افتادن و گودی زیر چشم ناشی از چیست و چگونه برطرف می شود؟؟؟ و آیا حجامت

25 ساله هستم که از همان کودکی اکثر مواقع دست و پا هایم عرق میکرد و هنوز
بسیار خشک است و باید دایما آن را چرب کنم . در فصلهای بهار و تابستان پوست
دو سالی است که مبتلا به بیماری درماتیت سبوریک شده ام. دکتر به من گفتند
ساله (مذکر) می باشم . الان پوست صورت من تیره است در حالی که پوست بدنم مثلا
ESR در ساعت اول 11 و در ساعت دوم 35 باش
آمپولزنها ، آمپولی مثل پنی سیلین رو خیلی سریع تزریق می كنند ( مثلا در كمتر
بررسی بیولوژی و واکنش تابعی کفشدوزک Nephus arcuatus Kapurروی شپشک آرد آلود پنبه Phenacoccus solenopsis Tinsley.
سنتز و شناسایی نانوکاتالیست ها با استفاده از بسترهای آلی و نیز شناسایی الکل های کایرال با استفاده از طیف سنجی جرمی در شرایط غیرکایرال
سنتز تک مرحله‌ای آمیدهای آروماتیک از ترکیبات نیترو آرن با سدیم هیپوفسفیت و کاتالیست Pd/C و بررسی نوآرایی بمبرگر در فنیل هیدروکسیل آمین ها
بررسی رابطه‌ی هوش هیجانی و هوش شناختی با بهزیستی روانشناختی با واسطه‌گری هسته‌ی کنترل در بین دانش آموزان دبیرستان های عادی شهر شیراز
بررسی اثر ساختار پارچه‌های حلقوی تاری سوراخ‌دار پوشش داده شده با پلی آنیلین بر روی کاهش سطح مقطع راداری
تحلیل و طراحی دیواره آتش برنامه‌های تحت وب
تعیین واحدهای جریان هیدرولیکی با استفاده از روش‌های زمین آماری و هوشمند در میدان نفتی سلمان
سازماندهی ساختاری نانومقیاس، ترمودینامیک و دینامیک مایع یونی1-هگزیل-2و3- دی متیل ایمیدازولیوم-بیس (سولفونیل) ایمید و مخلوط آن با استونیتریل:
طراحی، ساخت و کلون‌سازی ژن ترکیبی مشتق از Azurin/Cdx2 در سیستم پروکاریوتی
ارتباط سبك رهبري خدمتگزار با رضايتمندي و تعهد ورزشي ورزشكاران تيم هاي فوتبال ليگ يك كشور

افتادن و گودی زیر چشم ناشی از چیست و چگونه برطرف می شود؟؟؟ و آیا حجامت
با سلام و خسته نباشید
خط افتادن و گودی زیر چشم ناشی از چیست و چگونه برطرف می شود؟؟؟
و آیا حجامت مفید است یا نه ??
با تشکر

پاسخ :
با سلام

پسر عمو دختر عمو هستیم. ازمایش خونی که برای ازدواج دادیم مشکلی نداشت.
گودی و تیرگی دور چشم ارتباطی با این مسائل ندارد .


ودر این سن دچار لرزش دست اما به صورت خفیف شده ام آیا این می تواند درآینده
کاهش وزن می تواند سبب گودی دور چشم شود.


نباشید. لطفا" در مورد بیماری فارانژیت حاد گلویی و علائم ونحوه درمان این
البته عامل دیگری که می تواند در گودی دور چشم ها مؤثر باشد وجود شرایط ارثی می باشد .


من دهانش بوی خاصی دارد انقدر که حرف زدن بااو برایم دشوار است درضمن اوبعضی
بنابراین در صورتی که کاهش وزن اخیر وجود نداشته باشد عامل گودی اون ، علل ارثی خواهد بود .


سوال خیلی مهم داشتم مشکلی واسه نامزدم پیش اومده ازتون خواهش میکنم کمکم
در این صورت اقدام خاصی نمی توان برای اون انجام داد.


سالی است که مبتلا به آلرژی هستم و این حساسیت از اوایل تابستان شروع شده
البته بعضی روش ها می تواند برای برطرف کردن اونها مورد هستفاده برنامه گیرد : مثلا می توان از تزریق ژل برای پرکردن گودی هستفاده کرد .


دارم که می خواهم بر دارم به چه طریق می توانم ای
در این صورت می توانید به متخصصین پوست و یا جراحان پلاستیک مراجعه نمایید .


من پسری 11 ماهه دارم که هنوز نمی تواند از حالت خوابیده به نشسته تغییر حالت

حجامت در ایران مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده و با وجودی که یکی از ارکان طب سنتی و طب اسلامی ‌محسوب می‌شود، از دیرباز مخالفان سرسختی داشته هست.

پزشکان، مخالفان اصلی حجامت‌اند.

دلیل عمده مخالفتشان هم احتمال انتقال بیماری‌های عفونی و ویروسی از این طریق هست.

دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی، حجامت را مثل تمام اقدامات دیگری که منجر به تماس مستقیم با خون می‌شود خطرناک می‌داند و معتقد هست برای پیشگیری از انتقال بیماری‌هایی مثل هپاتیت B و C و ویروس HIV باید مانع انجام حجامت شد.

او می‌گوید: «افراد می‌توانند به جای حجامت، خون اهدا نمايند.» این البته یکی دیگر از ایرادهای رایج بر حجامت هست.

پزشکان زیادی معتقدند که حجامت در ایمن‌ترین شرایط و با هستفاده از وسایل هستریل نیز هیچ مزیتی بر اهدای خون ندارد یا حداقل هیچ مطالعه علمی ‌تاکنون برتری حجامت بر اهدای خون را اثبات نکرده هست.

رئیس ساوقت انتقال خون ایران در این‌باره می‌گوید: «در حجامت، خون فرد دور ریخته می‌شود، اما در اهدای خون، خون اهداشده برای 3 بیمار نیازمند گلبول قرمز، پلاکت و رسوب اون (و بسیاری فرآورده‌های خونی دیگر) مورد هستفاده برنامه می‌گیرد که این می‌تواند جان افراد را نجات دهد.» به فرموده دکتر حسن ابوالقاسمی، ‌ترویج هستفاده از روش حجامت در وقتی صورت می‌گرفت که علم اهدای خون وجود نداشت ولی امروزه که امکان اهدای خون و نجات زندگی افراد بیمار وجود دارد، هستفاده از حجامت روش مناسبی نیست.

او می‌گوید کسانی که حجامت می‌نمايند 6 ماه تا یک‌سال نمی‌توانند خون اهدا نمايند چون ممکن هست به بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت آلوده شده باشند.

در حالی که گروهی از پزشکان، حجامت را به‌طور کلی نفی می‌نمايند و حتی عوارض سوئی را به اون نسبت می‌دهند؛ گروهی دیگر خواستار انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی در این زمینه هستند و معتقدند که اگرچه انجام حجامت برای هر نقص و بیماری نامعقول هست ولی در مورد برخی بیماری‌ها مثل افزایش غلظت خون می‌تواند مؤثر و کارساز باشد.

مسؤولان بهداشتی کشور نیز طی چند سال اخیر فارغ از این موضع‌گیری‌ها، بیشتر روی قانونمند شدن حجامت و مشخص شدن چارچوب‌های این کار تأکید کرده‌اند.

دکتر پزشکیان، وزیر بهداشت سابق در دوران تصدی‌گری‌اش تلاش کرد که اصول و چارچوب‌هایی برای این کار تعریف شود و اعتقاد داشت باید محدوده حجامت مشخص شود تا وزارت بهداشت بداند حجامت توسط چه کسی و برای چه بیماری انجام می‌شود.

وی در مصاحبه‌های مختلفی عنوان کرده بود که روشن نبودن موارد هستفاده از حجامت مهم‌ترین مشکل کنونی وزارت بهداشت هست چون حجامت برای هر سنی و بیماری‌های مختلف کاربرد ندارد و باید توسط فرد متخصص و برای درمان بیماری خاصی انجام شود.

منافع مادی، یکی از فاکتورهایی هست که مخالفان حجامت برای تأکید بر لزوم ممنوعیت این کار مطرح می‌نمايند.

رئیس سابق ساوقت انتقال خون کشور در سال 82 آمار و ارقامی ‌را مطرح کرد که طبق اون، سالانه 4 میلیون و 500 هزار حجامت در سطح کشور انجام می‌شود و مبلغی نزدیک 9 میلیارد تومان درآمد در پی دارد.

او با هستناد به این ارقام، منافع مادی را یکی از شرایط گسترش حجامت در میان افراد متخصص و غیر متخصص ذکر کرده بود.

اما مدافعان حجامت هم از همین دلیل برای توجیه مخالفت‌های گسترده پزشکان با این شاخه از طب سنتی هستفاده می‌نمايند.

اون‌ها معتقدند کسانی که با حجامت مخالفند، یا نسبت به اون بی‌اطلاعند یا می‌ترسند که با گسترش این کار، منافع مادی خودشان به خطر بیفتد.

دکتر علی تجری، معاونت درمان مرکز تحقیقات حجامت ایران می‌گوید: «اگر امت بفهمند بسیاری از بیماری‌هایشان با روش آسان، سریع و ارزان حجامت درمان می‌شود، بسیاری از پزشکان بیکار می‌شوند.» درمانی برای تمام بیماری‌ها؟ حجامت به معنای حجیم شدن هست؛ به این صورت که در نقطه‌ای از بدن با بادکش، تورم ثابتی را ایجاد می‌نمايند که تعداد و مکان اون بسته به هدف درمانگر و نوع بیماری فرد، متفاوت هست.

حجامت به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود: حجامت خشک و حجامت ‌تر.

در حجامت خشک یا بادکش، در مناطق گوناگونی از بدن با ایجاد فشار منفی، تورم ایجاد می‌نمايند و در حجامت ‌تر به دنبال ایجاد تورم، روی منطقه مورد نظر تیغ می‌زنند.

به عبارت دیگر حجامت خشک بدون خون‌گیری هست اما حجامت تر با خون‌گیری همراه هست.

دکتر حسین خیر‌اندیش، رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت ایران، می‌گوید: «پزشک سپس مزاج‌شناسی و شنیدن مشکلات بیمار، حجامت مورد نیاز را برای وی تجویز می‌کند.» به فرموده او 120 نوع بیماری با حجامت قابل درمان هست؛ از جمله بیماری‌های فشار خون، آ‌کنه، سردرد‌های میگرنی، افزایش کلسترول خون، سکته قلبی، اگزما و ...

.

دکتر شهلا اسد‌زاده، مسؤول آموزش مؤسسه تحقیقات حجامت ایران هم معتقد هست حجامت قادر به درمان بیماری‌هایی مثل آرتروز، مشکلات کبدی، عفونت‌هایی مثل اونفلوانزا، اوریون و زونا و بسیاری از بیماری‌های زنان هست.

اما دکتر علی تجری، معاون درمان این مؤسسه، حجامت را درمان‌ همه بیماری‌ها حتی ایدز و هپاتیت و MS می‌داند و می‌گوید: «حجامت مهم‌ترین روش درمانی در طب سنتی هست و ما علممان راجع به این روش کافی نیست، وگرنه تمام بیماری‌ها توسط حجامت قابل درمان هستند.» دکتر سیدمحمدحسین شیخ‌الاسلامی، ایمونولوژیست، مخالف این ادعا هست.

او می‌گوید: «بعضی‌ها معتقدند که حجامت ده‌ها، بلکه صدها بیماری را درمان می‌کند.

اولاً کدام منبع مستند علمی، دانشگاهی، وزارتی و دولتی و رسمی در سطح بین‌المللی این حرف را تأیید کرده؟ ثانیاً اگر چنین باشد پس چه بهتر که شرایط وزارتی و دولتی، هزینه‌های گزاف اداره بیمارستان‌ها، اطاق عمل، درمانگاه، لیزر، فیزیوتراپی و تخصص‌های مختلف را متوقف و انواع بیماران را به مراکز حجامت هدایت نمايند.» او خون‌گیری از طریق حجامت را یک روش قدیمی و منسوخ می‌داند که هیچ پشتوانه علمی ندارد: «بعضی‌ها مدعی‌اند که با حجامت، خون کثیف و آلوده و مانده را که در پشت جمع شده هست خارج می‌نمايند؛ در حالی که از نظر علوم پزشکی، هماتولوژی، فیزیولوژی، پاتولوژی و اوناتومی این ادعا درست نیست و ما در کل بدن خون کثیف و مانده در یک محل خاص نداریم.

جریان خون به‌طور دایمی، مستمر، شبانه‌روزی، حتی در خواب و بیهوشی، از بدو تولد تا لحظه مرگ بدون توقف یا تجمع در محلی، به‌طور یکسان و یک‌پارچه در چرخش و گردش هست.» دکتر شیخ‌الاسلامی معتقد هست حجامت اگر هم تأثیر مفیدی چه در قدیم و چه در وقت حال داشته، ناشی از جنبه‌های روانی و تلقینی هست.

او می‌گوید: «درواقع برای معدود بیماری‌هایی با منشأ روحی و روانی مثل بعضی سردردهای میگرنی یا برخی از افسردگی‌ها جنبه روان‌درمانی دارد، البته به شرط این‌که خود بیمار معتقد و متقاضی این نوع درمان باشد.

ولی بر پايه مبانی مستند جهانی علوم پزشکی، حجامت هیچ‌گونه اثر درمانی بر روی بیمار‌ی‌های فیزیکی و اندامی بدن ندارد.» اما دکتر تجری همچنان بر این اعتقاد که حجامت درمان همه بیماری‌ها هست، پافشاری می‌کند.

او در توجیه علمی ‌این مدعا می‌گوید: «ما در مؤسسه، تحقیقاتی انجام داده‌ایم که مکانیسم عملکرد حجامت را مشخص می‌کند.

در بدن، موادی به نام سایتوکاین وجود دارند که اولین واکنش‌های سلولی را سبب می‌شوند؛ درواقع اگر سایتوکاین‌ها وجود نداشته باشند، سلول‌ها نمی‌توانند فعالیت نمايند.

به عبارت دیگر، تمام تقسیمات و تمایزات سلولی بدن توسط سایتوکاین‌ها انجام می‌شود و تمام سیستم دفاعی و فعالیت‌های ایمنی بدن مربوط به سایتوکاین‌ها هست.

بیشترین میزان سایتوکاین‌ها هم در سلول‌های پوستی تولید می‌شود.

از این رو ماساژدرمانی، بادکش و حجامت موجب تولید این سایتوکاین‌ها می‌شوند.

در حقیقت، حجامت به معنی خون‌گیری نیست بلکه تحریک سلول‌های پوستی توسط بادکش و تیغ برای ترشح سایتوکاین‌ها هست.

اثرات حجامت هم مربوط به این قضیه هست.» او با هستناد به این مورد، بحث خون‌گیری در حجامت را یک موضوع فرعی می‌داند و می‌گوید: «در حجامت تر، هدف فقط ایجاد خراش هست نه خون‌گیری، چون اون خراش موجب می‌شود بدن برای ترمیم خراش سایتوکاین‌هایی تولید کند که در خون پخش ‌شوند و سیستم ایمنی بدن را تقویت ‌نمايند.

حالا اگر خون فرد غلیظ باشد، می‌شود خون‌گیری یا فصد (رگ‌زنی) هم انجام داد.

پس حجامت اصلاً با اهدای خون قابل مقایسه نیست.» به فرموده دکتر تجری، حجامت خشک (بادکش‌) باعث ترشح سایتوکاین‌هایی می‌شود که شروع فعالیت سیستم ایمنی و تغییرات گیرنده‌های سطح سلول‌ها را موجب می‌شود.

معاون درمان مؤسسه تحقیقات حجامت ایران در خصوص مکانیسم تأثیر حجامت تر می‌گوید: «در حجامت تر سایتوکاین‌های اختصاصی با منوآمین‌ها و سروتونین‌ و هیستامین همراه‌ می‌شوند».

او به این ترتیب نتیجه می‌گیرد که همه بیمار‌ی‌ها به حجامت خشک یا تر نیازمند‌ند چون تمام سلول‌های بدن به سایتوکاین‌ها نیاز دارند: «همه سلول‌های بدن می‌توانند مثل سلول‌های بنیادی عمل نمايند.

ولی اطلاعات ما در مورد انواع سایتوکاین‌ها و کار‌هایشان کافی نیست.

اگر همه سایتوکاین‌ها و عملکرد‌شان را بشناسیم، همه بیماری‌ها با حجامت قابل درمان هست، حتی نقص عضو و بیماری‌های نوپدید‌ی مثل HIV و هپاتیت‌ B و C و MS .شاید حجامت فقط در مورد شکستگی‌ها مؤثر نباشد.» زالو به چه درد می‌خورد؟ یکی از دلایل مخالفت‌ها با حجامت، احتمال انتقال بیماری‌های ویروسی و عفونی هست.

دکتر نورالدین پیرمؤذن، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در این‌باره می‌گوید: «مصرف تیغ‌ها و وسایل برنده آلوده در انجام حجامت سنتی در پیدایش بیماری‌های نوظهور، کشنده و خطرناک مؤثر هست.

متأسفانه این بیماری‌ها سریعاً در کشورها رشد پیدا می‌نمايند، بیماری‌هایی مثل هپاتیت و ایدز.» او معتقد هست با توجه به پیشرفت‌های علم فیزیولوژی گردش خون و وجود خون‌گیری‌های هستاندارد به وسیله ساوقت انتقال خون، انجام حجامت برای درمان بیماری‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد.» دکتر شیخ‌الاسلامی نیز با اشاره به دستورالعمل‌های مدون ساوقت انتقال خون که حجامت را جزء فهرست رفتارهای پرخطر آورده، می‌گوید: «کسی که حجامت کرده باشد از طرف ساوقت انتقال خون برای اهدای خون پذیرفته نمی‌شود.

درست مثل خالکوبی و سابقه یرقان ویروسی؛ چون احتمال انتقال ایدز و هپاتیت به گیرنده خون وجود دارد.» اما دکتر تجری این احتمال را رد می‌کند و می‌گوید: «لوازم هستفاده در حجامت، تیغ بیستوری هستریل و لیوان یک‌بار مصرف هست.

اما حتی اگر هستریلیزاسیون هم در حجامت صورت نگیرد، احتمال انتقال بیماری‌های ویروسی و عفونی وجود ندارد مگر این‌که بیمار دچار نقص ایمنی باشد.

اما به هر حال برای رعایت احتیاط بهتر هست هستریلیزاسیون انجام ‌گیرد.» او معتقد هست نه تنها در حین حجامت هیچ عفونت‌ و ویروسی منتقل نمی‌شود، بلکه فرد تا هفت روز بعد هم دچار هیچ بیماری ویروسی از قبیل هپاتیت B و C و حتی ایدز نمی‌شود: «علتش تقویت سیستم ایمنی بدن هست؛ البته مشروط بر این‌که حجامت دقیق و اصولی انجام شود.» دکتر تجری، حجامت غیر اصولی را این‌طور توصیف می‌کند: «حجامتی که در اون تیغ عمیق زده می‌شود؛ البته اون هم عارضه‌ای ندارد اما اون تأثیرات ذکر شده را در پی ندارد.

در حجامت اصولی و صحیح، تیغ باید سطحی باشد و از پوست تجاوز نکند.» او معتقد هست که حجامت برای هیچ کس ضرری ندارد و همه افراد از 4 ماهگی تا 60 سالگی می‌توانند حجامت شوند.

افراد بالای 30 سال هم می‌توانند هر 30 روز یک‌بار حجامت خشک اجرا کنند.

او تأکید می‌کند اون حجامتی که در برخی احادیث توصیه شده، حجامت خشک یا بادکش هست.

حجامت تر هم به‌طور معمول 3 بار در سال توصیه می‌شود مگر این‌که با تشخیص پزشک، تعداد دفعاتش بیشتر شود.

دکتر تجری درباره وقت حجامت نیز می‌گوید: «3 دوره وقتی برای حجامت توصیه شده هست: اول بهار رومی‌ که از 23 اسفندماه به بعد هست و تا یک ماه ادامه دارد؛ اول تابستان رومی ‌برابر با 23 خرداد به بعد که بهترین روز سال برای حجامت هم روز 30 خرداد هست و اول پاییز رومی‌ که 23 شهریور به بعد محسوب می‌شود.

بر پايه تاریخ قمری هم بهترین روز‌ها برای حجامت، نیمه هر ماه هست و به‌طور کلی در نیمه دوم هر ماه، حجامت توصیه شده هست؛ جز ظهر جمعه که یک ساعت قبل و یک ساعت سپس نماز نباید حجامت کرد، به‌طوری‌ که اگر حجامت انجام شود و مریض بمیرد، حجامت‌نماينده مقصر هست.» روش دیگری که همیشه در کنار حجامت مطرح می‌شود، زالودرمانی هست.

دکتر تجری در جواب به این‌که آیا در مؤسسه حجامت، زالودرمانی هم انجام می‌شود یا نه، می‌گوید: «بله، حتی FDA آمریکا در سایت خودش تأکید کرده که اون‌ها برای درمان بعضی از بیماری‌ها از این روش هستفاده می‌‌نمايند.» او در توضیح هستفاده از زالودرمانی می‌گوید: «بحث وجود ماده‌ای به نام هیرودین در بزاق زالو که مشابه هپارین هست و در انعقاد خون نقش دارد، فقط از کوچک‌ترین فواید زالو هست.

قوی‌ترین اونتی‌بیوتیک‌ جهان در زالو وجود دارد.

حتی اگر زالو هستریل نباشد در اثر زالودرمانی نه تنها عفونتی منتقل نمی‌شود که برای درمان عفونت‌ها هم از زالو هستفاده می‌شود.» می‌خواستند بساط حجامت برچیده شود دکتر تجری طب سنتی را پاسخگوی تمام بیماری‌های جسمی ‌و روانی می‌داند.

او معتقد هست که طب کلاسیک دنباله طب سنتی هست و طب سنتی پتانسیل‌های فراوانی برای درمان همه بیماری‌ها، حتی امراض نوپدید دارد.

دکتر تجری می‌گوید: «حجامت نماینده اصلی طب سنتی هست ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم از همه پتانسیل‌های این روش هستفاده کنیم.

علتش هم این هست که بودجه و امکانات برای تحقیق و پژوهش نداریم.

ما حتی برای تهیه کردن کتاب‌ها و منابع مشکل داریم.

در حالی که اگر دولت و وزارت بهداشت قدر این کار را می‌دانست بودجه میلیاردی در اختیار ما می‌گذاشت تا پزشکی جهان را متحول کنیم.

او معتقد هست مشکلات حجامت از وقتی شروع شد که اولین پزشکان ایرانی به فرانسه رفتند.

معاون درمان مؤسسه تحقیقات حجامت ایران کارخانجات دارو‌سازی را مهم‌ترین مانع در زمینه اطلاع‌رسانی درباره طب سنتی می‌داند و می‌گوید: «این کارخانه‌ها برای فروش دارو‌هایشان دست به هر کاری می‌زنند.» دکتر تجری معتقد هست طب سنتی از اون‌جا که میراث انبیا هست، قابل اطمینان هست و باید مورد توجه بیشتر مسؤولان برنامه بگیرد.

وی می‌گوید: «ما در این مؤسسه کار‌هایی انجام داده‌ایم که اگر مورد توجه برنامه بگیرد‌ می‌تواند منشأ اثر بسیاری از اقدامات درمانی آینده برنامه بگیرد.

ما بیماری داشتیم که بر اثر سکته فلج شده بود و تحت نظر بهترین جراحان و متخصصان نورولوژی درمان نشده بود اما در اثر حجامت ظرف 28 روز از روی ویلچر بلند شد و با پای خودش از پله‌ها بالا رفت، توانست غذا بخورد و درست صحبت کند.» دکتر تجری تأکید می‌کند که اگر‌چه حجامت از سال 69 دوباره آزاد شده هست اما طی سال‌های اخیر به دلیل مخالفت‌ها جو ناآرامی‌ علیه این روش درمانی ایجاد شده و عرصه را بر پزشکانی که در زمینه حجامت فعالیت می‌نمايند تنگ کرده هست.

او می‌گوید اگر حمایت‌های رئیس‌جمهور که جزء مدافعان و طرفداران سرسخت حجامت هست، نبود تا امروز بساط حجامت بر چیده شده بود.

دكتر یعقوب زلكی‌قربان‌پور مدیر اجرایی حجامت در هستان خوزستان و معاون پژوهشی مؤسسه تحقیقات حجامت در مناطق گرمسیری معتقد هست: «در رابطه با مسأله حجامت، یك خلأ بزرگ اطلاعاتی وجود دارد و صحبت‌هایی هم كه در این مورد مطرح شده در حد اظهار نظرها و تصورات شخصی بوده هست.

این اظهار نظرها علی‌رغم این‌كه بر اثر حسن نیت اظهار شده‌، هیچ پایه و پايه علمی یا پژوهشی ندارند زیرا كه پایه و پايه علمی اون‌ها مستلزم انجام فعالیت پژوهشی و مقایسه با روش‌های مرسوم امروزه در این زمینه هست، در صورتی كه تاكنون چنین بررسی‌ای در رابطه با این موضوع در كشور انجام نشده هست.» دکتر تجری معاون درمان مؤسسه تحقیقات حجامت هست که بیش از 2هزار عضو دارد و 2 هزار پزشکی که تحت پوشش این مرکز، در سرتاسر کشور به حجامت امت می‌پردازند، هر سال برای دریافت آموزش‌های جدید، دور هم جمع می‌شوند.

با این وجود پزشکان زیادی، حجامت را تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه می‌دانند و نسبت به اون بدبینند و تا وقتی که پژوهش‌ها و مطالعات علمی قابل هستنادی برای پشتیبانی از این شاخه طب سنتی انجام نشود، اختلاف نظرها همچنان ادامه خواهد داشت.


60 out of 100 based on 35 user ratings 260 reviews

و در اثر چه چیزی به وجود می اید ایا علاجی دارد

20 سال پیش افتخار حضور در جبهه را داشتم و كه اصابت تركش به سر باعث فلج
مورد پای ضربدری توضیح دهید. 2.راه های درمان آن چیست؟ 3.تا چه سنینی درمان
دکتر. در مورد بواسیر یا بفاسیر در زنان لطفا" توضیح و چگونه بدون مراجعه
را روی استخوان پای راستم یافتم که هنگام دست زدن دردناک بود پس از یک هفته
طراحی، ساخت و پیاده‌سازی ابزار توانبخشی به منظور بهبود اختلالات راه‌رفتن
بررسی تغییرپذیری شروع راه رفتن در بیماران ام اس و همتایان سالم
معادله‌ی حالت جدید سیالات برای پایین‌تر از نقطه‌ی بحرانی
سنتز مشتقات جدید دی‌هیدروپیریدین‌ها و نیتروکتن آمینال‌های حلقوی و بررسی خواص ضد میکروبی آن‌ها
تأثیر تمرینات مقاومتی با جریان خون محدود شده بر سطح سرمی هورمون های مرتبط با قدرت و اندازه توده عضلانی
تأثیر سطوح خمیده بر روی آنالیز به روش پیکسی
بررسی تأثیر اینتگریلین در آنژیوپلاستی کرونری اولیه بر میزان مرگ و میر و یافته‌های اکو کاردیوگرافی در بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد میوکار
آنالیز تئوری اطلاعاتی کانال تداخل با منابع وابسته و در حضور اطلاعات جانبی
تولید و مشخصه‌یابی پوشش‌های زیرکونیایی چندلایه نانوساختار به روش شیمیایی
حل معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی با استفاده از شبکه عصبی
*