اندوه هاوکینگ از کشف «بوزون هیگز»: فیزیک دیگر جذاب نیست!


اندوه هاوکینگ از کشف «بوزون هیگز»: فیزیک دیگر جذاب نیست!اندوه هاوکینگ از کشف «بوزون هیگز»: فیزیک دیگر جذاب نیست!
کشف بوزون هیگز پروفسور استفان هاوکینگ را در اندوه فرو برده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کشف بوزون هیگز بزرگترین موفقیت علمی دنیای مدرن به شمار می‌آید، به طوری که جایزه امسال نوبل را از آن خود کرد، اما این کشف استفان هاوکینگ را تحت تاثیر قرار نداده است.

هاوکینگ ناراحتی خود از شناسایی هیگز را اعلام کرده و معتقد است "چنانچه این ذره کشف نشده بود فیزیک بسیار جالب‌تر می‌بود."

فیزیکدان 71 ساله این سخنان را در موزه علوم لندن و طی مراسم افتتاح نمایشگاه جدید برخورددهنده آن اظهار کرد.

این نمایشگاه به دیدارکنندگان پشت‌ صحنه‌ای از آزمایشگاه فیزیک ذرات سرن و برخورددهنده عظیم هادرونی در ژنو را ارائه می‌دهد.

این ذره به عنوان بخش گم‌شده مدل استاندارد توصیف می‌شود؛ مدلی که توضیح می‌دهد چگونه بخش‌هایی از جهان قابل‌درک برای انسان با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند.

بدون این جرم، ذرات در سراسر جهان سرگردان می‌بودند و برای تشکیل اتم‌هایی که ستارگان، سیاره‌ها و انسان‌ها را می‌سازند، به یکدیگر پیوند نمی‌خوردند.

کشف هیگز با استفاده از برخورددهنده بزرگ هادرونی تایید شد.

پروفسور هاوکینگ همچنین یک دلیل شخصی برای اندوه خود از این کشف داشت. کشفی که برای پیتر هیگز، پروفسور دانشمند اهل ادینبورگ، سهم 776 هزار پوندی جایزه نوبل فیزیک را به دنبال داشت.

هاوکینگ در این زمینه گفت: من با «گوردون کین» از دانشگاه میشیگان شرط بسته بودم که ذره هیگز کشف نخواهد شد و با کشف آن متضرر شدم.اندوه هاوکینگ از کشف «بوزون هیگز»: فیزیک دیگر جذاب نیست!84 out of 100 based on 69 user ratings 544 reviews