اخبار روز گمرک و اقتصاد


اخبار روز گمرک و اقتصاداخبار روز گمرک و اقتصاد
افزایش چشمگیر صادرات ایران به ایتالیااخبار روز گمرک و اقتصاد

بر اساس آمار گمرک، در سال گذشته صادرات کالا به ایتالیا از نظر وزنی ۳۸۴٫۴۹ درصد و از نظر ارزش ۲۰۸٫۰۵ درصد افزایش یافت.بر اساس آمار گمرک در سال گذشته ۸۹۱ هزار و ۹۲۰ تن کالا به ارزش ۶۱۸ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۱۳۶ دلار از ایران به ایتالیا صادر شد.

این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه از نظر وزنی ۳۸۴.۴۹ درصد و از نظر ارزشی ۲۰۸.۰۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید: در اسفند ماه ۲۴۲ هزار و ۴۷۵ تن کالا به ارزش ۱۶۵ میلیون و ۸۷۶ هزار و ۲۱۳ دلار از ایران به ایتالیا صادر شد.

این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه از نظر وزنی ۷۳۳.۶۶ درصد و از نظر ارزشی ۵۰۶.۴۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به نقل از: افکارنیوزابطال 6.5 میلیون کارت بنزین خودروها

1:

رقابت چین و غرب در بازار جذاب خودرو ایراناخبار روز گمرک و اقتصاد
امسال وقتی که محمد کلاهی، مشاور تجاری در شهرستان تهران به فکر تعویض خودرو پژو فرانسوی خود افتاد، به جای خودروهای غربی به خودروهای شرقی روی آورد.

ماه گذشته کلاهی ، خودرو «جک» مدل j5 اتوماتیک را ۵۷ میلیون تومان خرید یعنی حدود ۳۵ % ارزان تر از خودروهایی که وی در نظر داشته هست .


این خانه را چه کسی می‌خرد؟ (+متن آگهی)
خودرو جک چهار در با طراحی ایتالیا متعلق به یک شرکت خودروساز چینی به نام اون هونی جیانگوای می باشد که در ایران مونتاژ می شود.
کلاهی می گوید امروز شاهد بسیاری از این خودروها در خیابان ها هستیم و طراحی و قیمت اون نسبت به اون چه در بازار خودرو وجود دارد ، مناسب و خیلی خوب هست.
در حالی که خودروسازان غربی برای بازگشت به بزرگترین بازار خودرو در خاورمیانه آماده می شوند، اونها با تغییراتی که در این زمینه توسط رقبای چینی به وجود آمده هست ، مواجه خواهند شد.


"زعفران" کیلویی 7 میلیون تومان!
شرکت های خودرسازی«چری» ، «لیفان»، «جیانگوای» از خلا موجود در زمینه خودروهای پژو، سود کلانی به دست آورده اند.


پول دوستی و عشق به پول
وقتی ایران بزرگترین بازار «پژو سیتروئن » در خارج از بازار داخلی فرانسه به حساب می آمد.


برند گوگل چگونه به وجود آمد؟
چین احتمالا سهم خود در بازار خودرو ایران را از یک % در سال ۲۰۱۱ به ۹ % یعنی ۱۷/۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۶ افزایش خواهد داد.
چنانچه تحریم ها علیه ایران با توافقنامه هسته ای، لغو شود، خودرو سازندگان اروپایی به این کشور بازخواهند گشت.


دستگیری سارقان در کمتر از 12 دقیقه/‌ خواب اشرار و سارقان بیش از پیش آشفته شد
ایران و آمریکا به توافقی اصولی رسیده اند که توانایی غنی سازی اورانیوم ایران را محدود می کند و هم اکنون نیز مشغول نهایی کردن این توافقنامه تا پایان ماه ژوئن هستند.


مدال لیاقت چند؟
تضمینی برای موفقیت اونها در این موضوع وجود ندارد.


خانه‌های «زیرقیمت» تهران
در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، فرموده هست بدون پایان تحریم ها توافقی وجود نخواهد داشت ، نمایندگان آمریکا می خواهند درباره توافقنامه نهایی هسته ای با ایران حرف آخر را، اونها بزنند.
چری، لیفان و جیانگوای همگی دارای شرکای داخلی در ایران هستند که با قطعات خودرو ارسالی از چین ، به تولید این خودرو ها در کشور مبادرت می نمايند .

بر پايه محاسبات موسسه آی اچ اس (مرکز رسمی عرضه نماينده اطلاعات و مدارک هستاندارد صنعتی) سهم بازار خودرو شرکت های چینی در ایران بیش از سال ۲۰۱۱ به این طرف چهار برابر شده و اکنون ۸ % بازار خودرو ایران در اختیار چین برنامه دارد.
مشارکت های داخلی
خانم هستفانی ویگیر، تحلیلگر مرکز آی اچ اس فرمود چینی ها فعال هستند و رفتار تهاجمی دارند ، اونها از تحریم ها علیه ایران سود فراوانی برده اند و مشارکت و سرمایه گذاری مشترک خود را با سازندگان داخلی ایران چندین برابر کرده اند و جانشین خودروسازهای خارجی دیگری همچون «کرایسلر فیات »و «مزدا» در ایران شده اند.
اروپایی ها با رقابت رو به افزایش چینی ها روبرو هستند .

خودروهایی همچون ام وی ام ۱۱۰ (نوع ایرانی و هاچ بک «چری») در کنار خودروهای کیا موتورز و پراید و پژو ۲۰۶ و ۳۰۶ در همه جای شهرستان تهران دیده می شوند.
خودروسازان چینی در ارائه خودروهای مجلل نیز پیشرفت کرده اند.

در نمایشگاه های مربوط به خودروهای« جیلی» ، بهای خودرو شاسی بلند « امگراند» مدل ایکس ۷ این شرکت، از ۱۱۳ میلیون تومان شروع می شود یعنی کمتر از یک سوم بهای خودروهای مشابه تویوتا می باشد .

از وقتی که تحریم ها دسترسی به خودروهای ژاپنی و اروپایی را محدود کرده هست این خودروها بر پايه فرموده خودروفروشان ، سومین خودرو پرفروش در نمایشگاه ها می باشد.
واردات قطعات خودرو
فرانسه پیش از متوقف کردن اجباری صادرات خود به ایران، بیشتر از هر رقیب دیگر اروپایی خود ،قطعات خودرو به ایران فروخته هست.

در سال ۲۰۱۲ شرکت پژو فراخوان نمود قطعات ۴۷۳ هزار خودرو را به ایران فروخته هست.
این شرکت فرانسوی مستقر در پاریس هنوز ۲۹ % از بازار قطعات خودرو ایران را در سال گذشته به خود اختصاص داده بود، بر پايه موسسه آی اچ اس دلیل اون این بوده هست که با تمام شدن قطعات مورد نیاز خودروسازهای داخلی ، دیگر تامین نمايندگان خارجی از کشور فرانسه وارد کردن قطعات به ایران را ادامه داده اند.
این موسسه پیش بینی می کند چنانچه تحریم ها باقی بماند و شرکت پژو نتواند به کار خود در زمینه مدل های موجود در ایران ادامه دهد ، سهم بازار پژو در ایران احتمالا در سال آینده به ۱۱ %، سقوط خواهد کرد.
اونتونیا کرپینا ،سخنگوی شرکت پژو می گوید وقتی که تحریم ها لغو شود خودروسازان فرانسوی قصد دارند سرمایه گذاری مشترک دیگری را با« ایران خودرو»، شریک پیشین پژو و بزرگترین خودروساز ایران ، امضا نمايند.

ایران خودرو در این باره اظهار نظری نکرده هست و این مساله نشاندهنده حساسیت مذاکرات هسته ای می باشد.
مذاکرات شرکت رنو
به فرموده شخصی نزدیک به شرکت فرانسوی رنو، این شرکت نیز در حال مذاکره با ایران خودرو می باشد.

وی می گوید چنانچه تحریم ها برداشته شود شرکت رنو ارائه خودروی هاچ بک «کلیو» و شاسی بلند «کپچر» را به بازار ایران بررسی خواهدکرد، همچنین میزان ورود خودروهای «لوگان» و «داستر» نیز، بررسی خواهد شد.
بر پايه پیش بینی موسسه آی اچ اس ،با لغو تحریم ها، چنین خودروهایی می تواند رونق خودروهای چینی را به پدیده ای کوتاه مدت تبدیل کند چون خودروهای چینی هنوز در ایران به عنوان خودروهای کم کیفیت تلقی می شوند .

شرکت های چری، لیفان و جیانگوای هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.
کلاهی می گوید البته هر کسی خواهان بهترین خودرویی هست که خودرو سازان می توانند ارائه دهند و خودرو ایده آل من « بی ام دبلیو» می باشد.


2:

واردات ۷۰۰ تن گوشی تلفن همراه در سال گذشتهاخبار روز گمرک و اقتصاد


در سال گذشته اگرچه میزان واردات گوشی تلفن همراه به کشور از نظر وزنی تفاوت چندانی با سال ۱۳۹۲ نداشت اما ارزش واردات این کالا به دلیل افزایش قیمت اون، نزدیک به یک و نیم برابر افزایش پیدا کرد.


در سال گذشته ایران ۷۰۰ تن گوشی تلفن همراه وارد کرد که واردات این کالا مجموعا برای کشور ۳۰۱٫۵ میلیون دلار هزینه داشته هست.

بر پايه نقل گمرک، قیمت خرید تلفن همراه امسال به طور متوسط برای هر کیلو کالا ۴۰۸٫۳ دلار بوده‌ هست و این در حالی‌ هست که ایران در سال ۱۳۹۲ به طور متوسط برای واردات هر کیلو گوشی تلفن همراه ۳۰۷٫۸ دلار پرداخته‌بود.

بر این پايه ، در سال ۱۳۹۲ ایران ۶۰۰ تن گوشی تلفن همراه وارد کرد که در نهایت ارزش واردات این کالا ۱۸۲٫۴ میلیون دلار بوده‌ هست.

با مقایسه آمار واردات موبایل در دو سال گذشته، در دوازده ماهه قبل واردات این کالا به لحاظ وزنی ۲۴٫۶۱ % و به لحاظ ارزشی ۶۵٫۳۲ % افزایش پیدا کرده‌ هست.

به نقل از: ایسنا

3:

بیانیه سوییس و ایجاد امیدی تازه در بین فعالان اقتصادی کشوراخبار روز گمرک و اقتصاد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران فرمود: مذاکرات توفیق آمیز با ۱+۵ که موجب بیانیه سوئیس شد، تمایل کشورها به ارتقا هرچه بیشتر همکاریها با ایران را به دنبال داشته و این موضوع امید تازه ای در بین فعالان اقتصادی کشور ایجاد کرده هست.

غلامحسین شافعی شامگاه یکشنبه در نشست مشترک اعضاء اتاق ایران با سفرا و روسای نمایندگیهای ایران در خارج از کشور، فراخوان نمود: انتظار می رود در شرایط عمومی باید بخش اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان متحول شود لذا به کمک سفرا نیاز داریم و اونها باید اطلاعات اقتصادی کشورهایی که در اونجا حضور دارند را به اتاق منتقل نمايند.

به فرموده وی، اتاق ایران هم اطلاعات اقتصادی مورد نیاز سفرا را در اختیار اونها برنامه می دهد و این تبادل اطلاعات می تواند موجب حرکت های امیدبخش اقتصادی برای کشورمان شود.

شافعی تصریح کرد: پایداری مناسبات اقتصادی به تحکیم روابط سیاسی و تحکیم روابط سیاسی نیز سبب ارتقا روابط اقتصادی می شود و این در حالی هست که پس از مذاکرات توفیق آمیز وزارت امور خارجه در بحث هسته ای، به نظر می رسد که آینده کاملاَ روشن هست.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان ساخت: اقتصاد کشور با مسائل و مشکلات بسیار زیادی روبروست و در آغاز به کار دولت یازدهم موضوع انتخاب هستانداران و سفرا که دیدگاههای اقتصادی قوی داشته باشند، مطرح شد و دولت نیز تا حدقابل توجهی به این درخواست اتاق ایران توجه کرد.

وی جایگاه مهم وزارت امور خارجه را یادآور شد و فرمود: سفرای هر کشوری می توانند مبدا اصلی توسعه اقتصاد کشور متبوع خود باشند و در شرایط کنونی در ایران باید به این مساله توجه ویژه شود.

رئیس اتاق ایران توجه به اقتصاد درون زا و برون نگر را از مهمترین توجهات رهبر معظم انقلاب در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ذکر کرد و فرمود: رئیس جمهور در تبیین سیاست های خروج از رکود، بر توسعه صادرات تاکید ویژه دارد.

وی شکل اجرایی توسعه صادرات را نیازمند مشارکت فعال سفرا با بخش خصوصی کشورمان دانست و براون تاکید کرد.

شافعی پیشنهاد داد: اکنون در شرایطی که برخی کشورها به سرعت می خواهند از اقتصاد بزرگ ایران سهم خود را بازگیرند، باید بین اونها که اکنون وارد شده اند با کشورهایی که از گذشته فعال بودند، فرق قایل شویم تا میان اونها رقابت ایجاد شود.

وی تاکید کرد: کشورهایی که در دوران تحریم با ایران همکاری داشتند،محترم هستند هرچند در ایجاد ارتباط با دیگر کشورها باید به منافع ملی توجه ویژه شود.

برپايه این گزارش، عبدالرحمن سلیمانی عضو هیات رئیسه اتاق ایران نیز خواستار بهره گیری وزارت امور خارجه از ظرفیت پارلمان بخش خصوصی شد و فرمود: لازم هست برای تنظیم مناسبات اقتصادی، توانمندی این بخش و شرکت های مشترک مورد توجه برنامه گیرد.

وی اضافه کرد: اتاق ایران مصمم به هماهنگی هرچه بیشتر با وزارت امور خارجه در حوزه روابط بین المللی هست و این مهم یک خواسته اصولی محسوب می شود.

سلیمانی اضافه کرد: تعهد بر انجام امور و وعده های داده شده به طرفهای خارجی موضوع مهمی هست و انتظار می رود توانمندان هر رشته ای در اتاق ایران حضور فعال پیدا نمايند تا پایبندی به تعهدات بیش از پیش مورد توجه باشد.

به فرموده وی، بخش خصوصی در طول دوره تحریم پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیوسته در کنار دولت ها بوده و در تخفیف فشارهای ناشی از تحریم و گذر کردن از اون همکاری کرده هست.

به نقل از: ایرنا

4:

بازدید دو مشاور روحانی از سامانه جامع گمرکیاخبار روز گمرک و اقتصاد
مهندس ترکان مشاور عالی رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و دکتر فروزنده مشاور عالی رئیس جمهور از نمایشگاه دستاورد های سامانه جامع گمرکی بازدید کردند.

به نقل روابط عمومی گمرک ایران ، در این بازدید دکتر مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران به تشریح عملکرد سامانه جامع گمرکی در رویه واردات ، ترانزیت ، صادرات و کارنه تیر پرداخت و با اشاره به اینکه با هستفاده از این سامانه ارباب رجوع می تواند کالاهای خود را از طریق اینترنت به گمرک اظهار نماید ، فرمود : شفافیت مالی یکی از مهمترین دستاورد های این سامانه در گمرک هست و با این سامانه امکان کنترل دقیق ورودی و خروجی حساب ها به صورت الکترونیکی مهیا شده و با لینک شدن گمرک و موسسه مالي امکان تهیه گزارشات دقیق مالی و صحت فیش های پرداختی به گمرک فراهم آمده هست .
کرباسیان همچنين گفت : با هستفاده از سامانه جامع گمرکی شرایطی فراهم شده تا صادر نمايندگان بتوانند کالاهای صادراتی خود را بدون مراجعه حضوری و از طریق اینترنت به گمرک اظهار نمایند.
این نقل حاکی هست در این بازدید مهندس ترکان و دکتر فروزنده سوالاتی در خصوص چگونگی انجام تشریفات گمرکی و ورود اطلاعات به گمرک با هستفاده از این سامانه مطرح و اقدامات گمرک را در راه اندازی سامانه جامع گمرکی قابل تحسین توصیف نمودند.
به نقل از: گمرک جمهوری اسلامی ایران

5:

صادرات ۶۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۴ / چین شریک اول تجاریاخبار روز گمرک و اقتصاد
توسعه صادرات غیرنفتی موضوعی هست که مورد توجه و تأکید مسئولان در چند سال گذشته برنامه گرفته و بررسی آمار صادرات در سال گذشته حاکی از اون هست که با وجود همه مشکلات باز هم صادرات ایران به جهان رشد یافت.


توسعه صادرات غیرنفتی چند سالی هست مورد توجه و تأکید مسئولان برنامه گرفته و افزایش صادرات نیز در چند سال گذشته این امر را تأیید می‌کند.

اما نکته قابل توجه در بررسی آمار صادرات ایران به سایر کشورها حاکی از اون هست که صادرات کالای ایرانی به اکثر کشورها افزایش یافته هست.

بر پايه آمار گمرک، در سال گذشته چین اولین مقصد کالاهای صادراتی ایران در سال گذشته هست و ۹ میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلار کالا به این کشور صادر شد، اگرچه میزان صادرات از نظر وزنی کاهش یافته اما از نظر ارزشی ۲۲٫۸۱ % رشد را نشان می‌دهد.

دومین مقصد کالاهای صادراتی ایران در سال گذشته عراق بود که ۶ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شد، اگرچه عراق در صدر کشورهای مقصد کالاهای صادراتی برنامه دارد اما بسیاری از تولیدنمايندگان از این موضوع گله دارند که چرا هنوز بازار عراق مملوء از کالاهای چینی و ترک هست در حالی که ایران ظرفیت صادرات بیشتری به این کشور را دارد.

بررسی آمار صادرات بیانگر افزایش صادرات کالا به ترکیه هست و صادرات به این کشور از نظر وزنی ۳۴٫۶۰ % و از نظر ارزشی ۳۰٫۸۸ % افزایش را نشان می‌دهد، امری که انتظار می‌رود با برقراری تعرفه ترجیحی در سال جاری نیز شاهد ادامه افزایش صادرات به این کشور باشیم.

ترکمنستان و پاکستان نیز در سال گذشته از کالاهای ایرانی بی‌نصیب نماندند و صادرات به ترکمنستان نیز از نظر وزنی ۷۸٫۴۰ % و از نظر ارزشی ۱۵٫۹۲ % افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین صادرات پاکستان از نظر وزنی ۷۸٫۲۸ % و از نظر ارزشی ۴۴٫۹۱ % افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش صادرات به کشورهای همسایه با نتیجه به برنامه‌ریزی‌های دولت دور از انتظار نیست اما نکته قابل توجه این هست که صادرات ایران به کشورهایی مانند ایتالیا نیز افزایش یافته و صادرات به این کشور از نظر وزنی ۳۸۴٫۴۹ % و از نظر ارزشی ۲۰۸٫۰۵ % افزایش را نشان می‌دهد.

این افزایش صادرات در حالی هست که مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات از صدور ۲۳ هزار میلیارد ریال بیمه نامه و ضمانت‌نامه برای حمایت از صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۳ اظهار داشت.

وی با اشاره به تمرکز ۷۰ %ی پوشش‌ها برای حمایت از صادرات به کشورهای پرریسک در فهرست گروه‌بندی‌های ریسک ۶ و ۷ دسته‌بندی ریسک کشور در سال قبل فرمود: این امر نشانگر اون هست که صندوق به رسالت خود که همان کاهش ریسک اعتبار صادراتی برای بازارهای پرریسک هست دست یافته و این در حالی هست که با بهبود فضای تجارت خارجی و رونق صادرات به بازارهای اروپایی و از سرگیری روابط اقتصادی و تجاری انتظار می‌رود کشورهای گروه یک و دو ریسک کشوری یا اصطلاحا کشورهای کم‌ریسک در سال ۹۴ سهم قابل توجه‌تری در پرتفوی بیمه‌ای صندوق نسبت به سال‌های اخیر داشته باشند زیرا ریسک‌های سیاسی موجود در صادرات به این کشورها با توجه به امکان بازگشت تحریم‌ها کماکان بالا هست.

این امر نشان می‌‌دهد که دولت در حمایت از صادرات غیرنفتی مصمم هست و آمار نیز حکایت از افزایش صادرات دارد.

میزان افزایش صادرات ایران در سال گذشته به سایر کشورها به شرح زیر هست:

اخبار روز گمرک و اقتصاد

افزایش صادرات تأثیر بسزایی در توسعه اقتصادی کشور دارد و با توجه به اینکه دولت نیز جهت رفع وابستگی به اقتصاد نفتی نیازمند توسعه اون هست لذا باید مشکلات بر سر راه صادرنمايندگان رفع شود.

مشکلاتی مانند نقل و انتقال پول، تبلیغات و معرفی بازارهای خارجی به تولیدنمايندگان، هر چند که برخی مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی هست اما نباید از موانعی که در داخل کشور بر سر راه صادرات وجود دارد غافل شد مسائلی که تنها با درایت مسئولان حل خواهد شد.

به نقل از: باشگاه خبرنگاران

6:

صادرات ۶۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۴ / چین شریک اول تجاریاخبار روز گمرک و اقتصاد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیش‌بینی صادرات ۶۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۴ خبرداد و فرمود: چین همچنان اولین شریک تجاری ایران باقی خواهد ماند.


ولی‌اله افخمی‌راد از برنامه‌ریزی برای دستیابی به صادرات ۶۵ میلیارد دلاری در سال ۹۴ خبرداد و فرمود: بر این پايه ، تمام تلاش دولت این هست که با حمایت از صادرات غیرنفتی، بتواند از ارز حاصل از صادرات برای تامین نیازهای کشور هستفاده کند، این در حالی هست که اقدامات دیپلماسی وزارت امور خارجه در روند رشد صادرات تاثیرگذار خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: مجموعه اقدامات بین‌المللی از سوی تیم مذاکره‌نماينده، راه را برای توسعه صادرات غیرنفتی ایران در سال‌جاری باز خواهد کرد، این درحالی هست که اقدامات دستگاه دیپلماسی کشور به ویژه تلاش برای رفع تحریم‌ها، گام موثری هست که امیدواریم به نتیجه مثبت برسد، چراکه برداشته شدن تحریم موسسه ماليی می‌تواند کمک شایانی به صادرات غیرنفتی کشور کرده و هزینه مبادله را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: هم اکنون هزینه مبادله کالا به دلیل تحریم‌های موسسه ماليی برای صادرنمايندگان ایرانی بالا هست و نقل و انتقال پول از شیوه‌های غیرموسسه ماليی صورت می‌گیرد که این خود هزینه مبادله را افزایش داده هست؛ بنابراین به نظر می رسد که با برداشته شدن تحریم‌ها، شرایط برای جهش صادراتی فراهم خواهد شد.

به فرموده افخمی‌راد، چین در سال گذشته اولین شریک تجاری ایران بوده و به نظر می‌رسد در سال‌جاری نیز این روند حفظ شود، این در حالی هست که اولویت‌های صادراتی کشور، صادرات به ۱۶ کشور دنیا هست که به نظر می رسد با چشم‌انداز مثبت روابط بین‌المللی، تغییراتی در واردات و صادرات خواهیم داشت.

به نقل از: خبرگزاری مهر


60 out of 100 based on 55 user ratings 980 reviews