراد با پایان استرسهای زندگی به حالت اولیه باز می گردند. اما بعضی خیر،این چیزی است که بنام اختلال تطابقی خوانده می شود. زمانی که پاسخ شما به یک حادثه یا واقعیت پراسترس باعث ایجاد علائم افسرگی می شود . بعضی افراد در پاسخ به یک حادثه منفرد دچار اختلال تطابقی می شوند. به نظر می رسد این مشکل در دیگران از ترکیبی از عوامل استرس زا ریشه دارد. اختلال تطابقی می تواند حاد باشد ( کمتر از ۶ ماه دوام بیاورد ) یا مزمن باشد ( به مدت طولانی تری باقی بماند ) .
پزشکان اختلالات تطابقی را براساس اینکه علایم و نشانه های اولیه به صورت افسردگی یا اضطراب باشند طبقه بندی می کنند .
● اختلالات دو قطبی
داشتن دوره های عود کننده افسردگی و سرخوشی(مانیا = شیدایی) مشخص کننده اختلال دو قطبی است.از آنجا که این وضعیت احساسات را در هر دو سر طیف (قطب ها) درگیر می کند، اختلال دو قطبی یا اختلال A افسردگی – شیدایی@ نامیده می شود . شیدایی بر قضاوت اثر می کند و باعث گرفتن تصمیمات غیر هوشمندانه می شود . بعضی افراد مراحلی از افزایش خلاقیت و نوآوری در طی مرحله شیدایی دارند. تعداد حملات هر حمله در هر یک از قطبها ممکن است مساوی نباشد .
بعضی افراد ممکن است چندین حمله افسردگی پیش از مرحله شیدایی داشته باشند یا بالعکس.
● اختلالات خلقی فصلی
اختلالات خلقی فصلی شکلی از افسردگی است که به تغییرات فصل و فقدان تماس با آفتاب مربوط است . ممکن است باعث بروز سردرد، تحریک پذیری و سطح پایین انرژی شود .
بسیاری افراد با افسردگی علایم اضطراب را هم نشان می دهند . اضطرابی که بعد از سن ۴۰ سالگی ایجاد شود اغلب به افسردگی مربوط است تا یک مشکل مستقل .
● علتها
هیچ علت منفردی برای افسردگی وجود ندارد. این بیماری غالباً شکل خانوادگی دارد . کارشناسان معتقدند که یک حساسیت ژنتیکی در ترکیب با عوامل محیطی مانند استرس یا بیماری جسمی می تواند باعث ایجاد یک عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز با نام نوروترانسمیترها شود که موجب افسردگی می شود . به نظر می رسد عدم تعادل بین سه نوروترانسمیتر – سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین – با افسردگی مرتبط باشد.
دانشمندان کاملاً نمی دانند که چگونه عدم تعادل در نور و ترانسمیترها می تواند علائم و نشانه های افسردگی را ایجاد کند. به طور قطع مشخص نیست که آیا تغییرات نوروترانسمیترها علت افسردگی است یا نتیجه آن .عادت های بد را چگونه ترک کنیم؟

1:

●● عواملی که با افسردگی مربوط هستند شامل موارد زیر هست :
● ارث : محققین چند ژن را که ممکن هست با اختلالات دو قطبی مربوط باشند را مشخص کرده اند، اونان به دنبال ژنهایی می گردند که با سایر اشکال افسردگی مرتبط باشند .


چرا...؟ چون زیبا نیستم؟!
اما همه افرادی که سابقه فامیلی افسردگی را دارند به این اختلال دچار نمی شوند .


تست جدید روان‌شناسی: چه جور شخصیتی دارید؟

● هسترس : وقایع پراسترس زندگی، به ویژه از دست دادن یا تهدید به از دست دادن یک فرد محبوب با شغل می تواند محرک افسردگی باشد .


نقش ما در پدید امدن مشکلات

● داروها : هستفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند داروهایی که جهت کنترل فشار خون هستفاده می شوند، قرصهای خواب یا قرصهای جلوگیری از بارداری می توانند علائم افسردگی را در بعضی افراد ایجاد نمايند .


زمان بندی مقاربت برای تعیین جنسیت فرزند

● بیماریها : ابتلا به یک بیماری مزمن، مثل بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، سرطان یا آلزایمر باعث می شود که شما در خطر بیشتری برای افسردگی برنامه بگیرد.


شبیه کدام شخصیت کارتونی هستی؟!(تست روانشناسی) +عکس
مطالعات یک ارتباط ثابت نشده بین افسردگی و بیماری قلبی را نشان می دهد .


انرژی درمانی یا شفا از قوانین طبیعت
افسردگی در بسیاری افرادی که حمله قلبی داشته اند اتفاق می افتد .


هیپنوتیزم
افسردگی درمان نشده می تواند شما را در خطر بیشتری برای مرگ در سالهای اول پس از سکته قلبی برنامه دهد .

ابتلا به کم کاری تیروئید حتی اگر خفیف باشد هم می تواند باعث بروز افسردگی شود .


● شخصیت : صفات شخصیتی خاصی مانند اعتماد به نفس پایین و وابستگی شدید، بدبینی و حساسیت در برابر هسترسها می تواند شما را مستعد افسردگی نماید .


● افسردگی پس از زایمان : احساس خفیف ناراحتی که معمولاً چند روز تا چند هفته پس از زایمان اتفاق می افتد در مادران مسئله شایعی هست.

در این وقت ممکن هست احساس ناراحتی، عصبانیت، اضطراب، تحریک پذیری و کاهش ظرفیت کنید.

فرم شدیدتری از baby blues افسردگی پس از زایمان نامیده می شود که اون هم تازه مادران را گرفتار می کند .


● الکل، نیکوتین و سوء هستفاده از مواد : کارشناسان تصور می کردند افراد افسرده الکل، نیکوتین و داروهای تغییر دهنده ایجاد را به عنوان راهی برای کاهش افسردگی هستفاده می نمايند .

اما در واقع هستفاده از این مواد می تواند با افسردگی و اختلال اظطرابی مرتبط باشد .


● رژیم غذایی: کمبودهای اسید فولیک و ویتامین B۱۲ می تواند باعث ایجاد نشانه های افسردگی شود.

سطوح پایین هر دو ماده مغزی با جواب ضعیف تری به داروهای ضد افسردگی همراه هستند .


● شرایط خطر
افسردگی تمام سنین و تمام نژادها را مبتلا می کند.

میزان افسردگی در میان افراد متأهل، بخصوص مردان متأهل و افرادی که ارتباطات طولانی مدت دارند کمتر هست.

این میزان در بین افراد مطلقه و کسانی که تنها زندگی می نمايند بیشتر هست .

احتمال عدم تشخیص افسردگی در افراد سن بسیار بیشتر هست .


زنان دو برابر بیش از مردان افسردگی را تجربه می نمايند.

گرچه مردان احتمال کمتری نسبت به زنان برای افسردگی دارند، این اختلال بین ۳ تا ۴ میلیون مرد آمریکایی را مبتلا ساخته هست.

تفاوتهای جنسیتی تا حدی می تواند ناشی از علل بیولوژیک مثل هورمونها و تغییرات متفاوت سطح وروتر انسمیترها باشد .


● چه وقت باید به دنبال توصیه پزشکی رفت
اگر علاقه کمی به فعالیتهای لذت بخش در خود احساس می کنید، اگر احساس غم ، نا امیدی، خستگی یا بی ارزشی می کنید و اگر عادات خواب و خوراک شما به میزان زیادی تغییر کرده، پزشک خود را ببنید تا مشخص کنید که آیا افسردگی دارید یا خیر.

اگر کسی را می شناسید که شخصات افسردگی را نشان می دهد، او را تشویق به دریافت کمک کار شناسانه کنید .


● غربالگری و تشخیص
برای تشخیص افسردگی، پزشک معاینه بالینی شامل: آزمایشاتی برای رد کردن وضعیتهایی که می توانند علایم تقلید نماينده افسردگی را ایجاد نمايند اجرا کند .


اگر پزشک شما علایم افسردگی شدید را می بینید یا به احتمال خودکشی مشکوک هست می تواند شما را به متخصص روانپزشک ارجاع کند یا حتی بستری فوری را توصیه کند .


پزشک یا روانپزشک تشخیص افسردگی را برپايه علائم و نشانه های مشخص بیماری بعلاوه حضور علائم و نشانه هایی که معمولاً همراه با افسردگی هستند می گذارند.


● عوارض
افسردگی یک بیماری جدی هست که می تواند آثار وخیمی برفرد و خانواده به جا گذارد.

افسردگی درمان نشده می تواند منجر به مارپیچ نزولی ناتوانی، وابستگی و خودکشی شود.

میزان خودکشی در مردان ۴ برابر بیشتر از زنان هست، گرچه زنان بیشتر اقدام به خودکشی می نمايند.

میزان خودکشی پس از ۷۰ سالگی در مردان افزایش می یابد، و این میزان پس از ۸۵ سالگی بیشتر هست .


علایم هشدار خاصی می تواند نشاندهنده افسردگی شدید و احتمال خودکشی باشند.

با جدیت هر درمانی را برای پیشگیری از خودکشی به کار گیرید حتی اگر فرد تحت درمان افسردگی هست.

اگر هر یک از علائم خطر زیر را مشاهده کردید با یک پزشک یا درمانگاه روانی تماس بگیرید.


▪ (pacing ) آرامش، رفتار پرخاشگرانه ، تغییرات خلقی زیاد و بیخوابی برای چند شب متوالی.


▪ تهدید یا عمل به آسیب جسمی یا خشونت .


▪ تهدید یا صحبت در مورد مرگ یا خودکشی مانند: A دیگر برایم اهمیت ندارد@ یا A دیگر نیازی نیست بیش از این نگران من باشی @ .


▪ افت فعالیتها و ارتباطات .


▪ کارهایی مانند خداحافظی با دوستان، نوشتن وصیت نامه یا ...

.


▪ بهبود ناگهانی ایجاد پس از یک دوره افسردگی .


▪ رفتار خطرناک غیر طبیعی مانند خرید یا حمل اسلحه یا رانندگی ...

.


● درمان
ساخت داروهای ضد افسردگی و داروهای تثبیت نماينده ایجاد درمان افسردگی را بهبود بخشیده هست.

داروها می توانند علائم افسردگی را برطرف نمايند و در بسیاری از انواع بیماری تبدیل به خط اول درمان شده اند.

روان درمانی هم می تواند بخشی از درمان باشد که به شما کمک می کند با مشکلات دائمی خود که افسردگی را تحریک می کند یا به اون دامن می زند کنار بیایید.

ترکیبی از داروها و یک دوره کوتاه روان درمانی در صورتیکه افسردگی خفیف یا متوسط داشته باشید، معمولأ با دارو یا درمان الکترو شوک آغاز می شود.

به محض اینکه بهتر شوید روان درمانی می تواند مؤثرتر واقع شود.


پزشکان عموماً افسردگی را در دو مرحله درمان می نمايند.

درمان حاد دارویی به برطرف کردن علائم تا اونجا که شما احساس خوب بودن پیدا کنید کمک می کند.

به محض اینکه علائمتان برطرف شود، رمان نگهدارنده مشخصاً بامدت ۶ تا ۱۲ ماه براب پیشگیری از عود ادامه داده می شود.


حتی اگر احساس می کنید حالتان خوب هست و به فعالیتهای معمولتان بازگشته اید، بسیار مهم هست که داروهایتان را مصرف کنید.

در افراد بسیاری که یک حمله داشته اند، حمله مجدد افسردگی اتفاق می افتد، اما ادامه درمان به مدت حداقل ۶ ماه به میزان زیادی خطر عود فوری را کم می کند، اگر در بیش از دو مورد حمله قبلی افسردگی داشته اید، امکان دارد که پزشکتان درمان طولانی مدت با ضدافسردگی ها را پیشنهاد بدهد .


●● مراقبت از خود
● با آغاز درمان ضد افسردگی شما همچنان باید به طور روزانه کنترل شوید در اینجا چند رهنمود آورده شده هست .


▪ مرتبأ پزشک خود را ببینید: پزشک پیشرفت شما را ارزیابی می کند، شما را حمایت و تشویق می کند و داروهای شما را در صورت لزوم تعدیل می کند.


▪ داروهای خود را دریافت کنید: پیدا کردن دارویی که برای شما بهترین باشد، ممکن هست نیاز به چندین بار امتحان داشته باشد.

امکان دارد چند هفته طول بکشد تا نتیجه را ببینید.

وقتی احساس بهتر بودن کردید هم به مصرف داروهایتان همانگونه که توصیه شده هست ادامه دهید.


▪ تنها نمانید: سعی کنید در فعالیتهای طبیعی شرکت کنید .


▪ از خود مراقبت کنید: یک رژیم سالم داشته باشید و میزان مناسبی خواب و ورزش داشته باشید .

ورزش می تواند به درمان بعضی اشکال افسردگی، برطرف شدن هسترس و آرام شدن شما کمک کند.


▪ از الکل و داروهای تفریحی پرهیز کنید: سوء هستفاده از الکل و داروها از بهبود شما جلوگیری می کند یا سرعت اون را کند می نماید.

2:

احساس افسردگی بسیار قوی‏تر و ناخوشایندتر از دوره‎های كوتاه غمگینی هست كه همه ما گاهگاهی اون را تجربه كرده‎ایم و معمولاً طولانی‎تر هست، حتی ممكن هست روزها،هفته،ها و ماهها ادامه پیدا كند.

● در مورد افسردگی چه می‎دانید؟
نوشته‎ای را كه می‎خوانید اطلاعاتی هست كه برای هستفاده افراد مبتلا به افسردگی آماده شده هست.با امید به اینكه برای نزدیكان، دوستان شما و نیز هر كس دیگری كه احساس افسردگی می‎كند مفید واقع شود.


● افسردگی چگونه احساسی هست؟
احساس افسردگی بسیار قوی‏تر و ناخوشایندتر از دوره‎های كوتاه غمگینی هست كه همه ما گاهگاهی اون را تجربه كرده‎ایم و معمولاً طولانی‎تر هست، حتی ممكن هست روزها،هفته،ها و ماهها ادامه پیدا كند.

بیشتر امت در وقت افسردگی ۵ یا ۶ نشانه زیر را در خود احساس می‎كنند.

شما نیز می‎تواند با پاسخگویی به پرسشهای زیر بود یا نبود نشانه‎های افسردگی را در مورد خویش بررسی كنید.


ـ بیشتر وقتها احساس ناشادی می‎كنید؟ (ممكن هست غروبها كمی بهتر باشید.)
ـ علایق خود را از دست داده و از كسب لذت ناتوانید؟
ـ نمی‎توانید مثل گشته از پس مشكلات خود برآئید؟
ـ احساس خستگی می‎كنید؟
ـ احساس ناآرامی یا بی‎قراری دارید؟
ـ كاهش وزن و اشتها(در برخی افرد افزایش وزن و اشتها) دارید؟
ـ دیر به خواب می‎روید (حدود یك تا دو ساعت) و بر خلاف همیشه زود بیدار می‎شوید؟
ـ میل جنسی‎تان كاهش یافته هست؟
ـ اطمینان به خود را از دست داده‎اید؟
ـ احساس بی‎ارزشی و ناامیدی می‎كنید؟
ـ از امت دوری می‎كنید ؟
ـ تحریك‎پذیر شده‎اید ؟
ـ احساس بدی در وقتهای خاصی از روز دارید؟
ـ در مورد خودكشی فكر می‎كنید؟
● عواملی كه در بروز افسردگی نقش دارند:
▪ اتفاقات زندگی
بسیار عادی هست كه در وقت روبرو شدن بایك فاجعه غم‎انگیز مانند داغدیدگی، طلاق یا از دست دادن شغل، افسرده شویم.


▪ شرایط و موقعیت‎ها
اگر ما تنها بوده و دوستی نداشته باشیم تحت فشار روانی باشیم، نگرانیهای دیگری داشته و یا از نظر جسمی افت كرده باشیم احتمال بیشتری می‎رود كه افسرده شویم.


▪ بیماری جسمی
افسردگی بیشتر وقتی كه از بیماری جسمی رنج می‎بریم به سراغمان می‎آید، ازجمله بیماریهای كشنده مانند سرطان و بیماری‏های قلبی و نیز دردهای مزمن و آزاردهنده مثل ورم مفاصل و برونشیت.


▪ شخصیت
هر فردی احتمال دارد افسرده شود اما برخی از افراد حتی احتمال بیشتری برای افسرده شدن دارند این به خاطر ساختار خاص بدن اونها، تجربیات ابتدایی زندگیشان یا هر دو عامل می‎باشد.


▪ الكل
افرادی كه در نوشیدن الكل افراط می‏كنند دچار افسردگی می‏شوند.

البته هنوز مشخص نیست كه افسردگی در اونها پیشتر مطرح شده و گرایش به مصرف الكل را در اونها ایجاد كرده هست و یا مصرف زیاد الكل موجب بروز افسردگی شده هست ولی مشخص شده هست.


▪ جنسیت
زنان بیش از مردان افسرده می‏شوند شاید به این دلیل كه مردان كمتر اجازه می‏دهند احساساتشان بارز شود و اغلب اونها را سرپوش می‏گذارند و بیشتر به شكل عصبانیت و نوشیدن مشروبات الكلی واكنش نشان می‏دهند.


▪ ژنها
افسردگی می‎تواند افراد خانواده را مبتلا كند.

اگر یكی از والدین شما به افسردگی شدید مبتلا باشد، احتمال ابتلاء به افسردگی ۸ برابر می‎شود.


● چه وقتی باید در جستجوی كمك بود؟
ـ وقتی احساس افسردگی شما بدتر از همیشه و رو به بهبود نباشد.


ـ وقتی احساس افسردگی بر كار، علایق و احساسات شما نسبت به خانواده و دوستان اثر گذاشته باشد.


ـ اگر شما احساس ‎كنید زندگی كردن ارزشی ندارد و دیگران بدون شما بهتر خواهند بود، كافی هست با یك خویشاوند یا یك دوست كه قادر هست در این مسیر ناهموار زندگی به یاریتان بیاید مشورت كنید.

اگر از این طریق كمك نشدید، می‎توانید با پزشك خانوادگی‎تان در این مورد صحبت كنید.

باید متوجه شده باشید كه دوستان و خانواده شما توجه ویژه‎ای نسبت به شما دارند و در مورد شما نگران هستند.


● چگونه به خود كمك كنید
۱) سعی نكنید بار مشكلات را به تنهایی به دوش بكشید.


۲) كاری اجرا کنید.

خود را مشغول كنید حتی اگر انجام كار سبكی باشد.


۳) تغذیه مناسب داشته باشید.


۴) در صورت اشكال در به خواب رفتن ذهن خود را با گوش دادن به رادیو یا تماشای تلویزیون مشغول نگه دارید تا كمتر احساس اضطراب كنید و راحت‏تر آماده خوابیدن شوید.


۵) از نوشیدن الكل خودداری كنید.


۶) از ورزش و تفریحات سالم هستفاده كنید حتی اگر پیاده‎روی باشد.


۷) علت افسردگی را پیدا كنید.


۸) امیدوار باشید و به یاد داشته باشید كه:
شما از مشكلی رنج می‎برید كه امتان بسیاری گرفتار اونند، شما حتی می‎توانید بر اون پیروز شوید هر چند در حال حاضر باور اون برایتان دشوار باشد.


● چه كمكی در دسترس شماست؟
بیشتر امت مبتلا به افسردگی نخست با پزشك خانوادگی خویش مشورت می‎كنند، بسته به شدت نشانه‏های افسردگی و شرایط شما ممكن هست داروی ضد افسردگی برایتان تجویز شود و یا درمان غیردارویی یا هر دو با هم.


● رواندرمانی / مشاوره
گاهی بیان احساسات واقعی حتی برای نزدیكترین دوست بسیار دشوار هست.

فرمودگو دربارهٔ اون با یك مشاوره ورزیده یا یك درمانگر بسیار آسان‏تر هست.

اگر غصه‏ها را از سینه خود برون بریزید سبك می‏شوید.

اگر كسی دارید كه به شما نزدیك‏تر هست و شما را بهتر درك می‏كند و توجه بیشتری نسبت به شما دارد، احساس بهتری خواهید داشت.


بسیار عادی هست كه در وقت روبرو شدن بایك فاجعه غم‎انگیز مانند داغدیدگی، طلاق یا از دست دادن شغل، افسرده شویم.


● هستفاده از داروهای ضد افسردگی و عوارض مربوط به اون
با توجه به اینكه بیشتر امت اولین نشانه‏های افسردگی را با پزشك عمومی در میان می‏گذارند، اولین تجویز داروهای ضد افسردگی توسط پزشك عمومی هست.

در صورت لزوم بیمار به روانپزشك جهت مداخلات تخصصی‏تر ارجاع می‏شود.

امت اغلب نگران اون هستند كه داروهای ضد افسردگی اعتیاد آور باشند ولی این دارو‏ها علی‏رغم دارو‏های آرام بخش ایجاد وابستگی نمی‏كنند.

هرگز ناگهان دارو‏های تجویز شده را قطع نكنید و طبق توصیه پزشك خود عمل كنید.


● چگونه می‎توان به فردی كه افسرده هست كمك كرد؟
ـ شنونده خوبی باشید گرچه مجبور به شنیدن مطالب تكراری باشید.


ـ اونها را تشویق به صحبت كردن كنید و كمكشان كنید كه بعضی از فعالیتهای روزمره گذشته را اجرا کنند.


ـ به اونها اطمینان دهیدكه حالشان بهتر خواهد شد.


ـ مطمئن شوید به اندازه كافی غذا تهیه می‎كنند و به قدر كافی میل می‎كنند.


ـ به اونها كمك كنید كه از مصرف الكل دوری كنند.


ـ اگر حالشان رو به وخامت هست و شروع صحبتشان با جملات ناامیدكننده و بی‎میلی نسبت به ادامه زندگی هست و ممكن هست به خود آسیب برسانند اونها را جدی بگیرید و مطمئن شوید كه در این باره با پزشكشان صحبت خواهند كرد.


ـ سعی كنید به اونها بقبولانید كه نیازمند هستفاده از درمان هستند و اونها را تشویق كنید به روانپزشك، یا روانشناس بالینی مراجعه كنند.

3:

شخصی كه دچار افسردگی بیمارگون می‏شود، احساس غمگینی می‏كند و اغلب به گریه می‏افتد.

احساس گناه عذابش می‏دهد و معتقد می‏شود كه در حق دیگران كوتاهی می‏كند.

● افسردگی
افسردگی به دلیل شیوع بالا در جوامع بشری از طرف برخی از محققین سرماخوردگی بیماریهای روانی لقب گرفته هست.

به طور متوسط حدود ۱۵ تا ۲۰ % امت از سطوح مختلف این بیماری رنج می‏برند و حداقل ۱۲ % امت در طول زندگی نیاز به درمان پیدا می‏كنند.

اختلال افسردگی در زنها شایعتر از مردان هست.

در این جا بایستی بین ایجاد افسرده به عنوان یك واكنش طبیعی كه اكثریت امت نسبت به فقدان (یعنی از دست دادن عزیزی) از خود نشان می‏دهند و بیماری افسردگی تفاوت قایل شد.


بیماری افسردگی معمولاً در پی شكست، از دست دادن و ناكامیها به شكل ایجاد پایین و حالت غمگینی نمود پیدا می‏كند.

در افسردگی شخص به دلیل شدت علائم افسردگی در بسیاری از جنبه‏های كاركردی خویش دچار مشكل می‏شود.


● سبب شناسی بیماری
افسردگی از تعامل بین چند عامل مختلف حاصل می‏شود.

نشان داده شده هست كه شروع و سیر اون به شرایط مختلفی چون زیست شناختی، روانی، محیطی و شرایط روانی ـ اجتماعی مربوط می‏شود.

از اون میان می‏توان به مواردی مانند: اختلال در كاركرد واسطههای شیمیایی- عصبی، كمكاری تیروئید، سابقه افسردگی یا الكلیسم در خانواده، از دست دادن والدین در دوران كودكی یا مورد بی توجهی اونان برنامه گرفتن، نبود حمایت اجتماعی مناسب، وجود رویدادهای منفی در زندگی فعلی و خانوادگی اشاره نمود.


● نشانه‏های بیماری
شخصی كه دچار افسردگی بیمارگون می‏شود، احساس غمگینی می‏كند و اغلب به گریه می‏افتد.

احساس گناه عذابش می‏دهد و معتقد می‏شود كه در حق دیگران كوتاهی می‏كند.

بیش از حد معمول تحریك پذیر می‏شود و احساس اضطراب و تنش می‏كند.

دچار مشكلاتی در رابطه با میزان خواب و خوراك و تمركز می‏شود.

انرژی فرد كاهش می‏یابد و احساس خستگی و كاهش لذت از انجام اعمال روزمره می‏نماید.


افكار آزار دهنده‏ای چون تنفر از زندگی، ناامیدی و آرزوی مرگ و گاه افكار مربوط به خودكشی در این بیماران مشاهده می‏گردد.

بر پايه آمار ۱۵% این بیماران به دلیل خودكشی جان خود را از دست می‏دهند، كه اگر درمان و مراقبت خوبی داشته باشند میتوان از اون پیشگیری كرد.


● درمان
درمان بیماری افسردگی بهصورت دارویی و غیر دارویی موفقیت چشمگیری تا كنون داشته هست.

در بسیاری از موارد اقدام به موقع برای مداوا به سرعت بیماری را مغلوب و حتی فرد را در مقابل هسترس‏های بعدی زندگی مقاوم‏تر می‏سازد.

بنابراین اكثر بیماران مبتلا به افسردگی نیازمند مراجعه به متخصصین بهداشت روان مانند روانشناس و روانپزشك می‏باشند.

گرچه درمانهای دارویی و غیر دارویی در رقابت با یكدیگر موفقیت آمیز هستند ولی اكثر صاحب نظران درمان توأم را مؤثرترین شیوه درمان بیماری یافته‏اند.


درمانهای غیردارویی انواع مختلف دارند، رفتار درمانی، شناخت درمانی، خانواده درمانی و گروه درمانی.

همچنین كاهش فشارهای زندگی روزمره، ورزش، سرگرمی، انتخاب سبك زندگی معنوی سالم و بدون تنش در درمان افسردگی مؤثر هست.


اختلالات روانی و رفتاری اختلالات شایعی هستند كه ۲۵ % افراد در طول زندگی به اونها دچار می شوند.

این اختلالات در تمام كشورها و جوامع، تمام سنین و در هر دو جنس دیده می شوند و افراد را در جوامع شهری و روستایی و نیز در گروه های فقیر و غنی درگیر می سازند.

این اختلالات از نظر اقتصادی نیز بر جوامع و كیفیت زندگی افراد و خانواده ها تاثیر می گذارند.

در یك چهارم خانواده ها حداقل یك فرد مبتلا به این اختلالات وجود دارد.

این خانواده ها علاوه بر حمایت جسمی و عاطفی از فرد مبتلا، اثرات منفی ناشی از انزوا و جدایی از اجتماع را نیز متحمل می شوند.

از این میان، یكی از اختلالات شایعی كه معمولاً سبب ناتوانی شدید می شود، افسردگی هست.

این اختلال با غمگینی، كم شدن علاقه به فعالیت ها و كاهش انرژی مشخص می شود.

عدم احساس لذت، دوری گزیدن از دوستان یا خانواده، نداشتن انگیزه و تحمل شكست همراه هست و علایم نباتی شامل كاهش میل جنسی، كم یا زیاد شدن وزن و اشتها، كاهش انرژی و خستگی زودرس، بیداری صبحگاهی، یبوست، خشكی دهان و سردرد این اختلال را در فرد مبتلا مشخص می كنند.

اگرچه احساس افسردگی به ویژه پس از حوادث تلخ زندگی بسیار شایع هست، ولی تشخیص این اختلال تنها وقتی مطرح می شود كه این احساس به آستانه خاصی رسیده و بیش از دو هفته طول كشیده باشد.

شدت این اختلال می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

افسردگی در زنان بسیار بیشتر از مردان هست.

در مطالعه بار جهانی بیماری ها ، نقل شده كه شیوع لحظه ای اختلالات افسردگی در مردان ۹/۱ % و در زنان ۲/۳ % هست و در طول یك دوره ۱۲ ماهه، ۸/۵ % مردان و ۵/۹ % زنان دچار اون می شوند.

این میزان شیوع در جوامع مختلف، متفاوت هست و ممكن هست در بعضی از جوامع بیشتر نیز باشد.


در تحلیل مطالعه بار جهانی بیماری ها در سال ۲۰۰۴ نشان داده شد كه اختلالات افسردگی، بار عظیمی را بر جامعه تحمیل می كنند و چهارمین عامل بار بیماری هستند.

در گروه سنی ۲۴-۱۵ سال این اختلالات دومین عامل مهم بار بیماری به شمار می آیند، اما دورنمای مربوط به سال های آینده بسیار بدتر از این به نظر می رسد.

اگر سیر فعلی گذار جمعیتی و همه گیر شناختی افسردگی ادامه یابد، تا سال ۲۰۲۰ این اختلال ۷/۵ % بار كل بیماری ها را به خود اختصاص خواهد داد و به دومین عامل مرگ ومیر در جهان در هر دو جنس پس از بیماری های ایسكیمیك قلب تبدیل می شود.

این اختلال تمام گروه های سنی را درگیر می كند، اما بیشترین میزان بروز اون در میانسالی هست.

ضمناً افزایش فزاینده ای نیز در تشخیص افسردگی كودكان و نوجوانان مشاهده می شود.

هر دوره از این اختلال عود كننده، چند ماه تا چند سال طول می كشد.

یكی از پیامدهای بسیار غمگین اختلال افسردگی، خودكشی هست.

حیات ۲۰-۱۵ % مبتلایان به افسردگی با خودكشی پایان می یابد.

افراد افسرده غالباً عزت نفس ضعیفی داشته و احساس می كنند كه آینده بیشتر از گذشته امیدوار كننده نیست.

چنین ناامیدی پیش بینی كننده خوبی برای خودكشی نهایی به شمار می آید.

البته بسیاری از خودكشی ها نیز وقتی روی می دهند كه فرد افسرده در آغاز بهبود یافتن از افسردگی یا ترخیص از بیمارستان هست.

اختلالات افسردگی در ۷۰ تا ۸۰ % موارد قابل درمان هستند.

معمولاً دارو درمانی و روان درمانی به صورت توأمان در درمان این بیماران از سوی پزشك، مورد توجه برنامه می گیرند.

اهداف درمان این بیماران نیز شامل كاهش علایم، جلوگیری از عود و نهایتاً فروكش كردن كامل بیماری هست.

پس از درمان دارویی و یا روان درمانی موفق در مرحله حاد بیماری، درمان باید حداقل تا ۶ ماه ادامه یابد و بیماران هر ماه یك یا دو بار ویزیت شوند.

مهم ترین هدف از ادامه درمان، پیشگیری از عود مجدد اختلال هست.

با ادامه درمان می توان میزان عود بیماری را از ۶۰-۴۰ % به ۲۰-۱۰ % كاهش داد.

در میان مبتلایان به این اختلال، بعضی روان درمانی یا مشاوره را بر دارو ترجیح می دهند.

طی ۲۰ سال تحقیق، مشخص شده هست كه چندین نوع روان درمانی با محدودیت وقتی، به اندازه داروها در افسردگی خفیف تا متوسط مؤثر هستند.

این درمان ها در مورد افسردگی درمان شناختی- رفتاری و روان درمانی بین مرزی را شامل می شوند.

تأكید این روش های درمانی بیشتر بر همكاری فعال بیمار و آموزش وی هست.

چند مطالعه در افغانستان، هند، پاكستان، هلند، سریلانكا، سوئد، انگلستان و ایالات متحده نشان داده كه آموزش پزشكان عمومی برای ارائه این نوع درمان ها امكان پذیرتر و به علاوه هزینه های اون بسیار اثربخش تر هست.


مسأله مهمی كه در ارتباط با این بیماران وجود دارد، عدم پذیرش هر نوع اقدام درمانی از سوی تعداد كمی از افراد افسرده حتی در كشورهای صنعتی هست.

احساس بی ارزش بودن، احساس بیش از حد گناه و فقدان انگیزه و...

همگی موجب پرهیز بیمار از مراجعه برای درمان می شود.

به علاوه این افراد احتمالاً مزایای بالقوه درمان را درك نخواهند كرد.


مشكلات مالی و ترس از انگ اجتماعی نیز از شرایط دیگر پرهیز بیمار از شروع یا ادامه درمان هستند.

ارائه كنندگان خدمات بهداشتی و سلامت نیز ممكن هست علائم این بیماری را در افراد مبتلا تشخیص ندهند و حتی در صورت تشخیص نتوانند توصیه های صحیح را برای درمان به كار بندند، علت اون هم می تواند كمبود وقت یا منابع لازم برای ارائه درمان در سطح مراقبت های اولیه باشد.


4:

افسردگی یكی از مسایل و مشكلات مهم بهداشت جامعه می باشد.

اختلالات افسردگی با كاركرد اجتماعی و شخصی تداخل می كند و بیماران افسرده، كسانی هستند كه ذهن، رفتار، جسم و ایجاد اونان تحت تاثیر برنامه گرفته هست.

افراد افسرده ممكن هست كه توانایی انجام فعالیتها و مسئولیتهای معمول و عادی شغلی خود را از دست بدهند.

● افسردگی چیست؟
افسردگی عبارت هست از احساس غم، دلسردی و یا ناامیدی كه فردی حداقل به مدت ۲ هفته در اغلب روزها و در اغلب ساعات روز به علاوه علایم همراه، داشته باشد.


افسردگی یكی از مسایل و مشكلات مهم بهداشت جامعه می باشد.

اختلالات افسردگی با كاركرد اجتماعی و شخصی تداخل می كند و بیماران افسرده، كسانی هستند كه ذهن، رفتار، جسم و ایجاد اونان تحت تاثیر برنامه گرفته هست.

افراد افسرده ممكن هست كه توانایی انجام فعالیتها و مسئولیتهای معمول و عادی شغلی خود را از دست بدهند.


● علایم بیماران افسرده چیست؟
از دست دادن علاقه، بی حوصلگی، ناتوانی از لذت بردن، احساس ناامیدی، بی حالی و خستگی، بی خوابی، گوشه گیری اجتماعی، احساس پوچی نمودن، كاهش یا از دست دادن میل جنسی، بی اشتهایی و یا پرخوری، عدم تمركز فكری و اختلال درتصمیم گیری فرد، احساس گناه شدید، داشتن افكار خودكشی، شكایات جسمانی مختلف نظیر سردرد یا درد قفسهٔ سینه بدون وجود شواهدی از بیماری جسمی، مضطرب بودن، وحشت زدگی وخیم ترین پیامد دورهٔ افسردگی، اقدام به خودكشی هست.


● علل افسردگی چیست؟
برای افسردگی حقیقی، علت واحد و مشخصی را نمی توان مطرح كرد.

بعضی از شرایط زیست شناختی نظیر بیماریهای جسمی، اختلالات هورمونی، و نیز مصرف برخی داروها می توانند نقش داشته باشند.


● شرایط افزایش دهنده خطر برای بروز افسردگی چیست؟
عصبانیت یا احساس دیگری كه ابراز نشده باشد، داشتن شخصیتی وسواسی، جدی یا شدیداً وابسته، سابقهٔ خانوادگی افسردگی، وابستگی به الكل، شكست در ازدواج، شغل و یا روابط با دیگران، مرگ یكی از نزدیكان كه برای فرد مهم باشد، انجام برخی از اعمال جراحی نظیر برداشتن پستان به خاطر سرطان، زنانی كه دچار یائسگی می شوند، مصرف برخی داروها، نظیر رزرپین و داروهای مسدود كننده گیرنده بتا آدرنرژیك ( مانند: پروپرانول، آتنولول) و داروهای آرام بخش و خواب آور.

همچنین برخی از بیماریهای سیستمیك مزمن، نظیر دیابت، سرطان لوزالمعده و اختلالات هورمونی.


● عواقب مورد انتظار:
در بسیاری از موارد، بیماری به خودی خود بهبود می یابد، اما با مراجعه به پزشك و رعایت توصیه های داده شده توسط پزشك می توان دوره بیماری را كوتاه كرد.

همچنین بایستی روش های مقابله با افسردگی را آموخت.

نباید فرد نسبت به بهبودی خود دید منفی داشته باشد.


● عوارض احتمالی:
مهمترین عارضه ای كه فرد را تهدید می كند، خطر اقدام به خودكشی در فرد افسرده هست كه علایم هشدار دهنده اون عبارتند از:
گوشه گیری از خانواده و دوستان، به زبان آوردن اینكه می خواهد همه چیز را تمام كند، اقدام به نوشتن وصیت نامه و نیز خوشحالی ناگهانی پس از احساس ناامیدی طولانی مدت.


● اصول درمانی در بیماران افسرده به چه نحوی هست؟
الف) هستفاده از درمانهای دارویی ضد افسردگی :
دارو درمانی برای بیمارانی هستفاده می شود كه افسردگی طولانی مدت یا نسبتاً شدید داشته باشد.

همچنین به بیماران افسرده باید خاطر نشان كرد كه مصرف هیچ كدام از داروهای ضد افسردگی موجب اعتیاد نمی شود تا با قطع مصرف داروها از طرف بیماران مواجه نشویم.


ب) هستفاده از روان درمانی به شكل های مختلف و متناسب با هر كس، مثلاً چاره جویی برای حل مشكلات بیمار و اضافه کردن بر قدرت مقابله بیمار با مسائل به كمك مشاور یا روانشناس
ج) متعادل نمودن شرایط اجتماعی _ اقتصادی زندگی به نحوی مناسب و مقدور، نظیر كاستن از ساعات كار شبانه و تغییر شغل به محیطی كه فشار روحی برای بیمار نداشته باشد.


توصیه به انجام فعالیتهای ورزشی مناسب و منظم، توصیه به ترك الكل و رعایت یك رژیم غذایی متعادل و كم چرب.


همانطور که انسان سر تا پا شاد میشود، دچار اندوه همه جانبه هم میگردد.

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- احساس غم، نگرانی، یا بیهودگی مداوم دارید.


- به خودکشی فکر میکنید.


- روابط و فعالیتهائی که شادیبخش بودند لذت خود را از دست دادهاند.


- نمیتوانید بخوابید، زیاد میخوابید، یا صبح خیلی زود قدم میزنید.


- احساس غم میکنید و در تمرکز، یادآوری، و تصمیمگیری دچار اشکال شدهاید.


- دچار گریههای دورهای شدهاید.- افسردگی نشانهٔ چیست؟
همانطور که انسان سر تا پا شاد میشود، دچار اندوه همه جانبه هم میگردد.

غصه و غم از دست دادن عزیزی، و نیز گرفتاریهای فردی مثل طلاق یا بیکار شدن بخشی از زندگی انسان هست.

افسردگی ناشی از این شرایط (حتی بهمدت چندین ماه) چیزی طبیعی هست.


اگر اعتماد به نفس خود را از دست دادهاید یا با هر تنش روانی از پا در میآئید، ممکن هست گرفتار افسردگی شوید.

افسردگی ممکن هست علت جسمانی نیز داشته باشد.

محققان دریافتهاند که بسیاری از افراد دچار افسردگی شدید، اغلب دچار عدم تعادل در مواد شیمیائی مغز هستند.- درمان افسردگی
علت هر چه باشد، راههائی برای کاهش افسردگی وجود دارد.


احساس گناه نکنید.

اگر افسردگی شما ناشی از احساس اشتباه هست، سرزنش کردن خود کمکی نمیکند.

البته به عهده گرفتن اشتباه مهم و ناراحتی با اون همراه هست، اما احساس گناه یا شرمندگی شدید خود شخص را عامل اصلی قلمداد میکند.


برنامه منظمی داشته باشید.

چرخهٔ خواب - بیداری خود را تنظیم کنید.

در طول روز چرت نزنید تا تنظیم برنامهٔ خواب و بیداری آسانتر شود.

بیشتر کار کنید، چون اعتماد به نفس شما را زیادتر میکند.

اما اگر در اون واحد در سه جا کار میکنید، اون را کم کنید، چون تنش روانی را تشدید میکند.


صبحانهٔ مناسب بخورید.

یک فنجان قهوهٔ شیرین ممکن هست افسردگی را دو برابر کند.

شکر و کافئین کمتر بخورید.

کسانی که اینها را کنار گذاشتهاند ظرف چند روز تغییر اثر اون را در خود احساس کردهاند.


الکل نخورید.

بر خلاف اثر کوتاه مدت الکل در ایجاد نشاط، در بلند مدت باعث افسردگی میگردد.


ورزش کنید.

ورزش اثر ضد افسردگی خوبی دارد.

بهطور منظم به ورزشی که برایتان مناسب هست بپردازید.


دانشتان را زیاد کنید.

کتابهای مناسب دربارهٔ افسردگی و راههای مبارزه با اون بخوانید.


کمتر تلویزیون نگاه کنید.

تماشای تلویزیون اثر رخوتزا دارد و افسردگی را تشدید میکند.

رخوت و کمبود تحرک یکی از علائم اولیه افسردگی هست.

تماشای زیاد تلویزیون درمان افسردگی را مشکل میکند.


سیگار نکشید.

سیگار کشیدن نیز باعث تشدید افسردگی میشود.

بهتر هست اون را ترک کنید.

اگر نمیتوانید، از پزشک کمک بگیرید.

ترک سیگار به درمان افسردگی کمک زیادی میکند.


تصمیمهای مشکل نگیرید.

در هنگامی که دچار افسردگی هستید، تصمیمهای سخت نگیرید.

تصمیم به تغییر شغل، ازدواج و طلاق را به سپس دوران افسردگی موکول کنید.

بهبود از افسردگی طول میکشد و نباید تغییر سریع را انتظار داشت.


از بوها کمک بگیرید.

تحقیقات نشان داده هست که رابطهٔ قوی و نزدیکی بین بویائی و هیجان وجود دارد.

حتی مقادیر کم عطر میتواند امواج مغزی را تغییر دهد.

مثلاً عطر گل یاس عملاً تحرک فرد افسرده را بالا میبرد.


وقتی افسردگی از بین نمیرود.

اگر با همهٔ اینها هنوز افسرده هستید، باز کارهای دیگری میتوانید بکنید.

برای انجام هر یک از موارد زیر از پزشک خود راهنمائی بخواهید.


داروهایتان را تغییر دهید.

برخی داروهای ضد فشار خون، ضد حساسیت، و هستروئید که برای آسم تجویز میشود ممکن هست افسردگی را تشدید نمايند.

پرکاری یا کم کاری غدد درون ریز، مثل تیروئید، نیز میتواند باعث افسردگی شود.

از پزشک خود دربارهء تغییر این داروها کمک بخواهید.


مشاوره روانی کنید.

یک درمانگر متخصص میتواند مشکلات شما را بررسی کند و روابطی را که به کاهش افسردگی کمک میکند بربرنامه کند.

درمانگرهای رفتاری روشهای منفی تفکر و رفتار را که باعث افسردگی میشوند تغییر میدهند.


دارو بخورید.

پزشک ممکن هست برای شما داروی ضد افسردگی تجویز کند.

دو نوع داروی معروف ضد افسردگی سه حلقهایها و مهار نمايندههای مونوآمین اکسید از (maoi) هستند.

داروهای دیگری نیز وجود دارند که عوارض جانبی اینها را ندارند.


ویتامین b بخورید.

تحقیقات اخیر نشان داده هست که افزایش ویتامینهای b۲,b۱ و b۶ اثر داروهای ضد افسردگی سه حلقهای را در سالمندان بیشتر میکند.

ولی مثل هر داروی دیگر، ویتامینها را نیز باید با نظر پزشک مصرف کرد.

خوردن مقادیر زیاد ویتامین b۶ میتواند سمی شود.


موفق باشید

5:

سالمندی، بدون افسردگی

دوره‌های مختلف زندگی انسان همیشه با تغییراتی در ویژگی‌های جسمی و روحی همراه هست.

وقتی که انسان به دوره پیری و سالمندی می‌رسد، خصوصیاتی در وی ایجاد می‌شود و به اقتضای همین خصوصیات نیز عمل می‌کند اما اگر اطرافیان و خود فرد، بدانند چه تغییرات جسمی و روحی در این دوران به وجود می‌آید، باعث بهتر شدن کیفیت زندگی سالمند می‌شوند.


شرح کامل افسردگی  و راههای درمان
برای اینکه سالمندان دوران خوشی را طی نمايند، خانواده نقش مهمی دارد.

افراد خانواده باید از ویژگی‌های این دوران آگاه باشند تا باعث ایجاد ناراحتی و سوء تفاهم برای سالمند نشود، زیرا‌ گاه به‌ دلیل ناآگاهی اون‌ها، رفتارهایی می‌نمايند که باعث افسردگی در سالمند می‌شود.

ابراهیم غفاری‌حق؛ روان‌شناس عمومی، با بیان این مطلب فرمود: در سالمندی همانگونه که توانایی بدن نسبت به دوره جوانی و میانسالی کاهش می‌یابد، حوصله فرد نیز کمتر می‌شود، حرف‌ها را چندین بار تکرار می‌کند و ارتباط‌ها محدود‌تر می‌شوند.
وی ادامه داد: از شرایط ایجاد نشاط در سالمندی انجام فعالیت جسمانی منظم مانند ورزش هست که باعث دور شدن افسردگی در سالمند می‌شود.

ما به عنوان اطرافیان یک فرد سالمند باید احساسات مثبت را در اون‌ها ایجاد و تقویت کنیم تا ایشان به شادمانی درونی و سلامت عاطفی دست پیدا نمايند.

غفاری‌حق اضافه کرد: از دیگر شرایط دلخوشی سالمندان، حمایت‌های اجتماعی هست.

سالمندانی که خانواده‌ای ندارند، از حمایت کمتری برخوردارند و این عدم حمایت باعث بروز افسردگی می‌شود، البته این حمایت باید توأم با احترام به اون‌ها باشد.

شرح کامل افسردگی  و راههای درمان
مسائل مالی هم در این دوران اهمیت بسیاری دارد بنابراین، داشتن یک شغل نیمه وقت و سبک کمک زیادی به اون‌ها می‌کند.
این روان‌شناس خاطرنشان کرد: سالمندان باید بکوشند در فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه شرکت نمايند تا باعث ایجاد تحرک و گسترش روابط اجتماعیشان شود و با دوری از افسردگی، دوران سالمندی با موفقیت طی نمايند

6:

روحیه دادن به مبتلایان به افسردگی

چگونه می توان به یک فرد افسرده اننگیزه و روحیه داد و وی را از این وضعیت خلاص کرد.
افسردگی اختلالی جدی اما قابل درمان هست که میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر برنامه می دهد و می‌تواند در زندگی عادی فرد ایجاد اختلال کند و موجب درد شدید نه فقط برای او بلکه برای اطرافیانش شود.
ربابه غفار تبریزی در خصوص ایجاد انگیزه در یک فرد افسرده فرمود: یک فرد افسرده انگیزه کافی ندارد و نسبت به خویشتن، جهان و اتفاقات آینده به گونه‌ای منفی فکر می‌کند که برای ایجاد انگیزه در او راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود.
1-به چالش کشیدن افکار منفی
2-برنامه ریزی صحیح و کارآمد
3-توجه به روابط بین فردی در خانواده
4-تشویق او برای تمایل به روابط سالم و جدید
5-آموزش ارتباطات و جرات آموزی
علائمی که یک فرد افسرده دارد:
1- فرد افسرده به طور غیر عادی ناراحت و آسیب پذیر هست
2- نگرشی منفی به زندگی پیداکرده هست.
3- کمتریا بیشتر از حد طبیعی می‌خوابدو می‌خورد.
4- فراموشکار، دو دل و بی‌برنامه شده هست.
تشخیص افسردگی از روی چشم
هر روز چشم‌های انسان چیزهایی را می‌بیند که مغز تصاویر ورودی از دو چشم را با هم ترکیب کرده و امکان درک فواصل را در فرد ایجاد می‌کند.
دکتر هستون میلر متخصص اعصاب از دانشگاه موناش ملبورن می گوید: در برخی افراد ممکن هست هر چشم تصویر متفاوتی را در یک لحظه ببیند که این وضعیت غیر طبیعی هست و مغز به جای ترکیب دو تصویر از دو چشم روی یک تصویر یک چشم تمرکز می‌کند.

این پدیده که پرتاب ادراکی نام دارد می‌تواند به درک بهتر افسردگی و تشخیص بیماری کمک کند.
مشارکت فرد در کم کردن افسردگی خود
فرمودنی هست برای درمان افسردگی هم از دارو درمانی و هم از رفتار درمانی می‌توان هستفاده کرد اما همکاری و میزان علاقه فرد برای رفع این مشکل اهمیت بیشتری دارد.

7:

من احساس بی حالی و افسردگی و گاها اضطراب و بی قراری میکنم استقامت و حوصله ام هم کم شده اعصاب کار کردن طولانی هم ندارم نمیدونم‌چه کار کنم ؟

8:

تازه شدی مثل من!

یه آزمایش تیرویید بده!
بنظرمن مهمترین عامل در ایجاد افسردگی شخصیت فرد و جنس روحیات و هستانه تحمل او در برابر چالش ها و مسایل زندگیست.

به زبان شفاف تر آدمهای بی عارو بی درد با افسردگی بیگانه هستند و افراد بیگانه یعنی کسانی که روحیاتشون فرق میکنه و افکار و چالش های ذهنیشون در نظر امت(بیگانه)هست با افسردگی بیشتر سرو کار دارند.


9:

خب چی شد افسرگیتون درمان شد ؟

10:

نه...همچنان هستیم در خدمتتون!

11:

داروی خاصی مصرف میکنید

12:

من بیشترین مشکلی که با افسردگی دارم کم توانیه انرژیم خیلی کمه به آدمها بدبین شدم.

مدتی فلوکسیتین خوردم بعدش سرترالین حالتهای بیقراری و اضطرابم کم شده و عصبانیتمو راحت تر کنترل میکنم اما از انرژی خبری نیست.

افکار منفی تو سرمه ناامیدی و پوچی میگن افکار بد ریشه احساسات بده
ولی خوب چیکار کنم این افکاری که دارم نتیجه یه عمره سالهای زیادی طول کشیده تا به اینجا رسیدم ی شبه بندازمشون بیرون؟

13:

همه آدمهای اطرافم ی مشت احمقن اگه به مشکلی بربخورم هیچکس نیست ازش راهنمایی بگیرم.

ی مشت آدم سطحی که بیشترشون پر از خشم و نفرتن و این موضوع برای من کاملا واضحه.

دارم سعی میکنم توی وجودشون نکات مثبتی پیدا کنم ولی بیشتر وقتا ناامیدم میکنن شایدم من کمالگرام.


14:

نا امیدی باعث شده احساس پوچی کنید و ایضا انرژی هم نداشته باشید ..خیلی ها این دوره رو تجربه میکنن ..

اگر اوضاع رو تغییر ندین روز به روز بدتر میشه ..تغییر با شاغل شدن با مسافرت با هرچیزی که باعث بشه شما از لحظه ها لذت ببرین...

هدف گذاری کنید /اهداف بلند مدت کوتاه مدت البته صرفا تلاش برای رسیدن به این اهداف نباشه چون شما می خواید با این کار پاداش هایی به خودتون بدین، شبیه پاداش هایی که یک بچه دبستان موقع انجام کا یا خواسته ای دریافت می کنه / هیچوقت شرایط و اوضاع 100 % سبز نمیشه این یه اصل ثابته پس منتظر نباشید ، وقتی که برای شما نگذره نا امیدی به همراه خواهد داشت/ ..

یک بندباز و خانوادش مدام در حال بند بازی و نمایش در سیرک های مختلف بودن و از شهری به شهر دیگه ای میرفتن روزی همگی روی یک حرکت اشتباه از بند پایین میافتن و همه اعضا به جز پدر خانواده میمیرن ..سپس مدتی بندباز به کارش بر میگرده ..

دلیل بازگشتش یک جمله بود...

زندگی کردن ( نه برای جنبه مادی یا حرفه یا...

بندباز از کارش لذت میبرد با حرکاتش زندگی می کرد..)
باید جلوی هر جواب مطلقی یک علامت سوال گذاشت تا مفهوم های بهتری داشته باشه و ما طبق خواست خودمون به اون جواب بدیم و برای ما خوش ایند باشه ،
نمونه:
زندگی کردن.
زندگی کردن.؟;)

15:

خوب من زیاد صحبتهای شما رو نفهمیدم.

سعی کردم ی هدفایی تعیین کردم ول زود حوصله م سر میبرن مثلا میخواستم زبانم بهتر کنم ولی بعد ی مدتی میگم خوب که چی؟ خواستم فلسفه یاد بگیرم فک کردم اصللا به چه دردم میخوره؟ فقط ورزشه که ممکنه کمکم کنه اونم چون از بچگی عادت نکردم الان شروع کردن برام سخته اصلا حوصله باشگاه رفتنم ندارم 4 تا گربه تو خونه دارم نمی خوام زیاد تنها تو خونه بمونن.

راستی من سر کار میرم از 8 صبح تا 5 عصر.72 out of 100 based on 52 user ratings 402 reviews