قیمتهای جدید خودرو اعلام شد


قیمتهای جدید خودرو اعلام شدقیمتهای جدید خودرو اعلام شد
سرانجام شورای رقابت، تکلیف بازار خودرو را روشن کرد و پس از نزدیک سه ماه بلاتکلیفی،‌ داستان دستورالعمل قطعی بهای خودرو را به نقطه پایان رساند؛ البته با اعلام تورم بخشی و یک فرمول.


به گزارش «تابناک»، شورای رقابت پس از این که در نشست روز یکشنبه، تورم بخشی خودروهای کم‌تیراژ را ۵۳.‌۲۶ درصد اعلام کرد، امروز دوشنبه، تورم بخشی پنج خودرو پر تیراژ کشور دیگر را نیز اعلام کرد که بر پایه آن پراید ۵۰.‌۸، تیبا ۵۲.‌۱، پژو ۴۰۵، ۵۹.‌۷، سمند ۵۴.‌۳ و رانا ۴۹.‌۴ اعلام شد.

ریز جدول محاسبه تورم در بخش خودرو که توسط شورای رقابت منتشر شده، به صورت زیر است:

قیمتهای جدید خودرو اعلام شد

بهای خودرو در دعوای بین شورای رقابت و انجمن خودروسازان

رییس شورای رقابت، پس از برگزاری به خبرگزاری‌ها گفت‌: در نشست‌ عصر یکشنبه شورا، با توجه به این‌که بانک مرکزی، تورم بخشی و سازمان استاندارد، میزان کیفیت خودرو‌ها را به شورا اعلام کرد، این دو پارامتر بررسی شدند و بنا شد، چهار خودروی پراید، پژو، سمند و تیبا، جداگانه و دیگر خودرو‌ها که در بازار نقش کمتری دارند، به صورت کلی محاسبه و اعلام شوند.

پژویان افزود: خودروهایی که نسبت به گذشته، آپشن‌هایی به آن‌ها اضافه شده نیز در جلسه‌ شورا ‌بررسی شدند و بنا شد نسبت به آپشن‌های افزوده شده، بهای این خودرو‌ها نیز تغییر کند.

رییس شورای رقابت با بیان این‌که این شورا هیچ ‌گاه قیمت رسمی برای خودرو اعلام نخواهد کرد، گفت: با نهایی شدن بررسی پارامتر‌ها، نتیجه‌ آن از طریق سایت آگاهی‌‌رسانی خواهد شد که به وسیله‌ آن، می‌توان بهای دقیق خودرو‌ها را محاسبه کرد.
قیمت‌گذاری همه خودروها با دستورالعمل شورا

وی همچنین با بیان این‌که بهای تمامی خودرو‌ها با توجه به دستورالعمل این شورا تعیین می‌شود گفت که هیچ نهاد یا سازمان دیگری در این زمینه حق ورود ندارد.

پژویان تاکید کرد: طرحی که سال گذشته سازمان حمایت درباره خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان داده بود از امروز و با توجه به دستورالعمل شورای رقابت قانونی نیست و تمامی خودرو‌ها با توجه به دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خواهند شد.

او ادامه داد: با توجه به طرحی که تصویب کردیم پنج خودروی پرتیراژ داخلی (پراید، پژو، سمند، تیبا و رانا) به صورت جداگانه و دیگر خودرو‌ها نیز به صورت جداگانه محاسبه خواهند شد به این ترتیب خودرویی مانند مگان که با توجه به طرح سازمان حمایت باید توسط خودروسازان تعیین قیمت می‌شد از این پس با دستورالعمل جدید شورای رقابت و با محاسبه تورم بخشی ۵۳.‌۲۶ درصدی محاسبه خواهد شد.

نرخ‌های نهایی انواع خودرو بر اساس فرمول و محاسبات شورای رقابت

به گزارش تابناک، شورای رقابت، فرمول قیمت‌گذاری خودرو را در هفته پیش به صورت زیر اعلام کرده است:
قیمتهای جدید خودرو اعلام شد
که در این فرمول P(t-1)عبارت است از بهای همان خودرو برای مصرف کننده منهای سهم آن از هزینه های مالی بنگاه و سهم هزینه های مالی عبارت است از کل سود پرداختی بنگاه بابت سود تسهیلات دریافتی به عناوین مختلف تقسیم بر ارزش کل تولید بنگاه بر مبنای بهای مصرف کننده. در این فرمول P(t)قیمت خودرو در سال جاری است. عدد P در این فرمول نیز علامت تورم مربوط به هر خودرو و dz درصد تغییر در شاخص کیفیت خودرو است. در فرمول شورای رقابت دو درصد هم برای بهره‌وری سالانه لحاظ شده است.
در همین راستا، شورای رقابت
شاخص کیفیت اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد را نیز به صورت زیر اعلام کرده است:


قیمتهای جدید خودرو اعلام شد
قیمتهای جدید خودرو اعلام شد

این فرمول به این معناست که اگر کیفیت خودرویی تغییری جدی نداشته باشد، قیمت آن در هر سال باید قیمت سال گذشته آن برای مصرف کننده منهای سهم آن از هزینه های مالی بنگاه باشد به علاوه سهم ناشی از لحاظ کردن تورم بخشی مربوط به آن خودرو. این به آن معنا است که اگر برای خودرویی، تورم بخشی 40 درصد بوده باشد، قیمت آن برای سال جاری برابر با قیمت در ابتدای سال گذشته منهای هزینه‌های مالی ضرب در عدد 1.38 خواهد بود.

بنابراین با توجه به نرخ تورم اعلامی از سوی گذشته شورای رقابت، قیمت جدید برخی خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است:

قیمتهای جدید خودرو اعلام شد

مخالفت انجمن خودروسازان
این در حالی است که دبیر انجمن خودروسازان در واکنش به سخنان پژویان گفته است که قیمت‌های جدید اعلام شده، قابل اجرا نیست.تمام شدن تاریخ اعتبار کارت ملی

1:

اینکه هموون قیمتای قبل هسسش!عین روز رووشن بود هیچ غلطی نمیکنن و تو بازار ازاد هم بی شک قیمتا بالاتره!
اعصاب خوورد کنااا
ملت ماهم ساده به به چه چه میزنن که ارزوون شد


۷ راه پول درآوردن بدون “سرمایه”

2:

بر پايه فراخوان موسسه مالي مرکزی ، تورم این بخش ، بسته به نوع خودرو ، از 50 تا 60 % فراخوان شده و به همین میزان نیز بر قیمت خودرو اضافه کرده شده هست.


رباخوارترین بانک ها را در کشور داریم

مثلاً پراید 131 ، با نرخ تورم 50 %ی ، به 14 میلیون و 300 هزار تومان رسیده و پژو 405 ، با 60 % تورم ، 20 میلیون و 400 هزار تومان قیمت گذاری شده هست.


پولتان را از این بانک‌ها بیرون بکشید!

1 - چگونه هست که وقتی نوبت به قیمت گذاری خودروها می رسد ، نرخ تورم ، 50 تا 60 % فراخوان می شود ولی در تبلیغات رسانه ای و برای عموم امت ، اون را 30 % فراخوان می نمايند؟
اما واقعاً آیا امت که هر روز ، در بازار با قیمت های مختلف ، از نان و پنیر گرفته تا میوه و پوشش و دارو و مسکن و ...


"شغل خود را با زيركي و آرامش عوض كنيد."
سر و کار دارند ،می پذیرند که با یک تورم 30 %ی طرف هستند؟! واقعاً قیمت کدام کالا به افزایش 30 %ی بسنده کرده هست؟
2 - چگونه هست که وقتی می خواهند قیمت خودرو را تعیین نمايند ، سراغ تورم می روند و می گویند چون تورم این بخش ، فلان قدر افزایش داشته ، باید قیمت خودرو هم به همان اندازه بالا برود و در این راه، حتی از ریال آخر نیز نمی گذرند(سمند ال ایکس 208693773 ریال و پراید صدوسی ویک ،143574546 ریال قیمت گذاری شده اند)اما وقتی نوبت به حقوق کارمندان دولت می رسد ، از این خبرها نیست و % افزایش حقوق ها ، حتی به اندازه تورمی که خودشان هم فراخوان می نمايند صورت نمی گیرد.


ثروتمندان ایران خلاف کارند یا خبرگان چنین تصور می‌کنند؟!
آیا اگر کارمندان ضرر نمايند و قدرت خریدشان پایین بیاید ، مشکلی نیست؟! این سیاست یک بام و دو هوا تا کجا باید ادامه پیدا کند؟!
منبع:یک بام و دو هوای تورم و قیمت خودرو


زیان یک میلیون تومانی هدفمندی برای هر خانوارشهری

3:


بر پایه مصوبه شورای رقابت، بهای سه محصول ایران خودرو ‌فراخوان شد؛ بنابراین، سمند ال ایکس پایه گاز سوز ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و پژو ۴۰۵ بنزینی هم ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد.


لیست باصرفه‌ترین استان‌های کشور/زندگی در کجا باصرفه‌تر است؟


همچنین قیمت سه محصول ایران خودرو بر پايه مصوبه شورای رقابت فراخوان شد؛ بنابراین، سمند ال ایکس پایه گاز سوز ۲۵ میلیون و ۶۹۰ هزار، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸ میلیون و ۲۸۰ هزار و پژو ۴۰۵ بنزینی هم ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان شد.در همین حال، شرکت سایپا، امروز قیمت‌های نهایی را برای پراید و تیبا بر پايه مصوبه شورای رقابت فراخوان کرد که مرکز ملی رقابت، هفته گذشته بنا بر دستورالعمل شورای رقابت قیمت‌های پایین‌تری را فراخوان نموده بود.شرکت خودروسازی سایپا امروز فراخوان نموده هست: پس از برگزاری جلسات پی‌درپی خودروسازان با شورای رقابت و محاسبه قیمت‌ها بر پايه فرمول این شورا، بهای دو خودروی پر تیراژ X۱۰۰ و تیبا که از سوی گروه خودروسازی سایپا محاسبه و به شورای رقابت فراخوان شده بود، مورد تصویب این شورا برنامه گرفت.قیمت سایپا ۱۳۱ SL مبلغ ۱۴۴۷۴۰۰۰۰ ریال و تیبا SX مبلغ ۱۸۷۹۰۰۰۰۰ ریال تعیین شده هست که قیمت آپشن‌های درخواستی مشتریان، جداگانه محاسبه و دریافت خواهد شد.این در حالی هست که هفته گذشته، مرکز ملی رقابت بر پايه دستورالعمل نهایی شورای رقابت، بهای پراید را ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان و قیمت تیبا را ۱۶ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان فراخوان نموده بود که در مقایسه با قیمت‌های اعلامی امروز کمتر هست.لازم به یادآوری هست، مشتریانی که پس از هفدهم بهمن ماه ۹۱ اقدام به خرید و یا تحویل خودرو کرده‌اند، خودروی اون‌ها با قیمت جدید محاسبه و مابه‌التفاوت قیمتی اون به اون‌ها بازگردانده خواهد شد.
قیمت جدید فروش 14 محصولی را که قیمت اون با شورای رقابت نهایی شده هست هم به این شرح فراخوان شده هست:

- پژو 405 بنزینی جی.

ال.

ایکس با کیسه هوای راننده 22 میلیون و 180 هزار تومان

- پژو 405 دو گانه سوز جی.

ال.

ایکس با کیسه هوای راننده 23 میلیون و 660 هزار تومان

- پژو 405 بنزینی اس.ال.ایکس با کیسه هوای راننده 23 میلیون و 110 هزار تومان
- پژو پارس سال با کیسه هوای راننده 26 میلیون و 970 هزار تومان
- پژوپارس معمولی دوگانه سوز با کیسه هوای راننده 28 میلیون و 280 هزار تومان
- سمند ال.ایکس سال بنزینی با کیسه هوای راننده 23 میلیون تومان
- سمند ال.ایکس سال دوگانه سوز با کیسه هوای راننده 24 میلیون و 850 هزار تومان
- سمند ال.ایکس ؛ ایی.اف.سون بنزینی با کیسه هوای راننده 24 میلیون و 280 هزار تومان
سمند ال.ایکس ؛ ایی.اف.سون پایه گاز سوز با کیسه هوای راننده 25 میلیون و 690 هزار تومان
- سمند اس.ایی با کیسه هوای راننده 20 میلیون و 620 هزار تومان
- وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل 10 میلیون و 810 هزار تومان
- وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل جدید 10 میلیون و 870 هزار تومان
- وانت باردو دوگانه سوز با ترمز ضد قفل 12 میلیون و 310 هزار تومان
- وانت باردو دوگانه سوزبا ترمز ضد قفل جدید 12 میلیون و 820 هزار تومان .
جمشید پژویان هم درباره این قیمت ها فرمود: بررسی قیمت های محاسبه شده خودروسازان بر پايه متغیرهای اونها پایان یافته هست و تا دو ساعت آینده خودروسازان می توانند قیمت ها را روی سایت های خود فراخوان نمايند.

ریشه عقب‌نشینی نسبی شورای رقابت در مقابل خودرسازان در چانه‌زنی دو طرف بر سر تاثیر بدهی‌های موسسه ماليی و تسهبلات اخذ شده توسط خودروسازان هست.

در فرمول تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت، بنا بود که سهم ناشی از هزینه‌های مالی بنگاه‌های خودروساز از قیمت تعیین شده کسر شود.

از سوی دیگر، خودروسازان اعتقاد داشتند که برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و خرید مواد اولیه، تسهیلاتی از سیستم موسسه ماليی اخذ شده که باید از محل فروش خودروها بازپرداخت شود.
اخبار غیررسمی از جلسه مشترک خودروسازان و شورای رقابت حاکی از اون بود که اعضای این شورا با پرداخت هزینه‌های مالی خودروسازان موافق نبوده‌اند، به‌گونه‌ای که رئیس شورای رقابت در این باره اظهار کرده هست: این‌که خودروسازان به موسسه مالي‌ها رقمی بدهکار هستند به شورای رقابت و مصرف‌نمايندگان مربوط نیست، به همین دلیل هزینه‌های مالی از فرمول قیمت‌گذاری حذف شده هست.


قیمت‌های فراخوان شده جدید نشان می‌دهد که شورای رقابت در مقابل خودروسازان تا حدی عقب‌نشینی کرده هست.

4:

خداییش به هر چیزی اعتقاد دارن خودشون بیان پای تلویزیون یا هرجا که میخوان بخدا انصاف نیست با این قیمت ها ماشین نمیشه خرید خیلی گرونه کاش جلوی واردات ماشین باز بشه یعنی کلا" هزینه گمرک بیاد پایین تا بتونن برای امنیت بیشتر امت ماشین خارجی مناسب سوار بشن

5:

تنها رااااااااااااااااااه،نخری دن هست گرچه به نظر سخت هست اما نتایج خوبی در پی خواهد داشت.فقط 2 ماه همه تحمل کنیم نخوریم،پراید رو 6 میلیون میخریم.شک نکنید اما زهی خیال باطل از هم اکنون امت در صف خرید پراید 14 میلیونی.
فراموش نکنید که میگن:

گر استقامت کنی ز غوره حلوا سازی.


6:

یه خر میخریم که میشه فقط 100هزار تومان

7:

واقعأ چطوری این پولا ازگلوهای گشادشون! پایین میره..
لطفأ اینجور تاپیکا رو نزنید فقط اعصاب خوردی داره...
به این چیزا فکرنکنید،سرخوش باشید وبه بیخیالی بزنید...

8:

نماینده سایپا که تو رادیو اومده بود می فرمود با این قیمتا تو حاشیه زیان هستن.

راست و دروغش پای خودش.


9:

آره جون خودشون..
البته راست هم میگن مثه قبل میلیاردی چپوراست نمیتونن نفع براخودشون ذخیره کنن!
اگه ضررمیکنن چه اصراری به تولید داخلی با این کیفیتاشون دارن..
بنده خدا ،منو شمارو خیلی ساده دیدن!
بیخیال


80 out of 100 based on 60 user ratings 1010 reviews