بوی مرگ باعث ترس انسان می‌شود


بوی مرگ باعث ترس انسان می‌شودبوی مرگ باعث ترس انسان می‌شود
یافته‌های یک پژوهش جدید حاکی از آن است که انسان‌ها نیز مانند حیوانات بوی مرگ را درک کرده و به آن به عنوان یک عنصر تهدیدکننده واکنش نشان می‌دهند.

زمانی که حیوانات می‌میرند بوی ناخوشایندی از آنها تولید می‌شود. این بوی بد تا حدی به دلیل ماده شیمیایی پوترسین است که در نتیجه تجزیه اسیدهای چرب در بافت فاسد بدن مرده تولید می‌شود. تحقیقات جدید نشان داده که انسان‌ها و حیوانات به این بو یک حالت مشابه تدافعی نشان می‌دهند.

دکتر ارنود ویسمن، روانشناس دانشگاه کنت و دکتر ایلان شریرا، دانشیار روانشناسی دانشگاه فنی آرکانزاس اظهار کردند: این نخستین یافته‌هایی است که نشان می دهد یک ترکیب شیمایی خاص می‌تواند به عنوان نشانه تهدید درک شود. تاکنون تقریبا تمام شواهد سیگنال‌های شیمیایی تهدیدآمیز توسط عرق بدن منتقل می‌شدند.

تاکنون قدرت بو در شکل‌گیری احساس، تمایلات و عقاید انسان نسبت به یک چیز ناشناخته مانده، ولی تصور تهدیدآمیز بودن یک بو در مورد انسان تا حدی غیرقابل تصور بود.

این در حالیست که در قلمرو حیوانات، بو برای بقا بسیار حیاتی بوده و تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که پوترسین به عنوان یک حسگر شیمایی قوی برای تحریک حیوانات به منظور فرار یا اجتناب از یک محیط عمل می‌کند. انسان‌ها نیز بطور مشابه به تهدیدات واضح واکنش نشان می‌دهند که این واکنش، آن‌ها را برای فرار از موقعیت یا مبارزه با آن تحریک می‌کند.

محققان برای درک اینکه آیا پوترسین در انسان‌ها نیز باعث ایجاد واکنش نسبت به تهدید می‌شود یا خیر، چهار آزمایش انجام دادند. آنها شرکت‌کنندگان را به صورت خودآگاه و ناخودآگاه در معرض ماده پوترسین برنامه داده و رفتار آن‌ها را به دقت در مقایسه به گروههایی که در معرض بوهای دیگر (آمونیاک و آب) برنامه داشتند، بررسی کردند. در یک آزمایش از این افراد خواسته شد تا در مورد یک دانشجوی خارجی که سیستم ارزش‌گذاری آن‌ها را مورد انتقاد برنامه داده بود، نظر داده و وی را ارزیابی کنند.

این شرکت‌کنندگان بطور ناآگاهانه در معرض بوی پوترسین برنامه داشتند زیرا آن را نمی‌شناخته و همچنین ارتباط آن را با مرگ نمی‌دانستند.

محققان دریافتند که پوترسین منجر به رفتار خصمانه‌تری نسبت به دو بوی دیگر شد. سه آزمایش دیگر بطور مشابهی نشان داد که این ماده باعث افزایش رفتار خصومت‌آمیز در انسان شده و منجر به عقب‌نشینی یا مبارزه می‌شد.

این تحقیق در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است.


اخبار اجتماعی - ایسنادر نبود انسان چه اتفاقی برای زمین خواهد افتاد؟

1:

من با مرگ اخت هستم اصلا ترسی ندارم.


چشم غالب خود را با این روش ساده پیدا کنید!
این بو مو هم بهم اثر نداره

فقط خدای ادیان اونور با بهانه های دوزاری گیر نده بهمون دیگه خیالی نیست!
اصولا ما مرگ و زندگی برامون فرق چندانی نداره چون زندگی هم تحفه ای نیست عطایش را به لقایش بخشیدیم.
من فقط به قدرت و شجاعت علاقه دارم.


کلیپ های جالب :بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
بخاطر همین اصلا خوش ندارم از مرگ بترسم!


تا میتونید هسته زردآلو بخوریدددد

2:

سلام
خب چه بترسیم و چه نترسیم در هر صورت به سراغمان میاد
درسته که مرگ حق هستش
اما نحوه ی مردن خیلی مهمه
و زود مردن و به قولی جوانمرگ شدن هم خوشایند نیست.
من فکر می کنم همه از مرگ می ترسند.


این آدم های منفی باف، ذهن خوان و فاجعه ساز!


9 اصل انسانی که مدیران باید بدانند

3:

امام هادی (ع) : شخصی به پدرم امام جواد (ع) عرض کرد چرا امت مرگ را دوست نمی دارند ؟ فرمود به این جهت که اون را درست نشناخته اند ولی اگر اون را بشناسند و از اولیاء و دوستان خدا باشند هر آئینه دوستدار اون خواهند بود و یقین دارند که عالم سپس مرگ برایشان بهتر هست از دنیا پس به مرد سوال نماينده فرمود چرا کودک یا شخصی دیوانه از خوردن داروئی که بدنش را از میکربها پاک می نماید سرباز میزند مرد فرمود : زیرا اونها سود دارو را نمی دانند فرمود سوگند به اون خدائی که به حق محمد (ص) را به پیامبری برگزید اون کس که کاملا مهیای مرگ شود مرگ برایش از داروئی که بیماری را درمان میکند سودمندتر هست بدانید اگر امت میدانستند که مرگ اونان را به چه نعمت هائی میرساند اون را می طلبیدند و دوستش می داشتند بیشتر از اونکه یک انسان خردمند و هوشیار برای بدست آوردن تندرستی و دفع آسیب بدنش طلب دارو میکند.


زشت‌ترین رنگ جهان را ببینید
معانی الاخبار جلد 2 صفحه 199


آیا می‌دانید چرا پنیرها دیگر سوراخ نیستند؟

4:

تنها حقی که اگر هم نگیری بهت میدن مرگه!

5:

سلام
سپاس
کلا" این دنیای فانی بد چیزیه

هر چی هم که خوبه میگن طرفش نرو ...جیزه!
والا همون بهتر که بمیریم

6:

نه منظور من این نیست که بخاطر اینکه دنیا فانی هست باید بریم بمیریم! منظور من اینه تا وقتی که خداوند اجازه زندگی به ما داده در جهت کسب نهایت لذت حلال بکوشیم و از زندگی لذت ببریم

7:

سیدمهدی سیدی:
هی آقا! هی خانم! مرگ در کمین هست.

همه، طعم مُردن را می‌چشند، بی‌برو برگرد!

گرچه وقت و مكان مردن معلوم نيست اما رفتن، عاقبت سر مي‌رسد.

لحد را كه مي‌گذارند، تازه اول بگير و ببند هست؛ مو را از ماست مي‌كشند.

اما گايشاني اين روزها مُردن تبديل به امري سخت شده هست، نه براي اموات بلكه براي اونان كه باقي مي‌مانند.

مرده‌ها را در قبر مي‌گذارند، اما فصل جديدي از مُردن و زنده شدن براي باوقتدگان آغاز مي‌شود: هزينه‌هاي سنگين، شكلك در آوردن‌هاي از ترس آبرو؛ بي‌توجهي به كراهت برخي افعال و خدايي ناكرده ارتكاب برخي محرمات.

براي يك مرده معمولي كه جايگاه ايشانژه‌اي نداشته باشد، صدها هزارتومان پرده تسليت نوشته مي‌شود و بر ديوارهاي مسجد و حسينيه، براي ختم و هفت، جاي خالي باقي نمي‌ماند.

اون لحظاتي كه باوقتدگان بايد به فكر خيرات براي امواتشان باشند و خود در سوگ مرحوم يا مرحومه اشك بريزند، بايد به فكر تداركات جانبي باشند.

اگرچه بازار پرده نايشانس‌ها و نستعليق نايشانس‌ها كساد شده اما مغازه‌هاي پرينت و چاپ بنر رونق گرفته هست.

خريد باقلوا و حلوا و شيريني و حتي نقل براي مراسم چهلم هم كه خود حكايتي نوبرانه هست.

كت و شلوار خريدن صاحبان عزا از برندهاي معروف و مانتوهاي فاخر براي بانوان داغدار داستان دنباله‌دار ديگري هست.

ظرف‌هاي ميوه تزيين شده براي سر قبر و ترمه‌هاي داخل مسجد و فرش‌هاي ابريشم براي تابوت نيز بر حساسيت ماجرا مي‌افزايد.

برخي جلسات ترحيم هم كه به نوعي به ديد‌و‌بازديد و چاق سلامتي و جلسه حضور و غياب شبيه شده هست.

برخي تحركات، هشدارآميز هست.

اين روزها كم‌كم بساط سخنراني و منبر در مجالس ترحيم برچيده شده و همان چهارتا حرف حسابي كه آقايان روحاني مي‌توانستند رايشان منبر‌ها به گوش ما آدم‌هاي خواب‌زده دنيا فرو كنند، كمرنگ شده هست.

قاري قراون هم كه تقريبا ديگر در بعضي مراسم حضور ندارد.

بخش زيادي از مراسم هم كه به تشكر از لسان صاحبان عزا مي‌گذرد.

شام و ناهارهاي يك هفته‌اي هم براي ميت كه جاي خود دارد.

اينچنين هست كه در يك مراسم ترحيم گاهي ده‌هاميليون تومان هزينه پرده‌نوشته‌ها، بنرها، تاج‌هاي گل، حجله‌ها و تداركات مي‌شود.

خوش به حال مرده‌ها كه اين احتضار ما را نمي‌بينند.

بايد كاري كرد.

مردن و حواشي اون را شوخي نگيريم، همه خواهيم مُرد.


78 out of 100 based on 23 user ratings 998 reviews