دو رشته ی مدیریت اجرا

خسته نباشید. می خواستم برای کنکور ارشد مدیریت بازرگانی امتحان بدم و
کسی در کنکور ارشد شبانه و یا غیرانتفاعی قبول شود ولی نرود،آیا برای کنکور
من مهندسی شیمی میخونم،واسه ادامه تحصیل در مقاطع ارشد دچار سردرگمی که
من لیسانس مهندسی شیمی دارم.والان به این موضوع پی بردم كه واقعا جای یك
لیسانس مدیریت اجرایی گرفتم و میخوام ارشد علوم تربیتی یک شرکت کنم.سوال
رشته های مشاوره ومدیریت اموزشی و مدیریت اجرایی برای ارشد نمیتونم انتخاب
بررسی ارتباط بین رسانه و سبک زندگی (مطالعه موردی شهر تهران)
اثر بانکداری الکترونیکی بر رشد ارزش افزوده خدمات صنعت بانکداری ایران
تاثیرات قدرت‌یابی اسلام گرایان در ترکیه بر روابط ایران و ترکیه و تبعات آن در خاورمیانه (2002-2008)
بررسی میزان و عوامل موثر بر پرخاشگری دانش آموزان دبیرستانهای پسرانه شهر مشهد
راهبردهای زبانی ایجاد سلطه و اقتدار
بررسی اثربخشی معنادرمانی گروهی بر افزایش امید به زندگی و کاهش احساس تنهایی در مردان بازنشسته کانون بازنشستگان شهرستان ممسنی
روابط علی عملکرد تحصیلی قبلی و انجام تکالیف خانه با عملکرد تحصیلی بعدی با میانجی گری خودکارآمدی برای یادگیری و مسئولیت‌پذیری در دانش آموزا
شناخت انسان از دیدگاه اسلام و فلسفه پراگماتیسم و مقایسه اهداف آموزشی مبتنی بر هر یک از آنها در تعلیم و تربیت
بررسی رابطه اجتناب شناختی و پردازش پس رویدادی با اضطراب اجتماعی در دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز
تبیین آسیب‌پذیری‌های روانی بر اساس سبک‌های دلبستگی

دو رشته ی مدیریت اجرا
لطفا درباره تفاوت دو رشته ی مدیریت اجرایی و MBA توضیح دهید.
پاسخ :
دو رشته مدیرت اجرایی و MBA بسیار نزدیک به یکدیگر می‌باشند ولی بنده وضعیت بازار کار در مشاغل دولتی را برای رشته MBA کمی مناسب تر می‌دانم.


نباشید من در کنکور ارشد امسال رتبه 426 فیزیولوژی گیاهی رو کسب کردم انتخاب
در ادامه به تفاوت های و ویژگی‌های دو رشته مذکور پرداخته می‌شود.تفاوت MBA و مدیریت اجرایی: مدیریت اجرایی برای اشخاص باتجربه ای طراحی شده هست که بیشتر قصد بالا بردن توانایی خود برای شکل دهی ایده هایشان را دارند تا کسب مهارت در مدیریت، به همین دلیل هست که سابقه مدیریتی شرط لازم جهت ورود به دوره های مدیریت اجرایی هست .


من دانشجوی رشته فناوری اطلاعات هستم میخواستم بدونم منبع فیزیک 1 و ریاضیات
در مقابل، MBA بیشتر مورد تقاضای جوانترهایی هست که تازه دوره لیسانس خود را به پایان رسانیده اند و هنوز به کاری مشغول نشده اند و تمایل دارند مهارتشان را در مدیریت بالا ببرند.


،ببخشید من لیسانس علوم اجتماعی برنامه ریزی هستم،و یکسان درسم تمام شده،با
در حالی که MBA با تئوری های روز مدیریت مرتبط هست، کسانی که در رشته مدیریت اجرایی تحصیل می نمايند سعی در افزایش تجارب شخصی دارند.


قبلا 1 سوال پرسیدم که جواب دادین،خیلی ممنون از پاسختان میشه بگین با رتبه
در مدیریت اجرایی دید مدیریتی تر هست اما در MBA نگاه فنی به مسائل مدیریتی بیشتر هست.


رشته حسابداری رتبه ام شد 1200با وجود اینکه خیلی خونده بودم الان همه میگن
علاوه بر تفاوتهای ماهیتی که در بالا ذکر شد ، MBA و اجرایی دارای تفاوتهای دیگری نیز هستند که عبارت هست از : • یکی از شرایط ورود به برنامه های آموزشی معتبر مدیریت اجرایی حداقل ۵ سال سابقه مدیریتی هست در حالی که برای داوطلبان MBA این شرط وجود ندارد.


دکتر من سوالی از خدمت شما داشتم ، اینکه من لیسانس معماری میباشم و تمایل
• برای ورود به دوره های اجرایی معمولا نمره GMAT مورد نیاز نیست در حالی که برای ورود به دوره های معتبر MBA، نمره آزمون GMAT یکی از ملاک های اصلی پذیرش هست.


من دانشجوی علوم کامپیوتر از دانشگاه سراسری ام سوالی که داشتم اینکه می
• دوره آموزشی مدیریت اجرایی در اکثر نظام های آموزشی جهان یک دوره پاره وقت MBA هست که برای افراد شاغلی طراحی شده که قصد ندارند حرفه خود را برای شرکت در دوره های تمام وقت MBA ترک نمايند، به همین دلیل کلاس های این رشته در روزهای تعطیل آخر هفته انجام می شود.


حقوق دارم وچند سال قبل ارشد هم قبول شدم اما نرفتم حال قصد ادامه تحصیل
• امکان تخصصی شدن دوره در مدیریت اجرایی محدود هست و یا کلا وجود ندارد در حالی که MBA در گرایش های مختلفی ارائه می شود.

دوره کارشناسی ارشد مدیریت (MBA) یا Master of Business Administration به منظور پرورشی مدیران کارآمد جهت اداره ساوقتهای اقتصادی – اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده هست.

هدف این دوره پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی افرادی هست که قادر باشند در زمینه‌های ذیل انجام وظیفه نمایند.

۱) اداره و راهبری موثر و کارآمد ساوقت با یک بخش تخصصی از اون نظیر بخش‌های تولیدی، بازریابی و فروش اطلاعات ۲) ایجاد تحول در یک بخش تخصصی ساوقت ۳) طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل ساوقت پس از کسب تجارب عملی در مدیریت ۴) کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون ساوقت و یا ایجاد ساوقتهای جدید ۵) ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مزبور بر مدیران ساوقتهای اقتصادی و اجتماعی مدیریت اجرایی با توجه به نیاز جامعه رو به رشد امروزین کشور و با هدف تربیت مدیرانی که کارکردهای کلان مدیریتی در سطوح مختلف را به گونه ای رشد یافته به اجرا درآورند، در زمره گزینه های موجود برای انتخاب در مقطع کارشناسی ارشد برنامه گرفته هست.

تحلیل مسائل و ارائه راهکارهای قابل اجرا برای انواع واحدهای تولیدی و خدماتی، سیستمهای اطلاع مدیریت (MIS) ، مباحث رفتار ساوقتی و مدیریت موثرمنابع انسانی و در نهایت برنامه ریزی و مدیریت هستراتژیک گوشه ای از موضوعات مورد بحث در مدیریت اجرائی هستند که در مقطع کارشناسی ارشد به تفصیل مورد بررسی برنامه می گیرند.

لازم به ذکر هست که دانش آموختگان این رشته اغلب عهده دار پستهای مدیریتی کلان نظیر واحدهای تولیدی- صنعتی بوده و یا در پستهای حیاتی نظیر مدیریت تاسیسات نفتی و پالایشگاهی ، طرح برنامه های کلان اقتصادی برای ساوقتها و وزارتخانه ها و … فعالیت می نمایند.

تفاوت مدیریت اجرایی با سایر رشته های مدیریت در این هست که این رشته به دنبال تلفیق مهارتهای فنی و تجارب مدیریتی با اصول جهانشمول مدیریت هست .ترجمه لغتی MBA در فرهنگ مدیریت دکتر الوانی فوق لیسانس مدیریت بازرگانی هست و در کشورهای غربی به نوعی ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با تاکید بر کارآفرینی محتوای رشته MBA را تشکیل می دهد.

ولی در ایران MBA به دنبال آموزش مدیریت به متخصصین فنی مانند مهندسان برق،مکانیک و رایانه برای پرورش مدیرانی هست که در زمینه تخصصهای فنی خود اتکایی بیشتری داشته باشند که و در مقابل مدیریت اجرایی EMBA به دنبال افزایش مهارتهای مدیریتی افرادی هست که تجربه مدیریتی دارند.

این تجربه می تواند در کلیه سطوح مدیریتی مورد توجه باشد؛ از یک سرپرست ساده که مسئولیت دو نفر را در یک کارگاه کوچک به عهده دارد تا مدیر عامل یک شرکت عظیم تولیدی یا تجاری.

مخاطبان مدیریت اجرایی یا EMBA طیف وسیعتری را شامل می شوند.

هر چند در ایران تمام این تفاسیر در تئوری و راهنمای ایجاد رشته ها در دانشگاهها وجود دارد ولی در عمل برنامه مدونی تحت این سرفصلها تهیه و اجرا نمی شود.

رشته مدیریت اجرایی با توجه به اینکه یکی از پر تقاضا ترین رشته های دانشگاهی در جهان هست در ایران هم مخاطبان خاص خودش را دارد که از همه رشته های فنی مهندسی و رشته های علوم انسانی( وحتی گاهی علوم پایه) سیل مخاطبان به سوی این رشته سرازیر هست و به قولی تب MBA همه گیر شده هست.

در مورد ادامه تحصیل در این رشته جذابیت خاصی وجود دارد.

با توجه به اینکه این رشته نوعی حالت تحقیقاتی و پژوهشی دارد، آموزشهای روتین و آکادمیک کمتری در مقطع کارشناسی ارشد دارد و تاکید بر پژوهش عملی در زمینه های گوناگون مدیریتی هست.

همه افرادی که در خود توانایی مدیریتی احساس می نمايند صرفنظر از رشته مقطع کارشناسی می توانند به دنبال تحصیل در این رشته باشند.

ذکر یک نکته را در اینجا لازم می دانم ؛ علی رغم تمام احترامی که برای سایر رشته های دیگر قائل هستم اعتقاد شخصی من این هست که بعضی رشته ها مانند رشته های گروه پزشکی و رشته هایی مانند روانشناسی و همین رشته مدیریت اجرایی؛ علاوه بر نیاز به ضریب هوشی بالا و اطلاعات کافی و وافی از سایر یافته های پیشین در زمینه تخصصی؛ نیاز به علاقه واقعی به مباحث مربوطه نیز دارند.واقعاً مطالعه تئوریهای مختلف مدیریت در زمینه های گوناگون بدون علاقه و حتی مواردی بدون عشق به چگونگی کاربرد این نظریه ها در عمل برای داوطلبان و حتی دانشجویان بسیار ملال آور و کسل نماينده هست.

ادامه تحصیل در این رشته را به علاقمندان واقعی مدیریت توصیه می کنم.

موفق و پیروز باشید.98 out of 100 based on 48 user ratings 1298 reviews

و منتظرم تا نتایج ارشد شهریور اعلام بشه.خیلی ناامیدم.مدرک کارشناسی زبان
به سوالات جواب میدید.من امسال در کنکور حسابداری با وجود خوندن زیاد و رفتن
حقوق دارم ، دوست داشتم یک دفتر مشاوره هم داشته باشم من ارشد چه رشته ای
7500در رشته فناوری اطلاعات مجاز ب انتخاب رشته شده ام،امکان قبولی اینجانب
در دانشگاه پردیس در مقطع کارشناسی ارشدقبول شده ام،و ثبت نام کردم ولی
با رتبه 7742مجاز شده ام ودر صورتیکه اخرین رتبه اعلامی مجاز 13450در حسابداری
بررسی رابطه بین میزان مشارکت‌دهی معلمان در تصمیم‌گیری‌های آموزشی و پرورشی توسط مدیران با رضایت شغلی معلمان
بررسی نگرش مدیران و دبیران مراکز پیش دانشگاهی دولتی استان مازندران درباره کتابخانه‌های آموزشگاهی (مراکز پیش دانشگاهی)
تأثیر بازی‌های آموزشی بر یادگیری برخی از مفاهیم ریاضی در دانش‌آموزان پسر کم توان ذهنی آموزش‌پذیر
نیازسنجی آموزشی کارکنان پایور شعب بانک مسکن استان خوزستان
بررسی رابطه سبک دلبستگی با کیفیت زناشویی زنان شاغل با توجه به مدت زمان ازدواج آنها
بررسی کنش‌های اجرایی و تاثیر شیوه‌های درمانگری (دارودرمانگری، آموزش کنش‌های اجرایی و ترکیب این دو مداخله) در افزایش کنش‌های اجرایی و کاهش
روشنفکری دینی بررسی دیدگاه‌های شریعتی، نصر، سروش و آوینی
مطالعه عوامل انسجام فارسی در متون کشاورزی دانشگاهی
میزان استفاده سیستمی از مدیریت دانش در هتل‌های 4 و 5 ستاره شهر تهران
بررسی مقابله‌ای ضرب‌المثلها در زبان انگلیسی و فارسی از دیدگاه جامعه‌شناختی زبان
*