امکان درباره گرایشات ارشد رشته برق-مخابرات ( یخصوص رمز و سیستم) اطلاعات

عزیز خانم رها من كارشناس میكرو بیولوژی دانشگاه آزاد هستم دخترم 4سال
برای پرسیدن سوال راجع به کنکور کارشناسی از کدوم کارشناس باید سوال کنم
سال آخر مهندسی مکانیک گرایش سیالات هستم با توجه به منابع متنوع و زیادی
به خاطر پاسخ سریعتون به سوال کد 797134 در ادامه همون سوال : منابع مکانیک
می باشم اما علاقمند به روانشناسی هستم . لطفا راهنمایی بفرمایید برای شركت
. من دارم تو رشته ی مهندسی مکانیک طراحی جامدات درس می خونم و قصد دارم
بررسی ارتباط بین رسانه و سبک زندگی (مطالعه موردی شهر تهران)
اثر بانکداری الکترونیکی بر رشد ارزش افزوده خدمات صنعت بانکداری ایران
تاثیرات قدرت‌یابی اسلام گرایان در ترکیه بر روابط ایران و ترکیه و تبعات آن در خاورمیانه (2002-2008)
بررسی میزان و عوامل موثر بر پرخاشگری دانش آموزان دبیرستانهای پسرانه شهر مشهد
راهبردهای زبانی ایجاد سلطه و اقتدار
بررسی اثربخشی معنادرمانی گروهی بر افزایش امید به زندگی و کاهش احساس تنهایی در مردان بازنشسته کانون بازنشستگان شهرستان ممسنی
روابط علی عملکرد تحصیلی قبلی و انجام تکالیف خانه با عملکرد تحصیلی بعدی با میانجی گری خودکارآمدی برای یادگیری و مسئولیت‌پذیری در دانش آموزا
شناخت انسان از دیدگاه اسلام و فلسفه پراگماتیسم و مقایسه اهداف آموزشی مبتنی بر هر یک از آنها در تعلیم و تربیت
بررسی رابطه اجتناب شناختی و پردازش پس رویدادی با اضطراب اجتماعی در دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز
تبیین آسیب‌پذیری‌های روانی بر اساس سبک‌های دلبستگی

امکان درباره گرایشات ارشد رشته برق-مخابرات ( یخصوص رمز و سیستم) اطلاعات
به نام خدا
درصورت امکان درباره گرایشات ارشد رشته برق-مخابرات ( یخصوص رمز و سیستم) اطلاعات جامعی بدید که در انتخاب رشته لحاظ کنیم....ممنون
پاسخ :
با سلام و عرض ادب

. من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از یكی از معتبرترین دانشگاههای كشور


كامپیوتر - نرم افزار هستم .زبانم هم خیلی خوبه حدود 8 سال پیش درسطح تافل
عرفی رشته مهندسی برق درمقطع کارشناسی ارشد

نباشید من


بین رشته های روانشناسی تربیتی و مشاوره و كودكان استثنایی كدامیك بهتر
گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

لیسانسیه روانشناسی عمومی هستم و برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد بین دو


لیسانس در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و دیپلم ریاضی فیزیک دارم. شاغل در
مهندسی برق، دانش تحلیل و بررسی ریاضی پدیده‌هایی فیزیکی هست که به نحوی به بارهای الکتریکی و حرکت و آثار اون‌ها (از قبیل جریان الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی، موج الکترومغناطیسی، نیروی الکتریکی، نیروی مغناطیسی) مربوط می‌‌شوند.


سوال من با کد 797010 جواب دادید یک سوال دیگه در همین رابطه داشتم .در صورت
به دنبال کشف خواص الکتریکی و مغناطیسی مواد این رشته مهندسی برای به کار گیری این خواص جهت ساخت لوازم الکتریکی و الکترونیکی مورد نیاز به وجود آمد.

خدمت شما من لیسانس ادبیات هستم والان نمی دونم برای کارشناسی ارشد این

توانایی‌های لازم برای داوطلبان این رشته

علاوه بر علاقه که عامل مهمی در موفقیت به حساب می آید،با توجه به تنوع دروس مجموعه مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو در هر گرایش احتیاج به توانایی های خاصی دارد.

در زیر شاخه ماشین گرایش قدرت با وجود این که ریاضیات قوی مورد نیاز نیست، شخص علاوه بر فهم مفاهیم پایه الکترومغناطیس احتیاج به قدرت تجسم ذهنی بالا برای درک اصول کار ماشین‌های دوار و شار پیوندی دارد.

در زیر شاخه سیستم نیز نیاز به درک مسایل اقتصادی وجود دارد.

زیرشاخه مخابرات سیستم احتیاج به فهم ریاضیات قوی دارد که بیشتر در ارتباط با آمار واحتمال و تجزیه و تحلیل سیستم (درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها) هست.

در بعضی از مباحث لایه فیزیکی مربوط به شبکه­ها، تسلط بر فیزیک الکتریسیته برای دانشجو اهمیت دارد.

زیر شاخه مدار(circuit) گرایش الکترونیک دید مداری قوی می طلبد.

در زیرشاخه لوازم (device ) تسلط بر مفاهیم فیزیک کوانتوم اهمیت دارد و در دیجیتال برنامه نویسی قوی مورد نیاز هست.

گرایش کنترل با توجه به کاربرد زیاد ریاضیات،تسلط بر ریاضیات و آمادگی ذهنی دانشجو را برای درگیر شدن با مباحث محض ریاضی می طلبد.

گرایش مهندسی پزشکی که بین رشته­ای محسوب می شود علاوه بر دید مداری قوی احتیاج به آشنایی با علم مواد و حرکت اجسام دارد.

با توجه به اون‌چه تا کنون فرموده شد، کمبود توانایی‌های مذکور می تواند عاملی بازدارنده در ادامه تحصیل در هر گرایش شود.

برای این منظور می توان میزان تسلط شخص روی دروس پایه هر گرایش که در دوره کارشناسی گذرانده می شود را مورد ارزیابی برنامه داد.

عدم فهم کامل دروس ماشین‌های الکتریکی۳ و بررسی سیستم‌های قدرت ۱و۲ در مورد گرایش قدرت سیستم و عدم تسلط بر دروس الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی ۱و۲ در مورد زیرگرایش های الکترونیک قدرت و ماشین مشکل ساز خواهد شد.

دانشجویانی که از ریاضی قوی برخوردار نبوده و در دروس سیگنال سیستم، آمار واحتمال مشکل دارند بهتر هست وارد گرایش مخابرات نشوند.در مورد گرایش های الکترونیک و مهندسی پزشکی عدم تسلط بر مطالب دروس الکترونیک ۱و۲و۳ مانع موفقیت دانشجو خواهد شد.

ضعف در دروس سیستم‌های کنترل خطی،آمار و احتمال و معادلات دیفرانسیل نیز مانع پیشرفت دانشجو در گرایش کنترل هست

توضیحی پیرامون هر گرایش

گرایش الکترونیک

گرایش الکترونیک به دو زیر بخش عمده تقسیم می شود.

بخش اول میکروالکترونیک هست که شامل علم مواد، فیزیک الکترونیک و طراحی و ساخت قطعات، از ساده ترین شکل اون‌ها تا پیچیده‌ترین شکل هست.

بخش دوم مدار و سیستم نامیده می شود و هدف اون طراحی و ساخت سیستم‌ها و تجهیزات الکترونیکی با هستفاده از قطعات ساخته شده توسط متخصصان میکروالکترونیک هست.

گرایش الکترونیک یکی از گرایش‌های جالب مهندسی برق هست که محور اصلی اون آشنایی با قطعات نیمه هادی، توصیف فیزیکی این قطعات، عملکرد اونها و در نهایت هستفاده از این قطعات برای طراحی و ساخت مدارها و دستگاه‌هایی هست که کاربردهای فنی و روزمره زیادی دارند.

گرایش مخابرات

هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر هست که این اطلاعات می تواند صوت، تصویر یا داده های کامپیوتری باشد.

مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل شده هست.

در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، اونتن و … آشنا می شوند تا بتوانند مناسب‌ترین وسیله را برای انتقال یک موج از نقطه‌ای به نقطه دیگر پیدا نمايند.

یکی از فعالیت‌های عمده مهندسی مخابرات گرایش سیستم، طراحی فلیترهای مختلفی هست که می‌توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و اون‌ها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از اونتن دریافت نمايند.

فرمودنی هست که امروزه با توسعه مخابرات بی سیم، ارتباط نزدیکتری بین دو گرایش میدان و سیستم ایجاد شده هست.

برای نمونه در گوشی تلفن همراه، هم تجهیزات مربوط به مدارهای مخابراتی، هم تجهیزات مربوط به فرستنده و هم اونتن گیرنده را داریم.

از همین رو یک مهندس مخابرات امروزه باید از هر دو گرایش به‌خوبی اطلاع داشته باشد تا بتواند یک دستگاه بی سیم را طراحی کند.

گرایش کنترل

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل خروجی‌های یک سیستم بر مبنای ورودی‌های اون با توجه به شرایط ویژه و نکات مورد نظر طراحی اون سیستم هست.

علم کنترل فقط در مهندسی برق مورد هستفاده برنامه نمی‌گیرد.

بلکه در شاخه های دیگری از علوم مهندسی و حتی علوم انسانی کاربرد دارد.

به عنوان نمونه کنترل فرآیند تصفیه نفت در یک پالایشگاه، کنترل عملکرد یک نیروگاه برق، سیستم کنترل ناوبری یک کشتی و یا کنترل تحولات و تغییرات جمعیتی نمونه های متنوعی از کاربرد علم کنترل هستند.

گرایش کنترل دارای زیر بخش‌های متنوعی مانند کنترل خطی، غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازی و غیره هست.

در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا، مهندسی سازه و مهندسی‌های دیگر نیز ما شاهد علم کنترل هستیم اما نوع سیستم کنترلی در هر رشته مهندسی متفاوت هست.

برای مثال در مهندسی مکانیک نوع کنترل، مکانیکی و در مهندسی شیمی برپايه فرآیندهای شیمیایی هست.

اما در کل هدف مهندسی کنترل، طراحی سیستمی هست که بتواند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب حفظ کند.

خودکار کردن یا اتوماتیک کردن خط تولید، یکی دیگر از فعالیت‌های مهندسی کنترل هست.

یعنی مهندس کنترل می‌تواند به گونه‌ای خط تولید را هماهنگ و کنترل کند که محصول تولید شده طبق برنامه تعیین شده و با بهترین کیفیت به دست آید.

گرایش قدرت

هدف اصلی مهندسین این گرایش، تولید برق در نیروگاه‌ها، انتقال برق از طریق خطوط انتقال و توزیع اون در شبکه‌های شهری و در نهایت توزیع اون برای مصارف خانگی و کارخانجات هست.

بنابراین یک مهندس قدرت باید با روش‌های مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم‌های توزیع، آشنا باشد.

گرایش قدرت به آموزش و پژوهش در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌های مورد هستفاده در تولید، توزیع، مصرف و حفاظت از برق می پردازد.

به عبارت دیگر دانشجویان این رشته در شاخه تولید با انواع نیروگاه‌های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و … آشنا می‌شوند.

در بخش انتقال و توزیع نیز، روش‌های مختلف انتقال برق اعم از کابل‌های هوایی و زیرزمینی را مطالعه می نمايند و در شاخه حفاظت نیز انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، انسان‌ها و تاسیسات را در برابر حوادث مختلف محافظت می نمايند، مورد بررسی برنامه می‌دهند که از اون میان می‌توان به انواع رله‌ها، فیوزها، کلیدها و در نهایت سیستم های کنترل اشاره کرد.

یکی دیگر از شاخه های قدرت نیز ماشین های الکتریکی هست که شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی می شود که این شاخه از زمینه‌های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت هست.

گرایش مهندسی پزشکی

کاربرد این گرایش در کشورمان در حال حاضر محدود می باشد و امید هست در سالهای آتی با گسترش صنایع ساخت ادوات مهندسی پزشکی مانند لوازم بیمارستانی،آزمایشگاهی و توان بخشی زمینه کاری بیش از پیش برای متخصصین این گرایش فراهم آید.

در حال حاضر مهندسین این گرتیش بیشتر در زمینه نصب و پشتیبانی دستگاههای حساس بیمارستانی و آزمایشگاهی و نیز ساخت محدود ادوات توان بخشی مشغول به کار می باشند.

درس‌های تاثیر گذار در هر گرایش

مخابرات

الکترومغناطیس ، تجزیه و تحلیل که دارای بیشترین ضرایب می باشند و درس الکترونیک که علاوه بر ضریب بالا درسی با ضریب سختی بالاست که % خوب اون تراز را به طور محسوسی بالا می برد.

الکترونیک

الکترونیک که به واسطه ی ضریب ۵ اون ، تمایز خاصی نسبت به کلیه ی دروس این گرایش دارد در ضمن ضریب سختی اون بالاست و وقت عمده ای باید برای اون صرف شود .الکترو مغناطیس دارای ضریب سختی و ضریب کنکور بالاست ، دومین درس دارای اهمیت برای الکترونیک هست .

قدرت

ماشین های الکتریکی و بررسی سیستمهای قدرت به واسطه ی ضریب بالا در این گرایش درس اول هست .

الکترو مغناطیس به واسطه ی ضریب سختی بالا درس دیگر دارای اهمیت در این گرایش هست .

کنترل

کنترل و تجزیه و تحلیل به واسطه ی ضریب بالا درس های اول این گرایش و الکترونیک به واسطه ی ضریب سختی بالا دارای اهمیت بالا در این گرایش هستند.

مهندسی پزشکی

کنترل و تجزیه و تحلیل به واسطه ی ضریب بالا درس های اول این گرایش و الکترونیک به واسطه ی ضریب سختی بالا دارای اهمیت بالا در این گرایش هستند

وضعیت ادامه تحصیل در خارج از کشور

با توجه به گستردگی و تنوع گرایش‌ای مهندسی برق و نیاز روزافزون دنیا به متخصصین این رشته، ظرفیت زیادی نسبت به سایر رشته ها در دانشگاه‌ای معتبر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به اون اختصاص داده شده هست.

به این ترتیب شرایط مناسبی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ای مذکور فراهم هست.

البته باید توجه داشت که میزان تسهیلاتی که برای ادامه تحصیل به دانشجو ارایه می‌شود، نسبت مستقیمی با فعالیت‌های علمی و پژوهشی و همچنین نمرات وی در دوره کارشناسی دارد.

با اینکه دانشگاه‌های خوب ایران از لحاظ سطح علمی با دانشگاه‌های متوسط کشورهای پیشرفته قابل مقایسه‌اند، هیچ گاه در رتبه‌بندی جهانی جایگاه مناسبی نداشته اند که این قضیه نشان‌ دهنده امکانات برتر آزمایشگاهی و رفاهی در دانشگاه‌های تراز اول دنیا هست.

زمینه‌های اشتغال

وضعیت نیاز کشور به هر گرایش

گرایش مخابرات

مهندسی برق شاخه ی مخابرات دارای سه گرایش مخابرات میدان ، مخابرات سیستم و مخابرات رمز هست .

دانشجویان گرایش مخابرات سیستم عمدتا در طراحی سیستم های مخابراتی فعالیت می‌نمايند.طراحی سیستم‌های رادار و جنگ الکترونیک که جزو پروژه‌های نظامی محسوب می‌شوند ، از زمینه ها ی ویژه‌ی کاربرد گرایش مخابرات سیستم هستند.

طراحی شبکه‌های مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی(مانند شبکه های ارتباطی موسسه مالي ها) و نصب و راه اندازی شبکه‌های ارتباط از راه دور (موبایل ) نیز در تخصص دانشجویان این گرایش هست.

دانشجویان گرایش مخابرات میدان در زمینه‌ی طراحی اجزای فرستنده – گیرنده های مخابراتی مانند طراحی اونتن‌ها ، طراحی موج بر و شبیه سازی اون‌ها تخصص دارند.

گرایش رمز در زمینه‌ی مخابرات امن که از مسائل حیاتی در پروژه های نظامی هست، کاربرد دارد.

تهیه‌ی پروتکل های مخابرات امن و تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه‌های مخابراتی نیاز به متخصصان در این زمینه دارد.

بحث طراحی امنیتی کارت‌های هوشمند که در راستای ایجاد دولت الکترونیک نقش پايه ی دارد در زمره‌ی فعالیت‌های مهم این گرایش هست.

در مجموع دانشجویان هر سه گرایش نیازهای مخابراتی پروژه‌های نظامی را تامین می نمايند اگر چه زمینه‌ی انجام پروژه‌های مخابراتی غیر نظامی هم که نمونه‌هایی از اون‌ها آورده شد، برای متخصصان این رشته جود دارد.

گرایش الکترونیک

مهندسی برق شاخه‌ی الکترونیک دارای سه گرایش طراحی اونالوگ، مدارهای دیجیتال، ادوات میکرو و نانو الکترونیک هست.

طراحی اونالوگ، گرایشی هست که در گذشته‌ی نه چندان دور به عنوان نمادی برای یک مهندس الکترونیک بوده هست.

به گونه‌ای که وقتی نامی از مهندس الکترونیک برده می‌شد، مدارات الکترونیکی اونالوگ شامل سلف، خازن، مقاومت و تقویت نماينده‌های عملیاتی در ذهن تداعی می‌شد.

امروزه این شاخه از مهندسی الکترونیک با حفظ کاربری خود در طراحی مدارهای اونالوگ برای هستفاده در وسایل خانگی، سیستم‌های ارتباطی و پروژه‌های عمدتا تجاری به تدریج شاخص بودن خود را از دست می‌دهد.

برتری ویژه‌ی سیستم‌های دیجیتال بر اونالوگ، امروزه باعث شده تمایل بسیاری برای طراحی بر پایه‌ی سیستم‌های دیجیتال به‌وجود آید و اگر این عصر را عصر دیجیتال بگوییم، سخنی به گزافه نفرموده‌ایم.

مهندس برق در شاخه‌ی الکترونیک دیجیتال در کنار مهندسین مخابرات در انجام پروژه‌های مخابراتی و پیاده‌سازی بهینه‌ی طرح‌های مخابراتی نقش عمده‌ای ایفا می‌کند.

طراحی بردهای FPGA، طراحی بردهای کنترلی با هستفاده از میکرو کنترلرهای عمومی یا خاص از جمله فعالیت‌هایی هست که در تخصص این گرایش هست.

علاوه بر کاربردهای نظامی، با توجه به دیجیتالی شدن اکثر وسایلی که به صورت روزمره با اون ها سروکار داریم، نیاز ویژه‌ای در کشور به مهندسین توانا در این زمینه دیده می‌شود.

گرایش ادوات میکرو - نانو الکترونیک از گرایش‌های نو ظهور هست که بحث‌های اون در مرزهای دانش واقع هست.

بیشتر فعالیت‌ها در این زمینه در کشور جنبه‌ی تحقیقاتی دارد و از اهداف تاسیس چنین گرایشی در کشور نیز رشد علمی و پرورش نسلی از دانشمندان متخصص در زمینه ی تکنولوژی‌های نانو هست.

این گرایش در حال حاضر در برخی دانشگاه‌های مطرح کشور از جمله دانشگاه شریف و دانشگاه شهرستان تهران ارائه می‌شود و فعالیت‌های تحقیقاتی اون به آزمایشگاه‌های موجود در این دانشگاه‌ها محدود هست.

گرایش قدرت

مهندسی برق شاخه‌ی قدرت دارای دو گرایش ماشین‌های الکتریکی و سیستم‌های قدرت هست.

مهندسین قدرت در گرایش سیستم‌های قدرت و طراحی و نظارت بر شبکه‌ی قدرت تخصص دارند.

با توجه به نیاز روز افزون کشور به انرژی برق و توسعه‌ی شبکه‌ی برق از این جهت کشور به متخصصان این گرایش نیازمند هست.

این مهندسین در طراحی نیروگاه‌ها و مشاوره در زمینه‌ی احداث نیروگاه‌هایی که با انرژی‌های نو کار می‌نمايند، توانمند هستند.

در گرایش ماشین‌های الکتریکی، طراحی موتورهای الکتریکی مورد هستفاده در صنایع مختلف، مشاوره در نصب و راه اندازی ژنراتورهای نیروگاهی، طراحی درایو (مدارهای الکترونیک قدرت مورد هستفاده جهت راه اندازی و کنترل ماشین‌های الکتریکی) در تخصص مهندسین این گرایش هست.78 out of 100 based on 23 user ratings 248 reviews

که دانشجویان شیلات می توانند در آزمون وزارت بهداشت در رشته تغذیه شرکت
بدانم گرایشهای ارشد رشته فیزیک چه چیزهایی است و کدام یک از همه بهتر و
نباشید من لیسانس میکروبیولوژی (علوم پایه) دارم می خوام در کشور مقصد پزشکی
رشته آمار دانشگاه شیراز هستم.میخواستم بدونم منابع مورد نیاز برای کارشناسی
ریاضی آموزشی هستم.پارسال کنکورارشدصنایع سیستمها شرکت کردم وازبسته هاوآزمونهای
بپرسم شته ریاضی گرایش تحقیق درعملیات بارشته صنایع سیستمها گرایش تحقیق
بررسی رابطه بین میزان مشارکت‌دهی معلمان در تصمیم‌گیری‌های آموزشی و پرورشی توسط مدیران با رضایت شغلی معلمان
بررسی نگرش مدیران و دبیران مراکز پیش دانشگاهی دولتی استان مازندران درباره کتابخانه‌های آموزشگاهی (مراکز پیش دانشگاهی)
تأثیر بازی‌های آموزشی بر یادگیری برخی از مفاهیم ریاضی در دانش‌آموزان پسر کم توان ذهنی آموزش‌پذیر
نیازسنجی آموزشی کارکنان پایور شعب بانک مسکن استان خوزستان
بررسی رابطه سبک دلبستگی با کیفیت زناشویی زنان شاغل با توجه به مدت زمان ازدواج آنها
بررسی کنش‌های اجرایی و تاثیر شیوه‌های درمانگری (دارودرمانگری، آموزش کنش‌های اجرایی و ترکیب این دو مداخله) در افزایش کنش‌های اجرایی و کاهش
روشنفکری دینی بررسی دیدگاه‌های شریعتی، نصر، سروش و آوینی
مطالعه عوامل انسجام فارسی در متون کشاورزی دانشگاهی
میزان استفاده سیستمی از مدیریت دانش در هتل‌های 4 و 5 ستاره شهر تهران
بررسی مقابله‌ای ضرب‌المثلها در زبان انگلیسی و فارسی از دیدگاه جامعه‌شناختی زبان
*